10 MISDAAD EN BEDROG. Do oatwapeninoscoulereneie Hel vraagstuk der wisselkoersen. In den Volkerenbond. Vrijdag Sept. 1921 Dringende Mededeeling HET KORftlAAL UUR De herneming van het nor maal uur zal in den nacht van 25 op 26 October plaats hebben \Sm WASHINSTGN. Een valsclie Politle-kouiailssarls te Elsene- Een landbouwer door een stiet gedood te Aieirelbeke. !n Dultsch'and. XXVII» JAARGANG NUMMER 214 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114H>-A.Car!E3I_j-/?LX> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.58 Uitgever: J. Van NoFFZL-Da Gbxkï II. Cornelius JZon opii,.10, onder 6,01 Volle HLau den 16 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Bruesel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C. I Aan wien hebben wij te danken dat da landerijen in Vlaanderen, alom bekend zijn om hunno vruchtbaarheid, en vorzorgde bewerking, zoodat de Vlaamsche gouwen genoemd worden de gaarde van België Die eer komt too aan de opvolgende geslachten onzer landbouwers, die door de eeuwen been gezwoegd en gewerkt bobben, om de vroegere woestenijen in dit heerlijk land te herschapen. Als noeste, taaie werkers, vlijtig en spaarzaam, waren zij ten allen tijde do bron waarop bot land leefde en tiorde. Zoo vooral in vroeger tijden, soms door ongunstige naluursdmslandigbe den den oogst tegonsloeg, was er - armoede in bot land, want buiten veestapel, vormden granen, aardap pelen enalleandoro gewassen en vruch ten, als den grondslag van ons leven en onderhoud. Golukte de oogst, zoo was er handel, nering en tering magere en vette jaren stichtten armoe de ot weelde in onze streek, De toestand der landbouwersklas was voor den oorlog soms erbarmelijk en hunne verweerde en door den arbeid gekromde banden knepen toe op de karige winst die overbleef, zoo dat meestal in de talrijkste gezinnen weinig weelde beerscbte, vooral bij ie kleine landbewerkers. Wat willen wij nu beoogen de als slapende kracht, die in ons sterk land bouwersras berust, opwekkon tot moer ontwikkeling, opdatde gezonder opvatting van het beroep, gepaard met de middelen waarover bet nu be schikt, moge leiden tot een grootere opbrongst van landsprodukten die ten goede dient te kopjen van bet alge meen welzijn. Wij raden do knapsten onder ben aan, studiereizen te maken, al ware bet dan ook op grooton afstand van den baard waaraan ze gehecht zijn. Wat nut en voordeel zou er b. v. niet te balen zijn uit de bozoekon aan landbouwtentoonstellingen, bier en in den vreemde, waar alles bun vernuft zou opwekken en hunne vaardigheid ontwikkelen; 't zij betreffende de me- kanieke toestellen voor bun bedrijf, veeteelt in 't algemeen en alle bijhoo- rigo takken die de landbouwnijverheid betreffefl. Hot beboer van landbouw richtte jaarlijks vóór den ooriog, reizen in naar Londen, om daar de tentoonstel ling te bezoeken van veldarbeidalm, veo en alle bijboorigbeden, die zelfs voor oningewyden een bezoek over waard ig- was. Oi ze landbouwers, die nochtans gedurende de oorlogsperiode er voor zorgden dat elk plekje grondbet maxi mum van produkten voortbracht, zul len op dit punt nog veel nieuws kun nen aanleeren, met de Denen hunne werkwijze te volgen. Deze hebben op groote schaal de kunstbemesting hun ner gronden doelmatig aangepast, die hier te lande nog zoo verwaarloosd wordt. Indien men wat dit betreft, bier soms niet al te gelukkig was en de uitslag onbevredigend, is dit toe te schrijven voornamelyk aan de onkunde die hier nog lioerscht, om elke soort van grond de werkelijk noodige mest stof of samenstelling derzeltde te ver strekken in de vereiscbto hoeveelheid. Dit is een zeer belangrijk punt om tot loonenden uitslag te geraken.Deze werkwijze vergt studie-proefvelden. Ons landsbestuur steunde in dien zin de pogingen der welwillenden, alsook de voordrachtgevers desaangaande. Enkelingen legden zich loo op die ma nier van uitbaten en bekwamen soms schoone uitslagen, doch bet groot ge tal der belanghebbenden waren wars aan die verbeteringen en bleven als versteend in de oude gewoonten en gebruiken, die misschien in vroegere tijden voldoende waren tpt het bestaan, maar in onze oeuw van vooruitgang en uitlaudsche mededinging, ons stil aan op den achtergrond dringen en onze vroegere faam als ianduiibaters geleidelijk doen tanen. Aan bovoegde vereauigingen de laak het biervoor uitgezette tot stand te brengen, daar op dit terrein ook nog wat te doen valt om den algemeen drukkenden landbouwtoestand te hel pen verlichten en verbeteren. Ministerie van Landbouw De heeren Landbouwers der stad Aalst worden verzocht zich te lalen inschrijven voor het bekomen van Beef zaad (Ec- kendorf, half suikorljeet, Ideaal van Kirsch), op afkorting- van lanUbouwoorlogsschade, bij den heer Kauiiel Pilate, Nieuwstraat, 22, ter stede. De lijsten zullen gesloten worden den 10c- lobar 1921. Het Bestuur 8650 der Veeverdeelingskommis3ie. De Landbouwers die alreeds ingeschreven hebben voor Beelzaad, mogen hun gevraagd getal kilos doen vermeerderen. Zioh daarvoor te wenden bij voornoemden heer Pilale. AARDAPPELEN Het ministerie van landsverdediging heeft een aanbod gekregen voor de levering der aardappeleu Voor liet leger, zulks aan den prijs van 22 fr. de 100 kilos. Konden wij ze in den handel ook maar zoo goedkoop bekomen I 44,: vervolg. Behalve de 60.000 franken, die aan Co quille als de bruidschat zijner moeder toe kwamen, werd hij nog in 't bezit van 30.000 franken door den ouden Schermbeek gesteld en na voldoening dezer som werd van verdere rechtsvervolging afgezien. Doch door döze buitengewone en onver wachte uitgaven was het reeds wankelende huis Schermbeek op den rand van den afgrond gebracht, en zeer korten tijd reeds daarna moest liet zijne betalingen staken. Tegelijkertijd met het gerucht, dat de 6i ma Schermbeek en Zoon zijne betalingen gestaakt had, vernam men ook den plot ee nogen dood van den ouden bankier. Willem had laat in den avond zijnen vader levenloos in zij ik* kamer gevonden, en de spoedig ont boden geneesheer kon niets meer doen, dan üen dood bevestigen. Eene nieuwe balans word opgemaakt, en daaruit bleek dat de zaak van het buis Schermbeek wel erg, maar toch niet zoo erg was, als men wel in het eerste oogenbtïk had gedacht. En zoover zijne kraoliten het toelieten, nam ook de jonge baron Nicolaas Degreof nan den arbeid deel, hij behoorde nu mede tot de familie Soliermbeek. Zijn vader was er niet in geslaagd, den ouden bankier brieven van adeldom of eene Leopoldsorde te bezor gen. De geldelijke toestanden van het huis Schermbeek waren te zeer achteruit gegaan, om aan de zotte voorstellingen en plannen van den baron Degreef verdoren voortgang Dd Belgische deelneming. Wie zal ons land te Washington ver tegenwoordigen In diplomatieke kringen te Brussel ver wacht men dat de heer Henry Carton de Wiart, voorzitter van den ministerraad, de uilnoodiging tot deelneming aan de ont wapeningakonferencie te Washington niet zal kunnen aanvaarden, daar deze laatste vermoedelijk zal samen vullen met de parle mentaire verkiezingen in ons land. Ook moet de overeenkomst met Luxemburg nog worden bekrachtigd, wat minister Jaspar wel zou kunnen beletten den hear Carton te vervangen, zoodat men er aan denkt Belgie to Washington te laten vertegenwoordigen door iemand staande builen de regeering. Ook moeten twee deskundigen, een militaire en een financieele, worden aangewezen. Lloyd George zou niet naar Washington gaan. Van oflicieuse zijde wordt gemeld dat Lloyd George door de vredesonderhandelin gen met de Sinn-feioers zoozeer in beslag is genomen dat hij vermoedelijk, daar deze besprekingen nog gerurmen tijd kunnen duren, niet aan de ontwapeningsconferencie te Washington, in.November a. s. zal kunnen deelnemen. De heer Hughes, Amerikaansch sekretaris van Staat, *ou gisteren verklaard hebben dat van eene bijeenkomst op een vroegeren datum dan dien vastgesteld door president Harding, namelijk ii November, geen sprake kan zijn. ONZE MARKEN' Wij hebben gemeld dat M. Bergman, af gevaardigde van den Duitschen minister van financies, onlangs te Brussel mot MM. Jas par en Theunis onderhandeld heeft nopens de overname door Duitschland van onze zes milliard Marken, ia ruiling van de opheffing van den sekwester op de Duiische goederen in België. De voorstellen der Duitseher zou den hierop neerkomen Vier miljard marken zouden overgenomen worden aan 1,25 fr. por mark. De twee overige miljard, welke dë Duitschefs beweren uit Hofland in Belgie ge bracht te zijn bij den wapenstilstand, zouden aan een minderen taks overgenomen worden. Deze voorstellen zullen door den minister van financies aan de Kamer onderworpen worden. Men denkt dat er veel kans is tot hunne aanvaarding, 't Is beter een vogel in de hand, dan tien in de lucht te kunnen geven. De oude heer verliet het land, beproevend of hij in eenige andere streek meer belangstelling kon wekken. De jonge Nicolaas was inlusschen als 't ware het kind des huizes bij de familie Schermbeek gemorden, en eonige dagen voor de dood van den bankier waren zelfs de beslissende woorden tusschen hem en Louise gesproken En Mechteld Wel dacht Willem aan haar, maar het was sleehs eene vluchtige gedachte, waar hij niet lang bij vertoefde. Te grooter was zijne verwondering, toen hij van de begrafenis zijns vaderen Maehteld tehuis bij zijne zuster vond. Met tranen in de oogen bracht Louise het geliefde meisje naar haren broeder. Vergeef mij dat ook ik u tegenwerkte zegde Louise mot bevende slem ik kende de woiderbare diepte van dit edele hart niet. Zie dat is hot kenteeken der ware liefde zoo lang hg gelukkig waart, kon ik u niet vergeven uu echter de |hand van het nood. lot zoo zwaar op ons rust, opent zij hare armen, om u eon toevluchtsoord te bieden. Willem hoorde de laatste woorden niet meer hij lag reeds aan het hart der geliefde en hij schaamde zich de tranen niet, die in zijne oogen opwelden. Doch niet lang kon hij bij de geliefde vertoeven zijn plicht riep hem weder aan den arbeid. En toen hij nu in zijne kantoorkamer trad vond hij hier de broeders van Maehteld, die hem hunne vriendschap en hulp aanboden. Diep bewogen nam hij beiden dankbaar aan. Het gelukte aan de gebroeders Koker, door hunno bemiddeling de schuldeisohers te Waarom de mark zoo laag staat. Londen, 14 Sept. De Daily Mail be richt, dat de Muntkommissie het vraagstuk der wisselkoersen met zorg heeft bestudeerd. De daling van de mark is, naar het oordeel der Kommissie niet zoozoer aan de betalin gen, door Duitschland gedaan, toe te schrij ven, als wel aan de onmogelijkheid, waarin Duitschland zioh bevindt, om de inflatie (overtollige uitgift van bankbiljetten) tegen te gaan. De inflatie is op het vasteland van Europa een chronische ziekte geworden. Een gevolg daarvan is, dat de markten zich méér en méér sluiten voor de Engelsohe artikelen. Uil dien hoofde wordt door de Federatie van de Britsche nijverheid ernstig gedacht van een inflatie politiek, teneinde hel pond sterling terug te brengen tot een peil, dat een hervatting van de zaken niet 't buitenland mogelijk, maakt. De Daily Mail gelooft echter niet, dat zulk éene politiek zou wor den aangenomen. Talrijke oplichterijen. Aanhouding van sL_,den dader. Sedert geruimen tijd werden in dan om trek van liet St-Kruisplein te Elsene talrijke oplichterijen gepleegd door een kerel, die zich als kommissaris van policie uitgaf. De man meldde zich namelijk bij personen aan, die rechterlijk werden vervolgd, cn ver zekerde hun, dal hij, tegen betaling van een som van 200 tof 300 tr. do zaak zou regelen. De behendige oplichter slaagde er in op allerlei wijzen talrijke lieden af te zetten. Dank zij de ijverigste opsporingen door den h. Gielen, policiekommissaris, werd de kerel, een gesvezen onder-officier van een linieregiment, wonende te St-Jans-Molen- bcek, op den Boendaelschen steenweg ont- dekt en aangehouden. De oplichter werd opgesloten ter beschik king v&n den prokureur des Konings. vreden to stellen, waardoor de grond onder de voeten van Willem weder vaster werd. Ook kapitein Coquille stond zijn vriend met raad en daad bij. Hij had de oerlijkheid van Willem ie zeer leeren waardeeren, om de misdaad van den vader in 't minst zelfs op den zoon te willen wreken. Coquille^af zijn vriend vol vertrouwen al de papieren terug, en verlangde volstrekt gecne verdere betaling noch percenten. Doch hoe groot de som ook was, Willem rekende het als zijn plicht, om zijnen vriend na ver loop van tijd ook den intrest te betalen, in dien de omstandigheden dit toelieten. Eenigen tijd daarna werd het huwelijk gevierd van gravin Amalia van Leeuwen- dael met baron Lodewijk van Mariemont en van barones Aline van Mariemont met kapitein Coquille. De verkoop der kunstverzameling op Leeuwendeel werd ingetrokken, op verlan gen van Amalia,terwijl jufvrouw Van He- mert een behoorlijk jaargeld van haar ont ving, hoewol na al het voorgevallene, er van eene betrekking op Leeuweudael geen spraak kon zijn. Het prooes van Van Hemelen werd nog eens opgevat, maar hoewel hij nu van den moord óp den malroos werd vrijgesproken, werd hij van den anderen kant *s den moord van Van Hemert veroonlee. tol le venslange gevangenisstrafen hij-nam dit vonnis kalm aan, want hij had met het leven afgerekend. Willem had in de broeders van Maehteld, en levens in don boekhouder Cremer on Nikolaaa Degtoef trouwe vrienden en goeden Een woelige zitting. Dinsdag avond heeft er in de openbare vergadering van de begrotingscommissie uit den Volkenbond een levendige gedachten- wisseling plaats gehad. Sir William Mayer, vertegenwoordiger van Italië, was er onte vreden over, dat de begrooting ran het internationaal arbeidsbureel onderzocht en goedgekeurd moest worden door den raad van beheer van dit bureel en de vergadering van den Volkenbond. Hij wilde bovendien, dat dit verplicht zou worden gesteld. Een storm stak op, omdat dit den motie van wantrouwen ten aanzien van liet internationaal arbeidsbureel zou zijn. Na debat werd het voorstel met op 4 na algemeene stemmen door de commissie ver worpen. Do toekomst van den Volkenbond. De commissie voor de amendementen oj het bondaverdrag heeft zich behoudens enkele wijzigingen in onderkoelen, vereenigd met het amendement van Benes, dat de Vorming van regionale bondgenootschappen, onder auspiciën van den bond voorziet en goed keurt. Naar men weet beheerscht dit hoogst belangrijke araendement degeheele toekomst van den Volkenbond. Het internationaal Gerechtshof. Genève, 14 Sept. De rechters tot het internationaal gerechtshof werden verkozen. De volstrekte meerderheid om verkozen te wezen waè 22 stemmen. Behaalden die meerderheid bij de eerste verkiezing MM. Altanira, Spanje, 23 s.temmen; Al varez, Chili, 21 et.; Anziiotti, Italië, 24 st. Barbozza, Braz. 38 st.; De Bustamende, Cuba 2Gst.; lord Finlay, Eng., 29 St.; Loder, Holland, 24 st.; Oda, Japan, 29St.; Weiss, Frankrijk, 30 st. Buitendien bekomenMM. Descamps, België, 13 stemmen; Struycken, Holland, 1 st.; Ribero, Portugal, 6st.; Soarez, id., 7 st. Bij de tweede stemming is de meerderheid 21 stemmen. Bekomt dit getal i M. Hoore, Vereenigde Staten. De derde stemming geeft geen geldigen uilslag. steun gevonden. Hij vierde na verloop van een halfjaar zijn huwelijksfeest met Maeh teld in den kleinen kring van vrienden en bloedverwanten. Anloon Cremer vond bij deze feesten over vloedig gelegenheid zijne spraakzaamheid bot ie vieren en zijn eigen gëluk te roemen. Want ook de boekhouder Cremer was met zijne Lena getrouwd en had zelfs het voor recht een gezonden tweeling te bezitten, die hij, wanneer hij van zijne kantoor werk zaamheden tehuis kwam op de sohouders zette of op zijn sohoot nam, om de kleinen zooveel mogelijk stil te houden. Overigens was de boekhouder zeer goed met zijn lot te vreden en mocht er ook al iets voor vallen, dal hem moeite kostte, dan troostte zij zich met de spreuk die voor ezel gebo ren is, zal niet als paard sterven. Het huwelijk van Nioolaas Degreef en Louise Sohonnheek zou eerst later plaats hebben, want Nicolaas Degreef wist dat hij van zijnen vader, die nu in het buitenland vertoefde, niets had te verwachten, en voor dal hij in het huwelijk trad, wenschle hij zijne jonge vrouw een zekere toekomst te kunnen aanbieden. Door zijn onvermoeide vlijt en nauwge zetheid gelukte liet hem echter weldra eene winstgevende betrekking hij een aanzienlijk bankiershuis te hekomen. Zoo zien wij ook uit dit verhaal, dat voor liefde trouw, zielenadel, vlijt en werkzaam heid, de welverdiende bekrooning is wegge legd, en dat vroeg of laat do gerechte wraak en de straf valt op elke pleging vau misdaad en bedrog. EINDE, Bij de vierde stemming is de meerderheid 20. Niemand wordt verkozen. De definitieve uitslagen zullen na Irnt eind® van de zitting afgekondigd worden. Onder de gekozenen van den raad /ouden voorkomen Lord Finlay, Eng.; Oda, Japan; Anziiotti, Italië; Weiss, Fr.; Barbozza, Braz. Hoore, Ver. Staten. De ketis van den volkenbondsraad viel op MM. Altamira voor Spanje; Anziiotti voor Italië; Barbosa voor Brazilië; Legar voor Holland; Mustamenta voor Cuba; Descamps voor België; Hoore voor de Vereenigde St.; lord Finlay voor Engeland; Oda voor Japan; Kyhelin voor Denemarken; YVeisge voor Frankrijk, die dus ten bepaalden lilol ge noemd zijn. Werden tot bijgevoegde rechtere aange wezen Neeguloson voor Rumenië; Rvanj voor China; You&nolitoh voor Yougo-Slav. Diasdag avond had op de wijk Hollebeke, tc Meirelbeke, een erg ongeluk plaats. De 59-jarige landbouwer August De Mooi ging rond 7 ure in zijnen stal en wilde zijnen stier die zioh had losgetrokken, wederom vastmaken. De landbouwer werd schielijk dqor hel dier dat hoorndul was geworden, overvallen en het hart ingedrukt. De schoonbroeder van het slaohtoffer die ter hulp kwam, bekwam eeneu slag op hel been en viel ten gronde. De stier vatte zijn tweede slachtoffer met de hórens vast en slingerde hem over oenen muur, wat do redding van den man was. Doktor Kielmoes dadelijk ontboden, kon slechts den dood van De Moor vaststellen. De ongelukkige laat eene weduwe met 9 kinderen na, waarvan de oudste 17 jaar telt. Wat de schoonbroeder betreft, deze zal na enkele dagen hersteld zijn. De stier stond verkochten moest lieden geleverd wórden. vV Nog do moord op Erzberger. In betrek met de moordenaars van Erz berger wordt uit Munchen.aan de Frank furter Zeitung gemeld «Wat genoeg bewijst hoezeer de twee moordenaars zich veilig voelden, is het feit, dat zij drie dagen geleden zich nog in hun logement bevonden. Sinds dan zijn zij verdwenen, zonder een spoor achter te laten. Verleden nachl reeds werden in studentenmiddens verschei dene aanhoudingen gedaan. Deze aanhoudin gen worden strikt geheim gehouden. Allee laat veronderstellen, dat men zioh hier tegen over een nieuw komplot bevindt, a Nog steads aanhoudingen. Woensdag werden te Berlijn 7 gewezen marine officieren aangehouden. Een hunner luitenant von Killinger, wordt beticht op de hoogte geweest te zijn van de plannen der moordenaars van Erzberger, en hunne wapens en reisgoed verborgon gehouden te hebben na bet plegen der misdaad. De zes anderen worden beticht op de hoogte geweest .te zijn der misdaad en niets gedaan te hebben om deze te beletten of het gerecht te verwittigen. Onder de aangehoudenen bevindt zich geen enkel Beier, doch allen verbleven in den laatsten tijd te Munchen. Eene Staatsgreep in Duitschland op handen Berlijn, 14 Sept. Het Korrespondenz- blatt van't Centrum schrijft in betrekking tot de Beiersche kriiis De Kanselier bezit het overtuigend bewijs, dat zekere kringen der rechterzijde binnenkort een staatsgreep willen uitvoeren. Zij zouden den heer Hergt, hoofd der nationalisten, verwittigd hebben, waarschuwende tegen het gebruik van ge. weid. Hergt heeft juist gisterenavond eene rede voering gehouden, waarin hij verklaarde dal et' maar een gouvernement van orde is dat van Beieren. Wij weigeren teide hij, het verdrag van Versailles te erkennen, maar wij geven toe, dat wij, in de mate van ons vermogen, zware offers moeten brengen. A/s de nationalisten aan het bewind kwa men, zou dat geen nieuwen oorlog beteeke- nen. De mannen der Volkspartij werden in den laatsten lijd aangetrokken door eenen schommelpolitiek. Ik meen, te mogen verzekeren, dal zij daarvan zijn teruggekomeu, en dat er tus schen de twee rechtsche partijen geenerlei geschil meer beslaat. Een komplot in Hoog-Silezië. In het kasteel van.Biclau, bij Naisje, in Silezie, is een bareel van reactionaire samen zweerders ontdekt. Deze waren bij middel van regelmatige koeriers in betrekking mei Munchen en Berlijn. Zij konden ook betrok ken zijn in do moord op Erzberger en op vier leden der Zelfbescherming, wier lijken ge-* vonden werden nabij Bresljtu.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1