Ds vreeselljke ramp van Oppan IGtMffifaniraMamaiit 21 EFNE ONDERVINDING Zaterdag Sept. 1921 \v De Spoorwegramp ts Hennuyèrss Ministerie van Spoorwegen. KLaxrxer. Een Belg aangehouden 1500 dooden. Duizenden gekwetsten XXVII" JAARGANG NUMMER 221 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114— Hf A.C3r^l-iJ^TD> - 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.30 Publiciteit bultan h.l Arrondisstm.nt Aalst, sich te wenden tot het AgenUchap Hayas, Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place da Ia Bourae, Parija - en 6. Bream's Buildinga Londres E.C.4 Uitgever: J. Van Ndffbl-Db Gbndt H. Gerardiu Zon op5,42, onder 5,44 Laatste Kwartier den 24 Is de proefneming beslissend, ja of reen De socialistische plakbrieven han gen in sommige steden op de muren en roepen ons toe Rusland ter hulp, want het sterft uit van honger Een volk, op zijn nationaalgrondgebied, het uitgestrekt- ste der wereld, heeft willen beproeven in 't lang en in 't breed, zoo volledig mogelijk, het fameus collectivisten of socialisten-regiem. Die leefregel moest dat volk brengen tot den hemel op aarde. Wat is er vttn dien zoogezeg den hemel geworden Dat volk ver moordde zijnen vorst; verkondigdejda gelijkheid, het goederengemeenschap. Men zond de rijken in ballingschap en uien palmde hunne goederen in. 't Was een buitenkansje en een onver wacht voordeel voor den bezitloozen. De hoeren, de verbruikers moeston hunne eigenaars niet meer betalen, vermits ze niet meer bestonden. Nog een nieuw kansje dus. De builenlaudsche schuld, welke ieder jaar eenige milliards vereischte, w erd ook niet meer betaald. Rusland ging bankroet. Onverwacht voordeeltje zeer geprezen voor een land dat zoo zijn geld kon binnen Letland houden, in plaats van het naar den vreemde te sturen. Het werk werd geregeld volgens de prachtige en machtige grondstelsels van den leer van het gezamenlijk bezit aller goederen. En uit die ideale re geling moest zonder fout en zonder twijfel de volmaaktste en de zekerste lier welstanden en der welvaarten voortspruiten. Ehwel dat bezitloozenregiem, dat jet geld der kapitalisten verzwolg, dal bet geld der eigenaars, der fran- sTJtie en andere renteniers opslikte, dat bezitloozen regiem, hetwelk uitmaakte liet gedroomde regiem van Karl Marx, do gekende en voracbte duitsche .soci alist en van zooveel andere politieke domdröomers, dat bezitloozenregiem roept thans Bom hulp en slaakt zware noodkreten. Millioenen menschelijke wezens, uitgemergeld door den hon ger, geteisterd door allo soorten van ontberingen, ziekten, enz., bedelen om een stuk brood. Een stukje brood, a. u. b. Die kreet wordt thans geslaakt in een land dat brood aan anderen verschafte In een land dat ten tijde der russische keizers en kapitalisten de graanzolder van Europa wiord geheeten I Maar watdeed men met de gestolen rijkdommen Ep hoe komt het dat de veeren der socialistische krachten en inrichtingen niet beter werkten en hun stuk stonden ïs het de schuld van den oorlog, dat het ginder verre zoo toegaatVol strekt niet, want P.us!and werd door den oorlogsin val niet geteisterd zooals België, Frankrijk en Polen. Om veel voort te brengen en deug delijk werk af te leggen, moet men vrij zijn en kunnen vooruitzien dat men profijt uit zijn werk zal trekken. Nu, vrij zijn de Russen niet. 't Is al dwang; ze zijn de slaven der rooden gewor den. Ja, het slavenwerk werd in Rus land sinds drie jaren ingevoerd. Nu de slaven werken zoo weinig moge lijk. Wat baat hun werk, vermits al het voordeel voor anderen, voor de roode heorsch- en genotzucbtigen is. De begeerte om zijn stoffelijk lot en dat zijner kinderen te verbeteren, zet iemand aan om ieverig te handelen. Dit is natuurlijk en door de Voorzie nigheid aldus geschikt, lil Rusland dient zulks tot niets, ol beter gezegd, het dient slechts om de roode roovers te verrijken en de werkers nog armer te maken, vermits de opbrengst van het werk hun wordt ontnomen en zij zich uitputten meer en meer. Ondervraagt de russische honger lijders Zij zullen ons kunnen wijs maken wat de schoon# beloften van socialisten en van hunne afstammaliu gen de bolchovieken tewege brengen. En nu roept men om hulp De ka pitalistische volkeren,door den oorlog uitgeput, moeten thans die hulp ver leenen. Ze zulleh hunne broeders hel pen, want alle volkeren zijn broedors ondereen, al waren ze ook van eane verschillige denkwijze en eeno andere andere religie. ,Oüs aller Vader de Paus gaf het voorbeeld, met een mil- lioen te schenken voor de russische uitgebongerden I Dooh waarom helpen de rijkgewor- den bolchevieken en ander gespuis van 't zeilde ras hunne modeburgers en medevaderlanders niet In alle geval kunnen wij bestatigen dat men met een regiem van dien aard naar den dieperik moet, niet alleen op geestelijk maar ook op stoffelyk gebied. Nog eens hier gelijk altijd on in alles is de ondorvinding de beste leerschool. Joannes. 6" VERVOLG. Het was niet de eerste maal, dat ik heoi op dien toorn hoorde spreken. In Natal en later aan boord van de paketboot had hij in voortdurende vrees geleefd van bestolen te worden. Maar ik was er niettemin blij ora mij van zijn gezelschap te kunnen ontdoen. En toen ik ria Van Hoek verlaten tejhebben, mij naar mijn kamer begaf en daarbij het trapportaal o\erging, onderscheidde ik, te ver verwij derd ora de woorden te kunnen verstaan, de stammen van Sir Edmond en den Rechter, die in de bibliotheek samen een gesprek voerden. Den volgenden dag. den 18en, gingen Sir Edmoud miss Lascelles en ik te paard naar Southampton. Miss Lascelles was vroolijker •n opgeruimder don gewoonlijk, ea in haar elegant rijcostum kwam zij mij bekoorlijker voor dan ooit. Op den teruzweg ontmoetten wij een vriend van Sir Edmund, die de uitnoodiging aannam in de Abdij te komen ontbijten. De twee mannen reden ons voorbij, om naast elkaar hun weg te vervolgen. Mijn paard en dat van miss Lascelies liepsn zoo langzaam dat wij, bij den kruisweg aankomende, den baronet en zijn vriend niet meer zagen. Daar br twee wegen waren, die naar de Abdij voer- Het voortgezette onderzoek. Het door hel parket ingestelde onderzoek naar den spoorwegaanslag te Hennuyèrea wordt ijverig voortgezet. De magistraten zouden de ipeening zijn toegedaan, dat dief stal de drijfveer van den aanslag is geweest, Drie bandieten zouden in de /.aak betrok ken zijn. Het parket is in het bezit van hun persoonsbeschrijving. Een der kerels is een 25jarig man en groot van gestalte: de tweede ziet er 40 jaar oud uit en is kort en dik. Deze kerels bevonden zi<?b na de ontsporing, op de plaats der ramp, doch namep geen ueel aan de reddingswerken. Óe derde verdachte zou de wissels hebben vastgeschroefd. De kerels, die vloeiend Frariséh spraken, worden ijverig opgespoord. den, stemde het jonge meisje, na een korte beraadslaging, er lachend in toe den langslen weg in te slaan. Het was een heerlijke morgend, en de boseohen schitterden in al bun pracht en schoonheid. De rijke, warme tinten der geel wordende bladeren weerspiegelden zich op de wangen van mijn jonge gezellin, en het scheen mij toe, dat haar oogen de fonkeling van den dauw weerkaatsten, die nog aan de struiken hing. Waarover keuvelden, ben ik vergeten maar ik herin eer mij, dot zij zeer vroolijk was en dat van tijd tot tijd de stilte der bosschcn van de muiiek In haar laoh weerklonk. Eensklaps zette zij weer een ernstig gezicht en zei Arme kleine Lolla, wat zou zij op het oogenblik doen En alsof haar woorden de uitwerking van een tooverspreuk hadden, doemde daar het beeld van Geitje voor mijn oog op, terwijl zij tussohen de zwarte stammen der denne- booraen hard voortliep. Wij stonden stil, en ik riep haar. Lolla, liefkind, kom eens met mij pra ten Zij bleef onbeweeglijk op de plaats stil staan, met een gezioht alsof zij al of niet mijn geroep zou beantwoorden. Ga naar haar toe! zei mijn gezellin. Ik zal hier op u wachten. Maar alsof Lolla mijn bedoeling geraden had, schuddo zij droevig het hoofd, op do zelfde wijze als zij twee dagen te voren ge daan had gich daarna omkeerende, vluchtte zij weg en wab weldra uit het gezioht. Maar De besteldienst van Staatspoorwegen ter statie Verst. De openbare aanbesteding van den bestel dienst van Staatspoorwegen ter statie Vqrst (Zuid) zal plaats hebben op 5 Oktober 1921 te 11 uur in de Magdelenazaal (ingang langs de Bortiergaanderij, Magdelenasleenweg St- Jansstraat) te Brussel. Het algemeen kohier van lasten, bepalin gen en voorwaarden wegens de ondernemin- fen van den besteldienst en de bijzondere astkohieren zijn te koop in hel Bliddenkan- toor voor inlichtingen over aanbestedingen, Augustijnenstraat, 15, te Brussel. De volgends interpellaties zijn"bij het voor zitterschap ingekomen voor de opening der Kamer aanstaanden Dinsdag M. Janson, over de in vrijheid stelling van Nay Nyst. BI. Van P.emooriel, over de prioriteit van België en de rekeningen der Haversche regeering. Twee socialisten, over de benoeming der burgemeesters van Monl sur Marchienne, Peruwelz en Doornik. M. Janson, over de benoeming van den burgemeester van Doornik (M. Wibaut ka tholiek). M. Périquet, over andere burgemeesters benoemingen in bet Waalscbe. M. Dierokens, over de toepassing der aoht- uren-wet. MM. Woeste en BoS! over de incidenten var. La Louvière. De ooriog6schiildigen. jVI. Asou heeft van zijnen kant aan den eersten minister' eene vraag gesteld, strek kend om te weten of de regiering, nu zij tooh haar raeening moet hebben over de gerechts- parodie te Leipzig, niet besloten is, zocals in Frankrijk, de Duitsche schuldigen voor de Belgische rechtbanken cn krijgsgerechtsho ven te vervolgen. Wat keizer Wilhelm aangaat, moeten wij er in berusten, vraagt Asou, om hem, on danks het verdrag van Versailles, ongestraft te zien blijven, zelfs bij verstgk Ijjn welke is de mogendhéid aan wier verzet wij dit resul taat verschuldigd zijn? TÉ PARIJS. IJen Belgisch onderdaan, Leon Conrtay genaamd, is door de Parijzer polioie aange houden wegens 'verstandhouding met den vijand. Donderdag avond werd Courtay langdurig ondervraagd. Courtay had tijdens den oorlog te Hoeï aanwervingsbureel gesticht ten voordeele der Duilschers. Na den oorlog werd hij in Belgie aangehouden, dóch v'oorlóopig in vrij heid gesteld. Hij verhaastte zich de wijk te nemen naar Frankrijk denkende dat hij daar veilig was. Hij zal inderdaad niet uitgeleverd worden, dooh ingevolge het verbondsverdrag zal het Fransch gerecht de zaak in handen nemen en Courtay zal te Parijs vervolgd worden. DE OUDERDDaSSPENSIDENEN De Minister van Nijverheid en Arbeid zal, Dinsdag, op 't bureel der Kamer een w< ontwerp neerleggen waarbij hel ouderdom», pensioen voor 1621 verleend wordt aap d erfgenamen van rechthebbenden, die overle den zijn zonder het getrokken le hebben. Bét wetsontwerp zal alleen toepasselijk zijn aan de steunen van hunne ouders. toen wij vervolgens de open plek voorbij kwamen, waar wij haar dé vorige maal hadden opgemerkt, keek ik om en ik zag haar weer midden op den weg staan, met de oogen naar ons gerioht. Het was gemakkelijk de droefenis le be grijpen, en al de bitterheid, die haar hart vervulde. Want zij zelve, het arme wilde Geitje was niet veranderd, maar ik, ik was niet meer de ruwe mijnwerker, die dankbaar is voor een nap water uit de beek. Dat alles was voorbij. Ik was niet meer haar kame raad. Nooit zou ik weer haar leven deelen, gelijk ik daar ginds gedaan bad. Den volgenden dag. zijnde da 19®, keer den miss Lascelles eu ik, nadat wij elkander toevallig in den tuin ontmoet hadden, naar de bosschen terug, maar nu te voet. Wij kwamen aan een bleine beek, zonder andere kleine brug dan een plank, die door twee stecnen ondersteund werd. Ik bood dus het jonge meisje mijn hand aan, om haar over het water te helpen, en het was zonder twij fel de vrees voor te vallen, die maakte, dat zij mijn vingers vast omklemde. Zij scheen zich overigens zeer met dit denkbeeldig ge vaar te vermaken haar oogen en haar gan- 8clie gelaat werden door de bekoorlijkste en geestigste uitdrukking, die men zich denken kan, bezield. Maar wat mij betreft, was het niet de vrees, doch eene ware bedwel ming, die mij aangreep, en toen miss Las. celles, behouden op don anderen oever aan gekomen, opnieuw met een verrukkelijk glimlachje haar blikken op mij vestigde, verloor ik totaal bót hoofd. De Badisohe Aniün Ds Badische Anjjin ugd Soda Fubrik had in de streek twee verschillige fabrieken. De eene te Ludwigshafen zeL, alwaar de aniline- kleuren en de scheikundige produkten ge maakt werden de andere esn drietal kilo meters verder langs de Rhiin te Oppau, waar kunstmatige ammoniak vervaardigd werd. Het is deze laatste fabriek welke door de eerste ontploffing vernield word. Daar werd de werkwijze van professor Haber uitgebaat, toelatende ammoniak te vervaardigen, door het rechtstreeksch samen brengen van stikstof gelrokken uit de lucht, met waterstof getrokken uit water. Dere twee gassen werden in toestellen gestuurd werkende onder 600 graden warmte en 200 almosfeeren drukking. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de ontploffing zulker toestellen uiterst geweldig moest zijn en dat talrijke personen, zelfs op grooten afstand, getroffen werden. In het laboratortra zelf is het aantal slacht offers gering, daar juist uit hoofde van het gevaar, alles er schier automatic of zelf werkend was. Het aantal arbeiders daar van dienst was tot het strikt noodige beperkt. In 't geheel waren er 1^,000 arbeiders in de Badisohe Aailin werkzaam. Het maat schappelijk kapitaal was in 1920 op 262 miljoen gebracht. De negen gebouwen der fabrieken besloegen eene totale oppervlakte van 65 hektaren. De proefneqiingslokalen van Oppau waren slechts in 1913 gebouwd, doch 't was eerst in 1915 dat Haber er in gelukte zjjne uitvin- ding vruchten te doen afwerpen, Het Duilsch gouvernement had 50 miljoen mark ter zijner beschikking gesteld. Het was inderdaad voor de Duilschers eene echte kwestie van leven of dood. Door den blokus konden zij uit Chili geeo natuur lijk nitraat meer krijgen en zij moesten dus ten allen p rij ze uil hunne eigene hulpmidde len salpeterzuur zien te krijgen, zoo niet waren hunne kanonnen tot zwij&tn gcbraciit. De opzoekingen van Haber werden ten slotte met goedah uitslag bekroond en onmid- delijk namen de werkhuizen van Oppau eerie groots uitbreiding, waardoor deze werk huizen het noodige konden voortbrengen om in de legerbehoeflen te voorzien. Jaarlijks werden 500.000 ton salpeterzuur voortge bracht en de bestuurders v^rborgep bun inricht niet, de meesters te worden van d$ markt der kunstvetlen. Ook waren zij zinnens de fabrieken nog verder uit te breiden. Op de plaats der ramp. Een medewerker van Havasagentsckap be' schrijft als volgt een bezoek dat hij bracht aan Oppau Bij het verlaten der statie van Franken- tlial op zes kilometers afstand van Oppau, vindt men heel de bevolking diep ontmoedigd op straat. Hoopjes inwoners der slad, waar- Lussohen velen met be won den hoofd of han den, wandelen rond, stil prfctend. Al de magazijnen zijn gesloten. De straten zijn be zaaid met glasscherven. Wij vragen aan een gekwetst man den weg naar Oppau en deze raadt on raid del ijk ons doel. Ook na ons dén weg aangeduid te hebben voegt hij er onmiddelijk bh dat er meer don duizend dooiden ën ruim 30ÓÓ j kwetsten zijn. Onmogelijk oen voertuig te vinden om ons naar Oppau le brengen. Alle rijtuigen, autos en andere, zijn voor den dienst der ge kwetsten opgevorderd. Halfwege Frankenthal en Oppau, te Edigheim liggen al de dakken, deuren en vensters in de straat. Te Oppau zeifis de verwoesting volledig, De straten liggen vol puiahoopen. Heel dit dorp, dat 6.500 inwoners telde, is in eenil overgrooten puinhoop herschapen. Ilier eu' daar hoort men onder de puicboopeu diereu klagend huilen. Overal ziet men weenendè vrouwen op de puinhoopen, al wat van hunne woning overbleef, staren. Voor het kerkhof liggen verscheidene zware grafzerken, die door de ontploffing over de afsluiting geworpen werden. Op het kerkhof zelf is het schouwspel hartroerend. Daar liggen de lijken in einde- looze reeksen. Onmogelijk ze te teilen. Men brengt er gedurig bij. De plaats waar vroeger de fabriek stond, is door Marokkaausche scherpschutters afge zet. Het is oog enkel een hoop verbrokkelde en verwrongen bouwmaterialen. Da luoht is er niet in te ademen. Ook dragen allen, sol daten en reddingsploegen, de gasmasker^. Hier en daar, namelijk uit hot laborato rium slaan nog vlammen op. Vlak daar naast waar vroeger de twee gazomeiers slonden is een overgroote put, welke langzaam vol water loopt. Talrijke lijken liggen nog onder de puinen, zoowel van de fabriek als van do vernielde huizen. Ludwigshafen zelf heeft weinig geleden. Alles bepaalt zich bij ontelbare gebroken vensterruiten, doch van werken is hier geen spraak ineer. Nog de schade De Fransche toezie htposl ip de fabriek van Oppau gevestigd, is vernietigd, bet aan tal dooden is niet geweten. Talrijke Fransche soldaten die met een boot langs den Rijn, dicht bij de fabriek vaarden, werden gewond. Een trein die Fricssenheiw, losschoot Oppau en Ludwigshafen, juist verliet, werd uit de riggels geslagen. Te Mannheim zijn er, boven de gemelde dooden, 400 gewonden. Al de pneurnatieke uurwerken vielen op 7n31 stil. De luchtverplaatsing veroorzaakte ta Worms aanzienlijke schade. Al do ruiten vlogen stuk. De scholen blijven gesloten. Te Dannsladt dacht men eerst dat de ont ploffing in de stad voorgevallen was. Da sohade is er aanzienlijk. Te Frankfort en te Stuttgart werden ruiteu verbrijzeld. De sismograden van het observatorium van Stuttgart, op 140 kilometers afstand der ramp gelegen, hebben twee schokken opge vangen. De eerste gebeurde om 7u32; do tweede om 7u32m38s. De Fransche mededeeling' Meest al de vreemde diplomaten te Berlijn geakkrediteerd hebben zich in het ministerie van Buitenlandsche Zaken aangeboden, om ei'de deelneming van hun gouvernement te gaan betuigen. De zaakgelastigde van Frankrijk was een der eersten om aan den rijkskanselier het rouwbeklag van BI. Briand en van den mi nisterraad aan te bieden. Verscheidene nationalistische bladen deel den reeds Woensdag avond mede, dat de Fransche bezettingstroepen weigerden deel te nemen aan de reddingswerk©!). De Yorwaerls van Donderdag kornt hevig tegen den laster op en acht bet zioh ten plicht de overheden en de Fransche bezettingstroe pen te loven en te danken voor hunne toewij ding en zelfopoffering. Dien dank gaat voor in plaats van baar band, die *(j irie poog de te onttrekken, los te laten, bracht ik ze aan mijo lippen én drukte er een kus op. Zij verbleekte en riep op verwijlenden toon O, Mijnheer Thorne en ik voelde ipij dan zeer beschaamd. Wij keerden zwijgend naar huis terug. Daar begon ik dadelijk naar Sir Ed mond te zoeken, en toen ik hem dan, zonder iemand anders bij rich, gevonden had, kwam ik dadelijk met mijn aanzoek om de hand zijner dochter voor den dag, Ik bemin juffrouw Editb, verklaarde ik en bet ie mij onmogelijk langer in dit huis te blijven, zonder aan de liefde die mijn hart vervult lucht te geven. "Wel antwoordde hij op ëen schertsen den toon, waarin evenwel eenige verbazing niet te miskennen viel, ik zie, dat gij reeds tijd hebt geluid aan iets anders dan aan dia manten te deuken, mijnheer Thorne, maar ik moet naar waarheid erkennen, dal mijn dochter wel zooveel goede boedanigheden bezit, Jat een man van smaak niet veel tijd noodig heeft om die in haar te ontdekken. Wij bleven nog eenige minuten op dien luohligen toon voortspreken maar kort daarop voegde bij raLj met diep bewogen slem toe: Ik weet maar al te goed dat ik don een of anderen dag van mijn geliefd kind zal moeten scheiden. Haar geluk is mij dierbaar der dan wat ook ter wereld, en hot is mijn vurigste wensch, dat zij eon echtgenoot haar waardig vindt. Op ditzelfde oogenblik opende Edith de deur, maar toon zij ons bij de tafel zag staan kwam zij. niet verder dan den drempel. Kom bier, Editb, zei Sir Edmond tot haar. Mijnheer Thorne wenscht u tot vrouw- te hebben. Maai' stemt gij er in toe Het jonge meisje legde baar vüurrood ge laat op*deo sohouder haars vaders en bleef eenigen tijd in die houding zonder iets te antwoorden. Het is een zaak, die niet overhaast be slist moet worden, ging de baronet voort. Neem er uw lijd voor, liefste 1 Blaar wat u betreft, vervolgde bij, zich tol mij wendende ik zie intusschen geen enkele reden, die u noodzaakt ons te verlaten. Tenzij" stamelde ik. Tenzij Editb het verlangt niet waar vulde Sir Edmond mijn volzin aan. Welnu, liefste, gelooft ge, dat ge u meer op uw gemak zalt voelen, als mijnheer Thorne voor eeuigen lijd van hier verdwijnt Zeg one openhartig uwe meening I Wilt ge dat hij heengaat 'l Terwijl zij nog steeds haar gelaat verbor gen hield, antwoorde Edith ditmaal met een ontkennend schudden van haar hoofdje, en zoo wist ik, dat ik een oneindig kostbaarder schat veroverd had dan den Grooten Hesper. Op den namiddag van deo 20eu zei Sir Edmond tot mij Mijn ware Bernard, ik heb uw contract uit een practise!) oogpunt onderzocht en ils heb daar een feit in opgemerkt dat u onge twijfeld ontsnapt zal zijn' liet is beslist noodzakelijk, datgij en uw deelgenooten dit v&tdrag antftrs opstelt. [Vervólgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1