Een ontzettende ramp In Engeland te Sersshe kwesfis 27 MISDAAD EN BEDROG Oe Gonlsreiicia m Washington Zalmlag Oogst 192! Pi?ïhlstrg8fescii8 GBslgrisaiidsüBgeii tussstoi Frankrijk sa Duiiseaiand HET VERHAAL VAN EEN DER PASSAGIERS V 1 mr è5étï»isi52£Saé^ Kerkstraat, 9 en 22', Aalst.Tel. XXVII' JAARGANG NUMMER 197 114— 33^.€3-^1Lj^.I3 8 CENTIEASÉN - WEKELIJKS 0.5® Uitgever.T. Van Ndfpbl-De Qenbt 11. Ces arias [Zon opS,02, onder 6,421 1 Laatste Kwartier ueu 26s Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,8, Martelaarplein, te Brussel8, Place da la Bourse», Parijs en 0, Bream's Buildings Londrea E.G.4 l>e wereldzaken gaan soms een zonderlingen gang, en er doen zich dingen voor welken niemand ver wachtte. Onze lezers kennen den eeuwen ouden strijd van Ierland om zijne on- athankelijkkeid. Sedert bijna duizend jaren ligt Ierland onder de heerschappij van Engeland; heerschappij die in den beginne eerder bestond op het papier, maar meer en meer werkelijk en drukkend werd, nadat da koning van Engeland, Hendrik VIII zich van de Katholieke Kerk had losgerukt. Sedert zijn de Ieren, afstarnmelin gen der oude Kelten, langen tijd ver volgd geweest omdat »e katholiek waren en hieven; de godsdienstver volging is echter geëindigd, doch de Ieren willen volstrekt hunne politieke onafhankelijkheid bekomen en zijn daarover meermaals tot opstanden overgeslagen, die telkens bloedig on derdrukt geworden zijn. _A I>e wereldoorlog van 1914-1918 werd gevoerd, zegt men, om het recht n te doen zegepralen en het vredesverdrag van Versailles huldigt het recht van zelfbestemming der vol keren. Men had kunnen denken dat Enge land, eens dat de Bondgenooten over Duitschland gezegepraald hadden, ge makkelijk den tegenstand zoute bo ven kamen van Ierland, waar de Sinn Foiners don oorlog haddon te baat ge nomen, om eenen nieuwen opstand te doen losberst®, De leren bedden zelfs de Republiek uitgeroepen roet den heer de Valera a's Voorzitter; zij hadden eene Kamer van Volksvertegenwoordigers geko zen; Ierscbe rechtbanken Jaangesteld, die natüurljjk inliet geheim zetelden. De Iersche revolutionaire overheid deed zich in vele plaatsen door de overheden gehoorzamen. Engeland veroordeelde de Valera ter dood, nam verscheidene leden der Iersche Kamer gevangen, alsook Ier sche rechters, enz., en zond soldaten naar Ierland om er het gezag der En- gelsche overheden te herstellen. Sedert den wapenstilstand is Ier land het tooneel geweest van gruwe lijke toestanden. De Sinn-Feiners of Ierscbgezinden overvielen de Engelscha soldaten in hinderlagen. Van beider kanten vielen er dooden en gekwetsten. De Engelsche soldaten ondanks het verbod hunner oversten, zegt men, overvielen tal van dorpen, waarvan vele neet-gebrand werden. Toch konden zij den weerstand der Sinn-Feiners niet overwinnen. In Engeland zelt gingen stemmen 27" vervolg. Ja. Hij deelde mij zijnen toestand mede en zegde mij, dat hij van zijne bloed verwanten niets wilde vragen en van Mejuf- vrouw Koker ook geene ondersteuning kon aannemen. Welken weg sloeg hij in. Dezen, op wolken wij ons nu bevinden, bij leidt rechtstreeks naar den uitgang. Viel u misschien iels in liet uiterlijk of liet wezen van den man op Neen. Zij waren nu aan den uitgang van liet park gekomen. Hier gaf ik hem het geld, zegde de graaf, twee honderd franken aan papieren geld. Hij legde ze in een kleinen, lederen tascli, gaf mij de hand en ging heen. Hij sloeg dus den weg naar liet gind- sehe liosch 111 i vroeg de commissaris. Ja, langs dien weg kon hij ook naar de stad terugkeeron, en de wandeling door het hoscli scheen hem te bevallen. Zocals het schijnt heeft hij dit bosch niet meer verlaten, hernam de onderzueks. rechter, wij zullen daar dus verder onder zoek moeten doen, Ik geloof bezwaarlijk, dat hem daar een ongeluk kan overkomen, hernam de graaf. Naar mij dunkt, was het eenvoudiger en doelmatiger het geld op te sporen dat ik den matroos hob gegeven. Zooalsik vroeger foods opmerkte, draagt een van deze bank op tegen de manier op welke men poogde den opstand te onderdrukken. Het Engelsch gouvernement toonde zich genegen om aan hot Iersche volk eene breede zelfstandigheid toe te staan. De Koning van Engeland reisde onlangs zelf naar Ierland, om er met luistervolle praal oene groots plech tigheid voor te zitten. Doch de Ieren bleven hardnekkig volkomeue onafhankelijkheideischen. Het is nog al gemakkelijk te ver staan, dat Engeland al het mogelijke doet om Ierland toch eeuigzins onder zynen scepter te houden. Ierland ligt nevens Engeland; indien het geheel van Engeland onaf hankelijk ware, zou het zelfs verbon den kunnen aangaan met vijanden van Engeland, wat voor dit laatste een niet to miskennen gevaar zou kunnen worden. De toestand was, zoo men ziet, zeer moeilijk, en ten slotte heett de Bngel- scht) eerste> minister Lloyd George, besloten een onderhoud te hebben met de Valera, die door da Engelgche rechtbanken, ter dood veroordeeld werd, zooals kooger is geeegd. Zijne straf werd uitgevaagd, en al de politieke gevangenen werden in vrijheid gesteld. De laatste werd vast gehouden tot eenige dagen geleden de Ieren wilden de onderhandelingen niet voortzetten zoolang deze niet in vrijheid. Hij is dan ook losgelaten. Toen de Valera vernam dat do Engelsche Regeering meer verzoe ningsgezind geworden was, kwam hij over naar Ierland uit Amerika waar hy zich bevond. Hier weze gezegd dat do Valera geen Ier is, zooals zijn naam reeds laat vermoeden. Hij is .geboren in.de Vereenigde Staten; zijn vader was een Spanjaard en zijne moeder eene Ier sche, doch hij heeft zich de zaak van het Iersche volk geheel ter harte getrokken. Hij is door Lloyd George ontvangen, en deze heelt hem, ten toeken van vriendschap, naar Engelsche mode, den thee aangeboden. Als slot van het onderhoud heeft Lloyd George aan da Valera een ont werp overhandigd van de schikkingen welke Engeland met Ierland wil treffen de Valera heelt eenigen tijd ge vraagd om dat ontwerp te bestudee- ren, met de andere Iersche leiders, 0111 daarna hunne zienswijze te doen kennen. lntusscben hebben de vijandelijk heden opgehouden. H; De studie van do Valera en de Ieren heelt tamelijk lang geduurd; nu heb ben ze aan den Eersten Minister Lloyd noten een bijzonder kenteeken, het woord Bankroet op de achterzijde. Wees overtuigd'dat ook in dit opzicht alles is geschied, wat geschieden kon. Wan neer Ik mij niet vergis, ligt in dat bosch een dein meer. Maar het is toch niet tja denken, dat de matroos zich in het meer zou gestort hebben, hernam baron de Mariemont. Wanneer men 200 franken in den zak heeft denkt men niet aan zelfmoord. Kan men dat meer laten afloopen vroeg de onderzoeksrechter. Dat zal u mijn rentmeester het best kunnen zeggen, antwoordde de graaf. Voor mij knoopt zich aan dit meer zulk een ver schrikkelijke herinnering, dat ,ik geen ver langen heb hot weder te zien. Gij hebt aan den wensch van het recht voldaan, lieer graaf, ik dank u, zegde de rechter beleefd groetend. Zouden wij het voor noodzakelijk houden het meer te onderzoekeu dan zult gij ons dit ook wel toestaan Handel geheel naar uw goedvinden, mijnheer, zooveel in mijn vermogen is, wil ik u gaarne hulpzaam zijn. De zaak wordt belangrijk, zegde de baron, ik zal de heeren begeleiden, waar schijnlijk kan de fijne reuk van een jager goede dienst doen. Adolf van Leeuwendeel kampte met een besluit, de afwisselende uitdrukking van zijn gelaat verried het. Ik zal medegaan, zegde hij eindelijk koortsachtig, ook ik stel er belang in, zeker heid te bekomen. George, do wijzigingon medegedeeld welke zij voorstellen. Die wijzigingen betreffen vooral de provincie Ulster, het Noorderdeel van Ierland. Tot welken uitslag men komen zal, kan nog niet voorspeld worden. Laat ons hopen op bevrediging. Doch de gang der zaken bewijst dat het recht eene zeer sterke kracht is, die door de eeuwen heen hare stem doet hooren. Engeland heeft met de andere Bond genooten hel recht der volken erkend hunne eigene lotsbestemming te rege len. Uit kracht van dien regel werd Elzas-Lorreinen teruggegeven aan Frankrijk Schleswig.aan Denemarken en het koninkrijk Polen werd hersteld. In zulke voorwaarden kan men moeilijk de eischen der Ieren zoo maar van de hand wijzen. Verklaringen van den gezant van China In Den Haag. Uit Amsterdam wordt gemeld De gezant van China in D?n Haag ver klaarde aan een madewerker van De Tele graaf, dat China met genoegen da uitnoodi- ging lot het bijwonen der oniwapenipgscon- ferencie van Washington heeft aanvaard. In China wordt groot belang gehecht aan deze coiifereneie, met het oog op de regeling der kwestiën van den Stillen Oceaan. Het Chi- neescho volk is van oord el dat da con teren de- deze kweken 'op vredelievende en recht vaardige wijze zal beslechten. De. toepassing van het Engelsch-Japaanséh verdrag, vervolgde de gezant, word in 't ver leden "aanzien als strijdig met de belangen van China. Daarom was China wat ongerust te dien opzichte. Thans is de toestand ver beterd. De gouvernementen van beide landen loggen er zich op toe alle polilick te vermij- don, welke sehadig zou ziju aan de belangen van bet Chineesche volk en aan do huidige dsmokratische gedachten. Japan aanvaardt ook. Woensdag heeft de gezant van Japan te Washington, officieel betAmerikaansch gou vernement ingelicht, dat japan van 'harte'de uilnoodiging'tot het bijwonen der ontwape- ningsconierencie aanneemt, Parijs, 25 Aug. Louoheur heeft aan oen redacteur van Exeisior gezegd, dat er waarschijnlijk geen sprake meer zal zijn van het leveren van houten huizen door Duitschland, aangezien de Fransche indus. trieelen die noodwoningen veel goedkooper kunnen leveren dan de Duitschers. Do nieuwe onderhandelingen ie Wiesbaden zul len waarschijnlijk in hoofdzaak over de ko- lenleveringen ioopen, alsmede over zekere andere leveringen in natura. Voorts zouden Louoheur on Raihenau trachten, de twee volgende pufften tot oplosr sing te brengen 1. Wanneer «tl het overschot in rekening worden gebracht, verondersteld, dat Duitsch land jaarlijkse!» meer presteert, dan het quan tum waartoe het zich verbonden heeft 2. Bestaat er geen aanleiding om de geteis terde inwoners van de Fransche gewesten in betrekking met de Duitsehe firma's te stellen, en zoo ja, welk zou dan de meest praktische manier zijn om die betrekkingen tot stand te brongen. (NADEREBIJZON DERHEDEN) De Londensche correspondent van De Telegraaf»» geoft de volgende beschrijving Eeu ontzettend luchtvaarton mink had he den in Engeland plaats. De R 38 die onder bevel van den Erigelschen luitenant aviateur Wann stond met 47 personen aan boord, deels Amerikanen, deelsEngelsohen-, geraak te tijdens eene proefvlucht in brand en viel van een hoogte van 1000 voet neer aan weerszijden van de Vieloriapier te li uil. liet ongeluk had plaats om zes ure 's avonds. Volgens de laatste berichten zijn er van de 49 passagiers slechts 2 overlevenden, waar van de een de Engelsche commandant van het luchtschip, die ernstig gewond schijnt le zijn en de ander een Amerikaan. Het luchtschip stond bij deze vlucht onder leiding van den Eugelschen commandant, Gij zult ii te veel opwinden, waar schuwde de baron. De herinnering is nu eenmaal opge wekt het is dus zoo Hot meer lag niet ver of, men had het spoedig bereikt, van den hoofdweg voerdo een voetpad er een. Óp dit voetpad was de commissaris van politie blijven staan, zonder dat de andere heeren hel bemerkten of er acht op gaven. Hij was vandaar in een bosch je gegaan, alsof hij eon spoor wilde vervolgen. Het meer was niet wat men er zich wel licht van zou voorstellen, men kon het beter eenen groolon vijver noemen, een andere benaming verdiende het nauwelijks. De graaf ging vooruit en wees op eene plaats bij den met riet begroeiden oever. Hier was het, zegde hij tot den baron met bevende stem, Hier lag het lijk. Hier hernanl-de baron. Het kan zijn, ik heb het niet gezien toen ik vernam dat men het uit het meer had gehaald, had men het lijk reeds in het huis van den bosch wachter gebracht. Vreemd Zegde de graaf, Men zou meenen, dat het lijk eerst voor eenige dagen hier had gelegen, men ziet nog do sporen in het riet. Vindt gij dat ook niet, mijnheer de rechter De graaf had den hood afgenomen en voelde met heide handen door het haar zijn ongestadige blik scheen iels Me zoeken. Verbeelding hernam hij schouderop halend. Sedert liet meisje hier lag, zijn acht tien jaren voorbij gegaan. mar de Amerikaansche bemanning was ge- tel in functie. De R 88 was een gewapend bestuurbaar luchtschip van de marine. Het werd in November 1918 van stapel gezet op de werf van de firma Short te Cardington. In April 1920, toen het bijna gereed was, werd de bouw overgenomen door de regeering. De bouw van bet luchtschip werd toen vol tooid door hot ministerie voor luchtvaart. Kat schip maakte zijn eerste vlucht op 23 Juni van dit jaar. liet werd toen eveneens gecommandeerd door den luitenant aviateur A. H. Wann en maakte een tocht van 6 1/2 uur over het vaste land van Engeland. Later vloog het luchtschip naar Howden, vanwaar hel Maandag morgend opsteeg voor een dria- daagsohe reis, die thans zulk een noodlottig .einde heeft genomen. Het was het grootste luchtschip der wereld mot een capaciteit van 300.000 kubieke voet. Het sohip was grooter dan het Duitsehe luchtschip L 71 dat aan Groot-Brilannië was uitgeleverd overeenkomstig bet vredesver drag. Het was 700 voet lang. De R 38 zou gekocht worden door de Amerikaansche regeering, en, zooals wij nog eenige dagen geleden meldden de volgen- week de reis naar Amerika aanvaarden. Ver loden Maandag, vertrok het voor een proef tocht van Howden, met het doel, om geruimen tijd boven de Noordzee te kruisen. Da area zou hel landen te Pulham, vanwaar verdere proeftochten zouden worden gehouden, eer de Amerikaansche regeering lot aankoop zou overgaan. De Amerikaansche bemanning, dio het luchtschip naar Amerika zou overbrengen, was inmiddels in Engeland aangekomen, on der leiding van commandant Maxfield van den Amerikaanschen luchtvaartdienst die bij de overtocht naar Amerika als commandant zou optreden. Volgens berichten uit Huil i! deze beman ning op één paan na, omgekomen. Toen bet luchtschip Woensdag middag boven Hull verscheen was eene menigte van duizenden ta been om het te aanschouwen. Het schip was op duizend voet hoogte boven de stad, toen het eene scherpe wending in de richting van do rivier de Rumber maakte.' Op dit oogenblik richtte de büeg van het luchtschip zich plotseling scherp omlaag. Met namelooze ontzetting zagen de toe schouwers een zwarte rookwolk uit het luchtschip opstijgen, waarna het in tweeën brak en in vlammen neerstortte, één gedeel te aan de eene zijde van de Victoriapier, hel andere deel aan de andere zijde daarvan. Toen bet schip viel, zag men twee leden der bemanning met valschermen naar bene den springen. De commissaris kwam op dit oogenblik uit het boschje hij naderde langzaam het gezelschap, den blik onafgebroken op den grond gericht. Ilebt gij oene ontdekking gedaan riep de rechter hem toe. Wanneer ik mijn blik durf vertrouwen, ja antwoordde de commissaris van politie. De matroos schijnt op het voetpad nederge- zonken te zijn, eenige sporen duiden aan, dat hij vandaar uil hierheen Is gesleept, en als mij alles niet bedriegt, heeft men hier het lijk in het water geworpen. Dat zijn toch slechts gissingen zegde de graaf terwijl hij met den zijden zakdoek zijn voorhoofd afdroogde. Vooreerst nog slechts gissingen, die intusschen toch van eenig belang schijnen te zijn. Valt het u ook niet op, dat het riet op deze plaats geknakt en plat getreden is? Wanneer gij van deze plaats mij in het woud wilt volgen, dan zal ik u de verdere sporen aanwijzen. Gij zult de geknalde takken en voetsporen vinden. Gij liebt geen bewijzen van bloedstor ting ontdekt? vroeg de geheimschrijver. Neen, man moet er nauwkeuriger naar zoeken, wanneer het onderzoek van liet meer tot geen nadere ontdekking leidt. Gij wilt dus merkelijk het meor onder zoeken wendde dé graaf zich lol den onder zoeksrechter. Ik wil er u volstrekt niet afhouden maar ik geloof u toch vooruit te durven zeg gen, dat het vergeefsche moeite zal zijn. Do matroos was eed sterk man, hij zQusich Ilot is intusschen gcbloken, dut voor uilen die aan boord waren, valschermen beschik baar waren. Toen de menigte bet schip zag vallen, vluchtte1 zij naar alle kanten. Men kreeg den indruk, dat de brandende massa op de stad zoo neerkomen. Tijdens den val van het schip hadden eenige geweldigs ontploffingen plaats, dia zulk een grooten luchtdruk veroorzaakten, dat in vele huizen te Huil de ramen werden ingedrukt. De Times meldt, dat ondanks de strikts geheimhouding, die gedurende de proef vluchten van de R. 38 in acht werd genomen^ het uitgelekt is, dat het schip op de eerste vlucht gebrekfti had vertoond, namelijk een J neiging tot humping, wanneer het schip op volle snelheid vloog, en ook waren er eenige verwringingen in het frame waargenomen. Men had evenwel in deze gebreken voor zien en liet frame was extra versterkt. De technici waren van oordeel, dat daardoor olie gevaar was uitgeschakeld, maar de Times i» veronderstelt, dat een oud defect opnieuw is opgetreden en de ramp heeft veroorzaakt. Later wordt gemeld Toen bat luchtschip- boven Huil verscheen en oen wending maakte, had plotseling een ontploffing plaats. Daarop Yolgde een tweede. Da twee eerste üjken werden om 6 ure 20 min. aan land gebracht. Een sleepboot bracht aan de Corporation-pier den eersten overlevende aan. Het was een der leden van de Amerikaansche bemanning, H. Batemau, uit Halifax. Hij scheen niet ernsïig gewond te zijn. De politie bracht hem onmiddolijle. naar het ziekenhuis. Baleman verklaarde, dat hij zich op he® oogenblik van de ramp in het achtereinde van het schip bevond, en daar bezig was-» foto's te nemen, toen liet schip plotseling de bewuste scherpe wending maakte. Een def hoofd-girders scheen den druk, door deze wending veroorzaakt, niet te kunnen weer staan, waarna het achtereind van het schip afbrak. .Bateman hield zich vast aan het achtereind van het luchtschip en kwam in zee 'terecht, waar hij door de sleepboot werd opgevischt. Volgens een ooggetuige trachtten drie leden der bemanning zich niet één valscherm ta redden, door uit bat schip te springen. Op het eerste oogenblik van de ramp dooie- het luchtschip in do richting van de straten van Hull, die vol toeschouwers waren. Er schijnt geen twijfel te bestaan dat de com mandant ecu buitengewone prostatie voU bracht heeft, door de richting van het lucht schip nog zoo te veranderen, dat liet iu zoé viel. Nader wordt nog gemeld, dat'; zich ondéff de passagiers aan boord ook de Engelsche luitenant vlieger Jem Prïtchard bevond» Deze had groote ervaring op het gebied van luchtschepen. Hij nam deel aan de beroemde trans-Atlantische vlucht var. de R. 04 en maakte ook deel uit van de staf der afdeeling luchtschepen van de admiraliteit. De bemanning bestond uitsluitend uit Amerikanen, onder bevel van den Engelsche luitenant vliegenier Wann. De Amerikaan, sche commandant bevond zich eveneens aan' boord, en is dus omgekomen Werder waren' er nog eenige Engelsche gonoodigden aam boord en vermoedelijk ook eenige Engelsche, ambtenaren. maar niet zoo gemakkelijk laten neerslaan en wanneer gij in het bosch geenc sporen van een heftigen strijd hebt gevonden, dan zul/ len alle andere sporen weinig of niets belee» kenen. Dit zal ons tooh niet weerhouden, het' ontdekte spoor le volgen, hernam de com missaris op een toon, die opvallend koel en bijna oneerbiedig klonk het meer moei doorzocht worden, wellicht is hot niet eons noodig, het water te laten alloopen. Nu, zooals gij wilt, zegde de graaf, dieir dit antwoord niet scheen bevallen. Mij zult gij wel toeslaan, dat ik mij verwijder. Mag ik u verzoeken, ons uwen rent meester te zenden? vroeg de rechter. Hij. xal dan tevens wel zoo goed willen zijn eeni ge mannen met lange haken mede te brengen» Zeker, zeker hernam Adolf van Leewen- dael, ik zal zorgen dat gij alles ontvangt, wat gij bij dit werk noodig hebt. Ik vernoem dan later den afloop wel Ik blijf hier, zegde de baron zoodrat, de zaak is afgeloopen kom ik in hel slot. De graaf groette de heeren on nam den terugweg weder aan. Ook hij bleef op het voetpad weder staan/' om de sporen te zoeken die de commissaris zou hebben ontdekt maar hij scheen niets let vinden, en een spotachtige lach speelde onqj zijne lippen. Toen hij in het kasteel den trap op gingA ontmoette hij Amalia zichtbaar getroffene f zij staan. T door zijn uiterlijk, bleet' zij Vanwaar kogjtl gij Ado! ontsteld. vroog zjf> volgt.} v

De Volksstem | 1921 | | pagina 1