Tentoonstelling In de Vakschool m Eendracht in de werking MISDAAD EN BEDROG Hel Maria-Kongres ta Brussel. |Zond2011 Soptamljsrj Maandag 12 Septem, 1921 Aan de Bezoekers der Tentoonstelling Iioogcre 7ui?bon wraad. Tweede Bedevaart 353 Gebroeders Van Raemrtoac's Kerkstraat, 0 en 22, Aalst. - XXVII* JAARGANG NUMMER 2!0 Tel. 114 DACa-BLi^LÏ) S3 CENTIEMEN WEKELIJKS 0,53 Uitgever: J. Van Nüffsl-Ds Gauw H. Emilianus j Zon op 5,23, onder 6,12 H. Guido Zon op 5,2cJ onder 0,10 Volle Maan don 16 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zicb te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Moxlaan,13, te Brussel8, Plaoe de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 WETGEVENDE KIEZINGEN VAN 23 OCTOBER 1921 De gevolgen van tweespalt an ver- tleeling zijn wjarsckuwendo lessen voordo toekomst. Expsrentia docit, de ondervinding leert. Steeds had de verdeeldheid voorgevolg een toestand te verwekken, die altijd noodlottig was voor de heiligste belangen dor partij in liet algemeen en voor de pri vate desiderata in het bijzonder; de verdeeldheid schiep zwakte, ontzenu wing; was, kenschetsend genoeg, im mer vooraigegaan van moedeloosheid, kende nooit dien onmisbaren goast- flritt, die tot welgelukken, lot groots overwinningen leidt. liebl ge nooit bemerkt, beste lozer, met hoQ weinig hoop en zekerheid in den goeden uitslag iemand die alleen staat, zijn schreden richt naar hel rechte doel hoe schroomvallig hjj den strijd aandurft Van zelffcetrou- wen, van onverschrokkenheid, geen spoor. Waarom Wee hern, die alleen staat, zegt liet TI. Schrift. Verdeeldt en gij zult hcerschcn, vermaant ons een andere stem. In de eendracht berust de zege, het welgelukken van alle ondernemingen; de eendracht komt alle moeilijkheden te hoven; in haar put rnon den noodi- gen moed, de vereisclite krachten, om steunend op hulp en bijstand, groot- sche werken aan te valteu. In de ver deeldheid verspilt men dikwerf het sap, het merg- van menig ontluikend talent, worden do oppersto belangen, het ware doel totaal uit het oog ver loren. En na den strijd slaat men ver bluft, beteuterd niets werd veroverd, niets gewonnen, maar veel te loor ge worpen. Deze onloochenbare waar heden, kunnen niet genoog herhaald worden. Hoeveel menschen, die het nochtans goed meenen, doch gehoor gaven aan do slem van den verdealer, die hun grieven uitbaatten, voelden zich niet pijnlijk teleurgesteld hij den uitslag hunner onbezonnen scheiding van de algemeenheid Groot en onbereken baar doemde dan de verantwoorde- iijklieid voor -ben op, en zo beseften die maar al te diep. Maar oneindig zwaarder is de ver antwoordelijkheid van deze die de eendracht verbreken, om zicb zeil', hun princiepen en bun oorsprong ver loochenend, steun zoeken hij vermomde maar gezworen vijanden der katho lieke partij. Werpen wij een bilkin het verleden zij, dio zoo handelden, hadden de partij waarin zij geboren waren, verzwak^ den vijand, die toch altijd.iltai hunnen bleef, versterkt in aanzien en macht. En meer verlaten dan ooit, overzagen zij met weemoed liet verloren terrein en blikten be schaamd op don val van deze die hen steeds hadden bijgestaan en wiens 40' vervolg. Dan begrijp iU niet waarom gij uw echtgenoot niet zijt gevolgd. Hij wilde dat liever niet, zegde mej'uf- vrouw van Hemert, bij wilde tiier eerst een best can zoeken en als hij dat niet vond, w as hij voornemens naar Amerika terug te Leeren Was hij met mijn broeder zeer vertrou welijk en bevriend ja. zij waren zeer goede vrienden. Zij waren altijd bij elkaar, en graaf van Leeu- wendeel zou zeker al liet mogelijke gedaan hebben, om mijn man eene toekomst te verschaften. Nu moest dit zulk een treurig einde nemen. Ik dank u voor de woorden van troost en opbeuring, die gij mij toezondl nu voor de toezending der middelen waar- door ik tot de reis in slaat werd gesteld. Ik heb u beloofd, voor u te zullen zorgen. In welke betrekking zoudt gij u liet liefst geplaatst zien vroeg Arnalia, terwijl Aline de vreemde nauwkeurig opnam, wier voorkomen haar nist zeer beviel. Wanneer gij mij hel vertrouwen wildot schenken, mij iiier ia het slot eene of andere betrekking te geven, ,d«n zou ik dit foree- rende vertrouwen onder alle opzichten trach ten waardig te zijn. Amelia schudde bedenkelijk het hoofd. Ik moet daarover eerst met mijn broe der spreken ik kan daar niet alleen over beschikken. Wanneer zijt gij aangekomen V Gisteron avond. I hulp, zoggen wij het maar vlakaf, zij nauwelijks ontberen kunnen. De eendracht baart vertrouwen. De vereeniging 'van alle strijdkrachten is trouwans de zekere waarbof om in zijn voornemen te lukken, te bekomen wat men verlangt, en zijn verzuchtin gen met roekeloozen durf te zien ver dedigen, Voelt men bij hot verlies van eenen vriend niet reeds een traan opwellen En wanneer die afbreuk vrijwillig geschiedt, van het eerste oogenblik af hoort men een beschuldi ging, het vermaan dat men een slechte daad gaat verrichten. Zoo gewordt het dezen die zich van de katholieke partij losrukt, die het kampperk ver laat waar alle standen hun woord te zeggen hebben, waar werkman en burger, boer en rentenier, naast elkan der in 'tgolid staan. Wie zich van hot groot leger atscheidt voelde steeds bittere teleurstelling en wroeging. Verdeeldheid kan nooit gowettigd worden, hoe uitoenloopeiid de gedach ten ook mogen wezen, hoe verschil lend ook de te veroveren verzuchtin gen zijn, Hot katholiek vaandel is groot genoeg om al de standen dor samenleving beschermend te overscha duwen; de plooien zijn wijd genoeg om daarin al de kinderen onzer fami lie op te nemen. Het oog gericht naar den edelen Vaandrig, staatsminister Woeste, de eer en de roem van Bel gië, nauw aangesloten bij onzo leiders, die onze liefde, vertrouwen en ver knochtheid waardig zijn, ou op wiens bijstand we nooit tevergeefs aanspraak maakten, laten wij ons van elkander niet scheiden. Eendracht in de werking Geen nfgczor.ik'i'dei,, -geer, atleeeloopers. Allen, al dezen die fier zijn de namen van Kristen en Katholiek te dragen, zullen in den aanstaanden kiesstrijd aan één touw trekken. Dau zal nog maals een prachiigen zegepraal ba- vestigen dat Eendracht Macht mankt. Met deze gevoelens bezield, door dit voornemen gesterkt, vatten wij den kamp voor de wetgevende ver kiezingen vol hoop en geestdrift aan. Do godsdianstplechtighadsn van Vrijdag. De Kommuniomis, ten 7 ure 's morgens, in Sint-Niklaaskerk door Z. I) H. Mgr Lc- graive, hulpbisschop van Mechelen gecele breerd, werd door eene ontzaglijke menigte geloovigen bijgewoon Hondnrd en honderd tallen H. Kommunies werden uitgereikt. Gansch den voormiddag en ook 's namiddags stroomde liet volk toe om O. L. V. van Peis en Vrede te komen voreeren en aanroepen. Schoon en troostend was het te zien hoe diep de Maria vereering wortel geschoten hseft in de Christen Ziel. De plechtige loven, van 6 en 3 ure des avonds, met treffende en diep- ro?rendc kanselredens van EE. PP. Gliai- neux en Geerebaert, Redemptoristen, werden Eu waar hebt gij overdacht Iu de Witte Zwaan. Ik ben daar niet bekend Doch indien gij er tevreden zijt, dan blijf daar. Ik zal u in elk geval morgen Dadere berichten zenden mijn broeder is oogenblikkelijk niet hier, hij zal waarschijnlijk eers. tegen den avond terugkeeren ik zal [er noch lieden of mor gen ochtend met hem over spreken en zend u dan bericht Amalia had uit eene schuiflade van haren lessenaar eenig geld genoroen, dat zij nu de vreemde aanbood. Mejufvrouw van nam het geld zonder aarzelen aan. Mijnheer de graaf zal zich mijner nog zeker herinneren, zegde zij, wanneer gij de goedheid wilt hebben hem een voorstel to doen, dan zal hij dit zonder twijfel goedkeu ren. Ik dank u voor uwe welwillende zorgen en zal uwe verdere bevelen afwachten. Nu eene diepe buiging verliet zij de ka mer. Aline zag Amalia vragend aan. Welken indruk heeft zij op gemaakt! Ik ben hat met mij zelf nog niet eons, antwoordde Amalia, ik had verwacht eeno bedroefde, door zorg verteerde vrouw te vinden. En was het eene tooneeispealater. Zij moet wel iets dergelijks vroeger geweest zijn hare klecding en manieren bewijzen zulks. Ik kan er niets van zegge En het ver oudert ook aan de zaak niets. Ik zal voor de juw zorgen. Gij moet du', in elk geval doen, daar gij aar hebt laten overkomen. Maat' vrat zal uw broeder daarvan zeggon? door duizendtallen krongresladen en geloovi- bijgewoond. Ware de Sint Niklaaskerk drie maal ruimer, nog ware zij gevuld geweest, want groot wes de menigte die er geen plaats vinden kon. De Maria-plechligheden en kon pressen be antwoorden ten volle aan de verwachtingen. De werkzaamheden der afdeelingen worden door ongeveer 3000 ingeschrevenen met de groölsle belangstelling gevolgd. Zij zullen de heerlijkste vruchten afwerpen. Zaterdag Kerkeiijke plechtigheden Zaterdag, ten 7 ure werdt, in de Sint-Ni- klaaskerk, eene Komrauniemis gecelebreerd door Z. D. II. Mgr. De Wachter, hulpbis schop vau Mechelen; 's aiföds, ten G ure, had in dezelfde kerk, een ponlifiknal Lof plaats, gezongen door Z. Kin. Kardinaal Merciei', aartsbisschop van Mechelen. Hel Póntifikaal Lof sloot do twee Maria.Kongres- aen. De afdeelingan Van 9 lot 12 ure vergaderden de af deelin gen der Kongressen de Fransolie afdeeling in T Sint-Aloysius Gesticht en de Vlaamsche, in het lokaal Eendracht en Arbeid Brialmontatraat. Vlaamsch Pdaria-Kor.gres. T Afdeeiing In de 1* afdeeling is het woord gevoerd geworden over Het Goddelijk Moederschap van de H. Maagd; Maria Medeverlosseres; Maria Middelares; Maria uitdeelster van alle genaden en over Maria'a invloed op merk waardige bekeeringen. Ilc Afdselint. In deze afdeeling heeft.de olgende bespre king plaats gehad over de Latijnsche Maria gedichten in de Middeleeuwen; de Vereering van Ma ia in haar Yotrefmis (onder een Votiefmis wordt verstaan de veranderlijke inisgebeden, opgesteld in verband met een persoonlijk of tijdelijk algemeen belang; zulke miesen dagteoken'-n reeds uit bet begin der IX* eeuw); ovordè Maria- gedicht en van Guido Gezelle; enz., en ook over de godsvrucht tot O. L. V. VAN PEIS EN VREDE, TE BRUSSEL. IIP Afdeeling. Maria en de sociale Vrouwenbeweging was het eerste punt der besprekingen van Zaterdag morgend. Het was de E. P. Dr B-uki'- ld v.ivtv-C-api e'é:.*a 1:!.^." va - Si-Job, te Aalst, welke eerst het woord voer de. Namen vervolgens het woord Z. E. H. kanunnik A. Desmedt, superior der Basiliek van Koekelberg Z. E. P. Ign. Beaufays, O. F. M. gewezen Apostolische Prelekt van 't Eiland Rhodes; Z. E. P. Wat- teyne, overste van het Seminarie der Missio- narissen van Afrika (Witte Paters)E. P. Alt. De Kevser, Redemptorist Z. E. P. otevaert, oud-missionaris in China, Scheut -, E. P. J. Bogaerts, S. J. E. P. Flameygh, missionaris van Scheut, over Maria Konin gin der Missies Maria iu de huidige Griek, sche Kerk de Maria devotie in de Belgische Missies der Witte Paters; Maria 's invloed op het leven der negers de Maria-dienst in het Chineesche Rijk de Maria-veroering in West Bengalen, en over Maria, Koningin der Apostelen. De rede van E. P. Fiameygh sloot deze heerlijke bespreking. Zaisrdag namiddag. Om 3 uren heeft in Pali ia de slotver gadering van de Vlaamscbe en Fransche M-.i- ria Kongressen plaats gehad onder voorzit- tersschap van Z. Etn. Kardinaal Mercicr. Namen hel woord op deze vergadering: Mgr Heylen, bisschop van Namon M. Ign. Sinzot, advokaat te Bergen M. Fierens lid dor Konk. VI. Akde. ;Mgr Croy, bisschop van Doornik en Z. E. dan Kardinaal. Rgrz'.cgs zc-Xusru'-jas*.t. .Aiaunw Hij zal boos op mij z;j:i hij wilde im mers niets voor do ongelukkigo doen, en wat ik lmb gedaan, dat deed ik buiteu zijn weten. Dan zal Lode wijk wel voor u spreken, zegde Aline. Want ook Lodewijk, de verloofde van Amalia, was door zijne zuster op de hoogte van menige verdenking gebracht, en hoewel da trouwhartige inan aan de kwade vermoe dens bijna volstrekt geen goloof koa hech ten, droeg hij echter Amalia te innige liefde toe. om niet met de grootste zorgvuldigheid voor datgene, wat haar lief en goed was, te waken. Misschiet* ware liet beter, ging Aline voort, det gij voor herstel uwer gezondheid naar Marieiaoat kwaamt. Waarom vroeg Amalia. Gij badt daar eene betere verzorging en kondt dan ook alls 'onaangenaamheden ont gaan. Wanneer uw brooder verneemt, dat gij deze vrouw hierheen hebt lateu komen, dan zal bij u wel eeuige verwij tingen doen. Maar welke redenen zou ik daarvoor opgeven Laat dit maar aan mij over. Uwe verloving en vriendsohap zou daarmede een einde kunnen nemen. Dat maakt niets uit. Ik kan geene liefde huichelen, wanneer ik onoverwinnelijken afkeer gevoel. Dan is het reeds bij u besloten, dat gij mét hem breekt vraeg Amalia op verwij lenden toon. Ik goh zulks Tast besloten^ Qft Wil ds STAD AALST MEULESCHETTESTRAAT 11, 12, 13, 16, 17, IS en 19 SEPTEMBER 1. Toegang vrij; kinderen welke niat vergezeld zijn van groots personen, worden niot toegelaten. 2. Ingang langs de Feestzaal, Meulesckettestraat. 3. Op Zondag II September, deuren open van 10 tot 1? ure voormiddag. van 3 1/2 tot 6 1/2 ure namiddag. 4. Den 12, 13, 16, 17, 18 en 19 September, van 10 tot 12 ure voormiddag en van 2 1/2 tot 6 1/2 ure namiddag. 5. Maandag 12 on Dijnsdagl3,in den namiddag, zullen deleerlingon werken. 6. Maandag 19 September, om 3 1/2 ure namiddag, vereerend bezoek van Zijne Hoogw. Mgr Seghers. Bisschop van Gent, wijding der Vak school en uitreiking der prijzen en diploma's in de Feestzaal, om 5 u. 7. Voor alle inlichtingen nopens de vakstudiën, mag men zich wenden tot een of anderen persoon welke een herinuoringsteeken (blauw-wit) dragen zal, of tot het bureel voor inlichtingen. 8/Zaal 1, Meubels; zaal 2, Electricitoit; zaal 3, Teekenen; zaal 4, Smee- werk en Paswerk; zaal 5, Paswerk, motors, draaiwerk, olectricitoit, traceeren en examineeren; zaal 6, Schrijnwerk. N. B. De proeven van de uittredendo leerlingen dragen do molding Eind examens n. Datum der wetgevende ver kiezingen. Brussel, 9 Sept. In e:n artikel over den datum der wetgevende kiezingen Het is stoffelijk onmogelijk dat de datum dei' kiezingen, op 23 October vastgesteld, niet voor 8 of 44 dagen worden uitgesteld. Het Brussels blad steunt ziju oordeel op 't volgende De Senaat komt op 20 September bijeen. Verondersteld dat onzo senateurs op ééu weck gedaan krijgen, dan moet de Kamer nog op 27 September vergaderen. En men moet geen waarzegger zijn om te voorspellen dat de Kamer het Vrouwenstem- recht zal verwerpen hetwelk door d$n Senaat zal aangenomen worden. Dus, zekerheid dat wét nog' wens naar den Senaat en dan weer naar de Kamer» ls dat alles vóór 1 October mogelijk En dat is de uiterste datum, want willen de kier zingen op 2S October plaats hebben, da» moet hel decreet van ontbinding op 20 Ooto- ber in den Moniteur verschijnen. In zijne laatste zitting, den 7 dezer, heeft de Hoogero Tuinbouwraad kennis gekregen van verschillende mededeelingen aangaaude moeilijkheden welke in den weg slaan van het invooreu in Frankrijk van Belgische bloemen. Aangezien deze beperkingen hoegenaamd niet gerechtvaardigd zijn vermits de zuidor- bloemon nog altijd zonder de minste reohten in België toegelaten worden, vraag de Raad dat de Regeering krachtdadig ingrijpe. Moesten deze beperkingen behouden wor den. verzoekt hij de Regeering voldoende rechten toe te passen op de Fransche bloe men welke weldra in ontzaglijke hoeveelheden gaan ingevoerd worden. Dc Raad verklaart zich in princiep voor den vrijhandel in zake Tuinbouwproducten, doch hij kan den vrijen invoer in Belgie niet dulden als Frankrijk ons zijn eigen grenzen sluit. eerste goleganheid waarnemen, om het uwen broeder to zeggen. En uw \ader Hij zal de overtuiging krijgen dat ik niet anders ha'ideton kan. Ga mee naar Ma- riemont, daar zult gij spoediger genezen zijn. Hou kunt gij dat beweren vroeg Ama lia, verwonderd over de zekerheid, waarmede hare vriendin dit voorspelde. Aline werd verlegen zij durfde het nog niet wagen hare vermoedens uit te spreken. -- Omdat gij daar eene zorgvaldiger ver pleging heut, zegde zij. Zij trad na deze woorden haastig voor het venster terug zij zag juist dat kapitein Co quille van het paard sprong en Leeuwendael naderde zij ging hem schielijk te gemoet, want zij begreep dai zeer bijzondere redenen hem hierheen brachten. Is hier eene vreemde dame? vroeg hij haar. 'Als gij mejuffrouw Van Hemert uit Amerika bedoelt, die was hier, antwoordde Aline. Heeft zij met don graaf gesproken Neon, hij komN niet voor iaat in den avond ie huis. Waa;1 is zij op hel oogonblik Denkelijk in liet logement De Witte Zwaan. Nu, gegroet, Aline. Ik moet spoedig vertrekken. Het beslissend oogenblik zal spoedig daar zijn. De oplossing van het raau- sjI is denkelijk nader dan wij danken. Hij kuste zijne beminde op het voorhoofd, sprong terstond weder te paard en reed weg. naar da Graven van don IJzsr op Zondag 18 September, te Steenetraote. VAN TEMSCHE Onder de vele dooden van den IJzer zijn er geen die zoo bemind worden door ons volk, als die twee broeders Edward Frans, in den vreeselijken nacht van 2o Maart 1917 in elkanders armen gestorven lusschen de twee vijandige lijnen le Sieeu- siracte. Er gaat geen gesneuvelden-herden king meer voorbij, zonder dat zij ook op grootsche wijze'herdacht worden, 't zij door praalwagens, 't zij door tooneel of declama tie. Dit is buitengewoon verheugend, want wie leeft in.bef hart vim een. volk, i: niet vruchteloos gestorven. Hoe en v. r n zijn zij gevallen, en wat is op heden de beteeké- nis van hun dood Beide waren Arlogsvrijwilliger, E 'ward kind dar werkelijkheid. Frans een Tijuvoe" lende dichtersziel. Hun leus was de vol Tosaam vereend, in vreugde en nood, Als de eene sterft, dan de audre ook doo#. Gedurende de eerste oorlogsjaren blev^r. zij die leus broederlijk getrouw, steeds zag men ze samen, zoowel in de bloedgracliten als op rust. Op de gevaarlijkste posten zag men ze 't meest, zoodat welhaast hun hel denmoed legendarisch werd. Nadat beida hersteld waren van verwondingen, maaklao zij als sergeant deel uit vau de öe komp. 2A' linie. Deze kompagnie kreeg in Maart 1917 de opdracht in de vijandige eerste lijn le dringen. Edward voerde hot bevel over een groep inijnwerpers en zou langs den linker vleugel, twee verbindingsloopgraohten ver sperren, terwijl Frans met enkele mannen, langs den rechter kant de loopgraaf moest onderzoeken. Het was een taak zwaar van verarj twoordelij k heid. Nadat eenieder zijne bijzondere opdracht gekregen had, verwijderden zich de twee broeders. In Je eenzaamheid van een verla ten hoekje beraadslaagden zij kalm over hunnen plicht. Frans herinnerde zich aan de DE VREEMDE VROUW. De inspecteur Garlier had iotusschen zijne nasporingen onvermoeid voortgezet en zijne ontdekkingen aan de rechterlijke macht me degedeeld. Hij was tot de zekerheid geko men dal de in hetbosoh gevonden knoopen aan niemand anders dan aan deu graaf toe- behoorden. Do voetstappen, die hij zorgvul dig in het bosch had opgemeten, kwamen nauwkeurig overeen met de maat der laar zen van don bezitter van Leeuwendael, welke hij behendiglijk van diens schoenma ker had weten te verkrijgen. Hij liep ongeduldig in zijne kamer op en neder 't was reeds laat iu den middag, toen kapitein Coquillo, dien hij naar Leeuwendael gezonden had, hem den uilslag van zijn be zoek kwam mededeelen. Teruggekeerd door het bosch, sprak Coquille, heb ik daar gendarmen ontmoet. Is de zaak met den graaf reeds zoover ge, komen Geduld, mijn vriend, antwoordde d# Ij specteur dat is weer iels anders. In hel boach moet zich ergens Van Hemelen ver scholen hebben, die met verachting van alle levensgevaar uit do gevangenis is ontvlucht. Op dit oogenblik trad een oude visscher bij den inspec eur binnen. Hebt gij verlof bekomen, om het ff.eer droog te laten loonen De graaf was niet te huis, en dc oireic'/i- ter hoeft er zich verder niet ora bekomn^erd en mij laten begaan En hebt gij niets gevonden t vroeg da inspecteur ongeduldig* is>51 (verroigt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1