Heropening der Scholen Groote afslag op de Schrijfboeken NIEUWE BELGISCHE LEENING 0 0/0 De Gordon-Bennettbeker Ce strijd in Klein-Azië De ontwapsningsGonterencie va» Washington. en hij haar Agentschap te N1NÖVE Beverstraat, 6. 869o feeste kwaliteit 0,35 fr. en 0,30, gewone 0,25 ir. Ministerie van LandsvefdsdiQing. De Iersehe kwesiie. QTTXC XyAX.OS'T TEA BUREELE KERKSTRAAT, 22 Schip In brand te Antwerpen INHULDIGING per Polydore Van Bever, als Burgemeester der Gemeente. ■tamelijk aan general Desgoutle en aan den Ïfoog-Koipmissaris M. Tirard. Wanneer generaal Desgoutle te Oppau ïankwaro, werd hij door de Duitsche over lieden aanzocht, den dank over te maken aan 4e Fransche regeering, voor de bijzondere fb spoedige hulpvaardigheid en bijstand, 'door de Frangohe troepen bij de ontzettende ïemp Verleend. In Memorlam. Op 22 Oktober e. k. tal in de Boudewijn- kaïerne, Daillyplein, te Brussel, de plechtige int bulling plaats grijpen van het gedenkstuk Vpgericht ter herinnering aan de Karabiniers >n Karabiniers-wialrijders gevallen op hel Veld van Eer. Men kan inteekenen bij Majoor Dewaele, tan hel 1° Regiment Karabiniers (Postcheck- rekening Nr 42573j. Het wedervaren van Hoffmann. Een der deelnemende ballons van den Gordon-Bennett-wedstrijd, namelijk de Ame rikaan City of St-Louis is in de Iersehe :ee gevallen. De loods Bernard Hoffmann verhaalt 'als volgt het wedervaren Gekomen opongereer vijf mijlen van de lersebe kust werd ome luoblballon opnieuw tóven zee, naar hel Noorden gedrevén. Wij hadden nog sleohts vier zakken lest. Om vijf ure bemerkten wij twee schepen en scholen een vuurpijl naar beneden. Een der vaar tuigen draaide bij, naar ons toe, doch in de •meening voorzeker dat er geen kwestie was ■ran nood, hernam het weldra sijn vorigen koers. Er bleven ons dan nog twee sakken zand over. Wij sneden de koord door, en wierpen pok instrumenten en kleoderen over boord. "Wij daalden niettemin voortdurend langzaam jiaar de golven toe. Onze toestaiVd scheen hopeloos, toen'wij om kwaart na negen ure opnieuw een vaartuig in 't oog kregen. Een tweede vuurpijl werd afgeschoten, en over tuigd dal het onze eenige kans op redding •was deden wij onzen luchtballon nuar de zee v verhellen. De kapitein van hel schip Thiatier liet eene boot in zee. Op het oogenblik echter dat wij de golven raakten, kreeg mijn gezel Mac Kibben een geweldigen slag op het hoofd en werd in zee geslingerd. Aldus verlicht, steeg de ballon opnieuw met mij in de hoogte. Ik bad geen andere keus en sneed den ballon apen, die aldus als valscherm diende. Zoo daalde ik opnieuw naar de golven en werd even als mijn makker, opgenomen door ka pitein Mac Doonald, kommandant van het vaartuig dgt ons redde. Wij bevonden ons alsdan op ongeveer vijftien mijlen van Du- blij n. De lotgevallen van Labrousse. Ziehier wat luitenant Pinget, de gezel van Labrousse, over hunne opstijging verl-ualde De schuld van onzen slechten uitslag in de/.en wedstrijd is alleen te zoeken in de folkomen duisternis, waarin wij gansch den nacht vertoefden. De Engelsche steden zijn namelijk na middernacht niet meer verlicht zoodat wij niet wisten waar wij waren. Wan neer de dag begon bleven wij natuurlijk in diezelfde onkunde van de plaats waarboven wij zweefden, temeer nog daar een dikke mits hier en daar met een schaarsch lichtje door boord, ons deod vermoeden dat wij boven de zee waren. a Toen kwam er juist een tegenwind op steken, die ons naar het Zuiden joeg en ten einde onzen afstand met Brussel Diet te ver kleinen en tevens niet wetende waar wij ons bevonden, zijn wij geland met Dog 300 kgr. hallast aan boord Dus nog voldoende om nog vele uren in de lucht te bunnen vertoe ven. Hadden wij onzen weg kunnen verken nen dan zouden wij zeker beproefd hebben de iersehe zee over te steken. Wij zijn neergekomen om 6u. 45 'smor gens, in een gansch verlaten streek en 't was 10 ure eer wij een raensch zagen, welke ons helpen wou. Opmerkelijk is het verder dal de verhalen van bijna al de luchtvaarders met dit van Labrousse 's maat overeenstemmen. De duis ternis der Engelsche sleden bij nacht en de dikke morgendmist zijn oorzaak dat geen grootere afstanden afgelegd zijn. In deze omstandigheden zijn allen 't ak koord om de reis van de Zwitser Annbruster te loven, welke trots dit alles, Ierland wist «e bereiken. kolonnen die langs alle kanten komen op rukken. De Grieken trachtten de lijn van Oucbak te bereiken, om er te trachten er zich te herstellen en tegenstand le bieden. Ten gevolge der zware verliezen door de Grieken geleden, hebben de Turken thans de bovenhand zoowel voor wat betreft de man schappen als de munitie. De Grieksche verliezen Naar uit Constantinopel gemeld wordt, hebben de Grieken in den loop van den slag aan de Sakaria en gedurende hun terugtocht een verlies geleden van meer dan 30,000 man. Griek8oh Isgerbericht Het Grieksche legerbericht meldt op 20 September Het Grieksche leger heeft op 20 Septem ber de lijn van Kartal-Yalihenlij-Eyzylcpo en de hoogten van Yeni-Keny bezet. De vijand stoorde onze krijgsverrichtingen niet. Vijandelijke strijdkrachten, welke volgens verklaringen ven krijgsgevangenen beston den uil eene divisie infanterie komende van het Sangoriafront, eene kleine divisie ko. mende van het Zuidelijk front en drie afdee- lingen ruiterij, hebben gepoogd onze aftochts lij hen te overrompelen tüssehen Dorylos en Albi-Keny. Zij werden echter verdreven. Een sterke afdeeling Grieksche vliegtuigen heeft den vijand zware verliezen toegebracht. Ministerie van Landbouw Hoogst dringend advies aan de Heeren Landbouwers van Aalst Een twecdo insc rijving voor het bekomen van op afkor ting vin landbóuwoorfos schade is geopend van heden lot 5 October 1021, bij den lieer Kamiel Pilale, Nieuwst raat, Aalst. 93 Hel Bestuur der Paarden- en Veoverdeelingakommic. Drama der zinneloosheid {0 Meenen. Een man en eene vrouw met een priem erg gewond. Donderdag morgend rond 5 1/2 ure werd de wijk van de Kortrijksehe poort te Meenen door eene tweevoudige moordpoging in op schudding gebracht. In het huis nr 33 der Kortrijksehe poort wonen de echtgenooteg Thomas Nuyitens en Maria Van Ackere, Bij die echtgenooten woont in, de genaam de Theófiel Deirlaen, blokmaker, geboren te Rollegem-Kapelle, den 5 Maart 1865. Die man leeft gescheiden van zijne vrouw sedert het begin van den oorlog en is vader van 4 kinderen. Sedert eenigen [tijd haddon de echtgenoo ten Nuyttens bemerkt dat Beirlann zijne vijf zinnen niet meer had. Donderdag morgend vroeg kwam hij bij zijne medehuurders, zeggende dat hij naar Lauwe ging gaan werken. Hij maakte zijn kofier gereed en vroeg dan of er niemand Was die hem zou willen wegvoeren naar de statie. Hector Van de Custeele, een gebuur, nam het op zich de koffer met eene steekkar weg te brengen. Terwijl Beirlan de tremie van de kar. vast hield, werd door Van de Casteeie, de kofier op de kar geplaatst. Beirlan vroeg aan Van de Casteeie of hij de tremie wilde vasthouden, om den koffer wat beter te plaatsen» Eensklaps kreeg Van de Casteeie een er- gen steek in den onderbuik toegebracht met eenen priem. Op het hulpgeroep van hel slachlotfer kwam Marie Van Ackere builen- gesproneen en zij ook werd door Beirlaen aangevallen en insgelijks eenen steek in den qpderbuik toegebracht. Beide slachtoffers werden door toegesnelde geburen in hunne wederzijdsche woning ge bracht, waar zij dóór een geneesheer werden verzorgd. De eteck toegebracht aan Van do Casteeie erg; zijn toestand is wanhopig. Vrouw Van Ackere is minder erg gekwetst. Inmiddels had de moordenaar de vlucht genomen in de richting van Kortrijk. Donderdag voormiddag kwam Beirlaen zicb bij gendarmen die op dienst waren aan hel gevang te Kortrijk, gevangenjgeven, ver klarende wat hij misdreven had. De moordenaar werd naaa het gerechtshof gebracht en, na ondervraging, in het gevang opgesloten. Men denkt dat Beirlaen gehandeld heeft in eene vlaag van zinneloosheid. Eene nieuwe neerlaag der Grieken Konstantinopël, 21 Sept. Luidens 1 richten uit Khemalisliacbe bron hebben de Turkeche troepen, die Sevri-Hissar hebben bezet, den Grieken een nieuwe nederlaag toegebracht. liet Gneksshe leger, dal achteruit trok bevond zich een weinig ten Oosten van Si- •vri-IIissar en moet slaags zijn geraakt met Turksche troepen, die de stad bezet houden. De Grieken moeten zware verliezen hebben geleden de overblijfselen van hun leger •ouden, met achterlating van wapenen en jnunilie, in wanorde de vlucht genomen lebben. Voorts bericht men, dat de Turken, die ■leeds nog den vijand achtervolgen,de ver- Tersterkte linie Ghumuch«Hano-Mibalidjek bezet hebben. De Grieken ingesloten Konatantinopel, 22 Sept. Het in af loeht zijode Grieksche leger is ten Noorden ten Zuiden f«l bestookt door dt Tuiksob* IN DUITSCHLAND De Brouckère op het Kongres der meer derheids-socialisten Goerlilz, 21 Sept. De Belgische gede legeerde de Brouckère heeft dezen namiddag het woord genomen., om de internationale solidariteit der socialisten en die van de Bel- sche socialisten ten aanzien van de Duit sche socialisten in het licht te stellen. De Duitsche socialisten, zeide hg, zijn de verdedigers van de Republiek, die den vrede zal handhaven en die zal bijdragen lot de verzoening onder de volken. België heeft be lang bij hel ekonomische welvaren van Duitsc'nland. Een afscheidsmanlfest van Von Kalir Berlijn, 22 Sept. Volgens oen officieele nota heeft Von Kalir als afscheid aan de bevolking van Beieren een manifest gericht, waarin hij /e aanspoort om kalm te blijven en zich niet tot ondoordachte, tegen de Grondwet gerichte daden te laten medeslepen. De overheden, schrijft de afgetreden Eerste Minister, zullen iedere poging om de open bare orde te verstoren, van welke zijde di poging ook kome, streng onderdrukken. Lerchenfeld, Eerste minister van Beieren München, 21 Sept. Graat von Lerchen feld, tot nu toe vertegenwoordiger van het Rijk te Darmstadt, is dezen namiddag door den Landdag mei $6 stemmen tegen 26 (van de nationalistische partij) tot Eerste Minister gekozen. De sociaJiBlen hadden 39 niet inge vulde briefjes in de AJrne geworpen.' Graaf von Lerchenfeld, wiens kandidatuur door de Beiersclie Volkspartij wus vqorgestëld, heeft hel ambt van. Eersten Minister aange nomen. - De nieuwe ministerpresident is sinds 1902 met eene Amerikaunsche gehuwd. Hij heeft zijn programma als volgt samen gevat Eene goede Beiersche politiek, onwan kelbare trouw aan hel Rijk; eene politiek, welke de christelijke beginselen tol grondslag heeft. De democratische pers is verheugd over de benoeming van vön Lerchenfeld. Zij ziet daarin een waarborg voor het behoud van de eenheid des Rijks. Idenliteitsmerken. van alle internationale misdadigers. De Deensche politieambtenaar Jorgensen heeft een uitvinding gedaan, met behulp waarvan het mogelijk zal zijn, de idenliteits- teekens der misdadigers; hoofdzakelijk de vingerindrukken, telegrafisch over te bren gen. In Denemarken en andere landen zijn in den laalslen tijd met de uitvinding reeds proeven genomen, die aantoonden, dal het stelsel Jorgensen 'practisch en betrouwbaar is. Op de internationale politie tentoonstel ling, die binnen kort zal plaats hebben, zullen de Belgische gedelegeerden voorstellen, dol identiteilekenmer'ken van alle internationale misdadigers samengesteld zullen worden en een internationaal register geslicht wordt, dat te Kopenhagen bewaard zal worden. De uitgaven voor deze nievwe (inrichtingen zul len door de deelnemen staten gedragen worden. De aanwezigheid van M. Lloyd George gewenscht. Washington BINNEN KORT zijn ze daar Griep en Influenza. Geen beier behoedmiddel dan Samson Kina, Jacques NeefsAntwerpen. 29373G Rond het aanbod van Lloyd George. Het bericht, dat Lloyd George een aanbod voorbereidt, dal in zulke bewoordingen meld zal zijn, dat de Valera en zijn collega 's het kunnen aanvaarden, is in poiitieke krio» gen te Dublijn met de grootste voldoening ontvangen. Men is te Dublijn thans algemeen van ge voelen, dat. met deze boodschap een eind aan de correspondentie zal worden gemaakt en dal men 'over zal gaan tol de besprekingen aan de ronde tafel. Eene verklaring van M. Lloyd George. Uil Ganloch wordt aan Evening Stan dart gemeld dat op de onlangs gehouden vergadering der minister! M. Lloyd George onmtddelijk \ei klaarde, dat li ij in geenen deele voldaan was over bet laatste schrijven van de Valera. Do eerste minister is vast overtuigd, dat alle briefwisseling nutteloos blijft en enkel tijdverlies veroorzaakt, zoolang de Valera de hoofdvoorwaarde van M. Lloyd George niet aanvaardt. Volgens hetzelfde blad deelen de andere ministers de zienswijze van-M. Lloyd George. Men verwacht dat het antwoord aan M de Valera niet vóór toekomende week zal verzonden worden. INSCHRIJVING VAN DEN 10 OCTOBER TOT DEN 29 OCTOBER,' PRIJS XTITGIFTE; O O O, O BETAALBAAR IN GEL.O OF IVSET SCHATKISTBONS Van beden af sijn alle inlichtingen te bekomen bij de AALST, NI EU WSTRAAT, 27, (RECHTOVER DE POST} Klasboeken, Carnets, Teekenboeken, Inkt, Pennen, Crayons, Gommes, Porte Plumes, Schoolkasjes, Regels, Buvard, Servietten in toile ciré, Col, enz. Dictionaire Callewaerts Vlaamsch-Fransch en Fransch-Vlaamsch aan 10,00 fr. en 18,00 fr. Dictionaire Larousse aan 15,00 fr. en 25,00 ir. Boeken om Fransch te leeren zonder meester aan 8,00 ff. Brievenboeken inhoudende smeekschriften, aanvragen, enz. enz. Fransch en Vlaamsch. Vulpenhouders fr. 2,65. wordt aan Reuter ge- Uit .eind Het bericht, dal Lloyd Gnorge dc Confe- rentie van NY ash i gtou niet kan bijwonen, heeft hier diepe teleurstelling gebaard, want de Amerikanen dachten, dat Engeland, gelijk de andere natiën, zijn eersten Staatsman ge zonden zou hebben, om zijne belangen te ver dedigen. Men vleit zich met do hoop, dat Lloyd George op 't laatste oogenblik nog naar Washing ten zal kunnen komen, al ware het slechts voor een kórt verblijf, in het begin van de Conferencie. Zijn afwezigheid zou ongetwijfeld de werkzaamheden der Conferencie vertragen, Want zekere punten zouden hein per kabel moeten worden medegedeeld. De aarfwezigheid van Lloyd George zou ongetwijfeld du positie vau Engeland ver sterken, en in Amerika, waar hij zoo popu lair is. een voor de belangen van Groot Brit- lanje gunstige atmosfeer-scheppen. Men zou met meer' aandacht naar hem luisteren, dan naar welken anderen gedelegeerde hef zijn moge. Men loochent wel is waar niet den ernst van Engoland's huishoudelijke aangelegen heden, maar brengt ook in herinnering, dat de gehede wereld belang heeft bij hel wel slagen eer Conferentie van Washington. Dit nu geldt op de eerste plaats voor de betrek kingen met Japan. De Vereenigde Staten zijn geenszin van plan, tecen Japan eene drei gende houding aan to nemen; maar de pro blemen van den Stillen Oceaan eischen drin gend eene definitieve oplossing. Te W-s'. gelooft mon, dat de Con ferentie drie iiHsnden zal duren. Aanzienlijke schade. Woensdag onstond brand op het Rijnschip Martinus gemeerd op n. 26 van hel Me- xicqdok. Er zijn 2700 ton kolen aan boord die let terlijk aan T uitbranden zijn. Aan bluaschen valt niet te denken. Di brandweer is ler plaats, doch, door het vernielend element met water le besproeien zou het schip tot zinken woeden gebracht. Men tracht, in de mate der mogelijkheid, den brand te beperken, eenerzijde met zoo veel mogelijk kolen te lossen. De kolen werden op de Martinis een tweetal weken geloden van een ander schip overgeladen, waar zij reeds een eerste maal ontvlamd waren. Hel is niet onmogelijk dat het schip^tocb tot zinken moet gebracht wor den. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een brutale kerel Eenen politieagent betrapte Woensdag een kerel, die in de Twiststraat, te Brussel, een héelen hoop stinkenden afval van visch op den we? wierp. Daar de agent dien per soon zijne eenzelvigheidskaart vroeg, ten einde proces-verbaal op te stellen, kwam hij in opstand en begon den polieieman te bok sen en te stampen. Een soldaat, die daar juist voorbijkwam, wilde lusschenkomen, dooh werd op zijne beurt deerlijk'mishan deld, vastgegrepen en door den steikon woesiaard door eene winkelvitrien geslingerd. Intusschen waren verscheidene andere agen ten toegesneld, die erin gelukten den bruta len herkuul te overmeesteren en hem op te leiden. De soldaat, die zeer erg over gansch het lichaam gekwetst was. moest naar hel gasthuis overgebracht worden. Geheimzinnige aanslag in het park van Vorst Een 16jarig jongeling. Karei Vaniloven wonende met zijne ouilois Oskar Van Goid- sanlioToniaan, keeido Woensdag avond, rond 10 1/2 ure door bet park van Vorst huis- «aarts, to.n hij plotselings e.ne hevige pijn voelde aar. het linkerbeen. Op hetieïïde oo genblik boorde hij een vuurschot weerklin ken. Op het hulpgeroop vaD den jongeling snelden politieagenten toe, die hem naar hel poticiebnreel breoiilen. Daar stelde een ge neesheer vast dat de jongeling door een ka rabijnkogel getroffen geworden was. In hel gasthuis gelukte men er in den kogel uit te halen. Oe politie richtte eene klopjacht in in hel bosoh, doch er werd geen spoor van den da der gevonden. Men verdiept zich in gistingen ever dezen geheimzinniger! aanslag. Eene brandramp ie Seneffe Orie huizen vernield; belangrijke schade, Gisteren morgend, rond 3 ure. ontstond brand in het magazijn van M. Van Acker, schoenhandelaar te Seneffe. Hel vuur nam spoedig groote uitbreiding en sloeg over tot twee aanpalende huizen, alwaar ook koop waren, aan M. Van Acker toebehoorende, opgestapeld waren. De pompiers van Nijvel werden ter plaats geroepen, doch konden niet werken, daar het water geen drukking had. 't Was'slechts rond 9 ure dat men het vuur meeeter werd, doch van de drie huizen bleef enkel het ge lijkvloers van het derde gespaard. Tijdens den brand hoorde men talrijke ontploffingen, zoodal men denkt dat de Duit- schers, die tijdens den oorlog het huis van M. Van Acker bewoonden, aldaar kardoezen moeten verborgen hebben* De schade wordt op meer dan 150,000 fr. gerekend. GEMEENTE AYGEM VAN DEN OP ZONDAG 25 SEPT. 1921. Bijeenkomst om 2 ure (zomeruur) ter Dorpplaats, om gezamentlijk hem te gaan afhalen aan de kerk van Burst, alwaar de stoet om 2 1/2 ure zal gevormd worden, 's Avonds prachtig vuurwerk. Namens de Commissie. Treinontriggeling te UkkeE Donderdag morgend, ten drij en half ure, zijp verscheidene wagons jan oen koopwa ren trèvn komende uit BauTers óïïlFTggeld, nabij de statie van Ukkël-Oulcvoet. ï)e wa. gons sloegen om en bleven dwars over de spoorlijn liggen. Aanstonds werd eene ploeg werklieden ter plaats gezonden om de ver sperde baan te ontruimen hel treinverkeer was onderbroken tot 11 ure. Gelukkig zijn er geene ongevallen van personen te betreu ren, maar de stoffelijke schade is zeer aan zienlijk. Men weet niet aan welke oorzaak de ontsporing toe te schrijven is. v/V* ONVOORZICHTIGE JAGER Te Wasseiges, bij lloei was eene klop jacht ingericht. Men was op het punt huis waarts te keereo, toen een der jagers een patrijs zag opvliegen tusschen twee wilddrij- vera. De jager schoot en trof den patrijs, doch een dei' drijvers kreeg een deel der( lading in volle gelaat. De man werd naar hel gasthuis overgebracht waar men vaststelde dat het linkeroog verloren is. Kloorrï op een smokkelaar Een geheim opgelost In verband met de ontdekking in het Door- niksche van het geraamte van een ülan wordt gemeld, dat uit hel door het parket ingestelde onderzoek blijkt, dat de man ze kere Henri Pollet, te Parijs is, die 18 maan den geleden spoorloos uit zijne woning ver dween. De magistraten vernamen daarenboven, dat M. Pollet af en toe naar Doornik kwam, aar hij goedo zaken maakte met den smok- kolhandel in goud. Den 6 Februari 1919 ontving hij een brief waarin hij \erzocht werd onmiddellijk :iaar Doornik te komen. Hij vertrok met eent som van 60.000 fr., doch kewde niet meer tèpag. Het onderzoek wordt ievorig voortgezet. Het gerecht is In verbaBd met deze ophef makende zaak lol de aanhouding overgegaaD van pen autobestuurder, met name Victor Lefebvre, wonende te Doornik, dieM. Pollet den 7 Februari 1920 naar Barry vervoerde. De aangehoudene houdt zijne oneohuld slaande. IN FAMILIE Zondag laatst werden op de algemeent vergadering der Socialistische federatie var het Arrondissement Charleroi, de kandida turen voor den Poll besproken. Eenige leden der federatie beknibbelden de eohoolpolitiels van M. Destree en onder de béknibbelaarl was de hevig6te van al een jonge onderwijzer Marcel Falony, zoon van den socialistischen volksvertegenwoordiger- mijnwerker Falony, M. Destree antwoordde aan Falony junior en zette hem zoo geduchtig op aijne plaate, dat hij zioh ten slotte tot tiin vader dis naast M. Deelreé zat, wsndde en smeekend uitriep En laat gij dat leggen papa

De Volksstem | 1921 | | pagina 2