ffiinislerie nan Landbouw De strijd ia Klsla-Azii Bmr: Vefsiag owr des Icestand «aa den Landbouw, eMc September 1971, vo'gens de verslagen der Staafslafiüboiiwlinndigen. Door een inbreker gedood EEN SLECHT BEGIN- Nog Co incidenten van La Louvière. EEiMlGE OM IN GOEDE REDENEN TE SCHRIJVEN OP DE ft Een drama ïe Cuerne Congres oer Mutualisten inteekenaar De Iersche kwestie, Het Marokkaanse"!) wespennest HERFST KUUR 'sa WeevgcsteltenU. Re groote droogte dor voorgaand# maanden, en van 't jaar .1921 in 't algemeen, heeft ,in September voortge. duuju. De zeldzame regenvlagen, alhoewel bed nuttig en gunstig, zijn gansch onvol doende geweest. J)e temperatuur integendeel is warm gebleven en de droge winden heb bon alras het weinige regenwater uit de vcl- don doen verdwijnen. Het weer heeft de vernietiging van het onkruid begunstigd. Einde September is er wal nachtvorst geweest. Stand der Gewassen. In de goede land bouwstreken bekomt men als gemiddelde opbrengst 5,500 kil. tarwe en wintergcrsl per hectare. De kleine hoeveelheid regen heeft zekere planten ecnigzins doen heropbloeien, onder andere de weiden, beeten, late aardappelen, enz. De inlichtingen nopens den aardappel oogst verschillen veel volgens do stréken. Id 't algemeen zijn de knollen klein gebleven. Hit zekere streken meldt men opbrengsten die henoden hel gemiddelde blijven, elders is de oogst beier. De kwaliteit is in 't alge meen goed. Wat do suikerbeeten betreft, zal de hooge suikerrijkheid gedeeltelijk de vermindering van de gewichtopbrengst vergoeden. Do kolliesuikerij heelt in 't algemeen vol doende aan de droogte weerstaan; ook beeft de oogst een goed uitzicht. Do tabakoogst is bepaald onvoldoende. Uitgenomen daar waar er regen viel, laten do rapen en de spurrie veel te wenschen over. De weiden worden weer groen; maar be halve in de lage tn natte gronden, leveren ze betrekkelijk v.cinig voedsel op. Op vele plaatsen is hel vee weer gestald en op winter- rantsoenen gezet, daar de weiden niet genoeg meer geven voor hel onderhoud der dieren. Re jonge klavervelden laten in 't algemeen veel te wenschen over. In do plaatsen waar het meest geregend beeft, zijn de grondbewerkingen zeer gevor derd en de eerste zaaiïngen van wintergra nen zijn in de beste omstandigheden uitge voerd geweest. De laidbouwers erkennen al meer en meer de voordeden welke het gebruik fvan uitge lezen zaaizaden oplevert. Ten einde hot ge bruik van inlahdach verbeterd zaaizaad te verspreiden, heeft het Ministerie van land bouw vele proefvelden aangelegd die bezaaid Rijn met uitgelezen zaaizaad in hel land voort gebracht. De ekonomische omstandigheden helpen mede om het aanwenden van landbouwma- cbieoen al meer en moer in te voeren. Het gebruik van den zaaier wordt algemeen. De JHoiceuUuur-jneeting te Qembloox ingericht 24 tol 27 September, hoeft aanmoedi gende uitslagen opgeleverd, en heeft doen blijken dat de door tractors gedreven werk tuigen steeds beter benuttigd worden voor de veldwerken. Ten einde in de Lente vroegtijdig liet voe deren van het vee te verzekeren, heeft men weei inkarnaatklaver en voederrogge gezaaid. Dieren. Ingevolge de voederschaarste, bijzonder zeer groot in de zandstreek, de hooge prijzen der handelsvoedingsmiddelen £ii den afslag van het vee, is het dierenbe ulrijf ver van winstgevend. De melkopbrengsl is sterk verminderd. Marktprijzen der bijzonderste Landbouw- producten. De prijsveranderingen der landbouwproducten zijn talrijk en ongewoon met neiging tot afslag. Ziehier, volgens de toeslamJen, de prijsscbomnielingen van de bijzonderste landbouwproducten gedurende de maand Der 100 kgr. tarwe, 67 tot 70 fr.rogge 60 tol CS; haver 00 lot 65; wintorgerst 60 tot 65; paardenboonen 70 tot 75; aardappelen riO lot 45; slroo 7 tot J1weidehooi 30 tot A'ö\ klaverhooi 50 tol 55; gezwingeld vlas 730 tot 800. Het stuk eieren 0,60 lot 0,74. l'er kilo boter 13 tot 14; mager vee 1,50 lot 2 fr.; half vet vee 2,50 tot 3 fr.; vel vee 3,50 tot 4 fr.; kalveren 4.50 lot 5 fr.; vette varkens 4 lot 4,75. De handel in paarden is gering, met algc- mecne neiging tot daling voor gewone cherén. De uitgezochte fokdieren van goede afstam ming woruen altijd duur betaald. Maandag avond werd de gemeente Bar- cgon (proT. Luik) door ecne vvreede misdaad in opschudding gebracht. Toen de landbouwer Pieter Dozeau, 68 jaar oud, met zijne vrouw en dochter van een feest thuis kwam, verraste hij een kerel die poogde langs een venster binnen te drin gen. Op het geroep van Dozeau trok de kerel een revolver en loste drie schoten op Dozeau. Deze kreeg de drie kogels in do borst en stortte dood ten gronde. Vooraleer vrouw Dozeau en hare dochter alarm hadden kunnen geven, had de moor denaar reeds de vlucht genomen. De gendarmerie was kort daarna ter plaats en deed eene klopjacht in den omtrek, doch er was geen spoor van den lafïen schurk meer te vinden. Het parket van Luik heeft ter plaats een onderzoek gedaan. De Quest door een tempeest over vallen seint om hulp. Uit Lissabon wordt gemeld dat de Quest het schip waarop sir Ernest Shackleton de reis naar den Zuidpool onderneemt ter hoogte van kaap Roca door een hevig tempeest overvallen is. Daar het schip vruchteloos tegen de woelige zee worstelt en zelf gevaar ioopt te vergaan, werden noodseinen gezou- den. Een groole sleepboot is uit Lissabon ter hulp gezonden. s raCfcR:it scacan 'I Is er Maandag avond In de gemeente raad van Doornijk hevig toegegaan. Een katholiek raadslid, M. Carton stelde voor, eene toelage van 50 frank te stemmen, voor de vlaggen der oudslrijders en inva- lieden van La Louvière. In een heftige redevoering stelde hij. de genen aan den schandpaal, die te La Lou vière den Duitscher Sassonbach hadden op gehemeld en de invalieden afsloegen, i Gezel Nèves, socialistisohe schepene, be streed dat voorstel en maakte op zijne bleurt den lof van Sassenbaoh. Een oorverdoovend rumoer ontstond. Ton slotte werd Ijet vpor- stel gestemd door de katholieken en liberalen tegen de socialisten. Een nieuw incident had later nog plaats, daar M. Wiebaat, burgemeester, weigerde de hand te drukken aan gezel Nèves. De zitting moest onder de groolste op schudding geheven worden. !S J i4" VERVOLG. Maan aan welk doel konden die herhaalde pogingen beantwoorden, waarvan het eenige resultaat was geweest, dat z.e het jonge meisje hadden doen schrikken Het over komt ons dikwijls, dat wij een oorzaak ont dekken, door de gevolgen te onderzoeken- Wat nu was het gevolg, dat deze aanslagen hadden te weeg gebracht Do eerste had Edith een buitengewonen schrik veroorzaakt de tweede had een minder sterken indrukop haar gemaakt tot nu toe had het gevolg «leohls op haar alleen gewerkt. Maar de derde aanslag want daardoor alleen kon ik mij haar kreet van schrik verklaren bad haar vader en mij onze kamers doen vea'aten. Zoodra ik hierover begon na te denden, ging er een licht in mijn gsest op. Ik begreep eensklaps dat de op Edith ge- pleegde aanslag als wezenlijk doel had, teenszina om het jonge meisje zelve (kwaad to doen, maar eenvoudig om mij uit mijn Earner to lokken. Terwijl ik met behulp van deze verklaring wij het geheim trachtte te ontcijferen, on derstelde ik, dat de uiij [bespied had, toen ik mijn deur achter Van Hoek sloot en in mijn learner terugkeerde dat hij vervolgens na mij tijd genoeg gelaten te hebben om mij te bed te bed te begeven, maar zonder mij te veroorloven vast in te slapen Edith had aangevallen, daarbij de voorzorg gebruikende Ter gelegenheid der kermis was er alhier in de herbergen veel beweging. Maandag avond, rond 10 1/2 ure, was op wijk Kalficek, in de herberg - De Drille, - gehouden door Karei "Mallfait, ook veel volk. Daar bevond zich ook de -iOjarige Theofiel De Poorter, landbouw werkman, in dienst bij Remi 1de. De Poorter was dronken en zijne onzedige gesprekken waarmede hij de verbruikers las tig viel, werkten erg op de zenuwen van den herbergier, die den man verzocht zich stil te houden of anders dat hij hem zou buiten zetten. De Poorter wilde nu met den 23jarigen Jeroom Sandra, wonende Brugsohe Steen weg, te Korlrijb, worstelen. De herbergier kwam van achter zijnen toog, nam de Poorter vast en wierp hern aan de deur de dronkaard had echter Sandra zoo geweldig vast dat hij ook op straat werd getrokken. Daar ontstond een gevecht tusschen De Poorter en Sandra de eerste die dronken was moest het onderspit delven'en tuimelde ten gronde. Echter hield hij Sandra stevig bij zijne broekspriet, dio zich niet kon los maken. SanJra bracht de vuilaard geweldige sla gen op bet hoofd en het aangezicht toe, waar bij ten slotte De Poorter moest loslaten. Sandra keerde daarna in de herberg terug en zegde - Hij zal mij nu niet meer aan vallen, ik heb bet hem daar eens goed gege- ven m Toen andere personen later de herberg verlieten, vonden zij De Poorter levenloos in een grooten plas bloed liggen. Do veldwachter ontboden, deed het lijk van de Poorter naar het doodenhuis over brengen. Dinsdag morgend heeft de veldwachter, vergezeld van de gendarmen van Korlrijk, na een eerste onderzoek, Sandra in zijne wo ning aangehouden, liet parket van Korlrijk is t6? plaats geweest. Xlieopliile Stevens WisseEagent Onderwijsstr., 16, Aalet, aanvaardt van heden af de inschrijvingen op de nieuwe Belgische leening tj °/t aan 09 per honderd. 8709 haar deur open te laten ten einde snel te kunnen ontvlucktea en ook opdat de kreten van het meisje beter gehoord konden worden. Na er in geslaagd te zijn fhaar schrik aan te jagen, was bij de trap van den linkervleugel afgesneld, door de bibliotheek en de eetzaal geïoopen en vervolgens langs de trap van den rechter vleugel weer naar boven gegaan ongeveer op den zelfden tijd, dat ik zelf de kamer van Edilli bereikte. Eindelijk in de verbeelding, dat ik den Grooten Hesper onder mijn hoofdkussen be- waarhe en dat ik hem in mijn baast Edith ter hulp te snellen, daargelaten bad, had hij erop gerekend, zonder slag of sloot onzen schat in bezit (e kunnen nemen. Zoo deze onderstolling de ware was, maakte ik daaruit op, dat bet plan van den dief zeker geplaagd zou zijn zonder deo verslandigen aandrang van Van Hoek, toen bij mij overhaalde den diamant weer aan mijn pols te bevestigen. Terwijl ik mij aldus verklaarde, wat er had kunnen gebeuren, kwam mij een gedachte in den geest, die mij sterk trof. De dief was dus bedrogen uitgekomen, toen hij den dia mant niet onder mijn hoofdkussen vond, maar in dat geval had hij misschien de hoop nog nïot opgegeven zich van den diamant meester te maken. Misschien had bij de kamer niet eens ver laten Misschien hield hij er zich op dit oogenblik verborgen. Zog hij zich in de kamer bevond, wat Was er dan gemakkelijker dan er zich verscholen houden Het gordijn dat do vensternis verborg, de reusachtige kast, bet haakje; de TE NAMEN. Het achtste congres door den Landsbond Zondag laatst te Namen gehouden mag een ware triomf lieeten 's morgens zijn meer dan 500 afgevaardigden, van al de kanten der provincie opgekomen, vergaderd. M. Altout heet hun hartelijk welkom en brengt hulde aan «Je onverpoosde werkzaam heid van den Landsbond. Daarna geeft een afgevaardigde van elk der vier verbonden der provincie een kort overzicht der werkzaamheden sinds den oor log met lierheid en genoegen melden wij den prachtigen vooruitgang van 't Verbond van Namen, dat zijn getalsterkte van 3000, begin 1919, op 7028 leden bracht. M. Moyersoen, voorzitter van den Lands bond, geeft een kort, doch zaakrijk over zicht van het voorstel betreffende de sociale verzekeringen hij toont al het goede dat wij er mogen van verhopen, doch ook de scha duwkanten zekere bepalingen, die als on vermijdelijk gevolg de vernietiging onzer vrije werken na zich slepen zouden, moeten krachtdadig worden bekampt. Door verdub beling van ons ledental en onverpoosd wer ken reddon wij de bedreigde toekomst onzer duurbare werken. De warm toegejuichte spreker eindigt kort na half uur. Een weinig later, vormt zich de stoet der mutualisten wij tellen 86 vaandels, vlaggen en kartels, waar rond meer dan 1200 man nen waren geschaard. De ruime zaal van den schouwburg, Lombaerdslraat, was te klein om die menigte plaats te verleenen ontel baren moesten zich op dan koer voor de ruim geopende deuren schikken. Op het vertoog hadden plaats genomen Z. I). Ugw. Mgr Heylen Z. E. II. Kann- Debois, Tharcisrus en Gorneillc; MM. Mélot gevolmachtigde minjsierA. de Pierpont! ■Senator Waseige eh Petit, leden der be stendige deputatie.;, do E. H. bestuurders der soeiale weiden'';1 gemeenteraadsleden enz. enz. E. II. Eeckhout, bestuurder van het Secre tariaat, handelt over hel veelomvattende pro gramma van den Landsbond en toont op tredende wijze de diepingrijpende en vrucht bare werking der ehristene mutaaliteiten in het edel werk der volksverheffing strijd te gen tering, geslaoiitzieklen bescherming van moeder c-n kind, onderwijs der gezond- heidskunde verstandige ontwikkeling en veredeling van ons volk. M. Melot, in een meesterlijke redevoering, toont welke onschatbare zedelijke diensten de mutualiteit in 't verleden bewees, en hoe men in de verkleefde en onbaatzuchtige wer king der mutualisten de redding onzer wer- ken moet vinden. Monseigneur Hèvlen wensoht desprekers geluk en dankt zè voor hunne heilzame lés sen en prachtige onderrichtingen; steeds mogen de clnislene mutualisten op den steun der Belgische bisschoppen rekenen deze schatten hunne heilzame werking, op chris ten grondvesten gesteund, naar waarde; al de afgevaardigden/uilen hunne edelmoedige medewerking aan dit verheven sociaal werk bljjven verleenen en trots allo moeilijkheüon zal de zege hun hooren de christelijke liefde bron hunner sterkte eu vruchtbaarheid ii 1) Werkt mede aan bet consolideeren van 's lands vlottende schuld 2) Vermeerdert zeker en vast zijne inkomsten 3). Waarborgt zijn kapitaal met een interest van 6 0/o gedurende minstens tien jaar 4) Verzekert zich gedurende vijf jaar aan do voordeoligste voorwaarden een voorkeurrecht bij do inteekening van elke gebeurlijke geconsoli- doordo leening 5) Verkrijgt tilols die te beginnen van 15 October 1921, voortbrengen 6) Plaatst in do portefoelie titels die in geval van nood gemakkelijk te ver bandelen zijn 7) Ts op den interest van zijne obligation maar een maximum van 2 0/o van de roerende taks schuldig, dit is te zeggen 12 centiemen per titel. latafel, dat alles bood een menigte S6huil- plaatsed aan. Inderdaad, de Jsnaak kon zelf wel doodeenvoudig, onder hel bed liggen uitgestrekt. Niets belette dat hij daar Jlag om mij in mijn slaap af lo wachten, want welken te genstand had ik, op mijn bed uitgestrekt kunnen bioden aan een vijand, die zich in de duisternis op mij wilde werpen Ik herinnerde mg het dolkmes dat Van Hoek mij gegeven had, en de hand uitstrek kende, zacht ik het al tastend op de plek, waar ik het verborgen had, tusschen de matras en het schot van het ledikant. Maar ik tastte vruchteloos met mijn heide handen onmogelijk het me» terug to vinden Het gordijn op zij schuivende, om het 8clirot van het jedikant in het volle licht te brengen, kon ik mij Jtncl zekerheid overtui gen, dat het mes niet meor op zijn plaats was. Of het was er uitgegleden op den grond gevallen, of iemand had- het weg genomeD. Deze onderstelling zou dan het gedruisoh en do beweging, die ik had waargenomen, kunnen verklaren. Maar van den anderen kant kon het mes even goed dit geluid ver oorzaakt hebbeur toen liet op het tapijt viel ofschoon het heft naar mijn meening te breëd was, om van zelf er door to kunnen glijden. Om terstond mijn nieuwsgierigheid op dit punt te bevredigen, sprong ik uit het bed, met het doel eeu lucifer aan te steken en on der het bed te kijken. Maar ik stond ver. stomd liet doosje, lucifers was van de taf§l verdweneD, waarop ik, dut wistik zeker het had neergelegd. verleden, verzekert hun de heerlijkste uit slagen voor de toekomst. Deze hartelijke en tevens vaderlijke rede maakte op de aanwezigen diepen indruk eer, langdurige ovatie begroette den volks geliefden Kerkvoogd. M. Moyersoen dankt Zijn hoogwaardig heid en belooft, in naam der aanwezigen, zijne hooggesohalte woorden steeds indachtig te blijven na een hartelijk en opbeurend afscheidsgroet sluit de hooggewaardeerde voorzitter van den Landsbond het Congres rond 5 uur. Eene Turfcsche mededoeling. Uit Anpora wordt officieel gemold Onze troepen rukken op in de richting van Eskiv Cheir. De vijand moest op verscheidene plaatsen wijken. Onze ruiterij bezette Matlap, geleden op 6 kilometers van Eski Cheir. Anderzijds hebben onze troepen vijandelijke afdeeljngen uiteengejaagd tusschen Bolenjik en llüiadja. Wij namen talrijke gevangenen. De Amsrikaansche Grieken eischen den troonafstand van Consiantijn. Uit New York wordt aan Chicago Tribune gemeld De Grieken, te Ne w York verblij vend, op eene meeting vergaderdhebben eene dagorde gestemd, waarin geeischt wordt dat Consiantijn afstand zou doen van den In 't vooruitzicht der conferentie. Te Londen en te Dubiijn werkt men ieve- rigaan de toebereidselen voor de conferentie. De Iersche afgevaardigden schikken Zater dag naar Londen to vertrekken. Hel is M. Arthur. Griffith die; tic hoogo leiding 'neef* voor het opmaken der Uwestién ■welke zullen besproken worden. Reeds eeu lieplen tijd had .Rail Eireum een komiteit aan gesteld om deze kwesiiën te bestudecren. - Uiterst merkwaardig is, dat dit komiteit niet uitsluitelijlc uit Sinn-Feiners is samen gesteld. Men ueft er een gewezen ambtenaar van het Engeisch gouvernement aan. evenals zaken mannen tot de Union partij Lehooren- de. Deze zaken mannen werden bijzonderlijk geraadpleegd voor do douane ca" zeevaart, kwesties. Sinn-Feiners ontsnapt. Vier Sinn-Fein gevangenon zijn uit het kamp van Cnrragh ontsnapt. Drie hunner zijn toegekomen te Dubiijn en hebben ver haald hoe zij er in gelukt zijn hunne cellen welke uiterst streng dag en nacht bewaakt werden, te ontvluchten. Die cellen waren afgezonderd van 't overige van het kamp en nieuwe voorzorgsmaatre gelen waren getroffen sedert de laats» pogin. gen tol ontsnapping. I)e gevangenen boorden eene opening in de wanden en lieten zich op den grond glijden. Kruipend in het gras, lukte het hen tus schen de schildwachten door te sluipen. On der wege bleef een hunner makkers achter en zij hebben van hem niets meer vernomen. Heel den nacht zotten zij hun tocht voort, slechts slil houden ten 7 ure s' morgends. Toen mochten zij zich in veiligheid wanen. Fitzgerald, die vroeger reeds in vrijheid gesteld werd om deel ie nomen aan de vre desonderhandelingen, heeft zich in «le cel bevonden waaruit do thaus ontsnapten opgo sloten waren. Blijkbaar moest een hand het hebben weg genomen, terwijl ik door de gordijnen om geven, op bed lag. Toen ik mij omkeerde, om den vorm der plooien van hot gordijn te bepalen, zag ik duidelijk, op het donkere eikenhouten paneel ongeveer een meter boven den grond, de blinkende spits van een mes. Van nu af was niet het minste twijfel meer mogelijk de man, die gekomen was om mij te bestelen, was thans hier om mij te ver moorden. Wat moest ik doen Zou jlc mij op hem werpen en hem tegen den muur, in de plooien van het gordijn enorren Ik was er niet zeker genoeg van te zullen Inderdaad, die dikke stof van het gordijn zou mg beletten deu man stevig ge noeg vast te grijpen, en zijn rechterhand, de hand, die het mes voerde, zou vrij blijven. Het gevaar was te groot. Ik gaf er de voorkeur aan stap voor stap achteruit te gaan, terwijl ik aldoor de oogen op het gordijn gevestigd hield. Om de deur te bereiken moest ik langs «le tafel gaan, het geen mij er onvermijdelijk aan bloot stelde door den man gezien te worden, die daar bij het gordijn stond Jjij de deur gekomen, zou Alles is kalm. Koninklijke gefukwenschen De laatste berichten uit Melilla melden dat alles nu kalm is in de buurt dezer stad. De Spaansche troepen hebben in do stel lingen welke z!j op den vijand veroverd bob ben, groole voorraden graan, wol on munitie gevonden. Men is thans bezig de gesneuvelde vijanden te begraven. Men berekent dat in de laatste gevech'en de vijand ruim 30,000 man telde, terwijl de Spanjaards slechts over 25,000 man be schikten. De koning en liet gouvernement li bben hunne gelukwcnschen gestuurd aan den op- perbevolhebber van het Spaansch leger in Marokko. 0E Z8EKTESS DER VROUW t Is een gekend feit dat, in don HERFST als in de Lente, het Isloed in hetmen- scL el ij k lichaam dezelfde beweging volgt als liet bij de plant, ook hoort go alle dagen rondom li zeggen Mij n toloed is zwaar-, liet ie dus allernoodzakelijkst de Bloedsomloop, waar van leven en gezondheid afhangen, te rege len. Men moet een kleine kuur doen van ongeveerd weken, mot de Bijzonder bij de Vrouw wordt deze nood zakelijkheid eene wet.;In der daad, derouw s blootgesteld aan een groot aantal ziekte n van.don ouderdom der Vorming tot het KEEKEN DER JAREN en iedereen moet woteir dkl de JQUVENCE de l'Abbs SOURY mot planton voorbereid, waarvan de giftea ton strengste verwijderd zijn, altijd zonder gif- ten noch opei-a- ties, de inwendige ziekten geneestBaannoederontstehin- f/cn. Vezeltje:-cellen, Nlechte gevolgen van kinderbed, '.xccrenKankers, Bloeduitstor tingen.Witte vloedzij regelt de Bloeds- omtoop, verwijdert do Aderbreuken, «ie Bedwelmingcn, de Maag- Ingewand en Zenuwziekten. Do JOUVENCE de TAbbé SOURY, regelt de Pynlijhe Maandstonden, in oor uitzijn of in vertraging. Haar weldoende- uitwerking op de vcrschiilendo kwalen en ongelukken van hot Keeren der Jaren wordt erkend en bewezen door de talrijke lolbrieven die ons alle dagen toekomen. GEBRUIKSWIJZE: Een soeplepel in twee lepels water vóór 'i middag- on avondmaal. De Jouvence de t'Abbé Soury be reid in de apotheek Mag. DUMONTIJER, te Rouaa», bevindt zich in alle goede apothe ken. Deflesch 7 fr. 50. -Algemeen depot voor België Apotheek VIVARIO, Luik. Eischfc wel de ware 21590 JOUVENCE ds t'Abbé SOURY met handteeken Mag. Dumonüer Hot is geraadzaam alledagen inspuitingen ledoen met HYgiénitines des Dames. Dc doos 4 ir.iüus belasting 0,40, in 't geheel fr 4,40. Exiger ce portrait gelijk, eu ik besloot mij door de vlucht te reddon, liever dan mijn geheimzinnige moor denaar van vorenaan te vallen. Ik wendde mij dus, doodstil, in rechte lijn dwars door de kamer naar de deur, waarna ik, toen ik voelde, dat ik er waa, met koorts achtige haast de hand uitstak om «Jen sleutel te grijpen. De sleutel was verdwenen Ik greep den knop in de onzinnige hoop het slot er te kunnen uittrekken. De schroe ven waren eruit gedraaid en ik hield den knojD in de hand. Ik was verloren. Thans nog ben ik ten hoogste verwonderd als ik bedenk, hoe snel en behendig mijn onzichtbare vijand al die voorzorgen had ge nomen ora mij alle kans op redding te bene men. Toch was de man niet tot een achtervol ging overgegaan hij wist te goed, dat ik in den strik gevangen zat. Ik zag enkel, toen ik mijn oogen naar de plaats wendde, waar hij zich bevond, dat het licht op het punt was uit te gaan er was nog slecins een zeer kleine kring zelf verdween ook, en alles werd duister. Ik kreeg het alsof ik in een donkeren afgrond viel. Als ik om hulp riep, was het volstrekt niet zeker, dat de Rechter^ I u - -• .1 wiens vasten slaap ik kende, mh' zou kunnen ik den sleutel Hva.raaal hebben ora te draai- hooreo- Daar st0I£ tegenover dat er groote en en dan nog den knop, a voren, er uit te tans bestond.dat SirWond nog wakker kunnen komen. Maar van deu anderen kantm.M. zou hij zioh uit do plooien van het gordijn hebben JoS te maken en den door mij ver- krngen voorsprong in te holen. Onze kansen stonden dus ten naasïebrj was, maar ter wille van Edith onthield ik mij van hem te roepen, zoozeer vreesde ik dat mijn dierbtire verloofde opnieuw zou ontstellen. (YttYolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 2