Aan @oza Landbouwers Bslp's Ocrlogsssliuld aan Zondag 2 Octobsr Maandag 3 Octobsr 1921 Rond het Parlement Beknopt Verslag der zitting van den èlsemmsn Raad der S. V- Burgerslmuk van AeSst Hevige brand ia Schaarbeek- XXVII* JAARGANG NUMMER 227 Kerkstraat, 9 en 25, Aalst.— Tel. 114 3ÖJ3L<3-BÏ-iJ^.I> EO CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Noffkl-Db Genot i ui miniwiiiiiriiiwifi IIII. Engelen Zon op 5,63, onder 5,28 H. Gerard us I Zou op 5,85 onder 5,25 Eerst© Kwartier dan 8 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot Lot Agentschap Havas, Adolf Maxlaan.13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en C, Bream's Buildings Loudres E.G.4 WETGEVENDE KIEZING VAN NOVEMBER 1Ü21. liet is Van algeineene bekendheid 'dat de landbouwer geen grooter vijand heeft dan liet socialism, door hetwelk bij bespot, veracht en verstoeten wordt. Hat liebben de socialisten van de liberalen geleerd in den tijd betitelde een liberaal minister de buitenlieden met den btltotnaani Ploegen die in God ge loor cv, en al de kleine blauwe gar naal schreeuwde van pijpékoppen oordjesklievers, dompersezels, enz., enz. Maar woorden doen geen zeer en onze brave landbouwers kwamen er daar mee niet altijd van afge moet weten dat een boer maar goed is om afgeranseld te worden en belastingen te betalen, De li berale stokslagers van Brussel en Oostakker hebben onvergetelijke heldendaden op dit gebied nagela ten. Vandaar ook nog het spreek woord de boer zal 't al betalen, Wanneer ïiu de oude liberale tante op baar sterfbed lag en zich omringd zag van baar spruiten, die socialisten werden, smeekten zij haar kweekelingen van de boeren niet te vergeten: hun procession en bedevaarten met kluppels en boks ijzers uiteenslagen hen doen bezwijken onder zware belastin gen; lien, op slot van rekening, ont eigenen van alles wat ze bezitten. En de socialisten volgden braaf de laatste raadgevingen hunner grijze, uitgeleefde tante. Zij ook dragen immers den landbouwer een diepen gloeiden haat toe, een haat die zijn oorsprong'vindt in hunnen wrok tegen den Godsdienst, aan denwelken de Vlaamsche buiten lieden zoo hartstochtelijk verkleefd bier en, een haat tegen hun oude voorvaderlijke zeden. Het rood janhagel verachtte steeds den land man, omdat deze immer manhaf tig weerstand bood gan het lo kaas der vrijmetselarij, aan de vulpseliheid der groote steden, omdat hij eenvoudig, eerlijk en def tig bleef. Eerlijk en deftig zijn is heden daags uit de mode 1 Eerlijkheid en deftigheid zijn bankroet Onze' jmoderne beschaving ziet spotlachend neer op den eenvoudi- gen landmail, die, in het zweet zijns aanschijns,zaait en ploegt en maait; op dien dommen slaaf uit de mid deleeuwen. volgepompt met super stitie en afgoderij. Onze verlichte wereldhervormers zouden nog slechts den boer dulden aan de kiesbus, op Voorwaarde dat hij voor geuzen en rooden stemt. Edoch! Kristen en Katholiek bleef de landbouwer! En hoe hard nekkiger hij aan het Geloof gehecht bleef, hoe vuriger hij gehaat, bespot en bekampt werd. Zijn noeste kloekmoedigheid in den strijd voor rechtvaardigheid, zijn oude trouw aan orde en vrede, waren de oor zaak van al de vervolgingen, die 'den braven landbouwer door alle ecuwen been te trotseeren bad. Er toch boog hij het nooit hoofd, toch bleef de boer de steunpilaar der samenleving, en zulks niet alleen door zijn Godsdienstmin, ma: v door zijn werkzaamheid gn onver moeibaar zwoegen. Ah! wij weten het wel: de land bouwer is een scherpen doom in den voet onzer tegenstrevers; we welen wel waar hen het schoentje nijpt! Ze zijn ervan overtuigd dat de boer niet om te praten is met leugens en beloften, dat hij doof blijft aaft de verleiding der logegas- teu, die speeuleeren op zijn een voudigheid. De boer veracht de lokvogels der roode lokalen, die liet op zijn beurs gemunt hebben: hij houdt aan zijn kluiten, liever dan peze te storten ip de bodendoozc kassen der grrroote werkliedenpar tij hij houdt den bik in de kuip, liever dan dezen te zien verdwijnen in de onverzadelijke magen der socialistische 'slokkers, gn jspune- kloppers. Of en boorde niet goed! t'En kan dus niet missen, lie, beste lezers, dat onze. roode coöperatief- bazen al de boeren naar den weer licht wenschen? Maar bet buitenvolk, hetwelk van het Vaderland steeds het puikste der standen bleef, heeft duizendmaal gelijk, wantrouwen te voelen en uit te drukken, van met verachting den rug te keeren naar de politiekers, die hem zoo smadelijk bejegenden, en, desondanks, de onbeschaamd beid begaan, nog pogingen aan te wenden om, langs den door arbeid gekromden rug der boeren naar omhoog te klauteren. De landbouwer heeft gejond ver- standgenoêg om onderscheid te ma ken tusschen zijn gezworen vijan den en zijn rechtzinnige vrienden. Die gezworen vijand is de Loge, de vrijdenkerij, het socialism, die hem en zijn kinderen zoeken te ver- goddeloozen, zijn edele burger deugd uit den boezejn rukken, zijn erve en goed afhandig maken en hem als bedelaar of vagabond of tot een staatsmachien te herschapen, botuit gezegd hem te pluimen, te bestelen ten bate van dictators en alleenheerschende dwingelanden en bloedhonden. Die rechtzinnige vrienden zijn de katholieken, die in den Land bouw de bron van allen voorspoed vereeren en hem naar waarde weten te schatten; die het Geloof en de kristen zeden, de priesters liefheb ben; die den landbouwer vereenig- den en beschermden in machtige bonden, verzekeringen en Raif- faisenkassendie een lange reeks van heilzame wetten deden stem men en ten uitvoer brachten; die, in alle besturende lichamen den Landbouw knappe voorstaanders en onbaatzuchtige verdedigers toe gang verleenden en zijn vrij woord en medezeggenschap. Nieuwe verkiezingen staap Tooi de deuj'i Er zal in de roode en blauwe ce- nakels weer een concerto van lof tuitingen opgaan; bet ordewoord is reeds gegeven en luidt: Leve de Vlaamsche boer, onbaatzuchtig van aard, begaafd met een bree- den geest van verdraagzaamheid, gretig naar vooruitgang, naar ontvoogding, weldenkend, ver- standig en deftig, hijgend naar Vrijheid, grijpend naar de fak- kei van licht en beschaving! Leve de Landbouw, oorsprong van al- le heil, van allen wjlstand! Past maar op, landbouwers, dat ze 't wierookvat niet op uw neus aan stukken slagen! Als de vos de passie preekt, boer- kens, wacht uw ganzen! Al verliest dit sluw beest, met oud worden, zijn haar, 't en verbest daarom zijn ou de knepen niet. Bij de katholieken, daar eri daar alleen, is de Vlaamsche landbouwer thuis. Daar is hem de eereplaats voorbehouden, waarop hij recht 'leeft door zijn stalen wil, door zijn iever tót het werk, door zijn ver kleefdheid aan Godsdienst, Huis gezin enïaal. En, met den kiesbrief in de ver- heelte hand, zal hij, kloeke telg van Vlaanderens onverbasterd reu- zenvolk, zijn vijanden al den smaad, de vernederingen 'en ver volgingen duur betaald zetten. Want v ie den boer veracht, Rordt door d§n boer verpletterd. De Kommissie der XXI De Kommissie der XXI, van den Senaat, vergaderde Vrijdag namiddag, onder hel voorzitterschap van baron de Favereau. De beraadslaging Hep over de artikels der Grondwet, die betrekking hebben op do sa menstelling van den Senaat. Volgens het voorstel tot uitbreiding dor kalegories van kiesbaren, zouden 19 Categories vastgesteld worden. De kommissie heeft zich bij dit ont. werp aangesloten, uitgenomen bij de bepa ling dat ue provincie-goeverneurs kiesbaar zijn voor den Senaat. De kommissie oordeelt dat de gouverneurs to rechtstreeks van het ministerie van binnenlandsche zaken afhan gen om deel esner wetgevèndc vergadering uit tc maken. De kommissie is van oordeel dat niet eene bijzondere kommissie, bij koninklijk besluit aangesteld, de klasseeriag doen moet van de kiesbare personaliteiten, maar de Senaat zelf. Dinsdag aanstaande zal de kommissie hare werkzaamheden voortzouen. Het geschil tusschen Kamer en Senaat. De verwerping, door de Kamer, van het provinciaal vrouwenstemreebt, door den Se- naak in de provinciale kieswet gdvoerd, heeft het geschil tusschen de twee Wetgevende Vergaderingen nog verscherpt. De Senaat zal voor Dinsdag aanstaande bijeengeroepen worden. Indien hij zijne eerste stemming handhaaft, dan zal de Regeering er overheen stappen en, als 't uioet zijn zullen de provin cïale kieziogen volgens het oud stelsel plaats hebben. De kwestie van den cijns, voor de senatorieele kiesbaarheid vastgesteld, is ver anderd tengevolge van de nieuwe belastingon en de vermindering der waaide van het geld Al de partijen zuilen gemakkelijk kiesbaren kunnen vinden. Ondanks alles, gelooft men in de wandel gangen dor Kamer, dat men tusschen dit én acht dagen; wel dene formuui vinden zal, waarop eeneovereenkomst tusschen Kamer on Senaat mogelijk is. De moord op dsn Franschen goud smokkel aar te Doornijk Het onderzoek over do moord van den goudsmokkelaar Pollet wordt te Doornik in het grootste geheim voortgezet. Pollet was te Moescron geboren en zijne familie ver* blijft thans te Herseeuwe. Hij was als goud. smid gevestigd, rue de Terrage, 7, te Parijs. Er is thans spraak van brieven waarin aan Pollet een verkoop van twee autos gemald werd, de eene voor 15,000 en de andere voor 28,000 fr. Om dat duidelijk te verstaan moet men lezen twee loten goud. Lofebvre zou dus medeplichtigen hebben. Doch nu is een getuigenjs in 't voordeel van den betichte ge daan. 't Is deze van den kolonel, gelast mot de expertisie der kogels die men in 't lichaam van 't slachtoffer ge vonden heeft. De kogels zijn van kaliber 6mru 3d. Welnu het wapen van Lefebvre is een revolver van 6ra'n. HET SPELSTELSEL Het Staatsblad van 29 September kondigt het volgende ministerieel besluit af, op voor dracht der Suikerkommissie genomen De beperkingen van den suiker-, stroop* en melassohandel worden van 1 November 1921 af opgeheven. In- en uitvoer dier fa brikaten blijven echter tot nadere bepaling afhankelijk van het verkrijgen eener door hel Departement van Nijverheid, Aabeid en Bevoorrading verstrekte vergoeding. Suiker, stroop en melasse van het bedrijfs- jaar 1921-1922 mogen niet uit de kokerijen, raffinaderijen of openbare stapelplaatsen wor den uitgeslagen dan van 1 November 1921 af, behoudens navermélde uitzonderingen 1. Wanneer de uitvoer dier fabrikaten door den accijnsdienst wordt gecontroleerd 2. Wanneer die fabrikaten bestemd zijn om van een kokerij naar een raffinaderij of naar een openbare stapelplaats to worden overge- braoht 3. Wanneer zij geleverd worden aan een jam- of appeldeegfabrikant, wiens bedrijf door den acoijnsdienst wordt gecon troleerd Voor uilheemsche suiker, bestemd om voor 1 October 1921 tot inlundsch verbruik te worden geleverd, alvorens, zij uit de kokerij of uit de openbare stapelplaats wordt uitge slagen, een vergoedingsbelasting van 65 fr. per 100 kilogram ten kantore van den ont vanger der accijnzen worden betaald. Voor uilheemsche suiker alsmede voor in- Iandsch© suiker van het bedrijfsjaar 1921- 1922, een en ander bestemd om gedurende de maand Oktober 1921 tot inlamlsch ver bruik tc worden geleverd, moet, alvorens zij uit de kokerij of uit de openbare stapelplaats wordt uitgeslagen, een vergoedingsbelasting worden betaald, vastgesteld ais volflta) 70 frank per 100 kilogram voor de suiker, uit- eslagen gedurende hel tijdperk van 1 tot e:i met 15 Oktoberb/89 frank per 100 kgr. voor de suiker uitgeslagen gedurende het tijdperk van 16 toten met 31 Oktober. De opbrengst der le betalen vorgoedings- betaling zal dienen lot het delgen van het verlies veroorzaakt dooi den verkoop der door de Regeering opgeëisohte suiker van het bedrijfsjaar 1920 21. Dit besluit treed onmiddclqk ia werking, FRANKRIJK. Parijs, 30 Sept. Het Vredesverdrag van Versailles bepualt, dat Duitscliland de schuld, door België onder den oorlog bij de Geallieerden en op de eerste plaats bij Frank rijk gemaakt, moei betalen in marken-goud. Die betaling komt nog bij de 132 milliard van het algemeen bedrag der schadevergoe dingen. Maar aangezien de Geallieerden aan België hebben geleend in munt van hun land, dus Frankrijk in franken, rijst de vraag, hoe, voor de verheffning, de omzetting van d9 franken in marken-goud zal worden gedaan. Frankrijk heeft bij die zaak voel meer belang dan Engeland en Amerika, zulks ter oorzake van de depreciatie van den frank ten aanzien van bet goud, sinds de stortingen, aan de Belgische Schatkist gedaan. Moest aan Frank rijk, zooals zijne Bondgenooten hel voorstel len en willen, hetzelfde getal franken dat het gestort heeft, worden toegekend, dan zou voor Frankrijk ongeveer de helft van de Belgische schuld verloren gaan. Frankrijk heeft daartegen geprotesteerd, en de kwestie is behandeld op de Financieele Conferentie van 13 Augustus f.1. Na lange redekavelingen werd door de Fransche ge delegeerden voorgesteld, het geschil tc onder werpen aan de scheidsrechterlijke beslissing van den heer Boyden, gedelegeerde van de Verocnigde Stalen. Dat voorstel werd aange nomen, en de Kanselier der Schatkist van •Engeland sloot zich aan bij de Fransche thesis en verdedigde ze. voor den scheids rechter. Boyden heeft nu vonnis gewezen, en dat geeft alle voldoening aan Frankrijk. Dg afbetaling van Belgi -'s schuld door Duitschland, voorgeschreven bij het Verdrag van Versailles, zal* berekend worden in marken-goud, tegen den wisselkoeras van 11 November 1918 (datum van den wapen stilstand). "Frankrijk zal dus meer dan 2 miljard mark-goud krijgen, terwijl het bij dq, omzet ting, door de Geallieerden voorgesteld, zelfs niet één miljard zou krijgen. Dus voor Frankzijk eene winst van meer dan een mil jard mark-goud DB TORPBDO VAN HA VA V. Wij hebben reeds gesproken over deze be ruchte vliegcrbom, welke in September 19IS uit een Duitsch vliegtuig gewórpen werd. Die torpedo, geworpen op 2000 meters hoogte, was eerst door een huis gevallen, vervolgens door de gewelven van een kelder en daarna in den grond gedrongen zonder te ontploffen. De Duilschers moesten er veel belang bij hebben die torpedo terug te vinden, waiit ze deden aanstonds opzoekingen die onderbro ken werden door den wapenstilstand. Het tuig was een bestendig gevaar en daar om is het nu opgehaald de werken duurden vier maanden, want het gevaarte Blak der tien meters diep. Eindelijk kon men er deze week in geluk ken den torpedo bloot te leggen en na lange krachtinspanningen kon men hem ophalen. Een officier der genie ontlaadde het gevaar lijk tuig, waarvan do huls, een stuk van 2 m. 75 lengte op 55 centimeters doorsnede, aan de gemeente ten geschenke is gegeven. DUIVENNIEUWS GES3T Tijdens de duivenmarkten op 23 en 25 September heeft de policie, samen met de^kommissie der Beschermmaatschappij, weerom talrijke duiven aangeslagen, waar d^ herkomst niet kon aangeduid worden. Verkochte ringen. Het getal verkochte ringen voor het loopende jaar bedraagt, voor de provincie Oost-Vlaanderen, 659.900. Dat is nogal een getal. Ziehier ccnige cijfers per kanton Voor Gent 98.900 Evergom 7.000 Lookriali 17.100 Lcdeberg 15.700. Voor Eekloo 19.400 Assenede 17.700 Kaprijke 3.000Nevelo 11.800 Zomergem 9.80U Waarschoot 7.100. Voor Deinze 13.600 Kruishoutem 15.800; Nazareth 3.900. Voor Oudenaarde 24.400 Ronae 17.000 St Maria-Hoorebeke. 6.790. Voor Sottegern 19.800Oosterzeelc 28,200t Hemle 13.300. Voor Geeraardsbergen 31.400 Nedcr- brakel 11.700 Ninove 29.800. Voor Dendermonde 27.700 Aalst 86.700; Wet tere n 25'.700. Voor St-Nikolaas 74.300 Beveren-VVaas 4.700 St-Gilles-Waus 4.400 j Temsche 3.600. Voo:' Lokeren 12.500 j Haoime 10.400 Zele 15.000. Builen de gewestelijke groep Gent komt Dendermonde aan 't hoofd met 110.000. Ter kanton (Geut er uit gelaten) is het St-Nikolaaa die het wint met 74,300. Er zijn dus nogal eeuige reisduifjes in onze provincie. Wie bezorgt ons eens die cijfers voor West-VUanderen 1 op Zcmdag 25 Septemüjep 1921 Mijnt IIceren, liet is ons een waar genoegen, U op d-ze vergadering te mogen melden, den groolon bloei, dien onze paa-geslichte inrichting geniet. Ja, den uitslag, dien we na enkele maanden bekomen hebben, is hoven ons verwachting. Immers het aantal rekening houders is aanzienlijk geklommen we heb ben er dus alle reden toe, ons tc verheugen in het groot vertrouwen, dat hot publiek in onze inrichting steltvertrouwen, dat we van dag tot dag zien stijgen. Ongetwijfeld zal onze cliënteel nog aan groeien, wanneer al onze leden er zullen van overtuigd zijn, dat zij in de Burgersbank, hun bankzoo voordeelig kunnen gediend 'worden dan in gelijk welke andere fioanciëele inrichting. En is er soms een schiinbaar ver schil, dan is het aan die leden zeil te wijlen, omdat zij ons al hun bankverrichtingen niet laten doen, en zoo, ons niet in staat stellen, onze diensten ten hunnen voordeele, uil te breiden en te volledigen. De cliënten kennen de hooge interesten die we verleenen. Inder daad we ge veu tegenwoordig,en dat vrij van alle lasten 3 Oio °P Depositos-Rekeningen op ziclit 3 1/2 o/0 op 14 dagen voorbericht 3 3/4 0/0. op 1 maand 4 0/o op 3 maanden 4 l/4 0'o op 1 jaar dato Interesten geldstortingen voor een termijn .anger dan een jaar, worden bij overleg met het bestuur, vastgesteld. Nu willen we ook een woord reppen over den dienst der Deposito-boekjes. Onnoodig is het uit te wijdén over de bewerkingen be trekkelijk dien dienst. Alleen willen wc U zeggen, dat ge kunt storten ook met een kleine som, al was het 5 frank dat men onmiddelijk uw geld 'zal terugbetalen, indien de som niet de 1000 frank overtreft. Dalai onze leden een Depositoboekje na mén op de bank, en dat is zeker voor ieder van Ons gemakkelijk te verwezenlijken, ware voor het Bestuur een sprekend bewijs, van.vertrouwen ia^-ijne.leiding. Nog te veel onzer leden-handelaars be grijpen het groot nut niet, dal voor hen gele gen is in onze loopende rekeningen. Wft wakkeren hun bijzonder aan ten proef te doen, en we zijn er zeker van, na een maand zullen ze overtuigd zijn, hoe voordeelig en genlakkelijk die bewerking voor hen ié. Het is le betreuren, dat veel van onze leden hun Schatkistbons in andere kanken hebben laten vernieuwen, wanneer wij die bewer kingen aan dezelfde voorwaarden deden. DU is inderdaad spijtig, en zou niet meer mogen gebeuren. Op die manier verwaarloost Ge de belangen van Uw bank, van Uw finantiën. Gelijk velen onder U weien, geeft de Bel gische Staat een nieuwe leening uit aan 0 °(0. We durven verhopen dat onze leden enkel in de Burgersbank zullen inschrijven. In 't ver leden ziju sorhmigen wel eens hun eigen in richting voorbij gestapt. Noemt dus Uw inschrijving in Uw bank,' de Burgersbank. We denken ook dal hef eenieders plicht is, wil hij ons bank vooruit- helpen, anderen aan te sporen bij ons, ia te schrijven, en op die manier, vurige propa gandisten te worden voor de Burgersbank, die we allen wenschen zien op le gaan, deu weg naar een bloei volle toekomst. 88S7 HET BESTUUR. Twee gewonden. Aanzienlijke schade. Donderdagnacht is, in de Waalhemstraat, le Schaarbeek, eene kleine fabriek van sva- genzeilon door een geweldigen brand ver nield geworden. In de benedenverdieping van 't gebouw was de stal ingericht van den eigenaar, den h. Bellemans, kolenhandelaar. De boven verdieping is door bedoelde fabriek, welke toebehoort aan den li. Knops, iu beslag ge nomen. Omstreeks elf uur wou de h. Knops raet zijn leerjongen de fabriek verlaten toen een brandende kaars, die eenvoudig op een boa ten iafel was gelijmd geworden, omviel en een geteerd wagonkleed in brand stak. De twee mannen poogden te vergeefs de vlam men tedpoven, maar verbrande zich da n bij aan de armen en de handen en moesten ia een apotheek worden verzorgd. In enkele stonden sloegen de vlammen over naar den paardenstal Tan den h. Bellemans, wiens drie paarden konden gered worden. Het geliecle gebouw werd weldra eea vuurzee. De brandweer van échaerbeek rukt*, aan en kon do belendende huizen vrijwaren. Enkel de zolderverdieping van hot linkage-.' legen huis werd ook. nog door liet vuur geteisterd. De schade is zeer aanzienlijk maar zou Joor verzekering gedekt zijn.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1