15 De reis van ons Vorstenpaar. Eenegezellin op 'I banksken, Donderdag I OcloS). 1921 I In 't nieuwe Bisdom. Rond het Parlement Het Krisisfonds en de werkloozen. Openbars Werken .KIESKRONIJX XXVII" JAARGANG NUMMER 236 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 DAGrBLAD S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Nüffel-De Qbnqt Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas, Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place da la Bourse, Parijs en G, Bream's Buildings Londres E.C.l II. Eilouardus l/on op G.10 onder 5,051 Voile Maan den 16 WETGEVENDE KIEZING VAN NOVEMBER 1921. Wij hopen, slechte profeten te zijn, met to voorzoggen dat alles naar den afgrond loopt. De wooldozucht, de jacht naar ver maken en genot, hot verlangen om te pralon, woeker en gelddorst "heheer- schcn do wereld. Nijd en afgunst stij gen ten top de liefde tot het werk, lot studie, gaan te looi'het ontzag voor overheid en wet behoort tot het verleden zedenbederf en goddeloos heid nemen op schrikbarende wijze toe. Scboono kleederen, veel geld, ba], plezier en bestendigen kermis staan aan 't orde van den dag. Alge meen gemor klinkt allerwego over overtollige:: arbeidsdag en klein ge win een metsersknaap beklaagt zicb voor niet minder dan 25 frank daags tc kunnen werken 't Is kermis alom, alie dagen, 't Volk zingt en danst, 't rijdt per vclo en naar de steden van plezier kort gerokt, licht geblokt de katoenbe werksters in lange fiuweelen mantels; de garontwijnders fijn geganteerd cinemas en danszalen allo avonden propponsvol.... Alles is perfelct... Halte, neen, nog niet Daar komen roodo en groene socialisten, en die vinden dat alles bijlange nog niet goed in den baak zit. Men werkt nog veel te lang men wint op ver na niet ge noeg de mode is geschapen om ge volgd to worden en de jonkheid moet zich toch amuzeeren in de kerk wordt slechts politiek gevoerd en de pries ters zijn snullen, wiens zedeprekon best kunnen gemist worden; 't sparen is afgeschaft wanneer alles slabakt, zal men gaan doppen vooruitzicht bah I een dik en vet pensioen maakt maakt zulks in 't vervolg overbodig. Mijn God, wat wereld hooren we alle weldenkende menscben uitroepen. En wij voegen er bij- Waar moet dat heen Kan zoo een toestand eindi gen zonder oen katastroof, zonder een algemoene ineenstorting, zonder een wereldramp, waarbij den jongsten oorlog een kinderspel zijn zal Op bet oogenblik, dat de diepge- scbokle Maatschappij, de ontredderde wereld, luide smeekt om boetveerdig- hoid, beboette heeft aan werkkrach ten, aan spaarzaamheid; op het oogen blik, dat nog zooveel wonden bloeden om bet verlies van ontelbare bloedver wanten dat nog zooveol puinen op herstolling wachten, viert de wereld feest Niets is- zoo gauw' vergelen dan 'tgeen de aarde dekt,... Brood en vermaken Walgen afgrijzen vervullen het ge moed, wanneer men rond zich staart diop medelijden voor 't arme misleide volk grijpt liet hart aan verontwaar diging bonst uit den boezem voor de ellendige politiekers, die de massa tot dit uitdagend zedenbederf, tot wulpsch- beid en genot aansporen, haarjaagste drillen vleien en kelen Niet genoeg Dichter bij den afgrond En allen°er in En ongelukkige ouders, die fier rijt op de lichtzinnige kleederdracht, op de genotzucht uwer kinderen Wat zal de verantwoordelijkheid schrikkelijk zijn van al dezen die ge hoor gaven aan de machtspreuken van t socialismus en aan do inblazingen '.in groene golukzoekers, zonder ge weten, die, alhoewel ze wel weïen 'lat alles naar 't bankroet ijlt, de moederen aanhitsen, en, zonder mëe- waron voor de reeds zoo diep gezon ken massa, gestadig olie op 't vuur gieten Wee u, ellendelingen, al het kwaad, door u gesticht, zal op uw schuldig hoofd neerkomen, misschien vroeger dan gij wol denkt de recht vaardige God leeft nog Gij, die geschiedenis kent, weet toch dat IJselijk einde het lot was van volks opruiers denkt aan Marat, Robespierre en ander helden doedigo omwentelingen Een sterke dam tegen dien alles verslindenden vlood zal slechts kun non opgeworpen worden door eene partij van orde en tucht, die de katho lieke partij is. Wanneer een volk aan zijn drillen overgelaten wordt en geen breidel meer sterk genoeg is, het te temmen, te beteugelen, dan gaapt nog enkel een wijden afgrond, waarin alles ver zinken moet. Napoleon I verklaarde, dat een dorp zonder kerk gelijk stond aan een woud met wilde dieren. Geen menschelijke macht is in staat de menscholijke driften te onderdrukken, en zulks loochenen is het licht der zon loochenen. Do katholieke partij loert en houdt dus voor, dat de redding der Samenleving alleen te vinden is op den weg naar het Geloof, van don Godsdienst. Zal do blinddoek vallen Zal Let dolende menschdom bet rechte pad terugvinden 2 Dit zal de aanstaande kiezing uit wijzen. JA, indien de stom onzor katholieke leiders, onzer priesters, onzer propa gandisten aanhoordt wordt; indien het volk onderscheid maakt t-usschen zijn vijanden en zijn ware vrienden; indien du misleide massa nog de kracht heeft het slavenjuk van 't socia lism van de schouders to schudden; indien do kleine burgerij eindelijk van liet gevaar van baar nakenden onder gang bewust' is; indien alle huisvaders nog eerbied en liefde voor bun kroost voelen; indien de Godsdienst in de kristen zeden hersteld wordt. NEEN, als 't bestuur van ons land in de banden van socialisten, vrijden kers en groene gelukzoekers geraakt; indien de priester uit de school en de nonnen uit do gasthuizen verjaagd worden; indien de goddeloozen'zege pralen. Kiest Wilt ge 't al ROOD, welnu gij zult ze hebben een wereld rood van vuur en bloed Danst voort op den vuur berg, en de losbarsting zal de- aarde Sodoma en Gemorra gelijk, met bran dende lava dekken Wilt ge een menscb waardig bestaan, geluk en welvaart voor iedereen, rust en vrede in bet land, kiest voor de verdedigers van Eigendom, Huisge zin en Godsdienst, voor de Katholie ken Geen hersenschimmen of zinsbe drog Er is geen middenweg Met ongeloof en socialism NAAR DEN AFGROND Met den zegepraal der Katholieke partij NAAR EEN BETEREN WERELD Bij gelegenheid der aanstelling van Mgr Rutten als hoofd van het nieuwe diocees Eupen-Malraedy, plechtigheid die gisteren plaats had, zond M. Carton de Wiart aan ge neraal Baltia, vertegenwoordiger der regeo- <ring het volgende telegram Ik zou u dankbaar zijn, indien gij Mgr Rutten, hij gelegenheid zijner aanstelling door Z. Ex. den apostolischen nuncius, mijne eerbiedige geluk wenschen wildet overbren gen, alsmede mijne beste wenschen voor 't heil van het nieuwe diocees, thans gehecht aan dc oude en roemrijke Kerk van Luik. De plechtigheid. De stad Mulmcdy is schoon bevlagd en een talrijk publiek neemt deel aan de plech tigheid. Mgr Rutten en de nuncius zijn ten half 12 aangekomen en werden aan de spoorhalle ontvangen door generaal Baltia, vertegen woordiger der regeeriug. De twee prelaten begaven zich alsdan naar het paleis van den gouverneur. Een stoet kwam bon afiialeu om hen naar de kerk te geleide-;. B^ze stoet was samen gesteld uit eene compagnie gendarmen te paard, een compagnie voetvolk, henevens een aantal maatschappijen der streek. Het muziek van het 9® liuieregiment sloot den stoet. De kinderetn der scholen, jongens en meis jes, hadden zich langs den weg tot aan dc kathedraal opgesteld. fn de kathedraal heeft de nuncius hel pauselijk decreet afgelezen, waardoor de bisschoppelijk juridiclie over het aangehechte gebied aan Mgr Rutten wordt toegekend. De ceremonie der intróning bad vervol gens plaats. Mgr Rutten en Mgr Nicotra hebben daarna een plechtig Te Deum gezongen werd- ezel, of van 2 stuks hoornvee, of van 100 kiekens, of van lOschapen, ot van 4 varkens. Er werd ook voorgesteld ds werkloozen uit te sluiten, die beiiooren lot een Imishou- don waarvan een lid handel drijft of rond- leurt. Eveneens is men van zin de werkiooze n uit te sluiten, die eigenaar zijn of huurder zijn van een huis, waarvan de verhuur- ol de onderverhuurpiijs voldoende inkomsten oplevert, evenals de werkloozen die duiven, hanen, vogels, honden of andere dieren be zitten, met uewelken zij aan prijskampen deelnemen. De werkiooze, die zich slecht draagt, die zich aan drank of spel overlevert, wordt ook van allen steun beroofd. De'tijdelijke uitwijkelingen, die terug het land komen na in den vreemde gewerkt le hebbon, worden voor eene maand, le be gin: ei van den dag hunner inschrijving in het krisisfonds, van den steun beroofd. Deze verschillende maatregels zijn ter goed keuring aan de regeering onderworpen. Eene bijzondere hulde wordt hen gebracht Rabat 10 Oct. In den loop der plechtige ontvangst door den sultan Maclay VousBef aangeboden, verzocht deze de koningin de Cherifeensche krijgsmedalie to willen aan vaarden, die sedert haar stichting nooit toe gekend werd dan voor grootsche oorlogs daden, en die le dien titel baar ten volie toekomt. Het is de eerste maal dat de sultan van Marokko een vorst ontvangt. Inderdaad destijds vergenoegden zij zich hen bij bun doortocht le 'Langer te doen groeten. De sultan toonde zich uiterst tevreden dat dit eerste bezoek van oen staatshoofd, dit is van het Belgisch vorstenpaar. In geestdriftigi bewoordingen uitte hij zijn bewondering voor ons voyc. De rechterzijde van den Senaat. Dinsdag na de zitting van den Senaat, een alle aan van Effectieven voor de Kamers. WOESTE, graaf Karei, Staatsminister én Volksvertegenwoordiger, Brussel. VAN SCHUYLENBERGH Pieter, Volks- vertegenwoordiger, Aalst. 3. MOYERSOEN Romain, oud-Volksverte- gen woord iger, Aalst. 4. ju: BETHUNE, baron Lodewijk, oud Volksvertegenwoordiger, Aalst. 5. VAN NIEUWENHOVE Fernand, midden- standor, Goeraardsbsrgen. Plaatsvervangers 1. MOYERSOEN Romain. 2. nr. BETHUNE Lodewijk. 3. VAN NIEUWENHOVE Fernand. 4. E\ CKERMANS Paul, opgeëischte, ge meenteraadslid, Geeraardsbergen. Senaat. Effectieven. 1. ui-: SA DELEER Louis, Staatsminister en Senator, Haeltert. 2. Oudenaerdo. 3. DE CLERCQ Jozef, advokaal, Ninove. 4. Oudenaarde. Plaatsvervangers. 4. DE CLERCQ Jozef, advokaat, Ninove. Ondenaerde. 3. DE HERT Felix, Burgemeester, Aalst, •i. Oudeuacrde. de hebben de katholieke senators andermaal eene vergadering gehouden om den toestand te overwegen voortspruitende nil de nieuwe verklaring, in naam der socialistische groen edaan door M. Lekeu. Heel de rechtenijde is 't akkoord eu wil zekerheid, dat het vrouwenstemrecht moei toegekend worden voorde provinciale kiezin gen van 1923. De fonnuul voorgesteld door Bomer, en waarhij de socialisten zich eerst hadden aangesloten, gaf deze zekerheid. Uit do gedachtenwisseling welke volgde blijkt dat het voorstel door M. Van der Velde gedaan heel onduidelijk is. De socia listen zouden eene formeele verbintenis moeten aangaan. Ten slotte werd beslist, Woensdag ten 2 ure, eene nieuwe vergadering te houden. De openbare zitting van den Senaat zal dan waarschijnlijk ten 3 ure plaats hebben. Inlusschenlijd zal de eerste minister hij zijne collega's van 't Ministerie slappen aan wenden om tot een oplossing te komen. De meeste senatours waren niet voldaan over de nieuwe verklaring der socialisten. Nieuwe uitsluitingen. Er zijn zeer belangrijke wijzigingen ge bracht aan de voorwaarden, welke dc werk loozen moeten vervullen om steungeld van het krisisfonds te kunnen trekken. De be heerraad van liet fonds, voorgezeten dobr M. Mahairn, heeft da regeering de volgende voorstellen voorgelegd Het steungeld zal voortaan geweigerd worden, onder andere, aan den werkiooze, behoorende tot ee:i huisgezin, dat, 't zij in huur of in eigendom, de uitbating' waar neemt van eene landbouwwinning van meer dan 1 hektaar, van eene groenlenkweek van meer dan 20 aren en van een labakvold van meur dan 10 aren. Dc voorwaarde van 1 hekt aar. landbouwwinning geldt voor oen gezin van 2 tot 4 peraonen. Voor meer dan 4°per- onen mag de bebeuwing 2 heklaren be- loopen. Vordt ook uitgesloten de werkiooze, die eigenaar is van een paard ot van een muil- De «Moniteür» bevat nadere inlichtingen over dc aanbestedingen die wij gisteren heb- bon aangekondigd. Deze zullen plaats hebben op de volgende datums eu de aard der wer ken is nader omschreven a!s volgt Op Vrijdag 28 October 1921, in do buree- lon van het bestuur van Bruggen en Wegen, Neerkouter, 22, le Gent. Werken tol vernieuwing der ebbe- en vloeddeuren en dei-stijlen van de stuwsluis aan de monding der Dender te Dendermoude. Borgsom 10 t. h. van het bedrag dei- inschrijving. Op Vrijdag 28 October, in de bureelen van het bestuur van den bij zon deren dienst der kust, Hendrik Serruyslaan, 24, te Oostende. Werken voor liet opruimen of weder vlot makenvan.de wrakken der drie Britsche kruisers Iulrepiid OEt.l.igenia en Thetis gezonkèn in de ha\en vau Zee- brugge. Borgsom een tiende van het bedrag der inschrijving. Op Vrijdag 9 December in dezelfde buroe leil Werken voor het aanleggen van een nieu we visschershaven, te Oostende. 9 Eindborgtocht 500.000 fr. voorloopige borgtocht 150.000 fr. Op Zaterdag 14 Januari 1922, in tie lm reelou van het bestuur van den bijzondcrcn dienst der koolstreekvaartcn. Berkendael straat, 197, le Elsene. Werken voor - het op groole doorsnede brengen der vaart van Charleroi naar Brus sel, tusschen Clabecq en Sint Jana Molen beek. Eindborgtocht 1 1/2 t. h. van het bedrag der inschrijving, berekend volgens de prijzen van liet bordereel. De voorloopige borgtocht is bepaald op 259.000 Ir. Op Maandag 12 December#,192i, in de bureelen van het provinciaal bestuur le Ant werpen. Aanleggen van een havenkanaal en bou wen van kaaimuren, benoorden Antwerpen tusschen de bestaande dokken en de sluis der Kruisschans. Eindborgtocht 1.Ü3Ö 000 fr., Voorloopi ge borgtocht 250.000 fr. On Maandag 9 Januari, in dezelfde buree len Werken voor het bouwen van ongeveer 1600 meiers kaaimuur benoorden Antwerpen (Austruweel) Ophefmakends gebeurtenis 31 oud-officieren van hst Duitsche leger aangehouden te Crcfeld. Gent, 11 October. De «Flandrê Liberale» ontving heden avond uit bezet Duitschland het bericht dat de militaire veiligheidsdienst te Crefeld een en dertig officieren van hei oud Duitsche leger aangehouden heeft, op het oogenblik dat zij een geheime vergadering wilden houden in een hotel van gezegdo stad. Bij de aangehouden officieren dia allen deel uilmaken van liet Falkehstoin-Verein„ bevinden zich generaal von Merohtem,woon achtig te Cobtentz, en een gcnoraal van de huidige Rijksweor. Tengevolge deze aanhoudingen werd tof huiszoekingen overgegaan men heeft docu menten van het hoogste belang gevonden over de weerwraak inrichting dij i:i Eijnlanii gevestigd is. Insgelijks hoeft men munitie, wapenen en grenuden ontdekt. Eindborgtocht 1.000.000 fr., Voorloopi ge borgtocht, 250.000 fr. Op Vrijdag 13 Januari 1922, in de buree. len van liet bestuur van Bruggen en Wegen, Neerkouter, 22, te Gent. Bouwen van een droog dok in den ouden arm der vaart van Gent naar Terneuzen, genoemd «Arm van Lagnerbrugge». Eindborgtocht 300.000^ fr. Voorlopige borgtocht 100.000 fr. Ten overstaan van M. De Heem, hoofd- ingenieur, bestuurder van Bruggen en We gen. Op 14 Oetober, onderhoudswerken aan het hotel van den hypotheekbewaarder te Antwerpen. Op 21 October, buitengewone herstelling der kunstwerken en banen van het zesde lot der provincie Antwerpen. De dienst der militaire gebouwen r Op 18 Ooiober, vergrootingswerken aan de ruilerijkazerne van Elterbêek, bestek 1,508,700 fr., borgtocht: 100.000 fr. Op 25 October, inrichting van het militair duivenhok te Vilvoorde, bestek 307,248.83 frank. Borgtocht30.000 fr. Deze aanneming geschiedt tegen een vasten prijs 15000 fr? voor onvoorziene onkosten. Er zal overgegaan worden op 20 October 1921, in de bureelen van den toegevoegden koninklijken boogcommissaris, Vaarlstraat, 7, Ghistel, lot de openbare aanbesteding van het vernielen van 14 gebelonneerde schuil plaatsen gebouwd in de gemeenten Thour- hout, Cortemaick, Handzaeme, Zarrea en Werckeiu C'iloyenne Marie Bodson, socialistisch lie van den gemeenteraad van Ougróe, verscheen voor de boetstraffelijke rechtbank van Luik om te verantwoorden voor de twee erge be schuldigingen van wederrechtelijke aanhou ding en afper^ng van dokumenten. Deze feiten dagteekenen van 12 Mei laatst, tijdens de eerste stakingsbeweging te Ougrée-Miri- have. Een werkman, zekeren flanel, die weiger de te staken, werd toen hij zich naar zijn werk wilde begeven, door gezellin Bodson n eenige andere vrouwen overvallen en op gesloten. Men dwong hem een stuk to too- kenen, waardoor hij zich liet inschrijveu in het socialistisch syndikaat. l)e citoyenne loochende alles, doch de fei len waren klaarblijkêmi en de rechters bob ben dan ook de betichte veroordeeld lot 3 maanden gevang en 26 fr. boet voor weder rechtelijke aanhouding, en tot eene tweede straf van 3 maanden on 26 fr. boet voor af. persing van dokumenten. De genaamde Henet, die door de citoyenne tegen alle recht cn reden opgesloten werd. bekwam den frank schadevergoeding dooi hem geëischt. Katholiek Burgersverbond van Gent-Eekloo, De vier burgersgroepementmi. die deel- maken van liet Katholiek Middenstands ver bond van het arrondissement Gent-Eekloo, hebben Zondag en Maandag 11. in het hotel De Roode Hoed Klein Turkije, te Gent, eenen algemeenon poll gehouden waaraan de katholieke middenstanders deelnamen. Ziehier de namen der kandidaten die aan den Poll anderworpen werden en nageuoeg het getal stemmen welk zij bekwamen M. Van Acker, fabricant, Waarschoot, (God en Vaderland), 1700 stemme M. Van Bisseghem, handel., (Burgersverbond Deinze) '1400 stemmen M. J. Storme, advokaat en gemeenteraadslid (Middenstand) 1000 stem men M. C. Foele, kunstsmid en gemeente raadslid (Burgerkring), 400 stemmen. Dendermonde. Het Christen Demokratisch Werklieden verbond van het arrondissement Dendermonde heeft besloten alleen de lijst der katholieke standsorganisatie, door de Katholieke Kies vereniging samengesteld, te erkennen zijne mandatarissen op deze lijst krachtig-te steu nen en mede te'werken tot den triomf det katholieke standsorganisatie. St-Nikolaas. Zondag laatst had in het Gildenhuis dt, algeineenc poll plaats voor de aanduiding van een effectieven kandidaat en^en plaats vervanger voor de werkliedensland in het arrondissement. Met algemeene stemmen werd M. Hendrik Heyman, uittredende volksvertegenwoordiger, als efTeotieven kandidaat uilgeroepen. Werden uitgeroepen als plaatsvervanger 1. M. Cornelis, voorzitter Werkliedenbond te Terasche 2. M. Dornv, uitlre'dende plaats vervangende volksvertegenwoordiger 3. M. G. Versluiven, voorzitter Werkliedenbond te Lokeren. Onverklaarbare ontploffing Een Meteorologisch verschijnsel. Parijs, 11 Okt, Een geweldige onlplof» fing werd den vorigen nacht, om 1 uur ge. hoord in de streek rond Beauvais. Al di ruiten rinkelden on op verscheidene plaatsen vlogen de deuren open. De bewoners liepep naar builen maar konden niets ongewoons bemerken.- Personen welke buiten waren op het oogenblik van den schok, beweren een staartster te hebben gezien, welke de aarde blijkt te hebben geraakt op bet oogenblik dat de ontploffing zich voordeel. Men meerit met een meteorologisch verschijnsel te doeo ta hebben. Ook rond Clermont, In het Oise-deparle* ment, werd, op hetzelfde oogenblik, «en ge-» lijkaardige ontploffing waargenomen.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1