7 Hei Kathoiiek Verbond van Belgis. Een Minister in gevaar p wÊÈ&Sl Eeae nieuwe spoorwegramp Vrijdag Octob. J92S Da Katholieke Kiesvereeaiglng van het arrondissement Aalst heen in Rond het Parlement Hoe de oorlog uitbrak. Aankomst van Hoenders uit Duitsciiiand van Spoorwegen. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER 231 in> r^-TFST TT> S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J, Van NdffblJDs Gkndï IJ. Sergius JZon op6,0f, onder 5,17 Eorsto Kwartier den 8 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot liet Agentschap IIavas, Adolf Maxlaan.13, te BruneiS, Place da la Bourse, Parijs en 0, Bream's Buildings Londros E.G.4 liare zitting van Zaterdag 1 October, de kan didatenlijst voor de aanstaande Wetgeveude Kiezingen bepaald vastgesteld alsvolgt Effe klieven voor de Kamers. 1. WOESTE, graaf Karei, Staatsminister en Vol ksvet tegen woordiger, Brussel. 2. VAN SCHUYLENBERGH Pieter, Volks vertegenwoordiger, Aalst. 3. M0YERS012N Romain, oud-Volksverte genwoordiger, Aalst. 4. de BETHUNE, baron Lodewijk, oud- Volksvertegenwoordiger, Aalst. 5. VAN NIEUWENHOVE Fernand, midden stander, Gseraardsbsigen. Plaatsvervangers 1. MÜYERSOEN Romain. 2. de BETHUNE Lodewijk. 3. VAN NIEUWENHOVE Fernand. 4. EYGKERMANS Paul, opgcëischte, ge- meenteraauslidGeeraardsbeigen Senaat. Effehlie ven. 1. de SABELEER Louis, Staatsminister en Senator, Haeltert. 2 Oadonaerde. 3. DE CLERCQ Jozef, advokaal, Nlnove. 4. Oudenaarde. Plaatsvervangers I. DE CLERCQ Jozef, advokaat, Nlnove. Oudenaarde. 3. DE HERT Felix, Burgemeester, Aalst» 4. Oudeuacrde. 't Is verloren geschreven en ge wreven de jeugd wordt daarom niet te beter 'tSlecht heet't tegenwoor dig de bovenhand. De duivel trekt met de beste brokjes weg! Halte-la! niet toegeven a-u-b. :t Gouverne ment, de besturen, de ouders, om trent alle ontzag geeft hedendaags genoeg toe. Nagel oj) den kop gesmeten en diep ingeklopt Gesneden en ge kerfd vermaand, verwittigd, berispt en ten lange laatste zal 't verande ren. Wanneer een jongen of somtijds ookal een meisje uit de volksklas, inzonderheid, zijne plechtige II. Communie heeft gedaan mag men er zoo nauw niet meer toezien want ,t is geen kind meer, zoo spreken ve le ouders en 't is het ordewoord on zer tegenwoordige samenleving ge worden. Nochtans 't is dan juist dat men twee en meer oogen moet in 't zeil houden. De opvoeding houdt dan niet op, ik ging bijna zeggen, alsdan begint ze slechts. De onverschilligheid der ouders ten opzichte van die kinderen is te algemeen en te groot om hier niet eens beknibbeld te worden. Wat de mensch is als kind en als groot kind zal hij later als volwassene wezen. Tot aan hunne plechtige Communie blijven de kinderen nog al braaf doch na dit tijdstip verslechten er te velen om de eenvoudige reden dat de bewakking der ouders van dan af tendeele of totaal ontbreekt. Noch tans nog eens herhaald, 't is dan het hachelijk en zorgelijk oogenblik. De kinderen in die jaren bouwen te veel op hunne eigene krachten en zijn gewoon min te luisteren naar goede raadgevingen, 't Is mis zulke handelwijze. Doch men gebruikt maar 't verstand dat men bezit. En daarom moeten hier de ouders met rijpen raad. gegronde opbeu ringen en wijze redeneeringen tus- sefcenkomen. Hierom juist omdat het geen kleine kinderen meer zijn De veranderingen bij vroeger springen op onze dagen in 't oog. V roeger s zondags namiddags bij voorbeeld kwam men ter ierberg. ironk men een pintje op zijn gemak speelde men met de kaarten of hol de men lustig: tegenwoordig voelt men er zijn ooren tuiten van bet geschreeuw en geroep der veertien a vijftien jarige jongens, die zich volwassen mannen achten, durven van alles spreken en de schouders der ouderen doen ophalen. In onze jongen tijd (natuurlijk we verstaan het de tijden zijn ver sluierd) zond moeder ons 's zondags naar de mis en dan 's namiddags naar de andere goddelijke diensten en ze schonk ons op zak de traditioneele vijftig centiemen en we waren zoo fier als katten en pau wen. Thans zendt men zijn jongens niet meer ter Kerke, men vult hun zakken op met geld en 't is dus niet te verwonderen dat ze den nacht in de herbergen, in dans- en braspar tijen overbrengen... en niet alleen lijk jongens maar ook meisjes van dien kaliber komt men tegen. En als nu dat goedje laat thuis komt meent ge dat ze bekeven worden Mag men zich dan verwonderen dat 't slecht gaat in de families en in de wereld 't Is een bestadigd feit dat de jon gelieden niet al op eens slecht wor den. Zulks gaat trapsgewijze, en als de ouders hen laten geworden oh dan gaat die verslechting blik semsnel. Wanneer de driften ont waken en de bewaking niet tus- sclienkomt zal het verlies rap en gauw geklonken zijn: de zondagmis wordt vergeten het naderen tot de H.TI, Sacramenten vermindert of sterft weg, men wordt medege- sleept, men loopt naar den dieperik, men vindl altijd slechte en liedorve- ne makkers, men leest alles, meest onzedige bladen en romans, men wordt een getrouw kalant van de Kinemas (de beste uitgelezen) men ziet liefst liet geile, -men werpt zich verloren. En dit geschiedt meest altijd door dg fout S'an d' ouders. Onwaakzame en dwaze ouders be seft eens voor goed den kostbaren plicht der waakzaamheid. Gedenkt uwe oude dag en uw en uwer kin deren ongeluk. Ge verlangt uwe familie in eer en deugd te houden Bewaart dus uw gezag houdt een en meer oogen in 't zeil, Weest streng, ge zult het u niet beklagen en uwe kinderen ook nietJOANNES, D» herziening der Grondwet. Brussel, 5 Oct. i De commissie ran her ziening der grondwet, van den Senaat, ver gaderde heden namiddag onder voorzilter- sohap van M. de Favereau. Met eenparigheid werd liet verslag van M. Magnelte aangenomen, voorstellende het hui dig arlikel 104 der grondwet te behouden; dit artikel heeft betrek met het aantal be roepshoven. De commissie heeft met 6/2 stemmen en onthoudingen, de besluiten van hel verslag van M. Braim verworpen, betrekkelijk art. 106 der grondwet, handelend over toeken ning van nieuwe machten aan het verbre- kingshof. In da Kommissie van Buitaftlcndtohe Zaken. Het Belgisch.Luxmbiirgsek akkoonl in gevaar? Woensdag namiddag, om 2 u. 30 had een gemengde vergadering plaats van de Kamer commissie van Buitenlandsolie en Economi sche Zaken. M Jaspar, minister van Bui- tenlandselie Zaken, woonde de vergadering bjj. De strengste geheimhouding over de be raadslaging w^rd aan ieder opgelegd. Zij hebben dan oak hun woord gehouden. Enkel zijn wij le welen geko nen. dat M. Van iloe- gaerden een wel voorbereiden aanval op het BelgiseU-Lusomburgach verdrag beefi inge- zet. Aan den minister van Buitenlandsche Zaken werden tal van vragen gesteld, die alle dooi' den minister op deze zitting niet konden be antwoord worden. De zitting werd tot heden om 2 uur ver daagd. Op het einde van de vergadering heelt M. Jaspar enke! dit medegedeeld, dut hij al het mogelijke doen zal om het Belgisch Luxem burgsok verdrag ie doen bekrachtigen. STAN O.REGELEN Art. 1. Het Katholiek Verhoud van Belgia is samengesteld uit de Vereenigingen welke in het land de groote maatschappelijke en Katholieke belangen vertegenwoordigen. De aangesloten vereenigingen blijven voort volkomen zelfstandig het belang behartigen dat zij vertegenwoordigen. Het Katholiek Verkond van Belgie houdt zich bijzonder bezig met de algemeene en aan alle katholieke gemeenschappelijke belan- gen. J Art. 2. Maken deel uit van het Katho liek Verbond van Belgie a) Ilot Kristen Democratisch Verbond, (Kristen Werkers Verbond). b) De Belgische Boerenbond en de Katho lieke Landbouw verbonden van Walonië. c) De Kriatelijke Landsbond van den Belgischen Middenstand. d) Het Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen. Dit laatste behoud de leiding van de af- deeling voor verkiezingaarbeid. Elk dezer vier stichtende leden-groepen heelt recht op zes afgevaardigden in den algemeenen raad en op evenveel plaatsver vangers. Art. 3. Kunnec bovendien nog lid worden van het Katholiek Verbond van Belgie, de andere Natiouale Katholieke Vereenigingen van het land, dte door den Hoofdraad toegelaten worden. Deze vereenigingen kunnen echter elk slechte op één afgevaardigdo in den algemee nen raad en opéén plaatsvervanger aanspraak maken. Hel gezamenlijk aantal afgevaardigden de zer vereenigingen mag het derde van het aantal afgevaardigden vande in art. 2 ver melde groepen niet overschrijden. Art. 4. Het Katholiek Verbond van België wordt beheerd door een Hoofdraad, samengesteld uit afgevaardigden door de aangesloten vereenigingen aangeduid. Art. 5. Voor het dagelijkacli beheer en het uitvoeren van de genomen beslissingen verkiest de algemeenen P^aad in zijn schoot een bureel dat, voorzitter en secretaris inbe- grepen, 9 leden telt. Art. 6. De Hoofdraad evenals het B; reel worden om de twee jaar hernieuwd de uittredende leden zijn herkiesbaar. De voorzitter wordt om hetj jaar gekozen, beurtelings onder de afgevaardigden van elk der 4 stichtende iedengroepen. De bcurlorde wordt door het lot aangeduid. Art. 7. De Hoofdraad vergadert telkens de toestand van het Verbond het vereiacht en minstens alle drie maanden. Art. 8. Deze standregelsn kunnen alleen gewijzigd worden door den Hoofdraad daartoq uitdrukkelijk bijeengeroepen bij meerderheid van de twee derden der stemmen. GENADEVERLEENING Aan de vier Franschc soldalen, die bij de spoorwegramp van den sneltrein Straatsburg Lyon op Zaterdag 10 September laatst zich tijdens de reddingswerken, zoo heldhaftig hebben onderscheiden, is genade verleend^ Zij zullen hun legerkorps aan deu Rüijn ver voegen. Die vier dapperen waren door den krijgs raad veroordeeld tot dwangarbeid en moesten hunne straf in Afrika gaan uitboeten. Zij moesten ïuet twaalf gedeporteerden, begeleid door gendarmen, naar Marseille worden gebracht. Acht dor bannelingen en vier gendarmen werden bij de spoorweg ramp gedood. Da gadankschrlften van von Molkto. Parijs 5 Oot. - De h. J. Sauerwein, hoofdopsteller van de - Matin had te Dor- naoh, in Duitschiand, een onderhoud mot den bekenden wijsgeer en socioloog Rudolf Sleiner, die kennisnam van de gedenkschrif ten van generaal Molkte wier uitgave in 1919 verboden werd. Toch zijn die Mémoires geen akla van beschuldiging legende keizerlijke regeering, maar zij reppan van schrikkelijke verwar ring, ongelooflijke lichtvaardigheid en schier bespottelijke ontwetendheid. Het eigenmachtig .optreden van Wilhelm II in 1914 wordt door Molkle streng gelaakt. Op 31 Juli 1914 vond hij Betiimunu-Uoll- weg, die letterlijk beefde. De keizer, schrijft; hij, was op het laatste oogenblik geheel \or- bijsterd. Hij loonde aan zijn geimraleu staf een telegram van den Koning van Engeland, waaruit hij stellig opmaakte dat het kon flikt beperkt zoude blijven tol het Oosten, en dat Engeland en Frankrijk strikt onzijdig zgudeu blijven. Gij moet, zeide hij tot von Molkte, onmid dellijk tegenbevel geven aan de troepen, die gij bobt laten oprukken. Von Molkte weigerde. Tooit gaf Wilhelm op eigop gezag beve^ aan een adjudant van da hoofdkwartieren te telefoneeren, dat het Duitsche leger op min stens een uur afstauds van de Duitscbe en van de Belgische grenzen moest blijven. Von Molkte weigerde, dat bevel van den keizer te onderteekeneD. Tegen tien ure in den avond wordt hij in allerijl naar het Paleis ontboden. Wilhelm die reeds te bed lag, springt op in zijn on- derbroek, trekt gauw* een kamerjapon aan, en houdt in allerhaast een redevoering. Alles is veranderd. Het telegram van den Koning is verkeerd begrepen: Engeland noch Frank rijk denken er aan, neuirnliteUsbelofien te doen. En zich tot von Molkte wendend, zegt de -keizer Thans kunt gij doen wat gq wilt. D? oorlog is begonnen. Zijn persode! is ongerust. In de laatste wetgevende kiezingen werd gezel Destrée, tweede gekozen op de socia listische lijst te Charleroi. fn den poll welke verleden Zondag te Charleroi plaats bad, is hij slechts de vijfde kandidaat uitgeroepen. Inderdaad, er werden volgende stemmen uitgebracht: EmileBrunei 15288; Victor Ernest 14851; Eugène Van Wallegliem 14747; Nicolas Souplit 14710; Jules Deetree 14644; Ed. Falony 14637; Al fred Lombard 14591; Robert Fesler 21350. Zooals men ziet zit Deslrée een heel eindje achter Souplit, terwijl Falony hem dicht op de hielen zit. Daarbij moet nog in acht genomep worden, dat er voor de poll overeengekomen was, dat gezel Leonard, van La Hestre, de oudste mandataris der partij, de derde plaats zou bekleeden op de kandidatenlijst. Zijn naam zal dus komen tusschen deze van Ernest en Van Waileghem, zoodat gezel Destrée slechts op den zesden rang zal staan. Dat achteruitboeren van Deslrée hoeft dan ook eene zekero opschudding verwekt in de omgeving van den minister van Kunsten en Wetenschappen en men ziet er reeds lange en zure gezichten. Men vraagt er zich af, of gezel Deslrée na de kiezing nog minister zal zijn en wat er van al zijne creaturen zal geworden. Het arrondissement Charleroi zond bij de kiezingen van 1919 acht socialisten naar de Kamer. Allen zijn door den poll terug aan geduid, doch gezel Jacquemotte, dc oommu- uist, weet heel goed, dat hij meest kans van lukken heelt te Charleroi en zal er met een afzonderlijke lijst opkomen. Anderzijds uient opgemerkt te worden dat zoowel de katholieken als de liheralen| de hoop koesteren een zetel te winnen. In dat geval is de zetel van gezel Destrée zeer aan 't wankelen ep loqpt deze gevaar buiten gewalst te worden en 't is dan ook be grijpelijk dat de ralten die hij in den mini- stcrieelen kaas geplaatst heeft reeds de koorts krijgen... IN FRANKRIJK Een trein in brand onder een tunnel Verscheidene dooden en gekwetsten Woensdag avond rond 18 ure, zijn twee reizigerstreinen in botsing gekomen onder den tunnel der Batignolles, nabij Parijs. Ten gevolge der botsing is een der trein# in brand geraakt. Er zijn verscheidene slacht offers. Om 19 ure meldde men, dat drie waggons in brand stonden. Om 19 ure 20 min. telefoneerde de bevel hebber der ppmplers, dat vier groote lansen in werking waren en dat de hulp voldoende was. Talrijke gekwetsen werden reeds wegge voerd. Het is onmogelijk door den tunnel te drin. gen, daar iiet vuur eene groote hitte ver spreidt. Om 19 ure 25 stonden zes woggons in braud. Men had dan reeds drie lijken van ondor de puinen gehaald. Uit het eerste onderzoek schijnt le blijken, dat de trein Parijs-YersailSee op een andere treid gebotst is welke onder den tuanel gestopt had. De brand werd veroorzaakt door de ontploffing van de gasresérvoir. Hat bestuur der Staatsspoorwegen deelde volgende nota mede De trein 333 welke de statie van Saint La/are verlaat om 17 uren 48 m werd in den tunnel der Batignolles aangereden door trein 253 in bestemming voor Mouiiueaux. Verscheidene waggons van den aangere den troin zijn in brand geraakt. Men heeft vier dooden teruggevonden alsook talrijke gekwetsten waaronder verscheidene levens gevaarlijk. Dadelijk werd hulp verstrekt door het pcrsooneel der statie van St. Lazaire, gehol pen door de pompiers der stad. Ds omstandigheden van bat ongeluk. 'lis een weinig voor 18 ure, dat de bot sing plaats iiad onder den tunnel d.r Batig nolles. Trein 333 lud de statie van Sl-Lazaire verlaten, in bestemming voor Versailles, toen toen de ketens tusschen twee waggons bra ken. De machinist stopte en kwam van zijn lokomoiief om de noodige herstelling to doen. Eenige minuien later kwam de trein 253 welke naar Moulineaux moest op den trein 333 botsen. De reizigers die in de eerste wagons van dezen trein zaten ontkwamen het meest allen heelhuids en konden de statie van Baiigno- les bereiken. In de achterste waggeos echter werden meest alle reizigers gekwetst. Spoedig werd om hulp geseind doch toen dezo in den tunnel drong 6tonden reeds ver scheidene waggons in brand. 0e slachtoffer Om 20 ure had men 4 lijken gevondon. 18 zwaar gewonden moosten bij hoogdrin gendheid naar hel gasthuis overgebracht worden.Er waren ook50 min org gekwetsten. De pompiers voorzien van bijzondere toe stellen, konden nu dieper in den tunnel dringen en van dicht bij het vuur bestrijden. Na een half uur was het vuur uitgedoofd. Men kon dan nog niet zeggen of er onder de puinen dor verbrande waggons gecne andere slachtoffers meer lagen. Er zouden 30 dooden zijn. «L'Etoile Beige.»vernoemt van haren mode. werker te Parijs, dat verscheidene gekwetsten Woensdag avond gedurende den nacht aan hunne wonden bezweken zijn. Om 2 1/2 ure Donderdag morgend, zou hel aantal dooden reeds dertig bedragen. Ministerie van Landbouw Een tweede inschrijving op afrekening van landbouwooilogsschade voor Hoender? bestemd voor de landbouwers der Stad Aalst beeft plaats van heden af lol 10 October 1921, bij den heer Kamiel Pilate, Nieuw- straat, Aalss. Prijs100 fr. voor 10 volwassen Hoenders. 90 fr, voor 10 jonge Hoenders, Manden inbegrepen. Inschrijving met minstens 10stuks, 8729 liet Bestuur der Paarden en Yeeverdeelingskommissie» De slaapziekte in Congo In een brief van een missionnaris leest men het volgende Nooit kunt gij u inbeelden welke gru welijke verwoestingen de slaapziekte bier aanricht. Eene reeks heuvelen volgend, op een afstand van twee mijlen telde ik rechts en links van mijnen weg, in de buurt van Kihurt, twee en twintig verdwenen dorpen. Dien avond, mij alleen in mijae hut be vindend, heb ik geweend. De weinige over levenden dezer dorpen hebben zich bij over levenden van andere dorpen aangesloteu, doch deze streek eertijds zoo bevolkt is thans eene wildernis geworden. Wilt gij een voorbeeld In 1915 telden de twee wijken van Bumba 636 liulte^ In 1917 waren er nog 22. Thaps zijn er 70 tot 80, doch men treft er vluchtelingen aan van 11 verschillige dorpen. Luchtpostvervoer, Sedert 3 October, zijn de uern van vertrek der postvliegtuigen, van op het vliegpleiu le Haren, als volgt vastgesteld 1)Naar Parijs, te 12 u 35. 2) Naar Amsterdam, te 12 u. 30. De poststukken hoeven op het postkantoor Brussel I (Muntplaats) in le komen ten laatste te 11 u. 15. Uit hoofde van den brand die liet mate riel van de SN ETA gedeeltelijk heeft ver nield, is de dienst Brussel-Londen voorloopig geschorst. Iq Belgisch Congo is het derde en laatste vak van de Koning Albert lijn tol bet ver keer geopend. Het verkeer geschiedt thans over heel deze lijn. Zij bestaat uit de drie hierna vermeld* vakken 1) Kinshasa-Coquilhatville, mei landing t« Goinbé 2) Coquilhatville-Lisala, met landing te MobaU 3) Lisala-Slanleyville, met landing te Ba- soko. De reis Kinshasa-Stanleyville duurt in bet geheel drie dagen, tegen eenen dag per vak. De poststukken voor de districten van den.' Midden-Gong») (Kwamouth en verder), deu. Evenaar, don Ubangi, de Lulonga, den Ban— gala. don Beneden-üulé, de Aruwimi, Stao-. ley vil le en van de Lowa hebben er belang bij per vliegtuig overgemaakt te worden. Post on postooSli voor Belgisoh-Conyo De kantoren Anlwerpan I en Brussel verzonden op 45 October a. s. een post naar Belgisch Gongo, in te schepen met dè An- versville welke behouden onvoorzieu» omstandigheden, denzelfden dag om 12 ura uit Antwerpen afvaart. De post uit Biusjel vertrekt met den troia van 8 ure 5 iu Btussei-NjQïd,

De Volksstem | 1921 | | pagina 1