ONZE AMBACHTEN 6 aflil Donderdag öctob. 1921 Het nieuw Bisdom Eupen-Maimédy. Rond het Parlement Uit Congo terug. Aankomst van Hoenders uit Dulfsehiand Eon nieuwe brandramp te Assche. 1—- XXVII' JAARGANG NUMMER 233 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 33^.G5-^SLj^.33 8 CENTIEMEN WEKELIJKS Uitgever: J. Van Npwbl-Ds Gsm»? H. Bruno |Zon op5,59, onderS.19 Eerste Kwartier den 8 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 WETGEVENDE K1EZINT, VAN NOVEMBER 1921. Er was een tijd, een gulden tijd, dat in Vlaanderen elk werkman kunstenaar was. Op onze dagen nog staat men verbaasd, en terecht voor de ons overgebleven voorwer pen, die getuigen van de ervaren heid en het schrander vernuft, die 'den toenmaligen ambachtsman in hóoge mate bezat, en die wat meel is, van hem vereischt werden; im mers zijn aanneming in het Am bacht was voorafgegaan van ernsti ge proeven, en die proefstukken mochten pronkjuweelen, kunst schatten genoemd worden. Dit was de tijd der Gilden en Neringen; de tijd der Artevelden; de eeuw van Metsys en de IVaeghe- maekere; de bloetijd van Rubens en van Dyek. Siet ti jdstip der Re naissance van Duquesiioy, Al wie ambachtsman heette, had zich ver- ecnigt in machtige gilden, die niet alleen, desnoods, voor Vlaanderens vrijheid liet harnas aangespten, maar in vrediger dagen met hand en .tand, haar stoffelijk belangen wis ten te verdedigen, Ons voorouders elk in zijn am bacht waren op de hoogte hunner taak. Maar ook het waren mannen van studie en toewijding, vroede lieden, die zich geen moeite ontza gen, geen pogingen hoe zwaar ook te lastig vonden, om degelijk werk, kunstwerk te leveren. Nu zegt men allicht-: Koeken voor geld, doch men vergeet er vaak bij te voegen, dat liet ons volk, veelal, mangelt aan 'de noodige bekwaamheid 0111 onbe rispelijk. laat staan kunstwerk, te vervaardigen. Dat is zeer spijtig, maar, we zijn niet gewoon het volk te vleien, 't is de waarheid, Wij weten wel, dat jammeren en klagen 0111 den ouden goeden tijd, geen aarde aan den dijk brengt. Maar wij weten ook, dat die goede dagen voor den ambachtsman kun nen herrijzen, indien hij wil. Nog en overal hlijl't de werkman, die kan zijn stuk staan, in hoog aanzien en dwingt hij eerbied en bewondering af: nog vereert men in hem de stoere Wilskracht, de moed. dc liefde voor zijn stiel, die hem tot een mail van gezag verheffen. En niet zeiden ziet men zich de ar men werkmanszoon opwerken tot een man van talent, tot een genie, tot glorie en roem van 't Vader land Meeste standbeelden zijn op land. e meeste standbeelden zijn op gericht niet ter eere van den rijken stand maar aan landgenoten ge sproten uit de werkende klas. Een arbeider, die goed zijn vak verstaat, is altijd en overal zijn brood waard. Hij is dubbel meuscli De tijd aan studie en moeite be steed is geen verloren werk, maar de voorbereiding tot stoffelijken voor uitgang. Zijn Gilden en Ambachten ver dwenen in de plaats ri jzen op, door de katholieken gebouwd, ambacht en vakscholen, St. Lucasscholen en andere, waarin de glans der vorige eeuwen, in alle vakken, zal erop- liakkeren, indien ons volk de gele genheid. die het aangeboden wordt, wil aangrijpen. Ons volk beseft niet genoeg wat al heilzaams de katholieken voor den ambachtsman in leven riepen, en nog veel minder wat al opoffe ringen, wat al moeite en geldelijke uitgaven het kostte om zulks te ver wekelijken. Niet genoeg begrijpt de massa het nut, de ontschatbare weldaad eeuer Ambachtschool, En nochtans, hoe machtig veel draagt deze bij tot volksontwikkeling, om hel volk beter, geleerder grooter, te maken, het terug te voeren tot de tijden der groote kunstenaars, om onze kinderen een onafhankelijk beslaan te verzekeren, hen op té lei-. den tot knappe Meesters Van het Ambacht, Niet genoeg worden dan ook de stichters en bestuurders dezer prij zenswaardige instellingen voor al hun edel zwoegen beloond en beoor deeld; zij blijven meestal verborgen in de schaduw van hun prachtig werk; hun leerkrachten blijven be sloten in den eugen kring hunner leerlingen wien zij als hun eigen kinderen koesteren. Geen lawaai hier, geen ijdel lofgetuit. gelijk hij de socialisteu, maar ware liefde voor het werkmanskind, onbaat zuchtige hulp aan den vakman loffe lijk pogen om tot de oplossing van het sociaal vraagstuk te komen, naai de verheffing, naar de eropbeuring, naar de welstand van Vlaanderens werkersbevolking. Wij vragen het u in gemoede, arhieders, ambachtslieden Waren het liberalen of socialisten, die de bloeiende Sint Lucasscholen stichtten Waren liet liberalen of socialisten, die de seliolen der Ridders van clen Arbeid, de Vak- en Ambachtscholen in liet leven riepen Waren liet liberalen of socialisten, die huishoudscholen, land- en tuin bouwscholen hij honderden, overal deden bouwen en mét eigen geld onderhielden Noemt mij ëéne, ééne enkele school, door blauwe of rooden opge richt Schelden en tieren op paters en nonnekens, ja, zoo veel ge wilt; - spotten en smaden op priesters en katholieke onderwijzers, ja; vloe ken en bulderen op de dompers, ja, 't steekt op geen vloek; loka len en paleizen oprichten 0111 het arm volk te laten dansen, te drinken en de jeugd te bederven, - banken en kooperatieven stichten met geld der arme drommels, om de cheffen vet te mesten, ja. Maar één enkel steen voor den ambachtsman, neen; één enkele school voor de jonkheid, neen; wat zeg ik geen stukje alm, geen schrijfboek, geen griffel, NIETS voor het arm werkmanskind, dan bal, drank en vooruit naar het ver derf Ziedaar de aardige liefde van 't sodalismus voor de werkman in het bijzonder, en voor den am bachtsman in 't algemeen, Vergeet het niet, verstandige le zers Bewondert de vruchten van het katholiek Vakonderwijs, hetwelk lijk een weldoende zon zijn warmen glans over het aardrijk spreidt; die scholen gesticht voor u en voor uw kinderen, 0111 knappe ambachtslie den te vormen, mannen, die.'door lnm bekwaamheid, alle vreemde me dedingen uit fabrieken en op wer ven moeten verbannen: die scholen, niet gesticht uit winstbejag, maar uit zuivere, innige liefde voor het Volk, en die niet alleen de zedelijke maar de stoffelijke welvaart van Belgie, 011s onverdeelbaar Vader land, zullen bespoedigen, indien ge de pogingen der knappe katho lieke stichters en bestuurders waar deert en ondersteund. Deze waardeering zult ge uit drukken, niet in woorden, doch om zetten in eene daad van erkentelijk heid. die u zal tot eer strekken, die zal getuigenis geven van de dank baarheid van 't Vlaamsche Volk voor zijn weldoeners de timmerlieden zullen nagelen, de smeden hameren,, de tapijtsiers kloppen, de kuipers bonken, op den kop van den vijand. Allen zullen in November voor de katholieken stemmen 1 Verandering van garnizosn. De ruiterij-school die op 'töogenblilc te Ten'ueren gehouden wordt -zal overgebracht worden naar Biasschaet den 16 November aanstaande. Strijdersfonds. Het zou kunnen gebeuren dat, bij de afle vering dor boekjes, zekerofsedemobiliseerden meenen dat er een misslag begaan werd in bet vaststellen van hun rechte op aandeel in het Strijderfonds. In bot algemeen belang, en om geen scbada to berokken aan -hun makkers, wor den da gedomobiliseet-'den, dia bij de ont vangst vjii liuu boekje zouden tncenon be nadeeld te zijn, veizootit goene klacht in lo Jisnen voor 1 April 1922. Op die voorwaarde alleen zullen de buree- ien 2500 boeltjes per dag kimden afleveren. In zijn laatste ziiting heeft de Beheerraad eenparig besloten dat de klachten enkel zullen in aanmerking genomen en onder zocht worden le beginnen vanaf 1 April 1922. Wat de Banken betreft dio overeenkomstig artikel G van de wet van 10-8-21 begeeren aangenomen tewordeo, deze worden verzocht zich in betrekking te stellen 111 t bet Secre tariaat van bet Fonds, Congresstraat, 21, Le 3russel. De hoofdvoorwaarde tot aanneming is dat de inlrestvoet voor do laening niet 111 er dan 1/2 0/o hooger zijn dan de interestvoet van do Nationale Bank voor leeningen op Staats fondsen (minimum 5 1/2 0/'o). Die interestvoet werd aangenomen door het Vennootschap voor Voorschot aan de slrijers, en er kan diensvolgens geen spraak van zijn Banken aan te 'nemen die tegen hongeren interest leenen. De drama's der luchtvaart Vijf personen verkoolt! Uit Londen wordt geseind-4 Een vliegtuig van groote afmetingen is van cene hoogte van 200 malers neergeploft. Het schoot iu brand en de vijf inzittenden kwamen in de vlammon om. Toen dit schrikkelijk ongeval zich voor deed heersohte er een windstorm. Men denkt dat deze de ramp veroorzaakte. Een sergeant die kat vliegtuig had zien vallen, snelde naar het brandend gevaarte en trachtte met bijlslagen een uitweg voor «ie ongelukkige passagiers te maken. Doch de vlammen dreven hem achteruit, en liet was slechts uren nadien dat men de verkoolde lijken ouder het stalen geraamte van hel reusachtig vliegtuig kon uithalen. Ooggetuigen verklaren dat het vliegtuig een kring beschreef, toen zij plots een ont ploffing hoorden, en de lucht vogel, omhuld met een dikke rookwplk, zagen naar bene den storten. Een herderlijk schrijven van Z. Em. den Aartsbisschop van Keuion aan drie Dekens van het Bisdom. Z. Em. Kardinaal Schulle berichte bij schrijven, hetwelk gedeeltelijk van den kan sel voorgelezen werd, van 24 September aan de dekens dar dekenijen Eupen, Malmédy en St. Vith, dat de Bulle der oprichting van het nieuwe dioces Eupen.Mahnedg verzonden is aan Zijne Excellentie den Pauselijken Nun tius te Brussel, en dat de Nuntius met de uitvoering van de Bulle is belast. Door dezen maatregel wil de H. Stoel, zooals hij schrijft de gemoederen tol rust brengen en alle oor» zaken van wrijving, uit den loop der dingen en onafhankelijk van den wil der nienschen ontstaan wegnemen. Voorts sehryft Zijne Eminentie lk versoek UEvv. vriendelijk, aan alle eerwaarde geestelijken van uwe dekaoaten te willen zeggen, dat zij de oprichtiug van het bisdom Eupen.Malmédy, met Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid den bisschop van Luik lot titularis, bebooren aan le nemen met met denzelfden e rbied en dezelfde gehoor zaamheid, waarmede ik mij aan dien maat regel des Heiligen Vaders onderworpen heb. Wij moeten den wil der goddelijke Voorzie nigheid aanbidden, ook thans nu wij smar telijk worden beproefd, thans, nu ten gevolge van politieke beroeringen, drie van de hoste dekanaten van ons aartsbisdom van Keulen worden afgescheurd. Mijn laatste herderlijk verzoek aan al de trouwe geloovigen van uwen Krcia, die thans ophouden, tol het aartsbisdom van Kenlcn tc behooren, is, dat ook zij, met hun overer felijken eerbied voor het gezag van den Paus, diens besluit mot nederige onderwerping mogen aannemen. Aan de eerwaarde geeste lijken en aan al de geloovigen uw dekanateu zend ik lol'afscheid mijn herderlijken zegen, en ik geef hun de verzekering, dat ik met zal ophouden te bidden voor 't heil hunner zielen, (Get.:) CARL JOSEPH, Kardinaal SGillLTE. Ce parochiekerk van Malmédy, kathedraal van het Bisdom Mgr. Nicotra, Pauselijk Nuntius, heeft aan de Iloogcerw. lieer Dekens een afschrift der Bulle toegezonden, alsmede een bega- leidend schrijven, luidens hetwelk dc Paro chiekerk van Malmédy verheven wordt tot kathedraal van het nieuwe bisdom. Den/II dezer maand zullen in die kerk de intronisa- lie van M^r Hutten en de huldiging door den Clerus plaats hebben. EEN WEDERZIEN Minister Franck bezoekt zijne cel in het gevang van Bonn De heer minister van koloniën die Maan dag in gezel chap van Mevr. l-ranck in het bezet gebied verbleef, heeft van de gelegen- geid gebruik gemaakt om in de gevangenis «an Bonn de cell te bezoeken, waarin hij op gesloten werd, alvorens naar Celie Schloss to worden gezonden. M. en Mevr. Franck waren bij dit bezoek vergezeld door M.' Perier, afgevaardigde van de hoogere iulergeallieerde commissie. Ten 10 ure aan bet gevang aangekomen, werd hij met hoffelijkheid dooi den gavange- r.isbestuurder ontvangen. Do tegenstelling tusscben het tooneel van nu on dit van voor drie jaren was opvallend. Toenmaals werd hij op ruwe manier beje gend. Thans is hij 's koning» minister. Een Fransche soldaat bood de wapens en de Duit- sche bestuurder was zoo klam als hij zich destijds tartend toonde. De minister begaf zich naar de cel van en kele voelen vierkant, dio hij op de tweede verdieping van hel gevang betrokken had. Een raampje op acht voet van den grond verleent den toegang tot wat lucht en wal licht. Een ijzeren bed en een bankje vormen de eenige bemeubeling. Vandaar ging hij naar de koer waar de gevangenen wat wand9l.cn mochten. Do minister had een onderhoud met gene raal Baltia, to Malmédy en met baron Rolin- Jacque.nyns, Belgische koog commissaris te Coblenz, voor zijn terugreisnaar België. Hot geschil tusschen Kamer en Ssnaat Minnelijke schikking. De Senatoriee'.e kommissie van binnen, laudsche zaken vergaderde Dinsdag namid dag onder het voorzitter schap van baron de Favereau. Zij-moest uitspraak doen over de minnelijke schikking door M. Berryer voor gesteld, strekkend om het gronobegin van hel provinciaal vrouwenstem recht te erkeu- nen, doch de toepassing er van voor vier,jaar te verdagen. Dë linkerzijde heeft zich bij dit voorstel aangesloten, dat dan ook aangenomen werd. Na deze stemming heeft de rechterzijde evenwel den tekst verworpen van de wet op de inrichting der provinciale kiezingen, zoo als zij door de Kamer gestemd is. De kom missie heeft dezen tekst verworpen met 5 stemmen legen 5. Wat er ook van zij, men kan van nu af met zekerheid voorspellen dat het geschil lus. schen do twee wetgevende Kamers op 't punt is van bijgelegd la worden. Da Kamerkommissie dar XXI. De Kommissie der XXI der Kamer zetelde Dinsdag gansch don namiddag. De herzie ning der artikels der Grondwet den Senaat betreffend, werd omstandig besproken De bespreking liep hoofdzakelijk over het stel sel der katogories van kiesbaren, door de Kommissie van den Senaat voorgesteld. Er werd desaangaande geen besluit genomen, doch, t' akkoord met het bureel der Kamer werd er besloten dat de openbare zitting der Kamer voor Donderdag namiddag bijeenge roepen lot Dinsdag aanstaande zal uitgesteld worden, 't is te zeggen tot na den Senaat uitspraak zal gedaan hebben over de han gende kwesties. Aankomst van do - Anvorsville. Dinsdag namiddag rond half drie is de Belgische stoomboot Anvcrsvillevan Congo te Antwerpen aangekom, met 143 passagiers van eerste klas, 74 van tweede klas 011 4 van derde klas. Tusschen de passagiers bevonden zich heel wat lerugkeerendc missionnarissen, aan wier gelaat hel gemakkelijk te zien was, dat het klimaat hen niet al te best had gedaan. De A nversville heeft eene uiterst voor spoedige reis gehad en brengt benevens eene volle lading allerlei koloniale produkten ook nog SöO kilos goud mede. M. Mees, die als ingenieur van de C1* Cotonnière Cougolais, eene rondreis heeft gedaan, keert zeer voldaan terug, llij schat do tegenwoordige katoenopbreugst 111 Congo op meer dan 2U00 ton, bruto katoen. In de L'elle en wel voornamelijk le Kunboleo is men nu ook begonnen mei proefnemingen die goeden vooruitgang maken. Tc Tbyaville werd door den werkman Broguiez, een Waal, een toestel uitgevonden, hetwelk uitgewerkt werd door'«len ingenieur M. Goffinet, waardoor ladingen met groote gemakkelijkheid op eene helling van 89 mil" limelers kunnen voortgedreven worden. Men weet reeds lang dat in onze kolonie- eene groote kwestie moet overwonnen wor den namelijk de moeilijkheid van vervoer iels wat herhaaldelijk re.9ds door den Mini ster van Koloniën in zijne conferenciën word aangehaald. Hot gedacht is vooruilgezet geworden van groote vlotten te maken. Te Stanleypooi ii koil geleden een dier vlotten aangekomen, dat vervaardigd was door oenen Frarischmau. Hel vlot bevatte eerstens 225 kubieke melen kout en kwam van P.audouduu. Daarenboven waren oj) het vlot nog 10 ton copalyoui ge laden. Als tweede vervoermiddel worden kleine sleepbooten aangewend, waarvan de macbie- nen van 30 paardenkracht, bij middel van palmolie worden iu gang gehouden. Deze sleepbooten, die zeer nauw aan elke bewe ging van het roer luisteren, sleepen oen lichtorschip, geladen met 10 ton, dat alsdan eenen diepgaug heeft van 35 centimeters on wel met eene snelheid van zesknoopen, al/0.3 ia het aan deze vaartuigen toegelaten de kleinste rivieren te bevaren. Da maatschappij Manu-Gongo, eene afdec- ling van dc Grain works Cie. levert in de haven van Matadi reeds groote diensten, zoo danig dat uicer dan waarschijnlijk toeko mend jaar, dezelfda diensten zullen ingericht worden te Boma en te Kinshassa. Wat dc haven van Matadi zelf betreft, deze beantwoordt niet meer aan de handels drukte die er tegenwoordig heerscht. Greota veranderingen zullen noodig zijn om toe la laten van magazijnen te bouwen, ook moet de pier grooter gemaakt worden om loc ia laten da', acht stoorabooten er cene aanleg plaats zouden vinden. Een erger nieuws wordt ons overgebracht, namelijk de woinige eerbied die de zwarte bevolking nog heeft voor de blanken, vooral in de groote distrikten. Voortdurend gebeuren iu de sleden diefstallen, dio doorgaans onge straft blijven en men vreest dat hot wel eens tot een ulgemeerien opstand zou komen, zoo er niet krachtdadig wordt ingegrepen om verandering aan dezen toestaud te brengen. Men zal zich herinneren dat reeds herhaalde lijk de in den laaislen tijd terugkeerende kolonialen, van eenen algeinecutn opstand gewagen. Ministerie van Landbouw Een tweede inschrijving op afrekening van landbouwooilogsschadc voor Hoenders, bestemd voor de landbouwers dor Stad Aalst heeft plaats van heden af tol 10 Ooiober 1921, bij den heer Kamiel Pilate, Nieuw* straat, Aalss. Prijs100 fr. voor 10 volwassen Hoenders. 90 fr. voor 10 jonge Hoenders. Manden inbegrepen. ïnsohrijving met minstens 10 stuks. 8729 Het Bestuur der Paarden en Veeverdeelingskommisai». Maandag nacht is een geweldige brand uitgebroken, die op enkele stonden oeno groote uitbreiding nam, in de belangrijke hoeve der landbouwers Meert, op 't gehucht Buda, drie honderd meters van 't kruispunt der steenwegen van Dendermond» en van Brussel-Geut. Üe vlammen sloegen reeds door het dak, toen de geburen liet onheiil zagen. De brandklok klepte en var. allo kan- ten kwamen de landbouwers toegesneld. Met moeilo kon het vee gered worden, liet duurde niet lang of gansch de hoeve stond in laaie vlatn. De brand werd moedig bestreden bij middel van eemers water. Na drie uren wer ken konden de redders den brand afsnijden, die zich reeds aan cea naburig huis meege deeld had. Voeder en alam zijn de prooi der vlammen geworden. Niets van den inboedel der hoeve kon gered worden. De schade be loopt 30,000 fr.; er beslaat gedeeltelijk» verzekering. Ongelukken van personen zij» niet le betreuren. De gendarmerie van Aasch» is ter plaats gekomen en heeft een onderzoek geopend om de oorzaak van den brand vast le stellen. Bloedig kermisfeest te Pepingen Twes dorpelingen gekwetst. In een danszaal te Pepingen bij Hall» waren, ter gelegenheid van de kermis, tal rijke dorpelingen bijeengekomen Plotseling: ontstond twist tusschen verscheidene dan sers, doch de rust kon «nel worden hersteld. Omstreeks middernacht keerde de 31jarige J. B. L., wonende te Kester, huiswaarts, toen hij onverhoeds door verscheidene man nen werd overvallen en mishandeld. L.., in woede ontstoken, trok zijn mes en brachl Erniel V. en Frans D., uil Pepingen, gevaar lijke steken toe. De gekwetsten moesten dadelijk naar het hospitaal worden gebracht» L... werd door de rijkswacht aangehouden en opgesloten, ter beschikking van het gerecht. Hel onderzoek wordt voortgezet»

De Volksstem | 1921 | | pagina 1