>v MISDAAD EN BEDROG Verschrikkelijke Spoorwegramp Vliepronplak te Oostende. ■sW-'.J Dinsdag 1921 M Wlaria-Kongres ts Brussel. Ministerie van Spoorwegen. Nog Sassenbach-betoogingen. Rond het Parlement Heer vergeef het him want ze weten niet wat ze flaen... XXVU* JAARGANG NUMMER 21! Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114 - DAGBLAD - 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS O.BO - Uitgever: J. Van Nuffel-Db Gemdt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zioh te wenden tot het Agentschap Hay as, Adolf Maslaan,13, te Bruaael8, Place de la Bourse, Partjs—- en 6, Bream s Buildinga Londres E.G.4 H. Afflalus Zon op b,28, onder 6,08 Volle Maan den 16 De kroning van het 0. L. Vrouwebeeld. Brussel, 11 September. Heden is de laatste doch de grootsche dag der feesten welke vanaf Donderdag in de hoofdstad heb ben plaats gevonden. 't Mag gezegd worden de Belgische katholieken hebben op waardige wijze deze ■Mariafeesten gevierd en dit kon men dan ook verwachten in een land waar de eeredienst jegens de Moeder van Jesus Christus steeds too algemeen en zoo populair is geweest. Door hoogeschool-professoren, theologen an geleerden werd gedurende het Maria- congres de lof verkondigd van haar, die tusschen alle menschenkinderen werd uitver koren om de moeder te zijn van den Zalig maker en aldus in volle waarheid als een koningin hoven alle andere geschapen wezens uilscbittert. Te 9 ure had Zondag in de St-Gudulakerk een plechtige pontificale hoogmis plaats, ge celebreerd door Z. Em. kardinaal Mercier, in aanwezigheid van al de bisschoppen van Belgie en de gemijterde abten der verschil lende Orders. De schola van het groot Semi narie en het Rumolduskoor van Mechelen tongen- gedurende den dienst, onder leiding van E. H. Van Nuffel, bestuurder van het interdeocesaan instituut van kerkmuziek. Na de pontificale mis, van wier luister men moeilijk een denkbeeld kan geven, had öp het voorplein van Sinle-Gudula de plech tige kroning plaats van het Beeld van O. L. V tan Peis en Vrede, door Z. Em. kardinaal Mercier. Een gelegenheidshymne werd tijdens de plechtigheid uitgevoerd Tota pulchra floor 300 zangers. De processie. Na de kroning werd het eerbiedwaardig Beeld van O. L. Vrouw van Peis en Vrede 'in processie naar do St-Nicolaaskerk terug gebracht, alwaar het sedert onheugelijke lijden verblijft en door de geloovigen wordt vereerd. Een muziekkorps opende de processie. Dan volgden de wapperende vlaggen der katholieke en vrije scholen. Daarna een zin gende groep. Volgde dan een groep levende Beelden, welke de geheimen van den Rozen krans voorstellen, voorgesteld door groepen van tien meisjes. Dan kwamen de groepen der vaahïïéls ënTihnnierëu der Brusselsche parochies Vervolgens het relikwieschrijn van Neer-Waver, gedragen door deeerw. paters Benedictijnen der Abdij van Affligem. De tiende groep was de O. L. V. groep van Hallo. Een talrijke groep verbeeldt de enge len welke Maria bezingen als Koningin van Hemel en aarde. Maagdenreien begeleiden fuet beeld van 0. L. Vrouw van Pois. Daarna kwam het gekroonde beeld van O. L. V. van Peis en Vréde, omringd door een groot aantal vaandels. Volgt daarna een gemengd koor van 300 zangers. We sommen nog do volgende groepen op Afvaardiging van de Hoogescliool van Leuven in professoraal toga De vermaarde kapelmeesters van Antwer pen in toga Kruis en Acolieten De studenten van het Missiehuis van Scheut De Schola van bet Groot Seminarie van Mecfc >len en Sint-Rumoldus'koor R- yuliere en Seculiere Geestelijkheid Kanunniken Gemijterde Abten De Doorluchtige Bisschoppen en ten slotte hel H. Sacramentin liet gevolg bemerkten wij MM. Carton de Wiart, eerste minister Ruzelte, minister van Landbouw staats 41c vervolg. Veel horna m-de oude man ik heb alles zoo gelaten als het was, toen ik het vond. Hij legde een klein, oogenschijnlijk zwaar pakje op tafel. Coquille trad nieuwsgierig nader. Het was een witte toegeknoopte neusdoek; daarin bevond zich een lederen geldbeurs, een groot zilveren horloge, eenige zware ateenen en een zoogen aam den doodslager, een kleine van leder gevlochten stok met looden knop. De inspecteur deed den visscher nog eenige vragen omtrent de plaats van den vondst en zijne getuigen, vervolgens stak hij hem twee vijffrankstukken in de hand met de belofte hem den volgenden dag voor zijn arbeid nog beter te zullen neloonen, doch onder deze voorwaarde, dat hij voorloopig aan niemand mededeling mocht doen, welke zaken hij in het meer gevonden had. De oude man beloofde en ging zeer goed tevreden met de ontvangetie belooning heen. Wat zegt gij er nu van vroeg d© in specteur, en de zegepraal, dieuitxijne oogon glinsterde, bewees zijne voldoening. Hier liggen het horloge en de beurs van den ver moorden matroos, en het is met deren stok. die niet de slok is van een vagebond maar een werkelijk wapen, dat de man is lerneor geslagen. En er is ook een tesken aan den "zak- !oek zegde Coquille. minister Gooreman de Favereau, voorzitter van den Senaat een groot aantal Senators en Kamerleden verder, katholiek# notabi- liteiten van gansch het land. Langs al de straten waar deze .prachtige en indrukwekkende processie doortrok, was eene groote massa volk geschaard. Op de Groote Markt was een altaar opge richt, waar de zegen met het Allerheiligste werd gegeven en Maria-hymnen werden uitgevoerd. Aan de Sinte-Nicolaaskerk trad de groep met het beeld van O.L. Vrouw van Peis en Vrede uit de processie en werd het midden der kerk gedragen, waar het sedert eeuwen werd vereerd. Een Maria-Gantate werd aldaar uitgevoerd onder leiding van den componist, de heer A. Moortgat van Halle. De processie zette daarna hare triomfante- lijken marsch voort tot aan de Sinte Gudula- kerk. Daar werd van op de trappen, die naar het voorportaal leiden nog een laatste maal de benedictie met het Heilig Sacrament gegeven doorZ. Em. kardinaal Mercier. Een indrukwekkend en plechtig oogenblik was het wanneer de aartsbisschop de duizenden neergeknield zegende, terwijl de thebaansche trompetten schalden. Algemeen is betreurd geworden dat het einde der processie gestoord werd door regenvlagen, al waren doze dan ook slechts van korten duur. De volgende week De gansche volgende week zullen in de Sint-Nicolaaskerk (bij de Brusselsche Beurs) nog talrijke godsdienstige plcchtighede plaats hebben. lederen dag zal te 10 ure eene plechtige mis woi den gecelebreerd, door de dekens van de stad en het arrondissement Brussel. Ook zal iederen dag een plechtig lof plaats hebben te 6 ure met Fransch Sermoen en te 8 ure met Vlaamsch Sm-moen. Befaamde kansolrederiaaas zullen gedurende deze loven het woord voeren. Hot passagiersverkesr tusschen Qostande en Dover. In de maand Augustnsli. hebben de Staats- paketbooten tussohen Oostende en Dover 43.391 passagiers overgebracht. Sodert 1 Ja nuari 1921, zegge gedurende de acht eerste maanden van hel jaar, weiden 181.526 reizi gers overgebracht tegen 176.847 voor het overeenkomend tijdvak van 1920. Vergelijkend examen voor da bediening van klasseerdcr en van bode. Een wedstrijd, voorbehouden aan de oor logsverminkten en afgekeurdén, wordt eer lang uitgeschreven te Luik, te Gent en te Antwerpen voor de aanwijzing van 8 candi- daten voor de bediening van klasseerder en van bode, waarvan twee voor ejke- der ge meenten Luik en Gent en een voor Antwer pen, bij het Beheer van Telegrafen en Tele fonen, en één voor elke der gemeenten Neuf- chateau, Hasselt en Brugge, bij liet Beheer van Posterijen. De candidaten moeten EEN der twee Be- .heeren kiezen en mogen enkel mededingen voor EENE gemeente. Er wordt geen ouderdomsgrens bepaald om deel te nemen aan den wedstrijd. Deaan- vtagen moeten uiterlijk op 25 SEPTEMBER 1921 in de bureelen van het Departement toekomen. Vooraleer hu one aanvraag op te maken gelieven de belanghebbenden de berichten le raadplegen welke uitgeplakt zijn in de spoor wegstatiën en in de post- en telegraafkanto ren, en waarop de voorwaarden van aanne ming alsmede de op te ge /en inliohtiagen aangeduid zijn. Er staat op V. H. 12. Zeker de kerel heet van Hamert. Men heeft hem voor den graaf Leeuwendael aangezien, en^waredit het geval geweest, dan had hij reeds lang achter slot en grendel gezeten. Doch de meest overtuigende bewijzen zullen wij wel aanstonds uit den mond der ^rouw verne men. Ik heb terstond naar de Witte Zwaan gezonden en verwacht haar ieder oogenblik hier. En werkelijk nog slechts weinig lijd ble ven de twee vrienden met elkaar voortspre ken, toen er eene dame bij den inspecteur werdjaangemeld. Ik heb zeker de heer van met mejuffrouw van Hemert te spreken. De dame knikte hierop toestemmend en de inspecteur ging voort Zoodra ik uwe aankomst vernomen had stelde ik er belang in u le sqreken. Dooh ik vernam, dat gij u reeds naar Leeuwendael had begeven. Uwe vriendelijke uilnoodiging ontving ik eerst bij mijne terugkomst van het slot. Gij zijt zeker terstond na den brief van gravin Amalia uit Amerika vertrokken en hebt dus denkelijk het lolegram niet meer ontvangen, hetwelk ik u zestien dagen latei- toezond. Mij is van een telegram niets bekend, antwoordde zij verwondderd. Behelsde het ook een bericht van over te komen en met welk doel"? Wees overtuigd, mejuffrouw, dat wij alle;, uw belang op het oog hadden. Hebt gij mijnheer dea grauf op Leeuwendael gespro- Ditmaal te Morlanwelz. De Duitscher Sassenbach verblijft op dit oogenblik te Morlanwelz in een der lokalen van het Atheneum, door de provincieover- heid te zijner beschikking gesteld. Rond half acht des avonds werd een stoet ingericht als protest tegen zijn verblijf. H ij was op touw gezet door de oudistrijders en gedeporteerden van Morlanwelz. Een dui zendtal personen volgden achter de oud strijders en gedeportc >rden. Aan het hoofd zag men d$*t socialistische!! volksvertegenwoordiger en u"t»n burgemeester van Morlanwelz. Op de Place de la Station, worden bloe men neergelegd voor het monument ter nagedachtenis dergenen die hun leven voor het Vaderland lieten. Het muziekkorps speelde de - Brabanèouna De burgemeester nam het woord en zei dat hij verlangde dat de orde geëerbiedigd werd, de eenige voorwaarde waarop de betooging was toegelaten geworden. Zijn woorden werden onthaald op c Vive la Belgique en Viva lc ïloi Iri een hoek van de plaats zongen een twintigtal mannen toen de - Internationale De policie deed deze zangers zwijgen. De roode vlag- die aan hot Volkshuis werd gezwaaid toen ae stoet er voorbij passeerde, werd op gefluit onthaald. Een tegenmanifestatie in het Volkshuis op touw gezet werd op dezelfdo wijze onthaald. M. Berloz kwam onmlddelijk Ier plaatse en deed de betoogers uiteengaan. Waarom dien Boche in Belgie toegelaten wordt kunnen wij maar niet begrijpen. Indien er ergere feilen- voorvallen zal het toch wel de schuld zijn van het gouverne - ment. IN FRANKRIJK 32 doodse. Eén zesfiytai gekweisien. Zaterdag nacht, rond balf elf, is de sael- trein Straatsburg-Lyoponiriggeld, ter hoogte van de statie Les Echets. in het departement Ain, en op enkele kilometers van Lyon. Wanneer de ramp plaats greep reed de trein met eene snelheid van 80 klim. in het uur. Hel ongeluk wordt toegeschreven aan een slecht wissel-stellen. Talrijke reizigers werden ged6od. De eerste gekwetsten kwa men iu het gasthuis te Lyon aan, Zondag nacht om half twee vele hunner zijn zwaar gewond. Nadere bijzonderheden In den exprestrein hadden talrijke solda ten plaats genomen, die deel maken van hel bezettingsleger aan den Rbyn en die nu in verlof gingen. De drie eerste rijtuigen van den trein werden omvergeworpen en in splintert ge slagen. Het verhaal van een ooggetuige Een medereiziger, luitenant Dubois, ver teld over hot ongeluk Daar de trein vertraging bad reden we met een snelheid van meer dan 80 kilm. per uur. Eensklaps werden wij door elkaar ge smeten door een geweldigen schok en ter- zelf der tijd s\egen angst- en smartkreten op. u De treii\ reed nog een eind verder en ken Neen, ik heb hem niet meer gezien. Uw echtgenoot reisde mot hetzelfde schip en gelijk met den graaf, niet waar De dame knikte toestemmend. Uw echtgenoot en de graaf schijnen in Amerika zeer goede vrienden geweest te zijn. De graaf stelde alle verti ouwen in mijn man hij doelde hem al zijn lief en leed mede. En ook zelfs voor mij had de graaf geen geheimen. Gij kent dus ook h#t verleden van den graaf? Tot in de kleinste bijzonderheden. Daarom was hij er dus zeker zoo op tegen dat gij hier zoudt komen Was hij daar tegen vroeg de Ameri- kaansohe, en hij had mij toch vast beloofd, voor mij te zullen zorgen indien mijn echt genoot dit mocht verwaarloozen. Op het verongelukte sohip bevond zich een zekere matroos;. Gerard genaamd. Kende de graaf dezen Gerard heette de matroos, die de goe- doren van den graaf haalde, om deze op het schip te brongen, ?zegde zij nadendend. Ik herinner mij dat de graaf hem naar zijn naam vroeg, toen hij hem liet drinkgeld gaf. .\l9 uw echtgenoot nu nog leefde, wat zoudt gij dan doon vroeg de inspecteur. Gravin Amalia schreef mij, dat er bij de schipbreuk slechts drie menschen waren gered haar broeder, eene jonge dame en een matroos, zegde zij. Dat gelooft ten minste maar kan men liet met zekerheid zeggen Er konden nog wel meer personen gered zijn keut gij dezen neusdoek toen hij eindelijk stilhield sprang ik op het spoor de drie eerste wagons lagen in puin vrouwen en kinders nepen om hulp. De on gedeerde reizigers droegen de gekwetsten in het station van Echets wij zagen een twin tigtal dooden op het spoor liggen. Er werd om hulp geseind naar Lyon en weldra verschenen talrijke geueesheeren per auto. Na een eorste verzorging werden tal rijke gekwetsten naar Lyon gevoerd.» Om 11 ure 's morgens schatte men dat er 32 dooden zijn. Er hl ven dan nog een tiental lijken onder de verbrijzelde waggons liggen. Het aantal gekwetsten bedraagt een zestigtal. Verscheidene gekwetsten zijfl in bopeloozen toestand weggebracht. M. Henriot, burgemeester van Lyon, heeft Zondag namiddag de gekwetsten bezocht. Daarna begaf hij zich naar de plaats der ramp. Van de zeven ontriggelde waggons, zijn er drie letterlijk geheel vernield. Een der wag gons werd tegen den muur der goederensta tie geslingerd. De twee andere waggons vormen nog enkel een hoop hout en er- wrongen ijzer waaruit twee mannen armen, een vrouwenvoet geschoeid met een gele bottien, en wat verder nog een vreeselijk verminkt hoofd uitsteken. Uit den waggon die verbrijzeld ligt tegen de goederenstahe steekt het verpletterd bovenlijf van eenen soldaat. In den trein bevonden zich ook twaalf ge strafte soldaten, die onder geleide van vijf gendarmen naar Marseille moesten, alwaar zij zich zouden inschepen voor de Afrika- bataljons Van de vijf gendarmett zijn er drie gedood. De twee anderen zijn gevaarlijk ge kwetst. Slechts vier der gestrafte soldaten ontkwamen het heelhuids. Ojostende, 11 Sept. Tijdens luchldemon- slRUies is luitenant Deplus in zee gevallen. Naders bijzonderheden. Zondag namiddag had te Oostende den wedstrijd plaats voor vernietiging van bal lons, voorbehouden aan militaire vliegers deze wedstrijd had plaats boven de zee. Rond 4 ure, op het oogenblik dat hij zioh voorbereidde om een der ballons te vernieti gen die opgelaten werden op eene sleepboot, voor ankei liggend voor het kursaal, is de Nieuport - van luitenant Dop lus, van de 3* school, onverwachts gokapsysd cn in zee gevallen en verdwenen. Een ontzaglijke menigte woonde van op den dijk en van in de hotels do ramp bij. Het is onmogelijk geweest den ongeluk- kigen vliegenier te redden. Het was twintig minuten vóór vijf ure, Luitenant Deplus was met zijn Nieuport- eenvlakker opgestegen en zweefde boven zee. Van boord van den sleepboot, die op 800 meters van de kust op anker lag moest een luchtbal opgelaten worden, waarop luitenant Deplns jacht zou maken. Daar de luchtbal niet opsteeg, daalde lui tenant Deplus in loodrechte lijn naar bene den. Hij kon er echter niet in gelukken zijn vliegtuig terug recht le brengen en stortte in zee. De sleepboot'liohte onmiddelijk het anker en ging op zoek naar het vliegtuig doc'.i kon het niet vinden. Luitenant Deplus zooals al de vliegers die in een een vlakker opstijgen, was met een riem aan het schuitje vastgemaakt en kon zioh niet losmaken. De dapperen officier had geheel den oorlog medegemaakt als vlieger. Hij wss thans Nauwelijks had zij dien gezien, of zij ver klaarde, dat het haar eigendom was. Mijn man beeft eenige van deze zak doeken medegenomen, voegde zij er bij, ik heb er zelf den naam iu gezet. Dus leeft bij nog Ik heb goede hoop zulks te mogen den ken. Hebt gij wellicht een portret van uw man Gij aull iu dit medallon twee portretten vinden, hernam de vrouw verlegen, terwijl zij een Itlsiie gouden ketting losmaakte, waaraan een medaljon hing. Links is het portret van mijn man. Aan de rechtorzijde is dat van deu graaf. Hij was onze beste huisvriend. Coquille en de inspecteur beschouwden de portretten met bijzondere aandacht. Zij gelijken wel elkaar, zegde de in specteur. Wat gestalte en de spraak betreft had den zij veel overeenkomst, maar Zij droegen beiden een baard Mijn man vroeger niet eerst in den taais ten tijd liet hij ^ijn baard groeien. Hebt gij missohien een brief of eenig ander geschrift van uw echtgenoot Niels dan een reiswijzer, waarop hij eanige aanteekeningen voor inij heeft ge maakt. Mejufvrouw Van Hemert toonde het aan geduide boekje, en de blik van den ouden man rustte lang op het geschrift. Is u ook een bijzonder teeken bekend, waaraan gij "uwen echtgenoot zoudt herkeu. □eu onderrichter aan de militaire vliegschool Luitenant Deplus was rondde 40 jaar oud. Daar de tij s'avonds opkwam hoopte men dat het vliegtuig, met dsn ongelukkigaa loods aan wal zou spoelen. Niettegenstaande het droevig ongeluk werden de wedstrijden toch voortsgnzel. Da vliegers waren in dienst en volbrachten hnn- nen plicht. De Provincieverkiezing. De Kommissie van binnentaudsche zaken van den Senaat heeft Vrijdag na'midJag liet onderzoek voortgezel der -organischo wel van de provincieverkiezing, onder voorzitter schap van B. Berryei' Zij keurde hot verslag goed van M. Ligy dat onder meer het vrou wenstemrecht omvat. Verder heefi zij eenige inlichtingen gevraagd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, en zal opnieuw samen komen na antwoord erop. Wat de toepassing betreft der evenredige vertegenwoordiging in de bestendige of vaardigingen, heeft zij het standpunt ingenomen der Kamer, die liet ontwerp uit do kwestie geschakeld heeft. De Senaat en de politlokommissarissen. De Kommie van binnenlandsche zaken van den Senaat heeft eveneens Vrijdag namiddag eenparig hel wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de wedden der policiekoramisaarissen en hunne adjunkten g vastgesteld worden. Zij heeft besloten dit ontwerp op een der volgen de zittingen aan te nemen. In de Com missiën van Buitenlandscha Zaken. Voor de Commissie van Buitenlandscbi Zaken van Kamer en Senaat zal M. Jaspai Vrijdag de Belgische-Luxembursohe over' eenkomst uiteenzetten. Burgemeester uit de minderheid. Daar de burgemeester van Doornik, M Wibaut uit de katholieke minderheid (10 ze tels tegen 13 van 't kartel Svan liberalen en socialisten) benoemd werd, zal M. Jansoi. den Minster van Biunenlandsclie Zaken daar. over interpelleeren. Terwijl heel het katholieke België met luister de heerlijke Mariafeesten te Brussel viert, hebben de opsteller» van-het blad La Gazette, orgaan van bet versleten doktri- nairism, zich eens geestig willen toonen. En in eenige regels, overvloeiend van hatelijke spotternijen, beleedigen zij de reine Moeder- Maagd die zoo hoog verhaven staat boven de omioozele nulliteiten welke haar aanvallen. Als ware christeue menschen willen wij de schrijvers van dien ellendigen rimram niet veroordtelen. Wij beklagen, integendeel, van harte die snullen welke met te willen toonen dat ze veel geest hebben, daarentegen bewezen hebben dat ze er maar- al le veel la kort komen. O VBRSTROOMING IN TBXAS Men meldt uit San Antonio (Texas) 10 Spt De rivier San Antonio, aanzienlijk geste** gen ten gevolge de stortregens der laatste dagen, heeft in den loop van dezen nacht, een deel der Stad San Antonio overstroomd, alles op haar. doortocht vernietigend. Tot hier toe werden slechts zes lijken ont dekt het aantal dooden wordt echter op 500 geschat. De schade beloopt verschillende millioenen dollars. Het is de Zakenwijk die het meest door de ramp getroffen werd. Op zekere plaatsen der stad steeg het water tot 4 1/3 meters IioogT Thans is het water gedeeltelijk weggetrokken. In den nek tusschen de schouders heeft hij een moedervlek bovendien heeft l»ij op de borsi een lidteeken van een sabelhouw. Ik weet nu genoeg, mejufvrouw, zegde de inspecteur, misschien zal het mij geluk ken u uw echtgenoot terug te geven. In elk geval zal voor u gezorgd worden gravin van Leeuwendael heeft u dit beloofd ik blijf er borg voor, dat zij haar woord zal houden. Gij kunt mij een genoegen doen. Wilt gij mij tot morgen dit mcdaljon laten behouden Waarom zulks vroeg mejuffer van Hemert wier wantrouwen nu plotseling scheen te ontwaken. Ik zou hét portret gaarne aan iemand toonen, die uw man meent gezien te hebben. Zij gaf daarop het medailjon aan den in specteur, want haar wantrouwen scheen t# verdwijnen toen zij op het goedmoedige gelaat van dén ouden man een blik wierp. Daar hebt gij |het, zegde zij. Maar ik bid u, zeg mij is er soms eene of ander# verdenking tegen mijnen echtgenoot, zoodat Hij mét het gerecht in aanraking zou kunnen komen Ik zal u het medaljon teruggeven en gij behoeft uiels te vreezen. De vragon, d.e ik n deed, zijn volstrekt in uw eigon bolang. Reeds morgen hoop ik u alle verdere inlich tingen te kunnen geven. -De oude heer leidde de dame tot aan ita huisdeur, on keerde toen in zijne kaniep ter ig. •—Thans hebben wij bewijzen genoeg zegde de inspecteur tot Coquille. {Vervolgt/Y

De Volksstem | 1921 | | pagina 1