De Kiesstriid ISDAAB EH BE030E Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 33-A.C3-I33Ljj5LXI> S3 CENTIEM£.14 WEKELIJKS O»F'3 Uitgever: J. Van Nüffkl-Db Gendt üa dsn moord op Erzfjerger feZaadag 4 SsptefcSei, I Maandag 5 Septsm. 1921 ------ Duitschland en Amerika. Voor veiliger treinverkeer. De jongste dochter van Tsaar Nico laas nog in leven Een merkwaardige publicatie. ESiitisier Tii^aie «pepert» de erfenis ;»eoh Sew - ffP |2 s - ®i&3S#a*,TPs Rsif. XXVII' JAARGANG KOMMER 284 II. Rosalia fcZon op 5,13, onder 6,27 H. Laurentius I Zon op 5,13 onder 6,25 Eerste kwartier den Publiciteit buiten het Arrondissement Aalet, zieli te wenden tot het Agentschap Kayas.S, M a rUd aarplein, le Brussel De strijd voor da kiezingon van 23 October zal buitengewoon lievig zijn. De socialisten, die voelen dat hunns baring in veel werkerskringen niet meer braadt, en in hunne oigene partij door de kommunisten bestookt wor den, zullen met oen echte woede een veldtocht van leugen en lasterlijke aanhitsingen voeren, om hunne zwak heid eenigszins te verduiken en hun vorig getal van 70 Kamerleden te handhaven, Van hunnen kant is het zeker dat da liberalen hunne verslete: antiklerikale papenvreter!} schikken te verjongen en alle godsdiensthaters onder do wapens zullen roepen. Om dien dubbelen aanval zegevierend af te slaan, moeten wij, katholieken, nauw onder malkaar vereeDigd zijn dit is do allereerste en onontbeerlijke voorwaarde; 011 de harde les, die wij in 1918 gekregen hebben, moet bot ons voor eeuwig in den geest prenten. Do katholieken maken geen klas- Benpartij uit, en vinden bun beste soldaten bij de Middenstanders, de boeren en de werklieden evenals in de hooge burgerij. Daaruit putten wij eeno kracht, die onze vijanden derven moeten, Hot liberalism telt zijne aan hangers slechts in het ongeloovig dool der burgerij, on kent hot volk niet; en de roode partij bazuimt zelf overal uit dat zij maar voor eene klas se invert oil beet zich de werklie denpartij Die titel komt haar wei is waar niet toe, want in België leven er, God zij dank, honderden duizenden arbeiders, hio w algen van het socia listisch bedrog: doch zeker is het dat zij schier uitsmitelijk in do werkers- klas bare leden aanwerft. Wij, inte gendeel, omsluiten in onze partij al de maatschappelijke standen, die wij mot malkaar verzoenen willen. Wij maken ook geen Vlaamsche of Waalsche paglij uit, en wederom mo gen wij fier zijn uitstekende katholieke strijders in de beide deélen des lands, zoowel in Vlaanderen als in Wallonië, onder onze vlagge te vereenigen. Onze leuze is niet Vlaanderen of Wal lonië bovon alles en in alles maar wel de GODSDIENST in en bo ven alles Met do aktivisten van onder den oorlog hebben wij niets gemeens. Voorzeker zijn wij Vlamin gen en Vlaanaschgezinden uit gar.scher harte en ziel; maar wij zjjn het BIN NEN de katholieke partij en nooit zullen wij van scheuring willen weten. Tusschen al do groepen, die katho liek zijn en onze gewetensrochten op de eereplaals zetten, moet er oenheid komen van werking in den kiesstrijd; dus ook moeten hunne kandidaten overal op eon eenig» katholieke lyst staan, want in de groote katholieke 34e vervolg;. X. HET VERHOOR. De onderzoeksrechter, in de zaak van den matroos, was een ervaren rechtsgeleerde. Hij had reeds menige ingewikkelde zaak onder handen gehad, meuigen verstokten dief overtuigd en hem door strikvragen tot eene bekentenis gebracht, maar zulk een stijfhoofdige»'kerel, als de boschwachter Vanhemelen was, had hij toch nog niet ont moet. De inbraak bij den bankier Sohermbeek ontkende Vanhemelen niethij gaf ook toe, bij de plaats gehad hebbende worsteling, een zijner tegenstanders te hebben nedergesloo- ten, maar ten opzichte der zaak van den ma troos wilde hij oiets weten. Uw ontkennen en uwe uitvluchten ba ten u niet, zegde de onderzoeksrechter. Ik zal u wel zeggen, hoe de zaak zich heeft toegedragen. Toen gij de gevangenis ver liet, waarin gij tien jaren wegens diefstal doorbracht, hadt gij geen centiem op zak. Graaf van Leeuwendael had uwe dochter bemind, gij vermaant misschien toevallig, dat hij uit Amerika was teruggekomen, od tij had hoop, dat hij u zou helpen. Hij, hernam Vanhemelen op veraeh ten-den toon, ik was liever verhongerd, dan dal ik uit zijne hand eene aalmoes had aan genomen. Zoo het de honger niet was, dan was het do zucht naar wraak, die u naar Leeu wendael dreef uwe beweegreden doet lot de zaak zoif niets af. In bet boschje, voer het park vau Leeuwendael, ontmoette gij partij zijn zij allen te huis op den voet eon er volstrekte gelijkheid. En op die eenig en dezelfde lijst moeten al de standen vertegenwoordigd zijn door kandidaten van hunnen keus. Dikwijls zijn wij in ons bla.d opge treden om de nieuwe inrichting dor partij aan te bevelen en te verdedigen; in de laatste gemeentekiezingen heeft zij ons tot goede uitslagen geleid! Ook is het met eene innige voldoening dat wij nu, voor de Kamerkiezingen van October, dienzelfden weg door onze politieke voormannen zien inslaan. Do eendracht onder de maatschappe lijke standen, die door der socialisten bevochten, maar door ons vordedigd wordt, moet zonneklaar uitschijnen, ook op de lijst der kandidaten. En met fierheid moeten wij aan hen, die van klassenstrijd spreken, kunnen antwoorden Bij ons bestaat zulke strijd niet; allo standen komen er vrij wil lig samen tot het gemeenschappelijk werk van liet beschermen der gewe tensvrijheid. Donderdag 8 September aanstaande zal er te Aalst, in den Katholieken Werkmanskring, om 2 1/2 ure, eene eerste algemeone vergadering plaats hebben voor al de afgevaardigden van liet Arrondissement, Wij doen dus eon warmen oproep tot de afgevaardigden der sektiën of vereenigingon, opdat zij sSSeu deze belangrijke vergadering zouden bij wonen. Daar zullen namelijk hoogst gewichtige redevoeringen gehouden worden. Twee jaar gèleden hebben wij den dorden zetel verloren. Wij moeten hem dit iaar terug veroveren on dat kan, als ALLEN mede len strijde trekken. GeeiL enkele afgevaardigde 'mag daar ontbreken, daar aller gedachte of zienswijze kan nuttig zijn. Zulks geldt voornamelijk voor de afgevaardigden derstad, die zichsoms maar al to weinig om bun mandaat van vertrouwensman hunner sektie of vereeniging bekommeren en er enkel een eeretitel ii zien. Als dén dus Donderdag aanstaande naar de vergadering, 't Geldt de be langen der Katholieke Partij, den Godsdienst en bet Vaderland S, Place de la Bourse, Parijs en 6, Broaiu's Buildings Londres E.G.4 De bekrachtiging van het vredesverdrag. Washington, 2 Sept. Het Amerikaanseh Duitsche vredesverdrag zal den 21® dezer maand aaiden Senaat te Washington tor be krachtiging worden voorgelegd. Het terugtrekken van het Amerikaanseh Rijnleger. Parijs, 2 Sept. De Vereenigde Staten «n de geallieerde mogendheden voeren onder- handsche besprekingen over de .terugtrokking van de Amerikaansche troepen, die thans aan den Rijn staan. Ofschoon bet in groots trek ken bet stroven is der Amerikanen om die eenen matroos. Gij vermoodet, dat bij wel geld in den zak zoude hebben. En gij gaaft hem met uwen stok eennn slag op den sche del de matroos stortte bewusteloos neder en gij naamt, wat bij hem te vinden was. De brieventascb, die tweehonderd, franken bevatte, het dolkmes, een zilveren horloge met dubbelden kaal en een lederen geldbeurs die buiten eenig ander geld, eenige vreemde goudstukken bevatte. Gij vreeidet de gevol gen van uwen moord. En. om uwe misdaad to verbergen, hebt gij bet lijk door bet bosch in hel meer gesleep' en wierpt liet er in. Zoo heeft zioh de zaak toegedragen. Uwe leugens baten u niet. De bewijzen spreken tegen u. De boschwaehtor maakte legen dit oordeel des rechters zijne tegenwerpingen, maar het mocht niet balen. Vanhemelen erkende, dat hij met bet doel om wraak le nemen op den graaf, naar Leeuwendael was gekomen maar den stok zegde hij bij een kunstdraaier weggenomen te hebben, de beurs on de zakhorloge waren niet in zijn bezit geweest, do brieventascb mot liet geld zegde hij in het bosch bij het meer gevonden to hebben, toen hij Vrijdags dio plaats bezocht, aan welke wegens den dood zijner dochter voor hom zoo droeve herinneringen verbonden waren. Hij zegde Donderdags niet ter plaatse le zijn geweest, en als bewijs daarvan zegde hij op eene andere plaats met cenen schaap herder gesproken te hebben. Verder erkeodo hij de inbraak bij dön bankier Schermbeek maar wie dc man was geweest, welke hem bij dien nachteli.il:en diefstal bad bijgestaan, wilde hij volstrekt niet openbaren. strijdkrachten zoo spoedig mogelijk terug te nemen, beslaat toch geen plan om dit te doen geschieden zonder dat daarop de volle toe stemming van de geallieerde is verkregen. Naar de New.York Herald uit Was hington verneemt, is de stutas van de Arne- rikaunscho troepen aan dun Rijn niet gewij zigd door de onderleekeniug van het vredes erdrag tusschen Duitschland en de Ver. Staten. De terugroeping der troepen ls uit sluitend een zaak van Amerikaansche politiek. Dit staat echter vast, dat de terugroeping niet zal geschieden voor het verdrag zal zijn bekrachtigd. Is de bekrachtiging eenmaal geschied, dan zal het geheel afhangen van de wijze, waarop de politieke gebeurtenissen zich ontwikkelen, hoe en of dc Amerikaansche troepen van don Rijn zullen worden terug geroepen. Binnen enkele weken zal het beheer van apoorwegen op do lijn Brussel-Namen, het Amerikaanseh stolsel dispalching-system ge naamd, beproeven om 't verkeer te' regelen. Een dispatcher is een hoofdtoeaic liter, die van in een centraal bureel, het verkeer over een geheele lijn of over een groop lijnen gadeslaat. Iedere minuut wordt hem tele foniech bericht, welke den toestand is in de staties, hoe de treinen loopen, welke hinder nissen zich voordoen. Die inlichtingen deelt hij op zijne beurt mee aan de betrokken staties. Hij heeft tot zijn beschikking een heel bijzonder telefoon, die hem verbindt met al de station en al dc ioleioc-apos:en langs de lijnen. Hij L» aangesloten met de bureelen der stationchefs, met de seinhuizen, de loko- mofieven, loodsen enz. Hij volgt den gang van lederen trein, kan hun Joop regelen, alle nuttelooze vertraging voorkomen, bij ongeval da noodige In a a (regelen dadelijk doen treffen. De inrichting van dien dienst op de lijn Brussel-Namen zal 1 October a. s. klaar zijn. Gedurende de laatste jaren zijn er lalloozo verhalen gedaan over den dood van den Russiscben tsaar en zijn gclice.Ie gezin velen zullen verwonderd wezen, wanneer zij hel thans in Frankrijk uitgegéVda boek Sur-» vivantleze». De schrijfster, dio zich Marie Berdilohe noemt, verklaart daarin, dat zij niemand an ders is, dan grootvorstin Anastasie (de jong ste dochter van tsaar Nicolaas), dn eenige overlevende der Russische keizersfamilie. Zij vertelt, dal toen de bolsjcwiki haar fa milieleden hadden vermoord, zij voor dood bleef liggep. Een oude timmerman nam baar op. Hoewel zij zwaar gewond was. leefde zij toch nog. De oude man nam haar razó naar zijn woning en wist haar le genezen. Daarna vergezelde hij haar dwars door. Siberië naar Vladivostok, vanwaar zij via Japan Amerika bereikte. Zij zegt voorts te hebben gesproken mot ex-president Wilson en met den ex-keizer van Duitschland. Degenen, die geloof willen schenken aan dit verhaal van Marie Berdilche, kunnen erop wijzen, dat zij indien zij een avon turierster was aanspraak zou hebben ge maakt op de deposito's, welke Nicolaas, naar man zegt, te London on in andere steden had. Integendeel schrijft zij in haar boek, dat zrj liet als haar plicht heeft beschouwd, de na- gedachtenis harer ouders vrij te pleiton van kuiler, en nu zij dezen plicht heeft vervuld, wil zij voortaan in vrede verder leven. Voorts kan er nog op gewezen worden, dat in de officieel© bolsjewistisch© documenten verklaard wordt, dat hot lijk Van een <l«r keizerlijke slachtoffers na het plegen vau den uioord spoorloos verdwenen was. -O- De nieuwe wet op de erfenisrechtoa voor ziet vijf soorten vau erfeuisien 1° De erfenissen in rechte linie bestaande tusschen echtgenote», hebbende gemeenschap* pelijke erfgenamen en tusschen adopteeren- den en goadopteerden of afstammelingen dezer laatste» 2° I)e erfenissen tusschen echtgenoten zonder gemeenschappelijke afstammelingen en tusschen broeders en zusters; 3° De erfenissen tusschen oomen en tanten en neven on nichten; 4° De erfenissen tusschen achter-oomen (s'rands-oncles) of ach ter-tan ten (grandeS- tantes) en achter neven (petite neveux) en achter nichten fpetites niéoes); 5° De «rfemssen tusschen allo andere personen. Ziehier nu hoe de hc*or minister van finan ciën die erfenisrechten bepaalt en vaststelt tfcor nabtanschoppe» s Van 1 lot 5000 frank c - S ta a 3- o Ja o g.^2 |4'u ld mia 8 Per cent. Per cent. Per cent Per cent. Per cent. 1.40 10.- 1.60 2.— 2.20 9.— 12,- 14.- 16.- 20. 22.— En toch, er so heen onder menig opzicht veel aangelegen, om den noain van dezen medeplichtige le kennen. Schermbeek had op de aanhouding van dien man eene beloo ning gesteld, daar deze onbekende in het bezit van bet gastolen© was gebleven. Doch te vergeefs. De oude bankier verkeerde sinds dagen in een bijzondere» opgewonden toestand. Willem kon zich deze gelegenheid niet ver klaren. Want zuik eene groote som bevond zich toch in het gestolen geldkistje niet, en moer dan dit had de dief niet medegenomen, In de eerste dagen gaf Schermbeek zich alle moeite, om zijne gejaagdheid voor zijn zoon te verbergen, maar het wilde hem niet gelujiken de behoefte aan mededeeliug, welke ieder gevoelt, die ouder den druk eener zware last gebukt gaat, deed zich ook bij hem al meer en meer gelden. Als het alleen maar gald was, dat in die kist geborgen was, dan zou ik er mij waarlijk geene grijze haren van zetten, brak luj eindelijk het stilzwegen af, om don be zorgden blik van zijnen zoon le beantwoor den, dio vol deelneming op hem rustte. Want de kist bevatte maar Ö00 franken zij had er ook 1200 kunnen bevatten, dan zou hot mij nog niet zoozeer gekweld hebben. Juist omdat ik dit weet, bevreemdt mij uwe gejaagdheid zoozeer, hernam Willem. Gij zult het begrijpen, wanneer ik u ze-, dat in deze List zeer go wichtige papie ren lagen, die een geheim bevatten, waarvan de ontdekking, mij ten gronde kan richten. Een geheim vroeg Willem. Wat d«n -Ik bid u, vraag niet verder, zegde de bankier, terwijl hij mei don zijden zakdoek 5.— 6.— 7.— Van 5,001 tot 10,000 fr.: 6.— 7.20 8.40 Van 10.001 tot 20.000 fr.. 1.80 7.— 8.40 9.80 Van 20,001 tot 50.000 tr.: 8.9.60 11.20 Van 50.001 tot 100.000 fr. 10.80 12.60 18.— Van 100.001 tot 200.000 fr.: 2.40 10.— 12.— 14.— Van 200,001 lot 400.000 fr. 2.00 11.— 13.20 15.40 Van 400.001 tot 1.000,000 fr.: 2.80 12.— 14.40 10.80 21.— Van 1.000,001 t-ot 2.000,000 fr.: 3.— 12.15.60 18.20 26.-— Van 2.000,001 tot 3,000,000 fr.: 3.20 14.— 10.80 19 60 28.— Van 3.000.001 tot 4.000.000 fr.: 3.40 15.18.— 21.— 30.— Van 5,000,001 tot 0,000.000 fr. 8 00 16,— 19,20 22,40 32,— Van 6.000,001 tot 7,000,000 fr. 3,80 17,— 20,40 23,80 34,— Van 7,000,001 tot 8,000,000 fr. 4.— 18,— 21,60 25,20 36,— Van 8,000,001 tot 9,000,000 fr. 4,20 19,— 22,80 26,60 38,— Van 9,000,001 tot 10,000.000 fr. 4,40 20,— 24,— 28,— 40,— Van 10,000,001 tot 11,000,1)00 fr: 4,80 22,— 26,40 30,80 44,— Van 11,000,001 tot 12,000,000 fr.: 5.23,— 27,00 32.20 46,— Van 12,000,001 fot 13,000,000 fr.: 5,20 24,— 28,80 33,60 48,— Van 13,000,001 tr. en meer 5,40 25,30,— 35,— 50,— Gelukkig maar diegenen welke voor der gelijke erfenisrechten aangeslagen worden en im dan vermogen te betalen zonder zich pijn i te doen. Het onderzoek der polioie wordt voortgezet. Het onderzoek in de zaak Erzberger wordt nog steeds onvermoeid voortgezet, zonder dal er echter veel nieuws aan het licht is geko men. De verschillende sporen die rnen reeds heeft, worden verder nagegaan. De redactie van do - Karlsruher Basdische Presse ontving een door Guuctator onder- toekende kaart uit Gossensasz, dat op Ita- liaansch gebied, aan den overkant van den Brenner, gelegen ia. In deze kaart wordt - meegedeeld, dal de moordenaars van Erzberger de Tirolergrena achter zicli hebben. Terzeldertijd ontving de hoofdcommissaris van polioie te Berlijn een brief uit Stettin, waarin de moordenaars hem meedeelden, dat zij er in geslaagd waren, per schip naar het Oosten te ontkomen. Men vermoedt algemeen, dat al deze moe- deelingen slechts het doel hebben de policia te misleiden. Nog da mansterbatooging te Berlijn. Het aantal deelnemers aan do betoogim? voor de republiek, die Woensdag te Berlijn plaats greep, wordt op een half millloon geschat. De democratische pers ziet in do indruk wekkende betooging het bewijs dat de groote meerderheid der bevolking de republiek steunt en aaneengesloten aciiter de regeering staat. Zij legt er verder den nadruk op dat de FrontkampferUg de vorige week Woensdag gehouden, eon armzalig figuur maakt, vergeleken bij deze prachtige be tooging. het zweet tan zijn voorhoofd veegde, ik mag het niét mededeelen, voor de omstandig heden er mij volstrekt toe noGdzaken. Het was eene slechte daad, Willem, eene schuld, die sedert Jaren op mij rust. Kan zij niet meer afgedaan worden Neen Voor eenige jaren was het mis schien nog mogelijk geweest, maar nu is het te laat. De afdoening zou mij tot een te groote opoffering noodzaken, zij zou mij meer dan 150.000 franken kosten toch zou ik er misschien nog toe besluiten, wanneer daar mede alles uit d9n weg was. Willem fronsde de wenkbrauwen het gevoelen, dal in zijne ziel oprc-es, dreigde hem de achting voor zijnen vader te ontne men. En wanneer nu deze papieren in ban den vallen, die het gewicht daarvan ontdekt en er gebruik van maakt vroeg bij. De bankier was blijven staan, zijn blik rustle strak en vol ontzetting op dea zoon. De vraes voor deze mogelijkheid ont neemt mij dag en nacht mijne rust, hernam hij. Ik zau de uitgeloofde belooning vertien- dubbelen, wanneer men mij de kist met de papieren terugbracht. Doch zou Ik door zulk eene hooge belooning den dief zeiven niet op de waarde der papieren opmerkzaam maken. Het voornaamste stuk kun waarschijnlijk door menigeen gelezen worden, zonder eenig kwaad vermoeden op te wekken. Het is een testament, luidende op een naam, die hier zeer zekor geheel onbekend is maar wie kan weten, wie» het toeval dit papier in handen speelt Willem schudde het hoofd. In zijne som bere trekken lag odrder een verwijd dan deelneming. Houtivitser ontploft te Ziüebeke. Drie dooden, vier gekwetstsn. Donderdag is te Zillebeko aan het brugs* ken tegen de statie Meenensteenweg eer» schrikkelijk ongeluk gebeurd, een dier onge lukken welke wij helaas reeds zoo menig- malen hebben moeten melden. Sedert eenig© dagen wordt aan de oude spoorbaan van den tram gewerkt, en zeven arbeiders, oud-slrij- dersen gehuwd, afkomstig van Lichtervelde, Ardoye, Roesseiaere, zijn daar bezig do baan herstellen. Nu en dan worden op het front door de werklieden nog houtwitsers, granaten en ander helsch getuig dal in de omwoelde aarde verborgen steekt boven gehaald. Som mige houtwitsers zijn wat beschadigd, andere niet en bij de minste aanraking heeft eene geweldige ontploffing plaats. Zulks was hier Donderdag nogmaals liet geval. Een houtwUser was bovengehaald en ontplofte eensklaps terwijl een der werklieden ze in de hand had. Drie werklieden wei den van den grond in de hoogte geworpen en rscheidene meters verre geslingerd, terwijl de vier andere die eenige stappen verder aan het werk waren door hot in hot ronde spat tende ijzer gekwetst werden. Twee van h»n werden ook ten gronde geworpen en een zelfs de beide beenen afgoslagen. De minst gekwetste ging spoedig hulp haleo, maar de bewoners kwamen reods op het gerucht der ontploffiing en een ongeluk vreezendc, toege sneld. Zij hadden een schrikkelijk schouw, spel voor ooger.. Te midden het veld, eenige meters van hun werk, lagen drie lijken ijselijk verminkt in eenen bloedplas uitge strekt. Hunnë kleedereu waren aan Harden gescheurd oti deels afgerukt en wat verder lagen twee hunner makkers, waarvan een in bezwijming met de beide beenen balf afge rukt, en gekwetst over gansch hel lichaam. Ik begrijp niet, zegde hij, dat gij deza papieren niet reeds vroeger vernietigd hebt. Dat was nimmer mijne bodoeüng. her nam de bankier, integendeel ik bad altijd hei voornemen deze papieren aan den eige naar terug te geven. Ik i.ovond mij ten die» tijde in een verschrikkelijke» toestaud de geachte firma Sohermbeek en zoon was door sleohte speculation en faillissementen vau andere huizen een bankroet nabij ik meende voor inijn geweten deze daad te kunnen verontschuldigen zij redde mijn© eer en bewaarde mijn huisgezin voor ar moede. Wanneer was dat Gij waart nog een kind, Willem ik had honderd redenen den slap, dien ik ge- daan had, te verontschuldigen, en men zou er mij ook geen verwijl van gemaakt hebbeu, wanneer ik later den moed had gehad, de/a daad te bekennen. Nu is het te laat, ik leer de vloek van het kwade kennen Te laat hernam Willem, ik geloof het niet. Wanneer ik u wel begrijp, hebt gij u aan eene verduistering van geld schuldig gemaakt. Oordeel niet terstond zoo hard. Een zachter woord vind ik niet. Wan neer gij er toe kunt besluiten, mij liet ge heele gehnim mode te doelen, zoodat ik alioa goed Jbogrijp, dan wil ik met u overleggen en het geheel naar f uwen weosch goeEeu te regelen lrlet binnentreden van graaf van leeuwen dael brak het gesprek af, wat uen ouden heer zesr aangenaam sclieon want het er gerde hom ïeeds, dut {jjj zijn g*|i0j,n zoover pad verraden, (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1