QEMEENTERMDSZïTTINQ STAD AALST september 1921 van Vrijdag- 9 Be silling wordt geopend om 5 are 20, onder voorzitterschap van M. De Hert, Bur gemeester. Het burgemeesterschap M. MOYERSOEN. Het staatsblad biaehl ons boden de tijding, dat de heer Felix De Hert benoemd was als burgemeester van Aalst. Ik ben de tolk van het Scbèpenkollegie, om hem onze hartelijke gelukwenschen aan te bieden. M. DE HEBT maakt deel van den Ge meenteraad sinds 1800, hij werd Sohepene van Onderwijs in 1900 tot hij in 1919 aan- gesteld werd als Burgemeester. A!a Scbepene van Onderwijs heelt hij onbetwistbaar groots üiensten bewezen. Wij, zijrie kollegas uit het Schepenkollegie kunnen daarvan getuigen. Hij heeft namelijk het zijne bijgebracht, om bet onderwijs der kunst eene groote uitbrei ding te geven. Onnoodig te zeggen hoezeer hij bemind wordt door de bevolking, om' zijn minzaam karakter en zijne dienstwilligheid. Ik druk dan ook den wensch uit hem nog lang zijn ambt zien te vervuilen en hem nog lange jaren a n ons hoofd te zien. (Zeer wel.) M. de BETHUNE namens de rechterzijde, sluit zich bij die gelukwenschen aan en hoopt dat onder zijn wijs bestuur de Stad Aalst tene periode van vooruitgang zou kennen tot welzijn van geheel de bevolking der Stad Aalst. (Zeer wel.) M. NIGHELS. Het is niet den wil der socialisten dat M. De tiert burgemeester werd. Zonder de woordverbreking der libe ralen, zou een socialist den Lurgemeesterjerp bekomen hebben, 't gaat bij ons niet om personen, doch voor de partij. De werklie denpartijen bekwamen meest stemmen en dus moest hen den burgemeestersjerp toe- iortien. M. DE STOBBELEIR in naam der libe ralen, sluit zich aan bij do woorden van M. Moyersoen, en drukt de boop uit, dat M. Do Hert nog lang het Burgemeestersambt zou beklceden. M. DE IIERT dankt om de bewezen hulde blijken. 't Is moeilijk burgemeester te zijn, als er een schepenkollegie is bestaande uu •artijen die elkaar hevig doch op eerlijke wijze bekampt hebben. Ik druk den wensch uit, dat er In de beraadslagingen, voorstellen en beslissingen loo weinig mogelijk aan politieleen zooveel mogelijk aan de nuttige belangen der stad gedacht worde. Ik beloof .uit alle krachten te zuilen werken sn hart en ziel te pand te gullen stellen, om )nze moederstad en hare bevolking gelukkig te zien onder, mijn bestuur (Zeer wel). De sekretaris geeft lezing van het verslag der voorgaande zitting. M. DE HERT deelt mede, dat de raads leden De Valkeneer en Haelterman belet zijn de zitting bij te wonen. Ordemotie. M. DE WINDT. M. Van Opdenbosch heeft na de eerste zitting van het schepenkol legie verklaard dat hij in hel schepenkollegie niet wilde blijven zetelen, zoolang ik er bleef. Hij beweert dat er een plechtig verbond gesloten was, te besturen zonder de katholie ken en dat ik mijn woord niet gehouden heb. Hier moet echter eenig voorbehoud ge maakt worden en ik doe opmerken, dat de kl isten demokralen enkel uit politiek oogpunt met die kwestie veel te hoog oploopen. Zij hebben er zelfs van geprofiteerd, om zoowat overal manifesten te verspreiden en de libe ralen aan te vallen. Wij begrijpen zulksde liberalen staan u in den weg. En nochtans, zonder de milde ondersteuning en de medewerking der libe ralen, tonder de stemmen der liberalen, ware priester Deens 30 jaar geleden nooit gekozen geworden. Zulks g3f de kristen demokralen de levenskracht om verder op te schieten. Zonder onze hulp, jaren geleden, zoudt gij hier thans niet zetelen. De eerste onderhandelingen worden gedaan op voorstel der socialisten, met grondslag tonder de katholieken besturen. De kristen demokraten verklaarden onraid- dellijk, dat zij enkel voor een vierpartijdig kollegie te vinden waren, zulks in 't belang der stad. In den loop der besprekingen die volgden, heb ik mij daarmede 't akkoord verklaard en ik heb hel standpunt der kris ten demokralen met kracht en heftigheid verdedigd. Het kwam er niet-alleen op aan te weten bij welke oplossing Klerikaal of antiklerikaal men best gediend was. De socia listen en de kristen demokraten zijn trots alles voor hel monopolium. Ik heb geoordeeld dat alleen het algemeen belang der stad hier moet in-ezien worden. (Hevige onderbrekin gen). M. VAN SCHAMELHOUT. Gij kent enkel het belang van den coffrc-fort. M. SCHELFHOUT, En gij van de mo- nopool. M. DE WINDT. Ik meen dat de belan gen van allen moeten in 't oqg gehouden worden, tonder onderscheid te maken. Alle steden verkeeren in eenen erbarme- lijken financieelon toestand. Wij leven van ons kapitaal en zulks moet ons noodzakelij ker wijze tot het verderf leidton. Alje standen der samenleving hebben door den oorlog van bun zedelijk peil verloren. Do socialisten in Aalst denken dat met few algemeene antiklerikale politiek de toe- stand te redden is. Nochtans schrijven de hoofdmannen der socialisten overal, dat enks! in samenwerkend optredèn dc ekonomische redding ligt. De Kristen Demokraten waren van oor deel dat aangezien cr hier vier partijen ge kozenen lellen, elk maar zijn deel der ver antwoordelijkheid in het bestuur te nemen had. M. VAN -SCHAMELHOUT. Gij hebt gezegd dat gij vvildet besturen tegen de ka tholieken. M. DE WINDT. Ik heb niets gezegd, ik heb geluisterd. (Hevig rumoer. De voor zitter belt om stilte ie bekomen.) M. DE WINDT. Het feit dat 3 katho lieke werklieden weigerden met de socialis ten in het schepencollegie vertegenwoordigd te zijn, was geen reden opdat de socialisten nu oo.k zouden weigeren. Wij vroegen geen echepenzélel. (Geroep Neen gij moest bur gemeester zijn De voorzitter belt maar ge durig en dreigt de zitting te zullen heffen. M. I)E WINDT. Wij hebben gedaan wat ons logiek scheen en gehandeld in over eenslemming met de beslissing onzer partij. M. VAN OPDENBOSCH. M. De Beul heeft u in de vergadering gezegd, dat er geen syrslematisok verzet was. M. DE WINDT. Ik herinner mij niet zulks gehoord te hebben. (Hevige onderbre kingen.) Uw voorstel was twee Daensisten, daar bet oudste lid, in geval de socialisten bleven weigeren, den schepenzetel moest innemen, 't Wil nu dat het juist een katholiek, M. de Betliune was. Gij voegdet er bij, dat zulks van ondergeschikt belang was, daar de tweede Daensist toch zijn ontslag zou nemen soodra de socialisten zich bereid verklaarden den schepenzetel te aanvaarden. Gij steldet dan voor blok te maken met de socialisten. De katholieken van hunnen kant legden eene transactioneèlë oplossing voor. Er zou geen tweede katholieke sohepene zetelen en M, de Bethune verklaarde op zijne eer en op do uitdrukkelijkste wijze, dat hij geen deel zou nemen aan de beraadslagingen van hel Schepenkollegie. 't Hangt dus van de sooia listen af, de katholieken in het Sebejienkol- Icgie in minderheid te brengen. Bestond er nu nog reden het vierpartijdig kollegie te verwerpen Gij hebt ze steeds voorgestaan. Gij spreekt van plechtig verbond Waar is dat gesloten M. VAN SCHAMELHOUT —Gij hadtden antiklerikalen blok aanvaard. Een eerlijk man heeft maar een woord; M. DE WINDT. De verbindlenis der katholieken is ons voldoende. De wensch d<?' Kristen Demokraien blijft vjervult. Ik herhaal het, ik heb Toikomcn gehandeld volgens de beslissing der liberale partij. Waarom nu eene oorlogsverklaring Wij scharen ons naar uwe zienswijze, dat is, dat wij ook liet beste bestuur willen tot verheffing van het stoffelijk en zedelijk stand punt der Aaletenaars. (Geroep op de socia listische ban .en Gij hebt het vertrouwen verloren). M. DE WINDT, Ik heb het vertrouwen mijner partij. M. NICHELS. Gij hebt het vertrouwen der anti klerikale partijen verloren. M. DE WINDT. 't Vertrouwen mijner partij is mij meer waard. Ik draai mij niet naar de grillen van anderen. (Humoer) On*e houding bevalt sommigen niet Bij ons zijn geene kazakkeerders (Goedkeurend gelach). Hebben de socialisten ooit iets gedaan in 't voordeel Jer liberalen Hoe dikwijls heb ben de socialisten niet beweerd dat wij dood en begraven waren De hedendaagsche toestand is, dat bet socialisme meer en meer overslaat naar com munisme. Wij zien het voorbeeld in Rusland. (Geroep op de socialistische banken Wat is er mei Rusland M. VAN SCHAMELHOUT protesteert dat M. De Windt hier eene politieke meeting komt houden. M. DE HERT M. De Windt heeft het woord en zoolang hij binnen de reglementen blijft mag bij zeggen wat hij wil. M. DE W1NDT. Ik antwoord op eene politieke daad. Ik spreek hier niet als sohepene. M. VAN SCHAMELHOUT. Gij hebt geen recht op spreken als sohepene. M. DE WINDT. - Tracht het mij te ontnemen als gij kunt. M. NICHELS. Gij zijt schepene, dank aan den stamp van den ezel. M. DE WINDT. Wie waren die ezels M. NICHELS. Zij die voor u gekozen hebben. M. DE WINDT. Drie anti- Ik heb van mijne partij mandaat ontvangen schepen te blijven. Indien de socialisten willoo, zullen wij met drie antiklerikalen -in het schepenkollcgio zijn. M. VAN SCHAMELHOUT. katholieken. M. DE WINDT. Ik hen geen anti katholiek. Ik eerbiedig de godsdienstige ge voelens van anderdenkenden dan ik. Ik wil voor de stadsbelangen werken. Als liberaal heb ik zulks steeds gedaan. Mijn verleden is borg voor de toekomst. M. NICHELS geeft op1 zijne beurten vol gens zijne opvaitfng e* uvec c, t over de oi)derh:iii(it,^n?Cn voorliet vormen.vari het' schopenkolle,Tle' In do eerste vergadering had >1. De Wjif'lt verklaard, dat hij bereid 7.7,: iz Zuta te De"*"'eD buiten katholie ken. Dc kristen demokraten waren voor een vierpartijdig kollegie. In de Yprdtre onder handelingen hebben wij gppoogd do kristen demokraten van dat standpunt te doen afzien, doch zulks is niet gelukt. De gekoz»^;-, vari het Groen Kruis tiiddcu verklaard, dat zij er nOSU ïóudeiV in toestemmen, dat aooialisten in liet Schepenkollegie traden. Wij stelden dan onze voorwaarden voor het samenstellen van een vierpartijdig kol legie; de 10 katholieken moesten eenparig toestemmen en ontslag moest gegeven wor den door de katholieken in alle besturen waar er enkel katholieken zetelen. M. Moyersoen verklaarde dat deze laatste voorwaarde onaanneembaar was. Dan hebben wij gezegd het woord is aan de oppositie, om hen geen tijd meer te laten zich te bedenken. Hier in deze zaal, vijf minuten voor de ge meenteraadszitting kwam men 't akkoord op hel stelsel 2 socialistische schepenen, 1 kris ten demokraat en 1 liberaal met voorbehoud den burgèmeëslersluier aan de socialisten toe te staan. Ik deed nog opmerken dat er geen oogen- blik te verliezen was. Werd er een socialist burgemeester benoemd, dan kwam een tweede schepenzelel aan de Kristen Demokraten. Daarover waren wij dus 't akkoord. Wij verwachtten ons dan ook aan de sa menstelling van een schepenkollegie zonder katholieken en 't is dan ook met groote ver wondering dy't wij M. De Stobbeleir in naam der liberalen het voorstel van M. Moyersoen hoorden aannemen. Spoedig werd het feit voltrokken. Bij de stemming voqr den eersten Schepene stem den MM. De Windt en De Stobbeleir voor M. Moyersoen. De blok kon niet meer gevormd worden. Wij hebben altijd wit gestemd. Niemancj, heeft ons iets te verwijten in deze kwestie. Geen enkele partij heeft eene gedragslijn voor te sohrqven aan de socia listen. Ouzo partij is eene partij van tucht en daaraan gedragen wij ons. Gisteren hebben wij eene parlijvergade- ring gehouden en daar is met algemeene stemmen en eene onthouding besloten, dat de socialisten geen deel zullen maken van het schepenkollegie. Spreker leest de gestemde dagorde welke besluit met'dén wensoh dal het schepenkol legie zich verder zonder de socialisten zou volledigeu. M. VAN OPDENBOSCH. Mij dunkt dat deze kweste reeds lang genoeg geduurd heeft. Wat M. De Windt ook zegge en of hij honderd bladzijden pleit, afleest om zijn ge drag uit te leggen, hij kan het verbreken van zijn gegeven woord niet verrechtvaar digen. M. De Windt,, heelt na onze overeenkomst zijne houding veranderd. M. DE WiNOT, 1 ib. Mei) kan verande ren van gedacht of'zienswijze. Mijne politieke houding is nog nooit veranderd. M. VAN OPDENBOSCH, k. d.'— De libe ralen hebben alle voorstellen van de hand ge wezen.De katholieken maakten aanspraak op twee schepenzetels en dat,dulden ze. M. MOYERSOEN, kath. Wij hebben nooit twee echepenzetels gevraagd. M.VAN OPDENBOSCH, k. d. Er moet nu toch een nieuwe aohepeue aangeduid wor den. Het staat in de wet. M. MOYERSOEN kalh. en DE WINDT lib. betwisten zulks. M. SCHELFHOUT kath. M. Van Op- denbosch is eek wetmaker. M. DANGKAERT, kath. Maar heeren, wanneer zullen wij nu toch aan de dagorde beginnen M. NICHELS, soc. Wij zijn aan de dagorde doch laten ons niet gelegen aan een boer. Wij willen weten of M. De Windt blijft zetelen in het schepenkollegie onder voorbehoud. Wij willen weten of de stamp van den ezel hem goed bekomen is. M. DE WINDT, Hb. Hadde ik enkel de stemmen der liberalen bekomen, dan ware dit een bewijs geweest dat zij vertrouwen in mij hadden en ik bleef nog zetelen. M. NICHELS, soc. Ik hoop dat bij de be spreking van artikelen 3 en 4 M. Van Opden- bosoh zijne houding zal uitleggen. Eindelijk wordt overgegaan lot De dagorde I. Ontleeningen. Verlenging van lermijn. M. MOYERSOEN. Op 31 December zouden wij 5,270,000 frs. oorlogsleeningen moeten terugbetalen. Daarvan zijn 350,000 fr. ontleend bg het gemeentekrediet en het overige ontleend bij partikulmren. Het sche- penkullegie heeft zich gewend tot het ge meentekrediet en daar gevraagd het noo- dige geld te ontleenen. Het antwoord dezer dagen outvangen, laat ons weten, dat het gemeentekrediet bereid is dc leening over te nemen, doch slechte voor de helft in loopende munt en voor de andere helft in obligatie;» 5 aflosbaar na~5-jaar. Die obligation zijn op naam en kunnen niet verhandeld worden. Onze geldschieters zouden dus slechts de helft van hun geld terug krijgen en voor de andere helft titels moeten nemen. Daar ik deze week belet was, ia M. De Windt zoo welwillend geweest In mijne plaats naar Brussel ie gaan, om er met hel gemeen tekrediet te onderhandelan. Hij heeft cr met den boBtuurder gesproken, doe!» zijne pogin gen zijn vruchteloos geweest. Wij kunnen er uus heden geen besluit over nemen. Einde van liet jaar moet er 4,920,000 fr. betaald worden, daar de terugbetaling Jer 350,000 fr. aan het gemeentekrediet zal kunnen ver nieuwd worden. Indien wij de?e leeninge.o .hebben aan?, gaan, was liet omdat wij. tijdens den oorlog overgroote uitgaven te doen hadden, voor onderstand, enz.enz. i M. FLIPS, soc, Voor kolveel, komt de onderstand daar tusscheft M. MOYERSOEN, kaïni - Voor ondcr- ■oROeil werd 4 miljoen 500,0Q0 fr. uitgegeven. Zooals gij ziet, de toestamd is ernstig en er dienen dan ook ernstige maatregelen ge nomen te worden. In eene volgende zitting zal ik daarover vol ledig en uitleg geven. Er is ook nog eene andere leening te ver- effenen, namelijk deze van 900,000 fr., aangegaan met de godshuizen en het Arm- bestuur. Wij zullen toelating vragen die leening te verlengen tol 31 December 1930, en zouden mogejijks ods deel der oorlogs schade welke misschien toekomend jaar zal bbiaald worden, kunnen in borg geven. M. VAN OPDENBOSCH, k. d. Zou er voor het aangaan van nieuwe leeningen geen soort aanbesteding kunnen aangeboden worden aan de verschillige banken M. MOYERSOEN, kath. Wij zullen alle banken gelegenheid geve oua voorstel len te doen. Gij moogt verzekerd zijn dat ik daarin geen vrienden ken. Waar ik goed koopst gediend geraak ga ik, want 't goed koopste is nog duur genoeg en daarbij 't is zoo moeilijk dat ik persoonlijk mijn hand- léeken moet geven om geld te krijgen. II. Middelbare scholen. Begrooting 1921 en (li. Lager onderwijs. Aannemingen. Wijziging aan reglement. Medisch toe zicht. M VAN OPDENBOSCH, k. d. verkiest deze.twee punten gezanienilijk te bespreken om een algemeen overzicht te kunnen geven over den toestand. Men was 't akkoord gekomen in alle partijen medezeggenschap te geven aan de onderwijzers in alles wat opvoeding der jeugd betreft. Ik heb gevraagd eene kommissie samen te stellen, om gedu rig met deze in betrekking te kunnen blijven. Deze kommissie bestaat uit 2 bestuurders 2 bestuursters, 4 onderwijzers en 4 onder wijzeressen, voor de helft der ofticieele scho len en voorde helft der aangenomene scholen Reeds tweemaal zijn wij samen geweest en jlc heb redenen tevreden te zijn over de werking. Reeds verscheidene scholen heb ik bezocht. In de aangenomene scholen, ik beken het graag, ben ik tevreden over de bestaande toestanden. Goede gehouwen, goed verluchte eq verlichte lokalen, ruime speelplaatsen, schoon mobilier, alles opperbest. In de stadsscholen echter is het zoo niet. Een bezoek aan de stadsschool van den Arend heeft mij diep verontwaardigd. Dat is geen school, maar een stal. In de eerste klas is het nog redelijk, inde tweede klas min, doen in de derde beschikt de onderwijzer enkel over een zwart hord en eeö stuk krijt. In de 4* klas verontschuldigde de onderwijzer zich dal hrj mij geen tloel kon aanbieden, hij hatl er geen... Demeisjesschool der 'Schoolstraat is ,yl niet beter en de inspecteur heeft mij gezegd, dat het goed waie de school ten gronde af te hieken. Daarbij is het mobilier er erbarme lijk. Burgemeester en schepene van openbare werken hebben mij vast beloofd, dat dio toestand zal verbeteren, 't Wordt meer dan tijd. Over het onderwijzend personeel ben ik ten volle tevreden toewijding; iever en werkzaamheid, alle hoedanigheden van een good opvoeder hebben zij. Wij moeten dus ook alles doen om hen te helpen. Zooals de wet er ons toe verplicht, zullen weldra klassen van den vierden graad inge richt worden in aüc scholen. Ook is het noodzakelijk 'avondsoholen in te richten, doch de fonderwijzers moeten be taald worden in evenredigheid met de levens duurte. Verder moet het bezoek der \ak scholen aangewakkerd worden. M. DE NEVE, k. d. vraagt of er daar ook weesjongens zijn. De kommissie der gods huizen moet daar voor zorgen. M. DE HERT kath. Zij zijn er. M. MOYERSOEN, kalh. Enkele we ken geleden heb ik daar nog |de aandacht op geroepen. M. MERTENS, kath. Weesjongens be/.oohten de vakscholen voor de s^-^n- werkerij en de :meubelmakerij. Zij vroegen om voort naar de akadomte te mogen gaan. M. Jos. STEENHAUT, soc., valt hevig uit op Jen slechten toestand in het weezen huis. M MERTENS, kath. 't Is er zoo slecht niet dan gij wel denkt. Er kan misschien verbeterd worden, doch de middelen moeten gezocht worden. M. VAN OPDENBOSCH, k. d., vraagt dat ook voor paswerken weesjongens naar de vakschool zouden gezonden worden. Nu ontstaat eene betwisting tusschen Van Schamelhout en De Smet of er in Aalst eene nijverheidsschool is of niet. M. DE SMET, k. w. Wat kent gij van Aalst. M. MOYERSOEN, kath. Er is eene nijverheidsschool in St Martensgesticht. Er kan niet overal onderricht gegeven worden, omdat de Duitschers oen en ander hebben uitgebroken, doch de nijverheidsschool is er toch. M. VAN SCHAMELHOUT, k. d. Dat men ze dan zoo spoedig mogelijk volledige. M. VAN OPDENBOSCH, k. d. lk heb de vakschool bezocht en- 't is er volmaakt. Ook vraag ik dat de stadeer eene mildere toelage zou aan schenken. Eene vakschool voor meisjes zou ook moeten -ingericht wor den. Wal i't vilder -ov. '•erlangen, is het aan moedigen door- studiebeurzen aan de li liiigcu en tege noótkomingen aan de behg lige ouders, voor het volgen der Vaksofco - Ook moei hét werk der kleed ing, fCiiSotsoep, vqoral 's winters, ingericht wo don en eene schoolkolonie, 'tzij naar d buiten, 't zij haar de zee, voor de zwak kinderen. Het geneeskundig toezicht over de schoo kinderen moet volgens de wet imrevoei worden. De geneesheeren vragen [3 fr. kind. Ik was op de laatste bespreking net schepenkollegie belet en weet niet er dus beslist is. Wat nu betreft het middelbaar onderwij de school van de Graanmarkt is een ee rattenkol, dat moet afgebroken worden. H mobilair is slecht en ze is overbevolkt. 1 bestuurder vraagt niet min dan vijf nieuv klassen. De Staat richt wel de middelbai scholen in, doch 't is de stad die alle» bekostigen. De Staar zou alles moeten bel len, want ook kinderen van den builen vo gen de leergangen. Ik ben er niet tegen, wai het onderwijs is voor alleman. Er bestaat in Oost-Vlaanderen slechts Atheneum. Hier te Aalst zou er ook moeten komen. Ik heb er aan den ministi over geschreven, en ik heb voor antwooi gekregen dat de gemeenteraad zou dien» eene beslissing te nemen. Ik hoop wel een meerderheid daa voor te vinden., M. DE NEVE, k. d. De kleine burgert vraagt zulks, want iedereen kan zijne kindi ren met naar Gent zenden. M. MOYERSOEN, kath. Dal is reed lang gestemd geworden. M. DE HERT, kath. 't Is de Staal di meester is over de Athenea. M. de BETHUNE, kath. Reeds lan heb ik voorgesteld landbouwleergangen te richten in de scholen aan de buitenwijken Er bestaat er reeds eene, ondersteund doo staat en provincie, waar honderden diploma afgeleverd werden, 't Is eene vrije inrichting wier proefvelden aan den Brusselsohen steen weg liegen. Vele jongelingen volgen de leer gangen en ik durf verhopen, dat de klein geldelijke toelage welke die land- en tuin bouwschool vroeger genoot, in 't vervolg hersteld worden. M. CALLEBAUT k. w., vraagt ook ver beteringen voor de school van den Arend Er zijn klassen die overbevolkt zijn. M. JOZ. STEENHOUT, soc. Dat zijl de kemels van vroeger. M' MOYERSOEN. kath. Er zijn daa lange jaren geene leerlingen geweest. B kwestie werd reeds vopr lange jaren onder zocht, doch er werd geene oplossing gevon. den. Ik hoop toch iets te kunnen doen. Mei zou moeten van de bestaande bewaarschoo een klas nemen en dat kan niet. Ik heb plans doen opmaken. Er moet volstrekt bouwd worden en de gebouwen welke er nu staan ter beschikking iatén der bewaarschool, M. JOS. STEENHOÜT, eoc. Ik ken ai genoeg 't is eer» kemel. M. DE HERT, kath.Een Eemel van 1879. M. JOS. STEEN HOUT, soc. 't Is el niet te beter om; M. DE WINDT. lib. Ik heb er met deo schepene van onderwijs de scholen bezocht. Wij weten wat er te doenjis. M. CALLEBAUT, k. w., vraagt nog wat men met do kinderen zal doen tijdens de ver. grootingswerken. M. VAN SCHAMELHOUT, k. d., wijst er op dat M. Callebaut onderbreekt en dl burgemeester niets zegt. M. CALLEBAUT, k. w. Gij hebt nog niet andera gedaan. M. DE SMET, k. w. Eu al veel stom miteiten verkochte M. VAN OPDENBOSCH, k. d. Er zijn daar dringend gebouwen noodig. M. DE WINDT, lib. Die kunnen voor Nieuwjaar nietjneer gereed zijn. M. FLIPS, soc., vraagt een geruststellend woord of het Schepenkollegie o middellijk maatregelen zal nemen om de set den, loka. len en meubelen in orde te brengeb, wanneer dc scholen open gaan; of vrije en officieels scholen denzelfden dag opengaan; waarom de officieele scholen enkele dagen na de vrije scholen geopend worden; om welke reden zulks geschied; of er maatregelen genomen zijn om zulks op denzelfden dag te doen ge. schiedenof de schepene reeds onderzocht heeft om kinderen het onderwijs te doen ge ven dat hunne ouders verkiezen, en waar. Spreker vraagt ook het spoedig inrichten van den vierden graad. Inzichten zijn geen daden. M. VAN OPDENBOSCH, k. d.— Gij hebt niet goed geluisterd. De 4® graad zal inge richt worden; de wet gebiedt het overigens. M. DE WINDT, lib. Wij hebben be« vonden dat de toestand van vele sohooilokt- len slecht is en wij zullen zoo spoedig mog'e< lijk handelend optreden, 'l Kan echter al op éénen dag niet zijn. Alles voor ons volksonderwijs. Geen cenl zullen wij sporen. Moeten er miljoenen uit gegeven worden, wij zullen het doen en ik hoop wel de middeleu te vinden om de DOO' dige sommen in b .nden te krijgen. M. VAN OPDENBOSCH, k. d. De 8choolkommissie had beslist dat de vacantly zou beginnen op 18 Oogst en eindigen op 29 September. Er waren scholen die heropenden op 28 September. Ik heb gevraagd al gelijk te heropenen op 28 September. Verscheidend soholen hebben aangenomen; anderen wei< gerden. Dan heb ik aangeraden allen te gelijk t* heropenen den 26 September, dooh dat ook werd door sommigen van de hand gewezen onder voorwendsel dat ze vrij zijn. De vierde graad zal waarschijnlijk legen i* Oktober in alle soholen ingerioht zijn en esne uitgave van 2500 fr. vergen als Inrichtings» kosten.

De Volksstem | 1921 | | pagina 2