Na den moord op Erzberger De strijd in Kleln-Azlë Oii den trein gevallen Do Cuiisciis oorlogsmisdadigers M dootfèkJk üBfjeJük Ia de vusirwiji'kmakerii Boon te Zele. De lersche kwestie. De indruk te Belfast. De Duitsche betalingen. De aannetiouSen SsmseiitsraadsleileE van lonsisD. d' Annunzio gehuldigd. De conferencfe tan Washington. ho."tïen Prij8 van het handelsvoeder. Ook werd eaw ^''oot aantal stuks ves ^Oprb#wg ter slachting verkocht en vele tatlltkoeièn zelfs werden geslacht, De gezondheidstoe stand van hei vee is goed, behoudens eënige gévallen van mond- en klauwzeer in de beidé Vlaanderen. MARKT DER VOORNAAMSTE LAND BOUWPRODUCTEN. De prijzen zijnde volgende, volgens hoedanigheid en plaats tarwe, 70 75 f. p. 100 kil.rogge, 05 72 fr. haver, 60 70 Ir. /rooge gerst, 60 70 ^paar- denboOnen, 7u Sö fr. aardappelen 30 50 lfslroo 8 14 hooi, 30 50 fr. Hop, (1920) 600 fr. 1921 800 fr. boter de kil. 13 17 fr. eieren per stuk 0,65 0,00 fr slachtvee, per kil. 2 4 fr. kalveren 4 5.50 fr. varkens, 5 5.50 fr. M. Artnand Sousnonguèle, 43 jaar, wo nend Vanderkindoren straat, te Ukkel, had Zondag nannddasr plaats genomen, in de Noordstatie van Parijs, in den exprestrein van 4 ure 5, die 's avonds ten 10 ure 37 Brussel binnenstoomt. Tusschen de staties van Lolh en Ruysbroeck werd M. Sousnon guèle die een weinig geslapen had, wakker en stocd op. Denkende de deur van het W. C. ie openen, deed hij de klink van de portel werken van het komparliment eerste klas, waarin bij zich bevond. De deur vloog eens klaps open, de nijveraar varloor het even wicht en werd op hét spoor geslingerd. De andere reizigers, die hetzelfde komparliment bezetten, trokkeu onmiddelijk het noodsein. De express stopte, en het personeel op de hoogte gesteld van hel ongeval, begon da delijk den nijveraar op tc zoeken. Deze lag bewusteloos op eon spoorberm. Hij had een vrceeelijk bloedende wonde aan hethoofd en was gevaarlijk gekwetst aan den onder buik, tengevolge van den vul op een staak, langs het spoor gestaan. Het slachtoffer werd in den trein neergelegd en meegevoerd naar de hoofdstad, van waar men hem hoogdrin gend naar St. Pietersgasthuis overbracht. Spijts de beste zorgen is M. Sousnonguèle Maandag morgend rond 8 ure aan Bjjne wonden bezweken. liet parket van Brussel zal ter plaats van hel ongeluk afstappen voor de gewone bestatigingen. De vrijgesprokenen van Leipzig zullen door Fransche krijgsraden gevonnisd worden. M. Bonnevay, minister van Jualicie begaf zich Zondag naar Nomény, in dc verwoeste gebieden, om er het oorlogskruis te over handigen aan verscheidene gemeenten, die Blachtoffer werden van de Duitsche bar- baajschheid. In zijne redevoering te dier gelegenheid gehouden, zegde M. Bonnevay ouder meer: De verbondenen, zich herinnerende dat er destijds rechter? waren te Berlijn, hadden aanvaard, ten titel van proef, vijf en veertig Duitsche oorlogsmisdadigers voor hetHooger Hof van Leipzig te laten versdhijcen. Frank rijk had vijf dossiere» aan de rechtbank overgemaakt.'1 i» Men weet welke schandalige vrijspraken de rechtbank van Leipzig uitbracht. Frank rijk bekommert zich nu niet meer over het geen er te Leipzig beraadslaagd, doch niet geoordeeld werd. -» Frankrijk zal echter de opzoekingen en de vervolging der oorlogsmisdadigers niet opgeven. Het zal die taak niet overlaten aan vreemde of internationale rechtbanken. Er zijn ook rechters in Frankrijk. n Misdaden begaan door militairen moeten door krijgsraden gevonnisd worden. De mis daden te Nomény gepleegd, zijn afhankelijk van die krijgsraden. Ik ben overtuigd, dat dc ganacbe wereld, die de bestraffing der schuldigen eischt, zal voldaan zijn over de vonnissen welke het geweten der Fransche rechters zal uitbren gen. D Een der daders van den juwee lendiefstal ie Perijs aangehou den, maar terug ontsnapt. Uil Geneve wordt gemeld, dat een kerel, lick noemende Paul Roger, aldaar aange houden werd, tengevolge van een heftige woordenwisseling met een jonge vrouw. Intusschen vertelde in een café, waar de lanhouding had plaats gehad, een andere vrouw aan een'politieagent, dat Roger de /nan was die de inbraak bij den juwelier Lóvy, op den boulevard St Martin te Parijs, had op touw gezet. De agent begaf zich on middelijk naar het policiehureel, doch de vo gel was gaan vliegen. Na een kwartier te hebben gewacht, was Roger opgestaan en bad gezegdHei heeft nu lang cenoeg geduurd Ze kunnen mij in mijn hotel viuden». Hij vertrok en was nergens terug te vin don. Bij onderzoek bleek, dal hij inderdaad bij den beraohfen jnweelendiefslal betrokken was geweest. De nasporingen duurden den gehcelen naobt voort, maar tevergeefs. De slachtoffers der gas. Zondagavond rond 10 ure, werd in r^ne woonst Lombaardstraat, 21. te Antwerpen, de kachelmaker J. Suyckerbuyck, dood te bed gevonden, verstikt door degas. Men had hem den gaoschen dag vermist en daar men eenen gasreuk gewaar werd, roo vreesde men een ongeluk. De medebe woners drongen op de kamer en hun ver moeden werd bewaarheid. De caoutehouo- darm van het gasvuur dat op dezelfde kamer Btond was geborsten en bad de ontsnapping Veropriaakt. Het lijk van he;t 63 jarig slacht offer bleef op verzoek der familie in de Woonst. Het parket van Dendenuonde, samenge steld uit de heereli Geerinckx, onderzoeks rechter, Rommel, prokureur des' £ouings, en De Vos,- griffier, is ter plaats gekomen om het onderzoek dezer droevige zaak voort te zeiten. Tezelfdertijd werd er door wets dokter Verhelen overgegaan tot de lijk schouwing van het doodgebrande kindje Hofman Elza, en tot het onderzoek dei- brandwonden die Boon Achidl bekwam toen hij zijn klein nichtje wilde redden. Boon Achiel die vooral aan het hoofd, in hel aangezicht en aan den rechterarm ge kwetst werd zal ganech geschonden blijven. Het staat vast dat Boon terwijl hij met eenen ijzeren hamer en speldnagels de ladinggbroche op eenen blok wilde vastzetten vuur gegeven heeft, en de vonk het vuur aan een bakje gevuld met poeder heeft medege deeld. Met meisje Hofman Elza was buiten zijn weten langs achter in de werkplaats gekomen op het oogenblik dat de brand ontstond. Pas was de jongen buitengeipron- gen of hij hoorde gehuil. Hij sprong terug binnen en vond er zijn nichtje in vlammen gehuld. Ongelukkige gaewdief Gisteren avond had Mev. L..., wonende Milcampslaan, te Brussel, aan de Beurs den tram genomen. Eensklaps ontrukte een jonge kerel haar een geldtesenje, sprong van don tram en nam de vlucht. Hij werd echter dadelijk achtervolgd door verscheidene oog getuigen en een dezer braoht hem met zijnen wandelstok zulken geweldigen slag op het hoofd toe, dat «ij ten gronde stortte. Geluk- kiglijk kwamen «en paar policieagenten opdagen, die den gauwdief onder hunne bescherming namen. Deze was reeds heel bebloed, daar de menigte hem wilde liju- cheeren. Het gestolen teeobje werd in zijn bezit gevonden. De kerel, zekeren V., wo- wende Barastraat te Anderlecht, werd ter beschikking van het gerecht opgesloten. Sinn-Fefn antwoordt. Llcyd George's voorstelten verworpen Londen, 5 Sept. De h. de Valera zond volgend antwoord aan Lloyd George Wij zijn ervan overtuigd, om onze eigen worden te gebruiken, dat het noodzakelijk is dat men op bepaalde en onmiddellijke wijze een grondslag bereike waarop de besprekin gen praktisch kunnen voortgezet worden en we erkennen, evenals U, de geringe waarde van sen eenvoudig wisselen van kibbelende nota's. Ik onthoud me van alle aanmerkingen aan gaande de onjuiste historisch© zinspelingen in uw laatste mededeeling. Slechts met het tegenwoordige hoeft afgerekend te worden De tegenwoordige toestanden zijnihel gevolg van de vevlcdene. Ze vatten dit verleden sa- men op nauwkeurige wijze en geven in den eenvoudigsten vorm, de hoofdzakelijke ge gevens ytn hel Iersch vraagstuk weer en wel als volgt Het lersche volk eischt de vrijheid, zelf over zijn nationale toekomst te beslissen, alsook de middelen om daartoe te geraken; het erkent geen vrijwillig verbond met Engeland. Door een verpletterende meerder heid werd, ten voordeele der onafhankelijk heid, de republiek aangenomen. Engeland handelt alsof Ierland aan dit land verbonden wasdoor een vereenigingskontrakt dat alle scheiding uitsluit. Zioh steunende op deze theorie, eischt het Britsehe Parlement het recht op Ierland te besturen en de wetgeving ervan te verzekeren Het gaat zelfs zoover te pogen het Iersch grondgebied te verdeelen, tegen den wil in van de bevolking, en ieder burger die de afhankelijkheid niet wil erkennen ter dood te veroordeelen of op te sluiten, We hebben onwederroepelijk de voorstel len der Engelsche regeering van 20 Juli verworpen, die van dit uitsluitend Britsch standpunt uitgingen. Ierland vindt er echter geen aanleiding in om zich vrij en vrijwillig te verbinden met de vrije natiën van bel Brilschc rijk. Hel verkrijgt trouwens min voordeelige voor waarden dan deze vrije staten. De Britsehe dominions zijn allen beschermd tegen de Engelsche overheersching, niet alleen door erkende grondwettelijke rechten die hen met Engeland gelijkstellen, maar ook door de groote afstanden die ze van het moederland scheiden. Noch de eene, noch de andere waarborg wordt aan Ierland geboden. Ierland zou in twee kunstmatige stalen verdeeld worden. De eene zou den invloed van de andere vernietigen co heiden zouden onder militair en ekonomisch toezicht staan. Zoo Engeland voortgaat met gewelddaden te plegen, dan zal de weerstand daartegen eveneens 'doorgaan. De macht kan hel vraagstuk niet oplossen en de bedreiging met geweld zou alleen de onderhandelingen storen. We hebben het beginsel van zelfregecring opgeworpen en we zullen er aan vasthouden. Slechts op dien grondslag is het mogelijk tot een overeenkomst te raken en op dien grond slag zijn we bereid dadelijk onderhandelaars aan te duiden Een ministerraad Een bijzondere ministerraad jjzal gehouden worden te Inverness (Scholland) om te be-, raadslagen over hel antwoord dal zal gege ven worden op de nota van M. do Valera. Naar den vr6de Daily Mail is van oordeel dat het antwoord van M. dc Valera eigenlijk geene verwerping is van de voorstellen van M. Lloyd George. M. de Valera vraagt den vrede tusschen Ierland en Engeland. Volgens do laatste voorstellen van M, Lloyd George, werd er reeds meer aan Ierland geboden dan gevraagd werd. Door de vrijheid aal er vrede komen. Uit Belfast wordt aan Lo Matin ge meld, dat bet antwoord van M. de Valera aldaar geen verrassing baarde, doae^vnen vooraf overtuigd was over hetgeen dè Valera zou antwoorden. Algemeen is men van oordeel, dat «r nu gcene hoop meer is op eene regeling. Nog de algemeene werkstaking m FRARSCH-.VOORDE.V. D. werklieden van hetsijndikaat der bouw nijverheid hielden Zondag te Roubaix «ene vergadering, waar eene dagorde werd ge stemd, waarbij zij verklaren dat do werk staking in de bouwnijverheid geen invloed uitoefent óp de algemeenen toestand der werkers bewèging van de textielnijverheid. Gezien het slaken geen nut aanbrengt aan de textielgezellen, zal men hen geldelijk ter hulp komen, door op al de werkhuizen in- schrijvingslijstcn in omloop te brengen, 'waarop iwder/naar vermogen zal inteekenen. De brouwersgasten van hunnen kant, hebben Zondag in algemeene vergadering het princiep der algemeene werkstaking uit solidariteit met de textielbewerkers geatem d, in geval de andere nijverheidskorporati6S ook den arbeid stop zetten. De Revolutionaire beweging in Ëngelschwlndië. Een ernstige toestand. De opstand breidt zioh uit Parijs, 5 Sopt. Uit Londen wordt aan - Le Matin gemeld Een enelberictit uit Alabahah aan de Duily Telegraph kon digt aan dat een afdeeling van hot regiment van Suffolk, die zich naar Jibbultpre begaf, bevel kreeg om zich naar Madras le begeven ten einde er onlusten te dempen. Volgen» een ander snelbericht te Londen toegekomen, is de toestand zeer dreigend. Te Manaraghat, waar de opstand op het punt is uit le breken, verlaten honderden inwoner» hun huis en vluchten in de rich ting van Palghat en Ponnani. Men meldt dat de opstandelingen de win kels in laatstgenoemde stad plunderen. Een toespraak van lord Wellington. Londen, 5 Sept. Uit Madras wordt gemeld Lord Wellington, de goeverneur, heeft in een toespraak tot de wetgevende vergadering te Madras gezegd datgde opstand der Moplah's in de eerste plaats gericht was tegen de regeering en het burgerlijk bestuur. In ongelooflijk korten tijd waren alle ver bindingen vernield of onbruikbaar gemaakt. De openbare regeeringsgobouwen en de recht banken werden aangevallen, de policiepoeten beroofd van wapens en munitie, en hel be stuur volkomen tot stilstand gebracht. Het plotselinge van een dergelijke uitbarsting wijst op het bestaan van een uitgebreide gevaarlijke organisatie, wier leiders slechts hebben gewacht op een golegenheid om te pogen de regeering met gemeld omver te werpen, en v.óor dit doel het fanatisme der Moplah'» te gebruiken. Naar verluidt zal de regeering alles doeD wat zij kan om de orde te herstellen en de schuldigen tenbesiraffen. Dat zal slecht afleopen Op de kermis van St-Antonius bij Brecht kwamen de accijnsbedienden V.., en C. t on verwacht in een hei berg binnen waar jonge lingen borreltjes aan het drinken waren. Op het verzoek ae eenzelvigheidskaarten te laten zien werden de bedienden aangevallen en mishandeld doèi* een bende bedronken kerels die de eersten ter hulp waren gesneld. De daders zijn gekend en worden vervolgd. Het voorrangsrecht van Belgie De "Times» over de overeenkomst van 13 Augnstus. Londen, 7 Sept. De Times zet de Fransche opwerpingen uiteen tegen de over eenkoiiiBt van 13 Augustus. Het blad stelt vast dat men in Frankrijk de overeenkomst in strijd acht met het verdrag van Versailles en met de overeenkomst van Londen. De Franschén erkennen echter, zegt de Time»hel voórrangsreebt van België, maar ze vinden het niet goed dat het geld, dat volgens da overeenkomst van Londen bepaald voor het herstel bestemd is, aan Grool-Britlanië toegekend wordt voor de betaling der bezeltingskosten, terwijl Frank rijk van h«t eerste milliard niets trekken zou. Daarom meent men in Frankrijk dal de financieele overeenkomst van Parijs moet herzien worden. De - Times meldt dat de h. Briand zelf de onderhandelingen tot herzien leiden zal en voegt er aan toe Op do thesis dat Frankrijk de kosten van zijn bezettingstroepen betalen moet met de mijnen van hel Suargtbied antwoorden de Fransche kolloga's dat Engeland een man daat heeft over de Duitsche koloniën. De Times doet opmerken dat die koloniën aan Engeland 'niets opbrengen. De Times neemt aan dat Frankrijk, dat liet meest door den oorlog geleden heeft, rechlstreekschd schikkingen mei Duilschland ireffe. Verder is liet blad niet voor een te strenge toepassing van het verdrag van Versailles, de leer van de macht mag ni#l blijvend gehuldigd worden- Eén gemeenteraadsziuing In da gevangenas Londen, 5 September. Wij, .hebben medegedeeld dat vijf leden van de gemeente Poplar in ,do gevangenis te Br.ixton werden opgesloten, omdat de gemeenteraad gewei gerd had zich te onderwerpen aan een uit spraak van den rechter in zake een arbeids geschil. Bij de aanhouding ging hel er echt op zijn Engelsch toe. De policie had zich twee maal te vergeefs met het aanhoudingsbevel aangeboden bij de gemeenteraadsleden Geor ges Lansbury, bestuurder van de Djily He rald, en zijn zoon Edgar. Nu telefoneerde de heer Lansbury aan den sjeril, dat een officier van politie hem zou kunnen aantreffen te 11 u. 30 in zijn woning, in gezelschap van zijn zoon en de drie overige aan te houden gemeenteraadsleden. Op het gezegd uur versoheen dan ook de gerechtsdienaar. Mevrouw Lansbury schonk juist thee voorde talrijke vrienden, die haar man kwamen vaarwel zeggen. Doch twee raadsleden waren nog niet aangekomen, en do officier van politie werd beleefd verzocht een kopje thee mede te drinken, in afwach ting dat alle slachtoffers zouden aanwezig zijn. Ondertusschen onderhield de heer Lans bury het gezelschap over het aanhoudings bevel. Eindelijk verschenen de laaiKomers, en de vijf raadsleden stapten in een bijzonder rij tuig en werden, omringd door bereden politie, weggevoerd onder de toejuichingen van een talrijke menigte. De vijf vrouwelijke leden van den gemeen teraad van Poplar hebben den sjerif te ken nen gegeven, dat zij het lot van hun manne lijke kollega's wensohen te doelen. Kort voor zijn aanhouding heeft de heer Lansbury nog medegedeeld, dat de volgende vergadering van de aangehouden gemeente raadsleden zou plaats hebben in de gevange nis van Brixton, tijdens het wandeluur. Een Waarschuwing van admiraal Scheer In de Voss. Zeilung laat admiraal Scheer, de bevelhebber der Duitsche vloot bij den slag in het Skagerrack, in een artikel onder het opschrift- Politieke moord naar aanleiding van het ombrengen van Erzberger de volgende waarschuwing hooreu De vergiftiging der volksstemming zoo- al» deze in hel geval Erzberger aan den dag treedt, is een veel grooter kwaad dan het beletten der verdere politieke werkzaamheid van een tegenstander. De politieke moord is een grootere misdaad dan de lafhartige over val op een enkelen persoon, uit roof lust of met andere kwade bedoelingen bedreven,. Niet met geweld kan do binnenlandse!)* orde weer hersteld worden,- maar alleen door de macht der overtuiging moet een volk zijn staatswezen inrichten. Ik waarschuw de jeugd van Duilschland, haar hoop niet te stellen op brutaliteit en geweld, want dan snellen wij zeker naar den afgrond, waaruit de natie zich niet weer kan opwerken. De grondwet moet onpartijdig door het heele volk verdedigd worden. Dan zal het ook mogelijk zijn, om den geest van 1914, dien wij thans gerust een romantischen kun nen noemen, tot een werkelijke nationale eenheid te maken. Verder neemt de admiraal Erzberger in bescherming tegen de aanklacht, dat (leze de voornaamste schuldige zou zijn inzake den wapenstilstand. Von Soheer vraagt ten slotte heel terecht Waar bleven dan de deskundigen en de meer bekwamen om de wapenslilstands-ondcrhan- delingen te voeren Er smeult een oproer vuur in Spanje Te Parijs is uit Spanje een onrustwekkend bericht ontvangen waarin wordt verzekerd, dat, op dit oogenblik gansch Spanje door een oproerig vuur aan 't smeulen is. Men tracht zoovee! mogelijk de versprei ding »an dat gerucht ie voorkomen. Alle telegrammen welk» daarmede in betrekking staan, worden ingehouden. Een vertrouwelijk schrijven uit Madrid per bijzonderen koerier ontvangen verzekert dat de val van Melilla, wel den val dei' mo narchie in Spanje zou kunnen voor gevolg hebben. m SOVJET-RUSLANQ In het bloed wordt te Petrograd een anti* bolsjewistische samenzwering gesmoord. Nuar lukl van berichten uit Helsingfors toegekomen zouden de Sovjet-overheden tengevolge van een samenzwering die te Pe trograd ontdekt werd, den beruchten com missaris Milioutin naar deze stad gezonden hebben. DeTcheka van Petrograd deelt mede, dat de samenzwering ingericht werd door de kadelten, de revolutionnairc socialisten, de nensjewiki en de bemanning van den vloot der Baltisohe Zee. Generaal Wrange! zou er insgelijks deel aan genomen hebben, mei behulp van vreem de vereenigingen van Frankrijk en de Ver- eenigde Stalen, van Groot-Brittannie en Finland. De oenlra-revbTulionriairon hadden het plan opgeval Gorki, de commissaris van de Kuzmin-vloot oin het leven te doen brengen, een trein waarin Krassin gezeten was in de lucht te laten vliegen en de petroleumstapel- huizeu in brand te steken. Talrijke aanhoudingen hebben le Petro grad plaats gehad en eiken dag worden er tientallen doodvonnissen uitgebracht. De New-Yorker Italiaansche kolonie gaat aan Gabriele d' Annunzio, don «dichter held van 'Fiume, een edre-sabel aanbieden, Een speciale afvaardiging ril binnen enkele dagen tot dit doel aan kómen. Intusschen schijnt d' Annunzio's houding ten aanzien van het Porto Barros-vraagstuk te zijn gewijzigd. Volgens de u Trubina heeft hij don lonioensoldaten verzocht, Porto Barros te ontruimen, aangezien hij van oor deel is, dat de motieven, welke tot de bezet ting leiden, niet langer bestaan. d' Annunzio's onverwachte draai zai zonder twijfel een goede slap in de richting der netelige Fiume-kwestie blijken te zijn en ook een belangrijke prikkel tol de spoe dige vorming eener bestendige regeering in Fiume. d' Annunzio heeft een wissel van 3000 lire aan het fonds der communistische partij voor hulpverleening aan de hongerlijdende Rus sische bevolking gezonden. Bombassi, die leider is dier partij, heeft den dichter daar voor bedankt. Naar verluidt, zal d'Annunzio thans een oproep aan het Italiaarsche volk richten, om het noodlijdende Rusland ter hulp te komen, De botsingen tusschen Oostenrijkers en Hongaren. Weenen, 6 Sept. Volgens een bericht uit Gratz werd een Hongaarsche bende, be staande uiteen twintigtal mannen, die dezen morgen tot op ongeveer 300 meters van Kohanbriick (Shyrië) was doorgedrongen, teruggedreven door gendarmen en Reischs- wehr. Eene mitrailleuse, een zeker aantal handgranaten en twee geweren werden door de Oostenrijkers bemachtigd. Een Hon- gaarsch »oldaat, die zwaar was gekwetst, werd krijgsgevangen gemaakt. Dezen morgen hebben de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog te Wiener Stadt eone samenkomst, gehad met den heer Davy, Beheerder van Burgenland, en de bevelhebbers der gendarmerie. Te dier gelegenheid werd de toestand in de bezette gebieden onderzocht. In den loop van den namiddag begaven zich de ministers naar Matteredorf, waar zij door de bevolking met blijdschap ontvangen werden. De ministers namen het woord, en begroet ten uit naam van hel Gouvernement d« inwoners der landen, die nu bij de Oosten- rijksche republiek zijn ingelijfd. Die rede voeringen werden uitbundig toegejuicht. Harding's standpunt betreffende do ontwapening. Voor de leden van hfit Arfng War College hield president Harding oplangs een toe spraak, waarbij hij verklaarde dat volgens hem er een tijd in aantocht is waarin de lsst der bewapeningen zal worden verlicht, maar hij achtte het kinderachtig le meenen, dat er' ook een tijd zou komen dal er in de wereld geen gewapende conflicten meer zouden zijn Mijns inziens zal hel altijd noodig wezen een gewapende maoht te onderhouden om wet en orde te handhaven doch ik hoop van ganscher harte, dat er een vermindering zal komen tan legers en vloten. Na duizend jaren van strijd in de wsreld, is het pas sinds korten tijd dat de oorlog op een be schaafde manier gevoerd wordt. Ik waarborg u, soldaten, dat gij nooit zult worden geroe pen tot een strijd, zonder dat gij als Ameri- kaansch burger met hart en ziel ten volle daarmee instemt. Xh.eoph.ile Stevens WieseSagent Onderwrijsstr., 16, AaBst* Uitbetaling of vernieuwing der schatkist, bons 5 t. h. 1918, vervallende den 1 Decem ber 1921, zonder kosten,- om 't even waar de stukken ingeschreven of aangekocht zijn.8416 Een Turksohk. logenstraffing. Het Turksch persbureel te Parijs kreeg opdracht om het bericht, uit Grieksche bron, aangaande den Griekschen vooruitgang op het Sangariosfront, te logenstraffen. Een telegram uit Konstantioopel verklaart dat de Turken hun stellingen in den Sanga- rios nog altijd behouden. De Grieken zouden Eski Spehir ontruimen en daarbij ernstig bedreigd zijn door het Turksoh leger te Kodja Ili. De beschermheilige der Grieksohe troepen Hel Grieksche leger heeft zich. volgens de bladen, onder de bescherming van een heilige geplaatst, nl. van den patriarch Gregorio V, die in 1821 door de Turken in Konstanlino- pel aan het portaal van zijn eigen basiliek werd opgehangen, omdat hij een van d» ijverigste bevorderaar» van do Grieksche onafhankelijkheidsbeweging was. In April jl. ter gelegenheid van het eeuwfeest van het bevrijde Griekenland, liet de Heilige Synode te Athene hem heilig verklaren. De plechtigheid werd bijgewoond door de koninklijke familie en alle geestelijke, poli tieke on militaire hoogwaardigheidsbeklee- dei's. De patriarch van Alexandriö en de hiërarch van Patras smeekten den steun van den heiligen voorden koning af, opdat hel hem zou mogen gelukken spoedig de stad binnen te trekken, die doel en verlangens van alle Heljenen vormt, opdat de onderbroken mis ten einde kan worden gelezen en d» Grieksche banier weer aan de Aya Sofia waaie. Dit laatste is een toespelling daarop, dat Mohammed II bij de inneming van Konstap- linopel door de Turken op 29 Mei, 1453, d« mis inde Aya Sifia bij zijn. binnenkomst oo* derbrak met de woorden God is de hèlf Van hemel en aarde,

De Volksstem | 1921 | | pagina 2