V9m f\ Eifie rede van den Pans MISDAAD EN BEDROG Tegen den 8 uren werkdag Na den moord op Erzberger Vrijdag A Sept. 1921 j Ministens van Landsysrdsdiging Ministerie van Spoor^sgan. De SQDlolisifscho Onderwijzers vragen tien scltoolstrljd H. Justus jZon op5,10, cpider6,3i J Earsle Kwartiar don 8 J Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het AgeDtsohap Havas,8, Marlelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Ie XXVII* JAARGANG NUMMER SÖ2 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst;— Tel. 114 3Dja.Gr3SSLe^II> S CENTIEfilEK WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nupful-Dk Gbnw Zijne Heiligheid. Benedictus XV, heeft tor gelegenheid van de uitroeping der heldhaf tigheid van de deugden der eerbiedwaardige Theresia van het Kind Jezus, eene groots rederoering uitgesproken, welke wij hier beknopt laten volgen w Ongeveer eene maand geleden, zegden wij in deze zelfde zaal, dat Frankrijk naar den titel scheen te streven van Moeder der Heiligen Heden mogen wij wijzen op eene wouderbare bloem op Franschen bodem ont loken Zuster Theresia van het Kind Jezus, uit het klooster van Lisieux. Wij verheugen er ons over, voor de eer die erdoor toekomt aan het katholieke Frankrijk en voor de wettige voldoening die er door te beurt valt aan het bisdom, in wiens hof deze heerlijke bloem zich vormde en groeide tot haar vol ledige ontwikkeling-; Maar bij die oorzaken van vreugde, komt een bijzondere voorliefde, opgewekt door het uitzonderlijk kenteeken uer overheer- schende deugd bij Zuster Theresia. Niemand, die ecuigz'ns het leven kent der Zuster, zal weigeren zijnostem le voegen bij het bewon derenswaardig koor, welk gansch dat leven uitroept als gekenmerkt door de verdiensten van de geestelijke kindsheid. Welnu, daarin is het geheim der heiligheid gelegen, niet alleen voor de Franschen, maar voor alle geloovigen, verspreid over heelde wereld. Wij hopen dus dat het voorbeeld der Fran- sche heldin het getal volmaakte christenen, zal doen aangroeien, niet-alleen onder dezen barer natie, maar onder al de leden der Ka tholieke Kerk. Daarom moot men eea juiste opvatting hebben van de geestelijke kindsheid. Het dekreet dat de nederige kloosterzuster ver heerlijkt, is zeif bestemd om die opvatfiug te verbreiden. Daaruioziet men hoe redelijk het was dat wij een machtiger uiting gaven aan aan onze vreugde. Iedereen beseft hoe de gelooyigen van alle naties, ouderdom, ge* slacht on voorwaarden, edelmoedig dien weg moeten opgaan langs denwelken Zuster The re-sia van het Kind Jezus de heldhaftigheid der deugd bereikt heeft. Laat ons eenige kenleekens van de geeste lijke kindsheid onderzoeken. Daarom, nemen wij oen kind in acht, wiens atap nog onzeker is cn dal nog niet spreken kan. Indien het vervolgd wordt of bedreigd en vreesachtig gemaakt, waai' zal het eene schuilplaats zoe ken, tenzij in de armen zijner moeder Door haar opgenomen en aan de borst gedrukt, legt hel alle vrees af, en loost vrij don zucht welken zijn arme longen niet langer kunnen weerhouden. Het ziet moedig toe naar het voorwerp dat hom straksbedreigde en schijnt x lfs uitdagend te zeggen Ik ben bij een zekere beschermer, en beschut tegen eiken aanval. Op dezelfde wijze is de geestelijke kindsheids gevormd van blind vertrouwen in God. De geestelijk© kindsheid veronderstelt een levendig geloof in hot bestaan van God, een praktische hulde aan zijne almacht en aan zijne barmhartigheid, oen betrouwende toe vlucht tot do Voorzienigheid van Hem, die do genade verleent alle kwaad le vermijden en alle goed le bekomen. Die hoedanigheden vijn bewonderenswaardig, en daarom zal men begrijpen dat Onze Heer Jezus Christus do geestelijke kindsheid aangeduid beeft als noodzakelijke voorwaarde om hot eeuwig leven te verwerven. Aldus toonde do Verlosser een kind aan ijne leerlingen, zeggendeIn waarheid, indien gij niet wordt gelijk een dezer kleinen, zult gij het rijk der hemelen niet binnengaan. 32' vervolg, - Met de vuist Neen met mijn stok Hebt gij dezen stok goed gezien Daar was hot reeds te duister voor. Zegde hij u niet, waar hij te vinden was, b1« men hem zocht Neen, hij zegde alleen, dat hij terug zoudo komen. Eu sedert dien lijd hebt gij hem niet weder gezien Neeu, mijnheer de rechter. -oGocd, ik dank u, zegde deze. Mooht de mao hier heden of morgen weder gezien worden, dan verzoek ik u de politie zoo •poedig mogelijk er kennis van te geven, en, wanneer het mogelijk ie, hem zoolang vast le houden, tot de gerechtsdienaars gekomen zijn. De kamerdienaar w erd hierop weggezon den. Volgens eenige verklaringen zou men zeggen, dat de man de misdaad verricht hoeft, nam do graaf liet woord, maar het zijn toch slecht* vermoedens, de bewijzen ont breken. De bewijzen vinden wij waarschijnlijk bij de gevangenneming, hernam de rechter. Wij moeten ons voorloopig bij de verden king bepalen. De rechter groette de aanwezigen en ver wijderde *ich. Dut de bosohwachter de moor denaar v.C beschouwde hij als zeker. Iu de stad aangekomen, nam hij de noodige maat regelen. En op de vraag wie do eer3te zou zijn in den hemel, voegde Jezus-Christus erbijWie zich klein zal maken zooals dit kind, zal de grootste zijn in het rijk der hemelen. Later nog, toen moeders met hun kinderen nader kwamen en de leerlingen hen aochten ie verwijderen, zegde Jezus Laat de kleine tol mij komen, en belet hen niet, hun hoort het rijk der hemelen toe. Voor den nadruk en de stelligheid van deze leering, blijkt het onmogelijk eene ziel te vindon die nog zou veronachtzamen den weg te volgen van het vertrouwen. Eenigen meenen dal deze weg enkel voorbehouden is aan de godvallige zielen, wie kwaad niet raakte. Zij begrijpen niet dat de geestelijke kindsheid mogelijk weze bij hen'die hun eersten eenvoud verloren hebben. Het is nochtans daar dat men komen moet, hoe anders de woorden van den Meester uitleg gen Indien gij niet wordt gelijk een dezer kinderen.... Wie inderdaad moet terug kind worden, tenzij hij die het niet meer ia Het is zeker dat Zuster Theresia van haar prilste jeugd af blijk gaf, in haar woorden en daden, van een oordeel boven haar ouder dom. De toevluoht van Theresia tot het ebed was zoo veelvudig, haar overgeven aan God zoo volledig, dat zij haar leven op aard© in gelijklooponde lijn dierf stellen met het hemelsch leven. De deugden van de westelijke kindsheid hadden diepe wortels in haar gemoed gescholen. Men is er van overtuigd wanneer men het gedrag van het kind nagaat op het oogenblik van den beslissenden stap in de toekomst. Op 15 jarigen onderdom wilde zij te Lisieux in het klooster der Karmelitersen treden. Haar oom, de bisschop en de overste van het klooster verzetten or zich tegen, en vruchteloos hadde men eene klacht gezobht op de lippen van het meisje. Do oom sprak van 17 jaar, doch do kloosteroverste van 21 Zelfs de houding van het heilig 'kind veran derde niet na een lange reis naar Rome, do afkeuring en misschien verachting die haar ruimschoots te deel viel. De Hoor bespaarde haar de beproevingen niet. De belooning voor zooveel heldhaftigheid bleef dan ook niet uit. Zij werd in de kloosterorde opgeno men en volgde er trouw haren weg geduren de de negen jaren en half van haar klooster lijk leven. De Heilige Vader besloot Erkennen wij dat de heiligheid van Theresia van liet Kind Jezus gevormd werd uit held haftige deugden, door de aanhoudende liefde van de geestelijke kindsheid. STRBJDERSFtt&ÏDS Dagelijks komen er akten van afstand of van veriet toe bij het Secretariaat |van het Strijdersfonds. Dergelijke akten, opgemaakt op gezegeld papier, wordon voorgelegd door openbare ambtenaren. Het komt ons zelfs ter oore dal weinig kiesohe Banken leeningen op de bêgiftiginj toestaan tegen hoogen interest. Do Beheerraad van hetStrijdorsfonds Leeft een regeling getroffen met d.e bijzonderste Banken van het Land, die een Consortium gevormd hebben dat, alswanneer de boekjes in omloop zullen gebracht zijn. den oud- strijders leeningen zal toestaan tegen lagen interest. De Beheerraad vestigt de bijzondere aan dacht der belanghebbenden op artikels 5 en 6 van de wet van 5-8-21, waarvan de inhoud hieronder volgt Art. 5. De ter uitvoering van deze wet verstrekte titels zijn onaantastbaar. Kunnen verzet aantcc-kenen tegen geldopneming .de vrouw en de kinderen van den militair, die hunnen echtgenoot en vader voorder. cht banken hebben gedaagd, om de uitvoering eener wettelijke verplichting jjte bekomen. Het verzet wordt den Aigemeenen Bestuur der der Spaar- en Lij front cl-as beteekend bij ter post aangeteekeuden brief; een afschrift van het dagvaardingsexploot wordt daarbij gevoegd. Het verzet deelt hel lol van hel rechtsgeding. Art. G. De ter uitvoering van deze wet uitgegeven titels zijn onafstaanbaar. Even wel mogen zij in pand gegeven worden tot zekerheid van leeningen die 80 t. h. van hun bedrag niet overschrijden; de loeningen wor den uitsluitend toegestaan door de krediet» inrichtingen of banken aangenomen door het Sir ij dersfonds. Het pand wordt gesteld bij authentieke of onderhandsche akte. Het verhindert de beta lingen in handen van den titularis sleohts van al het oogenblik dat de akte aan den algemeenen bestuurder der Spaarkas is be- teekent. Het verleent slechts voorrecht aan den schuldoischer, mits deze in 't bezit van den titel gestelden gebleven zij, of mits de Algemeene Spaar- en Lijfrentkus in T bezit van het boekje gesteld word. Dc beteekening van het contract mag bij ter post aangeteekenden brief geschieden. Het pand zal vaste dagteekening verkrijgen vanaf den datum van die Loteekening, zonder aan de formaliteiten der registratie onder worpen te moeten worden. De pandhebbende schuldeischer zal het ga- heel bedrag der iulerestcn en kapitalen van den in pand gegeven titel invorderen op de vervaldagen en za in mindering van zijne schuldvordering brengen. XI. TE LAAT. Het gerucht van de vermoording van den matroos had zich als een loopend vuur door de stad verspreid. Dergelijke buitengewone gavellen geven gewoonlijk aan velqn over vloedige stof tot onderhoud. Op jufvrouw Machteld Koker maakte de misdaad vooral diepen indruk. Zij had ge hoopt den man, aan wien zij dq redding van haar leven te danken had, weder te zien en hom eenigen dank te kunnen bewijzen. Reeds den volgenden dag, nadat het lijk was gevonden, werd ook aij door den onder zoeksrechter ondervraagd. Had de matroos een horloge en waar schijnlijk nog eenige andere voorwerpen bezeten, die als bewijzen tegen den moor. denaar konden dienen Machteld herinnerde zich het (horloge nauwkeurig. Het was een zilveren zakhor loge met dubbele kast en een onderwetsche wijzerplaat. Hij had verder een groot dolkmes bezeten met een hecht van ebbenhout. Op de eene zijde bevond zich een zilveren plaat, waarop zijn naam stond gegrift. Eeue beurs had hij ook gehad, namelyk eenon kleinen lederen zak. en zoover Mach teld zich kon herinneren, bestond de inhoud uit eenige Mexikaausohe goudstukken. In eon tweede verhoor,' maakte Maohteld er den rechter opmerkzaam op, dat de ma troos hoogst onwaarschijnlijk den graaf om oone ondersteuning zou gevraagd hebben. Hij was reeds weder op oen schip aangeno men, en hij had haar gezegd dat de reader hem gaarne oen voorschot wilde geven, wan. neer hij zulks noodig had, maar hij had ge- Maatregelen tot verminderin der afdankin gen van voorloopige werklieden bij don spoorweg. Ter uitvoering van een ministerieelo be slissingen kunnen dc voorloopige werklieden oudstrijders en gelijk ges 5 ei den, wier plaats- aanvraag vóór 30 Juni 1921 werd ingediend, in'geval van afschaffing hunner betrekking, op hun verlangen de bedieningen bekomen, die in naburige omschrijvingen of groepee ringen van aanwerving-Apenvallen, zoowel bij andere diensten als bij dien waartoe zij bchooren, in zooverre het werkzaamheden geldt tot welke zij geschikt zijn. Desnoods kunnen dc sedert den wapenstilstand aange worven burgerlijke voorloopige strijders of gelijkgestelde betiteld wordon. De centrale'van de" socialistische onder wijzers heeft op haar congres van 3d Oogst, na een hevig debat besloten, aangesloten te blijven bij de werkliedenpartij. Dit besluit werd genomen met 22 stemmen tegen 5. Aangaande den schoolstrijd word, nadat algemeen betreurd word dat M. Destrée niet aanwezig was, de volgende dagorde gestemd: O Protesteert tegen de politiek van do werkliedenpartij, d. i. de sohoolvrede, waar bij het den tegenstrever toegelaten is een tot nog toe ongekende macht te bereiken; m Betreurt dat M. Destrée haast nooit het advies inwint van de belanghebbende socia listische organisaties en noodigt hem uit vóór het Congres te verschijnen; Zal alles in hel werk stollen om de antwoord, dat hij dit niet verlangde. Het zelfde verklaarde ook do reiziger der ge- broodera Koker, van Ilemort. Hij voegde er nog bij, dat de matroos waarschijnlijk om eene hem onbekende reden, eene zekere be dreiging tegen den graaf moest hebben ge had. Ten minste had bij dit uit diens woor den opgemaakt. Dooh daar deze woorden te zeer eeue Le. scliuldigiug tegen den graaf zalven schenen te bevatten, werd er natuurlijk door den rechter geen bijzondere acht op geslagen. De zaak was voor ieder reeds duidelijk de boscbwachter had den matroos in bet boich ontmoet, hij had hem bestolen en in het meer geworpen. Vooral werd deze verdenking beslissend, (oen ook de jager van baron de Mariemout, Wout, in verhoor was genomen. De rechter vernam nu, dat de boschwach ter in het bezit was van eene lederen brie- ventesch en dat hij eenen stok had gehad met eenen looden kriop. Ook Maohteld vernam nu op wien de ver denking rustte doch nog steeds schudde zij twijfelend het hoofd. Hel was avond geworden zij zat in de woonkamer aan de ronde tafel, terwijl haar broeder een zooeven ontvangen nieuwsblad las. Het gesprek liep over den vermoorden matroos en daarna over de onrechtvaardige bejegening, die de ftrma Koker van den graaf van Leeuwetidael in hare handelszaak had ondervonden. - De bankier Schermbeek, zegde haar broeder ten slotte, is de eenige oorzaak, waar door onze handelsbetrekking met den graaf van Leeuwendal verbroken is. werkliedenpartij tot den schoolstrijd opnieuw te overhalen, omdat de schoolstrijd een ge deelte is van den klassenstrijd; Vraagt aan de Syndikale Kommissie de verdediging van de beroeps- ©n syndicale belangen der onderwijzers op zich to nemen; Protesteert met de uiterste c-nergie legen het behertigen van het officieel onderwijs, omdat het officieel en vrij onderwijs op ge lijken voet worden gesteld, dus gelijk zijn in mediocriteit. De vertegenwoordigers van de ijzerindus- trie hebben aan den hoogen raad van handel en nijverheid en aan den bevoegden minister een request ter hand gesteld, waarin gewezen wordt op de moeilijkheden, die het iu werking treden van de wet op dén aohturigen werkdag zal veroorzaken. Dc industrie zal daardoor geplaatst wor den tegenover een te duchten concurrentie, vooral van Duilschland, waar de salarissen naar evenredigheid lager en de werkuren minder streng geregeld zijn. Het request spreekt den dringenden wenscb uit, dat de wet pas in werking zal treden, wanneer alle landen een zelfde regeling getroffen zullen hebben. Da schuldigen ontdekt Aanhouding van twee verdachte jongelingen. De Berlijnsche bladen maken melding van de aanhouding van twee jongeliedm dieper auto naar de gevangenis gebracht werden. In den anto trachtte een van beiden nog zijn revolver te trekken, blijkbaar met de be doeling zelfmoord te plegen. De aangehou denen werden in de polioiegevangenis te Heidelberg ondergebracht. Men vermoedt, dat men in de beide aan* gehoudenen de moordenaars van Erzberger in banden heeft gekregen. En afgezien nog van de mogelijkheid dat men met hen inderdaad de moordenaars van Erzberger kan hebben gevonden, heeft man in ieder geval kunnen vaststellen dat zij met dien moord toch in nauw verhand staan. Het onderzoek der polioie. Het aantal aanhoudingen dat door do Berlijnsche policie, in verband met den moord op Erzberger verrieht is, is tot vier gestegen. Een der aangehoudingen slaat in verband met een burgerwacht-formatie in Silezi waarin uitvoerige plannen tot vermoording van Erzberger besproken zijn. Bij de Berlijnsche geheime policiedienst zijn reeds duizenden brieven ingekomen, waarin tallooze personen genoomd worden, die by de eene of andere gelegenheid be dreigingen tegen Erzberger hebben uitge sproken. Bovendien komen er honderden getuigen die zoogenaamd met de heide moordenaars in Berlyn gesproken hebban of in relatie hebben gestaan. Een geheel leger van be ambten is ermee bezig deze verklaringen te onderzoeken. De maatregelen tegen de reactie. Acht bladen worden reeds geschorst. Op grond van da uitzonderingsbepalingen der verordening van den rijks president zijn Dinsdag reeds de eerste dagbladen geschorst. Het zijn de volgende t Voor veertien dagen zijn verboden het blad van den Duitsoh nationaleu afgevaardigde Wülle, het Deutsche Abendblalt, het Deut- Gelooft gij dat werkelijk 1 vroeg Maohteld. Natuurlijk, Schermbeek neemt de ver schillende inschrijvingen op het gewas van Leeuwendael in ontvangst. Hij is gevol machtigd den handel af te sluiten dus zal hij oolc wel den raad gegeven bobben. Ik vrees, dat het huis Schermbeek en zoon niet meer zoo vast staat als het gestaan heeft. Machteld zag haren broeder verwonderd aan. Wat wilt gij daarmede zeggen vroeg zij dan. Schermbeek en zoon hebben zich sterk met insoliede zaken ingelaten, hernam de koopman. Ten minste, zoo zegt men. Of het dion ten gevolge tot eene staking van beta- ling kan komen, weet ik juist niet, maar in elk geval zal zulks het huis in groote ver legenheid kunnen brengen, wanneer de inso liede raaatsohappijen, met welke zij zioh in gelaten hebben, bankroet gaan. Spreekt men hierover reeds aan de beurs Nog niet. Een vertrouwd vriend heeft mij deze madedeeling gedaan de zokerheid hiervan is bij mij aan geen twijfel onder hevig. De blik van Machteld hing met zichtbare bezorgheid aan de lippen van den broeder. Bestond er dan werkelijk nog in haar hart een gevoel van Hofde voor een man, die haar had bedrogen De tijd zal het leeren, ging Machteld's broeder voort, of de medcdeelingen van mijn vriend gegrond zijn. Het zou mij leati doen 1 hernam Mach teld. sche Tageblutt, de Deutsche. Zeitung, Dei:.'* sela's ]]'ochenblall (waarin een oproep tot vermoording van Gerlach zou hebben gestaan] ile Miesbacliec A niciger, de P-olUischt Bcobachter en de in Stuttgart verschijnende Sud-deulsche Zeitung. Dezebladen zijn verboden, omdat zij arti kelen zouden hebben geplaatst, waarin da rcpublikeinsch-domocralisclie staatsvorm be lachelijk zou zijn gemaakt. Oltwig von Hirsohfoid niet piiohtig. Oltwig von Hiisfeld, die vroeger reeds een aanslag pleegde op Erzberger, ia, in ge zelschap van zijne moeder in het justiliege- bouw van Moabit, te Berlijn, verschei-© waar beide onmiddellijk werden onder vraagd. Oltwig von Hïrschfeld verzekert in hot geheel niets met den aanslag op Erberger te maken te hebben. Hij heeft ook niet in do omstreken van Griesbach vertoefd, wel heeft bij ziel» in verschillende provincieplaatsen opgehouden, maar dit alleen om genezing i« zoeken. Het laatat vertoefde hij met zyne ouder* te Almrich. Daar heeft hij uil de bladen vernomen, daf ook hij van don moord op Erzberger wordt verdacht en daarop is hij onmiddellijk naar Bar lijft gekomen. Oltwig von Ilirsohfold en zijn moeder werden na het verhoor in vrijheid gelalen. Rouwbeklag van den Paus. Men meldt uit Berlijn dat Z. H. Benedic tus XV, een telegram van rouwbeklag ge zonden heeft aan Mev. Erzberger. Ds politieke gevolgen. Nieuwe veror deningen verwacht. Men meldt uit Berlijn De rijksministers van verdediging en van binr.enlandsche zaken zullen een dezer dagen een verordening uitvaardigen, waarbij aan de rijksweerboarheid en aan de veiligheids- polioie opnieuw zal worden verboden, aan nationalistische plechtigheden of vergade ringen deel te nemen. Overtredingen zullen met onmiddellijk ontslag worden gestraft. De muziekkorpsen van de rijksweerbaarheid zullen ook niet bij de nationalistische plechtigheden mogen spelen. Arbeiders-betoogingen. Betoogingen van verzet tegen den moord op Erzberger worden uit verschillende dooien van het rijk gemeld. Inzonderheid te Bruns- wyck was de betooging indrukwekkend. 30.000 arbeiders namen er aan deel. Ook te Kiel had eene grooto betooging dor socialisten plaats. Beloogingen le Berlijn. liet Borlynsohe policiehoofd riep do aan dacht der twee socialistische partijen en de* syndicaten die do betooging voor gisteren aangekondigd hadden, op T gevaar dat er bestond in de samenscholing van honderd* duizenden personen in dc kom van Berlijn, en Verzocht hen te trachten wanordelijkheden le voorkomen, met te zorgen dat do betoo- gera de grenzen van het Rijksdagkwartier en der Wilhelmstrasse niet overschrijden. Oproep der democratische partij. l)e democratische partij beweeri de inzich ten der regeering te deeïen en verzoekt de bevolking een verdeuogingsfrout tegen do vijanden der huidige grondwet tot stand ie brengen. Een verklaring der nationalistische Soldaten-unie. De unie der nationalistische soldaten richtte een schrijven aan dc regeering waarin zij zonder omwegen verklaart dat de linkerzijde U Mij dunkt, dat liet eerder genoeg doening voor u moest zijn. Of bobt gij reedt vergelen, dat door don hoogmoed van dezen man uw levensgeluk is vernietigd Zou ik hem daarom kwaad toewen- schon Wenschen Dat [heb ik gezegd, maar het moet u tooi» voldoening vei schaffen, wanneer de hoogmoed van dezen man ge knakt werd Machtheid schudde afkeurend het hoofd de koopman verliet dc huiskamer, om zich naar het kantoor te begeven. Het edele hart van Machteld kende geen onredelijk wraakgevoel. Waarom zou zij hem kwaad loewènsohen, dien zij vroeger bemind had. Was haar hart ooit bijna gebroken toen dc man, dien zij zou trouw en innig beminde, zijn woord brak, nu was zij dit le hoven zij had hare gemo drusl terug bekomen. Wel dacht zij nog dikwijl* aan hem en aan de uren harer eerste liefde wel steeg zijn besld nog dikwijls voor hare oogen op, maar zij dacht sleohts aan hem als aan een ge storvene. En uit dezG'droomen, die ook nu weder ia hare ziel opwelden, werd zij door een zacht kloppen op de deur gewekt. Zij zag op, en eene doodsche bleekheid overtrok haar ge laat. Want zij zag den man voor haar, aan wien £zij nog op hetzelfde oogenblik t ad gedacht. Ook hij was bleek, uiaar kalm en bedaard hij stond voor haar en zag smeekend op baar neder, terwijl zij har» kalmte terugkreeg. Machteld, kunt gij mii vergeven V. vroeg hjj, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1