Tentoonstelling in de Vakschool 14 Bij de Ciiristene Vrouwen MISDAAD EN BEDROG Droevig ongeluk io de Zaadsteeg Op hst Congres der Bakkers Woensdag Sept. 1921 Belangrijk bericht aan d« Landbouwers Aan de Bezoekers der Tentoonstelling De k?rk van Zandvoorde ingestort. Hst Kamer an Ssnaat-gasclii! De politieke toestand XXVII* JAARGANG NUMMER 212 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— X>A.Gr331_j-A.il> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0=50 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Gkndt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Hava3, Adolf 5!axlaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 tsf.v H. Kruisverheffing Zon opo,27, onder 6,06 Volle Maan den 16 De cbristene vrouwenbonden hiel den verleden Zondag een kongres te Brussel. Het veld hunner werking wordt aangeduid door de dagorde die er gestemd werd; Zij vragen i* De volstrekte gelijkheid der pro vinciale en gemeentelijke hulpgelden voor het onderwijs in alle graden; 2' Ze wenschen de spoedige ver- Bchijuiug en de goede toepassing van de wot op het steunfonds der meer be gaafden; 3* Ze vragen dat een geneeskundige pedagogische dienst aan de scholen gehecht z(j; het stichten van speciale afdeelingen voor min begaafde kinde ren; de versterking van het toezicht der schoolhij woning; 4" Ze drukken den wensch uit dat de lagere school, vooral aan onze meisjes eene betore huishoudelijke voorbereiding gevej; verzoeken om mindere specialisatie van den vierden graad; om versterking van de hand- werkvakken voor knapen en meisjes in alle graden; om een meer maat schappelijk onderwijs, praktische 011- dorricblingen gevende over de wetten en ii stollingen welke de werklieden betriffen; om het stichten van ricli- lingsbureelen voor beroepen in alle belangrijke middenpunten; 5' Ze meenen dat de leden hot ver- p'ichtond technisch vakonderwijs moe ten genegen zijn; 6C Ze beslissen door konferenciêi), artikelen in de dagbladen en do bij zondere vorming van' sektion narissen, de opvoeding van hunne leden to be vorderen, opdat zij hunnen plicht van toezicht en medewerking wel begrij pen hij hot onderwijs en de opvoeding der kinderen. De cbristene vrouwengilden voor werklieden hebben een uitgebreid program, dat voor doel heeft de zede lijkheid der werkers te besohermen en liet stoffelijk leven gemakkelijker en aangenamer te maken voor hot werklieden gezin. De beginselen door de vrouwengil den voorgestaan, hebben voor bijzon der doel het vrouwenwerk (in de nij verheid) te regelen; het sparen en het huishoudelijk onderwijs in te richten; kringen van huishoudelijke opvoeding te stichten; de ontvolking tegen te gaan; alsook do openbare onzedelyk- taeid, de losbandigheid der uilstallin gen, cinemas en schouwburgen, en de alleenstaande werksters in de ste den te beschermen. Eenheid in de liefde tot Christus; eer en bescherming aan do moedor schap; hulp aan weduwen en weezen; recht en onderscheiding aan de tal rijke huisgezinnen; eerbied voor de vrouw op het werkhuis en in de fa- bripk, ziedaar de beginselen welke de 42\ vervolg. Kuis liet g.ho'l de taak van de rechtbank geworden, en ik ben er zeker van dat deze onmiddelijk niet alle kracht optreedt. Be graaf koiut eerst van avond op Leen wendeel terug. Baar moet hij worden overvallen. Alles met zooveel mo.-olijk geheim gewor den. Anders vindt hij misschien nog een middel om te ontvluchten. Dus van avond of tegen den nacht zal de dans beginnen V Ban acht ik het mijn plicht de 'lanter ter zijde te staan, want de ilagzal haar zonder twijfel hevig aandoen. Coquille nam na deze woorden afscheid van den inspecteur, die reeds gereed stond, nm zich naar het gebouw der rechtbank te hegeven. Toen mejuffrouw van Hemart in haar Io- rement was terug gekeerd, begon zij over de vragen, die men haar gedaan had itrnslig na te denken. Zij kende de lotgevallen van haren man en do waagstukken jdie hij reeds onder ,een valsclien naam had ondernomen het vermoeden kwam bij haar op, dat hij missohien ook nu weder 6ene misdadige, valsche rol had geepeeld. Zij had geen rust meer, en eene inwendige stem zGgde haar, dat baar man fop hei slot Leeuwendeel zou te vinden zijn. Zij begaf zich nog denzelftlen avond op weg, maar op hel kasteel gekomen, vernam zij dat de graaf nog niet was terug- werkliodenbonden der cbristene vrou wen van België voorstaan. Het is een program van maatschap pelijke herwording door de overheer- sching van het christelij k huisgezin. Een prachtig program dat al wie waartük kristefyk gevoelt zou moeten aantrekkenen medeslepen. Helaas hier ook zijn velen geroe pen en weinigen uitverkoren De stichteressen en leidsters der kristelijke vrouwengilden zijn te be wonderen ondanks groote onver schilligheid zette ze onvorpoosd hunne werking voort. Maar hoezeer is het niet te betreu ren dat hunne rangen zoo dun bezet blijven als zoovelen bogen op hunne katholieke opvoeding, hun katholiek streven. Indien men slechts ééne ieveraar- ster op duizend inwoners kon aantref fen, hoe slerk zouden de vrouwengil den niet zijn Maar men ontmoet wel vele vrou wen op allerlei feesten, op paarden koersen, aan het zeestrand, in de bal zalen en ook wel in de speelzaien, in schouwburgen, cinema's en 's zomers bij aangename avonden op de terras sen van koffiehuizen. Men ga maar eens zien 's avonds in den omtrek der groote statiën. En als men de vrouwen telt, die on danks alles den goeden strijd strijden, en de kongressen volge/i, dan stelt men vast dat het getal der uitverkore nen zoo klein is. Onze maatschappij 's ziek; elkeen wijst op de kwaal maar weinigen die ze kennen. Terwijl het er lustig toe gaat op hot zeestrand, in theaters, cinemas en cafés in de rumoerige kwartieren der groote steden, waar men zou zeggen dat het leven eene bestendige kermis is, zitten er armeh, eilendigen, zieken te treuren in de buitenwijken der groote stad, waar 's avonds ook het openbare licht gespaard wordt, om als 't ware de ellende nog heler aan het oog te onttrekken. Die kwartieren worden nooit door meer begoodeu bezocht, zelts niet door werkers op sociaal gebiod. En dat is jammer, hoogst jammer Er zijn weinig harten die weerstaan aan eene aanschouwelijk les van ellen de, onder stoffelijk, verstandelijk en zedelijk opzicht want het eene is onafscheidbaar van het andere. De werken van verfraaiing in al de groote steden uitgevoerd, hebben voor gevolg gehad de lagere standen naar de boitenkwartieren te verbannen an de standen van elkander al te schei den. Zoo blijft de groote en ware ellende onbekend en de slachtoffers komen terecht in de hospitalen, verhetarings- scholen en gevangenissen Mochten de Kristen# Vrouwengilden meer uitbreiding vinden, ze zouden grootelijks kunnen bijdragen om hol-1 der licht te verspreiden over de oor-| zaken der kwalen die de samenleving ondermijnen. -WV STAD AALST MEULESCHETTESTRAAT 16, 17, 18 en 19 SEPTEMBER Zaaizaddn op t or!Geschade Het beheer van Landbouw bcsohikt over groote hoeveelheden veredelde zaaizaden van tarwe er. rogge, die kunnen afgestaan wor den op afkorting van oorlogscbade aan de volgende prijzen (zakken inbegrepen) Gewone tarwe 95 fr. do 100 kgr. Oorspronkelijke tarwe 112 Oorspronkelijke rog^e 90 Gewone rogge .70 De belanghebbenden die dergelijke zaden begeeren aan te koopen, worden dringend verzocht zich vóór 20u dezer bij de provin ciale consignaliirissen te laten inschrijven. De Staalslandbouwkundige, D. BRICOUT. gekeerd. Zonder zich te bedenken, besloot zij hem te gemoet te gaan, «n koos den weg dien men haar aanwees door het bosch. Zoekenden luisterend hoorde zij eindelijk den hoefslag van een peard zij bleef staan, om den ruiter af te waehten. Zijne gelaat strekken kon zij in de duisternis nauwelijks onderscheiden, maar haar vermoeden was reeds zekerheid geworden. Van Henaert riep «ij, toen de ruiter haar was genaderd. Wie is daar vroeg een ruwe stem. Gij zijt het Van Hemert, riep zij uit. Verander uwe stem dan niet. Ik heb u er kend. Ik ben gekomen om u te waarschuwen. Wat doet gij biet? voegde hij haar wild toe. Waarom moet gij mijne schoonste plannen in duigen doen vallen Ben ik daarvan de ooraaak vroeg zij verwijtend. Waarom hebt gij mij niet ge schreven Zou ik dan mij zelf verraden Slechts nog eenige weken, en ik was met schatten beladen, tot u teruggekeerd. Gravin van Leeuwendael schreef mij, dat gij dood waartzij uoodigde mij uit hierheen te komen. Dan heeft zij het achter mijn rug ge daan. Ik wilde u niet schrijven men kan nooit weten of een brief ook in verkeerde handen komt. en ik moest alles vermgden, wat argwaan kon verwekken. Waar is de graaf vroeg jufvrouw van Hemert. TE GENT Een 8Jarig meisja verslikt Zondag avond, rond 9 ure 20 bemerkten degebuien der Zaadsteeg (gezegd Schepen huisstraatje), gelagen tus'ichen de Hoogpoort en de ouderstraat, te >ent, dat er rook kwam uit de vei.sters van het eerste verdiep \an het huis n. 28, bewoond door Marie Vereecken, wed Willem De Munter, 47 jaar oud, winkelierster, en hare twee kinderen Marie en Roniain wedorkeerig 8 en 6 jaar oud. Daar het huis gesloten was, werd de deur ingestampt en de geburen vermoedende dat de binders te bed waren, gingen op zoek. M. Jozef De Meyer, 41 jaar, groenten koopman, wonende Zaadsteeg, 24, vond de kleine Romain bedwelmd, beneden den trap op het eerste verdiep, doe5: de kleine Marie, die zich to bed bevond op het tweede ver diep, kon niet bereikt worden, tengevolge van den lievigcn rook. Inlussclien waren de pompiers Ier plaats gesneld; de adjudant Morobé gelukte er spoedig in liet meisje te vinden, dat achter het bed, waarschijnlijk door te willen opstaan, was gevallen. Ongelukkiglijk kon het niet meer tot hel leven worden teruggeroepen, niettegenstaan de zorgen van dokter Van Bleyenberghe. De pompiers hadden middelerwijl den brand gebiuseht, die ontstaan was in eene kleerkas op het eerste verdiep, dit door on voorzichtigheid eener inwoonster, welke uit de kleerkas met eene brandende kaars twee regenschermen bad genomen, 'alvorens met de moeder der twee voornoemde kinderen te vertrekken. De kaars zal het vuur aan dc kledings stukken die in de kas hingen hebben mede gedeeld. Het lijk van het kleine slachtoffer werd naar bel doodeoliuis overgebracht en de kleine Romain werd bij eene goedhartige gebuurvrouw opgenomen. Demoeder van het kleine slachtoffer, mid delerwijl thuis ekonien, werd bij het verne men van liet erg ongeluk, door een zeuuw- krisie overvallen. Een onderzoek is ingesteld de schade van den brand is gering. De vissohen hebben hem waarschijnlijk opgegeten. Is uwe hand zuiver van bloed Waar denkt gij aanj? Do graaf steeg in de reddingsboot en liet vaartuig zonk voor mijne oogeo. De reistasch. waarin zich zijne papir-ron bevonden, was achter gebleven, en hoewel ik den dood voor oogen had, bezat ik toch tegenwoordigheid van geest geuosg, de ppieien toe te eigenen het was immer? nfogelijk, dat ik hel levsn redde, en dan konden zij van grooto waarde voor mij ego. Ik werd gered. Waarom zou ik mij be denken, de rol van den graaf op mij te ne men en die zoolang te spelen totdat ik zijn geld en zijne bezittingen in mijne handen had. Alles ging uitmuntend. Waarom moet gij mij uu in den weg tredan Zoo liéel goed is het uog niet afgeloo - pen, zegde mejufvrouw Van Hemert. Ik heb vooreerst nog niets te vreezen. Mag de eeu of andere ook al eenigen arg waan koesleren, bewijzen heeft iemand. Maar gij moet dadelijk weer vertrekken. Hot is reeds te laat Te laatWaarom ïk heb vragen moeten beantwoorden. Aan wien vroeg de graaf verrast. Aan iemand, van wien ik vast over- tuigd ben, dat bij tot de geheime politie behoort. Hij verwaohtte mij. En wat heeft hij gevraagd Wat hij door zijne vragen Vernomen heeft, is voldoende, om u in het verderf le 1. Toegang- vrij; kinderen welke niet vergezeld zijn van groote personen, worden niet toegelaten. 2. Inging langs de Feestzaal, Meuleschettestraat. 3. Den 16, 1.7, 18 en 19 September, van 10 tot 12 ure voormiddag en vair 2 1/2 tot 6 1/2 ure namiddag. 4. Maandag 19 September, om 3 1/2 ure namiddag, vereerend bezoek van Zijne lloogw. Mgr Seghers, Bissebop van Gent, wijding der Vak school en uitreiking der prijzen en diploma's in de Feestzaal, om 5 u. 5. Voor alle inlichtingen nopens de vakstudiën, mag men zich wenden tot een of anderen persoon welke een herinneringsteeken (blauw-wit) dragen zal, of tot het bureel voor inlichtingen. 6. Zaal 1, Meubels; zaal 2, Electriciteit; zaal 3, Teekenen; zaal 4, Sinoe- werk en Paswork; zaal 5, Paswerk, motors, draaiwerk, electriciteit, tracoeren en examiueeren; zaal 6, Schrijnwerk. N. B. De proeven van de uittredende leerlingen dragen dë melding Eind examens wierd Zondag de volgende dagorde met algemecjie stemmen aangenomen Gezien den tegen woordigen prijs van het brood Gezien dal de prijzen der granen nog niet definitief vastgesteld zijn Gezien de tegenwoordige kosten van den arbeid in de bakkerij Na de verscbiilige uitleggingen gehoord te hebben door de afgevaardigden uit alle streken van hel laud Besluit Dat er voor den oogenblik geen kwestie kan zijn den prijs Van het brood te vermin deren, maar dat de bakkers alles in 't werk noeton stellen om bloem van betere hoeda nigheid te gebruiken en aan denzelfden prijs beter brood te leveren Raadt de plaatselijke vereenigingen aan, den prijs van het brood vast te stellen in ge iten overleg en dit zoo laag mogelijk Besluit den semenaaukoop in te richten op stelsematige wijze, zoodat de grondstoffen welke gebruikt worden, van de beste hoeda nigheid zijn en tpelateu in goedkoope voor waarden te werken.Gaat over tot de dagorde Te Zandvoorde-bij-Yper, gelegen op de beruchte hoogten van hot Ypersch slagveld, heeft de storm eene ware ramp veroorzaakt. Maandag morgeod rond 1 ure, woedde hel tempeest er zoo verschrikkelijk, dat de barak ken, om zoo te zeggen over en weer geschud werden. Do E. H. pastoor Eric INevejan, vreezenae van de irstortirtg zijner barak, was opgestane en naar buiten getrenen. Hij wilde juist zrjne barakkerk binnen gaan, toen een verveerlijke rukwind het dak der voorloopige kerk oi'Blocg en wegslingerde. Dientengevol ge waran de houten wanden uitgeen geslagen cn plots, bij een nieuwen rukwind, storte h^el hei gebouw, 30 meters hoog en 6 breed mei verveerlijk gekraak in, aluus alles wal de kerk bevatte onder planken en balken bedelvende en vernielende. De ijzeren platen planken en balken werden wel honderd me ters ver geslingerd, zelfs tot in het Engelsch kerkhof. Er zijn geeue ongelukken van per sonen te betreuren, doch de stoffelijke schade is aanzienlijk. Het is de derde maal dat de voorloopige kerk van Zandvoorde instort. De eesrto maal gebeurde dit in December van verleden jaar de tweede maal den 18 Januari laatst. Tel- kens had men de barak heropgetimmercl. Thans wordt zij voor de derde mnal vernield. storten. Ik wist immers niets van uwe plan nen. Ilc wist niets anders dan dat gij bij de «ohipbreuk waart omgekomen; eerst later kwam het vermoeden bij mij op, dat gij zulk eene rel zoudt kunnen spelen, en ik spoedde mij hierheen, om zekerheid te ver krijgen. De bedrieger bleef eenige oogenblikken io gedachten verzonken. Luister, vrouw, nam hij eigenlijk het wo rd, de zaken staan zoo slecht niet als gij wel denkt. Ga rustig naar de stad terug. Gij weet nu hoe gij verder alle vrsgen hebt te beantwoorden. Misschien, ja ik geloof het zeker, zal men u tegenover mij brengen. Dsn ben ik voer u de graaf van Leeuwendael en ik zou wel eens willen weten, wie ons terstond het tegendeel zou bewijzen. Jufvrouw Van Hemert schudde het hoofd zij kon kareu angst niet verbergen. Gij kunt mij morgen vroeg komen be zoeken. Ik zal u io de tegenwoordigheid van gravin Amslia ontvangen en u eene som gelds geven. Vertrek dan en wacht mij in Londen. Binnen eenige dagen hoop ik daar te zijn ik zal zorgen dat ik goed van geld voorzien ben. Vervolgens sprong hii in den zadel, en met de woorden Nu, morgen zien wij elkander terug, goeden nacht verdween hij in de verte. Oogensehijnlijk kende hij geen vrees want voor hel kasteel aangekomen, toonde hij don bediende een vroolijk gelaat. Niels bijzondura i vroeg hij. Een onderhoud tusschen de Voorzitters van beide lichamen De voorzitter van don Sanaat en die van de Kamer hadden gister Maandag een onder houd, ten einde het geschil le onderzoeken dat tussohen beide vergaderingen is opgere zen naar aanleiding van de hervorming van den Senaat. De rechterzijde van den Senaat is tegen Dinsdag bijeengeroepen, ten einde over het zelfde vraagstuk te beraadslagen met het oog op de hernieuwing van de werkzaamheden der hooge vergadering op 20 September a.s. Onze milliarden marken. De Soir bericht De Londensche dagbladen melden dat M. Bergmann, hoofd der Deutsche afvaardiging in de oommissie van herstel, in zijn onderhoud te Brussel met de heeren Ja6par eu Theunis, een plan heeft ontwikkeld voor de overname der milliard marken, dié zich in de Bol- gische Staatskassou bevinden. Dc Duilaoiie regeering zou bereid zijn voor- deelige voorwaarden aan te bieden om, in ruiling, het heffen van.de Duitsohe sekwesters in België le bekomen. Wij meen en te kunnen verklaren, zegt de Soir dat dit nieuws juist is. De Libre Bdgique zegt dat tot nu toe nicle toelaat te gelooven, dat bside Kamers een terrein van overeenkomst zullen vinden in zake de hervorming van den Senaat. Aldus zal de herziening in een barer voor naamste punten mislukken. Er zal aan de regeering niets anders over blijven dan eene nieuwe verklaring van her ziening te formuleereo. In die voorwaarden zouden de nieuwe Kamers weer constituante zijn en slechts voor twee jaar gekozen worden. De Etoile verneemt dat de Kamer op 27 September zal bijeenkomen, 8 dagen na den Senaat. Het blad meent dat, in alle geval, het nieuwe Kamers zullen zijn die den. tweeden Dinsdag van November zullen vergaderen. Aan de Dernière Heure werd meegedeeld dat de Kamer puur en simpel het vrouwen stemrecht zal verwerpen. De ministerraad vergaderd na toch lieden Woensdag en zal handelen over het geschil tusschen Senaat en Kamer, de wetgevende -- Korten tijd geloden was er nog eene dame hier, antwoordde de kamerdienaar* die mijnheer den graaf op den weg wilde te gemoet gaan. Ik hebgaene dame gezien, antwoordde de graaf onverschillig. Ia dat alles De graaf ging in zijne slaapkamer hij wierp zijn hoed en rijzweep op tafel, en trad, terwijl bij zijn handschoen langzaam uit trok, aan bet venster. De kamerdienaar bracht dan de brandendo lamp, en plaatste deze op tafel de graaf bestelde eene fletch wijn. De bediende braoht den wijn. Is de baronnes van Mariemont nog op het kasteel vroeg de graaf. Ja en de baron Lodewijk de Mariemont is ook bij de dames. Baron Lodewijk Wanneer is hij ge komen Voor een half uur. Goed Mochten de dames naar mij vragen, fzeg dan dat ik op het oogenblik te vermoeid ben en te veel bezigheden heb. De dienaar verwijderde zich. Giaaf van Leeuwendael dronk haastig eeu glas wijn, maar nauwelijks had hij het glas weer op de tafel gezet, teen de kamer dienaar weder binnentrad. feenige lieeren wenachcn mijnbeer den graaf te spreken. De graaf vorbleckte. Was hij toch t^ lichl- zinnig geweest en Lot tepel reeds verloren (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1