i& (Sen Volkerenbond Ns den moord op Erzlierger De strijd ia Klein-Azlë Eene vrouw tot Imrgemsester benoemd. De slachtoffers der luchtveroverlng Eene brandramp In Lapland. Moord op twee Fransche soldaten te Strassimrg. NIEUWS UIT KONGO. Massa aanhoudingen te Marseille De lersche kweslie, De kwestie der vergoedingen 3e in stukken gesneden vrouw In Duitschland. Oe commission. ]q haai' vergadering van gisteren voormid dag werd besloten de volgende commission 5ani6u le stellen in den loop van den avond 1. Een commissie voor de gerechterlijke vraagstukken id. voor de vraagstukken der inrichtingen id. voor de vraag- ftukkéft betreffende de onlwapening en den blocus id. van (iuanciën ld. vöór de menschlievende belangen id. voor de poli. tieke kwestiën. Zai Hongarië toegelaten worden in den schoot van den Volkenbond Met kandidaatechap van Hongarië aal aan leidinggeven tot hevige besprekingen. De vertegenwoordigers der Kleine Entente louden eene verklaring alleggen, dal zij 24 ure na het troonherstel van een Ilabsbur- ger Hongarie zullen binnenvallen om de ver dragen te doen eerbiedigen. Het vraagstuk der ontwapening. De lijdelijke gemengde commissie voorde bepprking der bewapening heeft den verslag gever van de subcommissie van de statistiek gehoord, die voorstelde een vragenlijst aan de regeeringen te zenden met verzoek om nauwkeurige gegevens omtrent hun strijd macht voor en na den oorlog. De commissie heeft het voorgestelde program aanvaard. Het voorslcl werd bestreden door den Eugelschen afgevaardigde Fiaher, die van meeoing was, dal zoolang de Vereenigde Staten, Duitschland en Kusland nog geen lid van den Bond zijn, de basis ontbreekt, waar op de vegeeringen de gevraagde inlichtingen niet alle openhartigheid kunnen geven. Vele legeeringen zouden om deze reden het vertrekken van gegevens weigeren en dit zou afbreuk kunnen doen aan hel gozag van den Volkerenbond. Eerst wanneer de Ver eenigde Staten lid van den Volkerenbond zijn, meende de heer Fisher, kan men aan de regeeringen alle vragenlijsten voorleggen, welke men weusoht. BeSalve den voorzitter Schanzer, kwam in het bijzonder de Fransche arbeidersver- mgenwoordiger Jouhaux legen deze ziens wijze op. Hij betoogde, dat de Volkerenbond dc eenmaal begonnen actie in zake de ont wapening tot het einde toe mooat doorzetten. Van veel beteekenis is deze actie geworden door het bijcoi.roepen van de conferentie le Washington. Er wordt van de regeeringen «iets buitengewoons verlangd, maar alleen inlichtingen, welke zij door bet Volkeren bondsverdrag verplicht zijn le geven. Iedere vertraging in deze aangelegenheid zou bei aanzien van den Bond ernstig kunnen be- «adeelen, terwijl net niet veel uitmaken aal, w anneer de een of andere regeenng niet op dj vragenlijst wil antwoorden. Mot 15 tegen 3 stemmen yverd ten slotto hel voorstel van de eub-commissie tot het zonden van de vragenlijst, aangenomen. Eerst zal men echter do gevraagde gegevens zooveel mogelijk uil andere bronnen (parle- ments?ershigen, offleiecle mededeelingen, enz.) trachten te halen. De vragenlijsten zullen slechts gebruikt worden ter aanvulling t.d dezo gegevens. De dagbladen melden de benoeming van M' j. Kaignaerls van Gheluvelt, in hoedanig heid van burgemeeeteres van Gtielnvelt (W. V.) 't ls de eerste vrouw die lolde bediening van burgemeester geroepen is. Men wijdt hare benoeming toe aan don moed en de bedrijvigheid waarvan zij blijken gaf sinds den wapenstilstand, voor den opbouw van haar dorp, dal door den oorlog gansch ver nield werd. Noy vijf dcoden Dinsdag avond, rond G 1/2 ure, is een vliegtuig van deu dienst Parijs-Strasburg, ten gronde geploft. Dc vier passagiers, die de reis medemaakt'Ui, bleven op den slag dood. De loods was erg gekwetst. Naar het gasthuis overgebracht, is hij er kort n a zijne afinkomst bezweken. ÏM SOUJET-HUSLAfJO In vrijheid stellingen Men berioht uit Moskou dal 53 leden van bel hulpcomiteil, die door de sovjets werden aangehouden, terug in vrijheid gesteld wer den. Drie hunner bleven aangehouden. Een ander bericht later ontvangen, luidt dal 61 leden van het hulpcomiteil gefusilleerd werden. Generaal Dou^aozewaki werd het hoofd van den staf benoemd. Trotzky begaf zich naar de provincie Kift. Dr. Hansen over den toestand. Rusland zou graag een internationale leening aangaan. De sovjets zijn bereid waarborgen aan de leenende regetring te geven. I)r. Nansen beschreef de uitgestrektheid van den honhersi ood. 25 tol 30 millioen lieden lijden onder de plaag. In zekere gewesten zijn er hoogsten 80 kilos voedsel per jnar en hoofd. Het is de onvermijdelijke dood. De dieren zulleD tusschen dit en korten lijd sterven en men zal niet eens in de lente kunnen zaaien. Niet 't akkoord over de Inrichting der hulp Volgens een telegram uit Londen, zou sir Philipp Lloyd Graeme, algemeen bestuurder bij bet ministerie van Bnitenlandsche zaken slechts naar Parijs terugkeereo, nadat er antwoord gekomen is op hot draadloos snel- beriobt, Zaterdag door het Franech gouyer- jiercect naar Moskou gezonden. Dc kommissie van Parijs wil onmiddelijk hare hulpbrengende taak aanvangen te No vorossisk, alwaar de hongersnood groote verwoestingen aanricht en zoo in Noordelijke riohling voortwerken. Het gouvernement der Sovjets dringt echter aan opdat de hulp to Petrograd zou samengetrokken wordeD. De kommissie der hulpverleoning evenwel van oordeel, dat de hulp niet verder zal kunnen uitgebreid worden dan tot Petro grad zelve. Een nieuw komplot Uit Reval wordt gemeld, dat te Moskou en elders in Rusland een waar schrikbewind heerscht, evenals tijdens de eerste dagen van de Bolsohewistische revolutie. Te Mos' ou werden drie honderd personen aangehouden, beticht van anti-revolutionnaire drijverijen. Onder de aangehoudenen bevinden zich tal rijke Bolschewistische ambtenaars. Te Petrograd werden zes honderd perso nen aangehouden waaronder vier honderd officieren der fialtische vloot. Deze aanhou dingen zouden in betrekking staan met de ontdekking van een monarohislisch komplot, dat voor doel bod, een nieuwen opstand uit te lokken te Cron6tadt. Al de marinesoldaten van Cronstadt zijn ontwapend geworden en in hunne kazernen geconsigneerd. Stockholm, G Sept. Uit Oestermund wordt gemeld, dal de stad Wilhelmina, in Lapland door een brandramp is geteisterd geworden. Vijf en zestig huizen werden door het vuur vernield. Honderd vijftig familiën zijn dakloos. De telefonische betrekkingen zijn afgesneden. Hulptreinen werden naar de geteisterde stad gezonden. Een snoode misdaad, welke eene diepe ontroering verwekte onder de bevolking, werd Zondag avond te Strassburg gepleegd. Twee soldaten van het 6® regiment kolo niale infanterie, Edmond Charpiol en Mau rice Haillaud, bevonden zich in een spijshuis waar ook gedanst werd, toen een tweetal on- bokenden met hen twist zochten... De twee soldaten verlieten de zaal, doch werden bui ten verraderlijk door de twee kerels aanga vallen. Beiden kregen versoheidone dolkste ken in den rug en moesten in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht wor- den. De aanvallers die dc vlucht genomen had den, worden ieverig opgezocht. Kongoleesch meubelhout. Belgische nijveraars zijn er in gelukt hout uit hel groote Evenaars-woud, dat in Afrika eene oppervlakte drie of viermaal zoo groot als heel Frankrijk beglaar, tot aan de Stan- leywatervallen te doen afdrijven. Van daar zal dit hout, per spoorweg, naar Mutadi ge voerd en daar per schip naar Antwerpen overgebracht worden. Men hoopt aldus de Belgische meubeinij- verheid van kostelijk hout aan een betrekke lijk goedkoopen prijs te voorzien. Gouverneur Lippens. De heer Lippens, gouverneur-generaal on zer colonie, die over eenige dagen Kindu heeft verlaten, wordt in het begin der maand November te Boma verwacht. Vandaar keert hij naar Belgie terug om er verslag uit te brengen over zijne reis, aan den minister van koloniën. Moordaanslag te Edalare. Dinsdag morgend rond 5 1/2 ure, drongen twee bandielnn op de hofstede van Henri Dupont, te Edeiare. De ellendelingen sloegen den blaffende» hond dood Leonie Dupont, in de 60 jaar oud, die buiten kwam gesprongen, werd door een der boosdoeners met een twee-kilo ge wicht, z.oo geweldig op het hoofd geslagen, dat zij badend in haar bloed ten gronde zeeg. Ilenri Dupont op het gerucht toegesneld, sprong n:iar de twee bandieten, die er niet ouder dan 18 jaar uitzagen. De kerels namen ijlings de vlucht. Het slachtoffer werd met behulp van ge- buren in hare woning gebracht, waar een geneesheer haar de noodigö zorgen toediende De ongelukki e verkeert in stervensge vaar. Het parket van Oudenaarde is ter plaats geweest. Men denkt dal de bandieten bekenden moeten zijn de vrouw ging gewoonlijk 's morgends vroeg naar de mis. Zij zouden den man die dan alleen was, hebben over vallen en vermoord en dan alles gestolen bobben wat er is buis was, De Matin verneemt uit Marseillo Naar aanleiding van de talrijke stoutmoe dige aanrandingen die de laatste tijden in de streek van Marseille plaats hadden (de dtelslal van 1 1/2 millioen ten nadeele van dc schatkist van Aix de aaorading op de haan van Valdonrie de aanslag op den heer Lander, bediende van de F. L. M., die van eene som van 140,000 fr. ontlast werd de aanraudiug op do baan van Rove en de mis lukte aanslag op de bureeleu van de heeren Armand te Marseille, die aanleiding gaf tot de aanhouding van 3 bandieten) had de lieer Thibon, prefekt van het departement van Bóuches du-Rhone, een razzia te Marseille bevolen, door 30 agenten der veiligheid, 30 wielrijdersagenten en talrijke gendarmen uitgevoerd, d.at zeer vruchtbaar was. Meer dan 150 - ongewenschten werden aangehouden, waaronderzich een 20tal ko- rels bevinden, die heel wat op hun kerfstok hebben. Oe verantwoordelijkheid. Een uitlating van Collins Dublin, 6 Sept. Alvorens het woord le richten tot een vergadering te Armagh, heefi Michael Collins, do aanvoerder van 't Ierscbc republikeinscho leger en - minister van Fi nanciën. i* gisteren geantwoord op de vol gende geschreven vraag - Kan de Valera's antwoord beschouwd worden als een defini tieve verwerping van de voorstellen van de Uritsche regeering - Zijn antwoord daarop luidde Onze positie is door het antwoord niet veranderd. Wij komen eenvoudig op voor regeering met toestemming van de geregeer- den. Dat is een redelijke positie, en haar aanneming in beginsel door Engeiaud zal een spoedigen vrede beteekenen. Ik weet niet van maatregelen van onzen kant, die een ernstige» toestand geschapen zouden hebben. Niet wij zeggen, dal hij ern stig is. Zij, die het zeg,en, moeten verant woordelijk zijn en op hen moet de last rusten. Nog geen wanhoop. Londen, 6 Sept.Uit de berichten uit Dublijn blijkt, dat, al erkent men, dat er een krisis ontstaan ia, men niet wanhoopt aan de mogdijkheid-vyn een regeling. De bladen en de openbare meening toonen een krachtigen st^un voor het voorstel ona een volksstem raing te houden. In de politieke kringen te Londen (rekt de aandacht zich nu samen op de gedragslijn welke het kabinet zal aannemen als het Woensdag te Inverness bijeenkomt. De onderkoning vertrokken. Dublijn, 6 September. Burggraaf Fit- zalan, onderkoning van Ierland, is gisteren, aan boord van een torpedojager, naar Schot land vertrokken alwaar hij Lloyd George zal ontmoete». Nasporingen naar den moordenaar. De nasporingen naar den moordenaar van Erzberger worden met grooten ijver voort gezet. De uitslagen die het onderzoek tot dusver opgeleverd hebben, zullen door aanplakbrie- ven aan de reklaamzuilen bekend worden gemaakt. De bekendmaking, waarop ook proeven van het handschrift der verdachten zullen voorkomen, moet dienen, om de belangstel ling van alle kringen der bevolking voor de ontdekking vin dc misdaad te wekken.1 Hindenburg en Erzberger. In de vergadering van het centrun: doelde afgevaardigde Pleiter volgens de Berliner Mcntagspost jnede/.dat generaal yon Hinden burg na hei sluiten van den wapenstilstand, den 13 November 1918, in tegenwoordigheid van generaal Goenér, en P.'ëifér, afgevaar digde, dank gezegd heeft voor den dienst aan het vaderland bewezen, door dezè ondank bare laak op zich te nemen. VVVt In de Engelsohe pers. I)e Westminster Gazette bespreekt de kwestie der sohadevergoeding en zogt, dat Frankrijk thans definitief heeft geweigerd, het te Parijs gesloten akkoord te bekrachti gen,, luidens hetwelk het milliard mark goud den 31 Augustus door Duitschland betaald, ten voordeele van België en Engeland moet komen. Frankrijk kan zijn aandeel pulten uit de opbrengst der mijnen van bet Saar- gebied. Wij mogen ooi, schrijft meer genoemd blad, in deze kwestie niet ai le inhalig too nen. Van den anderen kant heeft het Fransch gouvernement met Duitschland eene schik king getroffen, krachtens welke een gedeelte der betalingen in geld en in materialen zal worden gebruikt voor 't herstel van de ver woeste gewesten. Wij verheugen ons over die regeling,'die wij zelf herhaaldelijk heb ben voorgesteld; maar 't ia duidelijk, dalai die verschillende betalingen moeten worden geboekt op een gemeenschappelijke reke niiig, andersi zou er eindelooze verwarring ontsiaan. De nijverheid in 't stukje Nieuw België. ^ooais men weet heeft bet vredesverdrag van Versailles aan Belgie de twee kantons Eupen en Malmedy toegekend die vroeger nog tot Belgie, namelijk tot bet prinsdom Luik, behoord hadden, maar sedert ruim eene eeuw bij Pruisen werden ingelijfd. De streek is heuvelachtig, gelijk de aan palende provinciën Luik en Luxemburg en wordt besproeid door de Warche, wat niets anders beteekent dan Groote Beek. Nu dat die twee kantons tot Belgie terug gekeerd zijn, behoort het met ben nadere kennis te maken. De mijnnijverheden en de machienbouwerij die samengaan, hebben in het kanton Eupen ac'it gestichten, en drie in bel kanton Mai med y er werken 360 werklieden iu en 2e beschikken over eene drufkracht van 400 paarden. Hunne voortbrengselen zijn grint voor het belasten der spoorwegen en het bestee- nigen of grinten van straten, kalk, pannen 'en baksteenen. Een honderdtal werklieden vinden, eene broodwinning in den machienenbouw, die te Eupen in vier werkhuizen vervaardigd wor den. Er zijn daar eene ijzergieterij, eene fabriek van jjzcrdraadkabcls en eene fabriek vu:i iwijmnjtcbieneo. Alle andere nijverheden worden teil andere 00k in de streek uitgeoefend, op kleine behaal, overeenkomende met de gesteltenis der streek. Eupen telt ongeveer 15,000 inwoners. Het heeft ook zeepziederije»;schoenblink- fabritken, maalderijen en brouwerijen zoo als men er ook aantreft le Racren, Malmedy en Waismes, waar 300 werklieden gebezigd wofden in de houtnijverheden. Men maakt mijnhout en timmerhout. Malmedy telt nagenoeg 6000, inwoners. Er zijn 15 huidevetterijen, waarin 250 werk- lieden werkzaam {zijn. Men maakt er vooral zoolleer. Er is ook eene fabriek van zeemvellen. Te Eupen zijn ook drie huidevetterijen met 171 werklieden. Twee nijverheden van deze kantons zijn van groot belang do papiernijverheid en de weefnijverheid met gare verlakkingen. De papiernijverheid van Malmedy brengt in gewonen tijd 8.400 ton papier per jaar voort van verscheidene soorten photogra- ph ie-pa pier, sohrijf-en drukpapier, inpak- papier en ntjverheidspapior. De weefnijverheid telt in het kantQn Mal medy een twintigtal inrichtingen met geza menlijk 2000 werklieden. Op dezen oogoibiik werken er 275 molens met 6100 spillen. Er zijn spinnerijen, ltam- inerijen, weverijen, wasscüerijen, ververijen tfl Eupen, Herbestal, Walhorn, Moresnet, Kissinet, Honzet, Eynaken en Hergenralh. Te Malmedy is.ook een werkhuis van gemaakte kleederen en eene fabriek van strooieo hoeden te Waismes. In een aalput verdronken, De werkman Devos, van Moeakroen was bezig den aalput te ruimen on beging de onvoorzichtigheid het deksel er af te laten terwijl hij eene gevulde kuip wat verder ging uitklinken. Zij dochterken Germaine, 1 1/2 jaar oud, dal in de keuken zat, liep naar buiten en toen de moeder het kind vermiste en nergens kou vinden kreeg men akelige vermoedens. Devos deed aanstonds peilingen in den put en haalde weldra het kind op. Een bijgeroepen geneesheer diende het arme wichtje, dat nog zwak ademde, de beste zorgen toe, maar het was vruchteloos want eon halve uur nadien stierf het onge lukkige kleintje. Ongenoodigde gasten aaugehouden ie Brussel De rechterlijke agent Doizé, dor brigade van de Koolmarkt, heeft Dinsdag morgend, in een hotel der Emiel Jacqmuinlaan', oen. Italiaan aangehouden, die in 1910 uit Belgie gedreven was. Hij had zich tijdens den oor log zoo moedig gedragen dat hij de sterren van luitenant verwierf en verscheidene doko raties bekwam. Hij was naar Belgie teruggekeerd waar hij zijne paarden op de koérsp lemen deed loe pen, waar zijne kleuren zeef goed gekend waren. Op :t oogenblik zijner aanhouding had hij eene som va» 35,000 fr. in zijn be zithij moest bisnen eenige dagen 40,000 frs. trekken, opbrengst van den verkoop van twee zijner paarden. Hij zal voor banbreuk vervolgd worden. Denzelfden dag, op dezelfde laan, werd door denzelfden policieagent een Bulgaar aangehouden die valsohe papieren, op den naam van een Franschen oorlogsverminkte, in zijn bezit had. De kerel weed. door hel parket van Grenobel (Frankrijk) voor aftrug- gcla rijen opgezocht. Hij zal uitgeleverd worden. Oe Grieken aan de bovenhand. Alhenen, 6 September. Ouicieele mede- deeling van 3/9Onze troepen hebben al strijdende Yaban-Haman en den berg Ardis bezet. In die laatste stelling hebben wij een bataillon met zijn kommandant en zijn ge schut krijgsgevangen gemaakt. Een sterke afdeeling vijandelijke ruiterij met artillerie, welker aanvallen tegen onze verbindingsli- nicn herhaaldelijk werden afgeslagen, is door onze detachementen verrast en met zware verliezen aan manschappen en kanonnen op de vlucht gedreven. Later wordt gemeld, dal de Grieken An gora innamen. De doodstraf, door den krijgsraad uitge sproken tegen een Italiaan van Smyrna we gens verspieding, is bij koninklijk genade- besluit in levenslange gevangenis veranderd. tb partus Uil Lyon is te Parijs een telegram toege komen, meldend dat, volgens de inlichtingen aan de Algemeene Veiligheid verstrekt, de in stukken gesneden vrouw een jong meisje van Lyon zou zijn, dat sinds midden Juli verdwenen is. De rechterlijke policie van Parijs heoht evenwel geen groot geloof aan dit nieuw spoor. Men heeft wel over eenige dagen de verdwijning van het meisje gemeld, doch niets bewijst, ten minste tol hiertoe, dat zij hel slachtoffer zou zijn waarvan men de stukken in de Seine teruggevonden heeft. Evenwel, ten einde niets te verwaarlooten, wat licht ih die geheimzinnige zaak zou kunnen brengen, is een brigadier van de rechterlijke poiicie gelust gewordon te onderzoeken in welke omstandigheden het meisje van Lyóo ver dwenen is. M. Bayle, bestuurder van den rechterlijken idénliteitsdienst, heeft zijn verslag ingediend over tiet in Mokken gesneden 'lijk. Deze vrouw moet 1 m b6 totl in. 69 groot gewoest zijn en volgens microscopisch onder, zoek tusschen de 20 en 30jaar oud. M. Baylf heeft de vingerindrukken vergeleken, bij a deze welke in 't bezit zijn van het gerecht dooh nergens eenige gelijkenis gevonden. Hel verslag vermeldt ook nog, dat he hier wel eene misdaad geldt, daar noch siu denten in geneeskunde, 1100I1 geneesheeren, ooit ten hunnent mensohelijke lichamen heb- bon om ze te bestudeeren. In alle geval werd het lijk in stukken gesneden door een per soon die gewoon is vleesch te soheideu. Meer dan zes miljoen werkloozen I11 de Vereenigde Staten is de Dag van den Arbeid gevierd geworden. Te dezer gele. genheid heeft Samuel Gompers, voorzitter van hel Amerikaansch Arbeidsverbond, eene boodschap afgekondigd, waarin hij zegt dal hij op 6 miljoen bel getal werkloozen in Amerika schat, en bij de arbeiderspartij aandringt opdat zij zich op volledige wijw zou inrichten. De werklieden, zegt S. Gom, pers, zijn nu ten prooi aan de aanvallen dei reaktionaire machten. Van zijnen kant heeft M. Davis, sekretorïs van den Arbeid, tijdens eene aanspraak, te Détroit gehouden, bevestigd dat het cijfei door M. Gompers over het aantal gedwongen werkverletters gegeven, juist is, en hij heeft dringend aanbevolen dat er opeobare werken zouden uitgevosrd en maatregelen ggenomen worden, om den toestand te verbeteren. Amerkaansche bandieten aangehouden in Frankrijk. De gendarmerie Yan Troyes was verwit tigd geworden, dat vier bandieten, die U Laisnes, departement Cóte-d'Or, twee ban- dieterijen gepleegd hadden in een auto weg- vluobten. Onmiddellijk namen de gendar men de noodige voorzorgen, om den auto tegen le houden, doch de bandieten wisten de opgerichte hinderpalen te vermijden en zetten in volle vaart de vlucht naai' Parijs voort, achtervolgd door een auto waarin zich verscheidene gendarmen bevonden. De auto der bandieten reed veel sneller dan deze der gendarmen, zoodat de bandieUn reeds een grooten voorsprong hadden, toen zij verplicht waren te Fontaine-les-Grés, op 20 kim. van Troyee te stoppen, daar zij geen benzien meer hadden. D& bandieten lieten den auto achter en namen de vlucht, doek twee hunner konden spoedig achterhaald worden. Het signalement dor twee anderen werd in alle richtingen geseind en dezen werden eenige kilometers verder ook geknipt, Zij poogden nog tegenstand te bieden, docb de geDdarmnn trokken hunne revolvers en de kerels lieten zich overmeesteren. De vier bandieten werden naar Troyes overffebracht, Het zijn vier Amerikanen, waarvan er drie tol liet Amerikaan ach bezettingskorps vaq Koblenlz behooren. Het zijn de genaamden Carols Day, 27 jaar oud, Alva Cude, 24 jaai oud en Abell, 29 jaar oud. De vierde, eei burger, draagt een val sob en- naam Ilenri Duinont en ia 23 jaar oud. Zij weigeren op de hun gestelde vragen te antwoorden. Dt auto waarin zij de vlucht trachtten te nemen, behoorde aan het Amerikaansch leger. De bandieten zijn opgesloten. VW Een proklamatie van president Eborh De rijksvoorzitter heeft de volgende pro- olamatie aangaandejden eerbied der gewa< pende macht uitgevaardigd De politieke fctoestand der laatste tijden, zegt hij, heeft aanleiding gegeven tot aanval len, gewelddaden en ophitsingen tegen df vertegenwoordigers dei' gewapende macht. Die botreurbare daden zijn te verklaren door het feit dat het uniform gemengd werd in den strijd tusschen de politieke partgen eD dat men geen onderscheid maakte tusschen de werkelijke vertegenwoordigers der gewa« pende macht en de politieke tegenstrevers. De regeering heeft besloten daaraan eci einde te maken. Een bevel van den rijksvoorzitter en van den minister vau de rijksweer, zullen het onwettig dragen van het uniform voortaan verhinderen. De regecring moei dus vragen aan al da middens en aan al de partijen haar te steu nen om aan de gewapendej macht den eerbied te verzekeren, haar verschuldigd. De soldaat is een burger in uniform en dl vertegenwoordiger der gewapende macht door de rijksgronuwet voorzien. Hem eerbiedigen is de xelf-volkseerbiedi« ging in praktijk stellen. Het geschil met Beyeren Dc bladen te Munchen leveren heftig com«i mentaar op hel bevel van den rijksminister. Zoo schrijft de Bayèriscbe Kurier hel volgende De toon die het rijk thans tegen de Beier* sche regeering voort, is onduldbaar. In den minister!aad, zal de zeer ernstige toestand zeker ter sprake moeten komen, vooral zal men zich moeten bezig houden met het jong ste bevel uil Berlijn, «jat het verbod «ischl van de - Mu'ichener-Ausburger Zeitung on onmiddelijk rapport hierover verlangt. —5 Men is in Beieren niet langer bereid, zioh dl willekeurige aanvallen op de vrijheid van drukpers, die toch in de grondwet van het rijk ia gewaarborgd, te laten welgevallen. Het te Muncbeu verschijnend burgerlijk blad, de v. Munohon Zoilung, steunt dezen eiscb. De Vorwëris schrijft, dal de terugkeer van den minister president blijkbaar de s»n- leiding is van het verzet tegen de rljksregee' ring. De gewetenlooze ophitsing tegen d$ rljksregeering'zal méént bet blad -r den De werkeloosheid in Amerika

De Volksstem | 1921 | | pagina 2