Groote afslag op de Schrijf boekei «gassifcgaMi mm TEN BUREELE KERKSTRAAT, 22 beste kwaliteit 0,35 fr. en 0,30, gewone 0,25 tr. De werkstakingen in Franscli-NoortSen, De strijd In Kleln-Azlë Luchtvaart Gordon Bennetschaa! W Schrikkelijk ongeluk te Brassehast Belangrijke aanhouding te Brussel. De lersche kwestie, Klasboeken, Carnets, Teekenboeken, Inkt, Pennen, Crayons Gommes, Porte Plumes, Schoolkasjes, Regels, Buvard, Serviette in toile ciré, Col, enz. Dictionaire (Callcwaerts Vlaamsch-Fransch en Fransch-Vlaamse aan 10,00 fr. en 18,00 fr, Dictionaire Larousse aan 15,00 fr. en 25,00 ir. Boeken om Fransch te leeren zonder meester aan 8,oo' fr. Brievenboeken aan 7,00 fr. Be Hohenzollers zijn ongerust- Geheimzinnige zaak te Elsene Het MarokkaanscH wespennest Noodlottige vergissing van een dokter. Slachtoffer zijner onvoorzichtigheid De groote dag is dus eindelijk aangebro ken. Van in dei vroegen morgen geleek gisteren bel plein van Solboscli, bij Brussel, wel op een kamp in liet Verre Westen, mei al di.' tenten en half ge\ulde ballons. Mét de hoedanigheid der gas zijn de in richters hoogst tevreden, maar 't «ijn de voorwaarden der luchtgesteltenis die reden tot onrust geven. Ten 7 ure 's morgens signaleert Ukkel Oostenwind met 50 kiloni. snelheid in liet uucop 200 meiers hoogte, 4i kiloni. in liet uur op 500 meter's, 28 kiloni. op 2000 met. op 3000 met N. O wind met 0 kilom snelheid in liet uur. Eindelijk op 4000 met. hoogte oostenwind Diet li kilom in het uur. Waarheen Ja, liet algemeen gedacht was dal de bal lons O. N. O. zullen afdrijven, dus naar de tee, missoliien naar Ierland. Algemeen bewondert men het sportieve gebaar van L)e Muyler, die zijn ouden 4 Belgica ter beschikking heeft gesteld van tan Amerikaan Upson,. wiens eigen ballon x gedeclasseerd was. Bravo, De Muyler, Zoo moet sport begre pen worden. Bond 1 uur 's midtiags waren de ballons bijna allen gevuld; alleen die van den Italiaan Valle was zonder net. Algemeen wordende moderne inrichtingen van elk der luchtballen bewonderd en de specialisten onthouden hun tof niet. Het publiek. Van af 1 uur waren de trams op Solbosch »llen overgevuld; men hi-ng er letterlijk •augs eiie kanten aan. Men mag schatten dat er te 2 uur reeds «ïitrslen 20.000 toeschouwers aanwezig waren. Op zekere oogenblikkeu verblindde iet stof zoo zeer de aanwezigen, dal men de siuziek van hel 9* linie wel hoorde spelen, tiaar ze niet meer zag. Tusschen de autoriteiten in de eeretribuun je heeron ambassadors Brand Whilloeh en markies de Villalobar; schepen Lemonnier; generaals Biebuyck en 'lombeer; Jacobs, voorzitter ie Aero Club. Te 3 uur is de wilid oost, de snelheid 50 lot 60 kilometers. Vermoedelijke landings- jiunten zijn Cornwalis en Brelanje,' z.oodat de koers van korten duur zou zijn, tenzij er hooger andere stroomingen" wezen. Op het laatste oogenblik» heeft De -Muyler de mazen van zijn net doen versterken, toen hij bemerkte dat er- onder de drukking van den wind veel doorscheurden. Vertrek, Te 4 uur 11 heelt het eerste vertrek plaats 1. - Banshee. Engeland, loods M. Bald win. Da militaire muziek speelt hei Engelsohe volkslied en de ontzaglijke volksmenigte jaicht toe. Vertrekken vervolgens steeds niet 15 mioa ten tusschenpoos. 2. Picardie (Frankrijk), loods Maurice Bienamó 3. Aero-C!ub'of Anturion, (Ver- lenigde- Btaten), loods B. 11. Upsch 4. ii Trionfale IX (Italië), loods majoor Burbanii 5 Jezus Furnandez Duro, (Spanje), loods Edu3rdo Migdalena 6. - Zurich (Zwitserland), loods Cup. Paul Armbrsuter 7. - Belgica (Belgie), loods Ernest De Muyler 8. - Margaret (Groot-Bretanje), loods Henry Spenser 9. - La Marne (Frankrijk) loods Jules Dubois 10. City of Si-Louis (Vereen.-Staten), loods Bernard 7on Hoffmaann 11. (i Trionfale VI (Italië), loods majoor Valle 12. - Liége-Yzer (België), loods luiten Labrouse 13. - Ville de Lille (Frankrijk), loods Charles Crombez li. City of Alcron (Vereen.-Staten), loods W. P. Seiberling. Een 16° ballon, die geloodst zou worden ioor Useulli (Italiaan) is niet vertrokken. Ongeval. Op het oogenblik van het vertrek van de Belgica riep de loods het laat los wat il te haastig. Een soldaat bleef aan de mand bangen en kon niet tijdig loslaten. liet volk volgde met angst gedurende •enige oogenblikken dien on verwachten me- der i/.igar, tot De Muyfer hem de hand had toegestoken en in het schuitje hief. I)it benadeelt sterk den Belgischen loods daar die gewjohtsbijvoeging hem in een on- gunsiigên toestan 1 plaats. slnagd was te weten lek O!!) en wie de vrouw was. i vin commissaris van de rechterlijke politie J het thans gelukt uitete maken wie de vrouw is, dank zij do omstandigheid, dat de vrouw Verder, die op 8 Augustus eensklaps spoorloos verdween, op het politiebureel een reispas aangevraagd beeft, twee maand te voren. Te dien einde had zij eenige stukken moeten overleggen, en werd haar persoon- beschrijving genomen. Al deze omstandigheden hebben er toe ge leid, dat in de stukken gesneden vrouw wel vrouw Verrier is. Marguerite Verrier was op 29 April 1891 in Auvergnac geboren. Zeer jong was het meisje overgekomen naar Parijs, waar zij iu 1914 het leven schonk aan een meisje, dat kort daarop stierf. Sedert begin 1921 leefde zij samen mot een bankbe diende. Op den vooravond van haar verdwij ning was zij met dezen per auto naar de sta tie van de Bastille gereden, waar zij rond 8 ure van elkaar scheidden. Daar het meisje niet verscheen beguf deze zich naar zijn ap partement waar men hem zei, dal het meisje er niet geweest was. Op 26 Aug. j.l. heeft Leroy de aandacht vau de politie op de spoorlooza verdwijning gevestigd. De talrijke vrouwen, wier ver dwijning men bij de politie aanmeldde, wer den teruggevonden. Alleen deze niet. 't Gaal er nu om den moordenaar op te sporen. ass* aaaaraat -j r'HfHiaswagfcSa^g-. xr-.aaea Twee dooden. Zaterdag avond, 8 uur, reed eene motocy- clelte, op dewelke twee peraooen plaats ge nomen hadden, in volle snelheid over de Brtdasehebaan Aan het gemeentehuis gekomen, waar de baan een draai maakt, botste hol motorwiel met geweld op eene boerenkar. Do twee wielrijders werden legen de stmalsteenen geslingerd en beiden op den slag gedood. De eenzelvigheid van een hunner kon ooggnblikkelijk vastgesteld worden het was M. Alfred Roisin, gemeentebediende le Ant werpen, wonende Appelmansslraat, 10. Men wist Zaterdagavond nog niet wie het andere slachtoffer was. Beide lijken werden naar liet gasthuis van Brassohaet vervoerd, nadat men de nabe staanden van M. Roisin met de gebruikelijke omzichtigheid had verwittigd. Meu begrijpt welk* ontroering dit ver schrikkelijk ongeluk in de gemeente teweeg braoht. De.naam van het tweede slachtoffer is Van Loy, wonend te Antwerpen. Do agenten der rechterlijke brigade van hel parket waren verwittigd, dat de Frahsch- man, sinds eentgen tijd de bijzonderste hotels der hoofdstad bezocht on er hel grootste verteer maakte. Hij was' voorzien van een valse!) persoonsbewijs op naam van Maroel Badoux, een Belgisch inwoner. De politie- officier Steurbaut en de speuragent Wuyis stelden een onderzoek in en spoorden den kerel op. De opsporingen bleven vruchteloos. Zaterdagavond kwamen zij langs de Beurs wanneer zij eensklaps een persoon zagen, waarvan de persoonsbeschrijving overeen kwam met deze van den opgespoorde. Zij hielden hem aan en leidden hem naar het Justitiepaleis, waar zij hem langdurig onder vroegen. Eindelijk legde hij bekentenissen af en beweerde le heeien Michel Garel, oud 36 jaar, en het beroep van handelsreiziger uit te oefenen. Hij bekende ^verscheidene ▼eroordeelingen ondergaan te hebben w geus diefstal en andere misdrijven. Hij werd in.het b*ezit gevonden van een som van ver scheidene duizenden frank en talrijke juwee- len, waarvan bij den oorsprong niet kon aanduiden. De politie heeft de overtuiging dat zij te doen hebben mol een der hoofddaders, die sinds langen tijd de-^viwelierswinkeia te Pa rijs plunderen. De kerel is in de gevangenis van St-Giilis opgesloten. onlpl 'nog V'c.rza..kt heeft, niet verdacht had, Eert nieuw «Zwoord. vsïj M. de Valera. Londen, 18 Sept. Hierna d? volledige tek.it van het antwoord van de Va'e*a aan M. Lloyd George Mijnheer, In antwoord op uw jongste telegram, het welk ik zoo pas ontvangen heb, blijft er mij slechts over le zeggen, dat wij reeds op uwe uitnoodi^ing ingegaan zijn onder de voor- waardon, welke gij in uw brief van 7 dd., herhaald hebt. Wij hebben u niet gevraagd, welke beginselen ook prijs te geven? tzelfs op een uitdrukkelijke wijze, maar gij zult wel begrijpen, dat wij ons slechts kunnen uitge ven' voor wat wij zijn. Wij kunnen niet aan vaarden, dat zulks lot voorwendsel moet dienen om de Conferentie niet te houden. Doch het schijnt dat deze reden niet volstaat. Reeds heb ik met u een samenkomst gehad. Tijdens deze besprekingen heb ik nooit, even min als in onze correspondentie, opgehouden mij uit le geven voor wat ik was on wat ik bon. Zulks sleept een erkenning door U na zich-. Welnu reeds hebt gij ons erkend. Had don wij gcwenkcht de stevige substantie van Ierlanü's vecht aan te dikken mei het beleg sel van teohnische bijzonderheden, van in ternationale gewoonten, welke gij thans aa.n voert, hadden wij reeds ..lang kunnen indringen op het voordeel van deze gevol gen, welke gij vreest te zullen voortvloeien lit de erkenning van onze afgevaardigden. Geloof—dat ons slechts een slreven ter harte iigt, namelijk een conferentie te beleg gen, gevestigd op waarheid en wezenlijkheid, zoodat het mogelijk weze een oplossing te bereiken, wanneer de bevolking 4van beide eilanden zoo halsreikend uitziet. De in stukken gesneden vrouw te Parijs 06 identiteit van het slachtoffer eindelijk vastgesteld Het geheim van de in stukkeD gesneden trouw is eindelijk opgehelderd. Het is de genaamde Marie-Margeurile Verrier, die in een hotel te Parijs vertoefde. Men zal zich herinneren, dat op 16 Aug. j.l. twee vronwenarmen opgevischt werden uit de Seine, le Choisy-le-Roi. Acht dagen later werd een zwaar pak, toegebonden met een dik touw, waarin een vrouwenromp zat, opgehaald. Nieuwe opsporingen deden de beenen ontdekken. Doel» het hoofd ontbrak Bog, zoodat mep er tot dusver niet in ge- Het antwoord van Lloyd George aan de Valera. In zijn antwoord aan de Valera, zegt Lloyd George, dat zoolang de Valera blijft eisoiien dat de lersche gemachtigden als vertegen woordigers van een onafhankelijken souve- reinen staat zullen optreden, een conferentie onmogelijk is, daar ze in dat geval goen con ferentie zonder waarborgen zou zijn. Als deEngelsche regeering er in toestemde de lersche gemachtigden in die kwaliteit te ontvangen, zou zij formeel en officieel Ier land's afscheiding van het rijk erkennen. Dan zou Ierland de conferentie elk oogenblik kunnen afbreken en over een verbond met een buitenlandsohe mogendheid kunnen gaan onderhandelen. De Engelsohe regeering is bereid te be spieken hoe de verbinding van Ierland met het Britsche rijk het best in overeenstem ming kan worden gebracht met de lersche wenschen.maar zij kan de beginselen, waarop de gehee e bouw van hel rijk en elke con stitutie binnen het rijk berusten, in geen ge val laten varen. De leren in Ingeland. Bij de lijkschouwing van den Ier, die doo- delijk gekwetst is bij de ontploffing in «n garage te Greenwich op 28 Juli, hebben de officiaele getuigen verklaard, dat zij op den zolder, na de ontploffing, 4500 ontplofte brandbommen hebben gevonden en een s»uk van een Lewiskonon. De policie verklaarde dal men de garage voor den brand, welke dc Een lange en harde winter In de Ourthevallei en in andere streken van België wórdt'door de boschwachters op gemerkt dat de eekhoorntjes, wezels, hage dissen, dassen; fluwijnen en veldmuizen reeds volop'aan het werk zijn voor 't verzamelen van hunnen eeljporraad voor den Winter. Do nesten en .holen dezer dieren liggen reeds opgepropt met voorraad. De boschwachters die door eene jarenlange ondervinding op de hoogte zijn dor gewoonten van deze die ren, voorspellen ons een langen en harden Winter. Een brandramp bij Parijs. Eeno meubelfabriek er. elf hulzen door brand vernield. Verscheidene gekwet- sten. Meer 'dan 5 miljoen schade. Zaterdagavond rond 8 1/4 ure, is brand ontstaan in de meubelfabriek Vennery, te Bagnolet. Ondanks de spoedige hulp der pompiers stond de fabriek weldra in laai vlam. Weldra deelde het vuur zich mede aan eene reeks huizen en niettegenstaande alle inspanningen der pompiers.werden elf huizen ook do prooi dor vlammen. 't Was sleciiT na 2 f,2 uren werken, dal men eindelijk het vuur kon bemonsteren. De schade wordt op mqer dan 3 miljoen be raamd. Een tiental pompiers zijn bij 'de blusch- werken gekwetst of verbrand. Uit Doorn wordt gemeld, dal de hertog van Brunswick, schoonzoon van dert gewezen keizer, vergezeld door zijne vrouw en door prins Adalbert van Pruisen gisteren onver wachts te Doorn aangekomen zijn. Naar men verzekert voelen de Hohenzol- lerns zich niet meer veilig in Duitsehland, sinds de moord op Erzberger bij de socia listen eene hevige woede ontstak. Nog andere leden der Hohenzollernsfami- lie maken zich gereed om naar Zwitserland land of Holland te verhuizen. Naar het schijnt is de gewezen keizer in onderhandeling', voor den aankoop van ver scheidene eigendommen in Holland. Bij do stakers. Rijsel, 18 Sept. Het stakingskomiteit heeft gisteren vergaderd om de afvaardiging der werklieden te hooren die ta Parijs ont vangen werd en om de verklaring op te stellen die zal gedaan worden aan de stakers. De werkgevers naar Parijs. Rijsel, 18 Sept. De voorzitter van den Raad heeft de weefuijverheidsbazen van Rouboix er. faurcoing uitgenoodigj voor Maandag 4 u. De patroons hebben besloten daarop in te gaan. De hoofdzetel dor beweging is dus feite lijk naar de hoofdstad verplaatst- Staking le Troyes en Romilfy Troyes, 18 Sept. Daar geen overeen komst kon bewerkt worden tnssciien de patroons en de werklieden der| weef nijverheid betreffende de regeling van het salaris in verband in t Ce duurte, hebben de syndikaten van Romilly en van Troyes in beginsel besloten te slaken op het gewensokte oogen blik. De toestand Zondagmorgen Rijsel, 18 Sept. De werklieden der weeffabriek van llazebroek hebben een motie aangenomen waaain zij protesteeren tegen de afschaffing der duurlebijslagen. Zij ver klaren dat zonder deze vergoeding, geen enkel werkman recht zal hebben belwerk voort te zetten. De werklieden der katoen- lijnwaad- en bennepfabricken evenals de linnebleekerijen van Rijsel verklaren dat zij akkoord gaan met de endore vakvereenigingen om in het beginsel de algemeene werkstaking uit te roepen, Het parket van Brussel onderzoekt thans eene geheimzinnige zaak. Donderdag namiddag werd het I3jarig knaapje Guslaaf H., uit de Malibranstraat, te Elsene, verhangen gevonden aan de kruk d$r keukendeur. Het was de zieke moeder die haar zoontje vond. Geburen waarschuwden dadelijk de politie, die onmiddeliik ter plaatse een onderzoek in- stelde. Aan M. Dreesen. politieofficier, legde' de moeder de volgende verklaringen af Donderdag namiddag riep ik mijn zoon, doch ontving geen antwoord. Ik stond open vond mijn kind aan de kruk van de deur verhangen. Ik sneed het louw door en riep om hulp, waarop gebuurlicden kwamen toe gesneld. M. Dreesen, die insgelijks de geburen had gehoord, verklaarde aan de moeder, dat hij het zonderling vond, dat haar jongen die, volgens de getuigenissen van de huurlieden nog leefde, niet kon worden gered. De poli tieofficier waarschuwde dan ook het parket. Het lijk van don knaap, werd vervolgens naar hel doodenhuis gebracht, waar de ma gistraten Zaterdag morgend afstapten, in ge zelschap van den wetsdokter. Uil het geneeskundig onderzoek bleek alras dat de knaap in zijn slaap door misdadige handen werd verhangen. Men vermoedt, dat men hem een slaap drank heeft ingegeven. Zware vermoedens wegen op de moeder. Het Spaansoh offensief begonnen De Spanjaards bezetten Nador Madrid, 18 September. De voorzitter van den Raad heeft verklaard dat de troepen te Mehlla opnieuw tot den aanval zijn over gegaan. Volgens het jongste legerbericlit hebben de troepen, te Atalajon saamgetrokken, een aan vang tot den aanval begonnen in de richting van Nador. Do artillerie der opstandelingen te Tetas- Nador en te Goergoegoe, werd tot zwijgen gebracht. Ambtelijk wordt naderhand gemeld, dat de Spaansclie troepen Nador bezet hebben. Een Spaansche overwinning. Volgens een telegram uit Melilla hebben de Spaansche troepen het offensief, onder 'leiding van generaal Berenguer, voortgezet. De vliegers van do oorlogsvloot hebben werkdadig aan den strijd deelgenomen. De opstandelingen, die belangrijke versterkin gen hadden ontvangen, zijn langzamerhand teruggetrokken, maar boden eerst hardnek- kigen tegenstand. Na groote verliezen onder gaan te hebben, zijn zij verplicht geweest in wanorde af te deinzen tot in de bergstreek. Een aantal Spaansche krijgsgevangenen, die den vijand nog niet had kunnen meevoe ren, werden bevrijd. l3e Spaansche troepen hebben een groote hoeveelheid wapens en oorlogsmateriaal buit gemaakt. OP WEG NAAR DE ZUIDPOOL Hel vertrek van de Quest In tegenwoordigheid eener groote volks, massa, op 30,000 personen gesohat, is de a Quest a uitgevaren Zaterdag namidda met het oog op zijne Poolreis. Van vroeg in den voormiddag stonden ettelijke duizenden personen langs de Theems vergaderd. Talrijke bezoekers werden op het schip toegelaten. Alles ia gereed, zegde Sir Ernest Shakleton, zoo wij gelukken zal dit mijn zwanenzang wezen. Vooraleer Londen le verlaten hebben twee boys scouts het Union Jack vaandel; door den koning zelf geschonken, uitgehangen. Na een kort oponthoud te Plymouth, om de draadlooze telegrafie te regelen, zal de Quest - naar Madera varen, nadien aan het Drievuldigheidseiland aanleggen zij zullen eenige geschenken laten aan de inboorlingen van Tristan da Cunha, maar do Kaap zal het eigenlijke pnnt vormen van waar de ontdek kingsreizigers, hun koers zullen zetten aaar Nieuw-Zeeland. Zij zullen de eilanden van den Stillen Oceaan bezoeken en pogen de ligging van het onderstroomde eiland Tuanabi juist te bepalen. Bij die terugreis zal men op den Kaap Hom varen. Turken en Grieken zijn tevreden. Vreugde heersoht bij de Turken. Konstantinopei, 18 Sept. De aanvu lende telegrammen te Konstantinopei giste ren ontvangen, wijzen op de herleving va het TurksolK! leger, na de laatste overwio ning, op de Grieken. De Kemalisten hebbe bun vervolging voortgezet, zoodat de Grie ken verplioht werden zich op den linke oever der Sakaria terug te trekken. Volgens alle waarschijnlijkheid is de lin ker vleugel van het Grieksch leger er i; gelukt zich aan do omsingeling te onttrekken; deze troepen konden gebracht worden achtei de kromming le Zuiden der Sakaria zi ontkwamen alzoo het gevaar geworpen worden naar de Zoutwoeslijn. Ten Zuiden is de ruiterij der Kemalisten ondersteund door deinfanterre, vooruitgeruk op den weg naar Tucuchanli, in de riebtinj van Sivri-Hissar, en hebben met bijval di achterhoede der Griekeo aangevallen. Ook de Grieken zijn tevreden Athene, 18 Sopt. De dagbladen beweren dal de krijgstocht in Klein Azië geëindigd ii door de Grieksche overwinning. Zij voegen erbij dat het woord nu moet gegeven wordei aan de diplomaten. Zij bozilten nochtanj geen enkele officieele inlichting over inzidi. ten der Grieksche regecring nopens de vre desonderhandelingen. Inde officieele kringel is men zeer weinig spraakzaam.; De ministei van Buitenlandsche Zaken heeft do mededec' ling gelogenstruit, alsof Ctotakenjand de tus- sohenkomst der geullieerden zou ingeroepen hebben of voetstappen in dien zin gedaan hebben. E«n noodlottige vergissing, dis aan drie menschen hel leven kostte, is door een ge neesheer van een senatorium iu Worcester begaao. D# dokter raoesfaan negen patiënten cascara en glycerinne toedienen, maar ga! bij vergissing glyeerinne en belladonna. Alle negen patiënten werden ziek en drie van hen stierven tengevolge van vergi(Inging. Het feit was hieraan toe te schrijven, het fleschje met belladonna tusschen andert fleschjes, die onschuldige medicijnen be- vatten, was neergezet. De dokt r, die slechts twee dagen aan de inrichting verbonden was, verontschuldigde zich met te zeggen, dat hl; niet kon vermoeden, dal e n dergelijk ge vaarlijk goedje tusschen andere ongevaar lijke medicamenten zou zijn geplaatst. Een ernstig ongeluk is Zaterdagavond in de Brabantstraat, te Brussel, voorgevallen, Een zekere Karei Legros, bediende, wonend# te Vilvoorde, wilde van een in beweging zijnde tram springen hij verloor het even wicht en viel onder de wielen van een voor- bijrijdenden wagen. Het voertuig reed hem over hel lichaam en het slachtoffer werd op; geraapt met ernstige verwondingen aan lioofd en lichaam. Nadat hij de eerste hulp in een apotheek ontvangen had, werd de onvoorzichtige naai het hospitaal vervoerd. Tusschen Japan en China. Nieuwe onderhandelingen op til over Sjantoeng. Peking, 17 Sept. In een memoranduti hel welk op 7 September door den gezant van Japan aan den minister van Buitenland' sche Zaken van China overgereikt werd, slaat Japan voor maar dadelijk opnieuw U onderhandelen over Sjantoeng, met navol gende princiepen tot grondslag le Japan zou Kiao-Tsjeoe afstaan sa» China. 2* Exploitatie van den spoorweg van Sjantoeng en de daartoe behoorende mijner gemeenschappelijk door Japanners en Gbi? neezen '3* Verlenging van voornoemden spoorweg en alle wijziging van den spoorweg van Sjo« foe, Wcihsion e. a. zouden aan een interna tionaal consortium opgedragen worden wor den. 4" De Japaneesche troepen, welke dei) spoorweg van Sjantoeng bewaken, zouden zich terugtrekken, zoodra dat de Chineesclil politie ingericht is. Van de houding der Chineeaohe Regeeriüj ie nog niets bekend.

De Volksstem | 1921 | | pagina 2