Voor do Landbouwers MISDAAD EN BEDROG Na den moord op Erzberger Schrikkelijk ongeiuk ie Waelhem. Zalerdaa Sept. 1921 Nationaal Krediet van Frankrijk Trekking van 1 September Rond het Parlement De lesnieg der verwoeste gewesten Neg de moord op don Fransclten kommandaut Montalégre II. Ramaclus Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 XXVII» JAARGANG NUMMER 203 Tl> T~> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0,00 Uitgever: J. Van Nuffbl-Db OawM j'/on op 0,12, onder 6,20] Eerste Kwartier den Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tol het Agentschap Hayas,8, Martelaarplein, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londrei E.C. I El Op het Kon gres van 't Katholiek Vlaamsch' Verbond, op Zondag 21 Oogst te Gent gehou den, sprak volksvertegenwoordiger Van Die voet, onder groote belangstelling, over de pachlvoorwaarden der hofsteden en over hel wetsontwerp dat hij in betrek met deze voor waarden ter Kamer heeft ingediend. Elkeen weet hoe gebrekkig het gesteld is onder wettelijk opzicht met het verhuren der hofsteden. De verhuring heeft meestal mondelings plaats; in dat geval is de duur van den pacht natuurlijk niet langer dan een jaar. voor het overige zijn de voorwaarden deze van de .ge bruiken der streek. De landbouwer zit dan letterlijk op oenen schupelecl; want volgens de bestaande ge - bruiken in Vlaanderen, kan men den land bouwer-pachter op 24 December den deur waarder zenden om den 25n te verhuizen. liet is waar dat de gewoonte medebrengt dat de pachter in dat geval nog tot Meiavond mag blijven, doch dan is het zeer moeilijk, nog aan cene passende doening te gera ken en geraakt hij er niet aan, het is oen groot verlies voor eenen landbouwer, want deze verliest niet alleen, zooals de heer Van Diovoet zegde, zijne woon, maar ook zijne broodwinning. De beat ande toestand moet zooveel te meer onbillijk schijnen, omdat men eenen pachter die per week betaalt, ten minste eene volle week, die per maand bataalt eene volle maand, en die meer dan 300 fr. per jaar pacht betaalt,'ten minste drio maand te voren moet opzeggen. En een landbouwer, die vee heeft, land- bouwalam, ingescbuurde oogot en vruchten te velde kan men opzeg doen den dag voor den valdag. 't Is waar, dat gebeurt weinig, maar 'net gebeurt toch; eo het kan gebeuren, die mogelijkheid is er te veel. Er zijn ook geschreven voorwaarden, maar in dat geval, zegde de heer Van I) evoet, ia dc toestand al even slecht voor d> 11 pachter. Inde geschrevene voorwaarde stmt be paald voor hoeveel jaren deptclrt is aange gaan en hoelang te voren opzeg móet gedaan worden. Maar dat helpt weinig, want die voorwaarden zijn gewoonlijk opgemaakt volgens oude formulen, en bevatten bepalin gen welke de pachter onmogelijk kan nako men, daar ze volkomen in strijd zijn met de hedendaagsche wijze van boeren Men weel hoe hot gaat bij het pachten van eene hofstede eigenaar en nieuwe pachter komen overeen nopens den pachtprijs, van andere bepalingen wordt niet veel gesproken, on dan gaat men over tot het opstellen der voorwaarde Deze wordt opgesteld door een notaris/ ofwél de eigenaar heeft eene gereed geschre vene of gediükto formuul liggen; de pacht prijs wordt ingevuld en de voorwaarde wordt getookend zonder dat de pachter ze gelezen heeft. Deze is veel te gelukkig dat hij de be geerde hofstede gekregen heeft, om er uri dine c moezekens aan te maken. De heer Van Dievoel haalde aan dat er zoo voorwaarden beslaan waarin bepaald is dat de pachter geen atroo mag verkoopen ook geen hooi en zelfs zijn er die verbie den, chemieke vette te gebruiken 1 Dan is er eene andere bepaling die zegt Als de pachter de eene of de andere bepa- 33'' vervolg. Hoe trilde de klank dier stem door haar binnenste Hoe vreeselijk herinnerde hij haar aan een vervlogen schoonen tijd Zij hief de oogen op ernstig en kalm zag zij den jongen man aan, die met koorts achtige spanning op haar antwoord wachtte. Ik heb vergeten, «prak zij met bevende stem, wet achter mij ligt, en ik had niot verwacht, dat gij mij daar nu nog weder aan zoudt herinneren. Machteld I riep de jongeling in hevige opgewondenheid uit. Ik weet hoezeer ik misdaan heb. Ik kan hel niet vergeten. Ik ben bereid tot iedere genoogdoening. God in den hemel alleen weel wat ik heb geleden 1 Waarom herinnert gij mij aan vervlo gen tijden viel Machteld den jongen man bi de rede. Waarom wekt gij de herinnering aanfchet verleden weer op, daar het gebeurde toch niei ongedaan kan gemaakt worden Ik wil alles trotseeren riep Willem opgewonden uit. Ik kan niet buiten u loven. Vergeet wat geschied is ik heb gehandeld als een knaap het berouw hoeft mij tot een man gemaakt, en ik zal u bewijzen dal ik een man geworden ben. Afwerend strekto Ma oh leid den arm uit hoog opgericht stond zij voer hem, eo geen trek van haar bleek gelaat verried, hoe zwaar het haar viel hare uiterlijke kalmte to bewaren hij mocht niet ontdekken, zeifs niet vermoeden, weikoen geweldige storm Sn haar binnenste woedde. Dat a!les is voorhij, antwoordde zij ling overtreedt kan de eigenaar hem da rt delijk - doen verhuizen, zonder het einde van den pacht of zelf het einde van het paebtjaar af te wachten. Zoo haalde spreksr het geval aan van eenen landbouwer die is moeten verhuizen op slaanden voet, omdat hij wat strooi ver kocht had. Hij had schoon te zeggen dat hij zijn land gevoed had met chemieke vetten, niets hielp. Hij had slroo verkocht, hij bekende het ten andere, en dat was verboden, de reohter moest hem ongelijk geven de landbouwer had het verbod overtreden hij had de overeenkomst zelf verbroken en aan eene overeenkomst tussohen twee partijen, kan de rechter niets veranderen tenzij in bepaalde gevallen. Waaruit blijkt dat de pachters hunne voor waarden zouden moeten lezen eer zij die lee- keuen, en ze zelfs eens loonen aan oen be voegd man. En waaruit nog blijkt dat eene wet nopens de voorwaarden,» hoogst noo- dig is. De heer Van Dievoet handelde ook over den opzeg. In zijn wetsvoorstel stelde hij voor dat de opzeg van eene hofstede ten minste twee jaar to voren zou moeten gedaan worden. Sommigen meenden dat twee jaar nog te weinig is en stelden drie jaar vSör. De redenaar antwoordde daarop dat zijn wetsvoorstel door verscheidene Kamerleden- eigeaaars onderteeketid is, en dat twee jaar oene overeenkomst is. We zijn echter zoo vrij de vraag te stellen of het niet mogelijk zou zijn verschil te maken tussohen de hofsteden voor wat den opzeg betreft, volgens hunne grootte. Voor kloinere hofsteden zou men kunnen bepalen dat eén jaar te voren voldoet b. v. onder de 4 of 5 hoctaren voor hofsteden beneden 20 of 2b hektaren, twee jaar voor grootere drié jaren. Ten andere in zekere streken van ons land moet de opzeg van groot# hofsteden, drio jaren voorop geschieden. Wat er ook nog bij zou moeten bepaald worden, is dat de pachter eerder mag ver huizen clan de opzeg bopaalt, als hij kan. Een eigenaar zal altijd heel gemakkelijk eeti pachter viuden. Voor pachten die mondelings zijn aange gaan stelt de heer Van Dievoel voor dat ze ten minsten drie jaar moeien duren. Dc landbouwers hebben met de grootste aandacht de rede van den heer Van Dievoet aanhoord, zooals de heer Maenhaut het heeft opgemerkt. Hel was omdat zij de behandelde stof zeer wel verstonden, en omdat de redenaar klaar en vol orde was m zijne uiteenzetting en eene taal sprak die voor elkeen op den slag be grepen werd. Al die landbouwers hebben daar in eenen oogwenk begrepen, van welk belang het is, geleerde menschen te hebben, die hunne geleerdheid kunnen ten nutte maken voor het volk, en meieen zijn zij bewuste en over. tuigde Vlamingen gewordeu. Parijs, 1 September. N. 6861145 wint 1 millioen franks. N. 28835 wint 500,000 franks. koud. Ik wil nog eenmaal tussohen vader en zoon treden. Ik zou het ook dan niet doen, wanneer ik vastheid van uw besluit over tuigd was. Ik herhaal u, ik zoude het niet doen, en mijne broeders zouden ook hunne toestemming niet geven. Bedrogen liefde wordt zeidon geheel vergeven en vergeten 1 Mijnheer Schermbeek riop eene item aohter den jongen man op verbaasden toon. Wat brengt u in dit huis Willem had tioh omgewend tfe broeder van Machteld Paul Koker stond voor hem. Wiliem's toestand was nog pijnlijker gewor den uit de koele, strenge trekken van de zen man was het duidelijk op te maken dat er van geene verzoening sprake kon zijn. Ik moet u om vtrsohooning vragen, zegde hij, dat ikdezo woning zonder uwe toestemming betreden heb, rnaar gij zult de reden kunnen raden, die mij daartoe bewo gen heeft, en ik hoop, dat deze roden voor mijne verontschuldiging voldoende zal zijn. Volstrekt niet, hernam de koopman. Machteld had aanstonds bij het verschij nen van haren broeder de kamer verlaten. Willem deed al het mogelijke, om vergeving en verzoening van haren broeder af te smee- ken. Dooh te vergeefs. Ik verlang vanu zegde Machleld's broe der tot hem ten slotte, afs man van eer, dat zij geene verdere pogingen zult doen, om tnijue zusier te naderen gij zoudt mij nood zaken u onbeleefd to behandelen. Wat kon Willem hierop antwoorden? Dat hel Machteld's broeder vrijstond, hem deze woorden te zeggen, moest hij toegeven en met eene zeer lichte buiging verwijderde hij zich. Toen hij door den :g5ng langs fret kan- Ce herziening der Grondwet. Wij hebben gisteren gemeld dat dc senato rial© kommissie voor dé herziening der Grondwet 13 September a. s. bijeenkomt om de door de regeering voorgestelde verzoe- ningsformuul betreffende hel statuut van den Senaat te bespreken. Hel gaat, zooals bekend, in hoofdzaak om de kwestie der aan de Senatoren toe te ken nen vergoeding. Vermoedelijk zal men het er over eens worden dat de vergoeding toege kend kan worden in den vorm van een aanwezigheidevergoeding Oo provinciale wet. Ook de Senatorial# kommissie voor binnen- landsche aangelegenheden wordt bijeenge roepen om dc provinciale wet te bespreken. M. Ligv zal het verslag uitbrengen. De kom missie hoopt hare werkzaamheden zoodanig te kunnen bespoedigen dat deze kwestie reeds 20 dezer in den Senaat op de agenda kan worden gebracht. Men beweert dat de kommissie zich tegen het verkiezen van senatoren door de huidige provincieraden zal uitspreken. Dit zou de taak zijn van de nieuwe provincieraden welke, nu de goedkeuring van de thans in voorbereiding zijnde wet, in werking zullen treden. Wordt deze ziens wijze door het Parlemer t gedeeld, dan zullen de verkiezingen niet op 23 Oktober a. s. maar eenige weken later plaass hebben. liet Geschil in de Textielnij verheid te Ver viers. De algemssna staking verwacht In verband met de door de werkgevers voorgestelde loonsvermindering, werden, »edert;enkelen tijd, onderhandelingen gevoerd tussohen de bazen en de' arbeiders van de textielnijverheid te Vervieis. De werkgevers hebben zich van den begin ne af hardnekkig tegen d:e loonsverminde ring verzot. Toen het index-cijfer steeg hetgeen thans door het Staatsblad bevestigd wordt, koesterde men de hoop dat een oplos sing in bevredigenden zin zou getroffen wor den. Het verbond van de gekamde wol heeft het eerst de ouderhandelinhen afgebroken en de staking uitgeroepen 3S56 arbeiders zijn in slaking; 13 firmas zijn gesloten of zullen hare deuren moeten sluit*r;,- Het werk werd Woensdagavond door de nachtploeg stilge legd. De dagploegen zullen stellig niet aan het werk gaan. Dc federatie van de textielarbeiders heeft nog geen besluit getroffen. Te voren had zij zich reeds tQgen eike loonsvermindering uit gesproken met 11,584 stemmen logen 52. De algeme6ue staking schijnt dus onvermij delijk. Een man door een automobiel doodgere den. De auto ontvlucht. Een schrikkelijk ongeluk heeft Woeusdag avond plaats gehad omtrent het fort van Waelhem, in de volgende omstandigheden De genaamde Karei Alfona Cortebeeck, gekend onder den bijnaam van Fonkske Stek- Uens, bezetter, wonende Begijnenkorkhof, 6. te Mecheloa oud 41 jaar, was rond 5 ure na middag per velo van huis vertrokken naar Waelhem waar hij een werk ging bezichtigen dat hij aldaar had ondernomen. Rond 10 1/2 ure's avonds koerde hij van Waelhem per velo naar Mechelen terug en reed rechts als hij aan den draai van den steenweg omtrent het fort door een automo- toor ging, traden daar twee hoeren uit, die hij beide, hoewel slechts oppervlakkig looh kende. Het was de reiziger Van Hemert en den zoon van den baron Degreef. Mij dankt, zegde Van Hemert tot den bankiers zoon. dat gij op 't oogenblik r.iet best gestemd zijt. Eu ik begrijp, zonder or iets van te weten, toch zeer goed van waar dit komt. Maar, welaan, ga met ons eene llesch wijn drinken ik weet voor bet oogenblik geen beter middel, om u uw verdriet te doen vergelen. Hoewel Willem hierop io 'l eerst een wei gerend anlweord gaf, liet hij zich toch ten slotte overhalen en ging met de twee vrien den mede. Het drietal bracl.t geruimon tijd in een wijnhuis met een vertrouwelijk onder houd door. Van Hemert gaf aan Willem den raad, dat zoo hij nog iets aan mejufler Mach- teld wenschle mede te deelcn, daartoe brief wisseling liet beste middel zou zijn, terwijl hij zich zelf bereid verklaarde, om, indien Machtheid zelve er niets tegen had, aan haar zijne blieven ter hand te stellen, waartoe hem als boekhouder der firma Koker over vloedig gelegenheid werd aangeboden. Middernacht waa reeds voorbij, toen de vrienden opstonden, om te vertrekken. En daar Willem Schermbeek het dichtst bij woonde, begeleidden de twee vrienden dezen tot aan zijne woning. Wal beteekeut dat zeurde Willem voor het huis staande, do huisdeur is thans niet gesloten. Vreest gij. daj een ongenoodigde gast hot huis som iéu zijn binnengekooigi' biel, komende van Mechelen moet verraai geweest zijn Cortebeeck werd eeniga me ters meegesleept en dan met hoofd tegen deu arduinen boordweg geslagen waardoor schedelbreuk met onmiddelijke dood was veroorzaakt. De eenige getuige van het schrikkelijk ongeluk was de schildwacht van het fort van Waelhem deze had van op é«n dertigtal maters gezien dat de velorijder door den auto mobiel was gevat geworden, hij aarzelde niet te roepen tot don geleider van stil te houden, doch in plaats van te blijven staan draaide hij integendeel de liohlen van zijn voertuig uit en reed in volle vaart vooruit den steenweg op in de richting van Ant werpen. In den open automobiel die het doodelijk ongeluk veroorzaakte, bevonden zich een man en eene vrouw, deze laatste dragende eene lichtkleurige blouse. De opgeroepen soldaten van het fort heb ben deu doodgereden Mecheiaar op eene berrie gelegd met een automobiel die naar Mechelen reed werd het lijk naar het doo- denhuis van Mechelen overgebracht. De velo was ook geheel verbrijzeld. Het parket heefteen onderzoek ingesteld. Alfons Corteubeeck was gehuwd en vader van vier kinderen hij was een werkman die zich door opposendén arbeid stilaan naar omhoog workte. De trekking van I September. In strijd met wat wij gisteren meldden, is reeke 118.813 nr. 8, uitkeerbaar met 100,000 fr. niet verkocht geworden in de Banque Centrale de la Dendre, te Aalst, doch in de Nationale Bank. Reeks 157.409 nr. 18, uitkeerbaar met 250.000 fr. werd verkocht door het Credit Général Liégeois - te Luik. Reeks 64,473 nr. 16 uitkeerbaar met 50.000 fr. werd verkocht door de Bank Lambert te Brussel. Reeks 129,630 nr. 4 en nr. 10 beiden uit keerbaar met 50.000 fr. werden verkocht door de Banque du Haioaut te Bergen. Reeks 115,164 is uitkeerbaar aan pari t is te zeggen 250 fr. per aandeel. in Hoog-Sifiezie. Oppeln, 1 September. Uit genomen in lichtingen blijkt, dat de Fransche voorzitter van het intergeallieerd tribinaal van Tarno- wilz, dat de moord op Kommandant Monta légre te beoordeelen had, tegen Zoskke toe passing gevraagd van artikel 211 van het Duitsch strafwetboek. Zulks voorzag de doodstraf. De rechtbank oordeelde echter on der rechtskundig oogpunt, dat hier enkel de betichting van moordpoging kon behouden blijven, daar er gelijktijdig verscheidene re. volverschoten gelost waren en het dus niet bewezen is, dat het wel Jdoor een schol van Zoskke is, dal kommandant Moutalégre ge dood werd. Een kassier op de vlucht 140,000 Ir. te kort in de kas Het parket van Brussel heeft in alle rieh- tingen het signalement rondgestuurd van zekeren Geeraert G..,, een Hollander wo nende Mercelisstraat, te Elenc, kassier eener handelsfirma der Zwaluwenstraat, le Brussel. G.,., was door een beheerder der itrma verwittigd geworden, dat men zijne kas zou vroeg hem de jonge baron Nioolaas DSgreef. Het zou mogelijk kunnen zijn. Laat ons maar eens mede binnengaan en zien, zegde Van Hemert. De vrienden traden door den gang het het eerst in hel bureel. Willem stond op het punt de dour eenei zijkamer te openen, toen d9ze schielijk werd losgerukt, en twee in lompen gehulde gestalten hem voorbijvlogen. Nicolaas Degreef snelde op hen toe hij viel echter op hetzelfde oogenblik op den grond juist trof een Tuistslag van Van He mert het hoofd van een der twee nachtelijke dieven, op wien Willem zich nu ook stortte. De Bchelm was spoedig onschadelijk ge maakt. Van Iiemert hield hem met de knie op den grond terwijl Willem zoo goed mo gelijk hem handen en voeten bond. Eerst nu vonden de vrienden tijd, over liet voorgevallene na te denken het was alles het werk van eenige minuten geweest. Een dor dieven was ontkomen en de zoon van den baron lag bewusteloos op den grond, ir.et eene diepe wonde in de horst, die hevig bloedde. Het met bloed bedekte dolkmes lag naast hem. Waaraan herinnerde van Hemert het •/.ien vnn liet mos De onderzoeksrechter, in de zaak van den vermoorden matroos, had hem gevraagd, of hij een mss had gezien, uiel ebbenhouten hecht, op wélks eene zi^de een zilveren plaatje on juist zulk «\<jü mes lag daar. Verrast hoog van 'domert zioh Qver den gevangene, en nu herkende hij in hem dep boschwachter Welken hij op dien bowutfta avond in don tuin van Loeuwcudael had, ont moet, komen nazien. G... antwoordde echter dat ■er belet was en verdween. De kas werd toch nagezien en men stelde vast dal er de bagatel van 140,000 fr. ont brak. De boeken zijn zorgvuldig bijgehouden. Kr werd niet de minste vervalsching ontdekt. Men vermoedt dat de,kaasier in de kas zal geput hebben om te spek uloeren en dat hjj na verloren te hebben, niet meer in staat zal geweest zijn hei ontvreemd# terug te geven. De begrafenis. -• Nadere bijzonderheden In het historischegedenkwaardig Wurtem- burgsche provinciestadje Bieberach is Dinsdag avond de kist met het lijk van Erzberger aangekomen. De kist werd in plechtigen optocht afge haald en in de kerk op de baar gelegd ge durende den nacht hield een eerewachl hij het ljjk de wacht. Woensdag van 7 ure 's morgens werden onafgebrokeu zieleraissen voor deu doode opgedragen. Aan de statie woeien rouwomfloerste hlauw-gele en zwart-roode vlaggen. Alle hotels zijn overvol. De policle zette den toe gang tot de statie af en eischte van iederen aankomende een identiteitsbewijs. Tegen- 10 ure trokken de vereenigingen met haar vaandels de stad binnen. Zooals wij gisteren hebben gemeld, kwam rijkskanselier Wirth per bijzonderen trein aan, vergezeld van den voorzitter van den Rijksdag, Löhe, en talrijke andere over heden. Toen de rijkskanselier zich daarna naai het schoone kerkje begeren had, waar in het prachtige hooge en ruime schip de eenvou dige eikenhouten kist met het lijk var Erzberger onder de kransen bedolven stond, was daar reeds een talrijk publiek bijeen, dat de geheele kerk vulde om langs de kis» te defileeren. Mev. Paula Erzberger, de weduwe va a den vermoorden staats nan, was reeds aan-v wezig, alsook twee broeders en een zuster van den overledene. De rijkskanselier ging reolits van het altaar staan, terwijl zijn talrijk gevolg op de voor ste rij banken plaats nam. Onmiddellijk daarop begonnen de klokken te luiden de geestelijken verschenen orgel en koor deden zich hooren. Om een uur bewoog de lijkstoet zich door de stad zij begaf zich naar het buiten de stad gelegen katholieke kerkhof. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid nam rijkskanselier Wirth het woord, waarbij hij Erzberger'! verdiensten jegens het rijk en de Duitsohe eenhefd herdacht en opnieuw den nadruk legde op Erzberger's enorme werkkracht en op hetgeen hij voor de maat schappij heeft gedaan. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat bet nageslaoht de verdiensten van den over ledene rechtvaardiger zal beoordeelen dan dit door een deel van zijn lijdgenooten ge schiedt. Ten slotte deed liij een beroep op de eenheid van alle Duitschers. Na alloop van de rede van den rijkskanse lier werden er talrijke kransen op het graf gelegd, waarna hst koor nog eenige gezan gen ten gehoore bracht. Indrukwekkende betooging te Bërlijn. De monslsrbetooging, ingericht door de politieke partijen der linkerzijde, dor repu- blikoinschcn rijlcsbond, en een aantal pasci- fistische vereenigingen naar aanleiding van den moord op Erzberger, is een der grootste betoogingen geworden, welke de hoofstad Door hot geraas, 't welk deze onverwachte gebeurtenis in hel huis had gemaakt, kwa men spoedig ook de oude lieer Schermbeek en den bedienden toesnellen. Weldra kwa men ook de politiebeambten binnen, om den naohtelijken dief in verzekerde bewaring te brengen. Uit het onderzoek bleek dat de dieven door valsche sleutels waren binnengenrongen in hot bureel van den heer Schermbeek, de schrijftafel van den bankier hadden open gebroken en een geldkistje hadden medege nomen. Men vond in hetzelfde bureel ook eonen stok met eenen looden knop, welken Vanhe- meltn verklaarde zijn eigendom te zijn. Er bleef dus geen twijfel meer over, dat de boschwachter ook den moord op den ma troos had begaan, hoewel hij zulks hardnek kig ontkende. Weldra kwam ook de geneesheer. Men had Nicolaas Dejjfreef, die van zijne bewuste loosheid nog niet was bijgekomen,|intusscherv een bed bereid. Het oordeel van den genekt- heer ten Qj^zichte van zijnen toestand was niet zeer geruststellend. De wonde was-ge- v aar lijk. De gekwetste kon in geen geval vcrvci^rd worden, daar elke iesjjannmg doo- delgfc kon zijn, en alleen e/i\o zorgvuldige verpleging en rust scheen hoop en herstel ling te kunnen geven. Natuurlijk verklaarde de oudo bankier Schermbeek zich terstond bereid, den ge wond.? voorloopgj eene kamer in zijn huis te ruimen en yfcor zijne verpleging, zooveel in zijn y»rKtoge« was» zorg te dragen. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1