Mgr Seghers in de Vakschool van Sint Jozef te Aalst 21 000 EN DE SAMENLEVING. WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffbl-Db Gsnbt Woensdag Sept. 1921 Aankomst fan de Engelsche leden derUnion Angio-Belge. Bij eerca begrafenis. Eene psniek te New* York, De zes milliard mark Men zou de modaliteiten vao Duits ca- land's betalingen willen wijzigen. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. XXVII- JAARGANG NUMMER 218 114— DA.GBLA.D 3 CENTIEMEN - Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, ticli te wenden tot het AgeDtsohap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Brutsal8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londrea E.G.4 jgtefcafinss H. Matlheus Zon op 5,37-, onder 5,51 Laatste Kwartier den 2i Wij hangen af van God. Zonder Hom zijn we niets, kur.nen we niets, weten wij niets, doen we niets. Alles kunnen wij te wege brengen met, in en door God. Zonder God is het ons onmogelijk eenstrooitje van don grond te rapen, niet alleen do enkelingen, de huisgezinnen maar ook de gansche samenleving heeft God broodnoodig. Vóór den oorlog dierf men zeer dik wijls in openbare vergaderingen don naam van God niet uitsproken, man wond er doekfkens rond, men ver bloemde, men was beschaamd dien naam te uiten en te verkondigen. In officieels kringen, in do Kamers b. v. werd dien naam in 't openbaar en op plecbtigen toon verzwegen of wat er ger was gelasterd. Sedert den wereld- krijg is dat verzwijgen en lasteren van Godcs naam, volmaaktheden, krachten enz., wat verminderd. Sedert do Duit- sclie wreedaards, spotters, overweldi gers en vasthouders te wege hunne toeren uitstaken én Recht én ReoiitvkErdioheid wildon uit de taal boeken wrijven, worden deze thaii3 zoo welgeziene en boven de hoofden gestoken woorden begroet, bejegend, bewierookt. Doch men vergeet dat indien men Recht en Recbtveerdig- heid met grootscho hoofdletters schrijft, indien men zoovoel kas maakt, indien men groot gaat op zulke uitste kende deugden, machten en krachten men zonder bet te weten de opperst" heerschappij van God over de volkeren verkondigt. Want indien men die veelbeteeke- nende woorden niet met God zelf tvreonzoüdigt, dan zijn en blijven het slechts holklinkende n oordon die iet óf wat gerucht kunnen veroorzaken maar goou echte, praktijke en doel treffende beteekenis hebben. Dan blijft men te kort aan do opperste eer die men God is verschuldigd en Hem kost w at kost moet en zal verleenen. Immers God moet niet alleen herkond worden door de personen in 't bijzon der maar ook moet hij heerscben als Koning in de huisgezinnen en in en over gansch de maatschappij. Gehei me, bijzorulére eer zal Hem niot alleen bowezen worden maar openbare al gemeens Kulde, dient men Hem toe to zeggen. Dat de openbare machten, besturen van landen, steden, dorpen dien naam maar uitspreken om Hem te loven, te danken te smeeken als 't pas geeft en zich niet bedienen van de woorden: natuur, elementen, grootheid der dood, fierheid der overwinning, en meer andero onbeduidende stamelingen en uifkramingen welke weinig of geen boteekenis kebbon. Dat Godbeerscheinde samenleving, in de maatschappij, in 't openbaar, eb tocL door katholieken niet verloo- 3" VERVOLG. Het wasi:i Kaapstad, dat wij elkan der, naar aanleiding van een advertentie in een dagblad ontmoette. Onze ongelukkige, gebrekkige kameraad wenachte zijn kleine bezitting in een mijn- avontuur te s'eken. Hij bad de zaak uit een wetenschappelijk oogpunt bestudeerd. Toen wij ons eenmaal mat elkaar verbonden had den, begonnen wij te overleggen en oüze vriend had geen moeite te bespeuren, dat hij in mij juist den man gevonden had, dien hij «choefde, om zijn deelgenoot te worden waarna hij aan mij de zorg overliet een der den snaak te vinden om de expeditie voltal lig te maken, en toen beh ik, uit een goed dozijn van alle mogelijke personen, mijn keus gevestigd op gentleman Thorne, hiar tegenwoordig. Zijn voorkomen etond mij dadelijk aan, evenals zijne gelaatsuitdruk king. en ik voelde, hoe onooglijk hij er toon ooit uilzog, dat hij van top tot teen een gent leman wee, en ik moet u nog zeggen mojuf- vronvr, dit was tot mies Edith gericht dat ik zonder zelf eso gentleman te zijn, do waarde van een volbloed weet te waar deuren. Een man als Bernard Ttiorne, die ends zijn vroegste jaren verzorgd is, in een coed" schooi is opgevoed en geleerd heeft och zelf te ontzien en den Almaohtige niet te citeren ik verklaar, dat een man als Sie altijd meer volhardingsvermogen, meor chend of ten minste niet verzwegen worde, dan zullen de vreemddenkon- den en andersineenenden zooveel te meer eerbied voor ons over hebben. Joannes Men weet dat de algemee*e vergadering der (i Union Atigio-Belye dit jaor te Luik geopend wordt, op Dinsdag 20 September. Naar aanleiding van die vergadering, zijn gister namiddag met de mailboot Princesse Elisabeth 28 Engelsche leden der Unie te Oostende aangekomen. Aan het hoofd der afvaardiging stonden lord en lady Emmot, Sir Cecil Hertsiet, Sir George Frompton en Sir Thomas Elliott. Onze Engelsche vrienden werden bij het afstappen van den boot begroet door de heeren Henri Masson, baron M. de Vinck en Ser- ruys, Belgische leden der Unie, alsook door den Britschen vice-consul te Oostende, M. Tan pier. Zij stapton onmiddellijk in den express trein, welken hen naar Luik moet voeren. Luik, 19 Sept.De afvaardiging der An. glo-Belgian Uuion is l ort na 8 uur te Luik aangekomen, en in de Guilleminstatie ont vangen door de leden derLükscfie afdeeling. Dc afvaardiging zal op Zondag 25 Septem. ber naar Engeland teruglceeren. Op den #i}eslrooster staan eene ontvangst bij den hecv gouverneur, een Lezoek aan het fort van Lo :cin, ontvangsten en ^feestmaal te Spa en een bezoek aan Malméiiy, waar een Belgisch officier eene voordracht*zal houden. Morgen, Dinsdag heeft de opaningszitting te 11 uur plaats, in de lokalen der universi teit, waarna ontbijt bij inschrijving, waarop minister Jaspar on dc Brilache gezant, Sir George Crahanie, het woord zullen voeren. Te Fraipont, bij Pepinster, verden Zater dag twee gesneuvelden, wier lijken van het front waren aangebracht, begraven. To midden van de ontroerde bevolking en in tegenwoordigheid der gemeente-overheden, bieid de pastoor, oen oud, politieke gevan gene, eene schoonc rede, in welke hij de gesneuvelden hulde bracht. Dc socialistische d. d. burgemeester had het echter goed gevonden, in eene rede, die hij in de spoorwegstalie uitsprak, het leger aan te vallen. Hij wilde zelfs den pastoor het spreken verbieden. Zelf hield hij op hel kerkhof nog eene toespraak, die hoegenaamd niet bij de plechtigheid te pas kwam eo die de veront waardiging wekte van al de aanwezigen, onder welke ook de weenende ouders. Zaterdag nacht ontplofte de ruime cylinder van eene fabriek van kunstijs, waardoor 600.000 kub. meters ammoniak-gas ontsnap- ton. Weldra verspreidde zich dan ook een noodlottige damp over de wijk van do Oost laan. 1500 gezinnen moesten hunne woningen verlaten en een schuilplaats zoaken in een andere wijk. 60 personen vieion machteloos, doch kwamen weldra tot het bewustzijn, dank zij de toepassing van koolzuur, door de redders. Oud-strijders, met gasmaskers voorzien, bewezen de grooi3te diensten, midden de pa niek door de oitp'offlng en het ontsnappen der stikgassen verwekt. koelbluedigheid ge moer strijdmiddelen zal bezitten, ora tegenstand te bieden en te over winnen, dan een troep vagebondeu, die men san den boek der straat opraapt. De Hechter hieid een oogenblik stil om de plechtigheid dezer verklaring meer nadruk te geven daarna vervolgde hij Dus, mijnbeer en mejuffrouw, ik zeide u, dat gentleman Tborne volstrekt geen on dervinding van den arbeid in de mijnen be zat, maar dat bij daarentegen toevallig de eigenaar was van een spaarpotje met hon derd duizend pond, die hij goed vond in de zaak te stoken, en do overweging haalde Jo zef over, evenzeer als zijn gestalte en zijn voorkomen mij overtuigd hadden. Jozef liad voorzijn deel drie honderd pond. Wat mij betreft, ik bezat, iu dollars uitgedrukt heele- maal niets, maar ik had Geitje tol mijne be schikking. Aldus brachten wij allea bij el kaar, wat ons toebehoorde daarna hebben wij ons, bij geschreven en met onze drie na men geteekende overeenkomst, verbonden ons kapitaal tot den laatsten dollar en onze krachten tot de uiterste grens der uitpuiling te besteden. En aldus hebben wij heen en weer gezwalkt, mijnheer, in den onbeschrij- feJijksten tegenspoed, die stervelingen ooit kan treffen. Op 't oogenblik, dat onze laatste shilling naar den koopman in levensmiddelen ging, was onze voorraad tot een half blikje ingemaakte groenten tn een enkel brood ingekrompen. Toen was het, dat ik de hand legdo op een steentje van twee karaat. En dadelijk den volgenden dag na deze eerste vondst, mijn- Onlangs had een blad gemeld dat gedu. rende den volgenden zittijd der I^mer, door den minister van geldwezen, voorstellen zou den ingediend worden, betreffende de uit wisseling van 4 milliard mark aan den koers van 1,25 fr. per mark. Uit goede bron vernemen we dat dit nieuws allen grond mist. Toen onlangs de Duilsche minister van geldwezen, M. Bergmann, bij gelegenheid van de aflevering van hel eerste milliard goud aan de geallieerden, tc Brussel geweest is, heeft men hem eraan herinnerd, dat er nog steeds G milliard mark in de Belgische staats kas rusten. Men hoopte vellicht dat een op lossing komen zou", doch M. Bergmann ant woordde dat zulks tegenwoordig onmogelijk was. Daar de mark slechte 13 centiemen waarde heeft, aldus de Duit§che ïtinisler, zou Duitscbland nu ougeveèr 50 milliard mark moeten geven. Daarop zijn de onderhandelingen afge sprongen en blijft de kwestie nog zooals ze sedert drie jaar is; van een oplossing is dus voorloopig nog geen sprake. Een oyerstrooming in Frankrijk Nadere bijzonderheden. Eene brug ingestort. Vernieling van een spoorweg. Slaolitoffers. De Parijzer Matin verneemt hel| vol gende over de overstrooming die de vallei van de Corrèze te Bri' e geteisterd heeft Ten gevolge van een nog onbekende oor zaak is de Conèzq te Bnve plots builen haar oevers getreden, met hel gevolg dat het laag gedeelte der stad overstroomd werd. Te Malemort is tengevolge van de druk king van het water een brug ingestort. Te Tulle is de spoorv eg op een lengte van 600 meters weggespoeld. Te Lauteuil wordt een jongeling vermist. De overheden hebben de geteisterde streken bezocht. Later wordt nog ge ;eld De Corrèze, die Brive-la-Gaillarde over stroomde heeft er ontzaglijke schade ver richt. Al cle winkels eu uerkhnizen van de lage stad zagen hun koopwaar bedorven en vernietigd. Een huis is jjigestort. Te Aubazine werd 'een papierfabriek erg door de ramp geteisterd. Verschilleude ge zinnen die er gevestigd waren, zagen zich genoodzaakt een schuilplaats te zoeken op e?" grooten muur eenige personen echter waden deze plaats verlaten, met het gevolg dat een derligjange huisvader,, een wichtje van 9 maanden dat hij op den arm droeg en zijn anderen zoon van 14 jaar verdwenen in de golven. Alleen het wichtje werd te Brive teruggevonden met een tutter in den mond. Gemeld wordt dal ook verschillende mo lens gansoh vernield werden. ParijB, 19 Sept. Volgens een telegram uit Berlijn aan den Peiil Pansien verneemt men daar hij geruchte, dat er eerstdaags verscheidene leden der Kommissie voor Herstel 5worden verwacht. Aan die HH. zou men opgedragen hebben, te onderzoeken, of liet mogelijk zou wezen, de modaliteiten vao Üuitschlands betalingen tc veranderen, in dien tin, dat men aan het Rijk de keuze zou laten te betalen, hetzij in ponden sterling, hetzij in franken goud, hetzij in dollar». De bestuurder van een groote Berlijnsche bank zou in betrekking tot die zaak een systeem onderworpen an geheel uitgewerkt hebben. heer en mejufvrouw, daar ontdekt men gentleman Thorne den Groolon Hesper In het eerste oogenblik konden wij niot geloo- ven, dal de steen echt was. en loch was er iets, dat ons zeide van wel. Kortom, ik kan u verzekeren, dat wij geen gerust uur hebben kunnen slupen tot op den dag, dat wij naar Natal konden torugkeeron om het voorwerp te laten toetsen. Eenmaal daar aangekomen, hebben wij den anderen steen gekocht, zoo mede twee of drie kleine slukje6, dte wij hadden kunnen opgraven wij hebben eenige schulden betaald, en door ons sterk den buik in te snoeren, ziju wij er in geslaagd de be~ noonigde som voor onze reis tot Southampton bijeen te krijgeD, en nu zijn wij hier Mejuf vrouw, gij weet het overigo 1 Gedurende dit verhaal dat ik aanmerkelijk verkort heb bleef Van Heck, die een gewel digen hekel aan den Rechter had en door diens manier van spreken werd afeesloolen, onbeweeglijk zitten, met gesloten oogen, open geklemde neusgaten en de wenkbrau- wen zoo (dicht bij elkaar geirokken, dat zij elkander bijna aanraakten. Wat miss Las- celles aangaat, het beminnelüke meisje luis terde met een hartstochtelijke belangstelling waarbij haar mond eon weinig geopend was. Wat Geitje betrof naar opgewoudenheid nam bij liet verhaal van hadr vader toe. Zij had zich opgericht en op haar liielon gezeten mei gevouwen handen, wenddo zij nu 3D dan haar vlammende blikken naar mij, dan weer naar miss Lasoelles, ala om zich rekenschap tegevon van de uitwerking die bot verhaal voottbrachL Gisteren namiddag grasp in de Vakschool van Sint Jozef eene eenvoudige maar indruk wekkende plechtigheid plaats. Mgr Seghers vergezeld van den Z. E. H. Deken en van den Geestelijken Bestuurder den E. H. De* meester smeekte Gods zegen af bij de wij ding der verscheidene lokalen, welke de voorbeeldige Vakschool van St-Jozef uit* maken. Na deze plechtigheid welke met ontdekten hoofde door talrijke bezoekers werd gevolgd, bezocht Zijne Hoogweerdigheid de verschil lende zalen der tentoonstelling. In de teeken zaal, in de smidse, iD de schrijnwerkerij, in de meubelzaal deed Mgr zich alles uitleggen door de voorkomen en de bekwame leeraars, zelfs woonde .hij eene demonstratie bij van elektrische werking en toonde voor alle werken de grootste belangstelling. Na afloop van het bezoek aan de tentoon stelling, welke waarlijk allen lof verdient, trok Mgr naar de feestzaal en... voor Hij binnenging, zegende Mgr twee arme kinde ren, welke hem door hunne blijde moeder werden voorgesteld. Met den glimlach op de lippen, trad Mgr de feestzaal binnen omringd van Burge meester De Hert, schepen Moyarsoen, Z. E. II. Deken, pastoor Van Herreweghe, Petrus Van Scliuylenbergh, kanunnik De Vos, Amand D'Hondt, Ur Rubbcns, Leo De Me iter, M. De Wageneer en eene gansche schaar priesters en vooraanstaande leeken •velke plaats namen in de ruime en gevulde zaal van den Werkmanskriog. Dadelijk daarop voerde het koor der leer. lingen onder leiding var. M. De Wageneer twee vlaamsche gezangen uit, welke op eigenaardige en meesterlijke wijze werden voorgedragen. De gevierde Bestuurder Denaeester beklimt het spreekgestoelte. In hartelijke bewoordin gen bedankt hij Mgr Seghers, welke zooals zijn voorzaat Mgr Stillemans, zaliger ge dachtenis, do grootste voorliefde koestert voor het vakonderwijs. 11 ij prijst Hem als een volksvriend en als de man die de ware opvoeding van zijn volk behartigt. Hij omvat insgelijks in zijne bedankingen de bestuur leden, leerlingen, leeraars en oudera. Hij zegt niemand te willen noemen, omdat allen gelijken dank verdienen, nochtans kan hij niet nalaten den voorzitter De Meeter en be stuurder De Wageneer te doen huldigen. Op pittige eu aantrekkelijke wijze schetst hg hunue werking en toewijding aan de vak- school. Hij spoort de leerlingen aan goede vakmannen te worden, maar vooral goede christenen te blijven. Want, zegt bij, gelijk een raderwerk zonder olie in stukken springt, zoo ook kan gesne maatschappij leven zonder christene liefde,die maar alleen in den Gods dienst is te vinden. Hij besluit onder dave rend applaus, met een hartelijk woord voor de ouders en voor "Zijne Doorluchtige Hoog weerdigheid. Daarna is het do beurt aan M. De Wa geneer, die in een zaakrijk verslag de op komst en de ontwikkeling der vakschool bespreekt. Na een woord van bijzondere waar deering voor het giootsche werk van den E. H. Deraeester, noemt hij als steunpilaren der Vakschool de heeren Roliier, De Meeter, Leo Geerinckx, J. Somers, Aug. Moyersoen, Polydoor Van Gvsegbem en anderen, welke door finantieelc medewerking de school niet Uit dit alles is een zeer duidelijke ge volgtrekking te maken, zei Sir Edmond vroolljk, dat gij dezen avond niet van hier vertrekken kuut. Metalgemsene instemming gaven wij allen on/.e voldoening o\er dsrgelijke gevolgtrek king te tenuon. De baronet sprak zacht eenige woorden lot zijn dochter, die opstond en de kamer verliet. De tweede zaak die wg te bespreken hebbeu, heroam Sir Edmond, is de vraag om te weten te komen, hoe ik u in deze van dienst zal kunuoo zijn. Uw schat koopen, daar is natuurlijk geen denken aan, bij mijn bescheiden vermogen, dat bijna geheel uit dit huis en zijn onderhoorighedsn bestaat. Toch zou ik zeer gaarne een klein, o zoo'n klein, deel willen koopen in den eigendom van den diamant. Met andere woorden ik zou bereid zijn u vooruit een zekere som voor uw dadelijk gebruik te betalen, en gij zoudt het mij teruggeven, zoodra gij den diamant verkocht hebt, mot een interest, die aan den uitslag van den verkoop geëvenaard is. Ik doe u dit voorstel uit een volkomen practisch oogpunt, en opdat gij u meer van elk gewetensbezwaar bevrijd suit gevoeleo, als gij mijn aanbod aanneemt. Wij besloten terstond aan to nemen. Welnu, ging Sir Edmond voort, dan ver zoek ik esu stern iu bet beheer dezer zaak te bobben. En op de oerste pl.ials stel ik voor, hier onder dit Üak ecu bekwaam werkman te laten konijn, die mei hot slijpen van den diamant belast, zal worden ^het spreekt van alleen hielpen stichten, maar zelfs hare toe komstige uitbreiding verzekerden. Een warme hulde bracht hij aan z:,ne medewerkers de leeraars Vlieghe, H. De Smet.DeFraine, sladsbouwkuodige De Smet, Monaaut, enz., welke met opreohto toewij ding: de vakschool op zulk hóóg peil hebben gebracht en er een der beste van het land hebben van gemaakt. Nadat hij de leerlingen tot werken had aangespoord deed hij een beroep op de oud-leerlingen schetste een levensprogram-, ma op christen grondslag gesteund en deed een beroep op de ouders hunne kioders naar de vakschool te zenden en ze te offeren voor het groole vredeewerk van ons land. Met een vast toekomstplan en met hoop op de toe komst besloot dc sympathieke verslaggever zijne rede en oogste warmen bijval. Onder toejuichend handgeklap besteeg daarna Mgr. Seghers het theater en met die gulhartigheid en oprechtheid welke zijne Doorluchtigheid kenmerkten dankte hij harte lijk den E. H. Demeester, de beschermers en leeraars en sprak hij zijne bewondering uit over de school, over de vruchten van het vakonderwijs. Hij zette de leerlingen aan goede vakmannen te worden en goede Christenen, ten einde door eigen verheffing z:ch een beter levensbestaan te verzekeren en de Kerk en het Vaderland te dienen. Daarop volgde daverend handgeklap en da prijsuitdeeling. Deze blijk van toewijding en waardeering door Mgr Seghers aan de vakschool van Sint Jozei te Aalst gegeven, moet een spoorslag wezen voor al deze dia ons volk willen ver. heffen on het langs christene bane geleiden. Ons volk, het Aalstersch volk beseft niet ge noeg dat het vakonderwijs een middel is van hooger en beter leven, dat het christen vak onderwijs vrede en geluk in het leven brengt. Ons Vlaamsch volk vooral, da tzulke groote begaafdheid bazit, moet naar hooier leven streven, en dit recht en die noodzakelijkheid bewijzen ook het recht en de noodzakelijkheid van vlaamsch hoogei onderwijs ten einde nog meer leeraars te kunnen vormen, welke ons volk langs den weg van het christen vakon derwijs meer fierheid, beter levensbestaan en meer socialen en vreadzameu zin zullen schonken, Wij Vlamingen bezitten te weinig vakmannen, te veel Vlamingen moeten nog het laagste werk verrichten, omdat hun het vakonderwijs ontbreekt. Volk en Regaering moeten hier samenwerken. De goede wil ii machtig. Dat bewgsl de vakschool van Sint- Jozef, die wel als voorbeeld in hot land die nen mag en nog veel te weinig gekend is, en die niettegenstaande den karigen steun d£r Regeering, zulke prachtige uitslagen heeft bereikt door de oflervaardigheld van bescher mers, van leerlingen en leeraars. Vlaarascbe werklieden volgt den raad van Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid, wordt goede vakmannen on weest goede christenen en gij zult door zelfverheffing, doop eigen kuituur uw land doen bloeien en deh vrede bestendigen. Moohteu de boogere standen en de Regee ring de sociale beteekenis van het valkonder- wijs beter beseffen, dan zouden zij begrijpen dat ook het vakonderwijs een factor is van socialen vrede. P. B. zelf, dat gij alle drio tijdens die bewerking hier blijft wonen. Dat is een noodzakelijke voorzorg voor de goede bewaking van den aohat, zoowel als voor onze gemeenschappe lijke zekerheid. Dit aanbod was wederom op zoo duide lijke wijze voordeelig voor ons, dat wij er niet aan dachten, erover te redeneeren. Eenige tusschen ons gewisselde woorden waren voldoende, om ons de voorwaarden van onzen gastheer te doen aannemen. Sir Edmond herlas ons conlraot Daar op zeide bij Volgens mijn meening moeten wij een man der wet raadplegen en met zijn bijstand een overeenkomst in meer wettigen vorm opmaken. Volgens dit contract, dat ik lues heb, zou voor ieder van u de dood zijner deelhenooten van ontzaglijk voordeel zijn. dat lijkt mij een leelijke en onaangename bepaling toe, en ik zie er de noodzakelijkheid niet van in, ze te [handhaven. Een man der wet zal er gemakkelijk in slagen ons onze zekerheid te waarborgen, zonder u aan iets onaangenaams bloot te stollen. Maar daar is natuurlijk geen haast bij noodig. Het zal tijd genoeg zijn een overeenkomst in den vorm op te stellen, zoodat wij de juiste waarde van het te verdoelen kapitaal vernomen hebben, en wij zullen die waarde eerst kennen, nadat de steen geslepen is. Morgen reeds zulten wij bij de eerst® huizen van Londen en Amsterdam aanvragen ons eea diamanten slijper aan te wijzen, die hier kan komea bn de taak op tich neraeti. (Vervolgt.) t

De Volksstem | 1921 | | pagina 1