MeivfflieirsiiMiiit Guderdomspensiüsnen Te Lourdes-Da Bedevaarders strooien toe. Woensdag Sept. 19 21 Congrss van den Middenstand. 'ker 2' ?«ïiilCia3l CfliipS US 00,1 OOfid der Inyaüedsnen Gorlogsverminkien XXVII» JAARGANG NUMMER 223 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.Tel. 114T~> fS-TFET A. T~> g CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Ndffel-Db Genot II. Weucesiaa Zon op S, 47, onder 5,30| Nieuwe Maan dan 1 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap IIayas, Adolf Jlaxlaan.lS, te BrussulS, Place de la Bourse, Parij3 en 6, Bream's Buildings Londres E.C. 4 S Mon boort maar al te vaak, uit den mond der volksmenners deze woorden weerklinken, waarmede zij al hunne redevoeringen doorspekken. Deze woorden zijn van vreemde oorsprong en worden dus door liet volk niet ai te wel begrepen. 'Dit is voldoende om pakkend, ingrijpend te zijn. Dat welen do leiders zeer goed en zij tieren tegen kapitaal en kapitalisten, hollo woor den die door de groolendeels ongelet terde massa, als een verduizendvou- digd echo alom uitgekraamd en aldus verspreid worden. Kapitaal en kapita listen zijn dus de vijanden die moeten neergeveld en vernietigd worden. Helaas de oppervlakkigheid van het massabcgi'ipZij wordt door com munards en bolsjewisten uitgebaat en nog andere, die bet volk grondiger zouden moeten inlichten, doen juist het tegenovergestelde, sturen alles in de war. en azen als parasieten op die grpoie vo'lltsdrommen gaan te werk zooalg zekere kleino insekten, die tien maal grootere van gestalte hunnen buit ontnemen. Wat is kapitaalWat zijn kapita listen Kapitaal heteokent vermogen. Dus /■en persoon die een kleine som bezit is kapitalist. Men zal hier op antwoorden: Wij bedoelen groot kapitaal, groole kapi talisten.' Wij vragen ons af, waar be gint dan do beteolcenis van deze woor den Dit is zoo rekbaar als elastiek en daarom blijvon wij bij ons begrip van liet woord kapitaal als zijnde liet vi." Ur Ulvlnsle zooals van de grootste som en kapitalisten zijn dus zij. dio bezitter zijn van betzij welk bedrag. Iedereen is dus kapitalist, want eenieder bezit kapitaal. Öoonzin van die uitdrukking is dus treffend on raakt ook dezo die bet uitscbreewen. Zij sakkeren tégen kapitaal en kapita listen, dus tegen hun eigen zeiven. Maar laat ons nu veronderstellen dal personon die minstons honderd duizend franks bezitten, 't zij in kas, of over zulk vermogen in onroerende goederen beschikken, de pücliligcn lijn die bedoeld worden door de massa. Zij hebben dit goorfd of verkregen an gewonnen door bet toepassen van hunne kennissen, lmu vernuft, werken en spaarzaamheid. Zijn zulke personen laakbaar omdat zij hunne gaven, hun ne werkkracht en hunne spaarzaam heid ten liunno nutte gebruikt hebben, en bet geluk misschien bun gunstig geweest is Laat ons nu veronderstellen dat do 9° v;aivolg. En luinneu die vensters geopend worden Ja. Welke afstand is er lusschen de vensiers van die-nis en het venster van miss Las- ceiles Eon afstand van minstens zeven of acht voet. En is do munr op die plek volkomen effen. Er loopt langs de geheels breedte van den muur een steenen lijst, ter hoogte van den vloer der eerste dor eerste verdieping en van den onderkant der vensters. Waarom hebt go mij dal niet dadelijk gezegd riep Van Hoek geprikkeld. Omdat ik van meaning boD, dat het voor wien dan ook, beslist onmogelijk is langs den muur te loopen. Die lijst hoe breed is die Misschien zes of acht duimen. Zij schijnt eenvoudig te zijn aangebracht, om te maken, dat het regenwater zich niet op de vensterbanken zal verzamelen. En groeit er geen klim 'op langs liet hnis 11s er niels, waaraan men een houvast kan vinden I Er is geen klimop, maar er is oen me talen huis op halven afstand lusschen do nis en bet vensier, een afvoerbuis van de dak goot. Hoe 1 En gij durft mij zeggen, dat liet hersenschim van communisten 0:1 bols jewisten bewaarheid wordt, en dat alle kapitalen dor wereld verdeeld worden dat men de verwezenlijking van het doelwit dezer misnoegden, eeniedor oena som zou ter band gesteld worden van duizend franks voor zijn deel. Wat zal er dan gebeuren Ieder persoon die over een weinig gezond verstand beschikt, zal u zoggen dat zulk een toestand geen dag, geen uur, gepn minuut, zelfs geen second kan stand houden. Er zal onmiddellijk var andering moeten komen, of de samen leving is ontredderd. Elke persoon zou zelf beenhouwer, hakker, schoenmaker, kleermaker, kok, enz. moeten worden, want nie mand zou nog willon werken voor een ander, daar zij allen even rijk en machtig zouden zijn. Is zulk iels moge lijk Kan zoo iels bestaan Is zulke toestand leefbaar Eu indien er dan een groolscli werk uit te voeren viel, wie zou daar aan kunnen deuken in zulke omstandigheden. Jawel, zullen enkelen zoggen, dit zou kunnen uitgevoerd worden door samenwerkende kracht en samenge voegd kapitaal. Er zouden'zoo fabrie ken en werkhuizen kurnon gesticht worden. Ea indien dan zulke onder neming togensloeg, zouden anderen dan willen' bijscliieten en van bun duizend franks iets willen afslaan En als er w insten waren zouden do andere leden der samenleving dan wéér niet schreeuwen en tieren tegen die nieuwo grootere kapitalisten Al zulk geklets en gepraat 'der volksleiders is dus onzin, groote onzin en niet te verwezenlijken. Van in de oudste tijden zijn or onder de volkeren zulke misnoegden voorge komen, gewoonlijk lamlondigen die zonder werken of inspanning op liet gemeene best wilden leven en tieren. Hunne verbeeldingen, hersenschim men, zijn-na korte pogingen ineenge stuikt als kaarten buizen. En toch vindt men nog steeds van die waan zinnigen en die zullen er ten alle tijde voorkomen zooals vroeger. Een volk kan niet leven ol beslaan zonder verscheidenheid <an vermogen ol klas. Het let zal dezen begunstigen, anderen tegenvallen. Dit was zoo in bet verleden, bet lieden en zal zoo ook in bet toekomende zijn en blijven. Verbetering 't akkoord. Voor eenie der de gelijkheid, nooitDit kan niet ver wezentl ij kt. worden Dat men niet vergete dat elke mensck slechts mensch is en blijft, al bezat bij ganscli de wereld. Dat ieders oogen voor tranenvloed geschikt. Dat elk hart vatbaar is voor verdriet en ellende. Dat de rijkste, de machtigste, zelfs met de liulp der beroemsle ge- neesheeren niet kan gered oi genozen worden van ziekten, gebreken, die eenieder treffen. Dat zij dio veel be zitten, veel kunnen verliezon en zij die in de samenleving de grootste plaats bekleeden of in hoogst aanzien staan, het laagst kunnen vallen. Wilt ge het grootste geluk op.aarde genieten Wens tevreden met uw lol en de sending die U hier loeverlrowd is, en denkt niet dat het kapitaal of kapitalist, in dén zin van groot bezit of vermogen, U voel gelukkiger zou maken, integendeel. In de maand Augustus, stegeu 211.000 reizigers af te Lourdes, waarvan 48,000 alleen tusscÈen den II en 21 Augustus. Het tijdvak van lo en 22 Augustus, tee kent een toeloop van 08,000, wanneer er in 't jaar 1920 van den lo lot den 30 Augustus slechts 63,000 bedevaarders to Lourdes af stegen. In 1913 een der jaren waarin de volks- stroomingen naar Lourdes liet geweldigst waren, telt het tolral der maand Augustus 32,000 miuderdan hetzelfde.tijdvak van 1921 De vermeerdering van dit jaar overtreft in groote mate de voor-oorlogseh8 toestroo miagen. De maand September nam aanvang' onder een echte overstroomiug. liet feost van O. L. Vrouw Geboorte werd nooit zoo plech tig gevierd als dit jaar, door 50.000 geloo- vi^en. Welk zal het aantal geloovigen zijn, in den loop van dit jaar toegestroomd Men kan het nog niet weten in alle geval, liet zal minstens het vóór-oorlogsche cijfer be reiken en misschien wel overtreffen. boete van 26 lot 200 fr, of niet slechts eent dezer straffen. Met afwijking van artikel 100 van het strafwetboek is artikel 85 van dit welhoek van toepassing op da overtredingen bij bol onderhavig artikel voorzien. - De terugbetaling van het bedrag ten onrechte opgetrokken pensioenen wordt bovendien bevolen. De schrijver De Voorzitter H. Van dc Velde. L. Herssens, notaris; Zondag heeft te Namen het nationaal con gres van den middenstand plaats geliad. Aan het bureel de heeren Strauss, volks- vertegenwoordigerIluguet, senator Attout, van Namen D. Van der Ucyden, van Ant werpen. M. E. Allout wenschle de vertegenwoor digers van de 300 aangesloten burgersver- eenigingen welkom, het aanstaande congres zal le beslissen hebben of de benaming onmogelijk is van de nis naar het vensier lo komen Ik houd vol wat ik gezegd heb. De lijst is zoo smal, dat niemand al drukt hij zich nog zoo plat tegen den muur, zich d aar op in oven wicht kan houden. Maar met behulp van die ^voerluis Die buis bevindt zich vier vóel van de nis, en even ver van hel venster. Verouder stel dat Lolla want ik weet heel goed, wie gij verdenkt T door een der vensters uit de nis komt, door zich er slechts met een hand aan het vensterkozijn vast te houden, totdat de andere hand, vier voet verder de buis kon aanraken. Vier voet Maar daarin is niets onmo gelijks voor iemand, die vrij lange beencn hoeft. Het is onmogelijk, als do kleine go- noodzaakt is,' zich aan het vensterkozijn of aan de buis vast te houden. Laten we eens trachten de breedte van dc lijst lo meten stelde Van Hoek voor. Hior van beneden, waar wij staan, kan zé minder breed schijnen te zijn dan ze in wer kelijkheid is. v W'j gingen naar mijn kamer, die zich ge lijk ik gezegd heb, op don rechtervleugel bevond, maar waarvan het venster* dezelfde ligging en dezelfde bijzonderheden vertoonde als die van den linkervleugel, en daar mat ik van af de vensterbank de breedte van de steenen lijst. Do onderstelling van Van Hoek was juist do lijst was breeder dan ik ge- I dacht had en kon wol tien duim bedragen. I De incidenten ta La Louviere Den 2 October om 2 uur zal te La Lom vióre de groolê -betooging plaats hebben tijdens dewelke de nieuwe vlaggen zullen ingehuldigd worden^. Hot belooft een gróolo dag te wezen. Honderden maatschappijen uit alle punten van het land zullen vertegenwoordigd zijn. Op dit oogeni lik zijn reeds een twintig tal bijzondere treinen besproken. De dienst op al de lijnen van de stoom trams in liet Centrum zal zoo ineens moge lijk gemaakt worden. Twee Ilughes-toestellen en tien telefoon- kabienen zullen ter beschikking der pers gesteld worden. De nieuwe vlaggen die bij openbare in schrijving aan de Oud-Strijders en Invalie- den van La Louvióre zulle geschonken wor den, zullen voor en achter gatisch in zijde zijn met gouden borduursels langs beide kanten. Zaterdag is het parket te La Louvière ge- woest. Erge beschuldigingeu worden uitge bracht ten laste van policieagenten te La Louvière die zich niet alleen vijandig toon- deu ten opzichte der Oud-Strijders, maar die met de betoogers mede deden. De verklaringen van sommige getuigen was zeer kategoriek desaangaande. Tegen betoogers werden klachten voor slagen en verwondingen ingediend. Het parket onderzoekt al deze zaken. Nu ging Van Iloek in mijn kaïncr recht [den opgevat. op vast legen den muur slaan en liet mij den afstand lusschen zijn hielen en den muur meten. Ik bespeurde, dat die afstand iets meer dan zes duim bedroog, en groot was dus mijn verbazing, toen ik moest toegeven, op welk oen smalle ruimte het mogelijk is veilig staande te blijven. Lolla kon zeer goed langs de lijst gekomen zijn. En nu, zei Van Iloek, teeken mij nu nog een plattegrond van de kamers, zoodat ik mij de betrekkelijke ligging van elk hun ner ten opzichte van de trap, dc nis en de schilderijen-galerij kan voorstellen. Ik deed, hetgeen hij mij vroeg, terwijl ik de verschillende gedeelten met kleine toe. kous, die ik hem verklaarde, aangaf. VIII. Ondanks dat alles bleef ik ongeloovig; Iloe had Lolla, die zich den geheclen dag in do boaschen verborgen hield liet bestaan van de steenen lijst kunnen kennen Wel had zij des nachts toegaDg tot het huis, maar ik koester ergen twijfel, of het haar wel mogelijk was de lijst in de duister nis te onderscheiden. En dan, aangenomen dat het mogelijk was, hoe kon het kind er vermaak in gevonden hebben haar leven le wagen, met geen andor doel dau miss Las- celles bang te maken Néén, er lag te veel schrandere wilskracht in het karakter van Lolla, dan dat een zoo dom voornemen iets aantrekkelijks voor haar kon hebben. Een zoodanig voornemen kon slechts door een boosaardigen on waanzinnigen domkop wor* tnj, den kleinverkoop afschaft om hot alko* lisme in 't groot ea in den huiski ing te beverderen. M- Strauss nam daarop liet voorzitter schap van liet congres waar en zegde dat bij juist wegons de benaming c middenstand geaarzeld had van te komen de grondwet erkent enkel Belgen, die allen dezelfde rech ten hebben en er is solidariteit tusschen allen die werken. Er zijn ordeparlijen, die moeten samenwerken tegen de partijen der wanorde. In 't belang van alle Belgen moet er zoo min dictatuur van boven als dictatuur van be neden zijn. Na da openingszitting, bezoek aan de Citadel. In den namiddag hadden de vier afdee- lingsziltingen plaats, waarna de algerneene vergadering do wenschen, inde afdeelingenj uitgebracht, bekrachtigde. Volksvertegenwoordiger Wauwermans hing toen het somher tafereel'op dor midden- klas, opgeofferd aan de arbeidende klas voor de ruiddenklas geen acht-uren-wet geen crisisfonds. Eisoht luidop uwe hervormingen, zegde spreker ten slotte en sirijdt voor uw bezit, voor uwen handelseigendom. M. Strauss sprak de slotrede uit en hoopte dat het congres rijke vruchten zou afwerpen. Een feestmaal volgde on ton slotte een vaartocht op de Maas met verlichting der oevers. G L WESTELIJK E COM MISSIE De Ouderlingen wonende te Aalst, geboren gedurende hei vierde kwerteel I80G(October, November, December 1856) of wier aanvraag vrc-oger volledig werd verworpen of aan wie het pensioen maar gedeeltelijk werd toege staan dio mesnen nu do vereisohte voorwaar den te hebben om het nieuwe ouderdoms pensioenen te bekomen mogen zich ten bureele der pensioenen aanbieden (hopmarkt) 's voormiddags van 9 tol 12 uur in de orde hierna vermeld. Dinsdag 4 October deze wier familienaam begint mei de letters A tot K. Woensdag 5 October, de letters L tot Q Donderdag 6 October de letters R tot Z, Zij moeten in voorkomend geval voorzien zijn 1. Trouwboekje en eenzelvigheidsbe- wijs 2. Spaarboekje, rentebrevet en andere lijfrent- of pensioenbewijzen, enz. 3. Onder- atandskaarten van het Weldadigheidsbureel Aankoopakten en bewijzen van eigendom men 5. Huishuurboekje of Imishuurbewijs (quittance)6. Aanvaarding» of weigerings- bewijs van het pensioen van den echtgenoot of echtgenoote, afgeleverd door den heer kontroleur der belastingen. N. B. Artikel II der wet van den 30 Augustus 1920 op de ouderdomspen sioenen luidt Ieder persoon die valsche ver klaringen aflegt om het ouderdomspensioen le bekomen of he.1 pensioenbedrag le doen ▼erhoogën wordt gestraft met eene gevan genis van 8 dagen tot 1 maand en met eene Ik van mijn kant, ik helde er toe over te geloovcn, dat de door Edith gegeven verkla- ring de juists was, en dat hetgeen zij gezien had, stechts een uitwerking was van de js,. welke haar door die geheimzinnige overigens vrij verontrustende geluiden was ingeboezemd. Maar dat was niet de meaning vad Van Hoek en evenmin die van Brace. Ik wil niet verzekeren, dat Geitje die kunsten heeft uitgehaald, verklaarde mij de Rechter. Maar in afwachting, dat wij iets met zekerheid kunnen vaststellen, zullen wij haar voordeoorzaak houden. Ik neem het op mij u te waarborgen, dat zij niet tweemaal dezelfde poets zal spelen, indien althans de argumenten van baar vader eenigen invloed op haar hebben. Daarna verliet hij ons terstond om in de hosschen jacht op Lolla te gaan maken. Ondervraag Sir Edmond, hernam Van Hoek, hij zal u zeggen, gelijk hij mij het gezegd heeft, dat Brace gisteren in het bosch was terwijl miss Laoelles het het hof maak. tet. En waarmee kon hij zich daar auders bezig houden dan ?yn dochter op te zoeken en haar voor de uitvoering van zijn plan aan te wenden Maar, mijn hemel, riep ik raijn gewone ■koelbloedihheid verliezende, welk nieuw denkbeeld hebt ge u nu in bet hoofd ge haald Gisterenavond verdacht ge Sir Edmond. Ik ben bereid iedereen le verdenken, die zich met eenige mogelijkheid vrn een UAfl Zondag 25 September, had te St-Nikiaas liet 2' provinciaal congres plaats van den Bond der Invalieden on Oorlogsverminkten van de provincie Oost-Vlaanderen. Den vooravond reeds begonnen do feesten lijkhedon met een fakkeltocht van het muziek van het 24* linieregiment. 's Zondags, om 10 ure, worden aan de statie doTTr de plaatselijke invalieden afge haald Mevr. de gravin de Mcrode den algemeenen voorziTter van den landsbond. M. Leclercq en de afgevaardigden der vreoiu- de bonden. Om 10,30 ure werden Mevrouw gravin d« Merode en de talrijke opgekomen invalieden door de stedelijke overheden ten stadhui/a, ontvangen. In een waardige en gevoelvolle aanspraak huldigde onze heer burgemeester De Smedt de edele bezoekster, afstammelinge van den doorluchtige familie de Merode, waaraan het Vaderland zooveel verschuldigd is. 1 iij verwelkomde den heer advocaat Leclercq, algemeenen voorzitter M. Defauw, provincialen voorzitter, en al de aanwezige invalieden. In prachtige woorden sprak hij zijn be* wondering en eerbied uit voor de heldhaftige slachtoffers van den oorlog verontwaardigd herinnerde hij aan den smaad onlangs aan de invalieden en aan het nationale vaandel to La Louvière aangedaan. Ten slotte moedigde hij de vergaderinguit den eerewijn te drinkeii op de gezondheid van de invalieden. De heer Leclercq, alg. voorzitter, bracht aan de makkers van Oost-Vlaanderen den groet van al de invalieden van het gansche land. Hij ooli prosesteerde tegen den hoon, dien mon te La Louvière aan verminkte bros* ders had aangedaan, met hen le mishanduien en'Duitschcrs boven Belgen, die voor ons allen gebloed had-Jen, te stellen. Op zijn voorstel stemde de vergadering de volgende dagorde De invalieden van het Nationaal Verbond in congres te St-Niklaas vereenigd, sturen den makker Capiau, voorziltor van de afdee- ling La Louvière, den broederlijken groet, alsmede de warmste gelukwenschen om zijn vaderlandse!) gedrag verzekeren hom, dal zij op 2 October te La Louvière zullen zijn. Vervolgens richtte 1 eer Leclercq ziel) tot de hoeren vertegenwoordigen der natie, senator Couillier en volksvertegenwoordiger Hevman, om hun dringend le verzoeken al hun invloed le willen gebruiken ten einde de wenschen der invalieden door de regee ring te doen aannemen. Deze wenschen bej slaan hoofdzakelijk in het volgende t 1. Dat de invalieden zouden voorgaan bij het begeven van ofticieele betrekkingen (fei ten werden aangehaald die bewijzen dat men het tegenovergesteldedoet)2. Dat de regee ring, wat betreft de begiftiging der (oud- strijders, tegenover de invalieden do billijk» rechtvaardigheid zou begaan ben te aanzien, vanaf den datum der verwondingminstens s hebbende dienst gedaan achter het front. Nopens deze kwestie werd de volgende dag- schat kau uieeater maken, tooals bij ef een meester te maken* bij|u draagt. Zoudt gij den man berispen, di» zijn leven zou verdedigen, als hij in gevaar verkeerde? Welnu, die diamant is voor mij het leveu. Wat zou ik moeten beginnen, als hij verloren ging Gij hebt dien diamant in uwe hoede gij zijt verplicht voor zijn vei ligheid alle uoodige zorgen te nemen. En gij hebt het recht mijn waarschuwing in den wind le slaan, onder voorwendsel, dat za met uw onzinuig vertrouwen in de meusch- lieid niet overeen stemt. Bewaar den diamant dan zelfaot-* woordde ik, als gij meent, dat hij in mijn hoede niet veilig is. Dat stelt ge mij voor, omdat ge heel goed weet, dat ik, in mijn ongelukkigen toestand als blinde, niet in staal ben het aan te ne men. Hoe zou ik den diamaut voor de stre ken van een mau als Brace kunnen besciiuU ten i Als dat zoo is, hernam ik, waarom beschuldigt ge mij dan van achteloosheid? Wel, omdat ge zelf blind zijt voor bet gevaar, dat ons bedreigt. Mijn hemel, riep hij op wanhopigeu toon uit, terwijl hij zijn vuisten balde, hoe vreeselijk te, moeten on dervinden, dat degeneD, die zien kunnen, niet willen zien 1 Maar welk verband kan er In 's hemel® naam bestaan, vroeg ik, tusschen de veilig heid van onzen diamant en de gebeurlema, van den afgeloopen nacht Een zeer duidelijk verband. De ge-, beurtenis van dezen nacht is een misluklei poging geweest om zich van den diamant: (Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 1