38 trrssw als Ëargemeestur. Wet op het herstel. De Senaatkwestie. üïe Graanhandel vrij Het leven In öe Veteenigde Stalen Hel eprosr in EngelsciHndis. De dooriOGlit roer Hoüaaü der gesneuvelde Amerliiaasselis soldaten De Ouiisclie corlcgsniisdadigcrs ilcjse'm^s de go nueiiere 1 ophitst en d;:i op ha;»' «Ie verantwoordelijk' tid yap 0.1: :i;oge- lp?n burgeroorlog iust. q Wirih en Ratheaau met den dood bedreigd Pe c-spoiitleal van het Juunml, to i Ben.j;:, z<>;t dat de 'Ty mania ineldt d.it| tij' 'k* ':W Wirlh hie er?, doqiibekei- giiiüên luL-.-adende, cntvangsn beef?. Ook Raihcnau. miniatur van den herop bouw, en «je G^rlsch, «je gèkenÖe pacifist, werden op dezelfde manier met den «jood budi-tigd, beide staan aan bet hoofd Tan de lijst der moorden door de rechticbe lerro- riatoi) opgemaakt. De begrafenis van Erzberger. Rijkskanselier Wirlh verlaat heden Ber lijn, om le Bieberach de begrafenis bij te wonen van Erzberger. Ia de huidige omstan digheden zal deze lijkplechligheid de omvang nemen cener groute politieke betooging. Re rogeering zal vertegenwoordigd zijn ioor M. Wirtb en verschillende andere ministers. M. Wirlh zal de lijkrede uitspreken en de afgevaardigde Decker, van Frankfurt, zal spreken namens hel centrum. De katholieke partij zal overigens vertegenwoordigd zijn door een groot aantal rijksdagleden. Bieberach, 31 Aug. Later wordt gemeld: De begrafenis van Erzberger beeft beden plaats gehad te Bieberach, midden een over- groote toeloop van volk. I3ij de aanwezigen Rijkskanselier M. Wirlh, M. Gicsberls. minister van posterijen, en M. Loebe, voorzitter van den Rijksdag. Op bet kerkhof heeft M. Wirtb een lijk rede uilgesproken waarin hij een warme hulde bracht aan den vermoorden Staats man. Te vedeenon aan de burgerlijke oorlogs slachtoffers. Ziehier de bepalingen van de wet, die nu van kracht geworden ia door hare afkondi ging in hei Staatsblad, waarbij de wet van 10 Juni 1919 op bet herstel te verleenen aan de burgerlijke oorlogsslachtoffers gewijzigd wordt I. Artikel! (art. 1, wet van 10Juni 1919) Wordt overeenkomstig deze wet geregeld bet herstel der schade, aan de niet tot het leger behoorende Belgen berokkend door «verlijden, verwondingen, ziekten of lichaam- gebreken zijnde I et gevolg van maatregelen ©f oorlogsfeiten welke recht zouden geven iop vergoeding in geval van nadeel ondergaan in de goederen, onder voorbehoud van het recht der Natie en der private personen tot vervolging van het herstel der met het volkenrecht strijdige daden gepleegd door de vijandelijke mogeftdhedeo, bare aangestelden of onderdanen. Is niet vatbaar voor herstel, «le schade berokkend aan de personen «lie, zonder daartoe gedwongen te zijn, er in toestemden voor den vijand le arbeiden. Art. 2. (art 1, wet van 25 Juli 1921) Heeft bet schadelijk feit een» voortduren de ongeschiktheid tot werken van minstens 10 t. li. veroorzaakt dan heeft het slachtoffer recht, vanaf den dag waarop de schade zich openbaart op eene jaarlijkscbe uitkeering, volgens den graad van invaliditeit bepaald naar den grondslag van ten hoogste 2.880 frank voor de geheele ongeschiktheid. Dit cijfer wordt lot ep 3.600 frank gebracht in dien de schade het gevolg is van eene vader- landscho handeling verricht door hel slacht, offer; als zoodanig wordt aangezien de weg voering onder de omstandigheden voorzien tij artikel 6. Do graad van invaliditeit wordt berekend paarden standaard, die geldt voor de invalide militairen. De vraag lot herziening van de vergoedin gen, gegrond op eene verergering of eene vermindering van het lichaamsgebrek van bet slachtoffer, kan worden ingediend gedu rende twee jaar vanaf het vonnis. Rid 4 van artikel 32 der wel van 23 Nov, itiJO is van toepassing op de burgerlijke tl ichioffers van de» oorlog. Art. 3 (art. 1 wet van 25 Juli 1921). Voor elk kind beneden 18 jaar, op het ©ogenblik van hel schadelijk feit, wordt aan Ji«i slachtoffer eene verhooging van jaarlijk se!.o uitkeering toegekend. Doze verhooging wordt, volgens den graad invaliditeit, bepaald naar den grondslag van ten hoogste 300 fr. per kind in geval van geheele ongeschiktheid. Zij vervalt, wanneer het kind den leeftijd van 18 jaar bereikt. Voor de locpassing van deze wet komen de natuurlijke kinderen alleen in aanmerking wanneer zij erkend weiden of wanneer de naam der moeder in de geboorteakte is ver meld. Art. 4 (art. 4, wet van 10 Juni 1919). Heeft het schadelijk feit eene tijdelijke ongeschiktheid van meer dan dertig dagen veroorzaakt, dan wordt de uitkeering bere kend naar de grondslagen bij artikelen 2 en 8 vastgesteld voor den duur dier ongeschikt- beid- De persoon, die bewijst dat hij een kind bij zich opgenomen, grootgebracht en onder houden heeft en dut bij voor zijne ouders heeft vervangen, heeft aanspraak op de rech ten der bloedverwanten in «Ie opgaande linie. Art. 7 (art. wet van 25 Juli 1921.) I» dit geval is de uitdeering verschuldigd na het verstrijken van dien termijn. Zij kan, ©p aanvraag van den rechthebbende, een of meerdere uialcn vernieuwd worden, mits deze aanvraag ingediend wordt binnen don ter mijn van drie jaar te rekenen van de eerste besbs-ing zij kan alsdan verhoogd of ver hinderd worden, t:-t. D: kosten van verpleging en .de genees*' kundige kost.» worden lorugbetaald, zelfs wanneer de duur «Lr invaliditeit'niet dertig dagen mocht overschrijden. ArC5 ;a l. 1, wel vdn 25 Juli 1921.) lleóft hel schadelijk f«it den dood van bet slacht, -ü'-r vf?r«>i;ViKikt, dan words» de vol- geudt; ïCigoedinjjên verleend le Eene jaarlijkscbe uitkeering van 1,500 t ank aan den noch uit den echt nog van .tafel en bed gescheiden echtgenoot de weduwnaar heeft echter alleen dan recht op die uitkeering wanneer het slachtoffer zijn kostwinner was 2* Eene ja.irhjksche uitkeering van 30o track por hoofd a) Aan de wettigs kinderen en na de natuurlijke kinderen, beneden 18 jaar b) Aan de kleinkinderen beoeden 18 jaar, waarvan het slachtoffer de kostwinner was. De vergoedingen vervallen, wanneer de rechthebbenden den leeftijd jvan 18 jaar heb ben bereikt 3® Eene jaarlijkscbe uitkeering van 400 frank per hoofd aan de bloedverwanten in de opgaande linie, waarvan het slachtoffer de kostwinner was of natuurlijk worden moest. Bij vooroverlijden van den vader of van den grootvader ontvangt de moeder of de groot moeder de som van 800 frauk 4r Eene jaarlijkscbe uitkeering van 300 frank aan de broeders en zusters beneden 16 jaar, waarvan het slachtoffer de koalwin- uer was. De vergoedingen vervallen, wanneer de rechthebbende den leeftijd van 16'jaar heeft bereikt. Art. 6 (art. 1, wet van 25 Juli 1921.) Aan de weggevoerden, die aan gedwongen arbeid weiden onderworpen zonder overeen komstige bezoldering of die voortdurend hebbon geweigerd dien le verrichten, wordt eene som van 50 frank verleend voor elke maand wegvoering. Wordt voortgezet. Het verminkt lijk te Vinderhoute Begraving van 't slachtoffer te Waarschoot Woensdag morgend, om 8 ure, had te Waarschoot de begraving plaats vaoAlfon» De Clercq, die zoo ongelukkig aan zijnen dood gekomen is, langs den steenweg van Gent naar Vinderhoute, Zondag avond. Nadat door liet gerecht de noodige pleeg vormen waren vervuld, werd de toelating tot begraving gegeven. Het lijk werd dan Ook Dinsdag naar Waarschoot overgebracht. Het slachtoffer genoot de algemeene ach ting om .zijne dienstwilligheid. Het Parket van Gent is Dinsdag vergezeld van een weisgeneesheer te Vinderhoute afgestapt, om de oorzaak van den dood van Alfons De Clercq vast te 3tellen. De Clercq had elechts eene wonde op het achterhoofd, waaruit hjj geweldig veel bloed had verloren, verders eenige onbeduidende kneuzingen aan de handen door :den val op de kalseide. Het slachtoffer zal door een auto zijn aan. gereden en met geweld op de straatsleenen geslingerd. De automobilist, gezien hebbende dat zijn slachtoffer alleen was en geen ooggetuigen omtrent zijnde, heeft zich gehaast uil de voe len te maken, maar alvorens de vlucht te némen, heeft hij den ongelukkige De Clercq op de Iramriggels gesleept, wat te zien is aan de bloedsporen, om te doen veronderstellen dat den man het slachtoffer geworden is van een tramongeval, wat misschien wei het ge val zou geweest zijn, had een voorbijganger den ongelukkige niet bemerkt, die zich spoedde den aanstoomenden tram tegemoet te Joopen en den stoker verzocht te stoppen. Het is te hopen dat men dien doodrijder zal ontdekken. 5 IN ITALIË De vermaarde vlieger Bologna gedood. Bij het eiland San Servolo hoeft de ver maarde Italiaansohe vlieger, commandant Bologna, den dood gevonden. Hij bovloog met den ingenieur Calore, bestuurder van dc Macchi vliegtuigenfabriek, eeii vliegboot toen liet toestel op 150 meters hoogte afgleed en 20 met. hoven het water het reservoir ontplofte. Ook Calore verloor het leven. Bologna was de eerste vlieger dien, gedu rende den oorlog, boven Triest en Pola vloog. Verleden jaar won hij de Schaal Schneider voor watervliegtuigen. Bene noodlanding te Bdegem. Gisteren namiddag vertrok uit Brussel een Spadvliegtuig van de Massageries Aeriennes op reis van Parijs naar Amsterdam. Boven Mechelen gekomen werd dc loods gewaar dat de motor niet al- te best in regel was en vond het dan ook geraadzaam zoo haast mogelijk neer te komen. Hij wilde op oene groole vlakte landen, doch het vliegtuig daalde te snel en zoo kwam het op het vliegtuig daalde te snel en zoo kwam het op het veld juist bij de grol noer. Het ondergedeclle van het vliegtuig werd vernield. De vlieger Robin, werd nog al ernstig gebwetst. Hij kon nochtans gisteren nog naar Brussel vertrekken 0111 verslag te geven over hel ongeval. De drie passagiers, 2 Hollanders en een Engelschman kwamen er ongedeerd vanaf. Ze begaven zich naar Antwerpen, vanwaar ze gisteren avond per trein naar Amsterdam ortroisder». Hel vliegtuig is natuurlijk onbruikbaar». Gisteren melden wij j.» 't kort do afkondi ging dezer wet In bet Staatsblad van 31 xVug. op aanvïjs« van verscheidene lezeressen laten wij de artikelen del* wel bier volge.ï Art. 1. De vrouw kan tot het ambt van burgemeester, schepen, gemeeoleseliretarfé of gemeenteontvanger toegelaten worden. De gehuwde vrouw kau slechts het ambt van burgemeester, schepen, gemcenlesekre- taris en gemeenteontvanger waarnemen mits een uitdrukkelijke machtiging van haren man. Geeno machtiging is vereischt wanneer de vrouw hel bewijs aanvoert dat haar man af- w zig of interdict is, of in de onmogelijk heid verkeert zijn wil te kennen te geven. Art. 2. De vrouw, die tol het ambt van burgemeester of schepen in de voorwaarden van artikel 1, of vóór haar huwelijk, geroe pen wordt, mag dit ambt tijdens den duur van haar mandaat uitoefenen, niettegenstaan de weigering of intrekking van 'smans mach tiging. De intrekking of weigering der machtiging brengt voor de gehuwde vrouw of voor deze die huwt, het amblbalve ontslag uit het ambt van gemeentesekretaris of van gemeenteont vanger mede. Art. 3. Evenwel kan de vrouw, binnen de vijftien dagen na de aanzegging welke haar door het gemeentebestuur over de in trekking van 'smans machtiging zal gedaan worden, haren man voor den voorzitter van de rechtbank van eersten aanleg dagvaarden die, na de partijen behoorlijk gehoord of geroe pen le hebben, de herroeping der machtiging zal bekrachtigen of opheffen. Het verhaal kan geschorst worden. Art. 4. Bij afwijking van artikelen 9 en 50 van het Wetboek van strafvordering en 1Ö3 van do wet van 18 Juni 1869 op de rech terlijke inrichting, worden, wanneer het ambt van burgemeester aan eene vrouw is opgedra gen, de gerechterlijke politie, het ambt van hulpoflioier van den prokureur des Koninge en de bediening van ambtenaar van het open baar ministerie bij de policierechtbank waar genomen door,een schepen van bet manne lijk geslacht, aangeduid bij koninklijk besluit op voorstel van den burgemeester. Bij afwe zigheid van den schepen aldus aangeduid voor het waarnemen van de bediening van ambtenaar van het openbaar ministerie, kiest de prokureur-generaal in het kanton een an dere burgemeester of schepen van het manne lijk geslacht. De onvereenbaarhede», tusschen bloed en aanverwanten voor het uitoefenen van zekere gemeenteambten, worden tot den echtgenoot uitgebreid. De rechterzijde van den Senaat is voor den 13 September bijeengeroepen,, ,om de farm nul te onderzoeken die door; de Regee ring voorgesteld is. .met het doel tusschen de Kamer en den Senaat een akkoord te verge makkelijken op '<de kwestie der Grondwets herziening. Men weet dat de Regeering niet eene parlementair^ vergoeding voor de sena tors voorstelt, maar wel eene vergoeding van verblijf Denzelfden dag zal de Senaats-Koramissie van de grondwetherziening vergaderen,onder het voorzitterschap van M. de Favereau, om de mogelijkheid eener overeenkomst met de Kamer te onderzoeken. Groote brand te Auber-villiers Aanzienlijke schade Parijs, 31 Oogst. Gisterennacht is een vrceseiijke brand uilgebroken in de bordpa pierfabriek Nerson, in de rue Heinet, 40, te Auber-villiers. Om 9 u. 15 's avends, toen het werk reeds lang stillag, bemerkten voorbijgangers dat een dichte rookwolk opsteeg uit de tweede verdieping van een gebouw, waar dooien en kalanders vervaardigd worden. Het alarm werd dadelijk gegeven. Onder leiding van kapitein Lemarbrier werden ne gen slungen in werking gebrsebt en na drie uur werk was het grootste gevaar voorbij. Twee steeneit gebouwen van twee verdie pingen werden do prooi der vlammen. Geen persoonlijke ongelukken worden gemeld. De schade, die verschillende duizenden beloopt, is door verzekering gedekt. Werkloosheid valt niet te duchten. M. Daier, politickommissaris te Auber- villiers, stelde oen onderzoek in om de ooi- zaken van de ramp uit te maken. IN IERLAND Ernstige onlusten te Belfast. Talrijke dooden on gewonden Te Belfast hebben in den nacht van Maan dag op Dinsdag ernstige botsingen plaats ge- iiad tusschen Unionisten en Sinn Feiners. Verscheidene personen werden gedood en gewond. De politie patrouilleerde in dc stralen met gepantserde automobielen en herstelde de orde te0en middernacht. Dinsdag vonden er andermaal incidenten plaats. De Sinn Feiners vielen verschillende Unionistische arbeiders lastig, die naar hun werk gingen. Er werden verscheidene per sonen gewond. Nader wordt nog geuield, dat de vecht partijen zeer hevig waren, en herinnerden aan de ergste tijdperken van den opstpnd van eenige maanden geleden. Naar ooggetuigen mededeelen werd door Oranje-gunmen in het bijzondei opge treden in voornamelijk door katholieken be woonde wijken. Deze wapenden zich even eens en begonnen een gevecht, dat verschei den* uren aanhield, De strijd werd gekenmerkt door het ge bruik van handgranaten en boiniben in ver- schillende nauwe straten en wanhopige po gingen om de huizen iu brand le steken. De rust is thans eenigszios herstelden hei vechten heeft opgehouden, Het totale aantal dooden en gewonden is nog niet bekend. Nog revolverschoten Revolverschoten werden Dinsdag namid dag afgevuurd to Belfast en te Antrim. Per sonen die zioh in tramwagens! bevonden, moesten schuilplaatsen zoeken. De berichten omtrent de werkstaking zijn nog altoos dezelfde, geen enkele trein verliét in den voornoen de Great-Vicioriastreat. Evenmin waren er aankomsten. De zaken mannen moesten per auto naar Belfast gaan. Wijzigingen aan de Grondwet Het staatsblad van 31 Augustus, kondigt, onder hel handieeken des Koninge en do handleekens van al de ministers de gewij zigde artikels 108 en 122 der Grondwet door de Kamers gestemd 2 van art. 108 luidt nu Verscheidene provinciën ot verscheidene gemeenten mogen zich onderling verslaan of zich vereenigen onder de voorwaarden en op de wijze, door de wel te bepalen, om zaken van provinciaal belang <jf van gemeentelijk, belang gemeen schappelijk te regelen en te beheeren. Aan verscheidene provinoiale raden of aan ver scheidene gemeenteraden mag het echter niet toegelaten zijn, te samen te beraadslagen En art. 122 wordt vervangen door de vol gende bepaling - De inrichting eener bur gei wacht wordt hij voorkomend geval gere geld door de wet Met ingang van 1 September is de handel in granen vrij. De molenaars hebbon eene groote koope- ralief gesticht. Zoo zijn ze vrijwel meester van de biunenlandsche markt. De prijs van liet 11100I wordt eenvormig, maar ol het zoo ook metd© hoedanigheid zal zijn. valt af te wachten. Bet werk in degroote meelfabrieken is zeer verschillend. Tijdens den oorlog heeft men ondervonden, dat dezelfde tarwe niet steeds hetzelfde meel verschafte. Do windmolens verdwijnen stilaan. Ze zijn van plaatselijk belang. De graanmarkt zal in Jianden zijn der groote stoommolens, die hoogt kapitalen noodig hebben. De groote molens hébben een bericht laten verschijnen, waaruit wij vernemen dat de zemelen 57 fr. 50. kosten of 10 tot 11 frank mei?;-. De landbouwers klagen daarover, maar de prijzen van melk, boter en vleesch zullen er niet door dalen De molenaars zullen eveneens meester zijn van de prijzen, die nu voor den. oogst betaald zullen worden. Maar de Staat heef! groote voorraden en zoo kan men. in denivrijen han del meer aanbod dan vraag verwachten, Doch zal de buitenlandsche invoer van graan niét veel verminderen Amerika feal Rusland bevoorraden eri (laar moeten 40 pnillioen in woners gevoed worden. Ook Oekjrajina ver keert in een treungén toestand op dit gebied. Daardoor kunnen .de graanprijzen iii Europa weer verhoogen. Met do vrrjhiid van handel krijgen we nieuwe toestanden, die voor de wereldomstan digheden steeds voor verandering vatbaar zijn. Niets tc doen voor tooueolspsiers Toondichter Firmin Swinnen, die sinds eenige jaren te New-York verblijft, schrijft aan Het Handalsblad I-lier is voor artisten-uitwijkelingen niets te doen. Als ge zult vernemen dat wij in de theaters al twee weken in werkstaking zijn 2000 man a. u. b. omdat de manager het loon wil inkorten, niettegenstaande het leven hier nog zoo peperduur is ais verleden jaar, dan kunt ge veronderstellen dat alles bier niet op wieltjes loopt. Wanneer wo terug gaan werken, welen we niet. Ik persoonlijk heb daar weinig mede te doen, doch wat wilt ge, men moet medegaan uit., «sympathy»! Ymay mijn oor Het muzikale leven is hier op het oogen- hlik alles behalve rooskleurig. Er is over vloed van alles. Telkens wanneer er schepen binnen komen, ziet men in de gazetten slaan: Boot zoo en-zoo bin engekomen aan boord was M. zooen-zoo, leeraar van zoo-en-zoo. Ze komen met dozijnon per dag binnen. Waar die allen gaan van leven, kan ik niet begrij pen. Op een gegeven dag zullen ze malkan der moeten opeten 1 Wat er allemaal in België over Amerika verteld wordt weet ik niet. Een zaak weet ik, dal er velen zijn, die naar België weer trek ken, die daar gaan bluffen, dat ze een for tuintje opgedaan hebben, als zo geen roode duit klaar gemaakt kregen, en die, wanneer ze naar België terug willen, moeten geld gaan leenen om den boot te betalen. Waren er maar zooveel leugenaars en bluffers niet, dan zouden er minder Belgische hoofden op ol gebracht worden, om hierheen te ko men. Dat wil niet zeggen, dat de toestand niet zal beteren, maar thans is er weinig te doen. Het zit hier vol Bohemers, Polen, en allerhande andere rassen. Ik geloof, dat half Europa ledig geloopen is. En jodeu Vap waar ze komen weet de duivel,, ik niet. Ookizijn er veel concertagenten welke den dieperik ingaan. Eu zoo gaat hel met al de stielen. Er wordt geen handel gedreven. Duizenden klerken werden doorgezonden. Verzekeringsmaatschappijen gaan den diepe rik in. I11 c«D woord het volk schijnt geen geld meer te bezjliep. Ziedaar de ware toestand in korte woor- jjen. Ik persoonlijk zou nieniaud.(aanraden op dit oogenblik naar Amerika te komen. Het leven 13 er niet om te betalen. Men verdient er een karig loon. Hst was hier een htel ander leven, tijdens den oorlog. Toen kou hel geld niet meer op. Men verdiende zooveel alamen maar won. Thans is de kant omge keerd. Die beschrijving van den toestand weerspiegelt do zuivere waarheid, en ver- dient bekendmaking. De tcesland. De onlusten hebben te Madras een nieuwe uitbreiding genomen. De SietoogerS leverden zich tot vijandelijke daden tegenover Audi Dravidos. De pedicie poogde de betoogers uiteen te drijven en moest er herhaaldelijk op los rukken. Men kent hel aantal slachtoffers niet. Naar aanleiding der nieuwe wanordelijk heden tusschen de Uindous en de Mahome- danen «enerzijds en de partijgangers van Audi Dravidos anderzijds, moest de policie Maandag nacht gebruik maken van haar vuurwapens. Volgens de Daily Express zijn de overhe den in het Zuiden meester over den toestand. Het grootste gevaar ligt in de actie der nationalisten, wier doe! hat is Indië aan En geland te ontrukken. Met dit inzicht spannen zij thans met de Mahomedanen samen. Het is lijd voor de Engelse he regeering (|at zij ingrijp! en met stevige hand het begin van opstond onderdrukt. Madras, 31 Oogst. Uit Malabar wordt gemeld dat een afdeeling Engelscho troepen naar het distrikt Nilgiri gezonden werd, om er de policie en de planters hij te slaau. Anderzijds wordt nog gemeld, dat het on waar is, dat de policie zou gepoogd hebben een Hindousch priester aan te houden. De trouw gebleven Moplaks alsook policieover- sten zijn wel in een Moskee gedrongen, doch 11a zich volgens Oostersch gebruik ontsohoeid le hebben. Zij gingen er zien of cr geen wapens verborgen waren. De magistraal van Palgkat meldt, dat eene boog der brug van Thuppanad gedeel telijk vernield is. Op de baan tusschen Mararghal en Nattnk- kal werden hoornen over de baan geworpen. Politieposten werden overrompeld en de wapens gestolen. De muiters verplichten de personen, die toelating hebben wapens te dragen, deze wapens af te leveren. V- Gisteren middag, om 1 ure, zijn vier van de acht sloepen met de lijken van de Araeri- kaansche soldaten, die voor Verdun zijn ge sneuveld, bij Petite Laoaye, aan de Neder- landsehe grens, aangekomen. Daar waren aanwezig MM. P. Brouwers, lid van Ged. Staten, voor den commissaris ■der koningin, burgemeester, sekretaris en wethouders van Maastricht, de heer Sooten, policie kom missa ris en de kapitèin der gen darmen, alsook een compagnie infanterie, welke een salvo loste bij aankomst en ver trek der sloepen. De burgemeester bracht in de Fransche taal hulde aan de gevallenen en legde namens de gemeente Maastricht een krans met de Nederlandsehe en de Maastricht kleuren op een sloep. Majoor Dyserinck bood een krans aan namens het garnizoen. Een luitenant sprak in het Eugelsch eenige woorden van dank. De sloepen trokken omslreeksch 4 ure door Maastricht. De andere sloepen zullen volgen. Hei geval van kapitein Werner. Binnen eenige dagen zal voor het bijzonder tribunaal van Leipzig bel geval van kapi tein Werner opgeroepen worden. Deze wordt door zeekapitein Siarkey, beschuldigd 34 matrozen en officieren van den Engelschen stoomer Toning ton op laffe wijze te hebben laten omkomen. Ziehier de verklaring van Siarkey Op 11 April 1917, rond 11 ure 's mor- geDds was kapitein Starkey met zijn schip, de stoomer Torrington in de Noordzee, te- rugkeerende van Gibraltar. Van oj) den Torrington zag mén e6!ie soort sloep naderen, waarop zich fpersonen bevon den. Denkende met do bemanning van eên fn den grond geboord schip te doen te hebben, gaf kapitein Starkey bevel ten ter hulp te gaan. Schier op hetzelfde oogenblik werd de Torrington door een torpedo getroffen. Wat men voor oene sloep aanzien had, was do Doitsche duikboot U. 55. Kapitein Starkey gaf aan zijne manschap- peu bevel, plaats te nemen in de r^dings- booten. Kort nadien kwam de U. 55 ter plaats. Kapitein Starkey kreeg bevel met de 20 matrozen welke zich in zijne reddingsloep bevonden aan boord van den U. 55 te komen. Het everige der befeanning in de tweede reddingsboot, werd bewaakt door Duitschs matrozen, die aan boozd van do Torrington gekomen waren. Kapitein Starkey moest in den duikboot afdalen, waarna kapitein Werner bevel gaf de boot te doen duikelen. Men bleef 20 mi nuten onder water. Toen imen terug boven kwam, waren de twintig Engelsche matrozen die op het dek van den duikboot stonden verdwenen. De ongelukkigen waren ver dronken. Wat de veertien andere matrozen betreft, daar heeft men nooit iets over vernomen ei? men weet dus niet op welke wijze zij door de Duitschers van kant gemaakt werden. Kapittin Starkey werd gevangen gehou-

De Volksstem | 1921 | | pagina 2