et vrouweastemreebt Oe ramp m Oppau. 27 Sept. 1921 Katholieke Burgers van het Arrond, Aalst Prijskampen van Bonn afgeschatt. Het Bmiselie milliard. Dinsdag. Bravo I Aan os cliristene leden van het Nationaal Synöikaat van IJz. P. T. T. en Z- Ontgraving der stoffelijke overblijfselen van Godefroid Karin. Kerkstraat, 9 en $2, Aalst.- XXVII' JAARGANG NUMMER 23£ Tel. 114 3DAG3BEjAI> 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-De Genbt H. Cómas aZon op 5,40, onder 5,38 Nieuwe Maan den 1 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wouden tot het Agentschap IIavas, Adolf Maxlaan,13, te Brussel;—- 8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Loud res E.G.I De Vrije Vereeniging der Kath. Burgers van Aalst samen met de Burgerskonden van Ninove, Soltegem, Herzele en leden van den Burgfersbond van Geeraerdsbergen die het niet eens waren met het besluit van dien Bond, stolden verloden Zaterdag in de Vergadering van Jiet Middenkomiteit, de kandidatuur vóór van M. Fernand You Nieuwenhovevan .Geeraerdsbergen. Deze kandidatuur werd bij algemeen handgeklap aanvaard. M. Fernand Van - Nieuwenhove, Midden stander gewonnen en geboren, sedert 25 jaar schrijver van M, Arthur Van der Linden, van Goefferdinge, oud-schrijver der Kanto nale Kiesvereoniging van het Kanton Geeraerdsbergen, sedert 30 jaar secretaris van 'i bureel van Koslelooze Inlichtingen van 't Kanton Geeraerdsbergen, medesliohter der Burgersbank van Geeraerdsbergen. schrijver van het Bescherniko.mitcit van Werkmans woningen en Ouderdomspensioenen van voornoemd kanton, stichter van menigvul dige Sociale Werken, is wel de gepaste man om den Middenstand van ons Arrondissement te vertegenwoordigen. Met zulke mannen op onze lijst gaan we naar den zegepraal Do houding van socialisten en liberalen. M. Destrée, mon weet li6t, is in (ie partijen, die aan de andere zijde van de barrikade staan, geen onsympa thieke figuur; men erkent dat hij be gaafd is on mon erkent daarbij nog dat hij op veio zakep niet naar don grond kijkt, maal' naar omhoog. Hoe heeir hij toch zoo laag kunnon kijken .in dio kwestie van bet vrou- wenstemrecht, I>ij do bespreking in den Senaat M. Deslréo is partijganger van het vrouwenstomrecht; in de Kamer had hj_i oi-1.-nti 1 1111.indien bij. en zo- kero zijner vrienden legen bot stom- reelit der vrouwon voor do provincie stomden, bel enkel was met bot oog op het kiesbelang hunner partij. Dat staat niet hoog. Even weinig hoog staan de uitleg gingen die M. Deslrce gat om zijne 'stemming in do Kamer toe te lichten Ik kan het stomrecht der vrouwen voor 1 de provincie niet verdedigen, omdat mijne vrienden en ik, partij gangers van 't vrouwenstomrecht, tegenover onze vrienden, die er tegen standers van zijn, de verbintenis aan gingen het niet te stemmen in don loop van dezen zittijd 't Is dus maar een kwestie van dagen, waarop M. Berryor den mini ster aanried, bij zijne vrienden oen stap te wagon om ontbonden te wor den van dio verbintenis, nu het werk der herziening schipbreuk* dreigt te lijden op eeno zaak, waarvan vele socialisten in beginsel partijganger 8" VERVOLG. En liet eerste wat mij trof, was, (lal de lallen der jaloezie in plaats van schuin, zoo als zij siaan wanneer de jaloezie is neerge laten en gelijk zij zich te voren bevonden, oer ilt mij weor te bed begaf nu opgetild en horizontaal uitgestrekt waren ik weel niet, of ge begrijpt, wat ik bedoel. Zij legde, in do herinnering aan haar visi oen, haar lange en fijne handen horizontaal over elkander. Maar het tweede wat ik zag, vervolgde «ij toen zweeg zij weer, terwijl haar een zekere huivering door de leden ging en wij, ier nauwernood minder ontsteld dan zij, onzen adem inhielden, het tweede wat ik zag waren twee groole zwarte oogen, die hel licht van de kaars weerspiegelden en die tus- schen de onderste latten der jaloezie op mij govesligd waren. Zij hield wederom op, en ging toen op eenigzins vasten toon voort Ik moet wel aannemen, dat ik in zwijm ben gevallen, want daarna was ik mij van niets meer bewust lot op hot oogenblik dat ik mij languit op het vloerkleed vond uitge strekt. Hei licht stond nog op het nachttafelt je te branden. En toen het besef en de herin nering aan het gebeurde terugkeerden, vond ik den moed naar liet venster te kijken. De latten van de jaloezie waren nii niet meer epen. maar weer schuin neergedraaid. En En do minister wist er anders niet op te antwoorden dan dat bij wol be reid was een stap bij zij no vriendep te doen indien de rechterzijde, in ruiling zich bereid verklaarde bare instem ming te geven aan de senatorialo ver goeding. Het bewijs is geleverd dat M. Destrée aan zijne beginselen don rug toekeert uit electoralisme. 't Is waar dat bij zekere dingen bij zijne collegas in zijn arrondissement beeft goed te maken, waar de sociali stische onderwijzers dagorden tegen hem stemden wegens zijn optreden in de schoolkwestie en misschien heeft bij maar liever bet stemrecht dei' vrou wen nog oons verloochend, dan bet bij zijn geestverwanten nog wat meer te verkerven. De Gazette'» begrijpt in deze kwestie geen iota van do taktiek barer liberale vrienden, die als een man bet vrouwenstomrecht hebben verworpen. Ilobbon do liberalen niet begrepen vraagt bot blad, dat, op vreeze van verdwijning, do liberale partij eene partij uit do burgerij is en dat, als bel vrouwenstemrechl een conservatieve dam is tegen den socialistiscbon vloed, dit een dubbele reden voorde liberalen zou moeten zijn om liet to stemmen. Al do verstandige vrouwen vragen het stemrecht en nu laten de liberale sonateurs aan de katholieken alleen de eer opstrijken aan de verstandige vrouwen voldoening geschonken te hebben. En dit alles voor een ijdele parade, waarvan do socialisloh alleen eenig kicsvoordeel zullen balen en waarbij de liberalen eens te meer de gelopten zullen wezen. De Momteur deelt lieden morden een koninklijk besluit mee, waardoor de instel ling der prijskampen van Romein hun huidi- gen vorm zijn afgeschaft. Zij worden vervangen door wedstrijden, waarvan instellingen inrichting door onder havig koninklijk besluit geregeld worden. Ziehier de voornaamste bepalingen van de nieuwe instelling. Een jaarlijksche prijskamp is ingesteld onder de jonge kunstenaars met het doel beurzen toe te kennen aan hen die voor de toekomst schijnen te beloven uit hoofde van hunne natuurlijke gaven en Luine technische handigheid. De prijskamp van 192i> is toegankelijk voor de kunstenaars in het schilderen, het plaatsnijden of het plaatdrukken eene beurs van 12.000 fr. en 6 van 6000. Do prijskamp van 1923 voorde kunstenaars in do beeldhouwkunst en de penninggravuur; eene beurs van 12,000 franks on 3 van 6000. De prijskamp vau 1924 voor de bouw meesters eene beurs van 12.000 franks en drie 6000.' Do verdere prijskampen hebben van jaar tot jaar plaats tn dezelfde volgorde. toen verbeelde ik mij, dat al wat ik gezien had, zuivere phantasio was, en dat ik in mijn slaap eenvoudig^door een nachtmerrie ge. kweld was geweest. Mijn grootste schrik was voorbij." Ik begaf mij zonder vrees naar het vensier. liet was nog dezelfde grijze en dichte nevel, en de vlam van mijn kaars brandde rechtop. Maar dat was de zaak niet. Het kwam mij beslist onmogelijk voor, dat iemand daar builen voor mijn vensier bad kunnen staan of op andere wijze zich kun nen bevinden, en ik doordrong mij van de gedachte dat de verschijning dor twee oogen slechts toe te schrijven was aan den schrik, dien ik had ondervonden, toen ik naar de venster keek. Ik*ging dadelijk weer te bed, en hoewel ik nog lang wakker bleef liggen, hoorde ik niet liet minste goluid meer, bui ten dat van het torenuurwerk, dat half sloeg. Mag ik u eens vragen, mejuffrouw, of u vroeger wel eens iels dergelijijs overko men is vroeg Van Hoek. Neon, r.iet dat ik w.eet. In mijn jeugd was ik zoor vreesachtig, maar ik herinner mij niet ooit een zoo levendigen schrik on dervonden te hebben. Ik bedoel u, zonder u te beleedigen, mejuffrouw, zei do Rechter, dat zij er niet uitziet als iemand, die zonder reden bevreesd wordt. Waarop hij van zijn stoel opstaande, erbij voegde Als ge mij wel wilt verontschuldigen, ga ik dadelijk ier plaatse kijken, want het spijt mij het te moeten zeggen, maar ik heb Worden tot de prijskampen' toegelaten de jongelieden van beider geslacht die Belg zijn, ten minste 21 en ten hoogste 26 jaar oud zijn en het bewijs verstrekken van eene alge- meene kuituur, welke ten minste gelijk staat met die van volledige lagere studiën. Parijs, 25 Sept. Na beweerd te hebben dat bet akkoord van 13 Augustus niet langer bestond vermits het door bet Franscli Gou vernement niet bekrachtigd werd, en dat dus een nieuw akkoord lusschen de bondgenooten aangaande de toekenning van het Duilsclie milliard moet tot stand komen, is de Figaro van oordeel dat de Fransche thesis de vol gende is De betalingstaat der vorige maand, die de kwestie van herstel regelde, werd gewijzigd en dient dus aangepast aan het akkoord van Spa. Dit akkoord zal. in harmonie moeten gebracht worden met den.staat van betaling. In de procesverbalen dör Conferenties, te London gehouden, werd uitdrukkelijk be paald, in Mei 1. 1., dat het nieuw akkoord dat van Spa wijzigde. Wat de Belgische prioriteit aaDgaat, deze werd steeds door het Franscli Gonvernement als onaantastbaar be schouwd, en dit ia ten andere eene afgedane zaak. Van het milliard mark, zullen dus 550 miljoen ten goede komen aan BeK-ie, miar voor de overblijvende 450 millioen mag Frankrijk op 52O/oaanspraak maken, hetzij dus in ronde cijfers 230 miilioeu mark goud, wat ongeveer 800 millioon frank in papieren geld vertegenwoordigt. Wat de militaire bezeltingshosten aangaat die maken een afzonderlijke rekening uit evorrnu bijv. door den verkoop van het doordeDuitschers goieverde oorlogsmateriaal die ïeeds 600 millioen bedragen zou. Zondag namiddag tegen drie uur, stroomde een menigte naar het kerkhof. Er valt niet veel te zeggen over do begra fenisplechtigheid, die daar, plaats had. Wat men onder een plechtigheidverslaat, was liet in het geheel niet en kon het ook niet zijn. Slechts met moeite kónden eenige geeste lijken door dö dichte lanschpnmassa het kerkhof bertfilteiV. Zij Spikkelt gebeden, "ze genden de lijken en bielden toespraken, die nauwelijks door de menigte verstaan konden worden. De familiebetrekkingen hadden moeite om ook slechts uit de verte de teraardebestelling der bunnen te volgen. Oe oorzaak der ramp bepaald vastgesteld NaarJiet- bestuur der Badische Anilin-und Sodafabiiken meedeelt, staat het thans vast, dat de ramp te Oppau veroorzaakt is door de ontploffing van 4000 ton zwavelzure am moniak. De opruimingswerken. Keulen, 25 Sept. De ontruimingswer- kon worden met groote bedrijvigheid voort gezet to Öppeau. 's Nachts wordt hel werk mogelijk gemaakt door krachtige projectors, die de burgerlijke en militaire reddersgroepen heipon. Een ploeg militaire redders gelukte er jn T arbeiders en twee leerjongens levend uit de vernielde gebouwen te halen. Deze ongeluk- kigen zijn gekneusd over heel liet lichaam, hunne kleeren zijn m lompen sedert drie dagen verbleven zij in dezen wreeden toestand en zij vergingen letterlijk van hongeren dorst. Ook werden nog talrijke lijken boven gehaald. zoo'n idee, dat mijn Geitje wel eens een rol in die zaak zal gespeeld hebben. Ga op uw gemak kijken antwoordde da baron net hoe gauwer de waarheid aan het licht komt, des te beter. Wij gingen allen naar buiten en begaven ons naar dat gedeelte van den tuin, dat zich tegenover de kamer van Edith bevond, onder het voortgaan greep Van Hoek, die op mij steunde om den weg te vinden, mij eensklaps bij den arm on mompelde Welnu, wat heb ik u gezegd? Dit is hst begin van hot einde l VIL liet wordt thans onvermijdelijk, dat de lezer zich een voorstelling make van den bouw van Monken Abbey, alsook van do lig ging der kamers, om duidelijk de handeling van bet drama, dat tusschen mijn muren is afgespeeld, te kunnen volgen. Ik kan, om hem op dit punt in te lichten, niet beter doen dan de verklaring te herhalen, welke ik dien zelfden morgen mijn blinden kameraad geven moest, terwijl wij, bij ea ik, een weinig van de anderen afgezonderd, op efh der perken in den tuin bleven staan. Vorlel mij nauwkeurig, wat gij ziet, Thome! verzoohthij mij. Ik zie, antwoordde ik hem, een oud Golhisoh gebouw, met aan weerszijden, twee vleugels in Renaissancestijl, die aan de kan- ten naar voren staken. Zoudt ge mij dat niet wat duidelijker kannen makên vroeg hij op ongeduldige^ toon. Beste Vrienden Wij allen kennen de beer P. De Bruyn hoofdtreinwachter te Denderleeuw. Wij allen hebben hem zien optreden en zelf meermalen en hooren spreken over het poli tiek zijn van het Nat. Svndikaat en meer dan eens verklaarde hij plechtig dat hij geen socialist was. Door die houding had de heer De Bruyn ons vertrouwen gewonnen en' waren wij leden van het Nat. Syndikaat. Maar eindelijk heeft vriend Prosper zijn masker afgeworpen en zich getoond zooals hij waarlijk is, een volbloed socialist, die zich zooveel maal ten onze koste heeft ver maakt en ons bedrogen heeft, daar onze onpartijdige en onafhankelijke leider derde kandidaat is op de socialistische lijst voor liet arrondissement Aalst. Lang genoeg heeft die fopperij geduurd en nu zijn wij dit kluchtspel moede, het is daarom dat wij ons afscheurden van het Nat. Sindikaat om lid te worden van het Cliris tene Syndikaat. Mannen laai u allen inschrijven in het Groen Krius St-Jorisslraat 26, daar zijn wij op onze plaats. Een groep gewezen leden van het Nationaal Sindikaat. BERICHT.Er wordt ten zeerste aan bevolen, zich voor de inschrijvingen op de Nicutce Leening 6 te wenden tot de Ban- que Centrale de la Dendre, daar deze, aan de officieele voorwaarden, tilels tegen geld, er worden aanvaard, zonder kosten noch horde reet, noch de minste formaliteit. 8711 Brussel, 21 Sept. Vandaag heeft te As- sche de ontgraving plaats gehad der stoffe lijke overblijfselen van den groeten geschied schrijver, dewelke naar zijne geboorteplaats, nabij Arlon, zullen overgevoerd on aldaar morgen op plechtige wijze zullen bijgezet worden. Aan den dienst bi de dorpskerk namen deel.- Mevrouw weduwe G. Kurth M. Car ton de Wiart M. Pirenne, rector der hooge- school van Gent Mgr Laurent Janssons, bisschop van Bethsaïda, voorzitter der Bij- belsche commissie Mgr Le Orelle, van de Vatikaanscke Bibliotheek kanunnik Gauche, bestuurder van het Belgisch Geschiedkundig College senator Braun volksvertegen- wooyjigers Tschoffen, Crick en de Coster, enz. Bij afloop van den dienst werden de stof felijke overblijfselen naar het gemeentehuis gedragen, waar redevoeringen .uitgesproken werden door den hoofdminister Carton de Wiart, M. Iienri Pirenne, en t;n slotte M. Hanquet. Te Arlon. Het lijk van den geleerde is Zaterdag rond 19 ure in de statie van Aarlen aangekomen. Er waren slechts de familie en eenige vrien den aanwezig. Het lijk word naar eene der sacristijen van Sint Martenskerk gebracht, welke tot rouw kapel was ingericht. Z. Em. caröinaal Mercier, insgelijks Za terdag avond aangekomen, is afgestapt bij graaf de Briey, gouverneur der provincie. Zondag was de stad overvloedig gevlagd. Ik had een zakboekje bij ma. Den metalen potloodhouder diep in het papier drukkende, teokende ik vluchtig een ophelderende figuur. Van Hoek liet zijn zenuwachtige vingers over de indrukken gaan. De twee zijvleugels zijn het blj'gevoegde gedeelte, sprak hij, en de ruimte tusschen beide stelt het oudere gedeelte van het ge bouw voor. Ik begrijp liet. Ga voort. De groote ingangsdeur bevindt zich in het midden van dit oude gedeelte, hernam ik de eelzal is aan den eonen kant, de bi. bliotheek aan den anderen. Iu de bovenver dieping wordt de ruimte ingenomen door de schilderijen-galerij. Het dak ia spits, en de kleine klokkentoren verheft zich in het mid den er op. De rechter- en de linkervleugel gelijk. Beneden bevatten die vleugels, aan den eenen kant ^zalen, aan den anderen de keuken, enz. Maar waar is het melkhuis, en waar is de deur, die men 'a naohts voor de dochter van Brace open laat Dal alles is aan de achterzijde van het huis en kan vaq hier niet gezien worden. Is de deur in dén rechter- of in den linkervleugel i In den linkervleugel, evenals de keu ken, De slaapkamers bevinden zich in de bovenverdiepingen van beide vleugels de kamers der dienstboden daar weer boven. Onze kamers liggen op den rechtenvleugel die van Sir Edmónd en van miss Lasqelles, zoo mede de kruier, die men voor Geitje bestemd had, zijn in den linkervleugel. Eu welke ïijn de middelen yau Van af 8 ure werd de sacristij langs d« straatzijde voor het publiek geopend en reus talrijke menigte kwam tot legenden middag het lijk begroeten. Van af 10 ure kwamen de overheden, de voorzitters van maatschappijen, enz., in het gouvernemenlspaleis, door don cardinaaf ontvangen. In de stad was reeds van in het begin van den namiddag veel beweging in de stad. De kerk was overvol, van lieden, die ds lijkplechtigheid verlangden bij te wonen. Eene praal baar was in de middeabeuk opgericht. Na de uilvoering der lithurgische gezangen werd de cardinaal naar den predikstoel geleid waar hij eene prachtige lijkrede hield, uit welke wij eenige zinsneden aanhalen. Lijkrede van Zijne Em. do Cardinaal Zegen mij Ik zegende hem in den Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. Dat waren onze laatste woorden; dat waren onze laatste blikken. Eenige uren nadiei trad Godfried Kurth de eeuwigheid in. Weent niet, gij allen die hem gekend, hooggeschat, geacht hebt. Gij allen, die gisteren te Assche vandaag te Aarlen, van nabij, in persoon of van verre in het binnenste uwer harten hem Luljle brengt, komt, aanschouwt hem, volgt hein na, want op hem kan men zonder overdrij ving het woord van Bossuet toepassen zulke dood leert goed leven; zulk leven leert goed sterven. Voor allen is hij een meester een meester voor de werkers met de gedachte, want steeds was hij de openhartige en onbaat zuchtige dienaar der waarheid. Een meester voor de werkers met de baud, want ten koste zijner vrijheid en meermaals ten koste zijner populariteit was bij voor beu een broeder, oen steun, een verdediger. Eon meester voor de juicht, die zich tof opvoeders vormen, want hij was ee:i men- schen meesloepend schoolhoofd, laborato riumbestuurder en, voor allen een type van zedelijke schoonheid. Een meester van vaderlandsliefde voor on-« zo twee volken, die hij zoo vurig tot broeder liefde riep. Een meester van christene deugden, waol de deugden die tot de heiligheid leiden, beoefende hij allen in hodgen graad, hot geloof in Chriëfus," ia zijn Evangelie," in zijne Kerk, de hoop op deeewige zaken, de liefde lot God, tot den naaste, de hoofddeugden der zedelijke orde, waardigheid des levens, sterkte van karakter, eerbied voor de recht veerdig*. hcid, beoefening der hoogste wijsheid, ge. paard aan een zuiver menschelijke voorzich tigheid. Wat ontbrak er dan aan die verheven per soonlijkheid om den stralenkrans der heilig heid te verdienen 't •Wat mij betreft, ik acht hem, ik bewonder hem, ik bemin hem met al het vuur van zijn temperament, mot de sclioone kracht van zijnen strijdlust. Volgaarue pas ik op hem da woorden toe, die ik vroeger toepaste op da ruwheid van den monnik van Bethlehem. Sinl.Hieronimus. Wat geeft het, zegde ik, dat het tempe rament van dezen man zijne gebreken mee* brenge, en dat zijne tegenstrevers die tegen hem uitbaatten Ilij had tegenstrevers, ja, maar al ver*' wierf hij hunne toejuichingen niet, hij dwong hen ten minste hunne achting, hunnen eer bied af. Met fierheid heeft Kurth de verklaring van Sint Hieronimus tot de zijne gemaakt b De heidenen heb ik nooit gespaard ik heb meensobap Bij voorbeeld, hoe kan Sir Ed- mond in de kamer komen Heel eenvoudig, door de schilderij-en- galerij door te gaan, Ik begrijp het. Ga voort. Er zijn twee vooruitstekende vensters, en een kroonlijst, die langs den bovenkant van alle vensiers der twee vleugels loopt. Ik teekende een tweede figuur, om da ligging dor vensters aan te duiden. De linker kroonlijst, begint bij hel venster van SirEdmond, ging ik voort, eu de rechter kroonlijst bij dat van miss Edith. Ik heb met een kruisje de plek gemerkt, waar miss Lascelles de verschijning door de latton van de jaloezie gezien heeft. De kroon lijsten worden door vooruitspringend muur werk gesteund. Men kan ze van beneden niets anders dan met behulp van een ladder bereiken» Ja, maar van de verdieping daarboven? De verdieping daarboven heeft geet» vensters aan dezen kant. Het eenige raiddel om naar beneden te komen zou zijn zich met behulp van een koord af te laten. En gij ziet geen ander middel om bq het venster te komen Ik zio er geen, waarvan een mensohs* lijk wezen gebruik kan maken. Maar wat is dan dat derde uitbouwsel^ tussohende vensters vroeg hij het papier betastende. pal is een soort van driehoekige nis, die van den grond naar het dak loopt en waarin kleine vensters zijn aangebracht, di^ dienen om de trap ie Terlichten, CVervolgLJ

De Volksstem | 1921 | | pagina 1