>!kv estüe 'tGelMimnmniliffliaiit m ^9 Een gelieini Duitsch leger Hevige brand op hel vllsgplesn Kerkstraat, 9 en 22, Aalst;— Tel. 114 33^.C3-S3Ljj^.33 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nuffsl-Db Genbt Donderdag Sept. 1921 Rond het Parlement Geweldige braad te St Gillis-Brussel Charlie Chaplin te Brussel Maar da Brusselaars hebben hem niet herkend. XXVII* JAARGANG NUMMER 224 II. Michael Zon op 5,49, onder 5.3^ Nieuwe Maan den 1 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIavas,Adolf Maxlaan,13, ta Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londros E.C.i Eussa ^WETGEVENDE KIEZING VAN NOVEMBER 1921. Ka dat de socialen liun gaaien in slaap hebben gewiegd mot groote overwinningen op dit en op dat g bied, bobben zo een nieuw aria op hun leugenmacliien gesteld, mis schien wel uit hoofde van don prach- tigen toestand, door ben verwekt, in Rusland, waar iedereen thans gelijli is, gelijk in d'ellende, gelijk in de bitterste armoede. Van lotsverbetering beden geen spraak. Alles loopt op wieltjes, ton miiisle de cbetten brachten reeds bun schaapjes in bet droog. Neen, z'hcbben nu to Aalst een manifest uit gegeven; nu is 't ander peper. Een manifest Ja. Thans gaan de socialisten eens zorgen voor de jeugd, voor uw kindoren. Een eerste voreischte is, dat de ouders al bun kleuters moeten sturen naar scholen zonder God. Die kindo ren moeten niot meer leeron schrijven en'rekenen, niets van dan Catechis mus kennen, maar ze moeten leeren redeneeren, denken en onderzoeken of hun ouders, meesters en onderwijze ressen waarheid sproken, en dan met deze disciUecren zij moeton leeren u man en vrouw worden. Dit geslacht zal liet heil en het ge ilde der toskomst verwekken 1 Deze kinderen zullen ouders en meesters eens de los spellen, hen op hun plaats zetten in vorstand, in on derzoek, in redeneering. Ze zuilen aan vader en moedor, zeer spoedig, toonen dat zij man en vrouw zijn, en dus allo raadgevingen best kunnen missen. Dit zullen dus do mannen en do vrouwen van don toekomenden ëSocialislischen Slaat zijn. Zoudt ge niot omver vallen Wat dunkt u van diofeniksen, beste ouders Gij, die ondervindt hoe moeilijk bet reeds is, kinderen goed op te kweeken gij, die nog den blinddoek, niet hebt kunnen atrukken, begrijpt go waar bet socialismus heenleidt f... Niet ge noeg dat die helscbe secto u zoo diep VLAAMSCHE ZEEHELDEN. Een boot redt er zes andere in de Noordzee. De motorboot H. 15, rrederde h. Hans uit Heist, p' troon de li. b. Vantorre, verliet de haven van Blankenbeige, met bestemming Zacbrugge, op 22 Septembep II., om Ju. 's namiddags. Er hing eon dikke mist. Onderweg ontmoette de H. 15 da H. 16 die gestrand lag op een golfbreker. Na Teel moeite slaagde de manschap der H. 15 erin de boot weer vlot te krijgen. Zijn weg voortzettende door den steeds 10° VUl'.VOLG, Ik keek mijn ongelukkige» metgezel ver. sloiuil aan, terwijl ik mij afvroeg, of bij liet veratand verloren bad. De eamenzweering is verijdeld, hernam hij eenvoudig omdat dit msisje zich in de kamer vergist beeft. Een uitroep van ongelooviglieid wa« mijn eenig antwoord. - Gij zult mij aanbooren, mompelde bij zijn hand rechts en links uitstrekkende, tol. dat ze do mijne ontmoet bad, dio hij toeu met alle kracht drukte, gij zuit door mijn oogen zien daar ge u niet van da uwe bedie nen vviit. C.ij houdt vol dat dit meisje zich van de ligging der kamers geen rekenschap lioeft knnnen geven, maar is het onmogelijk dat tiaar vader haar heeft ingelicht Weet gij niet, dat hij gisteren naar het boscli is gegaan, hetgeen bsleekent, dat hij een af. spraak met tiaar is gaan maken Hekijk uw plattegrond Ilij haalde de lookening, die ik op zijn verzoek gemaakt had, uit den zak en loonde ze mij. Brace, dio een kamer aan het achtereind ven den rechtervleugel bewoont, Jmeftziju dochter natuurlijk dit gezegd dai nneer zij bqven aan de trap kwam, niet door de schilderijen-galerij moest gaan, maar zich recht naar liet trapportaal moest begeven, het venster aan tiaar linkerhand openen en bel kozijn van liet venster berei ken, dal zij voor zich zoo vinden. Dit venster ongelukkig maaktet, nu moeten de roode jakhalzen uw kinderen hebben Die kinderen, die eens de kroon uwer grijze baren zouden moeten worden, zal men leeron tegen u op staan; men zal ze bet Geloof loeren bespotten en loochenen, en van op de schoolbanken man en vrouw worden 1 Vroegrijp, vroeg rot, nietwaar, roode wereldhervormers O, brave werklieden, opent de oo- genNiet alleen uw stoffelijk heil staat op bet spel, maar bet eeuwig geluk van u en uw kinderen, voor dewelke gij eens schrikkelijke reke ning zult te geven hebben; uw heilig ste belangen zijn in gevaar, indien gij gehoor geeft aan do stom van de roodo ziolenroovers Waaktwant uw [bloedvijand ligt op den uitkijk om u, onder dan val- schen schijn van broederlijkheid en gelijkheid, in den afgrond van het verderf te storten. Waakt 1 onder alle voorwendsels worden - uw centen binnengefijlald, want de roode kassen zijn wijd en diep tin geraken nooit gevuld; want er is veei noodig om het getal der roode kapitalisten en bankiers ta vargrooten, en er komen nog dagelijks nieuwe postulanten, aan item zooveel per maand bij. De oogen openen en waken zult ge, werklieden en kleine ambachtslieden. Luisteren zult ge naar de onbaat zuchtige stem van manschen, die het mot' it welmeenèn, die u rechtzinnig liefhebben en zullen leiden tot uw waar geluk. Gedenkt zulks op don dag der kio- zing Dit schrijvende, hebben wij onzen plicht volbracht. Zwijgen ware laf heid. Arbeiders, weldenkende Ouders, wij verwachten van u hetzelfde Voor de socialisten stemmen, is uw eigen pul dolven, nagelen smeden voor uw doodkist. aandikkenden mist ontmoette de tl. 15 do II. 12 dia cp liet pnnt was te vergaan deze boot stal; geklemd in bet gobuit van den havenmuur en zon onvermijdelijk gezonken zijn. Ook die boot werd gered. Vervolgens slaagde da H. 15 er in da H 51 de II. 18, da fl. 1 en da H, 23 te redden dio gingen stuk geslagen worden tegen den muur, bij hoogwater. Neg geen twee maanden galeden beeft de II. 15, in volle zee, cok een schip gered dat, zonder maat, afdreef. Het heldhaftig gedrag dezer Vlaamscbe redders verdient wal ainb lelijk erkend ta worden 1 De kweslie der herziening. De subcommissie van de Herzieningscom- missio uit den Senaat vergaderde Dinsdag voor het onderzoek van de régeeringsformuul betreffende'dc categorieën van kiesbareo. M. D.elaQrtüx, algemeen bestuurder der kieszaken, woobde do vergadering bij. 1 De regaeringsvoorstellen warden aangc nomen, behahe dia van de cijtfskiesbaren die bij staken yan stémmën wérden ver worpen. Het vrouwensiemrachlin de Kamer. moest haar, volgens zijn berekeking, naar uw venster brengen. Ja, inderdaad Ja, maar daar Geitje-door een andere deur hel huis binnen kwam, in den tegenover liggenden vleugel, zal zij de aanwijzingen van haar vader letterlijk zijn opgevolgd, en zich aldus voor het venster van mi3s Lacellas bevonden hebben, in plaats van het uwe te bereiken. Begrijpt ge nu en zijt geo7ertuigd Mot uw verlof, antwoordde ik, u blijft nog over mij ce verklaren, hoe Brace op *iie gedachte is kunnen komen, dat hij zich altlus van don diamant zou meester maken Want eigenlijk gezegd, hij kan toch niet onder stellen. dat ik in zwijm zdu vallen Wel, wie spreekt dan daarvan, Draco rekende er op, dat zijn dochter met een slaper als hij zeifis, te doen zou hebben, en niet met een zenuwachtig jong meisje! Hei getik op het venslor ia ons als zacht en regelmatig beschreven het had ten doel zich to vergewissen, dat gij sliept. Op bet oogenblik, dat er licht werd opgestoken, heeft het geluid opgehouden liet meisje hoeft zich in de nis verscholen. Daar, van af het trapportaal, kon zij het oogenblik af wachten, dat het licht opnieuw zou uitge blazen worden en dat zij do proef weer zou kunnen beginnen, De tweede maal heeft men de kaars eerst na eenige^moeite kunnen aansteken, misschien ook heelt miss Laseel- les den rug naar het venstor gekeerd, terwijl zsj de luciler vaslhield, om zich to vergewis sen, of Lat oogenblik van haudelon gekomen was, zal Lolla het latje van do jaloezie om.* Centrals Kamercommissie. De centrale commissie der Kamer ver gaderde Dinsdag na den middag, na Kamer zitting, onder voorzitterschap van M. Meelis Iynck, om de wijzigingen te onderzoeken aan de provinciale kieswet door den Senaat gebracht, namelijk in zake het kiesrecht der vrouwen. Te 4 uur was de vergadering afgeloopen. Zij verwierp mei 4 stemmen tegen 3 het amendement door den Senaat aangenomen, hetwelk het vrouwenstemrecht invoert. De commissie sloot zich aan daarentegen, bij de wijziging aan de kiesomschrijving. IIöt verslag zal Woensdag in het begin der Kamerzitting voorgelezen worden. Da liberale linkerzij vergaderde gister morgen, onder voorzitter, schap van M. Lemonier. Zij besprak do vaststelling der dagorde en besloot, aan d3 Kamer voor te stellen, builen de herziening der provinciale wét, alle andere kwesties uit te sluiten en gêcn gevolg te geven aan interpellaties, nog zelfs aan de Delgisch-Luxemburgsohe, overeenkomst, om den zittijd zoo kort mogelijk te maken. Wat de provinciale wat aangaat, houdt de vergadering de vroeger door de Kamer ge nomen beslissing slaande, voor wat aangaa t de aardrijkskundige verdeeling der kantons en het trouwenstemrecht. Eindelijk werd M. Lgmonnier gelast., pogingen aan te wenden bij MM. Iiouget, Serruys en Peten, om hen te vragen dat zij aan hun inzicht om af te treden uit.het par lementaire leven, zouden verzaken. Sooialistische linkerzij. Pa sociulistisoho- linkerzij heeft iweeqwal vergaderd,.eens voor ea eens na de Kamer zitting. Zij besloot, evenals de liberale linkerzij, het vrouwenstemrecht voor dc provinciekie- zingen te blijven verwerpen. Wat de interpellatie betreft, bgsloof zij enkol de voornaamste in behandeling te nemen. Bij den Senaat zijn meer dan 200 verzoek schriften ingekomen vragende instelling van het vrouwenslemrecht voor de provincie. De vergadering der reohterzijde. De rechterzijde der Kamer heeft gister een vergadering gehouden ouder voorzitterschap van M. de Bus. De politieke toestand werd onderzochtde rechterzijde is eenstemmig van raeening dat het vrouwenstemrecht voor de provinciale toet moest gestemd worden. Sommige leden waren van oordeel den ouderdom der Senaatskiezers tot 25 jaar te brengen. Ook werd da wensch geuit dat de interpellatie van M. Woeste, betredende de erge feiten te La Louvière, zoo spoedig mogelijk door de -Kamer iou behandeld worden. geslagen en er door heen gekeken hebben. Ondorlusschen ie de pit van de kaars' ont vlamd en heeft miss Lascelles, toen zij zich omkeerde, de oogen van Geitje achter de jaloezie bemerkt. Daarna is het likken opge houden, en wel om een zeer eenvoudige re. den toen Lolla haar dwaling inzag, is zij heen gegaan. Twijfelt gij nu nog aan de be weegredenen waarom Brace vandaag op- nieuw naar zijn dochter is gaan toekent Ik was genoodzaakt toe le geven, dat die verklaring aannemelijk was, maar ik kon er nog altijd niet toe overgaan tegelooven, dal Lolla, die mij oprecht genegen scheen te zijn, in kon toegestemd hebben pogingen te doen mij te berooven, enkel uit gehoorzaam heid jegens haarvader, wiens bevelen zij gewoonlijk niet bijzonder eerbiedigde. Ik antwoordde Van Hoek in dien zin. Juist omdat zij u genegen is, riep hij uit, zoodat zjj van u houdt, heeft zij er dade lijk in toegestemd haar vader le lielpon u van den diamant (e berooven. DJ** diamant is haar vijand deze alleen heeft u van haar gescheiden en u opgeheven tot de gelijke van miss Lascelles, tegen wie zij reeds op het eerste oogenblik een ij verluchtigen haat aan <len dag hooft gelegd. Wat is er, dit een maal aangenomen, natuurlijker voor een wild schepsel van haar soort dan dat zij u den diamant weer wilde ontnemen Het is de eenigelioop, die zij heeft, u van miss Lascelles wog te lokken en tusschen u beiden de oude vriendschapsbanden weer aan te knoopen. Wederom moést ik erkennen, dat keL de Een meubelfabriek vernield. Dinsdag nacht brak brand uit in da groote sloeleufabriek van den beer I'asquier, in de Frankrijkslraat. De politie maakte den por tier en zijn vrouw wakker en waarschuwde de brandweer van St Gillis en van Ander- lecht. De gevraagde hulp daagde weldra op. Reeds was den helft der fabriek aangetast het gebouw, de stapels hout, de gemaakte meubelen, alles had vlam gevat. De brandweer slaagde er in de aanpalende gebouwen te behouden. Omstreeks 4 uur na middernacht stortte het dak in. Om,6 uur was alie gevaar voor uitbreiding der ramp geweken. Behoudens de bureelen en het huls van den portier is alles in de vlammen opgegaan. De schade bedraagt verscheidene honderd duizenden frank. Er zijn geen persoonlijke ongevallen te betreuren. Een onderzoek ^naar dë oorzaak is ingesteld geworden. Charlie Chaplin, de bekende bioskoopartist, heeft opzijn reis van Parijs naar Berlijn, te Brussel een oponthoud gehad van 48 uren. Hij was de gast van een vriend-eelhuishou. der, waar hij aan tafel zal met de Fransche tooneelspelers Sacha Guitry, Yvonne Prin- temps, Jeanne Provost en Henry Ra Laud. Brussel heeft Chariot geen geestdrif tige ontvangst voorbereid.... Hel zal wel niets geweien hebben van zijn aankomst. Na Berlijn keert Chaplin naar Parijs te rug, waar hij een paar verlOQningon geven zal. Een groote hangaar en drie barakken vernield. Twee Goliath ón vijf andere vliegtuigen verbrand. Dinsdag avond, rond 9 1/2 ure zag men een hevigen vuurgloed in da richting van het vliegplein van Evere. Spoedig liep dan ook hot gerucht, dat de barakken en kan- gaars in brand stonden en van alle kanten snelden nieuwsgierigen ter plaats. 't Was inderdaad op het vliegplein dat een hevige brand woedde. M. Van Rycken, bewaker van het vlieg plein, verklaarde, dat hij rond 9 ure 20 m. vlammen zag opslaan uit de/i hangaar van den privaten vliegdienst. Deze hangaar had •ene uitgestrektheid van 60 meiers lengte op 30 breedte. «-y Spoedig werd alarm gegeven en de solda ten van het vliegerkorps, alsook de brand wacht waren weldra ter plaats en begonnen de bluschwerken, terwijl do pompiers van Brussel en Schaarbeek ter hulp geroepen werden. Op hetzelfde oogenblik weerklonken eene reeks ontploffingen. Het waren de talrijke bussen naplite, enz. in den brandenden han gaar voorhanden, welke ontploften. „jsüg Intusschen waren ook gendarmen toege sneld en hielden de menigte op afstand. Weldra bemerkte men, dat het vuur zich medegedeeld had aan drie barakken welke ook vol bussen naphte stonden. Ondanks de lofwaardige inspanningen der pompiers en der soldaten, waren de groote hangaar en de drie barakken met geheel den inhoud spoedig de prooi der vlammeu gewerden. Daarbij bepaalde zich dan ook de ramp. Al de inrichtingen bchoorendc tot den mili tairen vliegdienst, konden bcpaard blijven. Uit de eerste inlichtingen schijnt te blij ken, dal de brand le wijlen zou zijn aan her ontploffen van den lantaarn van een der nacht wakers. Daze kon bet begin van brand niet uitdooven en het vuur nam spoedig eeuo groote uitbreiding. Io de vernielde hangaars en barakken be vonden zich twee Goliath-vliegtuigen, twee toestellen D. H. 4, twee Spatlimousiae on nog een ander vliegtuig, T zij dus in *t ge heel zeven vliegtuigen. O.n 11 1/2 uro 's avonds was alle gevaar geweken. De schade wordt op meer dan een miljoen trank geraamd. redeneering van Van Hoek niet aan een zekere waarschijnlijkheid ontbrak. Maar waarom, vroeg ik, zou Brace de zorg voor zoo een gevaarlijke onderneming aan zijn dochter hebben toevertrouwd «- Om een zeer begrijpelijke reden, ant woordde bij. Brace wist, dat, als gij zijn dochter op het stelen van den diamant be- traptet, gij modelijden met haar zoudt heb ben terwijl, als gij hem daarentegen ver rast hadt, er heel veel kans had bestaan, dat ge hem door het hoofd schoot. Dat was wederom vrij geloofwaardig. Eu nu we daarover pralen, giug Van Hoek voort, welke wapens hebt ge bij u om u te verdedigen Geen enkel, antwoordde ik. Dat dacht ik welDaar, neem dit 1 Hij haalde een lang mes met een hoornen heft uit zijn zak, toonde mij de veer, waar door ik het kon open maken, en deed mij beloven, dat ik het zou gebruiken om mij te verdedigen, wie ook mijn aanvaller mocht zijn. Ik moest mij ook ertoe verbinden mijn venster te sluiten, dat ik gewoon was des nachts open te laten, en mij, voor ik te bed ging. van de stevigheid der sluiting, zoome de van die mijner deur, te vergewissen. En hij stelde ook nog als eisoh, dat ik den dia mant opnieuw in zijn leeron etui zou opber gen en nooit naar bod zou gaan tonder hem aan mijn pols le hebben. De Rechter kwam eerst bij het vallen van den avond terug. Ilij scheen vermoeid te zijn en men kon zien, dat hij door kreupelhout en doornen geloopea had. Ernstige beschuldigingen van de «Times Ongeveer twee jaar geleden beweerde bat bekende Engelsche blad, de Times uit zeer goede bron le kunnen vaststellen, dat Duilschland een millioen man onder do wa pens hield. De Times komt thans op deze vraag terue en herinnert er aan. dat in officieele kringen deze bewering herhaalde lijk volkomen ongegrond werd verklaard, totdat het bleek dat deze tegenspraak zelf onjuist was en het blad eerder te zacht geoordeeld had dan wel overdreven. Thans is het andermaal noodzakelijk, zegt het blad. om het land er op to wijzen, dat de bepalinG n van het vredesverdrag zoo goed als niet nagekomen worden in Duilsch land. Volgens het vredesverdrag is het Duitsche leger beperkt lot 100.000 man. In werke lijkheid iracht Duilschland voorbereidselen te treffen tot do klcoding, bewapening en voedinh van een leger van 800.000 man. Door allerlei uitvluchten en voorwendsels heeft Düil8chiand getracht het kader van een leger te handhaven, dat in geen verhouding slaat tot de sterkte van 100.000 man die volgens het verdrag van Versailles geoorloofd is. Het lieeft de posten van verschillende afdeelingen der legerdiensten onder liet hoofd burgerlijke diensten welen te brengen, en daardoor gemeend aan do waakzaamheid der toeziohlscommissie te ontkomeu. De Times wijst er vervolgens op, dat deze toezichtscommissie thans moer dan ooit waakzaam moet zijn. De cijfers van het aantal reeds vernietigde geweren^ maohiengeweren, kleine kanonnen en munitie zijn ongetwijfeld buitengewoon. Zij toonen aan, hoe ontzettend groot hei aantal wapenen was. waarover Duitschlauei beschikte. Doch daar alles betrekkelijk is, dient er ooi aan herinnerd le worden, dat er veel oorlogs materiaal van de geallieerden is verdwenen, en dat de bewapeningen van de Entente aan zienlijk verminderd zijn. Daarmee moet rekening gehouden worden bij do opsomming van hetgeen aan Duitsoli oorlogsmateriaal ii vernietigd. Ook most in hst oog gehouden woTcTen, dat een natie met oatzagelijke technische hulpbronnen als Duilschland, met een uiterst bekwaam personeel, en haar ongeevenuarde bekwaamheden wat betreft de vervaardiging van giftige gassen ongeacht de onopge helderde vreeselijke ontploffing te Oppau gemakkelijk zijn handelsuijverheden kan om« bouwen in munitiefabrieken, en dit bovendien op een niet in het oog loopende wijze kan doen, door de contracten ovor hot gaiieó'e land te verdeden. ervolgens wordt door 1-et blad nog aan- gedrongeu dat de militaire loezichtscorumis- Nu,-zeide hij, ik heb het Geitje gezien, maar dat verwenschte kind heeft niet naar rede willen luisteren, en daar zij in T minst niet baDg is haar kleeren te b edervea, is zij er van door gegaau, toen ik haar meende té pakken lo hebben, zoodat haar arme vader genoodzaakt is geweest uren lang rond le loopen en ten slotte nog platzak thuiskomt. Hij stelde ons voor haar door den hongei tot overgave te dwingen, door de deur U sluiten, die haar toegang lol de molkerij ver schafte, maar miss Edilh verzette zich be slist tegon deze wijze van bestraftiag Zij voegde er hij dat zij besloten was zich niet meer door de vrees te laten overmeesteren j vergeefs beproefden wij haar over te halen, van kamer te veranderen, hoe gering ook haar gewoonten te wijzigen. Wij gingen tegen elf uur uiteen. De nacht was warm cn drukkend. Ik had volstrek! geen lust naar bed te gaaD, evenmin en voor al niet, om het venster te sluiten, zooal» ik Van Hoek beloofd had te zullen doen, voor ik mij ter ruste legde. Er bevond zich in mijn kamer een kleine bureaulamp. Ik slak z« aan, blies de kaars uit ou zeltej mij met eau boek in een ruimen en gemakkelijkeu leu ningstoel. Ik hoorde niet het minste geluid, tot middernacht bleef ik lezen, zonder op tl slaan. Enkel sloeg Jik van tijd tot tijd mij* oogen op en luisterde opmerkzaam, niet mev het idee dat ik aan mijn eigen venster het, geheimzinnige getik zou hooren, maar met een onbestemde vrees dal men weer op hel venster Yan miss Editu zou gaan kloppen. (Yervolgt.j

De Volksstem | 1921 | | pagina 1