6 Van Schoen zonder God,.. MISDAAD EN BEDROG Ministerie van Spoorwegen. Be liongsrsnoad in Rusland. Zaterdag- Oogst 1921 TE LOURDES Eene aardbeving in Italië. Versclniden» slachtoffers. Belangrijke schade. In den Ministerraad XXVII» JAARGANG NUMMER 179 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. H4 3Z>J&.C3-E3LjJ\.X> 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 Uitgerer: J. Van Ndffhl-De Qbnw H. Transfiguratie Zon op 4,32, onder 7,21 Eerste Kwartier den 10 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden lot hot Agentschap Kayas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.G.4 "b Eene oorzaak van Frankrijk zijn diep ver val, op odsdienstlg en iedelijk gebied, is ontegensprekelijk het gebrek aan kristelijke scholen. Wat al zedelijke rampen, wat al verwoestingen dit gebrek, in de ziel van het volk gesticht heeft, is niet zeggelijk. De gemeenteschool is ontoegankelijk voor den priester. Het is donr de wet verboden den catechismus te leeren m de scholen. Hoo kunnen dus de kinderen de geboden van God en van de II. Kerk leeren kennen Geen andere dan de wereldlijke of burgerlijke Redeleer wordt in de scholen onderwezen, en wat houdt die burgerlijke zedeleer al in en op welke bekrachtiging steunt die burger lijke zedeleer 1 Enkel op de vrees van den gendarm. Volgens de wet moet het onderwijs onzij dig zijn. Die o. zijdigheid bestaat op het pa pier, maar niet in de werkelijkheid. Op tien Fransche onderwijzers zijn er negen die alle onzijdigheid hebben opgegeven. Hunne vij andigheid jegens de katholieke belijden:: steken ze onder banken nooh stoelen. Wanneer zullen W9 toch eens verlost worden van die bende pastoors zoo riep Ben schoolmeester uit in de klas, in tegen woordigheid van zijne leerlingen, op eeno gemeente waar ik alle jaren eenige dagen doorbreng. Leve het onderwijs zegde dezelfde schoolmeester en bij stak den arm omhoog, waarna hij den arm liet zinken, zoo laa^ mogelijk, zeggende met grootsch gebaar Weg met het Vaderland en den Godsdienst En die sohoolmeester is ook secretaris op de gemeente. Als gij trouwt voor de wet alleen zegde hij tot een koppel Belgen, dan krijgt gij al uwe papieren gratis, maar als gij wilt trou wen voor de Kerk, dan moet gij ook betalen voor diezelfde papieren. Alzoo wilde die sohoolmeester secretaris die Belgen van het Kerkelijk huwelijk afhou den, v.aarin hij ongelukkiglijk slaagde, maar veertien dagen nadien, heb ik die Belgen kunnen bewilligen om voor de Kerk te trouwen. Het ie den priester onmogelijk aan de kinderen, die hun eigen bereiden tot de eerste communie een grondig onderwijs in do kri&talijke leering to geven Ja, dit is glad onmogelijk. Hij.krijgt met veel moeite de kinderen eene te week samen, namelijk des Donderdags voor een half uurken. De kinderen leeren een les van den catechismus van buiten opzeggen, als echte papegaaien. Uitleg wordt hun niet of maar weinig gege ven. De kennis van den catechismus schiet dus geen vaste wortelen in het kinderlijk verstand, noch in het kinderlijk geheugen. De priester moet hun alles leeren tot zelfs het maken van het Kruisleeken. Geen won der dus of kennen de eerste communicanten om zoo te zeggen niets van hun kristelijke leering. Ik heb fransche kinderen onder vraagd en hunne antwoorden waren erbarm, lijk. En uit die kinderen, die zoo weinig af weten van hun godsdienst, groeien volwas- sen personen, die huisgezinnen stichten en de onwetendheid willens nillens voortzetten, zegge de ontwetendhsid nopens alles dat de zaligheid aangaat. Een Fransche voorzitter van de republiek zei eens Die meester is van het kind, is meester van het land Ehwel, de goddtdoose Scnool ia meester van het kind, zij is dua meester van het land. Welnu de goddelooze school wil Frankrijk heelemaal octkristenen, «jj zij is bezig met daarin heelemaal te slager. Op den dag van heden hebben ralllioenen Franschen verzaakt aan den Katholieken 10* vervolg. Verschooning, mijnheer de graaf, her nam Victor de gebroeders Koker hebben jaarlijks de veldvruchten van de heerlijkheid Leeuwendael opgekooht. Dus zaken voor den rentmeester, Wijlen mijnheer de graaf heeft deze raken steeds persoonlijk afgedaan Waarom Omdat hem de heer Koker als eerlijke kooplieden bekend waren, en hij voorkomen wilde, dat er mot andere huizen onderhan deld werd. De graaf zag den kamerdienaar uitvor- schend aan. Ik begrijp u, zegde hij, laat de reiziger hier komen Spoedig daarop kwam deze binnen. Graaf Adolf nam hem met een snel len blik van het hoofd tot de voeten op. Gij komt voor handelszaken? vroeg hij. Om u te dienen, mijnheer de graaf 1 Uit naam van mijn patroons neem ik ae vrij heid u te verzoeken, de met wijlen mijn- beer uw vader gesloten kontrakten te her- j&uwen. Hoe lulden deze Dat onze firraa alleen gerechtigd is, den oogst vnn de landerijen der heerlijkheid Leeuwendael, zoover deze rogge, gerst en haver betreft, in ontvangst tc nemen, waar voor wij dan den vollen marktprijs betalen. - Dus omkooping Ja. godsdienst. Wat zal het zijn binnen tien jaar Sommige «treken van Frankrijk si in «chte wildernissen geworden, zooals de Oise, en geen wonder. Bericht dan aan al onze vlaamsche uitwij, kende boeren- en werkersgezionen. Bericht ouk aan al de voorrechters van ons Katholiek geloof ia België. De onzijdige of goddelooze gemeenteschool is de vijand dien vijand hoeven we dan uit al onze krachten te bevechten of anders gaan we de slechte wegen van Frankrijk op, om uit te komen op het diepste verval dat een volk is beschoren. Edm. Denijs, pr. Wanneer ge na een nacht van reizen steeds de eendelijke donkerte voorbij het raam zien snellen hebt, en daarna, tijdens de vroegen morgenuren aangenaam verrast zijt geweest door 't mooie vnn de elkaar opvolgende Pyreneoënlandschappen, dan gaat er weerstaanbaar eon ah van bewondering onder de reizigers op, wanneer bij een kromming van den we. vlak tegenover de Gave de elegant-rijzige, hei-witte basiliek haar spits verheft tegen her donkergroene van den er achter liggenden beboschten berg Lourdes is ook een eenige plaal6 ir Frankrijk. Wie onverschillig tegenover godsdienst en Kerk stond en de geschiedenis van Bernadette en van de verschijning van 0. L. Vrouw in de grot van Massablella las, moet zich door het onweerstaanbare van het bovennatuurlijke voelen aantrekken. En wanneer ge te Lourdes in het bureel dor geneeskundige bestatigingen de foto's ziet van totaal ongeneesbaar verklaarden en die tc Lourdes plots totaal genezen bleken dan slaat dat eerste gevoel ai onmiddellijk tot volledig diep gelooven over, voor het mira- kuleu/.o gebeuren te Lourdes en meteen voor godsdienst en Kerk. Op ait oogenblik zijn er te Lourdes, zooals altijd, duizenden bedevaarders, komende uit België, Engeland, Holland, Italië, benevens duizenden Frassche uit Bourgogne, uit Poi- tou en uit Amiens. Het is hier een bonte mengeling van nationale kleederdrachten, terwijl al die talen zich vereeuigea tot een enkele bende lot Maria. 't Is voor iemand die nooit te Lourdes kwam eens grootft verraJBS-ing - te zien boe vrije-uit bier in 't openbaar gebeden wordt. Menschelijk opzicht is bier geheel vreemd, en ieder stapt biddend in dit eindloosgroote heiligdom rond. Aangrijpend is het uur dor baden, als de zieken in hun wagentje naar dé piscines worden gebracht en de geleider voorbidt terwijl de zieke stamelend antwoordt Voor de badinrichting-zelve is het nog in drukwekkender priesters liggen geknield en aanroepen den hem 1 om de genezing der zieken te bekomen. Deze laalsten liggen of zitten op rollende bedden of ziekenstoelen e i wachten geduldig en godsvruchtig het oogen* blik af waarop ze aan bet mirakulcuze water hunne genezing zullen vragen. Intusschen tijd bereiden de mannen zich aan de grot voor tot de processie van het H. Sakrament. In deze processie stappen honderden mannen, waar middenin de vlag gen gedragen wordon der aanwezige bede vaarten. Op het uitgestrekte plein voor de driedub bele kerk zijn de zieken thans, en ieder ven hen wordt aftouderlijk genezend, 't Is op dat oogenblik, naar men zegt, dat de meeste ge nezingen gebeuren. Dio benediktie van het H. Sakrament aan de zieken is een stond van grooto aandoening en geeft zoo getrouw mogelijk het beeld weer van Jezus zelve die de zieken genas, de kreu pelen deed gaan en de blinden deed zien En gij hebt u nimmer van dit middel be diend vroeg de graaf op spot lenden loon. Wij hadden dat niet noodig. Graaf Hondrik van Leeuwendael was- met ons te vredon. Maar ik ken uwe ftrma niet. Ik geloof dat de boeken u daarover voldoende zullen inlichten/zegde de reiziger mei een lichte buiging. Een eerlijke koor kurrentie kan men zioh laten welgevallen, maar de een moet den ander niet willen on~ derkruipen. Dat wil met andere woorden zeggen gij gunt den konkurrent welde beenderen, maar niet het vleesoh hernam de graaf la chende. Maakt gij het dan beter dan uwe konkurrenten Stel nu eens dat deze zich evenzeer gehaast en voor u hier gekomen en met het kontraot in den zak vertrokken wa ren,wat zoudt gij dan gezegd hebben Wanneer zij hun doel langs den rech ten weg bereikt hadden, dan was er weinig van te zeggen geweest, mijnheer de graaf, maar die lieden houden niet van den rechten weg, terwijl' wij integendeel liever recht docr ze8 gaan. Gij zijt een zondorlingezegde de graaf. Komen wij echter ter zake. Ilc ben eerst gis teren na een zeer lange afwezigheid terugge komen, gij zult zulks wel weten Ja, zogdo de reiziger, mejuf vrouw Ko ker moest te gelijkertijd met mynheer den graaf schipbreuk lijden en behoorde tot de weinigen, die gered zijn. Adolf van Leeuwendael zag den jongen man verrast aan, zijne vurige oogsn rustten Wie kristen is, moet Lourdes en zijn zieken zie», hij zal zijn geloof versterken; wie niet- kristen is en het geluk heeft die pleohtigheid bij te wonen, zal eene groote wijziging in zijn gemoedstoestand ondergaan. En nog zijn we niet aan 't einde van al het mooie, het versterkends dat er te Lourdes is te zien. 'a Avonds, als de kloklcetoron op het bekende wijsje van het - Ave Maria half negen heeft gerammeld, begint de licht processie. De basiliek, de crypte, de koepel van de kerk du Rosa ire en deze kerk zelve wordon dan door de electriciteit verlicht, evenals het beeid van Maria, dat er vlak tegenover staut Aide bedevaarders, duizen den en dnizendei;, elk met een kaars, stappen processiegewijs i et halfrond voor de basiliek op, ziedend den lof van Maria. En die dui zenden vlammetjes die traagzaam voor de bergen opkruipen en afdalen, scheppen een nooit-gezien, eonig schoon tafereel. 't Is als een serpent van vuur dat er sier lijk rondkruipt. Plots valt het uog op een vlammend Christi-kruis dat heel hoog in de wolkon schijnt te hangen, als een beeld van het Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat. Op dat oogenblik, te midden den duisteren nacht, on dat goddelijk licht, voelt ge werkelijk de nietigheid van U zelve, de nietigheid van den mensch, en dringt in u door het grootste, het verhevene, hel onein dige van den eenïgen godsdienst welke zulke plechtigheden in het leven kan roepen. Als Parijs hel hart en de geest van Frank rijk is, dan is Lourdes de ziel niet alleen van Frankrijk maar van de wereld, een centrum van opborrelend geestelijk leven. Dienstder poslohooks. Tijdens de maand Juli 1021 steeg het aan- tal ingesohrevenen' van 46.243 tot 48.895 hebbend een totaal bezit van 602.306.237.069 Tijdens dezelfde maand beliepen de inschrij vingen op de rekeningen 4 MILLIARD 500 millioen namelijk Stortingen 873.963.743- 38; Overschrijvingen (koste.) 2.923.110.369- 06 Cheks aan- toonder 431.604.013-92 Gheks op naam an allerlei 370.001.638-03, üet totaal der ii sob rij vin gen voor de eerste maanden 't jaar beloopt 29.840.038.243-51. Het weze bier aangestipt dal de overschrij vingen en andeic verrichtingen zonder ge bruik van geld vaarden. 79, 4 0/0 van dit totaaï vertegenwoordigd. Keizer Karei zou wederom in Hongaris zijn De Weensche correspondent van de Bor liner Zeitung meldt Van welingelichte zijde wordt verzekerd, dat volgens betzouwbare, te Weenen ontvan gen berichten, ex-keizer Karei in weerwil van allo tegenspraak, reeds een weke lang in Hongarie vertoeft en zich daar verborgen houdt. Toen er bij de Zwitsersche regeering door de Oostenrijksche regeering ingelicht werd naar de waarheid der berichten uit Fransche en Engelschc bron, volgens welk ex-keizer Karei het kasteel Hertestein verlaten zou hebben en zich langs den Donau naar Hon- g&rië sou hebben begeven, autwoorde deze dat bedoelde boriohten onjuist waren op dat oogenblik vertoefde de ex-keizer inder daad nog op liet kasteel Hertenstein. Kort daarop zou het hem echter gelukt zijn, het kasteel onopgemerkt te verluien en de Zwitscrscbe regeering wordt thans om den tuin geleid, wanneer zij verklaart, dat de ex-keizer zich nog steeds op het kasteel ba vindt. In Hongarie zouden thans dingen worden voorbereid, die de groote aandacht verdienen. Het nieuws weze echter onder alle voor behoudm edsgedeeld een oogenblik doordringend op het goedhar tige opgeruimde gelaat zij schenen de ge heimste gedachten van den reiziger te willen uitvorschen. Mejufvrouw Koker vroeg hij. Is zij eene bloedverwante van Gebroeders Koker Om u te dienen, e«ne zuster 1 Dat wist ik niet, en ik herinner mij ook niet, ooit te voren haar naam gehoord te hebben, zegde de graaf, hoewol ik mij ook weinig om de passagiers der Victoria be kommerde. Dus, wat ik zeggen wilde. Ilc ben juist bezig de nagelaten boeken en papieren van wijlen mijn vader ca to zien zoodra ik er mede op de hoogte ben, zal ik mijn be sluit nem-.n. En mogen wij ons vleien dat de oogst van dit jaar..,.. Een bepaald besluit kan ik nog niet nemen 1 Als mijnheer.dö-gra&f mij slechts wilde beloven, dat onze' firma de voorkeur zou blij ven behouden, was dat ten minste reeds iets. Ik zou niet gaarne met ledige handen terug- keeron. Nu, die belofte wil ik u geven. Kom over veertien dagen terug leg. n dien tijd zal ik mijn besluit wel hebben genomen. Een hand wenk was liet bcnv J-. voor den jongen man dat do zaak was afgehandeld, die na eene diepe buiging zich verwijderde. Graaf van Leeuwondael hervoUe zijne Vorige werkzaamheden woder !:ij las, hoe wel dan ook vluchtig iederon brief, bekeek elk papier en wierp alle briesenen papieren die hem hel bewaron niet do moeite waard Een bericht uit Milaan meldt, dat een he vige aardschok te Livorno een groote i^niek heeft veroorzaakt De bevolking vluchte in massa uit de stad naar het platte land. Ook in andere streken deden zich ernstige schokksn voor. In het dislrikt Lunigiana (ten Noorden van Lucca) werd daardoor aanzien lijke schade aangericht. Te Bari stortte een groot gebouw in elkaar, waardoor verschei dene personen onder hot puin bedolven wer den. Het aantal slachtoffers en het bedrag der schade zijn nog niet bekend. Later wordt hierover no* gemeld r Te Bari is een postkantoor iug-stort. Het gebouw was op dat oogenblik vol menschen. Men heeft reeds S dooden uit den puinhoop gehaald. Onder de omgekomene was zekere Kavoianni, een Grieksche multi- milüonair, die zich voor zaken te Bari bevond. ZEDELIJ KEZIE KT EN De bandieten dio den vrcesslijken aanslag uitvoerden tegen den trein Parijs Marseille, hebben elkander leeren kennen in het ge vang. Thomas was verwezen te Nantua tot 15 maand Bertrana te Lyon tot 2 jaar en Cherrier te Ais» ook tot 2 jaar. Daar alle gevangenissen vol zatende zedelijkheid schijnt in Frankrijk ook niet verbeterd te zijn sedert den oorlog werden ze overgebracht naar het gevang van Gre noble, kwamen daar in kennis en beraamden er slagen eens dat zij vrij zouden zijn. In Belgie gaat men trachten da veroordeel den te verbeteren. Het zal echter niet slecht zijn kerels die reeds erge straffep hebben hebben opgeloopen, niet met elkaar te laten omgaan. Die omgang zou wellicht geheel de verbeteringsmethode bederven. Het is in België ook al gebeurd dat gevan genen nieuwe misdaden beraamden in het gevang. De toestand. De vertegenwoordiger van da Sovjet- regeéïing te Riga heeft aan journalisten ver klaard de strijd tegen de naderonde ineen storting is hopeloos. Te Moskou zijn plakaten aangeslagen Alleen de tzaar kan het vertwijfelende Rus- land redden. Uit Riga wordt gemeld, dat de Duif3cher iu het Wolga-gebied, wier kolonie midden in de streek vau de hongersnood ligt, die kolo nie, waar hu.i geslacht twee eeuwen heeft gewoond, verlaten hebben en naar Duitsch- land teruggekeerd zijn. Voor wat betreft den toestand op Nova Zembla seint men uit Kopenhagen, dat te Hammerfest een motorboot van dat eilaud is aangekomen, welke het bericht heeft meege bracht, dal de meeste Russen op hel eiland van den honger- omgekomen zijn. De Hulp. Op initiatieftvan het Duitsche Roode Kruis een hulpkomiteit geslicht ten bate der Russische hongerlijdenden. De Rul een Russisch blad, te Berlijn ver schijnende, meldt, dat M. Kopp op 1 Oogst naar Moskou vertrokken is, om er lich mei liet gouvernement der .Sovjets te verstaan over de te nemen maatregelen om Rusland tor hulp te komen. Hij zal tevens aan het Russisch gouver nement verklaren, in welke voorwaarde^ het Duitsche Roode Kruis bereid is, aan den strijd tegen de «meiziekten welke Rusland teisteren, deel te nemen. De zaakgelastigde van Tcheck-Slovakkie, te Berlijo, M. Dusek, is in onderhandeling met het Duitsche Roode Kruis, om mede tc helpen. Het Tcheck-Slovakseh goaverncraent zal ecnige treinen met geueesheeren, medi camenten enz. naar Rusland sturen. Een oproer te Petrograd. Ean telegram uit Helsingfors meldt, dat te Petrograd erge onlusten plaats Iadden op 27 en 28 Juli. Deze zijn kunnen onderdruk! worden. Tien miljoen hongerlijders... Tijdingen uit Rusland meiden dat de toe stand uiterst ernstig is. Anderzijds word! geseind, dat communistische opruiers t» Moskou de bevolking legen de naburige landen ophitsen. Zij beweren, dat daarover- groole stocks broodgaan opgeslap'ld zijn, namelijk in Polen, Lilhuanie, Esthonie en Lettonie. Zelfs gaan de comrnuuiston zoo ver dat zij te Moskou en omstreken plak brieven uithingen waarop te lezen stond, dat degenen die wilden in loven blijven moesten ten strijde trekken tegen de Baltische staten. Te Kopenhagen heeft men beticht ontvan gen, dat dc toestand in Rusland zeer snei verscherpt. In de streken welke door de be woners verlaten werden, staat geen enkel huis meer. De vluchtelingen steken ze in brand vooraleer verder hulp tc gaan zoeken. Men schat dat ruim 10 miljoen honger lijdenden zich op dit oogenblik naar Moskou begeven. Ook te Smolensk zijn reeds vluchte lingen aangekomen. De troepen door Trotsky gezonden om hen tegen te houden, konden daar niet in gelukken. schenen, op den grond. Hij werd spoedig weder door de komst van Viotor gestoord. Een matroos verlangt mijnheer den graaf tu spreken zegde de kamerdienaar.. In het «erste oogenblik scheen het den man toe, alsof dograaf plotseling hevig ont stelde, maar hij moest zich toch wel vergist hebben, waut Adolf van Leeuwendael hief langzaam het hoofd op en, even kalm als zijn blik, was ook de klank zijner stem. Een matroos herhaalde hij. Wat wil dan een matroos van mij Zijn naam en 't doel zijner komst wilde hij mij niet mededeelen. Waarschijnlijk wil hij om eenige ondersteuning vragen. Och ja, dat is het! zegde de graaf le vendig. Ik herinnor mij hom nu. de m.an kwam aan de statie reeds bij mij. Geef hem dat, zeg hem dat ik geen tijd heb. Hij had in eene lade van zijn schrijftafel gegrepen en eenige geldstukken er uitgeno men, die hij den kamerdienaar gaf. De oude Victor kwam dan echter spoedig terug. De man is brutaal, zegde hij, liij heeft mij hot geid voor de voeten geworpen. Wat moet dat beteekenen riep de graaf toornig. Hij zegde dat hij niet was gekorasn om een aimoes tc vragen, hij wilde mijnhzer de g.iaaf persoonlijk spreken en wanneer mijn heer den graaf «ogenblikkelijk geen tijd had, zoo hij zoolang wachten. Hij wil mij dua tot eon gesprek dwin gen Zoo hel, schijnt, ja t (Vervolgt.) Ten aanzien van de moeilijkheden te weeg gebracht door liet geschil tussohen den Senaat en de Kamer, naar aanleiding van de grondwetherziening, hebben de ministers Donderdag avond cabinetsraad gehouden. De vergadering was gansch gewijd aan een gsdachtenwisseling over de mogelijkheid om de grondwetsherziening te beëindigen. Eene verklaring zal heden desaanstande in dc Kamer worden gedaan door den eersten minister. Wij vernomen uit goede bron dat de mi nisterraad zeer kalm was. Het geschil tusschen Kamer en Senaat was het voornaamste onderwerp der bespreking. De eerste minister zou, z'ooals hierboven gemeld, heden, Vrijdag, in d:1 Kamer eene verklaring afleggen over deze kwestie en tevens nog eens. herhalen dat het, volgens het inzicht der regering, volstrekt noudig is dat de algeraeeue kiezingen plaats hebben in October aanstaande. Ven koude gestorven Ondanks de qolf van hitte, is het dezer dagen te Parijs voorgekomen, dat iemand van koude is gestorven. M. Reisz, lid van den Parijschcn gemeenteraad, bezocht een van die inrichtingen, die onlangs in de Fran sche hoofdstad zijn geopend en waar de temperatuur, ondanks dc grootste hitte, kunstmatig koel wordt gehouden. Hij drukte den wensch uit, te ondervinden hoe koud het eigenlijk wel in de verfri?- schingsmachien zou zijn. Men opende de deuren hij wandelde een korte gang in. Toen hij weer buiten kwam, voelde hij zich heerlijk verkoeld, hetgeen niet te ver wonderen is, daar er in den gang een tempe ratuur beerschte van 12 graden onder nul. Hij wandelde daarop naar huis terug in de gloeiende zon, doch kon zich niet meer war men. Hij begaf 7'iol) te hed, en de dokter, die ontboden werd, vond zijn toestand hopeloos. Twee uren later stierf de heer Reisz aan ophooping van bleed m de longen, veroor zaakt door te groote koude. Dienst der Postchecks. Belangrijk bericht. Voortaan staat het ieder aangeslotene bij den Dienst der postchecks vrij, door middel van ten bate van om het even welke Post- ontvangerij opgemaakte overschrijvingen, de sommen te betalen welke hij in de gelegen heid is om aan bedoeld kantoor over te maken tot de volgende doeleinden 1. Abonnementen op nieuwsbladen 2. Busgeld 3. Rente- en winstaandeelbcwijzen, afgeloste papieren 4. Vischverloven 5. Aankoop van postzegels, ten bedrage van ten minste 25 frank 0. Aankoop van gezegelde napieren, ten bedrage van ten minste 25 fr.; 7. Ontvangkaarten 8. Kwijtschriften 9. Handelseffecten; doch in dit laatste geval wordt dê ovsrschrijving alleenlijk op den vervaldag aangenomen. In ruil voor de overschrijvingsn gevsn de brievenbestellers of de winkeibedieudsn op «taanden voet de kwijtschriften, bewijzen, verloven o£ effecten af alsof het bedrag er van in specie betaald geworden ware. Da aren legen worden do postzegels en go- zegeldo papieren tegen handteekening van den kooper of van zijnen gemachtigde eerst afgeleverd, nadat het betrokken postkantoor, de desbetreffende kennisgevingen van credU teering heeft ontvangen. Het recht waarover hot hierboven gaa^

De Volksstem | 1921 | | pagina 1