Kongres tier Christens Miitualisten te Easseit. Ministerie van Landsverdediging. De toestand in Rusland. In dsn VolkereuIiOnd. DE DRAMAS DER ZEE Geheimzinnige zaak te Marcke Snelheidsrecord van de „Lapland". De lersche kwestie. Da slachtoffers dor luchtverovering 03 Poiascliinljnea le dsn Elzas Doodelijk tramongeluk te Brosse!. Hat gevaar ier vuurwapsas. Drama in Limburg V/elke ral de hcuding der Communisten zijn Uit een oproep tot do arbeiders, in do Rot he Foh nu verschenen, blijkt uat do com munisten geneigd zijn zich met de twee soci alistische partijen te vereenigeu in een goza- menllijken strijd tegen de retacie. De arbeiders, zegt dezen oproep, hebben reeds het antwoord klaar aan de uitdaging der nationalisten Het antwoord is cèn enkel front der arbeiders tegen hel witte schrik bewind. Een monument ter eere van Erzberger Het Badensch Centrum heeft kenbaar ge maakt dat het kortelings een monument zal oprichten ter plaatse waar Erzberger ver moord werd. seat*** De Landsbond der Christene Vereenigin- gen van Ouderlingen Bijstand zet krachtdadig «ijn werking \oort Zondag vereenigde hij le Husselt in zijn vijlde gewestelijk kongres, de christene muluuliaten van Limburg de/.e ten getaile van ongeveer 129, vereenigen reeds ruim 11,000 werkende ledenen verze keren den geneeskundigen dienst aan 60.000 aangeslotenen. Aan hel bureelhet bureel van het Gewes telijk Verbond MM. Racmaekers en van Caeneghem, volksvertegenwoordigers Gie- len Ceelen en Palmers, leden der Bestendige Deputatie; Moyersoen, voorzitter van den Landsbond E. II. Eeckhout, bestuurder van hel sekrelariaat. ISa een hartelijk woord van welkom van M. Van Straelen, voorzitter, gaf E. H. Habraeken een bondig maar zakelijk verslag over den huidige» toestand van hei verbond. M. Moyersoen handelde over het vooront werp der sociale verzekeringen na de be langrijke puitten aangeduid to hebben waar over alle mnlualisten het volkomen eens moeten zijn loonde hij de noodlottige strek king van overdreven staatsinmenging van zekere bepalingen die voor onze beslaande werken eene gevaarvolle bedreiging daar- stellen en daarom kraohtig dienen bestreden Ie worden. Onze maatschappijen en verbon den, op degelijken en wetenschappelijken voet geleid, moeten de voorgestelde tegen, verzekering kunnen inrichten, zonder ver- plicht te zijn zich bij enee officieel» instelling aan te sluiten, die niet alleen noodlottig voor de belangen der mulualisleo zou wezen, maar ook zware en nuitelooze kosten na zioh slepen ook dient de verzekering voor de invaliditeit aan de groote nationale bonden toevertrouwd te worden. Eenparig sloten de afgevaardigden zich bij jeze besluiten aan. Hot programma van den Landsbond werd vervolgens door den E. H. E.ekhout uit eengezet. llij toonde de dringende noodzakelijkheid de hervorming onzer miitualisten, ten spoe- digsle te voltrekken dooi- hunne volkoinene lanpassing aan do nieuwe tijden en eindigde lijne voordracht met een vurigen oproop lot al de mutuélislcn, opdat door hunne gekende verkleefdheid en hun onverpoosd werken, het programma van den Landsbond spoedig zon verwezenlijkt worden. Na een hartelijk dankwoord van den vo r/itter aan beide sprekers, gaf deze lezing eencr dagorde gelijkvojmig aan deze in de voorgaande kongressen van Heyst, Gent, Sinl-Huberl en Halle aangenomen en reeds in ons blad verschenen. Deze dagorde werd met algemeen© si* muien aangenomen. VAA In Zee verloren M. Ch. Bouspuet, leeraar by eene nor maalschool in Algeria ging met zijn zoon en een juDgeling \an Carcassonno, 16 tot 17 jaar oud te Cruissan (Aicde) varen, op zoek naar een bootje dat hem toebe! oorde en dat weggedreven was. Er zijn nu vijf dagen ver loopen en geen der opvarenden zijn terugge zien. De familie heeft nu cone boot gehuurd om Je ongelukkiger; op te sporen. De onze- fierheid over hun lot is uiterst pijnlijk. Zijn «ij verdronken, en konden zij door een voor bijvarend schip aan boord genomen worden Men weet het niet. Te veel dagen sinds hunne verdwijning zijn reeds verloopen om nog veel hoop le koesteren van de drie ongelukkige» nog levend terug te zien. De toestand in Engelsch'Indië De onlusten zijn nog stcods niet gedempt. Uit Malabar wordt het nieuws bevestigd betrekkelijk het vermoorden van Europeanen door de Moplahs. In de in opstand zijnde gewesten werden eenige moorden en vrij willige brandstichtingen gepleegd. De troepen van Camamore hebben sterke troepen van Moplahs in het noorden van Calicut uiteengedreven. Sedert dekom>tvan het oorlogschip Com us is ie Calicut ailes rustig. Uit Esnad Taluks kwamen talrijke vluch telingen toe. Hongersnood is te verwachten. De streek waar de onlusten vooral woeden Is Kurnmbranad Taluks. Inlandsche troepen van Canumore werden tegr n de Moplahs gezonden. Dt niarine-iofanierie van hel oorlogsschip Comas on (scheepte. De krijgswet word uitgeroepen op 20 Augustus en toegepast le Walawanad, Emad, ÏJonani en Calicut Taluks. Op den 27u kwam /ij eveneens in voege te ■Jfuiambr-;: ad cn ?e Wrnoad TaJufes, Zondag avond,' rond 10 ure, werd le Mare»*® hel; lijk gevonden van den genaam- den Henri Pesplancke, .geboren te Wevel- gem in 1894, Sjocnaamd Pjjpe, gehuwd en wonend» in de Muinks Doornstraat, 23, to Kort rijk. De man is pannenbakker >?n stiel. Hei lijk lag aan htl Dnitsch kerkhof in Je Kloosterstraat. Dc veldwachter en een dokter werden ontboden er, de vërslagene werd naar het oude mannenhuis overge bracht. Het hoofd v n den doode was geheel blauw uitgeslagen. Muandag morgend werd de gendarmerie van Kortrijk verwittigd en ging ter plaats een onderzoek doen. Men kwam te weien dat Desplancke in ge zelschap van vijf andere personen te Marcke verscheidene heibergen had bezocht. In het naar huis keeren was er tusschen het slacht offer en zekeren D..., wonende te Kortrijk, Overleie, ruzie ontstaan over liet werk. D... werd door de gendarmen onder vraagd en bekende met Desplancke twist gehad te hebben en hem eenen slag te hebben toegebracht, doch beweerde niet meer te weten hoe of waar. De andere mannen van het gezelschap beweren eveneens van niets te weten en allen dronken te zijn geweest. D... werd aangehouden en in't gevang opgesloten. Maandag kwam het parket ter plaats voor verder onderzoek. hervorming van de Administratie Den uitstekend medewerker van M, Fayol, de heer Schatz, leeraar aan de Facultë te Rijsel, heeft Donderdag laatst in het Wereld- paleis over dit veel omvattend onderwerp gehandeld ten overstaan van een talrijk audi torium bijna uitsluitend samengesteld uil ambtenaars en officieren. Hij ving aan met een algemeen overzicht en met de toelichting van de administratie- leer van M. Fayol. Deze leerstelling, aldus de heer Schatz, is gesproten niet uit de her senpan van een theoreticus, maar wel uit de ervaring van meer dan 60 jaren dienst bij bel beheer van groote ondernemingen op 't stuk van nijverheid. In ieder onderneming, leert ons de heer Fayol, worden noodzakelijk 6 funcliën uitge oefend de technische functie, da handels functie, de geldelijke functie, de boekhou- dingsfunclie, de veiügheidafunctie en ten slotte de adraialratieve functie. De admislratieve functie is varaf de ge wichtigste, want zij omvat en beheerscht al de andere. En inderdaad deze functie moet voorzien, inrichten, bevelen, coordineeren en nagaan. VOORZIEN, t. t. z. de uitvoeringspro ramma 's opmaken. INRICHTEN, t. t. z. het kader vormen hel personeel aanwerven, de bevoegdheden omschrijven* BEVELEN, l, t. z. het personeel in wer king houden. ■qOOHDINËERES, i. t. z. al <le handelin gen en al de inspanningen ordenen en niet elkaar in verband houden. NAGAAN, t. t. z. toezicht uitoefenen op de lilvooring van al de gegeven bevelen, als ook de uitslagen vergelijken niet hetgeen men aanvankelijk in het vooruitzicht had. De admislratieve fuuolie, aldus omschre ven, ie toepasselijk op al de ondernemingen, dus ook op de Staats-on der» entingen maar voor deze laatste dringen zich enkele wijzi gingen op, welke aan te brengen zijn bij bet huidige regèeringsstelsel. De administratieve functie is wezenlijk de funotie van den overste. Nu onder de verschil lende houders van de openbare macht vindt men nergens een overste die waarlijk verant woordelijk is voor de degelijke uitvoering van 's lands wilsuitingen. De Slaaisoverete is het niet deze regeert, maar beheert niet. Zijn onverantwoordelijk heid staat ten andore in de Grondwet ge- schreven. Het Parlement is liet niet hel is slechts de tolk van de souvereine naiie en komt niet werkelijk tusschen in de uitvoering van baren wil. De Ministers zijn hol ook niet: Logisch kan men een man die nauwelijks lang genoeg aan 't bewind blijft om de bevoegdheid van zijn Departement te kennen niet verantwoor delijk stellen. Er moei dus een stelsel uitgedacht worden waarbij deze verantwoordelijke overaten, onontbeerlijk voor den goeden gang van de Staatsonderneming, ons bezorgd worden, zonder dal onze instellingen er eenige wijzi ging door ondergaan. En in allereerste plaats moet de Staat ont last worden van de bevoegdheid welke hij zich gedurende den oorlog onrechtma'ig toe- geëi.end heelt onder den drang der tijdsom standigheden en die hij, de ondervinding heeft het genoegzaam bewezen, niet bij machte is met bijval waar te nemen. Geen Nijverheids- en Handelsstaal meer. De staat moet slechts de bevoegdheid be houden voor wat de regeering zelf betreft de inrichting van de polioie, van het leger, van het gerecht, van do binnen- en buiten- landsche politiek, van 's lands financiën. Dat aangenomen zijnde wordt het, eerste en belangrijke uitslag, mogelijk het aantal ministeries te vei minderen. Dit aantal moet de 7 niet overschreiden. Dus 7 ministers met, aan hun hoofd, een Eerste Minister zonder departement. De ondervinding heeft uitgewezen dat een overste zicb geen goede kennis kan geven en met goed gevolg bevel voeren over meer dan (3 of 7 onderLoorigen die een verschillende bevoegdheid waarnemen. De eerste minister en zijn 0 of 7 medewer kers zijn uitsluitend politieke oversten. Zij maken het werkprogram van de Rogeering op. Te dien einde «amelen door bemidde- lam invan het Parlement de Natie in en diukken eu juiste orders. In elk ministerieel departement is er zoo- nis ;n Groot-Britanië, een bestendig Staat ondersecretaris die belast is met de uilvae- i'iiig der orders welke de Minister hem over handigd. Deze bestendige Slaats-onderaekretarissen, bestendig in tegenstelling met de politieke oversten welke een onbestendig ambt ver vullen, daar zij ten prooi zijn aan de heen- en weerstroomlngen van hei openbaar le ven als uil loerders van de wilsuitingen der Natie, zullen de verantwoordelijke over sten zijn die tegenwoordig niet bestaan. Op het siuk van uitvoering oefenen zij inderdaad de administratieve functie uit wel ke de ministers beoefenen op 'net gebied dat hun eigen is, liet gebied van de bestuurlijke actie. Aldus de algemeene begrippen, welke de voordrachthoudèr, op eenvoudige en duide lijke wijze, zijne toehoorders ter overweging gat. Deze begrippen maken het voorwerp uit van een belangrijk werk van den heer Schatz werk dat nog ter pers l.gt. De heer Schatz beloofde een breedvoeriger uiteenzetting te komen geven in een toekomstige voordracht welke zal gehouden worden in de maand October. G. L. de wilsuitingen van Langzaam en voorzichtig<1 die uit in klare en, - Ongeluk op den spoorweg Vijf spoorwegworklieden, vier pioohenrs en hun leider, hadden te Houyeteen wagon- neken met werkmaterieel vasï gemaakt aan den trein, die uit Gsndron vertrok en had den er dan zelf boven op plaats genomen, terwijl zij do buffers vast hielden. Nabij de halt van Arden»» weiden zij ge waar dat do trein zijnen loop vertraagde en zij lieten de buffers los in 't gedacht dat het wagonneken, ten slotte zou blij wen staan. Maar het tegendeel gebeurde met de ver kregen snelheid,vergrootte die van het wa* gonneken en het reed onder den laatsten wa gon van den trein. De vijf mannen vielen op de baan en wer den allen gekwetst, de leider het ergst, zoo dat deze wel tien minuten bewusteloos bleef en veel bloed verloor uit eene wonde aan het hoofd. Drie der andere werklieden werden aan het hoofd en de vijfde aan de bcenen gewond. De Red Star Line-stoomboot Lapland was op Zaterdag 20 Augustus te 12 uur 's mid dags uit New-York vertrokken. Zondag morgend te 8 uur was hij te Plymouth ging van daar naar Cherbourg en was Maandag morgen te Vliisingen, iets le laat om de tij te halen die deboot Maandag middag te Antwerpen had gebracht. Nu zal het groote schip dezen morgen opvaren en rond den middag te Antwerpen aankomen! - Het is een snelheidsrecord nooit- vóór den oorlog d»«l do Lapland eene zoo snelle overvaart. Het antwoord van Lloyd George en de Sinn-Feiners. De Dail Eireanu, io geheime bijeenkomst vergaderd, l>i©1d zich onledig met het ant woord van M. Lloyd G?orge en liet de zaak over aan het Sinn-Feiners cabinet. Dail Eireanu zal den eersten tijd niet ver gaderen. De uitnoodiging werd door het Ierso h oabimet aangenomen om le Londen te onder handelen. Optimistische stamming. De correspondent van de Times te Dublljn meldt dut er in de lersche middens geen spoor van pessimisme te bespeuren is. Met feit dat de heer Arthur Griffith, minis ter van buiteiïlandsohe zaken genoemd is. wordt aanzien als een waarborg dat Ierland de prooi niet voor de schaduw zal toelaten. Men vergelijkt zeer dikwijls het koud ka rakter de verlichte geest en den grooten vorwezenlijkiogszin van den lieer Griffith met de meer krachtige uitingen van geestdrift van zekere andere Sinn-Feinleiders. De heer Thomas, travailiiatisch volksver tegenwoordiger, die op het oogenblik in Ierland een onderzoek inatelt, heeft tijdens een intervieuw verklaard dat hij overtuigd wiis dat de huidige onderhandelingen den vrede zouden aanbrengen. llij heeft namelijk bemerkt dat de volks- meening erg tegen elk hernemen der vijande lijkheden gekant is. kien z met hun zware» last van den toren af, en toen ze eindelijk den voet op den begane» grond zetten, steeg een geestdriftig gejuich uil do toeschouwers op, terwijl deze ovatie op in* strumentale wijze begeleid werd door het geluid dor stoomfluiten van de scbepoD op ile rivier. Dramatische redding. Voor de oogen van duizenden in ang-tige 9 pa ning ver keurende toeschouwers, hebben twee New-Yorksohe policiebeambten een even moeilijke als kranige redding verricht. Een krankzinnige was namelijk bovenop den top van een der 350 voet hooge torens geklommen, waaraan .Ie kabels een er hang brug de groote Willianosburg-brug, welke de stad New-York met L mg Island verbindt bevestigd zijn, om zicb. Daar 'l scheen, van daar af in de rivier te werpen. De krankzinnige, een jonge Hongaar, werd boven op hot smalle gedeelte van den toren gezien, waar hij wild met zijn armen zwaaide. De twee poli dam annen klommen nu den krankzinnige na en binnen weinige minuten zag men den ongelukkige met de twee agen ten in eene heele worsteling gewikkeld. Daar men er niet in slaagde, den Hongaar te over meesteren, sloeg een der policiebeambten hem niet zijn gummistok bewusteloos. En daarna volgde het moeilijkste deel van hun taak, namelijk het naar beneden brengen van den bewusteloozen man. Maar dit kranig stuk werk werd door hen met voel koelbloedigheid en beleid verricht. Hulp voor 'i hongerlijdende volk. Uit Marseille wordt medegedeeld, dat de Engelache steamer Eaton Grove uit die haven naar Peti'ograd met een lading van 1800 ton boonen vertrokken is. Hel is de eerste stea er, die sedert 1914 die reis zal afleggen van uit Marseille. Protesten van do öalkanstaton. De Poolschc, Eathonische en Lettaansche regeeringen lieten gelijktijdig met de Fin- landsche een protestnota aan de Russische regeering gewórden, naar aanleiding der schending jjvan het vredesverdrag, gesloten tusschen Rusland en de Baltisohe Slaldii. Wal de Sovjets nastreven. De Warschauer correspondent van de Times meldt, dat de Sovjets de berichten over den hongersnood in Rusland over drijven uit politieke doeleinden. Door de builenlaudsche hulp denken de fSovjets in rechtslreekfichö verbinding te kunnen ge raken met de vreemde mogendheden, ten tweede, denken ze rond zich in Rusland de heilige eendracht te vormen, in den strijd tegen de plaag. Drie honderd woningen te Moskou in brand Uit Riga wordt gemeld Te Moskou staan drie stadswijken in brand. Reeds 300 huizen zouden de prooi der vlammen geworden zijn. Talrijke personen zouden omgekomen zijn Deze berichten werden door den post van den draadloozen telegraaf le Nauen be vestigd. Reeds 80.000 gevallen van cholera. Uil Viborg wordt gemeld Tot op den datum van 10 Augustus zijn volgens de offieieele statistieken in Rusland 80.000 gevallen van cholera voorgekomen. Deze statistieken zijn zeer onvolledig; omdat talrijke zieken in de dorpen en op de wegen bezwijken, zonder de minste genees kundige behandeling genoten te hebben. Hulp uit Zweden Een Zweedsch comiteit werd gesticht door het Zweedsch rooode kruis en de regoering. Een hulpexpeditie zou zich mét de bevoorra ding van een gedeelte van Rusland inlaten. Dit ontwerp gaat aan de internationale com missie van Geneve onderworpen worden. Een arrti-boljewistische samenzwering komt aan 't licht Do correspondent van do Matin te H eising fors meldt dat de geruchten als zou. L?oin Rusland willen verlaten, om zich naar Gapri le begeven, nog ultijd in omloop zijn en meer bevestigd worden. Dezelfde correspondent meldt dat de bols jewistische overheden te Petrograd eene nieuwe samenzwering tegen de sovjetregee- ring gericht, ontdekt hebben. Dc vlootsoldaten van de Balliaeho Zee zou den er in betrokken zijn. Een oproep van da IIP Internationale Dezelfde correspondent verneemt dat de III* internationale een oproep richt tot het wereldproletariaat, en het de verzekering geeft dat de vreemde mogendheden van-den hongersnood in Rusland gebruik willen ma ken om het communistisch bewind omver te werpen. De oproep vraagt aan het proletariaat zich te verzetten tegen het zenden van verster kingen in Opper-Silezifi onder voorwendsel dat Frankrijk, 't akkoord met Polen ©n Roe menië, deze versterkingen zouden aanwen, den om een aanval te doen op de Sovjets. Het ongeluk van hel postvliegtuig Londen- Brussel. Men heeft nog geen spoor gevonnen van de vliegers Delzenne en Ryckers, die Vrijdag middag op zulke droevige wijze den dood vonden. De maatsohappij van luohtvervoer 9. N. E. T. A., van Brussel, laat ons een nota ge worden luidens dewelke het ongeval niet te wijten is aan brand. Uit hot onderzoek is in derdaad gebleken dat beide inzittenden op eene hoogte van drie honderd meter, uit hel vliegtuig werden geslingerd en, waarschijn lijk, op den slag gedood. Het vliegtuig daalde daarop langzaam neer, doch werd vernield toen hel in zee was gevallen. Oe kwestie van Opper-Silezië. Maandag hield de raad van den Volkeren bond eene voorloopige zitting, om over de kwestie van Opper-Silezië tc beraadslagen. Na deze zitting werd voIgcr.de mededeeling aan de bladen gedaan. De leden van den Raad, na het betoog van graaf Ishïi aanhoord te hebben, zijn van oordeel dat zij de hun opgedragen taak kun nen aannemen. Graaf Ishii wordt belast den voorzitter van den Oppersten Raad hiervan kennis te geven. Ishii stolde toen voor de volgende zitting vast te stellen op 1 Sept. om aan al da leden too le laten kenr.in te nemen van de documenten, die betrekking hebben op het vraagstuk van Opper-Silezië. De zittingen van den buitengewonen zittijd zullen door graaf Ishii voorgezeten worden. In den tuescbentijd zal onder voorzitterschap vau Wellington Keo de Raad bijeenkomen om de loopende zaken te behandelen. De eerste zitting hiervan tal plaats hebben den 30 Aug. om 10 ure, Gevoelige tegenslag voor de Franscha Rogeering De Fjranschc Regoering zit in sen groote verlegenheid. Bij don terugkeer van Elzas. Lotharingen luid Frankrijk iets teruggekre gen, wal het in 1871 niet verloren had, namelijk» de rijke potasolimijnen, welke pas vóór den oorlog door d» Duitschers ontdekt en te gelde gemaakt werden. Tan believe der Fraoschen word in het Vredesverdrag van Versailles een beschikking opgenomen, naar luid waarvan! aan de Franschc Rogee ring hei recht toegekend werd voortaan in Elzas - Lotharingen alle deelneming van Duitschers in bot bezit van mijnen en groe. ven te mogen verbieden. Die beschikking echter is nu onvoldoende gebleken. Immers, juist vóór den wapenstil stand had een Hollander, met name Koch, onderhandelingen aangeknoopt voor den aankoop van liet grootste Duilsoh aandeel in de polaschmijnen. De exploilatie van de mijnen was in handen van 4 maatschappijen: een Elzassiaeh-Fransche en drie Duitsche. Op 6 Januari j.l, heeft de Fransche Re geering beslag gelegd op do Duilsohe mijnen waarvan de exploitatie sedertdien onder het toezicht van o/ficieele Fransche ambtenaars geschied is. Spijtig waren de onderhandelingen van M. Koch voltrokken drie dagen voordat de Fransche Regeering tot d9 beslagneming besloten had. M. Koch had de Duitsche aan. deden gekocht voor 49 mtllioen. Rond den- zelfden tijd waren de aandeelen van een andere Duitsche maatsohappij overgegaan in dc handen van M. Van Houten. Mochten beide aankoopen geldig verklaard norden, dan zoude deelneming van Frankrijk in het kapitaal slechts 10 millioen frank bedragen. Daarentegen zouden lvooh en Van Houten aandeelen hebben ter waarde van 85 millioen. De zaak werd voorgelegd aan 't Gerechts, hof van Mulhouse, hetwelk dezer dagen de rechten van Kocb, die van Elzassisohe af komst is, en van Van Houten erkend heeft lot groot leedvermaak der Duitschors en tot teleurstelling der Fransehen. Een maatsohappij keerde verleden nacht terug van een uitstap naar Knocke. Een harer leden, de genaamde J. Payule, 50 jaar oud, werd nabij de Broekstraat door een tram aangereden en verdween heelomaal onder bet zware rijtuig. Hij werd er met gebroken schedel en ingedrukte borstkas onderuitgehaald en naar het St. Jans hospi taal overgebracht. Hier bezweek hij weldra aan zijne vreeselijke wonden. Gevaarlijk speelgoed. Verscheidene kinderen waren noten gaan plukken in een bosch bij Laon. Zij vonden er een granaat en yormaakteö zich met het gevaarlijk tuig, toen het almeteens met een schikkelijke» knal ontplofte*, Drie der on voorzichtige kleinen worden letterlijk san stukken gereten. Een droevig ongeluk heeft de gemeente Gras-Avernas (Luik) in ontroering gebracht. De genaamde Victor L.. was een buurpraatje gaan houden bij zijn vriend, pachter M Hij zag hel geweer van dezen laatste aan den muur hangen en nam bet in de hand om het eens na le zien. M... deed hom opmerken dat het geweer geladen was. Daarop zette hij het recht in een hoek van de kamer. Eensklaps viel het geweer ten gronde, het schol ging af en de. kogel trof M... inde beenon. De slagader was doorgesneden. Tiert minuten later, terwijl men een geneesheer was gaan halen, bezweek de man tengevolge van overdadig bloedverlies. Een onthoofd vrouwenlijk in de vaart. Nog een ander lijk ontdekt Een paar dagen geleden werd in de vaart op het grondgebied Beek bij Tongeren, bet lijk eener vrouw gevonden. Naast bet lijk lag een vrouwenrijwiel. Later wordt nog gemeld, dat op hel slacht offer een eenzelvigheidskaart werd aange troffen, afgeleverd te Jemeppe (prov. Luik), den 18 November II., aan Maria Hortenso Steensens, geboren te Haaadonck (Waas), den 20 Oogst, 1887, echtgenoot© Pet. Berckmana Een 700tal metera verder, in de richting van Bocholt, lag op den dijk een mansvelo. De twee rijwielen droegén opeenvolgende nummer». Een vissoher, die wat verder was gezeten, verklaarde een schot gehoord en oogenblik- kelijk daarna beweging in bet water te heb* ben waargenomen, in de richting van de plek waar het tweede rijwiel werd gevonden. Het parket van Tongeren gaf bevel tol opzoekingen in het kanaal. Vrijdag, omstreeks 7 uur 's avonds, werd dan ook hel lijk van een manspersoon opge haald. Hei droeg een gapende wonde aan het voorhoofd, boven de reehleroog. De op het lijk gevonden eenzelvigheids- kaart wues uit dat het stoffelijk overblijfsel dat was van Martinua Van Ctlster, dok werker, geboren te Rijkevorsei (bij Turn- hout) den 30 November 1890, en woonachtig te Jemeppe. Het schip zijner ouders ligt thans t« Huccourt. Op het lijk werd een scheermes, een doosje browning-kogels, eenfg geld en een dames- uurwerk aungelroffeh, dat slilstoud op 14,30 u. Donderdag morgend had men hel fietsend koppel nog tc St. Huihrechts-Lllle onttpoeL Wetsdokter Chuiadau ia tot de lijkschou wing overgegaan. Zaterdag kwöm het parket nogmaals ter plaats.

De Volksstem | 1921 | | pagina 2