Eend verwittiging IGelmflEMBfiiaiil Na den moord op Erzbergsr Revolverdramas Benoeming van Burgemeesters De 600 verjaardag van Dantes dood, Te Ravenne Algemeene begrooting. Het bertoglljk domein te Hsverlee. Verklaring van minisler Vandervelde Uit orase Kolonie. Onlusten aan de dokken Dringende Mededeeling Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. XXVII* JAARGANG NUMMER 215 114 ÜAG-SLAD - 3 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 UitgeverJ. Van Nuffel-Ds Gsnot Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Hatab, Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place de Ja Bourse, Parijs on 6, Bream a Buildings Londros E-CI1 E De maatschappelijke Godloockening is toch wol de hedendaagsche groote dwaling. Men zou het kind eene op voeding zonder godsdienst willen be zorgen en zoo komt het dat men den ondergang der familie tegemoet loopt. Ik spreek tot uw verstand, en vor stand heelt iedereen genoeg om mijne redeneering te begrijpen.- Indien er geon godsdienst moor be staat, dan'ook is het amen-en uit met het geweten of de consciëntie van ie der menscli in 't bijzonder. Indien er geen consciëntie meer be staat, zijn er ook geen plichten meer voor de kinderen jegens hunne ouders en de ouders hebben op hunne beurt geen plichten meer t# vervullen ten opzichte van hunne kinderen. Geen godsdienst meer, geen gewe ten meer. De consciëntie fluistert ons toe Dit is toogelatea en dat is ver boden; dit is verplichtend en dat mag niet. Indien er geen God-Wetgever bestaat, kan er geen wet meer be staan,'dus ook geen verplichtingen en geen plichten. Dan hangt de monsch slechts van zijn eigen-zolf at. Aan niemand moet hij rekening geven voor wat zijn ge drag hatrolt. Hij mag alles van kant zotten wat hem in den weg staat. Zich slachtofferen voor zijne vrouw en zijne kinderen gaat hem niet mee en steekt hem tegen, hij verkiest zijne slechte drilten in te volgen, in luiheid zijn leven ta slijten, zich over te leve ren aan dronkenschap en zedeloos heid; welk gezag zal hem zulks ver- bioden, indien hij God van kant zette? Niemand staat nog boven hem. Geeno wet verplicht lrorn. Verstaat ge thans don ondergang der familie We weten het maar al te wel, zijn dierlijke driften zullen hem overmees teren, zullen hem in slavenbanden kluisteren, doch hij hlijtt zijn eigen dwingeland. Hij zal God vèrstooten en verachten. Iemand die Godes zoet juk verstoot, zegt vaarwel aan do zoete vrijhoid, welke de menscli ge lukkig maakt. Nu, het gezag van vader en van moeder is eene heiligo zaak voor 't kind, omdat zijne ouders God verte genwoordigen. De ouders zijn de tus- schenpersonen tusschen uod en het kind. Indien God weggenomen wordt dan verdwijnt met dénen de heilige waardigheid van liet vaderschap, dan staat het kind mot zijn vader gelijk, dan hangt het slechts van zijn eigen af. Dus geen eerbied, geen gehoor zaamheid en hijgevolg geen familie meer. Behoedt en beveiligt uwe kinderen dus tegen eene opvoeding en een on derwijs zonder God en zonder Gods dienst. In de katholieke scholen vindt ge de meeste zekerheid om uwe ouder plichten jegens uwe kinderen onder dat opzicht to vervullen. Joannes. Er gaat tegenwoordig schier geen dag om of wij hebben, nu hier, dan daar, het een of ander revolvordrama aan te teeltenen. Wordt er in eene herberg getwist, 't zij over het betalen van een rondeken,'t zij over liet kaarlspel, de revolver is iroef. Maken man en vrouw ruzie, pang De revolve!1 heeft het laatste woord. Als in de danszaal een meisje met een anderen jongen danst dan dengene, die haar binnenleidde, staan in een oogwenk twee zeventien- of aohttieojarige snolbekken met den revolver tegenover elkaar. En het zal niet lang moer duren, of de onderwijzer zal zich met eenen revolver moe- ten wapenen ter verdediging tegen weerspan nige schooljongens, die een revolver in plaats van een pennedooa in den kazak dragen. Er isgeene wet, die meer overtreden wordt dan die op het dragen van verboden wapens. Waarom De overtreders worden toch regelmatig veroordeeld en gestraft, als zij voor het tribunaal komen. Ja, als jj zij voor het tribunaal komen. Maar men diende te zorgen dat er minder overtreders zijn; nu wordt men alleen ver oordeeld bij 't gebruik van verboden wa pens; 'tis het «dragen» ervan, dat voor komen moet worden. Moet men daartoe de wet verscherpen Of is liet voldoende de maatregels te verme nigvuldigen Goed, men doe het, en wel zoo spoedig mogelijk. Het is dringend noodig en meer dan tijd. Provinoie Oost-Vlaanderen. Erondegem, M. B. Van den Eeckhout Ei'pe, M. A. Van brooganbrosk Rooborst, M. J. Pyoke Rusaeignies, M. A. Capron Melle, M. F. Spae MoorUeéle, M. C. La- teur Mu-üfe, M. A. Verhelen Vosselaere, M. de Kerchove d'öusselgbem Doel, M. J. Aps NieuKefken-Waes, M. H Byckaert Iddergem, M. Al. Baeyens Roosebeke, M. A. De Kesel Basse velde, M. F. Van de Walteyne Baelegem, M. G. Thionpont Bellem, M. E. HerteleerVurste, M. L. Van Durrne Stekene, M. H. Garey Dender belle, M. J. Ringoet. I Het was den 14 September 1885, dat de paketboot, die ons van de Kaap terugbracht, ons ta Southampton aan wal zette, en ik moet werkelijk zeggen, dat wij oen bijzonder Bcliilderachtigen groep schooiers voorstel den. De Rechter Joe Brace, marcheerde voorop: stel u een groolen, raageren man voor, mot beenen van een schier eindelooze lengte, hoog gebogen schouders en een soort van voortdurende schommeling van zijn armen en zijn geheel lichaam. Ecu dichte zwarte baard bodehle zijn vooruit springende wangbeenderen, terwijl zijn nog overvloedige haren reeds een staalgrauwo kleursohukeering hadden aangenomen, en een dikke lok hardnekkig langs een kant van zijn voorhoofd neerhing. Van zijn gelaat- itrekken kon men niets anders zien dan een langen roodon neus en een paar diep liggen, de sombeie oogen. Zijn geruite kiel een soort van werkblouse was aan de ellebo gen gescheurd evenals hel mijne trouwens en wus bovendien op beide schouders losgetornd, van wege do bestendige bewe ging zijner armen. Zijn laarzen moesten eens zwart geweest zijn, maar thans hadden zij dezelfde kleigele kleur als do pantalon, die ze tot aan de knieën bedekten, en brr j zoowel als laarzen hadden hot allen ev. .hard noodig weer in gezonden toestand ge bracht te worden, Ravenne, de stad waat Danle begraven ligt, vierde Zondag de zeshonderdjarige ge denkdag van zijn dood. D'Anuunzio, die uitgenoodigd was, tele- graferde, dat hij zich niet waardig gevoelde. Onder oogpunt van kunst zijn de feesten te Ravenne, tenminste volgens de Daily Telegraph niet zeer geslaagd. Men heeft allerlei heropbouw pogingen ondernomen Marigia's marmereo tempel om Dante's graf is uitgebreid en voorzien van nieuwe bronze deuren, een gift van den Romeinschen ge meenteraad; maar het decoratlewerk is nog niet voltooid. Het Italiaansoh leger zond een krans in brons en zilver. Verder is er een nieuwe klok gehangen in een nieuwen klokketoren, Achter hem slapte ik voort naast Van Hoek. Mijn buurman hield mij bij den arm, niet om ondersteund, maar.om geleid te worden, w#it hij was volslagen blind. Hij moest ongeveer dertig jaren tellen, naar ik mij vorboeld. Maar men zou hem twintig jaar meer gegeven hebben dan aan mij, die, op het oogenblik, dat ik dit schrijf, nog maar zes en twintig jaar oud hen. En hoe wel hij in Holland geboren was, had hij ge heel het voorkomen van een Aziaat, want hij was klein en bruin, met alle kenmerken van het ras, terwijl ik met mijn blanke huid, mijn blonde haren en mijn stevgen lichaams bouw een vrij typisch vertegenwoordiger ven het Angelsaksische ras ben, waaruil ik ben voortgekomen. Hij was beter gekleed dan iemand onzer, want ofschoon hij ons op onzen tocht verge zeld had, had hij daaraan slechts een zuiver geldelijk aandeel genomen, daar zijn gebrek kigheid hom natuurlijker wijze verhindord had in onzen arbeid te deelen, Zijn kleeding had dan ook 'n zeker spoor van haar oor spronkelijk aanzien behouden. Zijn gelaat daarentegen droeg meer kenteekenen van vermoeienis en inspanning dan het mijne of dat van den rechter, hetgeen niet anders dan natuurlijk kan schijnen, als men de groote verkwikking in aanmerking neemt, die liohamelijke arbeid steeds voor den geest medebrengt. Erlug tusschen zijn wenkbrau wen een diepe gro f, en om zijn neusgaten oen sterke rimpel, die tiet geheele gelaal nog meer èen uitdrukking van somberheid gavei die uitdrukking kwam voorst in don bijzon zaazgBEagaia: «ra- terwijl men er meer voor voelde ze in de oude kerk van San Franoasco bij Dale's graf te hangen. De klok is een gezamenlijke gift van de Iialiaanschc gemeenten. In de San Francisco-kerk heefi men veel gewerkt, maar aan de nieuwe frepcö's moet nog begon nen wordeu. Overigens zijn in veilmnd met de Ravenna herdenking sleohls eeuije geleerde betoogen van belang, die nieuw licht werpen op Ferrara als stad van Dante's voorouders. Een koor van tachtig zangers van de Schoio Can lorum uit Rome zong een ode, terwijl men ook een symphoniöeh gedichljvan Signor Refice uitvoerde. De reeks Dante-feesteD wordt voortgezet te Fiofcncië waar o. m. een gesohiedkundlge openlucht-vertooning gege ven wordt. Een godsdienstige plechtigheid had in de San Francisco's kerk plaats. Hot Staatsblad van 1L» September kondigt de wet af betreffende de algemeene begroo ting van de ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1921~, alsmede verscheidene bepalingen, door de Kamer den 13 Juli ge stemd en door den Senaat den 4 Augustus goedgekeurd. Deel G van deze wet,, bet Ministerie van Finanoies aanbelangend, dient aau onze lezers herinnerd te worden An. 9. De bedrijfsbelasting op d9 ondere inkomsten dan dc wedden en dag- loonen dor bedienden"6^arbeiders alsmede de supertaks mogeD, behoudens latere her ziening, over 1921 van ambtswege gevestigd worden wat betreft de schatplichtigen wier bedrag der winsten of der inkomslon van 1920 vermoed wordt gelijk te xyn aan het zelfde bedrag voor 192CL Art. 10, Met wijziging in de artikelen 6 en 11, 1 en 1, der wet van 2 Juli 1920, en in artikel 59, 2, dor geordende wetten van 29 Oktober 1919 en 3 Augustus 1920, wordt de interest wegens verwijl op 6 O/o vastgesteld wat betrelt de rechtstreeksche be lastingen, met inbegrip van de bijzondere en buitengewone belasting op de oorlogswinsten en van de bijzondere belasting op ae uitzon derlijke winsten. Dezelfde interest van 6 O/o is toepasselijk in geval van ten achzijn met de beta ling der sommen verschuldigd in zake onrecht- Blrceksche belastingen of daarmee gelijkge stelde taksen. Met wijziging in het derde lid van artikel 53 der wet van 30 Augustus 1913, wordt bet bedrag van 6 OJq ia de plaats gesteld van het wettelijk bedrag wat betreft de rechten van successie en van overgang bij overlijden. In al de bij dit artikel bedoelde gevallen, is het bedrag van 6 O/o toepasselijk van den i Juli 1921 af. Art. 11* De kas voor weduwen en wee* zen der officieren van het leger en de hulp kas der gendarmerie betalen aan de recht hebbenden de verhoogingen van pensioenen en van aandeelen van hulpgelden vastgesteld bij artikel 9 der wel van 3 Juni 1920 op de pensioenen. De Staat-betaalt hun het bedrag daarvan terug bij wegc van toelagen. Art. 12. Vijf opcentiemen, worden uit- luitend ten bate van deirStaat, gevestigd op de taxe geheven, krachtens de wet van 28 Februari 1920, op de vertooningen of vermakelijkheden welke, zelfs ten bijkomen den titel, kinematograftsche lichtbeelden be. grijpen. Deze bepaling is van to epassing van den eersten af der maand volgende op de be kendmaking van deze wet. deren aanblik van zijn oogen uit. De meeste menschen met een sterk merkbare bruine tint zooals hij, hebben oogen, waarvan, het regenboogvlies schitterend zwart is, maar dat vlies van zijn oogen was van een staal- gruwe kleur, en die vreemdheid was des te meer merkbaar, daar het regenboogvlies in de oogen van Van Hoek zich als een groote grijze vlek op don gelen achtergrond en alleen vertoonde, zonder dat de sohaduw van een oogappel het tot kern diende. Daarbij had hij de gewoonte, wanneer zijn geest sterk met iels bezig was, zijn oogen zeer wijd te openen, en daarginds in Afrika was ik dikwijls, wanneor hij naast mij zat, genood zaakt geweest van plaats te verandoren, om aan hel gezicht van die akelige spookachtige oogen te ontkoomen, die met hun angstwek kende en sombere blindheid naar het licht staarden. Ten slotte werd de achterhoede van onzen troep doorliet Geitje gevormd. Ee j tijdruimte van hand9rhalf jaar waarin ik aanhoudend en vertrouwelijk dien bijnaam gebruikt had, had er mij zooz.eer aangewend haar zoo te noemen, dal ook thans nog die bijnaam mij dadelijk voor den geest ko nt, wanneer ik onze kleiiiG gezellin wil aanduiden. Arme kleine Lolla Zij was het bepaald, die do minst fjlsocnlijko figuur van onze groep uil- maakte maar het geschiedde geenszins om dioreden, dal zij achteraan was gaan loopon. Want ik weel zeker, dat zoo zij don min sten argwaan had gekoesterd, dat haar plaats in de achserboede als eon teelten vap minder waardigheid beschouwd word zij goens De moordenaars van Erzberger Naar verluidt waron de moordenaars van Ei'/.berger het laatst werkzaam op hot bureel van het centraal landbouwgenoolschap van Dr Heim. Naar een telegraaf-agentscliap te Munchen verneemt, is thans ten huize van Dr Heim te Regensburg een huiszoeking ge houden, welke gean resultaten heeft opgele verd. Deze huiszoeking slaat vermoedelijk tevens in verband met het fejj, dat ook de schoonzoon van Dr Heim toevallig in betrek king met Tillessen heeft gestaan. Naar verluidt is Dr lleim voornemens in den Rijksdag een klacht in te dienen wegens deze huiszoeking, die door niet Beiersohe policie is gedaan. Volgens een ander bericht, is niet in de woning van Dr Heim, doch alleen in de kan toorlokalen van het centraal landbouwkundig genootschap, waarvan Dr Heim bestuurder is, een huiszoeking gedaan. De policieprefect te Postdam ontving Dins dag avond het bezoek van een heer, die zich luitenant Kurt Hütler noemde en verklaarde een der moordenaars van Erzberger te zijn. Toen de onbekende verklaarde, dat hij op oen werfbureel met Oppermann bad samen gewerkt, en daarop om reisgeld verzocht ten einde zijn vlucht te kunnen voortzetten, liet Oppermann hem aanhouden, zonder dat hq zich hier tegen verzette. Hüttèr werd naar den policierechler gebracht, waar hij in zijne verklaring volharde. Ilij verklaarde dat hij aanvankelijk naar Tsjecho-Slowakije was gevlucjit, doch van daar naar Berlijn was teruggekeerd, omdat zijn geld op was. Zijn laatste hoop was op Oppermann gevestigd. Ilij verzoent, over- wijld voor den onderzoeksrechter te worden gebracht. De policie zal de zaak, naar dc Vo,ssiBche Zeitung beweert, voorjoopig ernstig be- handelen. De aangehoudene zal spoedig voor den procureur-generaal worden geleid. In zijn bezit zijn papieren gevonden met hel stempel van den arbeidersbond Rübezahl Op dit oogenblik zijn tien personen in ver band met dez9 zaak aangehouden. Dit domein van den Duilschen hertog van Arenberg, thans aangeslagen door den Bel- gischon Slapt en groot 12Ó0 hektaren voor Heverlée alleen, zal wellicht binnenkort aan den Staat overgaan met personeel, wachters, enz. Het prachtig kasteel, staande in de Olmen, dreef, wordt aangewezen voor ingeneursleer- gangen der Leuvensche HoögesohQol. De groote stallingen zullen eerlang om- bouwd worden tot arbeiderswoningen. Het telegraafagehtschap Bslga deelt ons mede t Naar aanleiding van een stak, verschenen in een Fransch blad over de Belgische poli- tiek heefi rpinisler Vandervelde aan Le Soir het volgende verklaard 1. Dat or nooit kwestie is geweest vpn de samenstelling van eèri socialistisch-Viaafnèch- gezind kabinet 2. Dat de socialisten, de lieer Vandervelde aan het hoofd, besloten iijn liet wetsfporstel tot afschaffing van de Fransche Univérliteit te Gent, te verwerpen. Wij kunnén er aan toevoegen, zegt Le Soir, dat de minister van Justicie, wiens aandacht wij vestigden op het gevaar dat, gezien de nationalistische drijverijen in Duilschland, in den zssraaandschen dienttijd zou besloten liggen, letterlijk antwoordde m Ik behoor niet tot diegenen, die het Duit- sch<^gcvaa^on£er|^^ zins in gebreke zou zijn gebleven voor ons uit te loopen, zelfs voor baar vader, Éooveel trots bezat zij ondanks haat wilden aard. liet kind was in een rood gestreepte flanellen rok gekleed, en ia een soort van lijfje, dat voorheen wit was geweest, met een gekleurden doek, die aohteloos om haar hals geworpen was. Zij droeg om een harer polsen een armband van roode èn blauwe paarlen, maarzij had rfog een hoed opliet hoofd, nog eenig schoeisel aan hare |voe- len. Haar purperachtige zwarte haren vielen zeer lang als haar slapen en golfden in woeste krullen om haar fcooron en haar hals, ter wijl ze op den rug tot een dichte vlecht waren saamgeknoopt, die tot beneden het middel afhing en met een stuk van rood flanel was vastgemaakt. Voeg daarbij uiterst kleine handen en voeten, een donker olijf kleurige huid, een wel wat grooten, maar fraai geteekenden mond met de schoonste tanden, die ik ooit gezien heb, en vooral een paar /prachtige zwarie oogen, vol van een vermetel vtfür. Als zij behoorlijk gekleed en allereerst gewasschen was geweest, zou zij; voor o mi Spaansclie prinses hebben kunnen door gaan maar bij haar tegenwoordig uiterlijk was liet onmogelijk naar voor iets anders te honden dan voor de eigenzinnige en grillige kleine wilde die zij was. Het Geitje had ons op onze expeditie heel wat last veroorzaakt, en voorzeker, als wij do overmant van zorg, die haar gezelschap jons zou opleveren, hadden kunnen Voorzien, Do reis van den heer Lippens. Boma, 13 Sept. Do laatste bciichtei uit Katanga melden, dat do lieer Mauriu Lippens, met zijn gevolg, de/.e provincie op 28 Juli 11. verlaten heeft. In den loop van zijn verblijf bezocht de neraal-gouverneur ei' de mijnontginRingen van Masonoi-Kamoto-Diktu'uwe, Kingamba en Ruwe. Vergezeld door de andere hooge ambtenaren, kregen de koolmijnen van San- kishia eveneens hun beurt', terwijl de water vallen der Lualaba, te N'Zilo, niet vergeter werden. De lieer Lippens toonde ook bijzonder' belangstelling voor de landbouwinstellingen o. a. te Kando en Kapiri, waar de voor spoedige landbouwer, de heer Goethals, er dichtbij Lualaba, waar de gebroeders Mar lens hun persoonlijke ondervinding koudot mededeelen. In 't begin van September heeft de heer Lippens de watervallen van Stanleyfalls, tusschen Ponlhierslad en Slanleystad, ba- reikt. De gouverneur zal Uele doorreizen tot Stanley-Pool, om dan CoquilhaUUd te ba- reiken. TE ANTWERPEN Donderdagnamiddag voer het s.s. Prin- cesse Clementine de haven binnen. Tusschen 2 en 3 uur, stapten drie leden der bemanning aanwal, zekere M. Diet, M. Redley en Heml Manion, allen stokers op gemelde sloomer. Zij begaven zich naar den Waterschout voor afmonstering en uitbetaling. De drie gemeld! personen zijn ongesyudikaerden van des Zeelieden bond. Onderweg, Ier hoogt van van hot oude dok werden de drie stokers aangevallen door eenige dokkers, omdat zij de reis bad der. medegemaakt tijdens de moeilijkheden, opgerezen bij de afvaart. Redley en Marioa gingen op de vlucht en jonden ontsnappen, beschermd door de opdagende policiemacht M. Diet vluokte langs het lood wezen trok een revolver om zich te verdedigen doch, zicb overmand ziende, sprong bij in de Schelde. De aanvallers werden uiteengedreven. De drenkeling kon gered worden dooi bootjesroéiers van het Margeurudok. Na ver zorging in het bureel der kaaien werd hij terug aan boord gebracht. De heer polilieoflr oier Wuyts heeft het onderzoek in hand. -• Reizen naar Nederland. Van heden af zijn geen paspoort vivas meer noodig voor Belgen die naar Nederland reizen en ef niet langer dan drie maanden verblijven. Alleen het Belgisch paspoort wordt aan df grens veraiicht. Ministerie van Landbouw De heeren Landbouwers der stad Aalst worden verzocht zich ts laten inschrijven voor het bekomen van Beetzaad (Ec- kendorf, half suikerbeet, Ideaal van Kirsch), op afkorting van landbouwoorlogsschade, bij den heer Kamiel Dilate, Nieuwstraat, 22, ter stede. De lijsten zullen gesloten worden den 1 Oo tober 1921. liet Bestuur 8650 der Veeverdeelingskommissie. De Landbouwers die alreeds ingeschreven hebben voor Beetzaad, mogen hun gevraagd getal kilos doen vermeerderen. Zioh daarvoor* le wenden bij voornoemden heer Pilate. dan geloof ik niet. dat noch V.m IJoek, noch ik, zouden hebben ingestemd met het Poel-Scriptuns, dat de rechter, haar vader, ons in onze overeenkomst van deelgenoot schap had laten tcekenen Het G-eitje heeft oogen in het hoofd om te zien en uit te kijken, had de rechter ons gezegd, en gij kunt er verzekerd van zijo dat zij ze even goed ea beier dan wij zal gebruiken, om steenen te zoeken, en dat zij, van den anderen kant, daar zij een vrouw ie, zioh met de zorg zal kunnen belasten, ons eten te koken, ons linnengoed te was- schee, onze kleederon te verstellen, in een woord, *ons zindelijk en goed gekleed U houden. Ik weet niet, of zij onder goede leiding In staat zou geweest zijn in die verschillend* opzichten bruikbaar le wezen, maar wij heb ben nooit een enkelen dienst van haar kun nen verkrijgen. Och, wat wilt gij van zoo'n schepsel verwachten voegde haar valer bij wijze van verontschuldiging ons dan toe. Bedenk tocb, dat haar moeder de dochter van eei\ waarzegster was, en dat het niet de schuldf van mijn arm Geitje is, indien zij in zich wat toovenaarsbloea bezit. Toen wij aan den uitgang van. hel dok te Southampton waren aar.gekoiy.ón, stond de rechter stil om een politieagent te vragen,, die duar op post stond. Goede yriend, zei hij, zoudt go mij d! beste bank van de fctad kunnen aanwip zen i (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1