Esn ontzettende ramp ia Engeland Esne redevoering van Mgr.|a\afdeednIn® Kaesen in het Senaat MISDAAD EN BEDROG Vrijdag Oogst J021 3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nuffel-Ds Qbnbï De Daisofiico der Vlamingen te Brussel. Monltear van Donieriag 25 Augustas EEN BESTUURBARE LUCHTBAL GESPRONGEN DRIE EN VEERTIG» DOODEN Kerkstraat, 9 en 22, AalstI— Tel. 114 XXVII' JAARGANG NUMMER 136 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot fibt Agentschap Havas,8, Martelaarpïein, te Brussel 8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 H. Sephennus Zon op 3,00, onder 6,4. Laatste Kwartier deD 2f aarzelde de nieuwe Pauselijke Nun cius te Parijs, Mgr. Cerretti, niet te In de zitting van Dinsdag 23 Oogst I92l.lfe^f0n dat' ?Is FrankriJk ZÜ"8 'te Rome weder innam, bet was omdat het den Paus beschouwde 'als e^n van de groote factoren van den wereld van zijno geloofsbrieven bewezen hebben onmachtig te zijn om voorzitter der Republiek, de ineenstorting en de ramp der open bare financiën te keer te Kaan, dan Door bet wetsontwerp op de nieuwe lasten dat wij thans be spreken, worden de uiterste grenzen bereikt. Hier wordt een .«boven- monschenlijke krachtinspanning van oen volk voraiscbt, die slechts na zeer langen tijd zou kunnen hernieuwd worden. Mocht België, eer tien jaar verloopen, in een nieuwen oorlog worden verwikkeld, dan staat bank breuk voer de deur. Geen begoochelingen nochtans. Duitschland zint op weerwraak. Voor lien jaar verloopen zijn zal het over een leger beschikken dat, ondanks het verdrag van Versailles, krachtiger zal zijn dan in 1914. Zoodra in het blok der VVesterstaten een scheuring zal plaats hebben, zaljDuitschland den strijd beginnen met eene woede, nog verhoogd door de herinnering aan zijne nederlaag. Vóór allen hebben wij er dus be lang bij, heel onzen invloed te ge bruiken om de ramp af te keeren die Bolgië bedreigt. Er zijn lieden die hun hoop vesti gen op den Volkenbond. Doch, zooals bij heden in werking is, hangt zijn bestaan aan een zijdon draadje dat elk oogenblik en in do moeilijkste omstandigheden breken kan. Een treffond^voorbeeld hebben wj nu vóór oogen. Hij neemt aan, het lastig vraagstuk van Opper Schleziën te onderzoeken. Vindt hij ze wel, doch slaagt hij er niet in ze door de voornaamste belang hebbenden te doen aanvaarden, zoo sterft hij door onmacht. In heide ge vallen is het met hem uit. Als prins von Bismarck en Spanj Leo XIII aanduidden tot scheidsrech ter in het geschil der Karolijnsche eilanden, dan zorgde de Paus er eerst en vooral voor dat zijne uitspraak als wet zou gelden voor beide partijen. Ware do Paus opgenomen in den Tolkenbond, dan zou bij aan zijne kollega's berinneren dat zij .niet mo gen zijn toonoelscheidsrecbters door wier uitspraak niemand is gehouden zoodra het doak is gevallen on zij ach ter de schermen z§n verdwenen. Mijne heeren, heeft het U niet ge troffen dat sedert den oorlog de meeste -protestantscbe of schismatieke-landen, inzonderheid Engeland, Nederland, Pruisen, Zwitserland, Rusland, Fin land, Ukranie, 'diplomatieke betrek kingen met het Vatikaan hebben aangeknoopt of opnieuw hebben aan geknoopt Nochtans werden zij bij bet nemen v ,n dozo beslissing niet gedreven door godsdienstige beweegredenen. Bij de 26" vervolg. Lodewijk bemint d» gravin Amalia, hij heeft slechts uwe terugkomst afgewacht om bij het hoofd der familie om de hand zijner beminde te vragen. Het aclieea alsof bij de eerste woorden van den baron hat voorhoofd van dan graaf ba- trok, doch liet duurde slechts een oogenblik, en met een glimlach op de lippen reikte de graaf zijnen gastvriend de hand. ,i Gij hebt gelijk, hernam hij, uw ver- voelt verrast mij niet, ik heb het vermoed, en het is mij hoogst aangenaam, u te kunnen zeggen, dat de liefde van uw zoon wordt beantwoord. Dus zou die zaak afgedaan zijn vroeg de baron verheugd. Zoover dit tusschen ons afgedaan kan worden, zeker? Wij zullen het aau Lodewijk overlaten, zelf liet jawoord van de lippen zijner bruid te vernemen bekomt hij het, waaraan ik niet twijfel, dan staat deze ver loving niets meer in den weg. Wat nu do huwelijksgift mijner zuster betreft, zoo ver zoek ik u met hel testament van wijlen mijn vader kennis to maken, dan was ook het fi- nantieele gedeelte dezer zaak in orde. Maar daarvoor hebben wij later im mers den tijd merkte de baron aan. Ik regel hot gaarne terstond, hernam de graaf, terwijl hij het bewijsstuk uil deu lessenaar nam en het zijnen gastvriend tos- reikte in alle zaken is liet aangenaam te vrede. De afgescheiden natiën hebben zich op hetzellde standpunt geplaatst. Heb ben zij den Paus niet toegelaton tot den Volkenbond, dan was dit om de Italiaansche regeering geen aanstoot te geven. Voor niemand is het een geheim dat zelfs het Quirinaal haakt naar toenadering tot bet Vatikaan. Zou de benoeming van een katholiek tot mi nister van buitenlandsche zaken er niet op wijzen dat officieuze onderhan delingen aanstaande zijn en dat, om met het hoofd der Kerk p.e onderhan delen, een politieke persoonlijkheid werd gekozen die met den Paus op goeden voot staat De Paus bekeersebt bet geweten van 300 millioen katholieken, ver spreid onder al de volkeren der we reld. In al de werelddeelen beeft bij onderdanen. Daar bij de vader van allen is, zal hij beslissen met inacht neming' van recht en gerechtigheid. Hij biedt dus in zekeren zin waarbor gen voor onpartijdigheid die elders niet te vinden zijn. Hij schijnt dus aangewezen om de ziel en de spil van den Volkenbond te zijn. Het pacifisme is trouwens eene louter geestelijke beweging en behoort tot de zodenleor, waarvan bet de meest bevoegde vertegenwoordiger is. Zoo lang de pacifisten niet zullen steunen op de Vatikaansche rots zullen zij on bekwaam zijn om de internationale mooilijkheden op te lossen en den woeligen strijdlust tot bedaren te bren- den. Mynheeren, bemerkt dat de Paus beschikt over al de middelen om hen te vernietigen die des tijds optraden als zich tegen hem verzettend en hem thans uit den Volkenbond hebben ge sloten. Het zou bom volstaan zolf een dergelijke» bond op te richten onder al de katholieken tier wereld en er de leiding van te nemen. Waarom doet hij bet niet, aange zien bij zekor is op voorband van een overgrooten bijval Omdat de Kerk niet aau de waanzin gelijkende ja- loerschheid kent waardoor enkel ons eigen werk wordt erkend. Als eene heilzame gedachte ontstaat, vraagt zij niet of ze komt van vriend of vijand. Als hare medewerking wordt aan vaard, verleent zij haar, wordt zij niet aanvaard, dan maait zij toch bet gras r.iet weg van onder de voeten en neemt eene welwillende onthouding in acht. Dit is baar houding tegenover den Volkenbond. Doch wanneer deze zal weten waar men aan tos is, en of wij daar nu of later over spreken, blijft goed be schouwd looh hetzelfde. De baron knikte toestemmend en la's het geschrift toen gaf hij het zonder eenig tee lten van verrassing terug. Het aandeel, dat Amalia van de nala tenschap beeft te vorderen, zal dus'omstreeks anderhalf millioen franken bedragen, zegde Adolf Van Leemvendael, ik zal dit bedrag op deu dag van het huwelijk aan mijne zus ter ter hand stellen. En nu verzoek ik u ook dit bewijsstuk te lozen gij zult daaruit zien, dat de vereenigirg van onze beide families de laatste wensch van mijnen vader was. Dat mijn vader daarbij aan mij en baronnes Alice en niet aan baron Lodewijk en Amalia gedacht heeft, verwondert mij eenigzms. Lodewijk keerde eerst na don dood uws vaders van eene lange reis terug, hernam de baron, en wat mij betreft, heer graaf, zoo zou ik tot deze verbintenis gaarne mijne toestemming geven Ik dank u, mijnheer de baron, deze woorden moedigen mij aan, naar de liefde van uwe Schoone dochter te dingen. Maar de beslissing zal geheel van haar afhangen wanneer de harten elkaar gevonden hebben, dan moge de zegen des vaders het verbond bekrachtigen. Ik denk dat gij hierin met mij zuil overeenstemmen. Zeker, ik twijfel er echler iu hel minst met aan dat het u zeer spoedig zal gelukken het hurl van Aline te veroveren. Zeg dat niet te zeker 1 Helt gij reden hieraan ta twijfelen. te gaan zal de Paus beroep doen op zijn 300 millioen getrouwen en ze aanzetten zelf een bond op te richten togen den oorlog. Dien dag zullen de pacifisten, die vyandig staan tegenover de Kerk, als schimmen in bet niet verzinken, slechts de berinnering overlatend aan bun on macht. Wij zullen dan echter niet meer voortdurend bloot staan aan kostbare bewapening, drukkende belastingen bloedige mededinging, een uitslag waarover de dweepzuchtige pacifisten zelf gelukkig zullen zijn, togelyk de fout erkennend dia zij begingen. Dat is een flinke taal, die door de genen dient overwogen ta worden, die da lotsbestemming dor volkoren in banden bobben. Dinsdag avond vergaderde het Inricbtings- comitcit van de Vlaamsche betooging om den toestand te onderzoeken in verband met liet verbod door burgemeester Max. uitgevaar digd. De vergadering was het er over eens de betooging niet te Antwerpen noch te Gent te doen plaats grijpen, doch ze voor onbepaal- den tijd uit te stellen. Besloten werd, hot ganscbs Vlaamsche land door protestbrieven le laten uithangen tegen het optreden van den heer Max die door zijn verbod aan de Vlamingen het recht tot betoogon in de hoofdstad beei't ontzegd, Gezant bij hat Vatikaan. Bij koninklijk besluit van 31 Juli 1921 wordt de 1-eer baron Bevens, Staatsminister, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mini ster, benoemd tot builengewonon en gevol machtigden ambassadeur bij Z. H. Benedic- lus XV. Bij koninklijk besluit van 31 Juli 1921 wordt de heer graaf Leo d'Ursel, Buitenge woon Gezant en gftvoluiQclyigd minister bij den Heilige, Stoel, van zijn ambt ontlast en ter beschikking gesteld van den heer minister van buitenlandsche zaken in afwachting dat hij voor eenen anderen post aangewezen worde. De Haven van Zeebrugge De heer Minister van Openbare Werken heeft de meening ingewonnen van eenige be voegde vakmannen, ovor de verzanding der reede van Zeebrugge. Het besluit dier specialisten is dat het onmogelijk blijkt langsheen den jjhavendam, diepten te behouden van 6 tot 7 meters, terwijl dezelve zouden mooten 11 meters be dragen aan het uiteinde van den dam, 9,50 meters in 'l midden, en 8 meters aan den aanvang van den draai. Er zou dientènge volge aangeraden zijn den havendam te ver. laten. Zulks ware natuurlijk een overgroot verlies voor de schatkist. Het schijnt dat het eilandje dat zich mid den in de reede bevindt, zoodanig aangroeit dat zijn uitgestrektheid, die 5,200 vierkante meters bedroeg, in zes maanden tijde lot 12,000 vierkante meters aangroeide, en dat dezolvo thans 65,500 vierkante meters be draagt, zoodat men bij lage tij daar eene zandbank bemerkt van bij de zeven hektaren. Reden hernam de graaf schoudcrop halend. Kan een ander mij niet reeds voor geweest zijn Ik weet niet wie dat zou zijn Misschien kapitein Coquille I De oude heer staarde op een oogenblik den graaf strak aan. Kapitein Coquille herhaalde hij Neen, neon, vrees dat niet Coquille is le ernstig en te verstandig om zulk oen dwaze hoop te koesleren. En Aline denkt daaraan ook niet, bovendien kan het vroolijke, levenlustige meisje zioh slechts afgesioolen gevoolen door den ernst en de onspraakzaamheid van eenen man, wiens karakter zou weinig met het hare overeen stemt. Wanneer Aline hem werkelijk kon beminnen, zou het een raadsel zijn dat ik niet kon begrijpen. Het me»8chelijk hart biedt vele zulke raadsels, zegde de graaf nadenkend^ Gij gelooft dus werkelijk Ik geloof nog niets, heer baron, ik vermoed slechts of dit vermoeden gegrond is, zal later moeten blijken. De baron was zichtbaar verontrust, aan de mogelijkheid van zulk eene liefde had hij volstrekt niet gedacht, hij vond het nu te onaargenamer, nadat hij den laatsttn wonsch van den overledene wist. Ik zal er met Coquille ronduit over- 8pr6ken, zegde hij. Doo dat niet, verzocht do graaf. Of gij maakt daardoor deu kapitein öf baronnes Aline opmerkzaam, of gij wekt in zijn bin nenste haat jegens njij op. liet antwoord, dat de baron wilde geven, Zooals de lezers weten zou er binnen en kele dagen een nieuwe overtocht over don oceaan plaats hebben. Engeland had een luchtschip gebouwd, de R 38, die aangekocot was dooi de Vereenigde Stateu voor 500,000 p. st. en herdoopt iu Z 32. Het luchtschip verliet Dinsdag morgend het vliegveld van Howdeo (Yorkshire), om zijn eerste tocht to doen op deu weg naar New-York. Hat had 49 personen aan boord en werd te Putham (Norfolk) verwacht. Woensdag morgend 't is te zeggen dat het geen directe reis zou doen. Inderdaad een telegram, Woensdag mor gend ontvangen, meldde dat hel over het Kanaal was gevlogen lot in het ziaht der Fransche kust. Dc draadloozc seintoestellen rapporteerden dat alles wel aan boord was. 't Moet zijn op den terugkeer naar de En- gelsche kust, dat aan het grootste luchtschip dat thans beslaat, door tot nog toe niet ge kende omstandigheden eene ramp overko men is. Inderdaad, een telegram uit Huil meldt dal de Z 32 boven de stad gesprongen is. Do stukken zijn terecht gekomen op het land aan de oevers van de Humoer. Volgens nadere telpgrammen is het onge luk gebeurd Woensdag namiddag, kwaart voor 0 ure. Eene groote qienigte vulde de straten dei- stad om het gevaarte te zien voorbyzweven. toen het luchtvaartuig al met eens ontplofte. De stukken ervan vielen in de rivier Hum- ber. Op het oogenblik van de ramp zag men het plots midden doorbreken en onmiddellijk «laarop volgden twee geweldige knallen. Daarna werd heel het reusachtige gevaarte een ontzaglijke vuurbal, die begon te dalen. Van da 49 opvarenden volgens andere berichten waren er 47 telt men slechts 6 overlevenden. Men hoopte ditmaal de reis naar Amerika af te leggen in 82 uren en al de bijzonder heden over de reis, draadloos meegedeeld aan de onderweg liggende schepen, zouden aan do Amerikaanschc pers worden verstrekt. Hei vertrek naar Amerika was bepaald op Maandag 29 Oogst. Vijf Amerikaansche oorlogschepen, gele gen op zekere afstanden van elkaar, zoiiden den weg over den Atlanlischen Oceaan aan wijzen. De R 34, het luchtschip dat in Juli 1919 den Oceaan is overgestoken, deed de reis in 108 uren, de terugreis in 75. De ramp aan de Z 32 zal in de beide we relddeelen een geweldige opschudding ma ken en is een der ijsclijkste die men tot hier toe op gebied van luchtscheepvaart had aan te teekenen. De proefvluolit, die een zoo noodlolligeo afloop heeft gehad, was absoluut noodig ge oordeeld geworden, omdat men zekere ver anderingen had moeten aanbrengen. De basis, in de Vereenigde Staten aange wezen voor het reuzenluchtschip, was Lake- hurst en dc hangar, die men er had opge- •iebt ora het te bergen, heeft twee millioen dollars gekost. Het zou van de proefvlucht afhangen of werd door dc koni6t van Victor afgebroken Een paar heeren van bet gerecht wensch- ten den graaf te spreken, het betrof onge twijfeld den verdwenen matroos. Adolf van Leouwendael frousde de wenk brauwen en wierp eenen somberen, dreigen den blik op den kamerdienaar. Zul men mij niet welhaast over deze ellendige gesohiedenis met rost laten vroeg hij geërgend. Ik heb immers de heeren alles medegedeeld wat ik wist... Verschooning mijnheer de graaf, viel een zware slem hem in de rede, het gerecht heeft een plaatselijk onderzoek bevolen De graaf wendde zich naar den vreemde ling, die den kamerdienaar op den Voet was gevolgd. - De onderzoeksrechter van I-tyigst steldo deze zich zeiven voor. Een plaatselijk onderzoek antwoordde hij. Hoo moet ik dat verstaan Eene bezichtiging van het park, waarin gij het laatst met deu matroos zijt geweest. Gij twijfelt toch niet aan die verkla. ring, die ik. afgelegd heb vroeg de graaf en de toon zijner stem klonk barach. Volslrekt niet, antwoordde de onder zoeksrechter met eene lichte buiging. Het gerecht beeft alle moeite gedaan om een •poor van den zoo raadselaohtig verdwenen man to ontdekken, de uilslag van onze na- sporingen heeft on? vermoeden, dat de raa troos verongelukt zou zijn, slcohts kunnen bekrachtigen. Is het uiet even goed, denkbaar dal hij het vertrek Maandag a. s. zou plaats nebben want de Engelsche admiraliteit wilde liet luchtschip enkel in volmaakten staat afle veren. De stoffelijke schade, die zooals mon uit den overeengekomen prijs kan opmaken, outzagelijk is, valt op Engeland, vermits bet luchtschip nog niet afgeleverd was aan de Amerikaansche overheid. Evenwel waren de Amerikaansche lucbt- vaarlofficieren aan boord ora aan de proef vlucht deel te nemen. De rouw voor de menschanlevens valt du3 zoowel op Engeland als op Amerika. Waartoe bet (uchtsohip moest dienen. Wanneer de Z 32 op hare basis in Amerika zou aangekomen zijn, zou zij verscheidene vluchten over de Unie uitgevoerd hebben. De militaire zending van bel schip was observatie. Hot was gebouwd om het een week in dc lucht te kunnen uithouden. In bijvoeging tot de militaire doeleinden zou het luchtschip ook geëxperimenteerd worden onder oogpunt van handelswaarde 't is te zeggen het vervoer van vracht en passagiers. Het v/as eene heele gebeurtenis voor Amerika, dat het nu een luchtschip zou j.bo- zitten van afmetingen die in de Unie onbe kend waren. De Z 32 was in staat 41 ton te Iaden en de prijs, die men er voor betalen moest, werd niet te hoog geschat. Ziehier de oorlogschepen die de Unie had aangeduid om op den Oceaan de wacht lo houden de - Utah het vlaggeschip van admiraal Niblack, de« Kansas de Ohio en de Wyoming alsook enkele schepen met voorraden naphte. Nadere bijzonderheden oyer de ramp Huil, 24 Aug. Duizenden toeschouwers van het ontzettende schouwspel der neerstor tende brandende stukken van het veronge lukte luchtschip. Deze zijn terecht gekomen op den Victoria pier. Uit de massa van liet wrak stegen hooge rook- en vlammen/uilen op. Men zag den rook opstijgen tot boven du fabrieken in het centrum der stad. Togers en allerlei andere vaartuigen snel den ter plaats om aan de reddingswerkeu mede te helpen. Een ziekenwagen in allernaast toegezon den, heeft de gekwetsten naar het hospitaal overgebracht naarmate men ze aanbracht. Een ooggetuige verklaart dat hij minstens vier personen bij middel van valschermen heeft zien dalen. De ontploffingen hebben al de vensters verbrijzeld der huizen die over de rivier ge legen zijn. Men heeft verscheidene lijken gevonden. De bevelhebber is gered. Generaal Maitlaud, opperbevelhebber dar luchtvloot aan boord. De Engelsche generaal Maitlaud, opper bevelhebber der luchtvloot, bevond zich aau boord van den Z. 32. Ü9 overlevenden. Zooals wij hooger melden, zouden een viertal luchtreizigers in valscherm neerge daald zijn. Bevelhebber Wann, die het bevel voerde over hel luchtschip is levensgevaarlijk gekwetst naar het gasthuis overgebracht. weder is vertrokken om in de een of andere haven het van mij ontvangene geld zoek te maken, zegde de graaf. Hier ia le veel legen te zeggen. Aaa deu ijzeren weg is hij niet gezien de man in zijn zeemausklecren zou zonder twijfel, door den eenen of anderen opgomerkt zijn bovendien kan men wel mei eenigon grond aannemen dat hij niet zou zijn vertrokken zonder eerst afscheid te nemen. De graaf was opgestaan. Wenscht gij mijne begeleiding \roeg hij dan. Zeer gaarne. De barou voegde zioh bij hen. Buiten voo* het slot wachtten twee heoren, een geheim schrijver en een commissaris van politie, dia zich ook aansloten. De graaf ging schielijk door den tuin op het park toe aan de sombere uitdrukking van zijn gelaal was bette zien, hoe onaange naam hem dit bezoek was. Hier was het, zegde bij kortaf, terwijl hij voor een bank bleef stuan, hier zat de matroos en wachtte mij. Had ik geen mede lijden met den man gehad, dan zou ik mij om den onbeschaamden man niet verder bekom merd hebben en waarschijnlijk ware het beter geweest, wanneer ik bevol had gege ven, hem uit het park te zetten. Hebt gij hem van deze plaats af tot aan den uitgang van het park begeleid vroeg de onderzoeksrechter terwijl de com missaris van politie rondom de bank alios vluchtig maar scherp onderzoohl. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1