De toestand in Rusland Kostbaar paardenvleesch Kind levend verbrand te Zele Wet op het herstel. De fersche kwestie. Wijding van M Fraascii kerkiiot te laclielen-aan-Leie. des rijks sedert November 1918 heeft aan schouwd. Onafzienbare menschenmassa's slroomd n uit allo tkelen der stad en der voorsteden naar de reusachtige pleinen voor het oude museum, den Dom en het Schloss te samen, om vcor de veiligheid der republiek te be ioog en. In de verst vei wijderde voorsteden ware de meeste zaken reeds om 12 ure 's middags gesloten, en logen een uur zetten de reus achtige mussa's zich in beweging. To Berlijn sloten de fabrieken, kantoren en groote magazijnen lusschen 2 cn 3 ure, om de arbeiders e:i bedienden in de gelegen heid te stellen, zich naar den Lustgarlen te begeven, SooialiNtische en communistische partijen verzamelden hare leden in de verschillende wijken tot optochten, die in enkele gevallen 3 a i kilometers lang waren, en waarvan het roorbijlrekken dus uren duurde. De optochten, waarvan ar sommige mu ziekkorpsen medevoerden, droegen f borden net opschriften als: Weg met de reactie Wog met de moordccntrale f ens. Voor het eerst zaa men io een beJooging ïCn flink aantal republikeinsehe vlaggen. 2i; wapperden overal over het uitgestrekte ter rein naast de vuurroode vaandels der socia listische partijen. Br waren er ontelbare, die boven de hoofden der menigto uitstaken. Op de trappen van de Domkerk en het Museum stonden ook talrijke vaandeldragers en brutale jongens waren op de groote rui- lersslandbeelden van de verschillende keizers geklommen en zaten met hunne vlaggen hoog boven op het hoofd van Wilhem I, de beenen om de punt van den helm geslagen. Andere kropen op den kop van het keizer lijke paard en weer anderen zalen rustig lus schen de manen. Om half vijf kondigde fanfai ege&chal het begin van de betoo^ing aan. Van ongeveer veertig plaatsen in den Lust garlen werd de menigte toegesproken. Door al de sprekers werd vooral gewezen op de noodzakelijkheid voor de arbeiders aller partijen, een eenheidsfront te vormen ler verdediging der republiek. Toen alle sprekers aan het woord waren geweest, word de door tienduizenden bijge woonde belooging besloten met een oorver- doovend liuch op de republiek. D.'/.o enorme betooging, die een 160,000 personen lelde, liep zonder incidenten af. Ook te Breslau en te Frankfurt (werden betoogingen ingericht die kalm van stapel liepen. Te Breslau werd een plechtigheid, ter her denking van deir Tannenbcrgslag, door de pulicie verboden. Boiere» in slaat van beleg. In Beieren werden de beloogingen door president von Kabr verboden. Daarenboven werd de slaat van beleg over geheel Beieren uitgeroepen. FOCH EN CASTELNAU In de Revue de.s Den,)' Mondes heeft Viotor Giraud generaal de Castelnau allen lof toe gezwaaid en tegelijk maarschalk Foch aan gevallen. Dit geschiedde naar aanleiding van den slag bij Morhange, 10 en 20 Augustus 1914, waar de Castelnau aanvoerder was en Foch onder zich had. Deze stond aan liet hoofd van het 20® korps bestaande uit de 11° en de 39® divisie. Giraud, wiens artikel al aanstoot had gegeven en die, naar men vermoedt, in de Cusielnau's ver» trouwen is, beweert, dat Foch zich door zijn onstuimigheid heeft laten meesleepen tot een ontijdigen aanval, ofschoon zijn troepen een afwachtende rol moesten sp-.Jen, en aldus de nederlaag bij Mcwhange bewerkte. Foch beantwoordt nu deze beschuldiging in een brief aan René Douraic, den hoofdre dacteur van de Revue des Deux Mondes die in het volgende nummer zal opgenomen w orden en thans door den Parijzer Matin wordt openbaar gemaakt. Maarschalk Foch weerlegt Giraud's betoog uitvoerig en zet uileen, dat hij toen niet toi den aanval is overgegaan, dat de terugtocht ■van zijn korps eeu gevolg was van het op rollen van helFrauiche from ju het algemeen en verdedigt de mannen, aan wier hoofd hij Stond. Een landbouwer van Vilvoorde had on langs voor do som vao 5,000 frank, per «occasie een prachtig trekpaard gekocht. Ken paar dagen geleden ontving de fiere eigenaar het bezoek van een neef en liet ben) natuurlijk het prachtdier zien. De neef een beenhouwersgast van beroep, «enschie zijn oom hartelijk geluk. Daags nadien was «Pihke», zoo heette het paard, uit den stal verdwenen. Do man verdacht seffens den neef en hij verwittigde de plaatse lijke polioic. Uit een slim geleid onderzoek bleek wel dra dal men den neef met liet gestolen paard op weg naar Brussel gezien liaJ, en dat het dier in den omtrek der Hoogstraat verkocht was. De bo r danste van geluk toen hij vernam dat men op het spoor van «Pikke» wos. Vergezeld van een gendarm, die hem tot leidsman diende, trok de landbouwer naar Brussel en men kw3m in den winkel van «enen paardenslachter, die zonder moeite bekende dat hij liet paard gekocht had voor 800 franken. En wasr is Pikke riep d« boer, die zoo woedend was, dal de gendarm hem slechts mol de grootste moeite beletten kon, ie» paardenbeenbotiwer te lijf te gaan. Daw l angt hij was bet antwoord van den siaehlor dio op de b erlijko braedstuk- ken wees, die in volle glorie ivoor zijn raam pronkten In afwachting dat men de dief terug vindt is er tegen don paardenbeenhouwer proces-verbaal voor verheling opgemaakt. Eene timmerwerf door brand vernield bij Londen. Gisteren rond den middag, is brand ont staan in de groote timmerwerf van Mitcham. In weinige sekondén tijds nam het vuur eene groote uitbreiding. Talrijke houtstapels stonden in laaie vlam. Hot vuur deeldo zich mede aan de huisjes van zes arme familiën. Slechts melde grootste moeite konden deze er in gelukken eenige meubeltjes te redden. Verscheidene vrouwen die daar sedert lange jaren woonden, sohieiden wanhopig toen zij hun huisje in vlammen zagen opgaan. Ondanks de krachtinspanning van een geheel leger pompiers, die mei talrijke lansen het vuur bestreden, is heel de werf cn de zes huisjes ten gronde vernield. De schade be draagt mijoenen. In Engelsch-Sndië. Be toestand betert merkelijk Berichten uit zekere districten van Mala bar toonen aan dat de onlusten stilaan afna men en men spoedig een gunstige wending van den toestand verwacht. Daarenboven maakt het Indisch departe ment van Londen bekend, dat afdee>iiigen Britsche soldaten en policie uit Calicut (Mala bar) Mallapuram hebben heroverd, na de opstandige Moplaha te hebben onderworpen, die hen met hun gewone woestheid en doods verachting aanvielen. Te Mallapuram trof het Britsch detache ment alles in goeden toestand aan. Hot gar nizoen werd teruggebracht naar Calicut. Van andere ofllcieeie zijde wordt nog ge meld dat een vliegende colone Mallapuram op 27 Augustus bereikte, en dat op Jen 29 de colonnes uil Mallapuram Calicut en Tirur dus uit het Oosten, Noorden en Zuiden, op Tirunangadi aanrukten. De spoorlijn i6 thans voorlooplg hersteld en het spoorwegverkeer met Calicut is over dag hervat. Toen Dinsdag laatst, rond 3 ure, de I8ja- rige zoon van den vuurwerk maker B. Boone bezig was met kardoezenpoeder te vullen, vatte het poeder vuur in het stalletje, waar schijnlijk door het verwerkte poeder ont staan. De zoon vluchtte onmiddelijk uit den stal en kwam er zonder letsel van af. Maar erger was het gesteld met het 2jarig zoontje dat zich ook in het stalletje bevond, zonder nochtans te zijn opgemerkt, door zijnen oude ren broeder. Als alle gevaar intussohen was geweken en men 't vuur badt bemeeslerd vond men het jongste kind yan zijne kleede ren ontdaan zij waren te pulver verbrand het lichaampje van het kind was met brand wonden overdekt. Het is rond 4 ure aan de bekomen brandwonden en jn da ijselijksle pijnen overleden. vV* Ontzettende Gas-ontloffing in een bar te Parijs 20 Gekwetsten. Parijs 1 Se pi. Heden morgend rond 5 ure, heeft een geweldige gasoutploffing plaats gehad in een bar, gelegen op den hoek van de rue St. Lazare en van de rue d'Amsterdam. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing wordt zeer bemoeilijkt door de groote hoeveelheid overblijfselen die opeen gestapeld liggen. De schade is zeer aanzienlijk. Het eerste verdiep dreigt in te storten. Er zijn een twintigtal gekwetsten, waar- tusscben 8 zwaar gewonden onmiddelijk naar het gasthuis overgebracht werden. Uit het eerste onderzoek schijnt te blijken dal de ontploffing te wijten is aan de onvoor- zichlichtigheid van den barman. Zijn kollega die den nacht gehad had, was om 12 ure vertrokken en had dan een scherpe gasluoht wnargevomen. Deze liet derhalve een briefje achter om zijn gezel te verwittigen dat hij moest oppassen cn den gasdienst doen komen. Heeft de barman nu het briefje niet ge zien In alle geval toen hij licht maakte had de geweldige ontploffing plaats. Een ingenieur-expert die de oorzaak dei- ontploffing opzocht, bevond dat ratten aan de gaebuis geknaagd hadden. De gaz hoopte zich op tusschen de zoldering van het gelijk vloers en den plankenvloer van het eerste verdiep en ontplofte toen er door da druk king ook gas door de zoldering kwam drin gen langsheen de gasbuis. Volgens de laatste berichten zou de toe stand van den barman onrustwekkend zijn. DE DRAMAS DER ZEE Een Canadeesoh schip vergaan. 40 menschen omgekomen Uit Portland (Oregon) wordt hemeld Vier schepen zijn Woensdag uitgevaren, om den Stillen Oceaan over een groote uit gestrektheid af te zoeken naar de overleven den van een Cauadeesche vrachtboot, welke sedert enkele dagen op geheimzinnige wijze is verdwenen. E n ander telegram luidt Drijfhout en gebroken naasten wjj/en de plaats aan, waar het Canadeesche schip, de Canadian Importer is vérgaan. Volgens berichten welke de Amerikaan- sclie Marine-Exchange heeft oot angen van de schepen, die ter hulp z(jp gesneld, ie het ■chip 300 mijlen ten Westen van Europa gezonken. Het schip was oud eu niet zeer zeevaardig. Donderdag 1. 1. werd op die plaats door het Canadeeech st. Cordova in een hepe- looxen toestand aangetroffen, doch de gezag voerder sloeg dé door dit schip aangeboden hulp af. Bij de ramp zijn naar men vreest 40 men schen omgekomen. Te verisenen aan de burgerlijke oorlogs slachtoffers. II. Art. 8 (art. 1 wet, van 25 Juli 1921). De uitkeeringen worden verleend door da rechtsmachten voor oorlogsschade, ingesteld bij de wet op de hoven en rechtbanken voor oorlogsschade, van 20 April 1920. Al de bepalingen van de titels I, II, III en IV van gemelde wet, welke niet in strijd zijn mei deze wet, zijn van toepassing. Art. 9 (art. 1. wet van 25 Juli 1921.) Do aanvraag tol herstel moet, op straffe van vervallenverklaring, ingediend worden binnen zes maanden na de bekendmaking van deze wet ofwel, indien het schadelijk feil na die bekendmaking zich voprdsed, binnen zes maanden te rekenen van dit feif. De rechtbanken van oorlogsschade kunnen echter den belanghebbende ontheffen van het verval wegens niet inachtneming van den termijn, zoo het bewezen is dat deze het ge volg is van eene oorzaak onafhankelijk van zijnen wil. Art. 10 (art. 9 wet van 10 Juni 1919). Wanneer de zaak niet in staat van wijzen is, kan de rechtbank, zelfs ambtshalve, eene uitkeering bij voorraad verleenen. Overschrijdt de bij voorraad verleende uit keering het bedrag van de voorgoed verleende uitkeering, dan kan het verschil niet terug gevorderd wordèn. Art. 11 (art. 1. wet van 26 Juli 102Ï). De jaarlijkeche uitkeeringen. voorzien bij de artikelen 3en 5 dezer wet, worden, wat de vereffening bïtreft met de burgerlijke pensioen gelijkgesteld. Zij worden verleend pm trimester en zijn vooruit betaalbaar. Art. 12 (art,10, wet van 10 Juni 1919 art. 1, wet van 25 Juli 1921). De krachten dezer wet verleende vergoe dingen kunnen alleen wegens wettelijke verschuldigde kosten van onderhoud afge staan en in beslag genomen worden. Art. 13 (art. I, wet van 25 Juli 1921). Het voorrecht van deze wet, alsmede dit van de bepalingen van het genuenne recht betreffende de~aa> sprakelijkheid der openbare machten en dit'der titels II, III en IV (2® en 3® afdeeling) del' wet van 23 November 1919 op de militaire pensioenen kunnen niet té gelijk worden verleend; Zij die bet voorrecht der laatst gemelde wet genieten'en een pensioen ofwel eene uitkeering, Verleend bij vonniseen er recht bank voor oorlogsschade, mochten bekomen hebben, kunnen kiezen tusssllen het pensioen of de uitkeering en die, welke hun krachtens voormelde wet van 23 November 1919, zou kunnen verleend worden. De pensioenen of uitkeeringen verleend bij toepassing van deze laatste wet worden, in dit geval, verminderd met bet bedrag der uitkeeringen, bij vonnis eener rechtbank voor oorlo schade toegekend vanaf den dag waar op het pensioen, om militaire redenen ver leend, een aanvang neemt. De toekenning en de betaling eener ver goeding beletten echter niet dat aan de be langhebbenden een aandeel wordt gegeven in de verdeeling der sommen, welke de Slaat krachtens de overeenkomsten en ver dragen ontvangt voor allerlei schade, die door deze wel niet of slechts gedeeltelijk mocht hersteld zijn. Art. 14 (art. 12, wet van 10 Juni 1919). Voorden tijd, gedurende welken de recht hebbenden, wegens de bij deze wet bedoelde schade, uitkeeringen hebben ontvangen hetzij van uen Staat, de provinciën of de gemeen ten, betzij van hel Nationaal Komiteil voor hulp en voeding, met name door bemiddeling van het Nationaal Werk voor oorlogaweezen en van de afdeeling Hulp en Bescherming voor de oorlogsinvalieden zijn de vergoe dingen slechts verschuldigd mits aftrek van die uitkeeringen. Art. 15 (art. 13, wet van 10 Juni 1919). Het instellen van eenen eissch tot herstel bij de rechtbank voor oorlogsschade brengt mede het afzien van elke vordering tegen den Staat en de openbare besturen wegens dezelfde feiten of schade. Binnen de termijnen bepaald door artikel 8 en oa te hebben afgezien van de vorderin gen, welke zij bij de gewone rechtbanken mochten ingesteld hebben en welke nog aan hangig mochten zijn, kunnen de geteisterde» de oisohen tot herstel, op deze wet gegrond, bij de rechtbankeu voor oorlogsschade instel len. Art. 16 (art. 13, wet van 10 Juni 1911). Van het recht op vergoeding kan geheel of gedeltelijk vervallen verklaard worden, hij die eene hoogere vergoeding dan de ver goeding waarop hij moi-l heeft, op bedrieg lijke wijze heeft bekomen of poogde te bekomen. De terngvorderiug der ten onrechte ont vangen sommen wordt op verzoek van de» Staat voor de burgerlijke rechtbanken ver volgd. De eisch lot terugvordering verjaart door verloop van twee jaren te rekenen van de eindbeslissing over den eisch lot herstel. Art. 17 (art. I, wet van 25 Juli 1921). Zij, die genie vergoeding ontvangen krachtens de wet ran 10 Juoi 1919, moeten, om aanspraak te hebben op' do voordeelen bepaald door do onderhavige, wet, hunne aanvraag tot herstel, op straf van vervallen verklaring indienen binnen zes maanden na de bekendmaking der wet. Zij, die aanspraak hebban op de pensioe nen c» uitkeeringen voorzien bij de artikelen 2, 3, 4 en 5 en wier rechten overeenkomstig de wet van 10 Juni 1919 worden geregeld bij de in kracht van gewijsde gegane vonnis, moeten geene nieuwe aanvraag indienen om het voordeel van gewijzigde bepalingen dier "artikelen te bekomen. De vaste of lijdelijke pensioenen die hun verleend werden krach tens de wet van 10 Juni 1919, worden van 1 bestuurawege herzien en in overeenstemming met de bepalingen van de onderhavige wet gebracht. De wijzen dier herziening worden bij koninklijk besluit bepaald. De belangheb bende kan niettemin bij het hof voor oorlogs schade in beroep komen van de beslissing van liet bestuur voor dit hof wordt gehan deld overeenkomstig de bepalingen der wet op de hoven en (rechtbanken voor oorlogs schade. Art. 18 (art. 1, wet van 25 Juli 1921). De sommen uitgekeerd ter uitvoering van artikel 6 der wet van,10 Juni 1919 worden afgetrokken van die welke ter uitvoering van art. 6 der onderhavige wet worden toege kend. Art. 19. (art. 1. wet van 25 Juli 15)21). Wordt de schade wegens een oorlogsfeit namelijk wegens het ontploften van munitie, toegebracht na het ontbinden van do reoht- machten voorzien bij bovenstaand artikel 8, ingediend worden bij de burgerlijke recht banken zij wordt er als kort en spoed- eischend behandeld het voordeel der koste- looze rechtspleging wordt aan de geieisteréen verleend. Art. 20 (art. 2, wet van 26 Juli 1921). De artikelen 14, 16 en 17 der wet van 10 Juni 1919 worden ingetrokken. x AVIS La Banque Centrale de la Den- drc benifie a ses dépossants en compte de quinzaine, pour la péiiode du 25 Aoüt au 10 Septembre 1921, un inlérèt de 3,75 ®/0. BERICHT De Banque Centrale de la Dendre vergoedt aan bare titularissen van halfmaandelijksche rekeningen voor het tijd perk van 25 Augustus tot 10 Septemb. 1921, een interest van 3,75 0/q. 8520 Het antwoord van M. do Valera Londen, 1 Sept. Naar de bladen bewe ren zal M. de Valera's antwoord heden of morgen overgereikt worden. Volgens de Daily Chronicle zal het rechtstreeks be zorgd worden aan M. Lloyd George, die in Schotland vertoeft. Meer nog weet de Daily Mail er van af., Immers volgens dit blad, is een bijzondere koerier, M. Barton, om 3 uur uit Dublin vertrokken. De onlusten to Belfast De onlusten te Belfast zijn tpgen den avond wederom toegenomen. liet aantal dooien bedraagt voor de laatste twee dagen een vijftiental dit der gekwetsten ruim 100. De - Daily News schrijft, dat het doel der onlusten is alle toenadering tusschen Noorden en Zuiden te verhinderen en prijst een rasch gemeenschappelijk ingrijpen van M. de Valera en van M. Lloyd George. Het blad drukt de hoop uit, dat de Iersche leider geen munt zal slaan uit deze gebeurtenissen om er tijdens de onderhandelingen -©enig voorstel uit te trekken. De Morning Post acht de incidenten van Belfast het gevolg van de nalatigheid der Engelsohe Regeering. Eene redevoering van Generaal 8muts Kaapstad, 31 Oogst.Generaal Smuts terug uit Engeland, en op heerlijke wijz'e onthaald, heeft heden het woord genomen in City Hall, op een maal ter zijner eer door den meier gegeven. Handelende over de Iersche kwestie, zegde hij dat de toestand op heden niet rooskleurig was, maar toch niet zonder uitkomst. Ieren, ir.et wie b)j daarover sprak, deelden hem mede, dat op sommige plaatsen eene heele kentering in de gevoelens is ingetreden. Naarmate de driften zullen luwen, zal het volk tol het besef komen, dat heel ernstige pogingen werden gedaan om tot de eenige practise!) oplossing te komen home rule in Ierland, hebbende de dominions tot basis. Generaal Smuts blijft hopen in de herople ving van Ierland Zuitl-Afrika is immers ook tot bloei gekomen. De generaal daarna een blik weipend op de buitenlandsehe zaken, legde nadruk op de huidige zeer triestige levensvoorwaarden in de wereld, die dan eerst op het voorplan treden, wanneer men du groote vraagstukken van het oogenblik aanraakt. In verband met 't probleem van Opper-Si- lezië, verklaart de eerste minister van Zuid- Afrika, dat de dominions Groot-Britta»ië tot het uiterste hebben gesteund om to voorko nten dat Frankrijk, door deze kwestie, in een nieuwen oorlog met Duitachland zou meège- sleurd worden. In deze kwast ie zegt de ge neraal, steunen de Dominions d«n Volken bond. Verder zegt hij nog De Dominions zijn wars van alle mili tarisme. Hel zijn jonge landen die hun eigen hulpmiddelen wenachen te ontwikkelen. De staatsmannen wisten zulks en daarom werd de kwestie van Opper-Silezië naar den Vol kenbond verwezen. Ten slotte verklaarde de eerste minister nog dat Engeland door zijne houding tegen over de Amerikaanscb-Japansche rivaliteit betreffende den Sullen Oceaan, veel heeft gepresteerd voor den toekoipstigso wereld vrede. Tijdens den slag aan de Leie, bij het eind. offensief van 1918, vielen ongeveer 250 Fransche soldaten op het grondgebied van Machelen bij Deinze; hunne lijken werden inderhaast aan de aarde toevertrouwd, hiei en daar. Toen de oorlogsvlaag voorbijgetrokken was, dachten de inwoners van Machelen da; het toch niet betamelijk was de lijken derge nen, die voor de bevrijding van onzen grond gevallen waren, zoomaar overal verspreid te laten vergaan. De Vlamingen zijn practisch; een komiteit werd gevormd, waarvan de E. H. Onder, pastoor Vandevelde, van Machelen, de ziel was, en men braoht de lijken der gesneuveld* Fransehen over naar een perceel gronds, toebehoorende aan het Weldadigheidsbureel, nevens de gemeenteschool gelegen. Dit kerk. hof werd in 1919 ingehuldigd. De Fransche Regeering, op de hoogte ge» bracht van het feit, uitte den wensch, dat de lijken der Fransche soldaten, in naburige gemeenten gesneuveld, ook naar het kerkhof van Machelen zouden worden overgebracht. En nu liggen daar meer dan 900 Fransehen begraven; uog moeien er lijken overgebracht worden. Maar dat veld was niet gewijd. Woensdag heeft zich Mgr Segers, bisschop van Gent, naar Machelen begeven om er plechtig l el kerkhof te wijden. De gemeente was opge. smukt met Belgische en Fransche vlugge»; dc straten met sparretjes beplant. Al du maatschappijen der gemeente en de school» kinderen leidden in stoet, de geestelijkheid van de kerk naar het kerkhof en omgekeerd. De Fransche Regeeriug had zich doen ver tegenwoordigen door generaal Giralt, plaats- bevelhebber van Arras; de Belgische Regee- ring door generaal Dujardin. Hadden medt plaats genomen op het verhoog, le midden van het kerkhof opgeriohj MM. 't Kint de Roodenbeke, senator; Lagrange, provincie raadslid, burgemeester van Deinze; DeClercq, provincieraadslid; de burgemeesters van Ma- clielen, Olsene, Zulte en Waeregem; verders vele voorname personen. Een veertigtal familieleden van Franse!» gesneuvelden waren naar Machelen geko men. Zij hebben kunnen vaststellen welken eerbied Vlaanderen weet te betuigen aao hunne duurbare dooden, wier graven zoo keurig gerangschikt en zoo lief opgesmukt zijn. Elk kon gemakkelijk zijn gelieffie terug vinden. Menige traan werd er gestort; he! was roerend al die snikkende vrouwen tt zien, meest alle uil den landbouwetand. Tal van toespraken werden gehouden. Generaal Giralt hechtte de medalie van hel Fransche Ministerie van Buitenlandsehe Za ken op do borst van den E.-H. Onderpastoor Vandevelde, en omhelsde hem uit naam der Fransche uaastbeataanden. Na de wijding" had een plechtige lijkdienit' plaats in de parochiekerk. 'V- De bulpverleaning. De internationale hulpcommissie heeft be« raadslaagd overhel zenden eener onderzoekt» oommissie, die zonder uitstel naar Rusland zou vertrekken, om de uitgebreidheid de» ramp na te gaan en de beste middelen in be raadslaging te nemen om aan den hongers* nood te verheipen. Men zou zioh lot de sov. jetregeering wenden om alle gemak van doortocht en onderzook te bekome». Ook de kwestie der private hulp werd even eens nagegaan. De bemiddeiidg van Dv Hansen Dr Nansen telegrafeerde dat hij met hel buitenlandsehe ministerie der Russische re geering tot een overeenkomst kwam voor wat de hulpverleaning betreft. Hij is thans op weg naar Londen en zal zichjnadien ovei Parijs naar Genève begeven. De pest te Oienburg. Het Journal verneemt uit Reval, dat U Oienburg gevallen van pest zijn vastgesteld. Tot dusver stierven per dag reeds 10 tof 15 personen aa»deze verschrikkelijke ziekte. Do plaatselijke Sovjet, welke voor een derde gedeelte bestaat uit lieden, die tot geen en kele partij behooren, heeft alle geneesheer^ gemobiliseerd en geneeskundige nfdeelingen gevormd. Alle politieke gevangenen zijn op vrij# voeten en aan het werk gesteld, om de stad te reinigen. Eene verklaring van Dr Hansen Doktor Mansen is Donderdag avond tl Londen aangekomen en werd er ontvangen door lord Wardale. Doktor Nansen verklaarde dat de Sovjet# er in toestemmen overal kontrool (te laten doen over de gezonden hulpmiddelen. D# Sovjets zijn ten anderen overtuigd, dat e#n ernstige hulpverleening enkel mogelijk is, indien degenen van wis de hulp uitgaat, met eigen oogen kunnen zien dat degenen voor wie de hulp bestemd is ze werkelijk ontvau- gen. Overal zullen kinderkeuken opgericht worden. Alle kinderem-zullen daarheen gaan en er ter plaats hunne maaltijden nemen. Doktor Nansen voegde er nog bij, dat er onmiddelijk hulp moet gekraoht worden daar iederen dag talmen duizenden dooden ver oorzaakt. Vooral moeten de boeren bijge* sprongen worden, daar deze anders verplicht zullen zijn hun zaaigraan te verbruik©#. Heel Europa zou bedreigd worden, indien oi Russische boeren niet konden zaaien. Dr Nansen zal te Parijs de Internationil# Kommissie voor Hulp aan Rusland onb moeten.

De Volksstem | 1921 | | pagina 2