De Middenstand. '12 boogerTarSeidsraad Leven op de maan bespeurd HsiigslenkeiMng ts Niiiova. Het drinkwater te Brussel: \Y oensdag J Oclob. 1921 ,v»- Ministerraad. Amerikaansche. soldaat. Uitlatingen van den kroonprins. De scheepsramp van de Rowan De markt van Ciney. Rond het Parlement Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 XXVII* JAARGANG NUMMER 235 a a i-cT T~t g CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nïjffbl-Db Gbndt 1 II. Wilfridus IZon op 6,03 onder5,07§ 3 Voile Maan den 16 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wonden tot het Agentschap H a va s. Adolf Maxi aan, 13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.i 0S2Z2! In bet laatste kongros van den Mid denstand te namen, bad M. Wauwer- mans oversebot van gelijk, toen bij rij: Het zijn tbans de werklieden niet moer die ongelukkig en te beklagen zijn. Er zijn ongelukkiger dan zij namelijk de bedienden, de ambachts lieden, do kleine nijveraars en winke liers do kleine renteniers Verarmd en uitgeput, God alleen weet na welke ontberingen, zijn zij uit den oorlog gekomen, meestal zonder kapitaal, om hunne zaken to hernemen .of zonder voldoende inkomsten om bet dure le ven te bestrijden. De lasten die ze treffen, zijn ontzettend en toch'moe ten zij, evonals de werklieden, zorgen voor lninne familie, en hunne kinderen naar bunnen stand opvoeden. Ilot mag bier wel gezegd worden dat do kleine burgerij, waar de zedenloozo leering van bet socialism niot te buis is, nog veel talrijke huisgezinnen telt in allo opzichten is daar voor ons land do voorraad aan krachten, en aan sterke burgerdeugden voor de toe komst. Buiten do socialisten, die den dood van den middenstand gezworen heb ben, en die om den klassenstrijd des te hoviger en to venijniger aan te vu ren, de bopgore burgerij alleen en vlak tegenover bet werkvolk willen stellen, is er niemand meer die de ge wichtige rol onzor middenstanders in do huidige maatschappij betwisten durft. De kleine burgerij is de onont beerlijke schakel lussclion boogere en lagere standen en juist omdat zij meestal, met eigen alaam, voor zich zeiven werkt, 011 alles tot in de minste bijzonderheden berekenen moet, vin den «ij bij haar de spaarzaamheid, die in dé socialistische kringen niet meer beoefend wordt, en tevens een stouten en toch voorzichtigon onder ncmingsgeosl, die op alle goede gele genheden uit is, en onzoggeiijk veel bijbrengt tot don algemeenen voor spoed. De middenstand bewerkt een maximum van voortbrengst met een minimum van middelen, en staat alzoo in volstrekte tegenstelling met bet so cialism dat alle bijzonder initiatief verlamt, en daardoor niet veel midde len zoo weinig mogelijk zou doen voortbrengen. De hongerkrisis in bet roode Rusland geeft de proef op do som. Het ongeluk van de middenstan ders is altijd geweest dat zij in de een dracht on in eone. sterke verstandhou ding onder malkaar, hunne macht niet bevestigden, en daarbij ook dikwijls een verkeerden weg opgingen om hunne grieven te herstellen en bun recht Ie bekomen. Do landbouwers 911 ook de arbeiders hebben hunne belan gen beter verstaan. Zij wisten dat liet in onzen lijd niet voldoende is, gelijk te hebben om feitelijk zijne rechten te doen golden mot moet daartoe ook overdo noodige MACHT beschikken. Ook op politiek gebied dient men sterk to staan. Het rovolutionnair socialism beeft eene groote oneerlijkheid een eclile misdaad gepleegd, toen liet de gegronde grieven van bet werkvolk uitbuitto ten profijto van de politieke lieèrscbzucht der roode leiders. Dezen bobben zich niet tan dienste gesteld van de arbeiders om hun recht te laten wedervaren neen en wol in tegendeel zij bobben zo bedrogen en met eenige mindere voordeeleu aan gelokt, 0111 ze dan aan bunnen eigen wagen te spannen, en zelf zoo verre mogelijk te geraken op den weg van rijkdom en politieleen invloed. Wij zoeken nog altijd naar een "socialis- tiscben leider, die in zijn revolution- nair stieltje arm geworden is De wa re en eerlijke weg is betreden geweest, door de christeue werklieden, die, mot bun zelfstandig programma van rechtvaardigheid en klassenverzoe ning, hunne belangen toevertrouwd hebben aan do katholioko volksgezin de partij, on door die politieke macht vroeg of laat, bet eene vóór, bet ande re na, bun aigohoel recht bekomen zullen. Ook de landbouwers, met hunne Vlaamsche en Waalsche Boerenbon den en vereeiiigingen zijn door de macht der katholieke gekozenen, die in de Kamer de groep van den land bouw uitmaken, heerlijk, vooruit ge gaan. Dit voorbeeld moet door de middenstanders nagevolgd worden'. Sinds 1921 bestaat in de Kamér een katholieke groep der middenstan ders, met M. Wauwermans als voor zitter, M. Siffer als ondep-voorzittor 011 MM. de Kerchove en Géradon ais sclu-etarissen zij zijn bet voorzeker die bet progronima van den Midden stand opnemen, en die bijgevolg de politieke macht der katholieke partij ten dienste stellen ter beropbeuring der kleine burgerij. Zopder bier zells een beroep te doen op de godsdiensti ge gevoelens, die ons altijd voor de katliolioke kandidaten moeton doen stemmen, is liet klaar dat ook de stoffelijke belangen ze met de katho lieke partij samen binden. Alleen blij ven zij zwak; 011 afgescheiden Jijslen van middenstanders hunnen niets ver hopen. Steunende op de katholieke macht en BINNEN onze partij mogen zij genist een betere toekomst inzien. Door bet erkennen barer rechten zal de kleine burgerij dan blijven botgeen zij altoos geweest is een stand van innige vaderlandslietdo en van moe digen ondernemingsgeest. Brussel, 10 Oct. De Ilopgere Arbeids raad vergaderde Maandag onder voorzitter- terschap van M. Cooroinan. Zondagrust M. Mei'tens, verslaggever, is van oordeel dat Let onlsverp van deoreel, bevelende op Zondag de kapperswinkels te sluiten in de omgevingen van Antwerpen, Gent en Luik, gunstig zal onthaald worden. llij stelt bijgevolg voor, dat de vrijheid voorzien bij de wet van 17 Juli 1905 op de Zondagrust, en toelatende des Zondag9 van 8 lot 12 ure h^t personeel van sommige winkels te doen werken, worde afgeschaft. De besluitselen van dit verslag worden aangenomen mits onlhouhing van eenige leden. M. Hanquet vindt dat men wat verre gaat in hot reglementeeren. M. Cooreman, den spreker bedankende, zegt dat het Beroepshof van Brussel zich bedroog, toen het verklaarde dat het besluit betrekkelijk hei werkverbod op den Zondag voor de coiffeurs onwettig is. Hel Beroepshof Leeft de onwettigheid ver klaard, zeggende dat de nijverheids* en ar beidsraad niet geraadpleegd was. Maar die raad was in voorkomend geval niet bevoegd, 't Was het beroepshof dat dwaalde. Achturenwerk in de siiikernijverheid De raad onderzocht vervolgens de kwestie van den acht-urendag in do nijverheid der suikerfabricatie. M. Cooreman leest eenen brief van de fabrikanten, die doen opmerken dat hel hier eene seizoennijverheid geldt, en dat de*pro ducten, indien zij niet voortdurend bewerkt worden, in zekere tijdstippen van het jaar, kunnen bederven en verrotten. Van den anderen kant weigeren 'de werk lieden te komen werken, indien men hen geen werkdag van meer dan acht uren toe staat. M. Hubin beslrijdt die beschouwingen en zegt dal alle nijverheden tnin of meer kunnen seizoenen hebben. Er is niets dat voor de sui kernijverheid eene afwijking van de wet wettigt. Nog verscheidene andere leden nemen aan de bespreking deel, waarna de afwijking voor de campagne 1921 wordt toegestaan. Peckering zegde tot zijne studenten dat hij vooral aandacht had verleend aan den Krater die Erathestanese wordt geheeten. De omvang van dezen Krater is 37 mijlen.' Honderden pholograiiün van alle gedeelten ervan bewijzen met onweerlegbare stelligheid aldus Peekei ing, dat ruime oppervlakte ge - was opspringen met bijna ongelooflijke snel heid, als de dag op de maan aanvaug neemt. De/o flora komt tot vollen bloei, verslenst spoedig en verdwijnt. Haar maximum bu slaan is I D van onze dagen. De photografjes hebben eene reeks andere verschijnselen doen vaststellen, zooals groote sneeuwstormen en vulkanische uitbarstingen Mislvelden verschijnen en verdwijnen voortdurend en wolken zijn er overvloedig. Wij vinden eene levende wereld aan onze eigen deur, zegde Peckering bel leven heelt heel veel weg van dit op Mars, maar gelijkt in niets aan dit op dc aarde. De sterrekundige zegde niets over de mo gelijkheid van het verblijf van menschen of met vorstand begaafde wezens die zouden verblijven op de berghellingen of in spelon ken. Feitelijk beweert hij niet dat eenige Ivpe van beweeglijk levend wezen op de maan zou beslaan. Professor Peckering, van Harvard College zeyt dat do organismen zonder gelijke op aarde zijn. Parijs, 10 October. Er is leven op de maan, zegt de correspondent van do -New York IJorald» te Cambridge. In alle geval, professor Peckering, hoog leeraar in slerrekunde, aan de universiteit van Harvard, beweert liet. En hij steunt de beweringen op lelesco- pische lichtbeelden gedurende eene periode van vijf maanden genomen te Mendovilie, op Jamaica. Een ministerraad werd Maandag namiddag gehouden in het ministerie van binnenland- sche zaken, ouder voorzitterschap van M. Carton de Wiart. De bespreking duarde tot S ure 's avonds. De Raad heeft kennis genomen van de kwestie die met de grondw-jtiierziming in verhand staan en ook met de organische wel op de provinciekiezingen. De minister van koloniën heeft een ver toog gegeven van den tóestand dc-f onder handelingen en nieuwe ontwerpen met de spoorwegmaatschappij van Congo, de maat schappij der Groote Meren en der Union Minière De raad heeft de ontwerpen goedgekeurd besloten dat er reden bestaat om het oordeel van den Kolonialen Ilaad in te winnen. De raad hoeft zich vervolgens bezig ge houden met de kwestie der beambten van den Staat, die bij de kiezing eeno candidatuur zouden willen aannemen. Het werd eenparig goedgekeurd dat de ambtenaars zich buiten alle kiesbetrachtingen zouden Louden. De minister, die van wege zijn onderge schikten eene aanvraag zou ontvangen, zal er kennis van geven aan dan ministerraad, die dan beslissen zal. Zou deze toestemmen in 't aanvaarden van eene candidatuur, dan moet de ambtenaar in alle geval in beschikbaarheid worden gesteld zonder tracteraent en voor een tijdverloop dat niet beneden dc drie maanden mag blijven. Eindelijk heeft de raad kennis genomen van de uitnoodiging om deel te nemen aan de conferencie van Washington, waar de kwestie van het Verre Oosten en de Stille Zuidzee zullen worden behandeld. Er werd besloten dat baron Carlier de Marchienne zal worden afgevaardigd, die gezant is in de Vereenigde Staten. De raad behield zich voor, die afvaardiging eventueel met andere aanduidingen te vol ledigen. Twee Rembrandt's verkocht voor 7.500,000 fr. De jStar meldt dat de Russische prins Youssoupoff, een der officieus"; vertegen woordigers van de groep der Tsaristische vluchtelingen lo Londen, e:i die van zich deed spreken door den moord op Raspoëtin; heeft twee prachtige tafereelen van Rem brandt verkocht aan een Amerikaansche n miljardair, M. Wideaaer, van Philadel phia. Deze meesterwerken, die aan de vermaar de Romanoff-verzameling toehoorden, wer den door den prins uitde handen der Bolsje- wiki gered. Het eene stelt een edelman voor met grooten hoed, hebbende een paar zijden handschoenen in de linkerhand hel andere tafereel is de beeltenis eener edele dame met breeden pluimenwaaier. Deze twee kunstgewrochten van den Hol- landsohen meester werden aan den heer Widemer verkocht voor dè som van 7.500.000 frank. Anderzijds meldt de Daily Expvtss. dat prins Youssoupoff er in gelukt is een aan zienlijk gedeelte der edelgesteenten van de kroon in veiligheid tc brengen, onder meer een lialssnoer van zwarte paurlcu, op 80.000 pond sterling geschat. Vooraleer te vluchten hadden de prins en diens secretaris talrijke kostbaarheden onder den grond geborgen, en wel in plaatsen van hen beiden alleen gekend. Wanneer later dc nood dringend werd, slaagde de secretaris er in terug in Rusland to komen en een deel van den schat mode to brengen. De onbekende De vier lijken van onbekende Amerikaan sche soldaten, onlangs ontgraven, zullen tc Ghalons-sur-Marne. vergaderd worden, al waar, ten stadhuize, op Dinsdag 25 October, een soldaat een zijner gesneuvelde makkers aanwijzen zal, waarvan dan het stoffelijk overschot naar de Vereenigde staten gevoerd zal worden. Denzelfdcn dag zal de lijkkist, op een J'Yauache a fu it wagen naar dc static gebracht worden. De Fransclie troepen zullen de eer bewijzen. Een detachement van 24 man cn de vaandels van de Amerikaansche regimen ten op den Rijn, zullen het lijk vergezellen dat naar den Haver gevoerd zal worden poa bijzonderen trein. Het garnizoen van Havre zal de haag vor men op don doortocht van den rouwstoet.-die zich oumiddelijk naar de haven begeven zal, alwaar aan boord van den kruiser «Oiyrapia» net stoffelijk overschot ingescheept moet worden. Amsterdam, 10 Oct. De kroonprins had te Wieringon een persgesprek met een medewerker van De Tijd cn verklaarde o.a. liet is uitsluitend om geldelijke aange legenheden dal ik voorloopig te Wieringeu blijf. Het spreekt dat ik liever in de provin cie zou wonen. Maar de waarde van het Duilsche gelden do woningnood beletten mij zulks. Om dezelfde, redenen komen mijn vrouw en mijn zion mij slechts eenmaal per jaar bezoeken. Wij briefwisseien regelmatig. Eeno maal per maand schrijven wij uit voerig en omvangen mijn zonen elk oen brief. Mijn vrouw regelt mijne zaken met groote zorg. Zij is bovendien ingenomen door het onderricht mijner kiwi eren, daar de omstandigheden vergen dat zij later hun brood moeten verdienen. «Mijn oudste z^on heeft mij reeds her haaldelijk laten wetn dal het hoog tijd wordt dat ik mezelf met Let bestuur van mijn gezin zou inlaten. Ik zal echter in Holland blijven zoolang mijn terugkeer nadeelige gevolgen voor DuilscLland kan hebben. Nie mand kan voorspellen wanneer ik in mijn vaderland zal kunnen leven als burger, om mij bezig te houden met liet onderricht mijner kinderen. Onze Vorsten bij den Sultan van Marokko. Uit Rabbat wordt geseind, dat Koning Albert aldaar Zaterdag in het paleis van den Sultan is aangekomen, waar de wacht de eer bewees. Maarschalk Lvautey, professor Nolf en een ordonnans-officier vergezelden hem. Mat den Sultan had da koning een privaat onderhoud. De Sultan overhandigdigde ham het groollint van de Oeissam-Loeïte-ordo en het lint van kom mandeur aan professor Nolf en kapitein Goffinet. Te 17 uur brachten dc Koning en dc Koningin een bezoek aan den pasja der stad Rabbat, waar hun een thee werd aange boden. Vervolgens deden zij eJn wandeling door de stad. 's Avonds bracht de Sultan ons Vonten- paar een tegenbezoek. De terugkeer der Belgische vorsten. Aan gansch bet Fransclie vliegwezen werden onderrichtingen gegeven om, door alle middelen de terugreis der Belgische Vorsten te vergemakkelijken, die zinnens zijn, heden Dinsdag of Woensdag langs den luchtweg uil Marokko naar Belgie terug te keeren. Hoe de ramp plaats vond. De «Petit Parisian» geeft de volgende Lij. zonderbeden over de zeeramp die zich in hel zicht der lersche kust heeft voorgedaan De «Rowan» die Zaterdag namiddag Glas gow verlaten had, kwam om 18 uur te Cree- nook, haven gelegen in de baai van do Cyde aan. Het schip moest er een half uur wach ten naar de aankomst van eon Amerikaanscii orkest van 32 muzikanten, die zich, na een omreis van drie weken in Schotland, naar Ierland begaven, waar zij aangenomen wa ren in Dublijn, Belfast en andere steden. De «Rowan» verliet Grcenook om 19 1/2 uur, hebbende aan boord 93 personen, waar onder 53 leden der bemanning. De reis had gedurende bijna vijf uur een normaal verloop Het was enkele minuten over middernacht De «Rowanbevond zich op dit oogenblik te Gornewall tegenover de kust van Wightown- hiro, ten zuiden van de baai van de Clyde. Bijna al de passagiers waren reeds naar'bed gegaan. Een dikke mist hing over de zee en het schip was verplicht geweest zijn snelheid te verminderen om deze als gevaarlijk be kend staande plaats door te varen. Het was op dit oogenblik dat de eerste aanvaring plaats had.Een hevige schok werd gevoeld, terwijl een dof gekrijsch waarge nomen werd. De «Rowan» wasmot een klei ne Amerikaansche Cargoboot do West Camack» komende van San Francisco en op weg naar Glasgow in aanvaring gekomen. De "Rowan» werd in den voorsteven luk geslagen. Het gevaar was ernstig. Da «Rowan» zou er nochtans in gelukt zijn door eigen middelen een der naastbijge- legen kusthavens te bereiken, indien zich door een noodlottig toeval, g tien minuien later geen tweede aanvaring had voorgedaan. -IJet was de «Clan Malcoln» die dezelfde koers volgde en die op zijn beurt op de «Rowan» liep. Hel was de genadeslag voor de «Rowan», die in minder dan tweo minu ten aan de oppervlakte van don waterspiegel verdween. De noodseinen per draadlooze. teJegralis uitgezonden, werden door twee stoomsche pen opgevangen,"die onmiddelijk koers zet ten naar de plaats der ramp en er iu geluk ten 77 personen te redden. Kapitein Brown van de «Rowan» wordt vermist. Do vee- en paarden foor van 7 dezer was op al de markten goed voorzien. Veel vreem delingen waren op de paardenmarkt. De goede paarden gingen 5500 lot 4000 fr. de middelmatige 180Ó tot 2500 fr. Op de veemarkt warer. de prijzen dalend. Melkkoeion 1200 tot 1800. Ossen 4 tot 600 en vaarzen 8 lot 1200. Op de varkensmarkf waren de prijzen dalend. -vvxv In de Senaat. Indien Senaat en Kamer hot eens geraken zal de Senaat bestaat uit 03 senatoren r.cht- streekseh verkozen door liet kiezerskorps, uit •1 ^provinciale senatoren en uit 22 verkozen door koöptatie, dus 159 leden saam. Derhalve zuilen 44 nieuwe stoelen moeten gemaakt worden, wat ongeveer 100.000 fr. zal kosten. De ufltsBaigen. Voor de derde maal sedert den wapens'.il- iand had te Ninovc de kcur-wedstrijd plaats voor hengsten van het kanton. Deza lc ReeksIlengstenveulens van 2 jaar (26 dieren gvoorgestelJ). 1" prijs Van der Kelen-De Schepper, van Okegera, mei Klopper zwart-bruin; 2C prijs id., mei Breydel u, blond; 3e prijs: Vanderschuercn Jules, van Appelterre-Eychem, mot Mu- stapha bruin; 4e prijs id., met Electri- que de Bart blond; 5o prijs Van der Kelen-De Schepper, met Carré bruin. 2e Reeks. Dekhengsten van 3 jaar (19 dieren voorgesteld). le prijs Cobbaut Cyriele» Hector, van Oulire, met Invea- leur du Chëne bruin; 2e prijs Vander schuercn Jules, van kAppelterre-Eychep, mei Carnaval bruin; 3a prijs Van Bever Pol, van Aygera, nietEspoir ten Brempt vos. 3e Reeks. Dekhengsten van 4 jaar en meer (26 dieren voorgesteld). le prijs Van den borre August van Ninove, mei IS'er vie n 7 jaar, blond; 2e prijs Van derschusreu Jules, van Appelterre-Eychem, met Brunus d'Appelterre 4 jaar, bruin; 3e prijs Vanderekeren-Deschcpper, van Okegem, met Paclra de Pamel 14 jaar, zwart-bruin; 4e prijs Meerschaut Honoré, van Vlierzele, met Max de Viierzele 4 jaar, zwart; 5e prijs Cobbaut Cvriel en Hector, van Oultre, met a Brillant iTAude- naken 4 jaar, vos. BERICHT. Er wordt ten zeerste aan bevolen, zicb voor de inschrijvingen op dö Nicutcc Leening G te wenden lot de Ban- que Centrale de la bendre, daar deze, aan de officieele voorwaarden, titois legen geld, er worden aanvaard, zoiider hosten noch borde rednoch de minste lormaliteit. 8711 De schaarste aan drinkwater bestemd voor Brussel en voorsteden," doet zich steeds nijpen der gevoelen. 22 Mei 11. was er in den ver gaarbak van Boschvoorde een dagelijksclw toevoer van 61.800 kubiekmeter water ter wijl het dagelijkscn verbruik 61,000 kubiek meter bereikte. Op heden stelt men een toevoer vast vair nog slechts 51.000 kubiekmeter terwijl liet gemiddeld verbruik 57.000 kiek meters be draagt, hetzij een dagelijks tekort van onge veer 6000 kubiekmeter. De reserven bedraagd nog amper 36.000 kubiekmeter, en dit cijfer zal nog meer neer waarts worden gehaald en ten slotte onder nül dalen, indien niet matiger met hot ver bruik wordt omgegaan. Om het hoofd aan dien hachelijken toe stand te kunnen bieden wordt door bet be heer thans verboden liet drinkwater te gebruiken voor het reinigen van openbare wegen, gevels en binnenplaatsen, of er de tuinen mede le besproeien. Bijzonier on Vrijdag en Zaterdag wordt oen al te kwistig verbruik van water gemaakt. Hiertegen zal in de toekomst krachtdadig worden opgelrodea*

De Volksstem | 1921 | | pagina 1