Cs politieke toestand IS MISDAAD IN BEDROE De nlsnwe belastingen. Donderdag Sept. 1921 KRISTEN - - ©e geheimzinnige zaak Voor de geteisterdem. Staking van naaistsrs te Brussel. XXVII' JAARGANG NUMMER 293 [kerkstraat. 9 en 22, Aalst.Tel. 114 30_^^C3-3E3X_j-£k.Eï 8 CENTIEMEN - Publiciteit buiten WEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Van Ndffbl-Ds Qbnot hel Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas, Adolf Maslaan,13, le Brussel- S, Plaoo de la Boiir.o, ParijB - en 6. Braama Buildings Loodrea E.G.4 j De VII Wceün van Maria |Zon op5,29, onder 0,04 Volle Maan den 16 WETGEVENDE KIEZINGEN VAN NOVEMBER 1921 Voor de verdediging van het Ge loot, voor de verheerlijking der H. Kerlc, betaamt het dat een katholiek zijn beste pen scherpt, dat zijn bezie lend woord luido en alonï weerklinkt, dat hij alles offertzijn goed en zijn bloed, liet is immers de Godsdienst, die ons, katholieken, het licht des Hemels inde duisternissen die ons omringen, toont, die ons in oogenblikken van moedeloosheid opbeurt en vol ver trouwen naar omhoog doet blikken. Wanneer, inde grootste rampen, in het pijnlijkst verlies, geen menschen- taal meer bij machte is, ons moed en troost in te spreken, dan vertoont zich de II. Kerk als eene weldoende be schermster, die de grootsto smarten verzacht, de diepste wondon heelt. O ja, als een geliefde moeder be minnen wij, katholieken, het II. Ge loot, omdat- die Moeder ons herin nert onze zuivere, onschuldige kinder jaren, onze Eerste Kommunie, de laatste zucht onzer ouders. Wij be minnen hel Pausdom, omdat zondor hetzelve geen duurzame vrede mogelijk is. Wij vereeran de H. Kerk, omdat •"zij'alleen bij machte is het volk wo- zenlijk gelukkig te maken, en> in deze dagen vaiflaag tegen den grond kruipend egoism, tot een hooger ide aal voert; omdat zonder de Religie alles, alles, naar het verderf, in den afgrond zinkl. Wee hem, die deze heilige waarheden loochenen durlt Dagelijks hoort men, in steden en dorpen, dat velen het Geloot verza ken, dat de zeden op schrikverwek kende wijze ontaarden, dat deftigheid er. burgerdeugd verzwakken, en dat dit alles leiden moet tot een katastroof zooals de eeuwen er geone zullen ge kend hebben. En alsof de wereld nog niet ongelukkig genoog was, zullen we in den aanstaanden kiesstrijd an dermaal de satelieten van Satan zien opkomen om het arm Volk zijn laatste Geloof uit het hart te rukken. Onder allerlei vermomming zal die eeuwige vijand van al wat deftig en kristelijk is, opdagen; in het platte land, katterig valseb,onder voorwend sel dat Godsdienst bijzaak is; in de steden mot schaamteloos, godslaste rend lawaai, bezwadderend de eer baarheid der vrouw, de zuiverheid van het kind; lasterend de verheven zending des Priesters, Kiezers, denkt er wel aan wanneer gij ter stembus gaal 1 Wisten de ouders, vaders en moe ders, welke verantwoordelijkheid voor God zij op do schouders tillen, wan neer zij de heiligste hunner plichten onder de voeten treden de plicht van hun kroost kristelijk op te brengen en van den kinderen ten toonbeeld te strekken Niet altijd wacht de straf fende hand Gods tot als zij oud en vertalen op een stroozak uitgestrekt liggen, om hen te treffen; maar on verpoosd zien we, in akelige ontknoo ping, de schrikkelijke dramas der goddeloosheid, die zelfs jonggehuw den van hetwereldtooneel wegrukken. Aan 't redelijk verval der massa, aan het ontaarden van ons volk, aan al de rampen die de landen teisteren waar God verbannen werd, hebben de socialisten schuld. Dat alles is hun vloekwaardig werk, het gevolg van hun leerstelsel Noch God noch moe ster Neen, Godsdienst is geen privaat zaak,zooals de socialisten huichelach tig beweren. In hun partij worden het H. Geloof en zijn bedienaars bespot en gesmaad; in hun bladen wordt do priester, neergeknield hij 'tstervens- bed van den armsten onder de armen, vervloekt; worden de gasthuisnonnen bezwadderd; de Heilige Sacramenten als afgoderij voorgesteld. Ziedaar de waarheid. Voor al wie met rede en verstand begaafd is, is de inzet der nakende wetgevende kiezing duidelijk afgetee- keud het geldt da strijd van het Geloof tegen het Ongeloof; het behoud der kristen zeden van ons duurbaar Vlaamsche Volk; de redding der reeds zoo diep ondermijnde Maatschappij. Met de toepassing der socialistische princiepen leidt alles noodzakelijk naar den ondergang; verloren de ziel van ons aanbeden kinderen ver- loron_dè eer en de deugd van dochters en zonert; verloren het geluk van den werkman.... Zietnaar Rusland, waar bolchivism, ellende en hongersnood hoogtij vie ren, waar het socialism het land hor schapen heett in een uitgestrekt bloed bad, in een onafzienbaar kerkbof. Wendt de blikken naar de groote steden, waar de kerken lodig, maar de govangenissen proppensvol zijn; waar geen huwelijken meer door den priester ingezegond worden, maar telt op, als ge kunt, de echtbreuken, do overspelers en de moorden.... Kristen zijn, wat kostbare schal voor den werkman; zijn kinderen kristelijk opbrengen wat zoete troost nu en in bet uur der dood Kristen zijn, 't is meewerken aan 't heil van zijn medemonscken, aan de redding dor samenleving. Als Kristen dus zullen al onze Lezers, wij twijfelen er niet aan, in de gelederen van 't groot katholiek leger, ter stembus trekken 43' vervolg. Ik ben niet te spreken, zegde hij. Neem ons niet kwalijk, heer graaf, hernam eene krachtige stem. Wij kunnen ons niet laten afwijzen. De blik van den graaf viel op de-binnen tredende heeren, en bij den ingang der deur zag hij eene uniform, waardoor ook de ka merdienaar ontstelde. Wat is er van uwen dienst Yroeg hij, zich met goweld' beheerschende. Als ik mij niet bedrieg, had- ik vrcfeger reeds de eer, u hier ta zien Uw geheugen bedriegt u niet, ant woordde de inspecteur, veroorloof mij, dat ik de heeren aan u voorstel, mijnheer de procureur generaal, de officier van justicie en de grieffiei' de rechtbank. De bow ij zen, dat gij een bedrieger, oplichter, en moordenaar zijt, zijn voorhan den, sprak de officier van justitie u deze bewijzen nu voor te legger., zijn wij niet verplicht gij zult er later reede bekend ge maakt worden. In naam den Konings en der wet, i eem ik u, van Hamert gevangen, en gelast u de dienaren der wel te volgen, die buiten op u wach'en, daar ik u anders ter- Blond de boeien laat aanleggen. - Eon schreeuw van woede was het ant woord van den ontmaskerden schelm oen lievige sloot deed deu inspecteur op zijde Het gewijzigde regeringsvoorstel. De nieuwe belastingen moeten naar het oordeel van minister Theunis niet minder dan 400 millioen opbrengen. De rechten op overschrijving, registratie en op erfenis werden verhoogd. Co erfenisrschten. Dit recht 1.40 t. h. voor iedere erfenis be neden de 5.000 fr. en toekomende in reohte- lijn d. w. z., tusschen ecl.tgenoolen met kin deren of lussohen ouders en kinderen deze taks wordt 1 00 t. h. voor erfenissen van 5.000 tot 10.000 fr. l.Sü t. h. voor 10.000 20.000 fr. 2 t. b. voor «0.000 tot 50.000 fr. enz., tot 4.50 t. h. als de erfenis meer dan 13 millioen bedra igt. Tusschsn echtgenooten zonder kinderen, of tusschen broeders en zusters is bet aan- vangsrécht op 5. t. h. bepauld voor het eerste gedeelte van 5.000 fr. en gaat zoo trapsge wijs, tot 25 t. h. op erfenissen boven de IS millioen frank. Tusschen ooms en tanten en neven of nich ten vangt men met 6 t. h. aan om 30 t. h. te bereiken. Tusschen groot-ooms of groottanten en klein-neven of klein-nichten beloopt de aan vankelijke laks 7 t. h. en gaat tot 30 t. h. Eindelijk voor erfenissen tusschen alle an dere personen vangt men aan met 10 t. h. en bereikt 501. h. Er valt aan le merken, dat de hierboven medegedeelde rechten, noch met de helft ver hoogd worden ten voordeele van de begifti ging der oud-strijders. De beursverrichtingen. De taks op de beursverrichtingen wordt gebracht van 30 cent. op 50 cent. per 1.000 frank. Hotelrekeningen. Voor de sommen versohuldigd voor ver bruik iu hotels, eetzalen, banketbakkerswin kels en andere inrichtingen, waar de klanten op slaand8n voet verbruiken, wordt oen recht van 5 t. h. op de rekeningen geheven, wan neer het bedrag overschreden wordt van a) 0.10 fr. per maaltijd oü persoon b) 0.15 f. per dag en persoon voor het verhuren van een kamer of een kwartier c) 0.30 fr.,per persoon bij gewoon verblijf van een dag. Weeldeartikelen. Een zelfde recht yanüt.h. word? voor zien voor do a nkoopen tusschen niet han delaars of hij verkcopers in 't klein voor de volgende soorten waren 1. Wapens, jachtgeweren en schietvoor raad 2. vracht- en personen auto's, motor rijwielen, booten en plezierhooten, jachten 3. echte of valsche iuweelen, goudsmids- kunst, paarlen en edelsleeneu 4. bont5. reukwerk. Da taks voer overgave. Iedere verkoop of ruiling van waren of belanglooze overgave tusschen levenden, van meubels, wordt onderworpen aan een bijzon dere taks van 11. h. wanneer de overgave in Belgie geschiedt. De verkoop van brood, aardappelen, spek, margarine en vervrozen vleesch wordt vrij gesteld van belasting. Over 't algemeen wordt de taks, voor alle andere waren of voorwerpen, niet geheven wanneer de verkoop boneden de 80 fr. is. Belasting op do meubels. Een belasting van 5 fr. op 1.000 fr. wordt gelegd op 1. meubels, kleedingstukken, enz. 2. paarden, rijtuigen, autos, enz. 3. wapens 4. wijnen 5. boeken, verzamelin gen, schilderijen, standbeelden, porselein werk, medaljes en andere kunstvoorwerpen. Het beheer van belastingen wordt niet ge> machtigd de waarde-aangifte van den inboe dei te betwisten, wanneer deze aangifte ten rollen, en op hetzelfde oogenblik was de beschuldigde in de aangrenzende bibliotheek verdwenen. De politie-dienaren snelden hem na maar daar het duister was en zij met de inrichting van het kasteel niet be'kend waren, gelukte den misdadiger een groot eind te winnen. De hoofdingang en de gang waren door de politie bezet maar er was nog een an. dere trap en een andere deur, die naar bui ten voerde en toen de inspecteur, die zich spoedig weder hersteld had, uit het portaal trad, zag hij in de schemering eenen man door den tuin het park inloopen. Het spoor wérd nauwkeurig gevolgd, de misdadiger had door de vlucht zioh zelf schuldig verklaard de booswicht mocht niet ontkomen. Daar viel in het park plotseling een ge weerschot.... Van Hemelen riep Wout, die zich dicht bij den inspecteur bevond de kerel is losgebroken uit de gevangenis on hij heeft mijn geweer gestolen, om deu graaf ie ver moorden. Hij had beter gedaan, zegde do inspec teur koel, zoo hij achter slot on grendel was blijven zitten hij heeft in plaat3 van den graaf eenen schijngraaf en oplichter gotrof- fen. De politie beambten drongen dieper het woud binnen, tot zij op een ontzettende groep stieten. Op een geweer gesteund, stond de bosch- w ach Ier voor het Tijk van den graaf. Ik heb hem in het hart getroffen; zegde hij kalm het doel mijns levens is bereikt nu kan ik het in de gevangenis eindigen. Gij hebt toch den rechten man niet ge troffen voegde Woud hem toe graaf van Leeuwendael is dood, of nog in Amerika deze schelm, dien gij gedood hebtwas niet anders als een bedrieger. Een oogenblik zag Van Hemelen hem ver wonderd aan toen haald6 hij de schouders op. Ik heb hom gehouden voor heigeen hij wilde schijnen sprak hij zoo heeft hij dan voor de schuld van een ander moeten boeten. Nu, het was eene rechtvaardige ver golding, sprak de jager het is nu bewezen, dat hij den matroos had gedood. De boschwaohler laohtte dan spottend en volgde kalm. de gendarmen, die hem naar de gevangenis zouden terug brengen. Lode- wijk en Coquille, die bij het voorgevallene voor een groot gedo3lte mode tegenwoordig waren, keerden iu het slot terug. Coquille had dc dames reeds voorbereid, en het was Amalia moeielijk gevallen, te gelooven, dat zij zich zoo zeer in dezen gelukszoeker had bedrogen. Maar do bewijzen, die Aline en Coquille baar mededeelden, moesten allen twijfel wegnemen. Zij sidderde bij de gedachte, die moorde naar haren broeder to hebben genoemd en zoolang met hem onder een dak te hebben gewoond. En mocht er nog eenigen twijfel bij haar hebben beslaan, dan moest die ge minste gelijk is aan 12 maal het kadastraal inkomen van het gebouw, waar de inboedel in geborgen is. Van deze overeengekomen som-van twaalf keer het kadastraal inkomen, wordt de be lastingschuldige gemachtigd voor zijn bere kening van da taks, een som van 5.000 fr. per gezin en van 1.000 fr. per inwonend familielid af te houden. TE LIEDEKERKE. Nadere bijzonderheden. Over de geheimzinnige zaak van Liede- kerke, vernemen wij nog Maandag avond rond 10 ure, verliet de metser Pieter Van Nieuwenhoven, 38 jaar oud, zijne woning, aan zijne vrouw zeggende dat hij ging vissclien. Dinsdag morgend vond een baanwachter het lijk van Van Nieuwen, hoven op de spoorbaan tussohen Denderleeuw en Liedekerke. Het lijk was in stukken gesneden. Wat zonderling mag beeten is, dal bet hoofddeksel en de kloefen van Van Nieuwen hoven beneden den talus van de spoorbaan lagen. Het parket van Oudenaarde is verwiitigd geworden, daar men tot nu toe niet beeft kunnen uitmaken, of Van Nieuwenhoven zelfmoord pleegde of vermoord werd. Een nieuwe leening van twee milliard Naar luid van inlichtingen, door den heer Michiel Levis op de algemeone vergadering van den bond der kooperalieveu te Dender- monde meegedeeld, zou binnen drie jaar alle oorlogsschade hersteld zijn. De minister van Ekonomische Zaken, de heer Van de Vyvere stemt toe in een reeks belangrijke wijzigin gen. Aan de staatskommissarissen zal voor taan een bepaalde tijd worden gesteld, binnen denwelken de dossiers en de visa's voor voorschotten aan de kooperalieven geleverd moeten worden. Dezelfde kommissarissen zullen sloeds met dezelfde kooperalieven onderhandelen. Zog krijgt men meer ver band tusschen de verschillende finstellingen. Als een geteisterde van een coöperatief een voorschot krijgt, moet de rechtbank bij gunst- beurt voor .goed uitspraak doen voor dien geteisterde^ opdat deze onmiddellijk dewgel den zou kunnen ontvangen. Bij de Kamers zal eerlang een wetsvoorstel ingediend worden om zonder bemiddeling der rechtbanken de kooperalieven toe te laten het bedrag der transakties op 30.000 fr. te brengen. Aldus zal men in veel plaatsen de zaken vae geteisterden kunnen vereffenen zonder dat de rechtbank er zich nog mede moet bemoeien. Do rechtbanken kunnen zich dan met de grootere zaken ouledig houden. De heer Levie deelde dan mee, dat de Bond in f het begin van het volgend jaar een nieuwe leening van twee milliard zal uit schrijven. 'La Libre Behjique logenstraft echter dat er op dit oogenblik spraak zou zijn van eene nieuwe leening voor de kooperalieven van oorlogschade, aangezien het bedrag aan de federatie ter hand gesteld door de eerste leening, nog niet uitgeput is. Het personeel der naaiworkhuizen van den Bon Marché en de Innovation heeft Dinsdag morgen het werk geslaakt. De staaksters en stakers hebben zich in stoet naar het Maison du Peuple begeven. Er zijn geene incidenten te vermelden. De werklieden en werksters vragen heel het jaar arbeid met een jaarlijksch verlof. heel verdwijnen, toen men haar de bekente nissen van jufvrouw van Hemert, de vlucht en het einde van den misdadiger mededeelde. Nadat de dames van dén eersten schrik waren bekomen, vertrokken Lode wijk en Coquille naar Mariemont, om ook den ouden baron liet voorgevallene mede te deel en Wout vergezelde hen terwijl dö oude Vic tor in het slot bleef, om zijne betrekking weder te aanvaarden. TER WILLE DER LIEFDE. Had de inspecteur Garlier zijne bemoeiin gen ten opzichte der zaak van den vermoor den matroos en |den zich noemenden graaf van Leeuwendael met den besten uitslag bekroond gezien, ook ten opzichte der naspo ringen omtrent de verloren papieren van den bankier Schermbeek, erlangde hij met veel moeiten in korten tijd de volkomenste klaarheid. Bekend in de ellendigste en gemeenste holen en kleine straten der stad, had hij ein delijk in eene verdachte herberg den dief gevonden, die Van Hemelen bij den inbraak vaD het huis van den bankier Schermbeek was behulpzaam geweest. Door listen en bedreigingen wist Je in specteur Jezen vagebond, Rob genaamd, zijn geheim le ontlokken. En nadat hij alles Lekend en den inspecteur hem beloofd had zijnerzijds he builen verdere vervolging te laten, deed Rob voor honderd franken afstand van de gestolen papieren. Het geschil tusschen Senaat en Kam&r. Vergadering dar rechterzijde van den Senaat. Datum der wetgevende kie zingen. Brussol, 14 September.Het schijnt dat het onderhoud, dat de eerste minister giste ren heeft gehad mei de voorzitters van Senaat en Kamer vruchten zal dragon. De Senaat zal het beginsel van den zitpen- ning voor de senateurs stemmen en er zullen provinciale senateurs komen en senaleurfl gekozen door coöptatie. Alleen de herziening der provinciale kies wet zal misschien nog moeilijkheden te weeg brengen daar de meerderheid van den Senaat het vrouwenstemrecht wil en de meerderheid van de Kamer het verwerpt. Maar hier ook, zegt de Soir, die 3ezo berichten meedeelt, zou er na een terugkeer van de wet van de Kamer naar den Senaat, middel zijn om een terrein van overeenkomst te vinden. De commissie der XXI van den Senaat heeft ook Dinsdag namiddag eene lange ver - gaderiog gehouden, onder voorzitterschap van M. De Favereau. Aan de dagorde ston den de kwestie der provinciale kieswet en da hervorming van den Senaat. Het grootste deel der zitting werd gewijd aan de besprekingvau het vrouwenstemrecht. Het werd verdedigd door graaf de Broque- ville en baron Descamps de partijgangers van het vrouweïïstemrecht verklaren in wer kelijkheid dat, tndien men hun deze hervor ming toestaat, zij bereid zijn d9 schadever goeding voor sënatours te aanvaarden. De zittiDg liep af zonder dat een besluit genomen werd, maai er dient opgemerkt dat met 9 stemmen tegen 8, do commissie beslo ten bad de transactionoele voorstellen det regcering niet te onderzoeken. Dinsdag zal de Senaat de provinciale kias- wet^'behandelen en hot is zeker dat er eene meerderheid voor het vrouwcnslemrechl zal zijn. De wet zal dus [zeker naar de Karaat moeten teruggaan. De vergadering der rechterzijde van den Senaat had Dinsdag morgend, ten "half oü plaats; de dagorde der Senaatszitting, op 2C September a,s. werd er besproken. De rechterzijde dringt er op aan, dat het vrouwenstemrecht onderworpen weze aan het onderzoek van den Senaat en verklaarde bij eenparigheid de hervorming te zullea stemmen. M. Carton dc Wiart woonde de vergade ring bij. Na afloop van de zitting, door iemand van de Indépeiidance geïnterviewd, verklaarde de eerste minister, dat de regeering haai besluit betreffende de wetgevende kiezingea staande hield. Wij houden er aan, z?gde M. Carton de Wiart, dat de nieuwe Kamers ten behoorlij ken tijde vergaderen en dat zoowel het con tingent als 's lands middelen vóór 1 Januari gestemd wezen. Dit wil niet zeggen dat de 23 October ab soluut de datum moet zijn. Het is boel goed mogelijk dal de kiezingea maar 8 of 14 dagen later plaats hebben. De minister heeft er bijgevoegd de vaste hoop le koesteren dat da herziening der grondwet tol een goed einde zal gebracht worden. Als men bet eens kon worden over eene Zoodra Garlier deze in handen had, werd hem het gelieele geheim van den banbior Schermbeek duidelijk. De papieren bevatten het testament van den vader van Coquille en de schuldbekentenis van den ba kier Soherm- beek, waarbij deze bekende de effecten van Coquille in bewaring le hebben ontvangen en deze getrouw, met de winsten en intres ten, aan de erven te zullen wedergeven. Eerst liet de inspecteur den zoon van den bankier, Willem, bij zich komen, en maakt* hem met de ontdekte geheimen bekend. Wat nloest de jongeling antwoordden, die te be slissen had lusachen zijnen vader en 2ijneo vriend Coquille Bovendien hij was door en door vertrouwd met de geldelijke crisis, waarin het bankiershuis zijns vaders ver keerde. Doch Willem was eerlijk en tegen de bewijsstukken, die de inspecteur in handen had, viel niets te zeggen. Willem deelde zijn vader den toestand van zaken mede, en de oude bankier, door den nood gedwongen, maakte tot geld, wat hij tol geld maken kou, tfm zijne heer en zich zelf uit de gevangenis te redden. Nu werd ook Coquille in de zaak betrok ken. Wegens de edelmoedigheid van zijit vriend, Willem zou hij zich mot weinig heb ben tevreden gesteld maar de inspecteur, die in dergelijke zaken aan de eisebun der wet voorkeur gaf, vorderdo met klem da teruggave van het verschuldigde aan dea weitigen eigenaar. (Vcrvolgt.J

De Volksstem | 1921 | | pagina 1