ozsnkraiismaand 'iGeMnTaiieiiraffljlaiaiit Zaterdag Oetob. 1921 Pomologisch Congres. Ds Suren-wet* De botsing op de Schelde Eurdubbelgaoger van fóiilerand. Een vasts datum voor Paschen XXVII* JAARGANG NUMMER 223 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Tel. 114- DAGBLAD 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Ndffel-Db Qenpt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, ziel. te wenden lot het Agentachap Havas. Adolf Maxlaan,13,1e Brussel- S, Dace de la Bourse, Parijs-en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 II. Remigius Zon opo,52, onder 5,30 Nieuwe Maan den 1 De plechtigbeitl van den Roozen- krans van de H. Maagd Maria et: de gedachtenis van den zegepralende^ zeeslag, dien de Christenen op de Tur ken wonnen, in de zeeëngte van Le pante, in 't jaar 1571, viert men op den eersten Zondag van October. Do naam van de Roozenkrans is een geleondo naarn, immers deze is geen eigentlijke krans, maar een op zegging, van geen roozen, maar van gebeden. Men leent den naam van roos aan allerhande zaken die geen roozen zijn maar die eens of anderszins rorvzen gelijken, en dat is hel symbo lisme of cle bediedenis van do rooze; zoo zeggende Vlamingen bijvoorbeeld: Dat is oen rooze in zijn mande ol in zijnen pandere 1 voor een goed stuk nieuws, eeno blijdo mare. Daar is iets zoo goed, zoo schulde loos, zoo aangenaam in de rooze, dat men aangename schuldolooze dingen den titel van rooze toekent zoo beet do Heilige Kerk Maria de mystieke rooze -de rooze zonder doornen en zoo en is liet dus ook niet te ver wonderen dat men den Ave Maria als eeno Maria geofferde rooze aanzien beeft, en een aantal herbaalde Ave Marios als eeuen hoed ol krans van roozen. Roozenkrans De blaren vallen, laat ons, zoo 'l ila Paus vermaant, boevaart doen, en boeten allen 't is de kranke Octqbermaand Laat ons biddend gaan cn boeten, '1 beiiig beêsnoer in de hand, Onze-Vaders, Weest-Gegroeten, voor die vielen achter 't land 1 De zaak die men roozenboed of oozenkrans beet, is eerst dat gelijk matig herbalend en verwisselend bid den dat iedereen kent; en ook bet perolsnoer cd de perelketen dio men gebruikt om order en tal iti dat gebod te houden. Van zoo vroeg als men gebeden bij den tel herhaald heelt, Üeoft men ook middels gebruikt om bij dat moeilijk bidden en tellen niet to missen. Zoo bij do Araben bijv., gebruiken do Mahomotsdienaars van overouds waarachtige perelkranzen om te bidden. Daar staat een Makarius de jongoie bekend in de historie, omtrent de ja< ren 500 na Christus, die dagelijks drie honderd gebeden placht te stor ten en dio daartoe drie honderd kei- kens hadde, dewelke hij effenaan uit zijnen schoot liet vallen dat hij een gebed voleindigde. Het paternoster snoer kwam later, bij de Engelsche kloostervrouwen, in voegen; de die bonden namelijk bun een perolsnoer om de lenden en verstaken, bij iederen OnzeVader die ze baden, een porei van de eene zijde hunsgordelsnaar de andere. Sir.t Dominicus is dan geko men, die, door hoogor ingeven, den eigentlijken roozenkrans ingebracht beeft, en er eene devotie van gemaakt, waarbij bidden en mediteeren, God en Maria dienen, Onze Vader en Wees Gcg/'oel, Credo en Gloria Patri zeg gen, in een onderwijzend en stichtend geheel met malkaar werken. Dat was omtrent bet jaar Ons Ileeren 1213; in 't jaar 1221 stierf do H. Vader Dominicus, nadat bij te Palence het eerste aartsbroederschap bad inge steld. Roozenkrans't onwinbaar wapen, wint dea vijands volk en stee mannen, meiskes, vrouwen, knapen, brengt des Ileeren bidsnoer mc-é 1 't Is de kelen, die geen slaven, die Gods vrije kinderen ai, lieeren, burgers, knechten, graven, koninklijk omhangen zal. De Roozenkrans wordt somtijds ge noemd da medidatie- on psalmboek der ongeleenden, omdat hij 150 weost- gegroeten behelst, zoo de psalmboek van David 150 psalmen. Bezit gij oen roozenkrans, een roo- zenhoedjeAcht dat voorwerp hoog voor zijne geestelijke bediedenis Be zigt liet dikwerf. Bemint uw Pater Noster.Bidt hern in familie 's avonds! Ja, bidt hem binst de Octoberdagen voor Kerk en Vaderland. Ja... RoozenkransBij duizMdtallea, onder 't biddend stenrgeroer valt, a'.zóo de blaren vallen, beiers van mijn bedesneer 1 Nauwelijks is ds Vlaamsche afdeeüng der Nationale Pomologische Vereeniging tol stand gekomen en de Vlaamsche Provinciën hebben reeds met goed gevolg de hand aan het werk gebracht. Verleden Zondag 25 Sep tember hield man in de lokalen van het Ministerie van Landbouw te Brussel een Vlaamsch Pomologisch Congres, met het doel dc lokaalver8cheidenheden der fruit soorten te besludeeren en hunne handels- vruchtbaarheid, hat tijdstip van rijpwording, do handelswaarde, het ziekteweerstandsver mogen, enz die voor alle fruilsoorten moeten onderzocht worden en dit zal ons daartoe brengen, dat in elke streek gepaste verschei denheden zullen aangekweekt worden. Het u Tuinbouwblad zal eerlang het volledig verslag van het Pomologisch Congres laten verschijnen. Het Midden Komiteit der Belgische Nijver heid, den 28 September in algemeene zitting vergaderd, heeft de volgende dagorde ge stemd i Bestatigend dat daags voor den datum vastgestejd voor de toepassing der wet waar bij de 8uren*dag ingevoerd wordt, de Konink lijke besluiten voorzien bij art. 2, 4, u, G, 8, 9 en 10 dezer wet, niet afgekondigd zijn Dat de raden waarvan de raadpleging voorzien bij 4 on 5 van art. 14, nog hun oordeel met gegeven hebben Dat, in deze voorwaarden, de slipte toe passing van de wet onmogelijk is, namelijk voor wat de boventallige arbeid betreft, te doen door het personeel dat met een post van vertrouwen gelast is of met voorbereidende of aanvullende werkzaamheden, zooals het ontsteken en het uildooven van vuren Bevestigt de voorstellen van afwijking die het aan de Kegeering overgebracht heeft en, in afwachting de afkondiging van de Konink- ijke besluiten, denkt het zijn pliohl te zijn dc oijveraars aan te raden de wet ia den geest dezer voorstellen toe te passen. Nadere bijzonderheden Zooals wij gisteren reeds in onze laatste berichten melden heeft oene schrikkelijke botsing plaats gehad tusschen de twee stoomschepen, namelijk do Ilollandsche stoomboot «vEdam kapitein De Koning, komende van Rotterdam voor Antwerpen en de Engelsche stoomboot Glenogle kapitein Bakker, van Antwerpon vertrokken in bestemming voor Londen, De Edam is een splinternieuw schip, dat afgehuurd was door de Red Star Line, en met een 12lal passagier was toegekomen mei eenen diepgang van 23 voet, om waarde te onderzoeken. [Het was oen hoogst I n laj van passagiers in ie schepen in be nuttig en belangwekkend werk. liet congres 8t8mmjn£ voor GW-ia, ingedrukt en langs weerszijden gescheurd. De voorpiek is vol water. Het schip heeft de reis dadelijk naar onze stad voortgezet en ligt aan de Bijnkaai gemeerd. Over de oorzaak kan weinig gezegd wor den, dit is de zaak der zeeexperten die het zullen moeten beslissen, .daarom ook is van wege de officieren van beide schepen weinig tc vernemen. Op de paardenkoersen te Bagnoles. Terwijl president Millerand uitrustte in het lommer van Rambouillet, van de zorgen zijner hooge functie, vermoedde hij allermiust, dat hij te Bagnoles-de-l'Orne in persoon werd toegejuicht. De zaak zat zóó er waren paardenrennen te Bagnoles en sinds menschenheugenis had men niet zulk uitgelezen publiek op de tri buien der banen gezien. Zoo waren b. v. aanwezig de koning cn dc koningin van Roemenie met hunne dochter, talrijke senatoren, eenige ministers en een aantal gezanten. Plotselings begon een aantal bezoekers, die nabij den ingang waren gezeten, te roepen u Leve de presidentLeve Millerand eene groote menigte snelde naar den ingang en herkende in den heer, die juist was aange komen, de gelaatstrekken van den president der Republiek, zoo goed bekend van do tal rijkeportretten, welke van hem zijn versche nen in dc bladen en tijdschriften. Overhel geheele terrein klonken nu wel- komgroeten en de president - zag zich omstuwd door een geestdriftige menigte, die er zeer verheugd over was, dat het hoofd van den Staat incognito naar Bagnoles had willen komen. De man scheen intusschen heel verbaasd en maakte met dc handen allerlei wanhopige gebaren, zoodat do menigte zweeg, denkende dat hij wilde spreken. En inderdaad opende de president - den mond Hel spijt me* wel, zegde hij, doch ik ben Millerand niet. Ik ben een journalist uit Aien^on. Volgens de Echo de Rnris, die het geval vertelt, was de gelijkénis met den president treffend. DROOG AMERIKA Een policie-schandaal te Chicago Londen, 29 Sept. Uit New-York wordt aan de Daily Mail gemold, dat de over heden een onderzoek ingesteld hebben naar de beschuldiging, geuit door den hoofd-kom- missaris van policie, ddt de helft van het policie-personeel betrokken is bij den gehei men drankhandel. Uit de verhooren, die reeds hebben plaats gehad, is gebleken, dat kroeghouders reeds maanden lang hun inkoopen hebben gedaan bij verkoopers die tot de politie behoorden. Deze leverden zendingen whisky in den poli tiewagen, die gewoonlijk dient voor het ver voer van gevangenen. De politie berekende een extra-belooning vau vijf dollars voor elke kist whisky, die op die wijze werd bezorgd. Er is een lijst opgemaakt van honderd poli- ciebeambten, die bij dezen drankhandel zijn betrokken. Een bende mannen, hoofdzake lijk bestaande uit policiebeambten, had de laatste maanden een winst vau meer dan 4.000.000 dollar gemaakt met deze georgani seerde overtreding van hot drankverbod. is buiten verwachting gelukt. Zestig lokaalverscheidenheden van appe len en vijf en twintig lokaalverscheidenheden van peren zijn besproken en aan onze beste fruitkenuers onderworpen. Prachtige uitslag. Men heeft erkend dat eene gansche reeks goede en vruchtbare verscheidenheden te weinig gekend en gekweekt worden. Dat in zekere streken lokaalverscheiden- heden meer opbrengen als de ingebrachte. Dit heet men ten minste nuttig werk verrichten in het belang van de Nationale herstelling. liet weze aan de belanghebbende herin nerd, dat da Nationale Poinologische Ver- eemging eene inrichting is voor de studie der Fruitvcrscheideiiheden. Zij bestaat uit een centraal bestuur en voor elke provincie een provinciale afdeeling. In elke provincie be staan gewestelijke afdeel in gen, die hunne studie ter plaata doen en den uitslag ervan aan de provinciale overbrengen. De Provin ciale afdeelingeti vereenigen al de verslagen der Provincie en maken deze bekend aan het Centraal Bestuur. Afgevaardigden der Provinciale en van hot Centraal Bestuur begeven zich dikwijls in de verschillige fruitstreken van het land om dc waarde der Fruitverscheidenheden eiker streek te kennen. De hoedanigheid, de 42" VERVOLG. En weet gij zeker, dat het Lolla was vroeg ik. Ja ik heb haar oogen duidelijk herkend. En weet gij, hernam ik, hoe laat het kon. zijn, toen gij haar gezien hebt. Ik weet het heel zeker, want in de be weging, die ik maakte om uit bed te komen, viel mijn horloge, en het glas, dat daarbij brak, deed de wijzers stilstaan, en dadelijk heb ik het uurwerk op den toren een slag hooren slaan. Zij liet mij het horloge zien. Da minuut wijzer was verwrongen, zoodat hij den klei nen wijzer niet voorbij kon komen, en zoodra ik hem .weer overheind had gebogen, begon het horloge weer le gaan, hetgeen bewees, dat het nog opgewonden was. Nu de wijzers duiden den tijd van vijf minuten over half een aan Welnu sprak ik, om vijf minuten over een lag Lolla voor mijn deur te slapen 1 IX. Tegenover mijn stellige verklaring ge. plaatst, raoest Edith wel toegeven, dat het geen zij gohoord had, niets anders dan een buitengewone zinsbegoocheling kon zijn. Zij voelde zich zelfs beschaamd over het gebrek aan zedelijken moed. waarop die verschijn selen bleken to wijzen, en vast besloten haar ewak'.e te overwinnen, weigerde zij, nog stemming voor De Glenogle had alhier 4S00 ton Ir- ding, stukgoederen ingenomen voor rekening der CieTransallantique De aanvaring geschieddo, even voorbij den Doel, en gezien de uitwerkselen, moet deze geweldig zijn geweest. Dc Edam is met den voorsteven in bakboordboeg goloo- pen vau de Glenogle Deze laatste werd de zijde geopend op eene lengte van 30 voet, met het gevolg dat 't water in de voorpiek drong en ruim 4, onderwater liep. Het schip werd om het van zinken te voorkomen aan den grond gezet. Later zijn vier sleepbooten der Sinl-Re- murquage a Ilelice ter plaatse gekomen en hebben liet schip terug naar' Antwerpen gebracht. De «Glenogle ligt aan afdak 7 gemeerd, steeds onder bewaking van de sleepbooten om bij het eerst gevaar, hulp te bieden. Het schip ligt geheel op den kop. Voor heeft het eenen diepgang van 21 voeten achter slechts 12 voet. Het ia belangwekkend om de averij te zien. De platen zijn geheel opgerold, ook zal uien deze stukken eerst moeten verwijderen, vooraleer het schip zal kunnen dokken. De Edam alhoewel heter, is ook erg gehavend van afgekomen. De voorsteven is halsstarriger dan den vorigen dag, naar de bewijsvoeringen le luisteren, die haar vader en ik aanwendden om haar er toe te brengen van kamer te veranderen of ten minste baar jaloezie opgehaald en het venster gesloten te houden. Van Hoek was de e«enige, de onderstelling van een product der verbeelding wilde aan nemen. Het i3 voldoende miss Lasoelles te hoo ren spreken, opperde hij, om de dwaasheid van zoo een onderstelling in te zien. Dit jonge meisje vertoont alle tcekenen van een vol maakte wils- en lichaamskraoht. Haar van ziekelijke aandoeningen beschuldigen, zooals gij doet, dat bewijst evenveel eer aan uw vernuft als uw geloof in de eerlijkheid van een Californischen bandiet en in die van het halfdierlijke schepsel, dat hij zijn dochter belieft le noemen Toon wij ons dien avond weer naar onze kamer begaven, volgde hij mij in de mijn en sprak Thorne, er kan geen sprake van zijn dezen nacht te slapen. Wij zullen moeten waken, of het u aanstaat of niet, al was het enkel om de veiligheid van miss Lascelles. Ik stemde volgaarne in dit voorstel toe, en nadat wij weer naar beneden gegaan waren, wandelden wij ongeveer een uur in dat deelte van den tuin, van waar ik liet venster van Edith kon gade slaan. Maar toen ginj_ de regen, die eenigen tijd was begonnen te droppelen, in een lievige stortbui over, en dwong ons weer naar binnen te gaan. Wij vervingen onze laarzen door pantof fels en gingen beiden in mijn kamer zitten ik met een boek, hij. zijn mantel dicht om zich heen geslagen houdend, terwijl het licht van de lamp, dat zich in zijn groote ledige oogen weerspiegelde, zijn gelaat nog akeli ger maakte dan gewoonlijk. De hemel weet, dat het mij noch aan liefde voor Edith noch aan bezorgheid voor haar welzijn ontbrak. En toen, ik mooht doen wat ik wilde, het gelukte mij niet, mij wakker te houden, want men moet bedenken, dat ik den vorigen nacht bijna niet geslapen bad. Bovendien moet ik zeggen, dat ik, voor mij, vast aan een zinsbegoocheling van mijn lieve vrienden geloofde, zoozeer, dat ik mij niet kon voorstellen, daf haar een werkelijk ge vaar dreigde. Ik beproefde mijn aandacht op hel boek te bepalen, maar al mijn denkbeel den liepen dooreen en de letters dansten mijn oogen. Eindelijk sloot ik het hoek, on mij zoo^góed ik kon herstellend, zei ik tot Van Hoek Laten we wat gaan praten, dat zal mij beletten in te slapen. Praten herhaalde hij op minachtenden toon. Waarom vraagt go mij niet of ik u een grappig liedje voor wil zingen Als hel Geitje hier was, zoudt ge mij niet tioodig hebben om u te vermaken. Den .vorigen natht hebt ge wel tot drie of vier uur op de been kunnen blijven, om over dat schepsel te wa ken, maar thans, nu het slechts uw aanstaan de vrouw betreft, nu maakt de slaap zich reeds voor middernacht van u meester Zijn sarcasme kon mij niet beletten op nieuw eenige minuten in le sluimeren. Ik Het Hoogerhuis bemoeit zich met de kwestie. Uit Londen wordt aan den Osservalore Romano geschreven Het bepalen van een vasten datum voor Paschen, die brandende kwestie, waar mede zich reeds alle mogelijke autoriteiten, op de eerste plaats de sterrekundigen, heb. ben bemoeid, schijnt, dank aan de tusschen- komst van de Engelsche overheid, hare op lossing te naderen. Het Hoogerhuis heeft zich met de kwestie bemoeid. Lord Desbarough stelde voor, den datum van Paschen te bepalen op den twee den Zondag van April, maar hij deed zijn collega's opmerken, dat die nieuwigheid niet kan worden ingevoerd, tenzij met goedkeu ring van de Katholieke Kerk. De anglicaansehe aartsbisschop van Can terbury verklaarde, dat hij en zijne ambtge- nooten hei eens zijn met de voorgestelde hervorming, maar op de uitdrukkelijke voor waarde, dal de katholieke Kerk ze aanoeme. Naar verluidt moet men in de hooge krin gen der geestelijkheid eveneens gunstig voor de hervorming gestemd zijn. Doch van andere zijde verneemt men, daler weinig kans be staat op een definitieve oplossing van de kwestie, vóór dat ook het pro leem van de hervorming van den kalender voor goed is geregeld. KI ESKRON IJK. Brssssel. De gemeentelijke en kan tonale Katholieke Vereeniging van Brussel onderwerpt de volgende candiduten aan den poll der atTbndiesemente-vereeniging Senaat Effectieven, MM. Brauo, üuhost, Duprct, altredende en Speeckaert. Suppletn- ten MM. Speeckaert en Simon. Kamer Effectieven, MM. Wauwermans, Brassine, Waucqozen Alraain stippleantcn, Duplat, oud-volksvertegenwoordiger allr., suppleant. Men schat dat er minstens 12 lijsten te Brussel zijn. Twee katholieke lijsteneene liberale, eene socialistische eene der christen volks partij eene radicale eene communistische; eene van tuinbouwers eene van do natio nale politiekers de lijst van Remoortel da middenstanders de gepensioneerde Staats ambtenaars en dejialionale volkspartij. Als er nog een paar bij komen krijgen de kiezers een stembrief zoo groot als Ds Volksstem Jacquemotte zal geen kandidaat zijn ta Brussel, maar wel te Charleroi; voor zijne partij zal ie Brussel Massart candiuaat zijn. Leuven. Volgens de reeds loopende geeuchten, zou men hier niet min dan acht lijsten hebben met de aanslaande kiezing: katholieken, liberalen, socialisten en nalio- nalen treden voorzeker in strijdperk. Daar nevens hoort men opnieuw van de fronten en de vrije landbouwers die reeds sterke pro paganda voeren om eene lijst sanien te stellen verder zijn zekere mannen op gang op eene lijst van burgers, middenstanders en hoeren, kortom van misnoegden te kunnen samen» stellen, zonder dan te rekenen dat er nog eene lijst van afgescheurde socialisten kan voor komen, met de oude volksvertegenwoordiger Prosper Vanlangcndonck aan 't hoofd. Ho9 meer lijsten er zijn, hoe meer appe« lijl wordt gegeven aan da misnoegden om afzonderlijk op le komen, daar ieder voor zich zelf daarin meent de kans te zien een gekozene erdoor to halen. Voien zijn echter reeds diep bedrogen geweest. schaamde mij over die slaperigheid nadat ik er mij oen oogenblik aan had overgegeven opende ik de oogen weer en sprong vol wroeging overeind, maar om terstond daarop weer in te slapen. Dit spelletje werd, ik weet niet hoelang, voortgezet totdat Van Hoek mij eindelijk bij don arm greep en mij voor goed wakker maakte. Dat noem ik nu de grootste ongelukken over zich afroepen, door aldus met open venster in deze kamer te blijven, zeide hij terwijl een onzer blind is en de ander slaapt als eeu mol. Neen, ik kan die kwelling geen oogenblik langer verdragen. Zeg mij eens of het regent. Ik ging naar hel venster en zag dat de regen Lad opgehouden. LIk vertelde het aan mijn metgezel. Welnu, ging hij voort, ik ga eens naar builen. Breug mij maar tot aan de huisdeur. Ik ging met hem naar heneden in de groote vestibule bij den ingang en gaf zijn hoed oa zijn parapluie, waarna ik zeer zacht de deur voor hem opende, om EdilU niet wakker te maken. Ik stelde hem voor hem op zijn wan deling te vergezellen, maar hij bedankte voor mijn aanbod hem gezelschap te houden, zeg gende, dat dag en nacht gelijk voor hom waren en dat hij voortaan den rweg in de buurt wel zou weten te vinden. Ga nu weer naar boven in uwe kamer en doe de deur op het nachtslot l voege bij er bij. Dat is uw eenige middel van behoud. Verzuim niet het venster te sluiten, en als ge dat gedaan hebt, tik dan even op do ruit om mij te kennen te geven, dal boven alles in BERICHT. Er wordt ten zeerste aan bevolen, zich voor de inschrijvingen op do Niciuce Leening 6 °/0 te wenden lot de Ban- que Centrale de la Dendre, daar deze, aan de officieele voorwaarden, titels tegen geld, er worden aanvaard, zonder hosten noch borde» reef, noch de minste formaliteit. 8711 orde is. Ik bezweer u mij in dat alles te ge hoorzamen, mompelde hij op angstigen toon. Gij leunt u geen rekenschap geven van een man in mijn toestand, van die kwelling van een ongelukkige, die de nadering van een ramp gist, zonder een middel te weten zc at te wenden. De stem bleef hem in de keel 3teken, en ik hoorde hem op doffen toon grommen, ter wijl hij met zijn hand de steenon van het terras betastte In een lijkkist opgesloten en de aard. worraen'hoorevallen. Ik sloot de buisdeur weer en keerde met een lichte rilling van angst in mijn kamei terug. Toen ik het venster zorgvuldig gesloten had, liet ik het afgesproken tikje hooi en, en Van Hoek antwoordde mij door beneden mij op don muur le kloppen. De frissche lucht had mij verkwikt. Van nu af had ik niet meer tegen een onweer staanbare slaperigheid te verzetten mijn lust tot slapen was verdwenen. Ik kon de lezing van mijn boek voltooien, maar mijn geest was niet kalm en helder ge noeg om mij te veroorloven te lezen. Ik sclueed heen en weer door mijn kamer, ter wijl ik aan Edith en Van Hoek dacht en mij afvroeg, of er eenig verband kon bestaan tusschen de vreemde zinsbegoocheling van het jonge meisje cn het akelige voorgevoel, dat mijn ongelukkigan medegezel dag en nacht kwelde. Ik verkeerde onder dan in druk van iots ongewoon in de tegenwoordige omstandigheden vaa ons leven, van iets, da\

De Volksstem | 1921 | | pagina 1