n l, Woensdag Öelol>. 1921 Vreemdsoorlig ongeval ia Brussel. DE A CM TUREN DA G Minlslarla van Spssrwep, Os bosladag van La Louvièra De beu! van Eslangrijke allruggslarij te Luik Geweldige brand 4e GstvrsamdiDgen in ds disasten vaa hst hsvi'ozen vleeseh te Brwsoux- Aankomst van Heonöers uit Buüschlanfl Kerkstraat. 9 en 22, Aalst. XXVII' JAARG'ANG NUMMER 2E3 Tel. 114 V> r7S-VSST T-b 8 CEMTiEMENWEKELIJKS 0.59 Uitgever: J. Va» NmwEt-Da Gatre? FL"» II. PI acidU3 ffeon opii,5S, onder 5,21 Eerste K. warlier den 8 Publiciteit buiton bet Arrondissement Aaist, zich to tot het Agentschap Havas,Adolf Jlaxlaan,i3, ta Brussel; 8, Piaca de ia Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londro3 E.G.4 Want ik wil en ik wil goed, vast én stevig. Dat zeggen veel katholie ke jonkheden in volle overtuiging en welberaden, om er dan ook sterk en kloek naar te handelen, Deftig en wel opgevoed, vol vinn en Seven, met gezonde hersens onder liet voorhoofd en met een goed en kloek hart in de borst, zoo zijn liet Goddank, knappe en flinke werkers. Bevroedende dat er altijd veel goed te doen is en te onderhouden, weten de dat tie strijd van het goed tegen liet kwaad zonder poozen noch af houden moet gevoerd worden; en diep overtuigd dat God lmn noch welstand, noch talenten gaf, om die knslbafe gaven in nietigheden te verbeuzelen, staan zij immer gereed waar er wel te doen is, altijd op de muren om het k waad te bekampen, gedurig in de weer om mede te wer ken tot wat het stoffelijke en zede lijk welzijn des volks aanbelangt. "Van de liefdadigheidswerken, zijn zij het malsche sap dat den vrijen wasdom moet onderhouden,de jeug dige warmende kracht, die ze weel de rig gedijen en bloeien doet. De ouderen, die de wegen en de haven weten, erkennen zij volgeerne ais stuurlieden, onder wier wijs be leid zij moedig arbeiden op het machtig'vaartuig, dat het volk op den ongestadigen tijdstroom dooi de jaren heenvoert. Z ij beminnen dat volk gelijk liet' behoort, want zi j kunnen zich toewijden aan het algemeen welzijn, zich opofferen aan wat waarlijk edel is. Weet het iedereen, dat er eene welberaden overtuiging, een kloek karakter en een goed hart noodig zijn, om té willlen en te kunnen ge lijk die jonkheden Weet men, dat zij veel in lmn eigen gevormd, ver vormd en hervormd hebben, 0111 zich aldus waardige mannen te maken Is men overtuigd, dat die uitgeleze- nen dan nog veel moeten kunnen verdragen aan ondankbaarheid, miskenning, tegenkanting, achter docht, afgunst, bedrog en wat nog al van dien aard, 0111 stevig, moedig rn werkend te kunnen blijven. Gelooft men dat Zoo ja zal men, niet ons gaarne bekennen, dat die jonkheden inderdaad uitgelezen, wiel en weerdig zijnen dat het voor stad of dorp een waar geluk is, zulke flinke karakters, zulke goed- willers tusschen hare bevolking te mogen rekenen. Al die het hart op de rechte plaats dragen, al die him volk lief hebben. aanschouwen met welbeha gen die karakter-schoonheid en groe ten eerbiedig hare weldoende weel de ;en schier onwillig is men geneigd om die weerde door een loffelijk gei oei van hoogachting te benijden. Men zou thans kunnen meenen, dat wij enkel een eerebewijzing doen aan de uitverkoren jongeling schap; O neen, er zijn meisjes en jufvrouwen die evenveel de waar deering en den innige dank van el- kendeen in hooge mate verdienen. Zedig zacht en stille werken zij, gelijk de lentezon, en, gelijk geuri ge madeliefjes tusschen het groe nende gras. groeien en bloeien hun ne werken tusschen het volk. Hun gewerkte is zoo blijde niet als dat der mannen, maar,wij meenen even edel en misschien nog- meer belang loos. Het is het teerder vrouwen hart eigen en ingeboren, goed te ple gen cu zidks natuurlijk en gaarne tc doen. Het staat lichter open voor medelijden en deernis, bet rekent heel zelden naar de uitkomst en is bijna uitsluitelijk bekommerd met hetgeuc nu te doen en te helpen is zoo geeft het zich geheel en ganseh aan het werk van den oogenblik en kan daarom in veel gevallen gemak kelijk dingen uitvoeren waartoe, zonder bijzonder inspanning, geen mannenhart bekwaam is. Het vrou wenhart, in ceiiigè gevoelens zoo uitborrelend is anders veel zedigër en stiller; en kan niettemin kloek aanhouden, doordien het gauw ge woon is aan goeddoen, het zulks met zijn eigen vereenzelvigt en al dus jarenlang, zonder afhouden of moeworden, genoegen vindt in an dorens geluk te helpen bewerken. Doch de echte grond, het ware princiep van al dat goed willen, van al die edele karaktersterkte en reine zielesehoonbeid is de godsdienst, die missionarissen schept en liefdezus ters verwekt; die bronne, de onuit putbare wijzen wij, aan alwie gene genheid voelt om die edele jonkheid in liare weerdige zelfopoffering na te strevendaar ga men eerst en dan de wereld in, gelijk de godvruchtige krijgsheld die eerst eerbiedig en be trouwend ter kerke knielt en dan manhaftig en onverschrokken ten strijde vliegt. Zoo poogt, zoo werkt, zoo ievert de uitgelezenc jonkheid onzer streek haar eeren wij diep en welgemeend, op haar steunen wij reeds nu ho pen en rekenen wij voor later; met haar willen wij mede de lange soms lastige maar immer zoet genoeglij ke baan in, die de zelfopoffering ons aanwees; aan liaar wijden wij graag dit huideschriftje, terwijl wij stille hopen dat er misschien nog zullen meêwillen en insgelijks vastberaden zeggen: ik kan. De Volksbode, Ds badinrichtingen van Spa. Bij zijn jongste bozo. k to Spa, heeft de li; Carton do Wiart, Eerste Minister, met het gemeentebestuur onderhandeld over de over name, door den Staat ran de badinrichtingen der stad. Spa is, voor het gansohe land, een echte nationale rijkdom in geneeskundig opzicht en wat betreft het klimaat, bezit deze stad even belangrijke rijkdommen als de voor naamste badsteden van het buitenland.'Zoo Spa op dit oogenblik niet moer den toeloop kent waarvan het tot voor enkele jaren ge noot, dan ligt zulks hoofdzakelijk aan het feit, dai de ontoereikende middelen der stad deze niet toelieten aan de badinrichtingen de aanhoudende verbeteringen toe te brengen, door den hedeauaagsche vooruitgang opge legd, en aldus al het mogelijk voordeel uit hare natuurlijke rijkdommen te trekken. Be Staat dient derhalve rechlstreeksch belang te stellen in dit vraagstuk om het goeden uit slag te brengen, ten einde het land met eene badplaats van eerste gehalte le begiftigen en aldus den toeloop van vreemdelingen, welke zich thans naar badoorden uer omliggende landen begeven, ten onzent aan te trekken. Dit is het doel, door de regeering nagestreefd bij haar besluit 0111, in beginsel dc bronnen en al de badinrichtingen door den Slaat te laten overnemen. Onderhandelingen zijn gaande om le besllissen op welke grondsla gen deze overname geschieden zal. Een spoorwegramp vermeden. Zondag werd een ernstig spoorwegongeval dicht bij het Noordstation le Brussel tijdig vermeden. Trein nr S, do sneltrein voor Milaan, had het station vorlaiea toen, ter hoogte der Rog ierstraat, het jachtwiel der lokomotief van hetgrocte «Klamme» type lt), loskwam. De geringe snelheid, 10 lot 12 km. per uur liet den machinist toe ter plaatse to stoppon. Do losgehaakte trein werd naar het station gelrokken vanwaar hij -43 minuten later in de beate voorwaarden kon vertrekken^ Zca uur lang moest worden gewerkt om de gebroken lokomotief, die het spoor versper de. weg te krijgen. De andere treinen liepen langs Laken, tot de Paleizen straat om. Het gevaar der vuurwapens Dat het altijd zeer onvoorzichtig is ?t huis wapensin het bereik van kinderen te laten, ia Zondag weer eens te moer gebleken. De 12jarigc jongen Frans üyterhooven, eenig kind der echtgonooten Uyterhoeveu, Neckerspoelsiraat, 141, was Zondag middag van de stad weergekeerd en naar boven ge gaan om zich uit tc kleeden. Hij zag een pistool liggen* dat zijn vader onlangs gekocht had, omdat men reeds twee malen gepoogd had te zijuent in te breken, en daar bij er de werking wilde van nagaan, irok hij deu haan over, met het gevolg dal liet schot afging en do knaap aan het voor- fd werd getroffen. Hij viel als een massa te gronde. Een dokter, in der haast geroepen, slelda vast dat de lcojrtl in de hersenpan was ge drongen. Hij diende den gekwetste do boste zorgen too, maar alles \vas vraefcleloos. Het rme slacbtoffor overleed 's avonds to 1 ure. IJTvaaHS r-^HrTgfcY .N3SEC.' fUr.mlHOItfUIIIHili De topa8sirig dor Wet op den acht uren arbeidsdag heeft reeds onnjjddeïijk werksta kingen veroorzaakt. Te Leuven hebben 4?' metsers, die aan den herbouw van twee vèinielde huizen op de Oude Markt werkzaam waren. Maandag morgend het werk laten staan. Zij willen 9 uren betaald worden olwél vragen zij eene loonsverhoogihg van 15 centiemen per uur 't zij 2,50 fr. in plaats var. 2,35 fr. Twaalf metsers die aan den bouw der Keurboekerij, Tr.ienschestraat, te Leuven, werkzaam waren, hebben ook hei werk ga- staakt. Zij eischen dat 10 uren zouden be taald worden voor 8 uren werken. 29 an dore metsers, die aan derzelfden bouw wer ken, zijn aan 'i werk gebleven. In de mijnen van Belle-Vue, Herstal heb ben de mijnwerkers reeds Zaterdag het werk stilgelegd, daar zij beweren dat de achturen wet slecht toegepast wordt. Volgens de mijn werkers moet de tijd van ophalen en afdalen mede in de acht uren begrepen worden. Het bestuurder mijnen is van tegenovergesteld gedacht en van daar de staking. Ook le Ledeberg-bij-Gent is eene staking uitgebroken in de fabriek Tlnberghien, Bel levuestraat. Dienst der postchecks Tijdens de maand September 1921 sic het aantal ingeschrevenen van 54.876 tot 58.103, hebbende een totaal bezit van 607.585.707-94. Tijdens dezelfde maand beliepen de in schrijvingen op de rekeningen meer dan vijf milliard 100 millioen franks, namelijk Stortingen 959.763.749-77 Overschrijvin gen (kosteloos) 3.233,606.583.90 Checks aan toonder 540.602.S7G.5uChecks op naam en allerlei 429.923.562-54. Het totaal der inschrijvingen voor do eer ste negen maanden van het jaar beloopt 39.822.215.691-26. Het weze bier aangestipt dat deoverschrij- \ingen en andere verrichtingen zonder go. bruik van geldwaarden 80 t. h. van dit to taal vertegenwoordigt. De zandingen onder oni3lag msi doorschijnend raam Het Beheer van Posterijen herinnert er aan dat de volgende schikkingen die bij het onlaugs gehouden Postcongres van Madrid werden aangenomen zullen, met ingang van 1 Januari 1922, in den Belgischen binnen- landschep, dienst en in het verkeer met hel buitenland worden toegepast op de zendin gen onder omslag met doorschijnend raam a) Het doorschijnend raam moet dcol uit maken van den omslag en met dezes grootste afmeting evenwijdig loopen zoodat het adjes van den bestemmeling zich In de richting dezer afmeting voordoet het moei zoodanig geplaatst zijn dat het afstempelen er r.iel door verhinderd wordt b) Het adres moet, zelfs hij kunstlicht, door het doorschijnend raam goed leesbaar zijn, en er moet kuncn opgeschreven worden De zendingen onder gansch doorschijnende omslag of onder omslag met open raam zulleu tot het vervoer niet meer toegelaten worden. De aandacht der betrokken fabrikanten en handelaars wordt, bovendien, gevestigd op het feit dal er, lot nu toe, aan liet beheer van Posterijen nog geen buitenraam door hetwelk het adres, bij kunstlicht, voldoende leesbaar was, werd onderworpen. Verkoop van sommige postwaarden. Om denoverachieltenden normalen voor raad der postzegels van 10, iu, 85, 40 en 65 centiem, waarvan het beurag, voor sommige, van dat der tegenwoordige frankeerpostwaar den verschilt, zooveel mogelijk op te ge bruiken, worden de kantoren verzocht voor- loopig geen zegels van 20 c., 25 o., 50 c., en 1 fr. meer lo verkoopen dan bij gebrek aan andere waarden of op uitdrukkelijke aan vraag van het publiek. liet frankeeren ten bedrage van deze vier waarden moet geschieden met bijeen te plakken zegels. Voorbeeld 10 c. plus 19 c.; 10 c. plu» lo 35 c. plus 15 c. of 40 c. plus 10 c. 65 c. plus 35 c. Er wordt in hel bijzonder aangeraden bij voorkeur den zegel van 05 centiem te ge bruiken tot aanvulling van liet frankeerport voor spoed-, aangeteekende of verzekerde stukkeu. Fransch Nationaal krediet Trekking van I Oklobar. Num. 7475626 al'Lsb. met 1.000.000 fr. 5906S22 500.000 fr. Nummers aflosbaar met 200.000 fr. 37 J 6079 50000!'S Nummers aflosbaar met 100.000 fr. 1153534 3125615 4015355 Nummers aflosbaar met 50.000 fr. 1450896 2380770 4040022 2251331 3225821 7747976 Al do andere nummers bosreprn in de uit. gekomen series zi;u allosbaar met 500 Ir. Aanhouding van den voorzitter der socialistische oud-strijders. Zondag namiddag e:i 's avonds werd het socialistisch Lokaal van La Louvièro door policie en gendarmen bewaakt. De socialisten waren eene betooging gaan houden naar Chapelle-lez-Herlaimonten toen zij vandaar terugkeerden waren zij erg opge wonden. Eeaigen wilden op de Martelaarsplaals wanorde verwekken, doch de gendarmen konden hen spoedig uiteendrijven* Z j vorm den dan kleine afzonderlijke groepje en trokken in verschilhge richtingen, de Inter nationale zingend. Op verscheidene plaatsen daagden zij de oud-strijders en anèere deelnemers aan de vaderlandscho betooging uit, doch deze hiel- don zich kalm. De voorzitter der socialistische oud-strijders gezel Lalieu die zich ook aan het hoofd van een groep socialisten bevond, daagde de Anlwerpsche oud-strijdera uit toen deze in den stoet voorbijtrokken. 't Bekwam hem echter slecht, want do Antwerpenaren gingen hem te lijve en hij werd zoo duchtig afgeranseld dat hij door een geneesheer moest verzorgd worden. Daarna word hij met de handboeien aan door twee gendarmen naar de gendarmerie geleid, terwijl twee gendarmen te paard hem tegon de volkswoede beschermden. Andere incidenten hadden niet plaats. Dé machtelooste blu3scliers riepen dan ook de hulp in van de brandweer vhd Vilvoorde, die onmiddellijk met al het beschikbaar ge tuig toesnelde. De brandweer moest zich echter beperken tot het vrijwaren dor privaatwoning van don heer Devos en do omliggende huizen. De zoon Devos was niet verscheidene man nen van do brandweer op oen dak geklom men om van daar hel vuur te bekampen, toen hij eensklaps, tengevolge van ec-no ver. koerde beweging, op een door de warjuta losgekomen zinken dakplaat viol on een vree- selijke wonde bokwam aan het been. Een paar redders droegen hem naar beneden waar een bijgeroepen geneesheer hem da noodige zorgen toediende. Een minder treurig hoewel toch pijnlijk ongeval overkwam oen duivenmelker, die een lOtal van zijn beste duiven verslikt vond. Na lang werken was eindelijk het gevaat geweken. Het werkhuis, de stapelplaats en een groot deel van liet woonhuis zijn een prooi van de vlammen geworden, evenals een groote hoeveelheid hout. De oorzaak is 011- bekond. Van de zeer aanzienlijke schade is slechts een deel door verzekering gedekt. Rossirin al. De intergeailieerde kommissie van Rijn land bad da uitdrijving besloten uit de bezette Duitsche gebieden, van generaal von Tess- mar, die zich in Augusti 1914 plichiig ge maakt heelt aan de moorderijen van Rossiguol. Sedert had de Duitsche kommissie bij do Hoogkommissie eene vraag ingediend, strek kend om gezegd besluit in tc trekken. De Hoogkommissie heeft geantwoord dat zij meent niet te mogen terugkeeren op dien maatregel. Zij heeft dan Duitaohen kommis- saria verzocht de bevoegde Duitsche ovor heden te verwittigen, dat zij zonder verwijl hoefden over te gaan tot de uitvoering van het hevel tot uitdrijving, in geval dit bevel tot heden een doode letter gebleven was. Bovendien heeft de Hoogkommissie liet ver zoek gericht aan generaal Degoulte, hoofd bevelhebber der bezettingstroepen, de noodi ge onderrichtingen te geven opdat de krijgsoverheid de uil voering bewake door het Daitsch bestuur, \an het bevel dat haar bctcekend werd. Een krach van anderhalf miljoen. Wij hebben gisteren gemeld, dal drie per sonen van Luik of omstreken aangehouden waren, wegens eene oplichterij welke de som van anderhalf miljoen zou overtreffen. De aangehoudenen zijojie genaamden Ghi- nio, Carré cn Evrard. Ghinio was tijdens den oorlog betrokken geweest in eene zaak van verduisteringen gepleegd ten nadeeie van het bevoorradings- koiniteit. Hij werd veroordeeld tol twee jaar gevang, doch weldra ora gezondheidsredenen in vcoricopige vrijheid gesteld. De tweede aangehoudene, Carré, van de firma Carrc en C'\ Davidstraal te Luik, werd terzelfder lijd als Ghinio aangehouden in de bureelen hunner handelsfirma. De darde, Evrard, handelaar, te Griveg née, leverde oliën aan de twee eersten. Hij had ook oen fabriek van scheikundige pro- dtikten le Angleur. Evrard was er in gelukt bij groote Anlwerpsche ffnnas belangrijke kredieten ;c bekomen. Hij kocht daar groote hoeveelheden oiie, betaalbaar op 60 dagen en verkocht ze aan de firma Gurré aan den prijs vau den dag. Zoo wist hij ook het ver trouwen te winnen van een groothandelaar dio heul 200,000 fr. toevertrouwde. Huiszoekingen zijn nu ook gedaan te Ti eux, waar de firma Carrc, eene fabriek had. Ghinio, Carré.en Evrard zijn le Liiik op gesloten. Daar de drie aangehoudenen te Luik en omtrek goed gekend zijn verwekt du zaak groote opschudding. Grimbergen-bij-Brussel Een gewonde. Aanzienlijke schade In den nacht van Zondag op Maandag heeft een geweldige brand in de raeksnischn schrijnwerkerij van den heer Devos, Van Ezclgemetraat, een algemeenen schrik ver- spreid onder de bevolking van deze arbei derswijk. Omstreeks 1 ure worden de echlgenooten Devos uit hun slaap gewekt door een dichten rook die in hun kamer drong. Op het eerste alarm daagde van nlle kanten hulp op, docli reeds stond de werkplaats, die verscheidene honderden vierkante meiers beslaat, in iicht- Iaaie. I o vlammen waren ook reeds tot eén stapelplaats eu een werkmanswoning over geslagen. Daar de schrijnwerkerij ingesloten ligt in nu groep woningen, dreigde het vuur een ech o rè-ojp te moorzaken. Hot parket van Luik onderzoekt thans eene zaak van ontvreemdingen gepleegd ton na» deels van dan dienst vau l et bevrozea vlaeacb te Bresaoux. Tot hiertoe kon geen enkel vaat feit bc» vonden worden tegen do verdachten, doch cc is le Brussel ook ee:i onderzoek geopend te gen zekere ambtenaars van üo algemeen® directie. Naar hel schijnt zou er voor meer dan 88.000 fr. gerobberd zijn. Ministerie van Landbouw Hoogst dringend advies aan de Hesren Landbouwers van Aalst Een tweede inschrijving voor het bekomen van (p3anta35*dap£e!en op afkor ting van landboawoorlogschade is geopend van lieden tot 5 October 1921, bij deu Hear Kamiel Dilute. Nieuwatraat, Aalst. 8693 liet Bestuur dor Paarden- on Veevcrdeolingakomrme. Een tweede inschrijving op afrekening van landbouwooilogsschade voor Hoenders bestemd voor de landbouwers der Stad Aalst heeft plaats van hedon af lot 10 October 1921, bij deu heer Kamiel Pilate, Nieuw- slraat, Aalss. Prijs100 fr. voor 10 vol wassen Hoenders, 00 fr. voor 10 jonge Hoenders Manden inbegrepen. Inschrijving niet minstens 10stuhs. 8729 Het Bestuur der Paarden en Veeverdeelingskommisiio. Goede vangst te Brasschaat Zondag namiddag terwijl da veldwachter Wujts op dienst was, bemerkte hij twee verdachte kerels, die niet eene koei, langs bosschen en eenzame wegen gingen. Dat kwam den veldwachter aardig voor, hij wachttu hen op den hoek eener straal af, en greep ze bij den kraag. Over deze rappe en onverwachte handol- wijze stonden beidon als aan den grond ge nageld, en zagen zich verloren. Ze verklaarden aan den veldwachter Wij hebben |je koei gekocht aan de Uoliandsche grens, van eenen Nederlander, voor 150 fr.; gansch den nacht zijn wij er mede op <ia baan geweest. De Nederlander is ons onbe kend. Het is eeue groote Hollaitdsche tweejarige koei, wit met zwarte plekken, geeft geen melk zij is waarschijnlijk ergens uit eene weide gehaald. De koei staal in de nabijheid van bet ge meentehuis, ter beschikkiug vaa deu eige naar. De dieven (of smokkelaars), zekere August Van den B., 27 jaar, van Conlioh, en Jan D., 24 jaar, van Antwerpen, zijn aangehou denen ter beschikking van don procureur des konings gesteld. Ahijd dezelfde onvoorzichtigheid Zondag namiddag waren twee knaapjes van Fiawinnebezig een stuk vin een rijwiel- kader vol te stampen met poeder, dat zij uit kardoezen haalden. Zij sloegen op de buis mot een hamer en oensklaps had een geweldige ontploiliag plaats. Beide knaapjes werden ton gronde geslingerd, doch zij konden nog builen krui pen en om hulp roepen. De löjarige Jozef Wiarae, was de. linkerbil gansch opengescheurd en een hand afgerukt de andere, Raoul Malhieti, 14 jaar oud, had kwetsuren over geheel het lichaam, bijzon derlijk aan de beenen. Ondanks alle zorgen is Jozef Wiame Maan dag in de schrikkelijkste pijnen overleden. De toestand vau Mailden is geruststellend»

De Volksstem | 1921 | | pagina 1