WEERGESTELDHEID 18 MISDAAD EN BEDROG nieuwe armen Donderdag- Oogst 3923 De stortingen van Duitseiiland aan België. SVluntfaforicatSe» Het drama te Teraiphene In een oud dagblsd wan 't jaar 1357 winden uiij volgend artikel over de Isitta en langdurige droog ia De Lawdboumveek Vijfüaaaschs spoorwegabonnentsn. XXVII» JAARGANG NUMMER 188 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 "E~> /V fS- .A. T*> S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.SO Uitgever: J. Van Nükfel-Ds Qskdt II. Helena Zon op 4,40, onder 7,09 Voile Maan den 18 Publiciteit buiten hst Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Piace de Ia Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Er wordt nog veel gesproken over de nieuwe rijken, over de aeepbarons van aile kruid die tijdens den oorlog hun volk zoo schandelijk hebben af geperst. Doch nevens de nieuwe rijken leven ook nieuwe armen waar men niet genoeg over spreekt, en die alle meelijden Waard zijn, •De nieuwe armen zijn de kleine renteniers, de kleine bandelaars en nijveraars en middenstanders in bet algemeen, dia Vreeselijk onder de ge volgen van den oorlog moeten lijden. Van ben heeft de eerste Minister, de heer Carton de Wiart, in zijne regee- ringsverklaring belangstellend bekend dat zij eerst door den oorlog en de bezetting wreed beproefd werden, en nu ontzettend moeten afzien van de duurte des levens'. Noch in bun eigen huishouden, voegde hij erbij, noch in bunno zaken kunnen zij de noodigo uitgaven dokken en het evenwicht we- dervinden. In andere woorden, zij gaan regelrecht naar den ondergang. Hoe zou het ook anders Hot was alsof de sociale oorlog, dien de socialisten na den oorlog in het land poogden te ontketenen, eerst en vooral tegen hen moest uitwoeden. n Do tusschcnhandelaars moeten verdwijnen zoo luidde het wacht woord. Het ministerie van bevoorra ding, dat voor geen uitgaven achter uit deinst, stapte over alle ekonomi- sche wetten been, en schoen meer voor bet uitvoeren vaneen socialistisch programma dan voor het heropbeuren des lands bezorgd te zijn. In het Congres dor middenstanders op 31 October 1920, heeft men het zelfs als oen ministerie van strijd tegen de kleino burgerij gekenschetst. Do middenstander is een arme man, een nieuwe arme die van niemand liulp ontvangt, en er slechter voor staat dan de werkman, die hooge loonen wint en in tyd van crisis op een zekeren onderstand rekenen mag. Dien onderstand benijdt hem nie mand; doch het is even billijk eone helpende hand te reiken aan de nieuwe armen uit donbeproefde middenstand. In de tegenwoordige krisis is hij niet minder getroffen dan de arbeider. Sprekende over de werklieden, heeit de minister van financiën ver klaard, dat hy hun in groote openba re ondernemingen werk zal verschaffen opdat zij alzoo de krisis beter zouden kunnen doorworstelen. Zoo men ook, door voordo lige en sinds lang begeer de kredietinstellingen, waar de Staat ook het zijne zou inbrengen, het noo- dige geld niet kunnen aan de kleine burgerij doen geworden, om in de bange dagen, die wij nu beleven, aan den ondergang te ontsnappen Aan die nieuwe armen zeggen wij echter met meer nadruk dan ooit Alleen de standsorgauisatie kau en zal u redden. En aan de katholieke voermannen zeggen wij eveneens Richt de katholieke partij overal in op dien grondslag dor standsorgani satie waar de belangen van werklie denen bedienden, boeren en hoveniers burgerij en hoogere standen, bun wettige plaats geven kan. Stelt alle persoonlijke zaken ter zyde, brengt geene bijkomende be langen op de voorplaats, want dan zal er tegen die belangen gestreden wor den, tusschen 011 doorde verschillende standen, on dat alleen is reeds genoeg om het verhevene doel dor Stands organisatie te doen mislukken. (De Volksbode.) 19* vervolg. Laat hem er uitwerpen zegde de graaf de wenkbrouwen fronBende. Dal is geschied, inaar een mensch die uit de gevangenis komt, laat zich door be dreigingen niet afschrikken. Geef hém een» ondersteuning, Adolf, bad Amalia wier wangen waren verbleekt, •waarschijnlijk wil hij niets anders dan geld zien te krijgen. Ik heb hem eene ondersteuning aange boden, hernam de kamerdienaar op wiens gelaat nu de vrees te lezen stond dien hij te genover den reiziger had zoeken te verber- gen. Mijn aanbod werd met verachting afge wezen, Vanhemelen zegde dat hij geld go- noeg had. De graaf stond in gedachten verzonken en zijne lippen beefden als in eene koorts. Hij was in de gevangenis en beroemt er zioh op geld te bezitten, zegde hij. Eerlijk kan hij dat geld niet verworvon hebben. Ik geloof dat zij, die uit de gevangenis komen, onder politie toezicht staan. In den regel ja. Dan moet men de politie op zijne be dreigingen opmerkzaam maken. Schrijf uw- cosprek met hem, voor zooverre gij u dit kunt herinneren, op ik zal deze aanteeke- ning aan de politie geven. Een wenk gaf den komerdienaar te kennen dat hij zich kon verwijderen, maar deze bleef on vervolgde. M. Theqnis, uit Parijs teruggekeerd van de bijeenkomst der ministers van financiën, is zeer voldaan in de kwestie van het voor keurrecht aar^ België. Hij verklaart dat wij van hot eerste Halli ard oenc som van 550 millioen mark zullen houden. Het saldo onzer prioriteit zal alsvolgt ge regeld worden België zal het krijgen in vier driomaandelijksohe stortingen van 800 millioen mark goud elk. De eérste storting zal in November plaats hebben. De Soir meldt dal minister Thêunïs de conventie met M. Josse Allard heeft opgezegd on zich nu bezig houdt mot de studie der kwestie van eigen rauntfabricatie. Een dor eerste operatie zal het slaan zijn van nikkelbons van 1 fr. en 50 oenlietnen. Nadere bijzonderheden. Zooals v/ij gisteren reods meldden, keerde Zondag avond, tusschen 9 en 40 ure, zekere Jozef Van den Bergen, woneude te Teral- phejie, huiswaarts, ia geselschap van zijn verloofde, toen hij, in do nabijheid van hot dorp, plotseling door een gevaarlijken kerel, met name Van der Winkel, werd aangerand, die hom een vreeselijken messteek in den schouder toebracht. Vier jongelieden, getuigen van het drama, kwamen toegesneld en gingen met Van der Winkel een gevecht aau. De kerel stiet met zijn mes blindelings in het ronde ea kwetste zekeren August Blaes, die, ernstig getroffen te gronde stortte. Op het hulpgeroep der slachtoffers, kwam de jaohtwachter Wi6leraans toegesneld, die Van der Winkel op de vlifcht dreef. De rijkswacht werd dadelijk gewaarschuwd en richtte een klopjacht in, die zonder uit slag bleef. De slachtoffers werden inlussclien naar de woning van een geneesheer gebracht, die hun toestand zorgwekkend vond. Men denkt dkt de dader niet lang op vrije voeten zal loopen. Vreeselijk ongeluk te Nijvel. Een auto omgeslagen. Twee dosden en drie gekwetsten. Maandagavond, 6 uur, had een verschrik kelijk auto-ongeval plaats, dat het leven kostte aan twee personen. Een auto, bestuurd door den h. Mom. maert, uit Brussel, kwam in volle vaart langs den Naamscjien straatweg op enkele kilometers van Nijvel, toen de wielen van het rijtuig, tengevolge van de vochtigheid van den straatweg, af en toe geen vat meer hadden op den weg on slipten. Reeds had de bestuurder, met alle moeite een. arduinen kilometerpaal langs den weg te Hautaine-le- Val vermeden, toen hij ter hoogte van de plaats genaamd Aux Quatre Bras door hel plotseling uitwijken vooreen boom, het rijtuig deed slippen en omslaan tegen een anderen boom bezijden den weg. De vijf inzittenden werden hevig ten gronde geslingerd. Een ander rijtuig, dat volgde, kwam hen te hulp. De heer Mommaerl en Mej. Van Steen, beiden uit Brussel, werden in bedenkelijken toestand opgenomen. Zij hadden den schedel ingedrukt en waran op slag gedood. De andere drie slachtoffers, waaronder Mev. Minon, werden bewusteloos en met bloed bedekt, weergevonden. Men bracht ze per auto bij dokter Stoufs te Nijvel waar hun de dringendste hulp verleend werd. Hun toestand is wel ernstig, maar gelpk- kig niet levensgevaarlijk. De twee lijken werden voorloopig in een dichtbijzijnde woning ondergebracht. Dinsdag morgen heeft het parket van Nijvel een eerste onderzoek, op de plaats van het onheil, ingesteld. De auto is geheel uiteen geschokt en wordt door dé plaatselijke rijkswacht bewaakt. De familie der ongelukkige» werd, met de noodige inaohtoemingen, gewaarschuwd. Mijnheer de graaf wordt zoo Iaat in den nacht nog om een onderhoud verzooht. Twee heere'n uit de stad zijn 'reeds een paar uren geleden hier gekomen, om onderzoek naar doa matroos te doen, die gisteren hier was zij hebben den toru^kecr van mijnheer den graaf afgewacht en verzoeken nu be- leefd, eonigè oogenblikken toegelaten to worden. Adolf van Leeuwen/lael steunde op de leuning van den stoel, die naast hom stond zijne hgnd beefde. Wat gaat mij die matroos aan? her nam hij. De heeren zeggen dat hij sedert den tijd dat hij hier op het slot Is geweest, is ver dwenen. Vnrdwanen En wat heb ik daarmede uit te slaan De heeren hadden een gelegener tijd kun nen kiezen, maar het zy zoo, ik zal hem ont vangen Amalia had op de rustplank plaat6 geno men, hareschoone oogen zagen vragend den broeder aan, die eenige raaien op en neder wandelde en toen voor baar staan bleef. Begrijpt gij deze Onbeschaamdheid vroeg hij. Ik zal het zeer kort maken en hun mijn misnoegen over deze vrijpostigheid niet ver zwijgen- Wilt gij u niet tor ruste hegeven Laat mij hier blijven, verzocht Amalia, ik ben bezorgd voor u. Voor mij schertste de graaf. Wat heb ik dan met de zaak uit te siaan Hij wendde zich om, de heeren traden Verleden week was er nog weinig vraag naar Nitraat of andera shkslofhoudehde vol ten. Thans zal de toestand wel veranderd zijn, Reeds was er meer vraag voor zwavel zuur ammoniak, waarvan de prijs voordee- liger is. IJzersiakken. Wat meer aanvraag dan verleden week. Zoo het schijnt, zou er meer aanvraag zijn uit Holland en zou de beschik bare hoeveelheid verminderen. In Lolharin. gen zou er verkocht zijn aan 1 fr. 25, doch er zou aan dezen prijs aldaar niets meer te bekomen zij n Super. Ook wat meer aanvraag. Er zou -verkocht zijn aan 1 fr. I*? Voedingsprodukten. Daar de landbouw thans over granen en bijzonder over rogge beschikt, is er min aanvraag voor koeken. Ook wordt de stijging der prijzen stopgezet. Granen. Lichte daling der prijzen. Hooi- en slroosoorten (Charleroi). Weinis hooi wordt aangeboden. Wcidehooi van 430 lot 460, Luzerne 520 tot 580 fr. Tarwestroo 130 fr. EENIGE PRIJZEN. Meststoffen Soda nitraat 15,50 °/0 70,50 fr.; ammoniak s. 20 68 fr.; kalk nitraat 13 °/0 66 fr.; cyana. nide (gekorr.) 13 45 fr.id. (stuiv.) 18 55 fr.; yzorslakken 15-20 1 fr. 40; Ph. Bernard 13 fr.; id. Ve3ta 1,25 fr.; Kajnite 14 Vo 44 fr Sylvinile 2Ö 21 fr.; cïfloöt- polasch 50 °/0 65 fr. VoedcrproduktenLijnkoeken Aug. 78,00; id. Sept. Dec. 74,00; id, P. W. besch. 80,00; Katoenmeel besch. 79,00aardnotenkoek October 80,00; nms plata (besch.) extra 49; id. Cinquantino 53,00; id. Moldavië 51,00; tarwe ink 77,00; rogge 72,00; haver inl. 69,70. De Monileur kondigt het ministerieel af lot instelling der vijfdaagsche spoorweg- abonnementen van af den 25 Augustus. juist binnen en een spotachtig lachje zweefde om de lippen van den graaf toen zijn blik op den reiziger viel. Gij komt zeker weder voor handels zaken vroeg hij. Wanneer mijn bankier, de heer Schermbeek, uwe firma mijn besluit nog niet heeft medegedeeld, dan zal dit u toch zonder twijfel morgen gesohieden. Dat is reeds geschied, hernam Anloon, die bij de herinnering aan dit besluit rood van verontwaardiging werd. Wij hadden dat besluit niet verwacht, wij geloofden de beste hoop te mogen koesleren, maar de tijden zijn veranderd. En om dit te zeggen, komt gij midden in den nacht Neen, heer graaf, zegde de reiziger, het hoofd trotsch oprichtende, onze firma is niet gewoon, om gunsten bij het doen der handelszaken te bedelen. Wij zijn hier, om onderzoek aan een matroos te doen, die gis teren middag op liet kasteel was en sedert dien tijd niet teruggekeerd is. Deze heer is de oom van den matroos en ik heb mij de zaak aangetrokken, omdat juffrouw Koker hel behoud van haar leven aan hem heeft te iauken. De matroos is niet op het kasteel ge weest, zogdede graaf, terwijl hij den ouden uit vorschend aanzag. Hij heeft wel om een onderhoud verzocht, maar ik weigerde hem to ontvangen. Dat weet ik, hernam Anloon, ik bege-_ leide den matroos en wachtte in de laan op zijne terugkomst. Ik zag, dat hij werd afgewezen en De hevigste hitte welke men in onze land streken kan verdragen, is volgens den li- chaemsbouw, tusschen 40 en 48 graden. De geschiedenis leert dat ook ongevallen zich voordoen by «ene mindere hitte, doch in de meeste omstandigheden is de dood veroor- zaekt door sterke hersenen vloijingen ot door geraekthedsn. De soberheid in liet eten en uiiukcn is de beste behoedmiddel om de on gevallen te vermyden der gcoole en langdu rige hitte. De thermometers of weerglazen hebben Dynsdag tot 35 graden warmte aan gewezen, de hoogste welke wy dit jaer ge had hebben deze hitte levert niets op dat verontrustend is. Meerraaels was de warmte stikkendcr, zonder dat de menschen daer van iets te lyden hadden. In 1793 is het wef-r- glas te Parys lot 39 graden gerezen in 1808 en in 1825 had man tot 36 graden en 9 tien den de 16 en lTjuly 1852, rees het weer glas ook tot 36 graden en half. In july en het begin van augusty, als de zon in de Kreeft en in de Leeuw zit, zyhe hare stralen, in hun- ne verhouding tot het middenpunt van Euro pa, in het maximum hunner schuinschheid gekomen, dus veroorzaken zy den hoogs ten graed van hitte welke zy in den zomer moalen bereiken. De hitte, wel is waer, wordt ver meerderd door do winden, die uit het oosten komende, da wolken beletten zich le vestigen, en die het onmogelyk maken dat er regen valt om de droogte'dér aerde le doen staken. Naormate de zon het teeken dar maagd verder zal in tredan, zal ingevolge de wetten des dampkriDgs, de hitte moeten verminderen. In alle geval zal zy niet toenemen, vermits de zonnestralen hunnen grooteten graed van schuinschheid zyn maximum van droogte reeds sinds eenige dagen bereikt hebben en deze beide feilen kunnen niét overtroffen worden. Overigens kan men zich oen donkbeeld vormen van de weêr^esteldheid in de warme landen van den aerdböl, als riién in aenmer- king neemt dat in Senegal, de hitste land streek der aerde, er gewoonlyk 50 graden warmte heersohen. De grootste hitte heerscht gewoonlyk in july en de hevigste koude in jsnSari, De mid delmatige weergesteldheid van de heetste maend is 18 graden, eu die der koelste maend 1 graed on 6 tienden het verschil 16 graden 4 tienden, kan dienen om ons klimaet te ken merken en onder de meest yeranderlyke te rangsohikkon. De middelmatige weergesteldheid van den dag doet zich voor korts voor 9 ure 's mor- gends, en ten 8 ure 's avonds, terwyl het ma ximum van de weergesteldheid van den daL zich voordoetom 2 ure namiddag en het minimum omtrent 5 ure 's morgens. Deze twee uiteinden verschillen echterals men de maenden afzonderlijk beschonwt. De grootste warmte in january valt in ten 11/2 ure en wyktaf van dit punt naer mate men den zomer nadert. In den zomer is 't omtrent 3 ure dat de grootste hitte zich doet gevoelen. De bovenmatige hitte geeft een zeker be lang aen de volgende lyst van laren, die se- dert 11 eeuwen door do geschiedschryvers zyn aengéboekt, en waenn men buitenge wone hitte aentreft. In 738 was de hitte In Frankryk en Europa zoo groot, dat het meestendeel der bronnen opdroogden, en duizende personen van dorst stierven; een vreeselyke pést was er het nataerlyk gevolg van. In 879 vielen de maeijers die het in den daarop in het park ging. Sedert is hij ver dwenen. En wat, als Ik vragen mag, gaat mij dat aan Gij hebt later met hem in liet park ge sproken, zegde Érederik. Dat is zoo. Waarschijnlijk is het u be kend, waarom de matroos mij opzooht. De beide heeren schudden het hoofd, hoe wel Antoon opmerkte, dat wanneer hij zich niet vorgiste, er tussoheu den graaf en den matroos een geheim, had bestaan de ma troos bad hem echter niet gozegd waarin dit bestond. Een geheim spotte de graaf. De man verlangde oene ondersteuning van mij, dat is het heheele geheim. Dat komt mij vreemd voor hernam de reiziger. Want hij gaf mij zelfs, een grof antwoord, toen ik hem vroeg, of hij Jder eene ondersteuning wilde halen, en hij merkte terecht aan dat wanneer dit zijn voornemen was, hij dan het geld zou aau- genomen hebben, dat de gebroeders Koker hem hadden aangeboden. Waarschijnlijk had hij zijn reden, juist eene ondersteuning van mij te vorderen, ze^-do de graaf bedaard, Eindigen wij dit gesprek, tot een onderhoud is dit uur slecht gekozen. Wat ik weet, wil ik u zeggen. Reeds aan do statie te Antwerpen herin nerde de matroos er mij aan, dat hij mij ge- durei.do onzen overtocht een dienst had be wezen, die wel niet van veel beteekeni» was, maar opder de tegenwoordige omstandighe den toch-van eenige btteekenis werd. De. dag waegden buiten te treden, in de veklon dood. In 990 en 994 werden do oogsten ganseh verbrand; het gevolg daervan was eenè zulk. danige hongersnood, dat de menschen zich spysden met iets dat afgryzelyk was... men- schenvleesch In het jaer 1000 van befaemder gedachte» nis droogden al de rivieren en bronnen in Duilschland op. De visschen stierven en lagen te verrotten op de uitgedroogde oevers, en hieruit ontstond eene besmettelijke ziekte. Naer het zeggen der ligtgeloovige bevolkingen moest het vuer de vernieling der wereld bewerken. 1022 stierven een onberekenbaer getal menschen en dieren; de kerken cn andere pnblieke vergaderplaatsen werden gesloten en de dagelykséhe werken werden binst den nacht verrigt. In 1132 spleet de grond op eene vei voer- lyke wyze open van de hevige droogte; de rivieren en de bronnen verdwenen in den Elzas de Rhyn lag droog, en een schroom- lijk getal schepen, die op den uitgedroogden grond lagen, vielen in stukken van een. In 1152 kookte men overal eijeren in hel zand. In 1260 stierven by den veldslag van Bela een groot getal soldaten ten gevolge der onverdragelyke hitte. De lyken die te lang op het slagveld gelegen hadden, begonnen eene pest te verspreiden. In 1276 en 77 was er in Frankryk tenge volge der hitte, volledig gebrek aan voeder; de bronnen waren uitgedroogd, en het waiet ontbrak; de arme klas stierf uit van dorst. In 1303 en 4 kon men de Seine, de Loire, den Rhyn en den Donau droogvoets doorgaen. In 1393 en 94 vielen de dieren langs alle kanten dood, en de oogsten werden verbrand. Ïq 1440 was de warmte zoo groot, dat de menschen in hunne kelders woonden eu maer 's nachts alleen konden werken. Geduroude vier achtereenvolgende jaren 1538, 39, 40 en 41, was de hitte zoo hoven- matig groot dat byna al de rivieren in Frankryk uitdroogden. In 1656 was het volstrekt onmogelyk in de lauden te werken, by dagen was do hitte bo venmatig slikkend cn de nachten waren heldonker ten gevolge van dikko misten dia het werk beletteden; ook was er door gansch Europa eene groote schaerschte van lavend middelen. In 1615 en 16 drukkende hitte in Frank ryk, Ilalien, en de Nederlanden. In 1646 telde k men 58 achtereenvolgende dagen van overtollige hitte. In 1678 zeer aterke, warmte en langduri ge droogte. In 1701, 2 en 8 was ook de hitte hovanma- tig. In 1705, kookte men de eijeren in het zwid de wyngaerden varbrandé'n op vele pfaetsen. den 6 augusty, om 2 ure 's namid dags, sprong het weerglas waer van Cassinf zich sinds 36 jaren bediende, aen stukken, tengevolge der bovenmatige hitte. In 1718 regende hel geen enkel mael van april lot in oclober de oogsten verdoorden op het veld, de rivieren droogden uit, ds schouwburgen, kerken en openbare plaetscn werden gesloten op bevel der overheid. In de hoven welke men kon bevochtigen bloei den de fruilboomen twee mael. In 1723 en 24 was de hitte buitengewoon hevig. In 1746 was hetë|n zeer bllte en man had door schipbreuk nagenoeg alles ver loren. hij durfde alzoo eenige hoop koeste ren, dat ik mij den bewezen dienst zou hor- inneren en hem zou holpéh. Gisteren, du» reeds den dag na mijne aankoopt, liet h(j zich aanmelden, ik wilde hem niet te woord staan, maar hij bleef aanhouden en ver klaarde mij in het park te zullen wachten. Nu zult gij mij toestemmen, mijne heeren, dat deze onbeschaamdheid eone fllpko te# rechtwijzing had verdiend toch bleef ik kalm, ja, ik ging zelfs later in het park om mij van dat lastig heerschap, met wien ik medelijden had, eens voor altijd af to maken. Toen hy mij, zoo ging de graaf voort, in liet park sprak, verontschuldigde hij zijn» handelwijzehij zegde mij dat hij, arm was. van zijne bloedverwanten wilde en kon hfe niets vorderen en zyn trots verzette zich et ook tegen van de dame iels aan le nemen* welke hij het leven had gered. Derhalv» wendde hij zich tot mij, ik was een rijk man, hjj verlangde geen almoos maar slechts eene tijdelijke hulp, die hij mij zon teruggeven, zoodra hij zooveel had verdiend. Ik moei toestemmen dat hij niettogeustaazde al zjjue ruwheid en onbeschaamdheid, rnfi oen eer lijk man toescheen met een vast karakter. —•Ju, dat was hij, sprak de oude man. Wie hem kende hield van hem eu aoh'tte/ hem 1 Maar hij heeft rajj over iets dergelijks, gesproken, Ik zou het hem gaarne gegevd^ hebben. En de gebroeders Koker, hadden aai[ ook gedaan 1 (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1