Ontzetten!; ramp te Oppau ai 'i liGtiBim van ften reu^aduman Nationalisatie DUIZEND DOODEN Verschillende duizenden gekwetsten Vrijdag Sept. 1921 Ministerie van Spoorwegen. I N H U LD I G I N G Heor Polydore Vac Bever, als Burgemeester der Gemeente. Eens fabriek van scheikundige producten in de lucht gevlogen zs Burgersbank van Aalst XXVII» JAARGANG NUMMER 223 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.58 Uitgever: J. Va* Ndffel-De Gehot H. Joannes C. Zon op5,40, onder 5.47 ILaatste Kwartier den 24 iverüsiraai, «7 011 «c*»., 'Ialj 11011 -*■ Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, rich te eenden tot het Agentschap Havas, Adolf Ma»la»p,13, le BruMoU-^PIaca de Ia Bour.e, Parijs - ep 6, Bream's BuildingaLoadres RCi De socialisten zijn voorstanders van de Nationalisatie ot socialisatie van alle goederen. Vijftig jaren geleden heette dat ij kommunism en de kommune van Parijs, bloediger gedachtenis, trachtte de nationalisatie in praktijk te stellen, juist toen de vrede tusschen Frankrijk en Duitsckland gesloten was en toen de Pruisen nog een deel van Parijs bezetteden. Na-twee maanden werd de opstand der kommune onderdrukt. Sedertlieeftde naam «kommunism» eenen slechten geur gekregen; |er zijn echter nog kommunisten, ze maken den uitersten linkervleugel der socia listen uit, en zouden het kommunis- tisch stelsel nog met geweld willen invoeren. De socialisten hebben het ding ee nen anderen naam gegeven ze boeten het socialisatie of nationalisatie, dat is het maatschappelijk stelsel in hetwelk alle goederen en voortbrengselen aan den Staat zouden toebehooren, en alle menschen voor den Staat zouden wor- ken en door den Staat zouden gevoed worden. Het verschil tusschen de twee is dat de kommunisten dadelijk zouden willen beproeven het stelsel |in toepas sing te brengen gelijk men in Rus land gedaan heeft en dat de socia listen zoo haastig niet zijn. Ze verstaan dat er nog wat tijd zal verloopen oei de menschen goed ver staan hoe het ineenzit, hoe het werken zal, hoe heilzaam zijn in vloed zal zijn, dat kan nog 20, 50, 100, 200, 300, 500 jaar duren', zeg gen ze, en naon moot wat geduld heb ben. In liet liart van don mensch zit altijd een kiemden van ikzucht, dat soms geheel den mensch overweldigt. Dat kiemken moet er eerst uit, opdat de mensch begrijpe hoe gelukkig hij kan zijn als hij met weinig tevreden is hetzij in eten, drinken, plezier, aan zien, enz. Zoolang dat onkruid niet is uitge trokken, kan er geeno spraak zijn van socialistischen Staat, want daar zal alleman gelijk zijn in aanzien; er zal goene spraak meor zijn van het inhul digen van burgemeesters of primus sen, van het uitreiken van dekoratiën en medaliën, noch aan menschen noch aan dioren. Voor den eene niet meer dan voor een andere noch in eten noch in drinken; geen feestmalen, geen cham pagne, geen heildronken meer l We zullen ons niet verder bezii houden met de inrichting van den so eialistisehen Staal die 't beleeft zal 't zien, maar er is een ander pun' dat ons meer bekommert op dezen oogenblik. Het is namelijk te weton wie do uitvinders zijn van de socialisatie of nationalisatie der goederen. De socialisten, natuurlijk, zult go zeggen. Welnu, neen, de socialisten niet, maar deliberalen 1 Dat kan niet zijn De liberalen zyn de hevigste tegenstanders van de Nationalisatie 1 Nu, inderdaad ja, dat is waar. Maar dat belet niet dat ze die toch uitgevonden hebben. t Is al tamelijk lang geleden, na melijk zoowat 125 jaren, 't Was in de Franscbe Revolutie; volgens de libe ralen, de roemrijke Franscbe Re- olutie. Kerken en kloosters bezaten dan vele goederen, bun door edelmoodige katholieken geschonken. In dien tijd hadden de goeslelyken geene jaarwedde van den Staatzij werden bezoldigd van de inkomsten der kerkelijke goederen. De Franscbe Revolutie, onder de leus van Vrijheid, Gelijkheid, Broe derlijkheid, lieelt al die goederen aan geslagen ten voordoele van den Staat, omdat ze, zegde ze, aan de natie be hoorden. Zo werden dus genationaliseerd gelyk de socialisten nu alle goi deren zouden willen nationallsee- ren Onze liberalen roemen er zich op de zonen te zijn van die Fransohe Revolutie en ze hebben steeds die inpalming van de kerkelijko goederen goedgekeurd en toegejuicht. Als bet tegen de Pastoors is, zyn zo voor de nationalisatie als bet bunnen eigen kofferfort betreft niet. Maar daaruit blijkt toch wel duide lyk dat de socialisten de nationali satie van de liberalen algekeken hebben. Met onze toestemming schreef hij nog dien eigen avond aan dien man, wien hij verzocht de voorwaarden op te geven, onder welke hij zoodra hij in Engeland teruggekeerd zou ziju, naar de Abdij wilde komen, om er den Grooten Ilesper te slijpen. Voor dat wij one ter ruste begaven beval Sir Edmond, dat men 's nachts de deur waardoor men onderstellen kon, dat Lolla de vlucht had genomen, open zou laten en dat, zoowel op de trap als in de slaapkamer van de vluchtelinge een nachtlampje zou blijven branden. Den volgenden morgen kwam het melk meisje ons zeggen, dat er gedurende den nacht iemand geweest was, die een der melk vaten had aangejoerd dat was het eenige teoken. dat wij kregen om ons in te lichten dat Lolla in bet huis moest geweest zijn. Na het eerste ontbijt bealuot ik zelf in de nab u- rige bossolien naar Geitje te gaan zoeken, en miss Lascelles gaf den wensch te kennen mij te vergezellen. Ik had haar aan het ver stand moeten brengen, dat haar aanwezigheid naast mij voor Lolla de kansen zou vermin deren, dat ik gelegenheid kreeg haar te na deren maar van den anderen kant gevoelde ik mij niet de kracht mij van hot genoegen van een zoo aangenaam gezelschap te beroo ven. En werkelijk wij bespeurden Lolla aa 4ea sooni van een open ruimte, op de helling Na de Franscho Revolutie is Napo leon I aan het bewind gekomen in Frankrijk hij heeft een akkoord, ge noemd konkordaatgesloten met den Paus. Volgens dat konkordaat bleven do aangeslagen kerkelijke goederen aan den Staat (België was dan door de Franscbe Republiek ingepalmd, ge lijk de Duitscbers bet nu poogden in te palmen), maar de Staat nam de verbintenis op zich in ruil aan de gees telijkbeid oene jaarwedde te betalen Toen later de Belgische Onalban kelyke Staat gesticht werd in 1830 werd in onze Grondwet artikel 11 geschreven, volgens hetwelk do jaar weddon der geestelijkheid ten laste van den Staat zijn. van een heuvel. Op een boomslara gezeten keek zij naar ons uit, toen wij nader kwamen Ik riep baar maar zij sohudde het hoofd sprong eensklaps op en verdween tusschen de dennen. De ellendige toestand van haar kleeding, haar droevig sombere bewegingen het stille vallen dor bladeren en al de zwaar moedigheid van een herfst in het bosch dat alles werkte samen om de vroolijkheid van miss Lascelles te dempen, en terwijl zij zonder iela te zeggen, met gebogen hoofd naast mij voortliep, bemerkte ik, dat de tra nen haar over de wangen biggelden. Dil geval maakte een zeer diepen indruk op mij maar hoewel mijn hart van een smartelijli medelijden met de arme kleine- wilde bras doordrongen was, die zich zelve veroordeel de, alleen in die eenzame en zwijgende bos schen rond de dwalen, maakte een onuitspre kelijke verrukking zich van mijngeheele ziel meester. De liefde, een ernstige en harlstoch telijke liefde, ontwaakte in mij. Den volgenden naoht liet Sir Edmond een mand mei levensmiddelen in de melker neerzetten, en de deur werd opnieuw open gelaten. Den 17on vernamen wij, dat er vruchten en een stuk brood uit de melkerij waren weggenomen. Ditmaal was het Sir Edmond dio mij op mijn tocht door de bosschen ver gezelde. maar wij ontdekten geenerlei spoor van Lolla. Ons gesprek viel o. a. op de dochter va onzen gastheer, on deze verhaalde mij, be zeer zijn Edith iieni getroost bad voorin verlies van een beminae gade, die bij de Dat is hior nog zoo. In Frankrijk echter heelt de Staat, een 20 tal jaren geleden, verklaart dat hy aan do geestelijkheid gèene jaar- edde moer zou betalen en sedert doet hy hier niet meer ook. En onze liberalen hebben dat on recht, door Fransche liberalen en so cialisten gepleegd, volmondig goed gekeurd. Nu nog zij ft de meeste liberalen er voorstanders van, de jaarwedden der jeestelykheid af te schaffen; de meeste iberale gazetten juichen dat toe, en in vele liberale kringen wordt daarvoor propagande gemaakt. Ze blijven dus voorstanders van de Nationalisatie als het tegen de pastoors is. De socialisten gaan verder die willen alles inpalmen en aan den Staat schenken. Daarin doen de libe- alen niet meer mee ze schrikken ervoor terug aan den Staat te moeten afstaan wij zij bezitten. Do katholieken zy eveneens bestrij ders van de nationalisatie, omdat het onrechtvaardig is iemand te berooven van hetgeen hy rechtmatig verworven heeft. De liberalen zouden dus sterken steun kunnen vinden bij de katholie ken, doch ze willen niet voelen dat ze in ruil zouden moeten afzien van hun ne vervolging tegen den Godsdienst en dat willen ze niet. Ze verkiezen nog liever door hunne vooruitstrevende zonón opgevreten te worden. Goesting is koop Het zomeruur en de treindienst. Aangezien Nederland in den nacht v«yi 25 op 26 September lot het noripale üur terugkeert, worden verschillende wijzigingen toegebraoht aan de dienstregeling der treinen, wat betreft het verkeer over Esschen, Baarle-Nassau, Hamont, Lanakcn en Vlsé. Deze wijzigingen blijven van kracht van 26 September lot 25 Oktober te middernacht op welk oogenblik het winteruur ook in België weder ingesteld wordt. De diensten vap reohtstreeksche rijtuigen Amsierdam.Visé-Jemalle-Bazei en terug en van den restauratie-wagen Maaslrioht- Jemalle en terug, wprden van 26 September telen met 25 Oktober afgeschaft. GEMEENTE AYGEM VA-N" DEN OP ZONDAG 25 SEPT. 1921. Bijeenkomst om 2 ure (zomeruur) ter Dorpplaats, om gezamentlijk hem te gaan afhalen aan de kerk van Burst, alwaar de stoet om 2 1/2 ure zal gevormd worden. 's Avonds prachtig vuurwerk. Namens de Commissie. Opgepast voor de kampernoelies Mme Louise Cotte, 60 jaar oud, en haar zoon Jean, 38 jaar oud, wonende te Sainte Florine (Haute-Loire) hadden smakelijk kalfsvleesch met kampernoelies geulen. Zij hadden zelfde eetbare paddenstoelen in het gebergte gelrokken. Eenige uren na het eet.» maal kregen moeder en zoon hevige inge wandskrampen en brakingen. Dank aan een krachtig tegenvergift schijnt de zoon buiten gevaar te zijn de toestand der moeder blijft onrustwekkend. De huiskat, die van de niet saus doorweekte kampernoelies geëten had, was drie uur later dood. Te Nyon is eene familie van vier personen door* paddestoelen vergiftigd geweest. De moeder. Mine Pedroli, en een 8 jarig knaapje Naders bijzonderheden. Mainz, 21 Sopt. Ziellier «enige bijzon- n bezweken. Do vaderen een jongmeisje zijn in stervensgevaar, naar 't gasthuis over gebracht. De daglooncr Humbert Ravaux, le Lome, had voor zijn avondmaal, in de weide ge plukte kampernoelies geëlen. Ilij werd er door vergiftigd en stierf vier en twintig uien later in de scbrikkelijdste pijnen. Zijne schoonmoeder die öok van de paddestoelen geëlen had, doch niet veel, verkeert in en- rusuvekkende toestand. De BELGISCHE SCHATKISTBONS 5 o/0 Leening der Muntherstelling worden van heden af onmiddelijk en zonder kosten aan de winkelten tier Banque Cent file de la Den tin- verwisseld legen nieuwe Schatkistbons t. h. uitkeerbaar op 1 December 1926, terzelvertijd betaalt zij de premie van 5 t. h. en de tegenwaarde der koepons op 1 Deoem. welke aan de dragers dier titels toekomt.8514 S. V. 27, Sint Jorisstraat, 27 De Leden worden uiigenoodigd tot eene buitengewone vergadering van den algemee nen raad der Burgersbank. Deze vergadering zal gehouden worden Zondag 25 September a. s., om 3 1/2 ure namiddags, in de bovenzaal van De Beurs van Amsterdam Groote Markt, 26, Aalst. IJagorde 1. Uitleg over Bankverrichtingen; 2. Toestand der Bank op 30 Juni 1921. Het Bestuur rakend op de tegenwoordig heid van al do leden. boorte van dit kind gestorven was. Met een hoogst natuurlijke fierheid sprak hij mij van het oprechte en beminnelijke karakter zijner dochter, vim baar vei stand en haar go heid, van al die bekoorlijke hoedanigheden, die mij van het eerste oogenblik af in haar getrollen en belooverd hadden. Toen, een weinig later, de Groote Hesper ter sprake kwam, vroeg de baronet mij, hoe ik er toe gekomen was mijnv erker te wor den, waarop ik hem den algeheelen onder gang van mijn vermogen, ten gevolge van bet failliet gaan eener bank, en geheel het overige van mijn deerniswaardige geschie denis verhaalde. Terloops noemde ik den familienaam van mijne moeder, en Sir Ed mond kwam daarop tot de eigenaardige ont dekking, dat mijne moeder eene verre bloed verwante van zijn vrouw geweest was. Het kwam mij voor, dat niet Lascelles als haar vader haar deze ontdekking mededeelde, al lerminst verstomd was, toen zij vernam, welke hand van bloedverwantschap ons var- eenigde. Tijdens onze afwezigheid had mis La8cellss zich geheel en al aan de zorg voor Van Hoek gewijd, en ik kon bespeuren, dat haar sympathie een aanmerkelijke uitwer king op dien eigenaardigen man had. Toen ik hem hielp om voor liet middag maal weer naar boven naar zijn kamer te gaan, verzocht Lij mij het venster te openen en hem op een plek te brengen, waar hij de frssche lucht kon inademen. Eu liij bleef daj", vco» open venster zitten, terwijl d stralen der ondergaande zon zich in zijn blinde oogen weerspiegelden. Ik geloof zelfs SPAREN i SPAREN i Al de ministers hebben, op aandringen van hunnen kollega van financiën, minister Theunis, beloofd, op hunne eer en hun ge weten, zooveel mogelijk in hunne weder zijdsche departementen, besparingen in te voeren. Het spreekt van zelf dat onze excelenciëii die belofte induohtig zijn. Een bewijs Minister Van der Velde heeft daar waar lijk een handje *an ®n ^ag, in dat opzicht, als voorbeeld opgesteld worden aan sijne kollegas Men oordeele. Er waren in het gevang van Neufchateau twee gevangenen-bewakers, die voldoende waren voor den diehst, dien zij daar le ver richten hadden. Nu het typieksle van de zaak is, dat er io het gevang maar 16 gevangénen opgesloten zijn en dat de uilgaven voor eiken gevangene gemiddeld acht tot negen duizend frank 's jaars aan den Staat kosten. Als dat geen probaat middel is om de uit gaven te besnoeien, verslaan wij er niets van derheden over de ontzettende ontploffing in de fabriek van scheikundige producten le Oppau bij Franckeqlhal De ontploffing geschiedde in een oud' bouw van de Badische Anilin iind So Werke, rond 7.45 ure, heden morgen. De ontploffingen volgden zich onophoudend op, en bet was bepaald onmogelijk de eerste slachtoffers ter hulp te snellen. Het ongeluk zou voorgevallen zyn tijdens het aflossen der ploegen. Volgens de inlichtingen alhier toegekomen had de ontploffing plaats in het laboratorium 53, hetwelk door luchtdruk gansch opgelicht en verplaatst werd. Op dit oogenblik bevon den zich 800 werklieden in het gebouw, geeu enkel hunner ontsnapte. De luchtverplaatsing was zoo geweldig dal al de ruiten te Mannheim en te Wormo ver brijzeld werden. Te Mannheim zelf, op twintig kilometer afstand van Oppau, vielen er een doode, ze? en dertig zwaar gewonden en een twintigtal licht gewonden. Te Ludwigshaffen werden heole daken, weggeslingerd. Ook hier telt men talrijke dooden en gekwetsten. Oppau is in een vorrhelooze puinenmassa hervormd. Tol nu toe bedraagt het aantal dooden meer dan duizend, dil der gekwetsten wordt met duizenden gerekend* De telegraaf- en telefoonverbindingen onderbroken zijnde, is het niet mogelijk de juiste oorzaak dezer afgrijselijke ramp le kennen. De ramp deed zich voor eenige oopenblik. ken voor dat de nachtploeg de werkhuizen zou verlaten. Een aantal werklieden, dee! makende van de dagploeg bevonden zich nabij de fabriek op het oogenblik der ont ploffing. Volgens de schattingen van een ingenieui bevonden zich ongeveer 3000 arbeiders in en rond de fabrieken. Men spreekt reeds van 1500 dooden en dat cijfer schijnt niet over dreven te zijn. Meest al de lijken welke tol nu toe teruggevonden werden zijn onkeune- lijk. In de fabriek zelf zijn er schier geens gekwetsten. Alle arbeiders .zijn gedood ge worden eu liggen onder de puinen begraven. Het dorpje Oppau nabij de vernielde fabrieken gelegen j,ziet er uit als een dorpje op het Yzerfront. Een derde der gebouwen, is geheel vernield. Van de andere gebouwen zijn de daken afgeslagen. Ook daar zijn vele dooden en gekwetsten. Zij die bet heelhuid! ontkwamen, trachten nog wat meubelen of andere voorwerpen uit de half vernieldi huizen le redden. ten slotte mijne aanwezigheid vergat, en daardoor kwam het zeker, dat ik, alvorens hem le verlaten, en naar mijn kamer terug te kseren, een groote verandering io zijn gelaatstrekken kon opmerken. Zijn neusga ten zetten zich uit, zijn wenkbrauwen zetten zich samen, zqu|lippen gingen half open en lieten twee rijen dicht bij elkaar geplaatste tanden zien. en geheel de uitdrukkin g op zijn gelaat scheen op een vreeselijken schrik le wijzen. Daarna ontspanden zich zijn spieren, zijn ingevallen wangen kleurden zich rood, zijn oogen sloten zich en zijne lippen begonnen le trillen als in een geestvervoering. Maar weldra sloeg hij de oogleden weer op, en de uitdrukking van geweldigen schrik, ver scheen weer op zijn gelaat. In zijn leuning stoel achterover liggend, knipte hij kramp achtig met de oogen, als of hij pogingen doen wilde om hun liet licht weder te geven, waarna bij zijn armen voor zich uitstrekte, ze weer voor zijn gelaat bracht en met een gesmoorden kroel van maohtelooze woede dit lange, sombere gezicht in zijn banden verborg. Wat scheelt je. mijn vriend vroeg ik, mijn band op zijn schouder leggend. De blindde sprong op cn antwoordde mij op oen toon, waarin ongeduld en verwijt lag. Niets, niets Waarom komt ge mij des nachts bespieden Maar het is geen nacht, antwoordde ik, mij verbeeldende dat hij droomde. 'Werkelijk riep hij uit terwijl hij ver scheidene malta $cutere$Q zijn oogen van den eenen kant naar den nderen lichtte. Welnu, wat is dan de nacht Inderdaad, allo uren waren nacht voor|des angelukkige l Ik trachtte hem wat af t< leiden dooi over iets anders le spreken, maar hij antwoordde mij slechts met een vertoornd gebaar en opstaande, begaf hij zioh al tas tend naar de waschtafel. Haast je wat naar heneden ta komen I voegde hij me toe. 't Is ongetwijgeld veel aangenamer miss Lascelles aan te kijken dan ipij. Zij moet wel zeer schoon zijn, want baar slem is muziek, en de aanraking barer hand hgeft al het zachte van een rozenblad. Maar zeg mij eens, op welke plaats bewaart gij den diamant, en weet gij zeker, dat hij veilig is I Ik antwoordde hem' dat ik den Groote* Hesper thans in een étui droeg, dat aan mijn gcrrdel bevestigd was. Bewaar hem weer aan uw pols her- nam hij. Dat is veiliger. Zijo hoofd neerbuigende, luisterde hij een paar minuten mei alle aandacht, toen ging hij op zachter toon voort Ik hoor hen beneden over ons praten. Breng uw oor bij het vloerkleed en luister Ik zeg u, dat wij hier ntet veilig zyn. Dat zie ik,, hoewel ik blind ben. Hoort gij ben niet Kom dichter bij mij. Thorno. Er is een saraenzweering in dit huis, hoor, een komplot om ons van onzen schat te berooven en ons vervolgens weer op straat te werpen, zoo arm als de mieren.|Als ik u vertrouwen kon, zou ik u meer zeggen. Maar ieder mensch is een dief, xoolra hij de macht heeft om te «telen, (Vervolgt.^

De Volksstem | 1921 | | pagina 1