De arbeidende klas Leening 81. h. tot Consolideering Maandag 10 October - Prijs der uitgifte 99 Frank - Het Vrouweiistemrecht De hongersnood in Rusland Eene hotelrat te Spa Zondag 9 October Maasdas 19 October 1921 wordt de inschrijving op de Leening 6 t- h- tot consolideering geopend Wulscha onverdraagzaamheid Het Bisdom Eupeïi-Malmedy Aangenaam reisje Onze Handel De Amerikaansche Isgioensoldatai» DE VOLKSSTEM XXVII» JAARGANG NUMMER 233 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst."— Tel. 114 DAGBLAD - 10 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Nppfel-Db Qk,-»t Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, rich to wenden tot bet Agentschap Havas, Adolf Maxlaan.13, te Bruisel8, Place de la Bourae, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C. I [imir' --'i—r»r""-" i H. Dionysius Zon op 6,04, onder 5,43 H. Franciscus Borgia Zon op 6,05 onder 5,11 Volle Maan den 16 WETGEVENDE KIEZING VAN NOVEMBER 1921. Met de verwaandheid, die gansck de roode kliek kenmerkt, noemen zich de socialisten de Werklieden partij. Stout en schaamteloos dur ven dievoksverleiders overal het woord voeren, het woord van leu gentaal en laster, van opstand en imisnoegdheid, in naam der arbei dende klas. - Beziet ze eens goed, lezers: kent gij één enkelen hunner ehefïen. die er niet warmpjes in zit of die nooit den minsten arbeid deed, of hem. in alle geval, sinds lang ontleerde En dan die rijke advokaten en roo de bankiers, die zoo graag op het ka pitaal donderen, leven die ook in krotjes, eten die ook dagelijks pa- taten met zuursaus Eu die fijne heeren zouden het werkvolk zijn Och kom, met wie houden z' hier 't StantjeL, 'k Zeg dat heel het rood boeltje een dikken vetten kaas is, en die er in geraakt, wordt zoo rond als een molleken, en zit vast, na korten tijd, met de schijven. Wie er nog zou aan twijfelen, en hoeft niet ver te gaan, hij zal. in zijn gebuurte treft',ende bewijzen aantreffen. Als men de gepatenteerde leuge naars van Marjanne moet gelooven, dan bestaat er geen Werkliedenpar tij buiten de roode geldkloppers- bonden. Maar eilaas hoe spijtig voor die heeren, want tot hun leed zien ze dat hunnen haring niet braadt," en dat liet volk, ten volle bewust van huuï verderfeli jke lee ring meer en meer met walg en ver achting de volksbedriegers den rug toekeert cn zieli vereenigt in een machtig kristen leger, hetwelk de ware Werkliedenpartij vormt. Dit alléén is de Arbeiderspartij, de partij van den arbeidenden stand, die zijn rechten verdedigt, niet met drogredens, noch geweld, noch dwang, noch broodroof, maar met waardigheid, waarheid en ge zond verstand: de Kristene Werk liedenpartij, gesteund en gevestigd op Godsdienst en Lotsverbetering, aangevoerd niet door kerels belust op wraak en eèreposten, maar door arbeiders met naam en met de daad, niet liet'devole harten en helder gee sten. z' En kunnen misschien zoo goed niet schelden, 7,' en verstaan wellicht 7,00 goed de kremerstrok- ken niet om het volk uit te stroopen; maar de kristen leiders zijn van princiep dat één gescheurde kruik meer lawaai maakt, dan honderd degelijke kannen, en dat Eerlijk duurt hel langst. Zonder schreeuwen, zonder drei gen, zonder bedrog, zien we de Kristene Arbeidersbeweging zich glansrijk verheffen boven deze der roode volksfoppersliet is een strijd macht geworden van mensehen, overtuigd van hunne waardigheid, van hun recht op bestaan, die vrij en vrank den vijand durven en mo gen in het schijnheilig wezen staren, omdat zij de handen zuiver hebben, het geweten rein en onbezoedeld, het verleden eerlijk en deftig, omdat zij hun huisgezin beminnen en hun kin deren naar katholieke scholen zen den En indien er, in de sociale bewe ging tot heden reeds zooveel tot stand gebracht en veroverd werd, dan ontkennen wij op de iiitdruk- kelijkste wijze het socialism daar van de bewerkster te zijn. Wat de "socialisten ook beweren, lang voor ontwikkeling, lang voor hun ver derfelijker! propagandatoeht, was het de grootc Paus Leo XIII, die, door zijn merkweerdige wereldbrief lierum. Novarum, den weg naar lotsverbetering aanwees, de pa troons op hun plichten riep, die het progranuna, hetwelk leiden moest naar de sociale hervormingen, klaar en duidelijk had vastgesteld. En dit programma was het richtsnoer dei- eerste kristene baanbrekers, en uit die werking alléén vloeide de ver overing der rechten van den arbei denden stand. Zooals het Christendom de sla vernij uitroeide, even 7,00 rees Z. H. Leo XIII op, om met een gloeiend brandmerk te bestempelen al dege nen die den werkman in onverdiende ellende gekneld hieldenhet was de ze grootë Paus, die al de standen der samenleving rechten en plichten voorschreef; zijn encycliek was een luidklinkend protest tegen volks verdrukking en uitbuiting, en zoo klaar en duidelijk is de wereld- brief opgesteld, dat hij nog steeds blijft een meesterstuk van redenee ring, een schat van wijzen raad. Lang voor dat er r an socialism spraak was, had de II, Kerk, zonder vaar of vrees, het lot van den armen ter harte genomen en verdedigd te gen alle onrecht. Gansch de kristene leering rust op Jezus'woord Be mint elkander E11 dit woord, dit hevel, weerklinkt sedert eeuwen, uit den mond des priesters, onder de gewelven onzer tempels, in alle ver gaderingen waar door katholieken gesproken wordt. Onze Zaligmaker weende wanneer hij de menigte lijden zag: hij had de armen lief, verjoeg met een zweep de woekeraars uit den tem pel, schandvlekte de Pharizecrs en bracht den Pnblikaan voor het al taar, Verdruk den mindere nietklonk, door alle eeuwen heen, het gebod der H. Katholieke Kc-rk, Wij en hebben dus waarachtig op de meetingen der socialisten niet moeten wachten, 0111 te hooren op de slechte patroons en plielitvergeten rijken katoen geven; wij en hebben naar die grrroote partij vergaderin gen niet moeten gaan 0111 de arbei ders en de armen te hooren verdedi gen, alhoewel er op die meetin gen en vergaderingen veel zeep aan den buik gewreven wordt en dat de roode sprekers voor leuze hebben Luister naar ons woorden, maar ziet niet naar ons werken. Mundns vult dicipi, dé wereld wil bedrogen zijn. Arbèiders, volgt onzen raad Vereenigt u in kristen bondensluit u aan bij die machtige werklieden- vereenigingen, die als frissche, wel riekende bloemen welig tieren en ge dijen; in wier midden gij, en uw dochters en zonen, den vurigen zucht naar lotsverbetering en zede lijke verheffing zult kunnen verwe zenlijken; in wier midden gij uw kinderen aan uw zijde, niet ais op standelingen en .revolutionairen maar als troostengelen, zult zien op groeien waar uw beurs niet zal ge ledigd, maar in geval van nood, aan gevuld worden. Deze lionden beklecden. met de aanstaande wetgevende kiezingen, op de lijst der Katholieke partij, eene eereplaats. Deze lijst is de Hulde aan den ar beid Als één man zullen alle welden kende arbeiders hunne stem schen ken aan hun ware vrienden: de Katholieken 1 DAAR WAAR MEN VAN HONGER STERFT Onder dezen somberen titel geeft Po- do3jewski in de Moskouselie Iswestra een reeks schetsen uit het hongergebicd. Uit enkele dezer wroede schetsen, deelen we volgende uittreksels mede; deze zul len ongetwijfeld de hoogdringendheid der te brengen hulp sterk doen uitko men. De boer ging voort in zijn verhaal Toen begon het hongeren, zonder eenige lioor» op uitkomst, juist in den oogsttijd. ele gingen in het geheel niet naar hun yelden; waar geen halmpje groeide. Andere kwamen met 10. 20 of zelfs 30 pond naar huis. Het oogsten ging eigen aardig toe. Het koren werd niet gesneden maar de boeren kropen op hun knieën over het veld* en plukten eiken halm afzonderlijk, opdat er geen enkele ver loren zou gaan. Het koren werd ook noch gedorscht, noch gemalen, maar zooals liet daar was op den kachel gedroogd en met stroo vermengd, in een handmolen gemalen. Daarmee was liet meel klaar. Steeds vaker hoort men thans sedert Pasclien hebben wij geen brood gezien. Het laatste stukje hebben wij in den Paaschnacht opgegeten.... Dan volgen uitvoerig beschrijvingen van de spijzen, die de boeren bereiden. Het meest verbreid is de «satiroecha in een ketel wordt water opgezet en als hei kookt, wordt er een handvol meel in gedaan. Zout i? sedert lang niet meer voorhanden. In een dorp had een boer een koe gestolen, haar buiten geslacht en liet vleeseh naar ten verlaten kelder gesleept. Het verdwijnen van de koe was een liQcle gebeurtenis in liet dorp. Na eenige dagen vond men door den reuk de over blijfselen van de koe in den kelder, over dekt met wormen. Bij dc ontzettende hitte was het vlcescli snel tot ontbinding overgegaan. Niettemin had „de dief er zich eiken nacht van gevoed... Gras, allerlei struikgewas, hout, dat is het menu der boeren.... "Wij gingen de straat door. Daar staa't een huis met dichtgespijkerde vensters, het vierde, het vijfde, het zesde, zijn eveneens verlaten. Wij gaan een hut binnen. De boer Iwan Kastsjkin en zijn vrouw zijn bezig te probecren den ketel op liet vuur te krijgen. Zij zijn daar echter te zwak voor. Ik kijk in den ketel daar is het eten voor den gcheclc dag in.. De ketel is tot den rand vol water. Daarin drijft stokig gras.... Op den kachel zitten in het donker twee kinderen van 5 tot 7 jaar. Zij doen denken aan waspoppen uit een panopt i cum en zijn even onbeweeglijk, niet bleek, maar wit. De oogen zijn blijven staan en zonder blik, als bij die poppen. IToe heet ge vraag ik aan het jongste kind. Geen antwoord, geen bewe ging. Mikolska heet hij, zegt dc moeder. Nu is al meer dan één nacht, de slaap niet meer over hem gekomen. Den geheelc nacht hebben zij daar zoo gezeten. Zij vragen ook niet meer om eten en sterven toch niet .Het is een kwelling, ze aan te zien... Ik vroeg haar, de kinderen van de kachel af te halen. De oudste kon zich nog staande houden. Maar Mikolka zakte dadelijk op den grond neer. Toen hij stond, bood hij een schrikkelijkcn aan blik. als het huisje op kippebeenen uit liet sprookverhaal. Zijn boenen waren dun als lucifers en daarboven een wan staltig groot cn buik, als een opgeblazen bal... De oudste kan het nog wel een de kleine Milkolka zal morgen wel ster week uithouden zei de moeder, maar ven... Later hoorde ik. dat de moeder gelijk gehad had 'Mikolka stierf den volgen den dag. Vlektvfdms. cholera, honger. Dage lijks wordt er iemand begraven, dagelijks trekken anderen weg, in den wilde, zon der te weten waarheen. Het dorp schijnt weg te smelten onder dc stralen van de brandende zon. liet dorp wordt leeg. De zon heeft het leven in alle hoeken uitgebrand. Zelfs dc bijenkorven zijn uitgestorven. De muizen zijn geheel verdwenen. In een hut toonde men mij een hoop verdroog de kakkerlakken. De honger heeft zells deze getroffen. Er"komt steeds sterker huivering over u in dit verschrikkelijk dorp. cn men betrapt zich zelf op dc angstige gedachte: weg, weg, vluchten De wagen komt voor. wij nefhen er in plaats, Rondom staan hoeren en zwijgen. Ais de knebsi&r de zweep opheft, roept iemand :»K hs-t waic :uiiomal.i?.ch Vlugger!,., Breng ons huig!,» De Bond van Wanlseh Staatspersoneel vergaderde Woensdag avond en besprak de nieuwe bestuunvet. Natuurlijk noem de heeren deze wet een beleediging voor Wallonië! Ecu spreker noemde liet ver-, leenen van dit eerste greintje recht een episode uit den strijd tussehen Gallen cn Germanen Even natuurlijk verscheen het spook van von Bissing! Zonder hem kunnen Walen niet meer vergaderen. De heer Boyesse hitste dc Walen op de Vlaamschc leergangen niet te volgen, ten einde de toepassing der wet onmogelijk te maken. Dat is dus een bekentenis, dat Walen betrekkingen willen beklecden tot in het hartje van Vlaanderen, zonder Vlaande- rens taal te kennen. Wij zullen al de babbelarij niet her halen door den lieer Sassorath uitge kraamd over gemeentelijk autonomie cn Latijnscho kuituur; allemaal gebazel naast de kwestie, die Heel eenvoudig is: dc Vlamingen willen in hun eigen taal bestuurd worden, zoo goed als de Walen in de hunne. Zulke vergaderingen moeten den lauwsten Vlaming fin slotte dc oogen openen. Onze confrater, de Mtlropole, zelf vindt eene vergadering als die van Woensdag oprecht ongelukkig, aange zien zij enkel koren op den molen is der ergste Ylaamsc-hc extremisten. Het is Dinsdag aanstaande dat Z. Ex. Mgr. Nicotia. Pauselijke Nuncius te Brussel, te Malmedy zal overgaan tot de plechtige intron isat ie "v an Mgr. Rutten, bisschop van Luik, als overste van het episcopaat van het distrikt Eupen-Mal- medy. Mgrs Nicotra en Rut ten zullen ten 11 1/2 ure ontvangen worden door ge neraal Baltia, Koninklijken Hoogkom- missaris. De godsdienstige plechtigheid in de parochiale kerk van Malmedy zal ten 4 ure namiddag plaats hebben. Dc prelaten zullen ter kerk geleid worden door een grootcn stoet, waarin al de maatschappijen van liet distrikt zullen vertegenwoordigd zijn. Na de intronisa tie van Mgr. Rutten en de eedaflegging der dekens van Eupen, Malmedy en St-Vith, zal de parochiale kerk van Mal medy uitgeroepen worden als kathedraal. Des avonds zullen de geestelijke, burger lijke en militaire overheden een groot feestmaal bijwonen, hun aangeboden door het plaatselijk bestuur. Eenige Antwerpenaren reden met den trein van Luik naar Brussel. Onderweg'sprong het netteken en het- glas van een gasbek, en ëenc jufvrouw werd zelfs eenigains gekwetst door een stuk glas. Iets verder kwam de treinwachter da reiskaarten vragen en een der reizigers vertelde hem het gebeurde met den gas bek. Wat had de bediende daar voor kwaads in gezien Wat er vaa^zij, hij nam van al de reizigers van het compar timent de kaarten af, uitgenomen van één die weigerde ze te geven. De bedien de vertrok gestoord en, toen de trein to Brussel stil hield, werd het rijtuig van heide kanten door polïcie besprongen en al de reizigers, elk tussehen twee agenten, naar het bureel gebracht om ondervraagd te worden. De reizigers protesteerden cn legden hun geval uit, en toen kwam aan den dag dat de treinwachter eene onduidelijke depêche had overgeseind, waaruit was .opgemaakt dat er Duitschers op den trein waren, die zonder pas reisden l I De^d gein eene balans van onzen bui- tenlandschen handel gedurende het eer ste halfjaar 1921 wijst eene waarde Aan 5068 milioen bij den invoer tegen 3789 millioen bij den uitvoer, 't zij een ver schil van 1279 millioen bij den invoer of 34 0/0. Tn 1920 waren dc cijfers voor het eer ste halfjaar 6609 millioen bij den invoer tegen 4152 milïiooen bij den uitvoer, 't zij ten voordeel van den invoer een ver schil van 2457 millioen of 59 0/0. Dc handelsbalans is dus merkelijk ver beterd voor het eerste halfjaar en men mag die verbetering schatten op 1,178 millioen. Als men het totaal van den invoer vergelijkt 5068 millioen in 1921 en 6609 iii 1920, stelt, men eene verminde ring vast >an 1541 millioen of 30 0/0. Maar doet men dezelfde vergelijking voor den uitvoer, 3789 millioen in 1921 cn 4152 in 1920, dan is de vermindering slechts 363 millioen of 10 0/0. wat nog eens te meer de verbetering der han delsbalans bewijst. Wij zien wel dat dc globale cijfers van in- en uitvoer veel lager zijn in 1921 dan in 1920, maar dat is net gevolg der crisis en dat is een algemeen verschijnsel; maar daartegenover kan worden vastge steld dat de gevolgen dezer crisis' zich in België minder scherp doen gevoelen dan in menig ander land. Hue lictor de uitvoer er voorstaat, hoe voordeeliger het is voor België.. BELANGRIJKE DIEFSTAL Het parket van Verviers heeft in alTfl richtingen het signalement rondgestuurd van een kerel, die in ecn*hoteï te Spa, ten nadeele van Mev. Valerie Chamblon, rentenierster te Brussel, eene belangrijke dief te pleegde. De kerel drong Donder dag namiddag in liare kamer en stool er een lederen valiesje inhoudende voog meer dan 30.000 fr. juweelcn. De dief schijnende ongeveer 35 jaar oud, verliet kort daarna het hotel en is te Spa niet meer teruggezien. Hij sprak Fransch met Duitsclie tongval. De Amerikaansche legioensoldaten, die onlangs aan België en Frankrijk een bezoek brachten, beleggen,, in den loop dezer maand, een algemeen kon gres to Kansas-City. waarop Europeesche perso naliteiten zullen uitgenoodigd worden* Maarschalk Focli zal er Frankrijk verte* genwoordigenluitenant generaal baron Jacques en stafkommandant de Ia I<m wière: België. VELEN DENKEN DAT HET TOCH ZAL DOORGAAN VOOR DE PRO VJNCIALE KIEZINGEN Zooals te voorzien \vas, is het van Char leroi dat de grootste oppositie gekomen is tegen dc transactioneele formuid welke in den 1 andelijken raad der socialisti sche partij aangenomen was, *t is te zeg gen, toepassing van het vrouwenstem- recht voor de provinciale kiezingen van 1925. Eu onmiddelijk hebben meest allé Waalsclie volksvertegenwoordigers, waar-* onder vooral Hubin en Mansart op. té merken vielen gemeene zaak gemaakt met de vriendjes van Charleroi. M. De-1 strée stond dus alleen om liet .vrouwen* stemrecht te verdedigëh. Evenwel zijn er andere socialisten dié beweren dat de landelijke raad beslist heeft iedereen vrij te laten bij de stem-., rning over het vrouwenstemrecht. Van den anderen kant verklaarde M. Van de Velde gisteren nog, dat de ver gadering waarop de socialisten zoo plots keerden, geene partij vergadering at as, doch slechts van eenige ledeu. Ook zijn' er vele parlementsleden, die deuken dat de transactioneelc formuul toch zal ge stemd worden. Er moeten inderdaad sleel its 14 liberalen en socialisten voor. de Avet stemmen. Bij de 73 Katholieke stemmen dienen deze gevoegd te worden van de vijf gekozenen der front partij, A an den gekozene der middenstanders cn van M. Van Rcmoortel, dus komt men aan 80 stemmen. Onder de liberalen is men zeker van de stemmen Aan MM. Max, Boel, II ij mans, Strauss en nog een paar anderen. Er zouden er dus niet veel moeten bijkomen, om de vcreischte 9-L stemmen pp 136 te behalen*

De Volksstem | 1921 | | pagina 1