11 Ministerie van Landsverdediging. De kwestie van Hoog-Siiezie. Kongo. Ministerie van Financiën. Dinsdag Oclob. 1921 B'JRSER-STCitfêLöSP Rond het Parlement Landverhuizing Aardappeluitvoer Aankomst fan Hoenders uit Dultschland XXVII» JAARGANG NUMMER 234 Kerkstraat, 9 èïi 22, Aalst^ Tel. 114— DAGBLAD S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-Db Gsndï Publiclt.it bult.n hst Arrondissemant Aalst, zich te stonden tot het Agentschap IIavas. Adolf Maslaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.! a De burgeroorlog komt er nog bij, H. Curamarus Zon op G,07 onder£,09| Volle Maan den lö Gezel Trocleï, socialistisch Tv.i- Hjierlid voor Luik, beeft in eene ron de kiesvergndering gezegd dat het socialism bedreigd wordt door éene machtige, dus .-gevaarlijk samen trekking van alle buvgerskrachten want al wie poogt een betere regee ring aan liet hoofd te brengen wordt onmeed oogend vervolgd in 'tgevang geworpen en velen worden ter dood gebraciit. 't Is het stelsel Vah de Fransche R evolutie vaii 12.5 jaren geleden. zingen. Daarmee wil hij natuurlijk de so cialisten aanzetten om al liunne krochten tegen die samentrekking te vereenigen. Het is een kiesfruk, van wege gezel Troelet. om den iever der socialisten aan te wakkeren, maar die samen trekking van bhrgerskrachtert be staat niet, of zeer weinig, ongeluk kiglijk. voor de ruet-revolutionaire partijen. Hef is onbetwistbaar 'de uVen- stben die de Revolutie duchten en er niet van willen hooren, zijn de groote meerderheid in België: maar zij zijn te loom om de handen ineen te slaan en ze denken altijd dat het wel zal gaan zonder hen en zeggen ik trek mij al die prutsen niet aan, lèn zoo komt het dat een aantal schreeuwers die maar eene minder heid zijn, de bovenhand krijgen; het gezag en de macht bemeesteren en dan al de anderen onder hunne roe de houden. Het is juist zoo gegaan in Rus land. Gezel Troelet voelt dat de bur gers zich tegen het socialism zouden moeten vereenigen omdat het recht streeks tegen de burgerlijke inrich ting der maatschappij gericht is. Inderdaad sedert den wapenstil stand heeft het socialism zich meer en meer als een openbaar gevaar ontpopt door zijne proefnemingen met verstaatsing, welke het gelukte het land op te dringen, dank aan liet gemis aan richtlijn der verseliil- lige zeemministeries. welke elkan der hebben opgevolgd sedert den oorlog, en welke juist daarom geene vaste, bepaalde richting hadden, omdat de burgermeei'deiheid ervan, niet eensgezind en dus machteloos was. Het socialism blijkt meer en meer een openbaar gevaar omdat het pro gram, dat het wil verwezenlijken, revolutionnair is dat program be vat in zich de afschaffing van alle hijzonder bezit en de vervanging er van door gemeenzaam bezit alles aan den Staat. Nu kan elkeen, hoe nederig zijn stand zij, toch het eene of het andere het zijne noemen en over ziehzelve beschikken, Onder het socialistisch stelsel be hoort alles aan den Staat en de mensch heeft geen wil meer: hij kan niet meer gaan waar hij wil; niet meer doen wat hij wil. De Staat regelt zijn werk, en be veelt aan hem gelijk aan een paard dat aan eenen wagen gespannen is. -o Gezel Troelet voelt zeer wel dat alle burgers zulke inrichting der maatschappij moeten verhinderen, evenals alle men solen met gezond verstand, zelfs als ze tot den wer kersstand behooren, Ook zijn alle werklieden, die dat stelsel w el verstaan, daartegen ge kant. Zc- weten dat eene begoocheling is, één bedriegt den hoer, te meen en dat men de samenleving zoo kan in richten dat iedereen gelijk zij. Zelfs socialisten zouden het on verdraaglijk v inden, omdat het den mensch ganseh tot slaaf maakt, Oe onmogelijkheid van zulk stel sel blijkt klaai- in Rusland, zooals Vooruit liet zelf bekent. De toepassing van de beginselen van het socialism heeft Rusland ten onder gebracht, in de armoede, in den hongersnood gedompeld en ten prooi gemaakt aan den geesel van cholera en typhus. bij de aanstaande w etgevende kie-|Ook die is gevallen toen Frankrijk uitgeput was en gedwongen bant roet te maken met zijn papieren geld waardeloos te verklaren. Zou het te verwonderen zijn dat de burgers zich vereenigen, om een stelsel te bestrijden dat een schoon land gelijk Rusland, ten onder brengt. Rusland is rijk begiftigd met hout, petrool en kan zooveel land- bouwvoortbrengselen leveren dat het de schuur van Europa genoemd werd. Al die bronnen van rijkdom zijn uitgedroogd en t is de w erklieden bevolking die het ergst getroffen is. De menschen zijn er bijna allen gelijkgemaakt, 't is waar, ,t is de gelijkheid in de nijpendste ellende. Ja, de burgers zouden zich allen moeten vereenigen tegen degenen die ons land aan dergelijken regee- ringsvorm willen prijsgeven. Ongelukkig is het. dat ze 't niet genoeg doen. en dat persoonlijke eerzucht de burgerskrachten ver zwakt door de afscheuring van groepjes alhier en aldaar wélke het eene of het andere bijzonder belang verdedigen, meestal zonder hoop op eenige uitslag. De werklieden hebben zich veree- nigd en ze zij n ertoe gekomen limi ne stem te doen hooren. De pogingen om de burgers de handen ineen te doen slaan hebben tot hiertoe een al te kleinen uitslag gehad, omdat er te veel naijver on der de burgers bestaat en het alge meen belang niet genoeg over- heerscht. De woorden van den beer Troelet zouden de burgers de oogen moeten onenen. ,13. dé aanstaande wetgevende kiezingen zouden een stormloop moeten zijn tegen bei socialism, dat België meer en meer een proefveld wil maken voor socialistische toe passingen. Ofwel, zal men in België enkel de oogen opendoen als het te laat is, als onze nijverheid onder de gevolgen zal bezwijken, van hervormingen welke andere landen, onze machtige mededingers, voorzichtelijk tot la ter verschuiven DE KAMER De Kamer blijft bijeengeroepen le gen Dinsdag. Er is een oogenbiik sprake geweest, de zitting te verdagen, maar er zijn twee sclioolontwerpen. door den Senaat gewijzigd en de Kamer kan daarover nuttig beraadslagen. Aan de dagorde van den Senaat, wel ke eveneens Dinsdag vergadert staan de provinciale kieswet, de benoeming der loden van de Bestendige Deputaties bij middel van de E. V. en herziening der grondwet. OORLOGSSCHADE Minister Van de Vvvere heeft op hot bureel der Kamer een wetsontwerp neergelegd dat voor dool heeft het her stel van oorlogschade te bespoedigen. Al het belang van dit wetsontwerp ligt in de uitbreiding van het regiem der minnelijke overeenkomsten. Ilot staat vast, dat van 1.24b,80S aan vragen tot schadeloosstelling 50 0/0 de oO.ÖOO fr.^niet overtreffen. Indien men minnelijke overeenkom sten tot dit cijfer wilde toelaten, is liet zeker dat de regeling der oorlogschade jp meuk olijke wijze zou bevorderd wor- DE WERKLOOSHEID De Syndicale Commissie, Zaterdag morgen ontvangen door M. Carton de Wiart, heeft zich met hem lang onder houden over de kwestie «Ier werkloos heid in België. Voor hét oogenbiik zijn er niet meer dan 120 a 125 workloozén, maar er dient in idle geval voor hen arbeid.ge zocht. Tussclien de middelen die men on derzocht heeft is de mogelijkheid om hen aan tc wenden aan werken van' openhaar nut, namelijk aan den bouw van huizen -voor dakloozen. Men gelooft dat dit onderhoud spoe dig gevolgen zal hebben. Omtrent een plaiT v u Sir Joseph Car- rulhers, den voormaligen eersten mini ster van Nieuw-Zuid-Wales, tot het vesti gen van neder zittingen op ontzaglijke uitgestrektheden regceringsland inde verschillige deelen van Australië, worden uit Sidney de volgende Bijzonderheden vernomen. Tiet plau. stelt voor, binnen twinti a vijf-en-twintig jaar op een miljoen boerderijen een miljoen boeren te vesti gen. die voor het meerendeel uit Groot- Brittanje zouden moeten komen. De immigratiepolitiek van Australië ging tot dusver niet verder dan het groepeeren van arbeiders en het over brengen van deze groepen naar de Au stralische steden, waar zij dan in hun eigen onderhoud moesten trachten te voorzien. Volgens het plan van Sir Joseph Car- rut hers zullen er spoorwegen, wegen en waterreservoirs worden aangelegd, zoo dat het land bruikbaar zal zijn voor de landbouwers, reeds terstond nadat deze in Australië zijn aangekomen. Carrut hers stelt voor, een gemeenschappelijk Britsch en Australisch fonds van dertig miljoen pond sterling te vormen, dat in de eerste ze£ jaar zal uitgegeven worden. Er wordt op gewezen, dat door de voorbereidende werkzaamheden alle Werkloozen in Australië aan den arbeid zouden gezet worden, terwijl er ook dui zenden werkloozen aan het Vereènigd Koninkrijk zouden worden onttrokken. Australië is een bijna onbewoond werelddeel. Naar -Sir Joseph Carruthers mededeelt, is slechts acht percent van het land verkocht. Sir Denison Miller, bestuurder van de Australische Commonwealth Bank, ver klaarde. dat hij de Australische helft van 't bcuon.digdagyld beschikbaar zou kunnen stellen, -wanneer Londcnschc bankiers voor de andere helft willen zor gen. Er is sprake van. dat Sir Joseph Car ruthers naar Londen zal vertrekken om de l'inancieele aangelegenheden in orde te maken, doch er zullen geen bepaalde stappen worden gedaan voor de aan komst in Australië van don eersten mi nister Hughes, die thans op weg is daar heen. Tiet ministerie van arbeid en bevoor rading bericht dat vanaf 10 October de uitvoer van aardappelen niet meer door bemiddeling van eene verklaring van vlijen uitvoer met bijzondere vermel ding (blauw-transito) kan gebeuren. Alle uitvoer der knollen zal onderhe vig zijn aan eene vergunning. Deze zullen over het algemeen, slechts toegekend worden voor plantaar dappelen, voor zooveel de uitvoerder den invoer bewijst van eene dubbele hoeveelheid knollen. Het toezicht daarop zal juist geschie den door middel van de gewone verkla ringen vau vrijen ingang geldig ver klaard, aande Belgisch tolbureelen, van af 10 October 1921. Strijdersfonds. Op aanvraag vanwege liet Strijdersfonds hebben de voornaamste banken van Belgie op 5 October onder elkander de Samenwer kende Venootschap voor Voorschotten aan de Strijders gesticht, welke alleen er naar stroeft, aan al de strijders die zulke begeeren, 80 per honderd van het beloop van het kapi. taal ingeschreven op de liteis van 's Lands Erkentelijkheid te verschieten. Deze liteis worden hun op hekoogenblik door de Spaar kas voor rekening van de Natie uitgereikt. Do verrichtingen van de Samenwerkende Vennootschap vangen aan met 15 October te beginnen .met dien datum zullen de strijders zich mogen aanmelden bij da reeds vermelde banken, alsook bij dezer agentschappen en bijkantoren. De strijders moeten voorzien zijn van hun titel van 's Lands Erkentelijk heid (boekje) alsook van hun eenzelvigheids- kaait. De boekjes worden in bewaring gegeven tegen een voorloopig ontvangstbewijs, en de strijders zullen zich opnieuw in de bank moeten aanbieden op den dag welken hun zal aangeduid worden. Het bedrag van liet aangevraagde voorschot zal bun alsdan over- handigd worden, tenzij er verzet tcgeii hun bezit aangeteckend weze door de vrouw of de kinderen van den titularis van het boekje, overeenkomstig artikel 5 van de wet rege lende de vereffening van bet Strydersfondsv Steeds nieuwe moeilijkheden. Uit Geneve wordt aan den Hew York Herald geseind Gisteren bevond men zich in een geheel onvoorzienen toestand wat de regeling der kwestie van Iloog-Sileziö betreft. liet lijkt niet waarschijnlijk, dat de beslissing van den Volkenbond vóór Donderdag -zal kunnen worden bekend gemaakt. De oorzaak daar van is, dat de gouvernementen reeds mede- deeling van de recommandatie ontvangen hebben, en dat zij weigerden, hunne vertegen woordigers in den Raad van den Volken bond te machtigen, hunne goedkeuring eraan te hechten voor dat er zekere veranderingen in aangebracht zijn. De Eclair die hetzeifde bericht ontving., beweert, dat de zaak lo^eenenmale valsch wordt voorgesteld. Het is, schrijft hel blad, zoo goed als zeker, dat hel Fransch gouver nement geenerlei recommandatie ont vangen heeft. De Eclair gelooft ook niet, dat Italië, Japan, België, Spanje, Brazilië en China er een ontvangen hebben. Het blad voegt erbij, dat de Engolsche premier met het Fransch gouvernement over die zaak onderhandelingen heeft aangeknoopt of zal aank'noopen maar is zulks het geval, dan is hot zeker dat ons gouvernement elke nieuwe concessie zal weigeren en dat het zich zal verzeilen legen al de traclalions die men wellicht in Downing Street gesloten heeft. Van den anderen kant wordt uit Geneve aan de bladen geseind, dat de reis van den heer Fischer naar Londen niets heeft uit te staan met do Silezischc kwestie. In hetzelfde telegram leest men De te Geneve aanwezige leden van den Raad waren er pijnlijk door getroffen dal men hun het plan heelt kunnen toeschrijven, af te wijken van de S&lragslijn, die zij na de aanneming van de resolutie, Iahii hebben aangenomen onpartijdigheid en volkomen vrijheid van actie. ÏS'ooit, verklaren zij, heb ben wij aan de. Mogendheden, die belang hebben bij de zaak, eenig plan voorgelegd. Dat ware in strijd gewoest met de verklarin gen, die wij vroeger hebben gedaan. Noch Bourgeois, oochBaifour, nochde Italiaausche en de Japansche gedelegeerden zijn op de hoogte van de werkzaamheden hunner col- legas. Hooy-Silezie en da Enyelsclie financiers. Berlijn 8 Oct. Volgens het Acht Vhr Abcndülalt hebben verschillende groepen Engelsehc financiers zich weer in betrekking gesteld met de nijverheidsondernemingen in Vloog Sileziü, en voorts met eenige groote grondeigenaars, met het oog op de storting van Engelsch kapitaal in de Hoog Silezische nijverheid. Verschillende terreinen bij Hin denburg en Kattowitz zouden reeds door een Engelsch consortium zijn aangekocht. De onderhandelingen moeten volop aan den gang zijn. Koloniale raad. De koloniale raad heeft Zaterdag morgen eene vergadering gehouden, onder voor zitterschap van minister Franck. De raad heeft het verslag goedgekeurd van generaal Cabra over een ontwerp van decreet betreffende liet bijzonder tuchtsreglement |oor officieren en onder officieren der open bare macht. Goudontdekkingen. Volgens een particulier schrijven zouden in de provincie Kasaï, lusschen Katola en Lokile, goudaders gevonden zijn, welke zeer veel beloven. Openbare werken. Artikel 1. De Minister van Koloniën is gerechtigd over te gaan tot de uitvoering van een programma van werken voor algemeen nut, bevattende 1. De herbouwing van den spoorweg van Stanley Pool naar Beneden-Googo 2. De einJvoltooiing en het vermeerderen der uitrusting van den spoorweg der Groote Meren. Gebeurlijk de studie en het aanleg gen van het baanvak Kabalo-Kongolo 3. De voltooiing van den spoorweg van Katanga naar hel Noorden, van Bukama naar een bevaarbaar punt te Lualaba 4. Het uilbreiden der belonningen, het aankoopen van baggermaterieel, het ver beteren, bet bouwen en het uitrusten van stroomhavens, de studie en de inriohting van bevaarbare wegen 5. De verhooging van het kapitaal der Société nationale des Transport liuviaux namelijk voor de uitbreiding van den dienst op de "Heine rivieren 6. De verbinding der nijverheidscentra van Katanga met de streken van Sarikurn en de Kasaï (spoorweg van Beneden-Congo naar Katanga 7. De studie en het aanleggen van eenen spoorweg, welke den Cougostroom tusschen Stanleyville en Rumba met de streek der goudmijnen van Kilo en Mot# verbindt T. De verbetering der baan en der uit rusting van den spoorweg van Mayumbe en dé ioaohiiog der haveu van Bom* 9. Het aanleggen van het eerste haanvak van den spoorweg vanBenguela op Belgisch grondgebied; x 10. Het aanleggen van een wegennet en dezo uitrusting in werktuigkundige vervoer middelen legen ongeveer 10,001,000 fr. pe» provincie; 11. De openbare- en gezondheidswerker in de stedelijke centra, dc iolandsche wijken, wegenissen, waterleiding, verlichting, veilig» heid en gezondheid der arbeiders. Art. 2. Ter uitvoering der hierboven aangeduide werken, is de Minister van Kolo niën gerechtigd schuldbrieven uit te geven van de Congoieesche Openbare Schuld tol beloop van een eerste kapitaal van 300 mil- lioen fr. Deze sohuldbrieven zullen uitgegeven wor den bij achtereenvolgende indeeliogen, naar mate de noodwendigheden, krachtens konink lijke besluiten welke den datum en de voor waarden der uitgiften zullen bepalen. Het jaarlijksch verslag aan do Kamers zal eene uiteenzetting bevatten van de werken, uitgevoerd ten laste der Jverlccnde kredieten en een overzicht-van de in den loop van liet volgend dienstjaar aan te geven werken en uitgaven. Het krediet zal per annuiteiten voorkomen op de tabellen der buitengewone begroetin gen van de Kolonie Belgisch-Congo, te-re kenen van hel dienstjaar 1921. De Internationale Conferentie voor ontwapening Is een oorlog tusschen Amerika en Japan waarschijnlijk Naar aanleiding van de internationale con ferentie voor ontwapening, schrijft J. Sauer- wein, onder den titel.» Is een oorlog tus schen Aniorika en Japan waarschijnlijk?», in de Matin van Parijs, o. a. Men is tegenwoordig le Tokio wat ver bitterd legen de politiek van Londen, welke men houdt voor te vriendschappelijk tegen over de Vereenigde Staten. Deze voorzichtige houding van de Engelsche diplomatie tijdens de laatste weken laat toe te hopen dat Lon den, ziende nu hooger en verder dan zijn tra- dielioneele politiek van verdeoling, samen zal werken met onze afgevaardigden te Was hington om eetJ wrijving uit de wereld te helpen, dewelke, moest zij tot oorlog leiden, nog verschrikkelijker gevolgen zou hebben dan het verschrikkelijk avontuur, waarvan de menschheid nog niet hersteld is. Luidens artikel 24 der wet van 28 Angst us 1921, houdende invoering van nieuwe tiscalu middelen, hetwelk met ingang van 10 Octo ber van kracht wordt, is het zegelrecht voor de kwijtschrifien ten bedrage van 500 frank en minder op 10 centiem gesteld. Derhalve is het recht van 5 centiem ge vestigd bij artikel 1 der wet van 24 October 1919, voor de vrijmakende geschriften ten bedrage van meer dan 10 frank doch 400 fr. niet overtreffende, afgeschaft. Echter gedurende een tijdvak van twea jaar, te rekenen van 10 October 1921, mogen, voor de betaling van bet recht van tien centiem, twee zegels vau vijt centiem ge* bruikt worden. De vrijstelling bestaande ten gunste der kwijtschrifien welke tien frank niet over treffen, blijft voortbestaan. Ontploffing te Blankenberge Een zekere August André, bierhandelaar, woonachtig it^de Gasstraat te Blankenberge, wilde Zaterdag avond een kleine granaat ontladen, toen liet helsche tuig ^ontplofte; waarbij den onvoorzichtige een oog werd uitgerukt en de rechterhand afgeslagen. Zijn 13jarig dochtertje werd vreeselijk aan hoofd en beenen gekwetst. Een zesjarig zoontje iï zoodanig getroffen aan het linkerbeen, dut men dat lidmaat zeer waarschijnlijk zal moe» ten afzetten. Een ander knaapje bleef geluk kig ongedeerd. André wikkelde xijn verminkten arm iif zijn vest en liep de straat op, waar hij bewusr-1 teloos neerzeeg. Toeschouwers namen heiu op en droegen hem naar hel plaatselijks hospitaal, waar men hem de eerste hulpver leende. Daarna werd bij met de twee kinderen per auto naar het hospitaal te Brugge ge voerd, om door X»slralen onderzocht en ver der verpleegd te worden. Ministerie van Landbouw Een tweede inschrijving op afrekening uti landbouwootiogsschade voor Hoenders bestemd voor de landbouwers der Stad Aalst heeft plaats van heden al tot 10 October 1921, bij den heer Kamiel Pilate, Nieuw-# straat, öAalss. Prijs100 fr. voor 10 volwassen Hoenders 90 fr. voor 10 jonge Hoender*. Manden inbegrepen. Inschrijving met minstens 10stuks. 8729 liet Bestuur der Paarden ca Yeeverieelingskoinmisslfy

De Volksstem | 1921 | | pagina 1