ijmrs en NeriiigÈeiidèii De aanvaring in He Noordzee. Dringende Mededeeling Zeven sniilioen ontvreemd IN DU1TSCI1LAND. De Icrsehe kwestie. Het Marokkaanse!) Wespennest Ha het vliegongeluk te Oostende. Ds werkstakingen in Fransch-Noorden. Sport gcwenscbt dat Jo vijaifden der Keilt mijne vijanden waren- Maar, had hij tegenstrevers, zelfs somwij- len onder zijne wapenmakkers, hij had ook pijne gocstdrifiige bewonderaars, talrijke, sterke en getrouwe vriendschapsbanden. Na dezen aanhef wijdt Z. |Em. breedvoe rig nit over het werk en het streven van Kurtb, vooral wijzende op de liefde voor zijn vaderland en zijne liefde voor de Kerk. li ij wijst op zijn talent als schrijver, op zijne historische kennissen, en gaat dan voort u Mijne waarde broeders, ziedaar uw groolc medeburger in al zijne mannelijke schoonheid. Recht en snijdend als een degen, kent hij noch voorliefife noch alkeer; hij kent slechts de waarheid en, tot op hel oogenblik dal de lichamelijke krachten hem begaven, blijft hij soldaat van bet recht. Hoddc zijne hand een geweer kunnen houden, dan zou hij zijn leven in de loop grachten hebben geëindigd. De gewijdo spreker haalt hier aan wal Kurth schreef over den inval der Duitschers. Dio laatste getuigenis van den groolen ge schiedschrijver is de vrucht van een onder zoek over de misdaden van den overweldiger en een protest tegen de vernederingen, die bij zijne slachtoffers deed ondergaan. - Mel is den vijand niet genoeg geweest ons to overvallen en te berooven zoodanig dat cr ons, volgens de Pruisische uitdruk king, niels overbleef dan oogen om te wee- ren. Wij hebben alles moeten opofferen om onze eer te redden. Z. Em. besloot mot zijne looboorders op le wekken tot bidden voor den grooten bur ger, voor den beid, die eens door een gc- denktoekon mo?t vereeuwigd worden. Na deze lijkrede zong Z. Em. aan de baar bel Libeia, zegende de doodskist en daarop 'werd dezo buileugedragen. Met de grootste moeite raakte de stoel gevormd. Aan T hoofd reed eene afdeeling gendar merie dan volgde eene afdeeling van het 10e linie, muziek en eene onafzienbare rij maatschappijen, ook van over de Fransche en Luxemburgse!)® grenzen. R i lijkkist werd voorafgegaan door eene talrijke geestelijkheid. Op de Place Leopold was eene estrade op gericht voor de familie c-n tie overheden, en toen do lijkkoets stil hield worden daar rede voeringen gehouden door M. Reuter, burge meester van Aarl n. Vervolgens spraken M. Prum, do gekende Luxemburgsche schrijver en M. Aeon, na mens de hoogeschcol van Luiit en M. Pierre Nothemb. Ondor de aanwezigen in den stoet bemerk te men do senateurs d;* PiUeiits eii Speyers, de volksvertegenwoordigers de Limburg en Poncelet. De hoeken van bet baarkleed werden ge houden doer M. Leclerc, rector der Leuven- echo hoogeschool, kolonel Tombèur, den gouverneur van Luxemburg en den burge meester van Aarlen. Ministerie van Landbouw Hoogst dringend advies aan de Heeren Landbouwers van Aalst Een tweede inschrijving voor liet bekomen Tan plantaardappelen on afkor ting van lamlbouwoorlogschaöe is geopend van lieden tot 5 October 1921, bij den Hoer Kamiel Piiale, Nieuwstraat, Aalst. 8693 Het Bestuur der Paarden- en Veeverdeelingskouimie. Do heeren Landbouwers der stad Aalst wordpn verzocht zich to laten inschrijven voor het bekomen van Csetzaad (Ec~ kendorf, half suikerboet, Ideaal van Kirsch), op afkorting van landbouwnorlogsschade, £>ij den lieer Kamiel Pilate, Nieuwstraat, 22, Ier stede. De lijsten zullen gesloten worden den 1 Oc tober 1921. liet Bestuur 5Cf)0 dor Veeverdeeiingskommissie. De Landbouwers die alreeds ingeschreven hebben voor Beetzaad, mogen hun gevraagd getal kilos doen vermeerderen. Zich daarvoor te wenden bij voornoemden heer Pilate. Naar het agentschap Belga ;j meldt, loopt het gerucht dat een groole Belgische nijverheidsonderneming een klacht zou inge diend hebben tegen een barer gevolmachtig de beheerders die door ongeoorloofde specu laties, de Vennootschap een vèriiés van 7 millioen zou berokkend hebbe\i. t Mattere bijzonderheden. L'F.cho de la Bourse brengt eenige bij zonderheden aan den dag over het feit, name lijk, in het verslag der vergadering van de Nnion Sucrière de Belgipue gehouden op 22 October. Deze onderneming, gevestigd te Gembloers had als afgevaardigd beheerder M. W. Le Doete, die reed» do fabriek bestuurde, toen deze, terwijl, hij met zijn broer eigenaar was, aan de Union Sucrière verkocht. In de gezegde algemeene vergadering heeft de voorzitter gezegd dat het afgeloopen dienstjaar een verlies liet van 7,232,091.75 frank grootendeels veroorzaakt door specu laties gedaan builen kennis van den beheer raad. De daling van liet euiker op de vreemde markten heeft dc ramp verhaakt. De beheerraad hcoft, in afwachting van het rechterlijk onderzoek, reedè beslag gelegd op het 1 1/2 millioen, dat de maatschappij hem schuldig is. Ziedaar wat in de vergadering werd mee gedeeld. Voor verdere inlichtingen moet men het onderzoek afwachten. Dramatische nienschen/acht. Os hardnekkigheid van een kippendief kost hem hei leven. Parijs, 25 Septem. Sedert lang spoorde depolitie van Argenteul een dor behendigste pluimveedieven op. Nagelaten inbrekerstuig bracht haar op het spoor en een kleine jon gen, argeloos medeplichtig, kon haar de ver blijfplaats van den boosdoener, in een oude steengroeve le Bulte-a-Vachon, aanwijzen. De brigadier Baudras, van den veiligheids dienst, liet de krocht afzetten, toen hij ge waarschuwd werd dat de nagespoorde in het koffiehuis Féraud gezien was. Aldaar overviel de misdadiger de politie mannen met een ijzeren Slaaf en een scheer mes en ontvluchte, na Baudras een iicvigo slag aan den schouder toegebracht to hebben. Een vinnige menschonjacht ving toen aan. Op het punt gevat to worden, sprong Vallée de 47 jarige misdadiger, in de Seine, wei gerde zich ovor te geven en trachte het op hem afgezonden schuitje om te doen kantelen. Nad.it de agenten hunne revolvers in dc lucht afgeschoten hadden, om hem te bedrei gen, werd aan brigadier Baudras een geweer overhandigd en deze schoot, op de herhaalde weigering tot overgave, den hardnekkigen kippendief dood. Het lgk werd door het parket geschouwd. Een medepliohtige vrouw is Voortvluchtig. Het onderzoek naai' d*ze telefoonnummers leverde op, dal dc moordenaars in hot hotel «Zum Engel» te Hm, waar zij logeerden1, te lefonisch de mededoeling kregen, dat Ërzber- ger naar Griesbach was vertrokken, De verdere noiities op de papiersnippers wezen naar verschillende Duitsciie steden o. a. Regensbnr^en Saalfeld. Het lijdt geen twijfel dat Schuize enTilles- sen dc moordenaars zijn en dat zij uied^we- lenden en zelfs' begunstigers hebben gell&d. Gevecht tussclien communisten en nationalisten. Te Muelheim aan de Roer hebben commu nisten een vergadering, waarop admiraal Scheer het woord voerde, met knuppels uit eengejaagd, Er ontstond daarbij een schietpartij, waar in een jongeling ernstig gewond is. De politie herstelde ten slotte de orde en rekende eenige oproermakers in. Vades-Sandsche bstocging TE SOTTEGEM De bevolking van Sotlegem heeft gisteren een aandoenlijke plechtigheid, het ge- denkteeken ingehuldigd, opgericht ter eere der gesneuvelde inmoners voor 't vaderland. Op de Groole Markt stonden de lijkkisten der helden, die uit de verschillende frontbe- granfplaatson naar Sottegen waren terugge bracht. De kisten waren met de nationale vlag bedekt en werden onder bloemenkran sen bedolven. De heer Van Linden, krijgs- aalmoezenier, sprak een aandoenlijke rede tjit, waarna de stoet zich in bewoging stelde en naar het kerkhof begaf. Twee muziek korpsen, a! de maatschappijen der gemeente en de schoolkinderen stapten in den sloot. Op liet kerkhof werden de lijken in een ge- meei'zamen kelder gelegd waarin ïcêds de Overblijfsels van Notaris Roels en Van den Bossche rusten. Deze twee laalsten werden door do Duitschers gefusiljeerJ. Uit naam der Oorlogsverminkten, van den N. S. B. en van den V. O. S. werden door de lib. Brewaeys, Van Cauwenberghe en Uoessens huideredevoeringen uitgesproken. Bloemen werden neergelegd uit naam van den Koning, de Oud Strijders en de familie Roel#. De geheime politieke inrichtingen. In verband met de ontdekking van een geheime inrichting door den Badenschen minister-president, schrijft de Penaals Onmiddellijk na de aanhoudingen in Mun- cl.en haastte do regeering von Kahr zfcb, liet bericht te verspreiden Uit bet onderzoek is geblekoD, dat van een geheime inrichting geen sprake kan zijn. Dit was weer eens eon reaetionnaire leugen. Wij hebben bier le doen met een geheime misdadigersorgaiiisalie, in haar meest typi- schen vorm. Geheimhouding en absolute gehoorzaamheid jegens de oversten, geheime veemgerechten tegen afvalligen sterker kan het karakter van een georganiseerde samen zweering niet uitkomen. De Freiheit te Berlijn scln-ijft De regce' ring von Kahr was van het beslaan van deze geheime organisatie op dc hoogte. Kameraad Gareis is het eerste slachtoffer van deze samenzweerdersbende geworden, evenals Erzberger het werd. De regeering von Kahr en in het bijzonder policio-president Pöhner en de minister van justicie Roth waren het, die liet doel van den bond goedkeurden. Daarom zijn de moorde naars van Galeis niet door de policieover heden te Munchen achtervolgd, De inrichting der monarchistische samen zweerders strekt zich niet alleen tot Beieren uit, maar heeft afdeelingen in het geheelt njk. Wanneer zullen deze nesten worden uil- geroeid Ook officieren van de veiligheids politie behooren er toe. Wat onderneemt de Pruisische regeering tegen de misdadigers? Tbaqs zijnde Duitsch- nationalen definitief aan de kaak gestcdd, evenals het systeem-Kahr en daarom moet als eerste stap tot ontbinding van deze moorde naars-inrichting de uitzonderingstoestand in Beieren worden opgeheven. De Beiersche minister-president te Berlijn. Graaf Lerchenfald, de Beiersche minister president, isZaterdag te Berlijn aangekomen. De onderhandelingen met de rijksregeering zijn reeds begonnen. De moordenaars van Erzberger. Uit Stuttgart wordt gemeld De Wurtenburgsclie policieoverheden, die een belangrijk aandeel hebbèn gehad in het onderzoek naar de moordenaars van Erzber ger, hebben over het verloop van dit onder- zoek eenige mededeelingen aan vertegenwoor digers tan de pers gedaan De belangrijkste aanwijzing was de door de moordenaars aohtergolaten papiersnippers met notities, telefoonnummers, en adressen, waar Erzberger eventueel te bereiken was. Nog ste8ds gevechten te Belfast. Belfast, 25 Sept; Gisternacht hebben gewapende protestanten een katholieke wijk omsingeld. In de straten werd hevig gescho ten. Een gepantserde legerauto heeft beide partijen mét het maohinegeweer bewerkt cn tot zwijgen gebracht. Een man bekocht liet met het leven. Verschillende personqn wer den gekwetst, 's Oehtens begon het schieten opnieuw maar, painder hevig. Een jongentje werd gewond.r Het antwoord van Lloyd George aan de Valera. Londen, 26 Sept. liet besluit der regee- ring over liet antwoord aan den h. do Valera wordt met ongeduld tegemoet gezien. Men erkent dat deze van zijn eisch beeft afgezien, dat delersche afgevaardigden zouden optre den als de vertegenwoordigers van oen on- onafnankelijken staat, de konlerentie kan dus dadelijk beginnen. Maar men gelooft tevens dal het verloren werk is met de onderhandelingen aan le van gen indien heide partijen niet begrijpen dat de konferentie tot doel heelt de voorwaarden vast te stellen in' welke Ierland toestemmen zou deel uit to maken van de gemeenschap der volkeren die het Britsche rijk vormen en de soevereiniteit van den koning zou erken nen. Dat beteekent dat de konferentie geen zun heeft indien de Sinn-feiners niet besloten zijn ernstig le onderhandelen over het Dominion- beginsel, en de gedachte aan een zeliffllindige republiek ialenjvaven. De Spaansche troepen bezetten Nader Madrid, 25 8$pL-De Madrileensohe bla den melden dal generaal Berenguer, Nador binnengerukt is, voorafgegaan van Aékari, die dc Sherifaansehe standaard droeg. Voor dit gebaar wurxft «ie generaal dan ook geluk gewenscht. Onder meer'zéggen de bladen Wij a$n in Marokko, niet unr te handelen, als overwel digers, maar om er eene zonding te volbren gen. Spanje treedt den weg in baar instelling van een protectoraat. Uit, Madrid, 25 September Een ambtelijke mededeeling van Melilla, 23 ure, meldt dal algemeene kalmte beersebt in Marokko. De Kabylen naderen Melilla. Oran, 24 Sept. De Marokkanen bevesr tigen dat zij den aanval hervat hebben. Zij zouden zich van liet Spaansche kamp van Soek-el-llad meester hebben gemaakt en 10 konuonnen opgegeid hebben op 4 kim. van Melilla. Zij^bskennen dat de Spaanjaards 10,000 hunner manschappen doodden of wondden, maar dat zij er in geslaagd zijn den Spaanschen aanval geheel te stuitten. Andere berichten luiden, dat do Spanjaards den post van Soek-el-Arba zouden opgegeven hebben. De Spanjaarden zouden den strijd willen staken en de verloren strook terugwin nen door de groole hoofden om te koopen, maar deze staai onwrikbaar cn zijn besloten den heiligen oorlog tot het uiterste te zetten. Uit Berkane wordt verder gemeld dat, ter. wijl de Spanjaards Nador bezetten, eene sterke kolonne Algerijnen tot Soek.el-had geraakte en in de Algerijnsclie wijk van Me lilla binnendrong, waar zij de winkels plun derde. Anderzijds wordt gemeld dat de vooruit gang der Spanjaards tot Soek-el-Aiba en Nador de streek der Kebdana tot onderwer ping gonoopl heeft. PLAATST EENE ANNONCE IN ONZEN welko op 10,000 numaie.rs in Aalst ei omliggeiula zal verkocht vvörden. Prijs vooi' een gansob blatl 25 .fr., voor een haK Wad 15 ff. Op het couvert zijn do 3 bladen, 1 buitenblad en de 2 binnenbladen, ti verkrijgen volgens accoord. Binnen 11 dagen zal onze Volksalmanak verschijnen. Bericht aan de achterblijvers. aanduidende dat hij achteruit wilde stoomen, integendeel vooruit stoomde en op de Jan Breydel doers gaf. Het gévaar ziende, g$f kapitein Turlot bevel in volle snelheid achteruil te stoomen. De Jan Breydcl vaarde achteruit doch de SaUiia volgde hem en botste met liet midden deel op den voorsteven van do Jan Breydel De Saiina bèkwam zulke zware avarij, dat hij onmiddelijk begon le zinken. Kapitein Turlot gaf bevel de booten uit le zetten om de schipbreukelingen te redden Veertien opvarenden van de Saiina, die zich aan tonnen en planken vastgeklampt hadden konden gered worden. Zij werden aan boord van de Jan Breydcl verzorgd. Er zijn negen slachtoffers waaronder eene vrouw en een kind. Dc Saiina was geladen met zout en 't is wel daar de oorzaak dal het schijnt zoo snel zonk. Aan boord van den Noordsehen stoomer was niet de minste voorzorg genomen. De redtlingsbooten slaken in hunne lijnwaden overtreksels en de hTiken waaraan de booten hingen waren zelils zeewaarts gedraaid, zoo als liet zeereglemanten voorschrijft. Men mag dus zeggen dat het de Jan Brey dcl niet is welke de Saiina in de gronde boordde, doch dat hot de Saliea zelf is, wel ke de doodelijke wonde opdeed, dóéedien deze stoomer zich op den voorsteven van de Jan Breydel wierp. Plechtige begrafenis van luitenant Deplus te Brussel. Het Hjk van den vlieger Deplus, die bij do jongste vliegmeeting te Oostende zoo onge lukkig om bet leven kwam, is gisterèn te Brussel aangekomen, waar de plechtige be grafenis plaats vond. Van bet Noordstation werd het stoffelijk overschot langs de middenlanen naar het kerkhof van Ükkel-Calevoct overgebracht. De lijkkist was onder talrijke kronen bedol ven. Officieren van den vliegcfienst hielden de hoeken van het baarkleed, en in den stoet gingen, behalve de familieleden, den afge storvene's kollegas van den militairen vlieg- dienst en afgevaardigden van ai de regimen ten van het garnïzoeh. R UB BENS OUDE GENEVER, wordt overal gevraagd, is uitstekend fijn es goed.7963 Rijssel, 25 Sept. Dezen morgen hebben te Roubaix en teToureoing de gebruikelijke vergaderingen der stakers plaats gehad. De redenaars, die het woord namen, hebben de stakers tot wederstand aangespoord. Zij deelde mede, dal er van Maandag af hulp genoeg zal komen, en dat men zich druk be zig houdt met 't zenden van de kiuderen deï stakers naar gezinnen in hel binnenland. Geen incidenten. De werklieden eener olieslagerij van Rou baix wilden dezen morgen den arbeid hervat ten, overeenkomstig de beslissing van bet stakingskomileit maar toen zij vernamen, dat de loonsvermindering van 20 centiem op hen zou worden toegepast, vveigörden zij beslist, aan bel werk te gaan. Rijssel, 25 Sept. Op spoorlijn te Aniche dicht bij Rijssel, heeft men over de baan op 1 m. hoogte een kabel gespannen gevonden. Blijkbaar is het een aanslag op liet spoor die aldus verijdeld werd. Te Rodebeke, Wasqueha], Toerkonje en Halewijn werden meetingen gehouden ge volgd door optocht, tijdens dewelke zich wanordelijkheden voordeden. In dekhuizen van werkenden werden stoenen geworpen. De reinigingsdienst heeft te Croix lief werk hervat'. Het verslag van den kapitein van dc Jan Breydel Zaterdag morgend, rond 5 1/2 ure is de Jan Breydel te Oostende teruggekeerd. De voorsteven van de Belgische postboot heeft woinig geledeu, doch niettemin moet de boot naar het droge dok om hersteld te worden. Kapitein Teurlot heeft zijn verslag over de aanvaring ingediend. Uit dat verslag en de gehoorde getuigen- nissen blijkt dat de ramp te wijten i3 aan den kapitein vgp de Noordsehen stoomer Saiina, Ziehier het verhaal van kapitein Turlot Er heerechie een dikke mist, doch met op helderingen. De Jan Breydcl die 374 passa giers aan boord had vaarde zeer langzaam. Op een gegeven oogenblik weerklonken de sirenen van twee stoomers. Een dezer schepen de Saiina bevond zich aan de bakboordzijde, de andere aatr stunrboordzjjde. Eensklaps bemerkte kapitein Turlot, dat de Saiinana drie korte signalen gegeven te hebben, aldus Gen kassier uitgeplunderd Uir Forli (Ttalie) wordt gemeldt, dat do kassier der stedelijke spaarkas aangerand werd door vijf jonge kcrCls, toon hij zich met eene valies, waarin eene som van 50.000 lira stak, naar een hulphuis der spaarbank begaf. De bandieten bedreigden hem met hunne re volvers, ontrukten hein da valies en namen de vlucht in een auto welke een paar meters verder slpnd. Men heeft bun spoor niet kun nen terugvinden. Gene verklaring van den Duitschen Rijkskanselier Duitschland's betalingsvermogen heeft zijne grenzen De noodzakelijkheid van een stevig gouvernement. Schadelijk wantrouwen der geallieerden. Aan een vertegenwoordiger van deu Pe tit Parisian heeft Wirth gezegd Duitschland is bereid om in de male van zijn vermogen aan zijne geldelijke verplich tingen te blijven voldoen maar wij kunnen niet beloven, alles te zullen betalen, wat men van ons eisebt. In betrekking lot het Kongres van Goer- lilz en tot de verklaringen van Stresemann, wees de Kanselier op do noodzakelijkheid van een stevig gouvernement, dat de werk liedenkrachten, vertegenwoordigd door de Sociaal-Democra.tie en de gegoede klasse, vertegenwoordigd door de Volkspartij, achter zich heeft. Nopens de tegen hem gerichte aanvallen deed Wirth opmerken, dat zij voornamelijk betrekking hebben op het feit dat hij van de Entente niet de minste compensatie heeft kun- nen verkrijgen voor Duitschland's krachtin spanning. Hij zou dus gaarne zien, dat do Geallieerden meer \ertrouwen jegens Duitsch land aan den dag legden. Want, voegde hij er bij, hoewel ik eon herstel van de monar chie te eeneomale onmogelijk beschouw, zou het raadzaam wezen, ïich te haasten,,, Wisselagent Onderwileatr., 16, Aatetf aanvaardt van heden ö/'d® inschrijvingen op de nieuwe Belgische lecning 6 0,0 aan .9.1 per honderd, 8416 VOETBAL. Eendracht F. C. 1 Ass. Sp. Ronse 1. Alhoewel spelende met 3 plaatsvervangers en niettegenstaande de verre reis, lukte Een dracht cr in de punten te deelen met de kam pioenen van verleden jaar. Van 't begin is 't spel hevig en de aanval len wisselen zich af.Den eersten sterken aan val komt van Assa, doch Eendracht linksche vleugel antwoordt met tegenaanval door Ronses verdediging afgeweerd. Verschillen de «off sides» (buiton spel) doen zioh vooi' tegen beide elftallen, dan, moet d'Aalstersohe verdediging den eersten hoekschop toeken nen. Deze geeft niets. Beide ploegen werken bijzonder met hun vleugel-voorwaartsen en 't is op een rechtse aanval van Ronse, dat de bal schuins voor 'l doel gebracht zijnde, en Eendraclrts doelwachter misleid zijnde, bin nen links, na 25 minuten spelens 't leder in 't Aaistersch net zendt. Midden half var. Ronse, een forsche speler, lukt er in ver scheidene aanvallen van Aalst te breken, doch zijne aanvallen worden meestens ver loren gezonden. Tot de rustpoos wordt, niet tegenstaande beide elftallen het fel beproe. ven, niets meer aangeteekend. Bij 't hernemen, zit Aalst, met rechter en linker vleugel zich doorwerkend, eenige minuten voor Assa'sdoel. Ronses linkervleu gel ontsnapt doch Eendrachts verdediging breekt, zendt terug, rechtervleugel gaat door zendt aan midden, welke hem aan buiten links overgeeft. Deze laatste mist de kana nieten vindt liet net van Assa. «1Rons# wil nu de bovenhand hernemen en laat aan val op aanval volgen, doch tevergeefs. Onze «wit en zwarte» laten zich niet overmannen. Hun doelwachter en backs onderscheiden zich. Op ontsnapping komt zelf Aalst buiten links nabij het (Joel, doch wacht wat lang van shotten en bal wordt buiten gezonden. Nog driemaal valt d'Aalstersche voorlijn aan en dan zien we Assa, die Eendracht de over winning wil afdwingen, tevergeefs de Aal« stersche verdediging bestoken. De verdedi* ging der wit en zwarte alhoewel fel te werk gesteld, laat niets door en den uitslag blijft onveranderd 1 1. Voor Aalst speelden Spittaels, Edg. Van der Poorten Vander Borght, Qujntyr>, Arm. Lecomte, Van Opdenbosch, Paelinck, Weltó, Gargam, Waeterinckx, Van Gerven. Te Aalst speelde Eendracht II tegen Ra cing G. Gent. Deze uitslag is ons nog niet ter hand gesteld. Zondag aanstaapde te Aalst om 3 uren Eendracht I teaen Sp. Ver. Audenaarde. We \^rwaèhteg een talrijk publiek ong i ónze v. wil en mfie a 'ton U tooedigeni

De Volksstem | 1921 | | pagina 2