NS ONDERWIJS 22 IWMieiïeiMiiairat Eeus miraknïeuze genezing 5L*SBÊ Li Donderdag Sept. 1921 De spaarpot fier onfi-strijflers De aanslaande Gonferentle van Washington. Ge EngelsGii-BeigisQtie Verecnigino Oe katholieke Jeugd XXVII* JAARGANG NUMMER 219 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst7— Tel. 114— TDA-GOSTLj^I^ 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Npffbl-De Gbnm* II. Maritius IZon op 5,39, onder 5,49 s Laatste Kwartier den 24 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream s Buildings Londres E.G.4 WETGEVENDE KIEZING VAN NOVEMBER 1921. Heil aan de school waar Godsdienst I woont, waar 'tKruis de wanden siert, song Lodewijk De Koninck. Heil aan 't vrij katholiek onderwijs 't Zal steeds een uitstekende eer voor de katholieken van Aalst en 't ar- rondissomentïijn, miljoenen te hebben geofferd voor 't onderricht van 't kind Onzer werkende bevolking; alom ziet men de vrije scholen oprijzen in over groot aantal, getuigenis gevend dei- weldaden aan 't volk bewezen, mild on kosteloos stichtend en onderrich tend. Alom bloeien onze lagere scho len, onze colleges als geurige frissche planten, en temidden van dit heerlijk prieel glanst als een zon van licht de Katholieke) Iloogesckool van Leuven, Scdes Sapienliae, do Stoel der Wijs- boid, de Alma Maler der hoogor slu- deerende Jeugd. Rechtmatig fier wij zen wij op die monumenten de We tenschap toegewijd. 't Is in deze scholen dat onze kin deren het geestesvoedsel ontvangen, dat hen later in de wereld een stand, een zekere broodwinning, dat bun waar levensdoel geschapen wordt. Van bot onderricht, hen van kinds been ingeprent, hangt alles voor hun toekomst af; 't is immers de school, die de karakters kneedt, de wil vormt, de Jeugd tol kloeke mannen opleidt, de geesten bestuurt. Die richting zal do ware of de verkeerde zijn, naar ge lang de school kristelyk is, het Geloof doceerend, ofwel goddeloos is, het onzijdig onderwijs huldigend. Meermaals hebben we, op ander plaatsen, gewezen op de gevaren der unafhankelijke zedenleer en op den Lót onz'jdig onderwijs; hebben we gewaarschuwd voor de scholen, waar de priester tenauwer- nood een uurtje geduld wordt, waar dezes leering in den wind geslagen wordt en hij zelf, door de esprits lorts onzer groote steden behandeld is-als jkanlité négligeable. Onafhankelijke zedenleer beduidt Godverloochening. Een zedenleer, die do Godsdienst niet voor basis heeft, is eene leer opge drongen door een mensch, die Minis ter, Keizer oi Koning zijnde, toch geen God is. Wanneer het kind in de school het kwaad loert verafschuwen, alleenlijk omdat een menschelijke wet zuiks verbiedt, uit vrees [voor do gen darmen dus, en alleenlijk daarvoor, dan blijft alle vrees voor het Opper wezen, voor eeuwig geluk of eeuwige straf, bepaald uitgesloten. Dan is de hoofdzaak slechts, zoo slim mogelyk te worden om uit de handen derpolitie en der rechters te blijven. Het onder wijs, dat niet doordrongen is van de heilige waarheid, dat het goede hier namaals beloond en het kwade hier- 4° vBRVor.0. Eu intusschen zal ik u al hst geld ver schatten, dat gij op uwe handleekeniug kunt verlangen, terwijl ik de zorg voor den dia mant geheel aan u overlaat. Hierover kunt gij op uw gemak onder elkaar praten, en zoo gij eeu andere regeling ontdekt om mij voor re stellen, zult gij mij altijd bereid vinden mij er naar toe te sckikkeu. Misa I.ascellea keerde bij ons lerug en wisselde zacht nog eenige woorden mot baar vader. Daarna wendde zij zich tot Lolla, die zicii ala een bal op de leoowenbeid bad op gerold, en knielde naast baar neer Geitje sliep niet, gelijk wij hadden kunnen meenen, zij kwam terstond overeind, toen zij miss Laseel!e3 zag naderen, en in het volgende oogonblik sliet zij woest de band lerug, die het jonge meisje op baar arm gelegd had. Sla ik u niet aan, Lolla 1 vroeg miss Lascelles met een verbaasd glimlachje. Neen, gij bevalt mij niet, antwoordde Geitje op ruwen toon. Maar ik wil uw vriendin worden. Neen, neen, wij zuilen nooit vriendin nen worden. Op dit oogenblik trad een kamerdienaar binnen, en Sir Edmond, die opgestaan was, wendde zich lot ons en sprak Mijne heeren uwe kamers zijn gerend, lohnson zal er u dadelijk een brengen, als go lust gevoelt ter ruste te gaan. namaals gostraft worden, is een ver- derfelijk, een valsch, een anti-gods dienstig en anti-nationaal ouderwijs. Wij willen Cod in onze scholen. Wij willen dat er de stem des priesters luid, onverpoosd v.eerkiinke om hot opkomend geslacht te leeren, te over tuigen dat er een Straffer is van 't kwaad, een Looner van 't goed. Wij willen onderwijzers, die onze kinderen leeren leven als vredelievende men- schen, als nuttige leden der maat schappij. In onze scholen wordt er geleerd God beminnen en zijn even naaste als zich zeiven; de eerbied en gehoorzaamheid aan de ouders; het ontzag voor de overheid; de voorouder lijke Vlaamsobe zeden en geplogen heden. Wij willen eindelijk een krachtig volk, opgeleid inzuivero leer, in een zuiver, gezond lichaam. Want, men vergete het niet, de wereld zal in do toekomst zijn wat de school van heden is. Leert men nu het geloof bespotten, en uit de zielen ruk ken leert m^n heden het kind onver schillig, onafhankelijk, zijn driften ongebreideld, worden welnu, de uitslag zal zijn zooals men hem heeft gewild wie winden ontketond, zal storm verwekken, 't is te zeggen revo lutie, moord,algemeene ontreddering. Daarom zullen alle weldenkende monschen hun kinderen toevertrouwen aan godsdienstige meesters, in wie zij volle betrouwen stellen. Godlof in België, in het kleinste dorpje van Vlaanderen, mogen wy er ons zoo op beroemen de uitstekendste leerkrach ten te bezitten, die voor geen enkele der goddelooze scholen moeten onder doen in al de-katholieke onderwijs gestichten bewijzen de prijskampen en de bekroonde leerlingen, dat het katholiek onderricht overal aan de spits staat alle onze lagere, alle onze middelbare en hoogere scholen leveren een uitslag op, zoo schitterend dat zelfs de tegenstrevers hunne hulde niet kunnen weigeren de Hooge- school van Leuven, met het geld der katholieken opgericht en ondersteund, staat aan het hoofd van al de Univer siteiten der wereld en levert jaarlijks een heir van geleerden, die den roem en de glorie van het Vaderland wijd en zijd verkonden. Vooral bij het naderen der wet gevende kiezingen kunnen wij de ouders niet genoeg herhalen welk kapitaal belang er op het spel staat het behoud van 't Godsdienstig onder wijs onzer kinderen. Wij weten, hij ondervinding, wat de vijand in het schild, voert oen geslacht vormen, volstrekt onverschillig aan Kerk en Priester, vyandig aan Paus en Kri- stendom. Maar wy weten ook, dat, Het vooruitzicht voor de eerste maal sinds langen tijd in een goed bed te slapen, had terstond tot uitwerki ig, dat wij op de been ltwatnen. Zonder ziob door baar eeraten tegenslag te laten ontmoedigen, bad misp Lascelles Lol la bend gegrepen en sprak haar toe op een toon, waarin wij de zachte liafkoozende stembuigingen der liefde onderscheidden. 'Maar Geitje trok haar hand terug, sprong op en snelde naar mij toe. U moet dat duivalinnetje verontschul digen, raejufirouw, zei de Rechter. U moet bedenken, haar moeder was oen waarzegeier en bet kind beeft nooit iemand gehad, die haar de geringste goedheid betoonde, met uitzonderinglvan gentleman Torne. Een flinke dracht llokslagen begrijpt zij nog liet best. Neen, mojttfïrouw, voegde hij er bij, toen miss Lasoellea hem aanbood. Lolla naar de voor haar gereed gemaakte kamer te bren gen, neen, Iaat die zorg maar aan mij over 1 Ei' is niets dan teleuratelling eu last van dat ondanknare, leelijke ding te verwachten. De kantor die miss Lascelles voor Geitje bad uitgekozen, was de aardigste, die men zich kan vooratellen, met wit kanten gordij nen op een blauw zijden achtergrond aan alle kanten werd bet oog aangenaam getrof fen door blijken van voel zorg en smaak. Al had ik mij nog zoo ingespannen om de verbalen van hetooverde prinsessen, die ik onlangs aan Lolla verleide nog aanlrekke, lij leer te maken, ik zon er niet in geslaagd zijn baar een even bekoorlijk geheel van zindelijkheid, van* smaak en geraak te be- als wij willen, al ile pogingen der hel zullen verijdeld worden als wij onze plicht doen en mannen naar de Kamer en het Senaat zenden, die de zielen, het geluk, het eeuwig welzijn onzer aanbeden kinderen, vóór alles, en tegen alle volksverleiders, zullen met hand en tand verdedigen. Achteruit dus, ellendelingen, die, stout en onbezonnen, het opkomend geslacht de schat van het Geloof wilt ontstelen dia onze kinderen wilt maken de nagels onzer doodkist, die hen wilt opleiden tot omwentelaars, tot galgengebroed Ouders, overweegt het wel Laat u niet verleiden door beloften, niet afschrikken door broodroof en bedrei gingen denkt aan den heldenstrijd, aan de schoolwet van onzalige ge dachtenis, die u en uw huisgezin zooveel heeft doen lijden en die men nu weer poogt in 't leven te roepen. Dit verijdelen zult ge, wanneer gij voor de katholieke kandidaten stemt da vijand van het katholiek onderwijs verpletteren, dat zult ge, onder den kreet Wij willen God in onze scholen TE LO'JRDES De bedevaarders van het ^Bisdom Beauvais hebben een bezoek gebracht aan het Heilig dom van Lourdes, onder het geleide Tan hun Bisschop, Mgr. Le Senne. Allen zullen een onuitwischbaro hcrinneriug behouden aan die bedevaart, omdat zij gezegend werd door een wonder gewrocht door de voorspraak van de reine Maagd van Lourdes. Een kloosterlinge der Zusters van het Medelijden van Domfront, leBeauvais, Zuster Maria Saiut-Marccl, leed sedert geruimen tijd aan lering in do keel en had de spraak ver loren. De arme lijderes, die onuitsprekelijke smarten te verduron had en die nog slechts in helleven kon behoud.Qji, worden door het toedienen, bij middel oene'r buis, van vloei baar voedsel, kreeg aan de grot waar Gods Moeder reeds zooveel menschenlecd genas, plotseling het spraakvermogen lerug en daarbij de gezondheid van vroeger. Bij het voorbijtrekken der processie begon de plotseling genezene opeens le spreken en den lof van Maria te zingen. Al de aanwezi ge gcneeshec-ren deskundigen waren het eens om le verklaren dat die genezing wel boven natuurlijk was, want dat zij door de middelen waarover de wetenschap beschikt niet kon bewerkstelligd worden. De Etoile Beige meldt dat niet minder dan 250 banken van het land hare diensten hebben aangeboden aan de regeering, voor de storting der 80 ten honderd van het bidrag der boekjes van de spaarkas, die aan de strijders zullen worden overhandigd. Die banken werden bij voorbaat door den Staat aangenomen. 35 000 boekjes zullen den 1 October wor den uitgedeeld en schikkingen Zijn genomen opdat van dan af 250Ü boekjes per dag gereed zullen zijn. Men hoopt dat 225.000 boekjes tegen den 31 December aan hunne eigenaars zullen kunnen ter hand gesteld ^ijn. chrijven als deze kamer, die door miss Lascelles voor de vriendinnen, die bij haar kwamen logeeren, was ingericht. Daar lieten wij Geitje achter, gelijk zij daar tegen den muur leunde, terwijl zij vreemde blikken langs alle hoekeu en kanten der kamer liet rondwaren. Maar den volgenden morgend werd het vertrek ledig, het bed onbeslapen gevonden, en op het karpet, dat den vloor bedekte, be merkte wij hier en daar weggeworpen, de stukken van een nachtjapon, die miss Las celles voor Lolla op het bed had neergelegd, en die de kleine wilde blijkbaar had stuk gescheurd, voordat zij wegvluchtte. Arme kleine Lolla 1 Zij en ik waren altijd goede vrienden geweest, behalve wanneer een keuken- of waschgeschilous van elkaar verwijderde. Steeds gehoorzaamde zij aan mijn vermaningen, in gevallen, waarbij nie mand anders haar halsstarrig humeur had kunnen buigen. Zij was banger voor een stil verwijt van mijn kant dan voor allen minachtenden en bijtenden spot, waarmede Van Hoek haar onmeedoogend overstelpte. En er was niemand lor wereld dan ik voor wien zij onlzag koesterde, waarschijnlijk omdat ik de eenige was, die zich welwillend met haar inliet. Zeker, als ik had kunnen voorzien, dat zij dien avond op het punt stond zich dien nacht zoo zonderling le gedragen, zou ik er mis schien in geslaagd zijn, met een weinigje geduid haar tot rede te brengen. Helaas nu nog voel ik mijn hart inkrimpen van be rouw, als ik bedenk, dat eenige woorden Men verneemt uit Engelsche bron, dat Lloyd George tot zijn leedwezen waarschijn lijk da ontwapeningsconferentie in November a. s. niet zal kunnen bijwonenj daar binnen- landsche aangelegenheden tegen dien tijd zijne tegenwoordigheid in Engeland onmis baar zullen maken. Ook lord Curzon zal waarsohijnlijk niet naar Washington kunnen gaan. Tot nu toe heeft men niels dan een voor- loopig onlwerp-progiam van dele behandelen kwestiön ontvangen. Nopens de benoeming van de gedelegeer den is er nog geenerlei besluit genomen. - Het Departement van Slate heelt aan het Russische volk de formeele verzekering ge geven, dat de wettige belangen van Rusland op de ontwapeningsconlerenlie zullen worden beschermd. De heropening van het Hollanndsch Parlement. Anti-militaristische betoogingen. Den Haag, 20 September. De opening van den nieuwen parlementairen zittijd, die heden in tegenwoordigheid der Koningin plaats greep, heeft aanleiding gegeven tot straalbetoogingen, op het oogenblik dat de koninklijke stoet voorbijreed, en ook in de zittingszaal van de Kamer, wanneer de konin gin en haar schitterend gevolg hare intrede deden. De betoogingen hadden ten doel de vrij lating le eisohen van de antimilitarist Groe- nendaal, die nog steeds in 't gevang zit, onder beschuldiging van dienstweigering. De policie heeft eenige personen aange houden die opschriften droegen waardoor deze vrijlating geëisebt werd, en er mede de koninklijke koeis genaderd waren. In de zittingzaal werden onmiddellijk de beloogers, die kreten in denzelften zin geuit hadden, buiten gezet. De polioie heeft ook eenige oproermakers aangehouden. De orde werd aldus horsleld. Jaarlijksche vergadering. Luik, 20 Sept. De Engelsch-Belgische Vereeniging heeft heden morgend haar jaar- lijksohe vergadering gehouden in de groote zaal der Hoogeschool van Luik, onder voor zitterschap van graaf 't Kinfc de Roodenbeke, ondervoorzitter van den Senaat omringd van lord Buruham, ondervoorzitter der En- gelsch-Belgische Vereeniging lord George Grahame, gezant van Groot-Britannic in België baron Moncheur, Belgische gezant te Londen, M. Mandsley, secretaris sir Cecil Hertsiet, schatbewaarder burggraaf Davignon, M. Paul Schmidt en M. Amellus, leeraar van Engelsche letterkunde aan de Hoogeschool van Luik. MM. 't Kint de Roodenbeke en Burnham bedankten de Luikenaars voor hunne gast vrijheid. r Daarop gaf burggraaf Davignon lezing van een verslag over de werkzaamheid van do Voreaniging in België, bevestigd door hel inrichten van cursussen eu oowferenties, door Let zenden van leeraars der hoogescholen van Gent en Luik in Britsche hoogeschool- middens, door het inrichten van boekerij on en Shakespoare-vertooningen in Belgie. De schatbewaarders MM. Herlslet en rid der Edmond Carton de Wiart gaven lezing van de financieële verslagen voor Engeland en België. van mij wellicht de ijselijke gevolgen van die handeling van dat dwaqe kind hadden kunnen voorkomen - oen handelwijze, op zichzelvp van weinig beleekenis, maar die voor ons een lange reeks van verschrikkin gen en misdaden zou na zioh slepen. IV. Ik zal nu nu zoo vlug mogelijk de feiten hebben saam te vatten, die op de vlucht van Lolla gevolgd zijn. Op den morgen van den 15en dan begon nen wij naar Lolla te zoeken. Het grillige meisje was beslist niet in huis. Maar tegen den middag kwam een der hosohwachters, wien het was opgedragen het park en de bosscken van de Abdij te doorkruisen, hij ons terug om-ons le melden, jdat hij de vluchte linge op een afstand van ongeveer een kilom. van het kasteel in een dennenboschje had gezien. Toen de kleine hem bemerkt had, was z:j er van door gegaan als een jong hert en de boachwachter, die zich aan de ontvan gen bevelen had gehouden, had geen pogin- gen gedaan haar te achtervolgen. De geur der dennobooroen heeft haar daarginds een gelokt, meende dc Rechter. Ja, ziet ge, 'het kind is le midden van die hoornen geboren, heoft altijd in zoo'n omge ving goieefd, en houdt er moer van dan van 9atijn en kanten van fraaie meubelen en an dere dingen van dien aard. Namiddags bracht een sierlijk en lioht tentwagentje ods naar Southampton. Wij reden stapvoets door de bosschen.'tcu einde Lolla de mogelijkheid te verschaffen ons le Daarna schelste M. Schmidt, voorzitter, de geschiedenis van de Luiksche afdeeling, die 1200 leden telt. Het ontbijt Een ontbijt werd hierna aangeboden, on der voorzitterschap van M. 't Kint, omringd van MM. Jaspar, minister van Buiteoland- sche Zaken Neujean, minister van spoor- wegen, posten en telegraaf Grégoire, gou verneur der provincie Luik lord Grahame, gezant van Groot Biitannië alsook al de persoonlijkheden die dc plechtige vergadering in de Hoogeschool bijgewoond hadden. Belangrijke redevoeringen werden uitge sproken door M. Jaspar en door den gezant van Groot Brittanië, Lord Bumham, die ook het woord voerde, sprak ei' van het aan staande bezoek te Brussel van koning Georgs en koningin Mary. Naar het fort Lonain Na net ombijt, greep een bezoek plaat! aan het fort Loncin, onder leiding van kolo nel Naeasens. Heden avond heeft eene ontvangst plaats, gegeven ter eere der leden van de Engelsch- Belgische Vereeniging, door M. Grégoiri gouvernenr der provincie Luik. XE ROIVtB. Brutaal optreden dar politie. De groote belooging der katholieke en in ternationale Jeugd had de sectarische ele menten, die vroeger alles te zeggen hadden in d® Italiaanscbe regeming en die nu nog krioelen in het regeeringspersoneel, razend gemaakt. Alhoewel de leiden van de beevaart, van wege don minister van binnenlandsche zakea de stelligste verzekering hadden ontvangen aangaanue de vrijheid, aan de beevaart ge laten en namelijk aangaande de vorming van den stoet die zich naar het Yatikaan zou be geven, werden, naar hot schijnt in afwezig heid van dezen minister, gansch tegenover gestelde maatregelen genomen on men zag eerst de bijeenkomst van de boy scouts in het Coliseum, waar zij mis moesten hooien, en daarna de vorming van den stoet beletten. Een zoo groot als belachelijk vertoon van policiemaoht werd opgesteld, om deze arbi traire bevelen kracht bij ic zet'.en en op ver schillende plaatsen werden de boy scouts brutaal uiteengedreven door ruiterij ."letterlijk alsof ze oommunisten en fascisten waren, tegen dewelke men overigens gewoonlijk zoef hardnekkig niet optreedt. Verscheidene priesters, die de 'jongelingen vergezelden, werden door eene brutale poli tie mishandeld, terwijl groepen fascisten, of zich uitgevend voor dusdanig, in de stad afzonderlijke groepen aanvielen. Ziedaar hoofdzakelijk de betreurenswaar dige gebeurtenissen, welke terecht de veront waardiging der katholieken opwekten en dia d®s te minder te verontschuldigen waren, daar erin het kabinet verscheidene katho- lieke^ministers zetelen en overigens hei mi nisterie niet kan bestaan, zonder den steun der katholieke popolari Misschien hebben de dweepzuchti/cn da hoop gekoesterd met die feilen eene miniate- rieele crisis uit te lokken, maar dit plan mis lukte dank aan de krachtdadigheid der ka tholieke volksvertegenwoordigers, die seffens •ene interpellatie aankondigden, en der ka tholieke ministers, die zich in de rangen der beevaarders gingen scharen. En dan zag men den flater in. Een nieuwe stoet der boy soouts werd op staanden voel toegelaten en de regeering liet een communi qué verschijnen, waarin gezegd werd dal zien, daar het meisje ons iu dit geval onge twijfeld gevolgd zou zijn maar wij bemerk ten niet het minste spoor van het arme (leitje In de stad gekomen kochten wij daar gé- schikte kle«ding en hielden ons een gerui men tijd in een kapperswinkel op, waar ik mij, voor de eerste maal sedert bijna twee jaren, van Jmjjn etoppeligen baard liet ont doen. Tegen den avond keerden wij naai de Abdij terug, met gezichten, die aanmer kelijk veranderden ik meen te mogen zeggen heel wat opgeknapt waren. Bij onse terugkomst scheen miss Lascel les zeer ongerust en troosteloos te zijn over Lolla, die nog steeds afwezig was. De dooi Braoe gegeven verklaring, betreffende d« beweegredenen van haar vlucht, had niets onaannemelijks, maar Goitjcs afkeer vaa onze jeugdige gastvrouw en het gevoel, dat haar er toe gedreven had, een, haar dooi miss Lascelles gegeven voorwerp te vernie len, bleven voor mij een geheimenis, zooali ook, dat geloof ik vast, voor miss Lascelles zelve, die er zich tegelijk verbaasd en be droefd over toonde. Sir Ëdraond, die 's mor gens reeds naar Londen vertrokken was, keerde eerst na het middagmaal bij ons terug. Zoo, nu ben jelui weer hoele heeren geworden, weer mannen van de wereld, zei hij dadelijk, terwijl hij mij eer. hartolgkon handdruk gaf. Hij had zorgvuldig naar een diamantslijper onderzoek godaan en verno men dat de bekwaamste Iwerkman van dia- manten, een zekere Cawacho was, die zich opbel oogenblik te jPaiijs bevonjf om ceo, dergelijk werk te verric'atenv (Vervolg

De Volksstem | 1921 | | pagina 1