NAAR DEIS! POLL 8 M m 0. L. Vrouw geboortefeest.Ministerie wn Laodsnrtidigiiii. MISDAAD EN BEDROG Mwistorie van Laoiauw. Treffend tconsel ts Lsardes. tëSmmmï fÉËë' SuzËÉS SP ih JÉ^ ij Ddndcrriag Sept. 1921 Dreigende alysmeene werkstaking In de weverijen te Gent [sBiangrljltB gekvarduistsrinp Rond het Parlement Heden Donderdag 8 September 1921 1 XXVII* JAARGANG NUMMER 207 Kerkstraat, 9 en Aalst.— Tet. 114 S CENTIEMEN WEKELIJKS 0-E§ Uitgever: J. Van Nüjfel-Ds Senst Martelaarplein, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Building-a Londres E.G. 4 3 Geboorte van Maria |Zon op5,19, ondier G,38 9 Eerste Kwartier den 8 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst; zicli te wenden tot liet Agentschap Eavas,8. Maria, milde en machtig. Vereerd bij God en mensch, Weest, Moeder, mij indachtig, Die mij te beteren wensch. Ik heb mijn schoone dagen, Wroekloosd en verdaan, En kom, o Moeder klagen. Bij L voortaan. Wij vieren wederom een Mariafeest on wel bel feest der geboorte onzer Moeder en Koningin. Wij juichen met de engelen en heiligen des hemels Maria toe en wenschen haar geluk op dezen blijden verjaardag. Onbevlekt Ontvangen trad Zij vlekkeloos ons tranendal in om ta worden eens de Moe der van God en da onze. Niet te verwonderen dat de PI. Kerk Maria op dezen luisterrijken dag viert en dat de kristenen Maria in hare heiligdommen gaan vereeren. Lourdes. de eerste Mariabedevaart der wereld krioelt dien dag van biddend, etnec- kend, dankeud volk. 'lis Lourdes groote dag wanneer duizenden en duizenden pel jgnma een bezoek aan dien woodergrond brengen en in afwachting leven, mirakels te bsstatigen. Zieken., zondaars en reehlveerdigen rich ten er zonder hei minste menschelijk opzicht hun stem en hun hert lot de troosteres der bedrukten,' lot de toevlucht der zondaren, lol de hulp der christenen en roepen luid» ais uit een mond Verleed was en verloren, Mijn voetstap en mijn hert, Lan.s ongbaande sporen. Vol loosheid en vol smert Bij nachte en bij dagen, Verzucht ik langs de baan En kom, oMoeder, klagen Bij U voortaan. In België ?al men Maria met deze dagen meer dan ooit te voet vallen en te Halle en te Scherpen hou vel en te Waleeurt en te Bon Secoars. In Vlaanderen ook zal 0. L. Vrouw gevierd worden Bedevarende raaeeas zullen togen én naar Oostacker, èn naar Stoepo, én naar Gaverland, én naar Lode, én naar Ker- 8elaere en naar Geeraerdsbergen, én naar Nazareth én naar Dadizele, Brussel, de hoofdstad met de Maria min nende Belgische bevolking zal houden en sluiten het grootsche, geleerde, plechtige Mariacougres. En Zondag aanstaande zal een nooit ge ziene stoelde brusselschestraten doorkruisen. De bisschoppen van België, al de gemijterde Rh'.en, Z. Êx. den Nuntius en Z. Emin. Kardinaal Mercier zullen er aan deel nemen. Al wat ons land aan puike katholieken telt cal in de processie tegenwoordig zijn. Het wonderbeeld van 0. L. Vrouw van Vrede vereerd in St-Nikolaaskerk (Beurs) zal dien dag plechtig in naam des Pauzes door Kardinaal Mercier gekroond worden. Dit zal geschieden op het verheven voorplein van St-Gudula's kerk. Wij zijn reeds kinderen van Maria, laat eng voortaan liefdesleven worden eencr zoo machtige en genadeveileenende Voorspreek ster en daarom su eeken we nog Maria, milde en maohlig, Ik bid U, en weêiziet. Uw schoonen name indachtig, Mij armen zondaar niet De straffen wil ik dragen Van 't geen ik heb misdaan En kom, o Moeder, klagen Bij U, voortaan. I Indeeling der fdilitieklassen 1820-21-22 Overeenkomstig de beschikkigen van de militiewet, onlangs in de Kamers aangeno men, zal er bij elke Wervingscommissie een militair personeel in werking zijn, dat belast is met liet inzamelen van de inlichtingen, kunnende dienen voor het redematig iudee- len der miliciens, rekening houdend met hun verstandelijke ontwikkeling, beroepsaanleg en andere geschiktheden. Het zal den miliciens toegelaten zijn hun voorkeur te kennen te geven voor wat betreft hun indceling Lij een bepaalde wapen, dienst of garnizoen. Zij zullen er noohtans van ver wittigd worden dat de militaire overheid slechts rekening kan houden met hun wensch voor zoover de noodwendigheden der wer ving het toelaten. Paspoort voor Groot Britianie. De militairen van alle nationaliteit moeien van een regelmatig paspoort voorzien zijn, om in Groot Briltanië te mogen komen. De Vooruit meld hel volgende De patroons hebben Maandag [de sijndikaten verwittigd dat te beginnen van den eersten betaaldag een aflrok van 3 q/0 doorgevoerd wordt, zulks ingevolge een eenparig besluit der patroons, Zaterdag genomen. Namens het socialistisch syndikaat is op dat totaal onverwachts ultimatum geantwoord d;it, ais de patroons "nun dreigement uitvoe ren Maandag geea enkel getouw nog draaien zal. Vooruit roept de wevers en weefsters op voor Donderdag favond in zijn lokaal Ons Huis ie Be*mssg2. Men heeft ontdekt dat een bediende van eene groote verzekeringsmaatschappij, voor omtrent 450,000 fr. ontvreemdingen heeft gepleegd. De bestuurder voor België van eene be langrijke verzekeringsmaatschappij,gevestigd tc Brussel, ontving Maandag van zijnen kas sier Henri Min ten genaamd, eenen brief, verklarende dat hij, Minten, sodert 1916 ont vreemdingen had gopleegd ten nadeele der maatschappij, en waarvan het bedrag de 400,000 fr. overtrof. Om zijne wandaden te verbergen, pleegde hij schrift vervalschingeu. Minten meldde in zijnen brief dat hij zich onmiddellijk ging gevangen geven. De bestuurder begaf zich naar hst politie- bureel dat Minten had aangeduid en hij vond er inderdaad den ontrouwe kassier, die reeds alles bekend had. Hij werd ter beschikking van den prokureur des konings gesteld, aan vvien hij zijne bekentenis herhaalde. De ondervraging duurde toll uur 's nachts. Het privaat leven van Minten scheen on berispelijk. maar hij leefde met zijn huisgezin op zeer weelderigen voet, beweerende dat de zaken welke hij voor eigen rekening deed, hem die weelde toelieten. 37* vervolg. De kapitein was opgestaan. Ik zou u ver zoeken, mjj in mijne woning te bezoeken, maar ik vrees, dil zou. Neen, hernam de inspecteur, het is beier, dat gij bij mij komt. Ik jvoob zoo af gelegen, dat hier niets te vreezen is. Maar zwijg tegenover ieJe Mocht In uwe tegen woordigheid hol gesprek op den graaf wor den gebracht, laat dan niets van eene ver denking blijken. Nu moet ik u nog een mijner vrienden aanbeveleu zegde Coquille de jonge heer Schermbeek wenschte u over eenige papie ren te apreken, die bij de inbraak in zijns vaders woning verdwenen zijn. Laat hem komen, ik zal voor hem doen wat ik doen kan. Coquille drukte zijnen vriend den inspec teur de hand en scheidde. ONDERZOEKIGEN. De boschwachter werd veroordeeld. Zijne veroordeeling wegens den inbraak bij den bankier Schermbeek was duidelijk. En niet minder duidelijk was die wegens den moord op den zeeman gepleegd. Hel was een paar dagen na deze veroor deeling, dal graaf van Leeuwendael een kaartje ontving, waarop de naam van den rentenier Meijer te lezen siond. De graal schudde hel hoofd, hij kende den naam van den rentenier niet, en toen nu Sooger St aalsnor maalinstitmit van Land- bu uwh uishoudkun deLandgoed Ilosse' ghcm-Iieyscl, Laken. Ingangsexamens. Een eerste zitting voor de aannemings examens zal plaats hebben op lb September, te 30 in het Instituut. de inspecteur Gnrlier binnenkwam, nam hij den magere oude heer met een scherpen blik op. De goedhartigheid, die zich in dit vriende lijk gelaat afspiegelde, scheen een goeden indruk op hem te maken hij noodigde den vreemdeling door een wenk uit de plaats te nomen, en ging toen zelf o6k zitten. Ik moet u wel om verscuooning vragen mijnheer de graaf, wanneer ik u binder, nam de inspecteur het 1 woord, ik wilde u ua afloop der rechtspraak van den vermoorden matroos reeds hehben nap gespreken, maar gij staptet juist in het rijtuig. En waarover wensch tet gij mij te spre ken vroeg de graaf. 't Is over eene geldzaak, hernam de inspecteur, en ik zou mij daarom wel tol den rentmeester gewend hebban, zoo niet juist deze zaak u persoonlijk betrof. Men heeft mij namelijk voor een paar dagen ge leden eene schuldbekentenis aangeboden die gq voor twintig jaren geleden zoudt af gegeven hebben, e:i ik was volstrekt niet ongenegen dit bewijs te koopen, als ik zeker wist, dat het echt was. Werktuigelijk greep de graaf naar he papier, hetwelk de oude man uit zijne brie- vontasch had gehaald hij uitvouwde het en liep liet vluchtig door. vijfduizend frankest, zegde hij hoofd schuddend. Ik kan mij deze schuld niet lier inneren. Misschien herinnert zich mijnheer de graaf den imam Ook dat uiet. Een tweede zitting zal op latei' te bepalen datum gehouden worden. Het Instituut heeft ten dóel, een degelijke maatschappelijke cn berotps-vorming te geven aan de dochters van- landbouwers en landelijke eigenaars, en insgelijks, regen tessen voor te bereiden tot het landbouw- huishoudonderwijs van den Slaat, de provin ciën en de vrije instellingen. De technische iuriohtingen zijn uiterst modern. De inwonende leerlingen vinden er het familieleven. Uitwonende leerlingen worden eveneens in het Instituut aanvaard. Het schoolgeld is 500 fr. per jaar, de kosten voor voeding niet inbegrepen. De ze bedragen gemiddeld 4 frank per dag. Om aangenomen te worden moeten de candidate» ten volle 17 jaar oud zijn, hunne middelbare studiën geëindigd hebben, een getufgsohrift overleggen van gezondheid en van geschiktheid voor de practische werken, en genoegzame begrippen bezitten van de uatunrwetensoha ppen Alle inlichtingen worden verstrekt door don heerj Lindemans. Bestuurder, Landgoed Hosseghem, Leken-Hevsel. De Scmaine religieuse de Toulouse maakt melding van het volgende tredend voorval te Lourdes Op zekeren middag zagen de bezoekers van de boven-basiliek, die do ta looae ex- veto's aan de muren bekeken, een oorlogs-. invalied, die door zijne vrouw in een wagen tje werd voortgeduwd. De man had beide beenen en den linkerarm verloren. Ondanks zijn beklagenswaardigen toestand, teelten do zich een glans vaa geluk op zijn gezicht af, toen hrj de oogen ten hemel hief in een godvruchtig gebed zijue ziel uit stortte. Na eenige minuten bidcleas wees de ge wonde naar een der kapellen en zegde tot zijne vrouw: Daar moeten wij zijn. Zijne echtgenoote boog zich over hem heen en den eenigea hem nog overgebleven arm ora den hals zijner vrouw slaande, heesch hij zich uit het wagentje. Hot was een aandoenlijk schouwspel, dien beklagenswaardigen man niet veel meer ilan een menschelijke romp op twee stomp ica zich te zien voortsleöpen tot bij den kapelmuur. waar hij den rechterarm ophief, terwijl in zijne hand eene militaire medalie was geklemd. Zonder acht te slaan op de aanwezigen be gon hij toen halfluid een gebed tol Maria. Hij gaf uiting van zijne dankbaarheid, dat hem aoh céue hand gelalen was om Haar aan te bieden hetgeen hem het kostbaarste bezit was zqoo oorlogsonderscheiding, waarop hij zoo fier was. Bijeenroeping der Kamers. De Libre Belgiqne schijnt te welen dat er kwestie is van de Kamers bijeen te roepen aanstonds na de zittingen van den Senaat, die op 20 September zullen aanvangen. De zitting zou acht dagen duren. De Dernière He-ure deelt hetzelfde nieuws mede en voegt erbij dat deze bijeenroeping het gevolg zou zijn van een gesprek tusschen den Koning en MM. Berryer en Carton de Wiart, aangaande de conflicten tusschen de beide Kamers. De éerstkomende Kiezingen. DePeuple meldt dat er voorde aanslaande kiezingen te Biussel 15 lijsten zullen opko- Het kan zijn, hernam de inspecteur schouderophalend, terwijl zijn glurende blik hel gelaat van den edelman opnam, waar schijnlijk iade schuld aan de speeltafel ge maakt en later vergelen. Dat geloof'ik niet. Mogelijk is liet altijd Mijnheer de graat' was toen nog jong en in de jeugd ver geet men gaarne onaangename zaken. Voor mij is bet echter voldoende te welen of door u de haridieekening als echt wordt erkend. Als zij eebt was, waarom heeft de sc'nuldeischer zich dan niet aangemeld toen mijn vader al mijne schulden betaalde zegde de graaf. Er is toch eene openlijke oproe ping vooral mijne schuldeisohers gedaan. De houder dezer schuldbekentenis zegt deze oproeping niet gelezen te hebben later beschouwde hij de vordering nis verloren en dacht er niet meer aan. Eerst toen hij van uwe terugkomst boorde, heridnerde hij zich deze schuldbeke'alcuis weder. En waarom komt hij niet zelf om zijne aauspraak eo rechten te doeu gelden. Dat vond ik ook vreemd, hernam de oude man. Gij begrijpt dus, dat de schulbekente- nis vajacli is, zegde de graaf, ik kan haar niet aannemen. Dus was mijn vermoeden juist, zegde de inspecteur. Wenscht gij dat ik de zaak in handen van het gerecht geef Neen. Maar de bedrieger mag toch niet onge straft blijven. In allen gevalle zoudt gij mij I een genoegen doen, met op de ucbleriijde WETGEVENDE KIEZINGEN VAN 23 OCTOBER 1921 Het is dus HEDEN Donderdag dat, in onze stad, de eerste vergade ring zal plaats grijpen van de afge vaardigden vau ons kiesdistrict of arrondissement. Wij verlinasleu or.s, de hoop en den wensch uitte drukken, tevens een dringenden oproep doende tot al de oude trouwe vrienden, opdat de hijoenkomst talrijk en vruchtdra gend zou wezen. Immers, deze twee veroischten zijn volstrekt onontbeerlijk, opdat, met het oog op den aanstaan den strijd, het eerste vuur doeltreffend zal gepointeerd worden. Talrijk vooreerst moet de opkoms- zijn, want we willen allo standen broederlijk vereenigd voor hun belan, gon, als één man op de bres, ten c-inde de vertegenwoordiging erkend en de verzuchtingen van al de leden van het groot katholiek loger, op billijke, Waardige wijze verdedigd te zien. Onze partij, die te eenigor tijde op de voorposten aan te treffen was, waar liet geldt de meest uiteenloopoude ge- dnchton en allo standen der samenle ving in één stovigen band vast te snoe ren, zal in de toekomst, meer dan ooit,do woorden Eendrachten Recht vaardigheid aan hel hoofd van haar programma stellen, En niet alleen die princiepen hol laten weerklinken, doch, wars van allo charlatanism, in prach tige daden omzetten. Eendracht voor alios en in alles, beste vrienden Met den ouden vurigen geestdrift der roemrijke dagen van voorheen, met de frisscbo krachten der jongeren, zal uw krachtig optreden de edele grondbeginsels van het katholiek strijdlegei' weton te huldigen on in de toekomst nieuwe zegepralen voorbe reiden. De eendracht alleen is ons de stevige waarborg van de glansrijke overwinning, die ons niet ontgaan kan, omdat gauscb ons programma op vasto zuilen steuntop de verdediging van elk het zijne, op orde, op vrede, op gezonde en onvervalschte democra tie. Geen valscli uithangbord bij ons, maar recht voor de vuist, in alles en voor alles. Van dezo leuze wykt het kristen leger geen duimbreed af; die aanvalskroet blijvo eenstemmig aan geheven uit don mond van al de afge vaardigden, die hier Donderdag, zon der onderscheid van stand, elkander komen de hand drukken. We wenschen, op deze eerstkomen- vergadering, het woord der Recht vaardigheid en der gezonde rede te toenadering van alle menschen van goede wil, tot de aaneensluiting van de schuldbekentenis in eenige woorden (e verklaren, dat de w issel valscli is, dan zal er niemand meer door bedrogen kunnen worden. De graaf zag den rentenier opmerkzaam aan, maar hij vond in zijne trekken niets, wat hem mistrouwen kon inboezemen. De graaf soliraef eenige regels op de ach terzijde van het papier, waardoor de schuld bekentenis als valsoh werd verklaard en gaf ze toen aan den rentenier weder. Inderdaad uw schrift heeft volstrekt geene overeenkomst met dat der schuldbe kentenis, hernam de inspecteur, nadat hij een vluchtigen blik op de schuldbekentenis had geworpen. Ik dank u. Vondt gij het prooeB van den moordenaar niet belangrijk. Op mij maakte het geen bijzonderen indruk de schuld was duidelijk bewezen. O ja 1 Zoudt gij mij het genoegen willen doen, om mij de plaats der misdaad eens in oogenachonw te kt ten nemen. Ik stel uit lief hebberij, bijzonder belang in sulke zaken. Ik heb daar niets tegen, hernam de graaf, als gij wilt, geef ik u een bediende mede. Onnoodig beer graaf. Den weg zal ik wel vinden. Maar wanneer ik nog oen ander bezoek tot u mag richten, dan zoudt gij mij zeer verplioliten, zou ik de kunstschatten, die zich hier in het slot bevinden, eens mocht bezichtigen. ïk ben zelf een liefhebber, of schoon mijne verzameling van geene bijzon dere beteekenis is. De graaf schreof dit verzoek wat onbe schaamd te vinden, n aar toch, hij achtte het onbeleefd zulks te weigeren. van allen tlio Godsdienst, Taal on Vaderland liefhebben, van hen die kloekmoedig de belangen van bur ger, boer en werkman in de be sturen willen en zullen voorstaan, liet miskennen der burgerij, het ver trappelen dor rechtmatige eiscben van bet Vlaamsclie Diet, die wantoestand worde niet langer geduld. De belan gen van ons deftig werkende volk en noeste landbouwers zullen steeds in onze rangen de onbaatzucbligste ver dedigers vindon. En meer dan ooit blijft onze partij de trouwste dochter* der Kerk, de trouwe beschermster van het onsterflijk Pausdom. De eerstkomende vergadering onzer vertegenwoordigers weze vruchtdra gend en beilzaamvoor dodiepgescbok- te Maatschappij. Binnen de grenzen van ons geliefd Vaderland weerklinken dagelijks do maren van de ontzettende rampen die de volken teisteren, die hun Geloot verloren, don Oppersten koning mei- needig werden, het oor leenden aan roode booswichten en thans onder puinen, in stroomen bloed, do hulp van Europa afsmeeken. Dit volk beult den klauw van laffe belovers gevoeld. Zóó ver brengt bet socialismus do Menscbbeid zó'ó onmetelijk diep doen ellendige politiekers de massa zinken in de bel van bet verderf, in do armen der dood En bier, in ons België, wat al lucblkasteelen beloofd aan da arbeidende klas door groene en roodo albelovers En wat kwam er van al bun belollen Zie goed rondom u de menners, vetgemest, de zakken oad gevuld, in kamer-en schepen- zetels. En bun volgelingon met da bedelschotel in de band voor don strijdpenning der aanstaande kieziu- gen Die akelige komedianten ontmas keren; groene en roode gelukzoekers, bolcbivisten en tutti quanti, in lnm waar daglicht stellen, weze het orde woord voor den aanslaande kamp. Den burger uit den staat van miskenning, don werkman uit zijn minderwaardig heid rukken, den landbouwer bescher men door praktische wetten, don Vlaming geven wat hem toekomt en ons Vlaanderen groot en machtig maken, weze de strijdkreet. Met moed de wapens gevat In ons arsenaal zal elk het passend oor logstuig vinden om, zeker van den zege, den grooten strijd mee te voeren Aan 't werk Achtbare hoeren afgevaardigden, woest allen welkom in Aalst I De graaf trok aan do schel. Geleid dezen lieer door het slot, zegde hij tot den binnentredenden kamerdienaar, en toont hem allo kunstvoorwerpen gij kent ze beter dan ik. De rentenier Meyer scheen hij 't beach on- wen der kunstvoorwerpen geone blij kon te geven van een bijzonderen kenner te zijn dikwijls gevoelde zelfs Victor zich gedwon gen over liet oordeel van den ouden heer te lachen die voor minder merkwaardige stuk ken lang slaan bleef en het meest merk waardige dikwijls snel voorbij liep. Is dit het portret van den overleden graaf van Leeuwendael vroeg hij, en toon Victor toestemmend antwoordde, ging hij voort Ik heb dien ouden heer gekend hij hij was een zeer uitnemend en achtenswaar dig man. Ja, dat waslij zuchtte Victor. F.erc zij zijue nagedachtenis. En dit portret Is dat van de overledene gravin, cU moeder van den tegenwoordigen graaf. Het portret van dezeo laatslen zeker. Nog niet geschilderd mijnheer. Dan wordt het tijd, .schertste do rent meester. Bestaat er soms nog een portret uit zijno jeugd Neen. Hebt gij hom gekend, voor hij uaat Amerika ging vroeg dc rentenier, dio nu volst re^.t niet meer op de voorwerpen iel te. Ja. ik ben r eds 30 jaren hier in huis. r Vindt gii betn bij zijne terugkomst zcei I veranderd (vei volgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1