Ministeriele Crisis en vaisoii gezegde Ontslag van M. Bsvèze, Minister van iandsver- - 0e gevolgen van de socialistische liatooging van La Lonvrière liet Kitehenergeheim ï.v Landverliuizersworden afgetruggeld De kwestie van Hooo-Siiezie. Diefstallen la hst Bslgisch leger Belangrijk Bericht Nog een kaakslag aan Belgle Hat Marokkaansch wespennest Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 XXVII» JAARGANG NUMMER 2^1 T-5 (tT-TRT A T CENTIEMEN WEKELIJKS 0.5Q Uitgever: J. Van NoffbI/-Db Qbwdt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, Ge moet doen gelijk jan en alie- tnan Hoeveel keeren zoudjt ge die spreuk niet gehoord hebben Zeker ge moet doen gelijk iedereen, wan neer elkeen wel doet. Maar indien iedereen slecht handelt en kwaad doet, is zulks geen verontschuldi ging voor uw doen en laten. Ge moogt niet handelen gelijk jan en alleman. Sedert wanneer verleent de goede God eene plaats in den ljemel, .zooals men een zetel in-de Kamers verkrijgt, 't is te zeggen met de meerderheid van stemmen Indien iedereen in uwe' gebuurte roover of moordenaar ware, zou bet eene reden zijn om te doen gelijk die misdadigers In 1828 antwoordde de befaamde en beroemde Kardinaal de Cler- mont-Tonnerre met donderende stem aan een minister, die hem aan zette om te doen gelijk elkeen, al hoewel het ten koste zijner eer en plichten moest wezen, in dezer voe ge De zinspreuk mijner familie, ii welke haar door Paus Calixtus II a in 1120 werd geschonken, luidt als volgt Etiamsi oDi.net, ego non. Zelfs- rcanneer allen slecht zou- (i den doen, ik zon zoo niet liande- len. En dit is ook de kenspreuk ran mijn geweten, voege de Kardinaal er bij. Deze kenspreuk moet door elk Kristelijk geweteil in daden ver tolkt worden, Zelfs dan wanneer allen aan den godsdienst, de plich ten, de deugden zouden verzaken, moeten wij zc blijven beoefenen en getrouwer dan ooit blijven aankle- yen. Doch wezen wij niet bevreesd al leen te staan om goed en wel te doen. Wanneerwij kristenen zijn van een stuk en récht in onze schoen loopen, bevinden we ons in uiterst goed ge zelschap dan gaan we samen met de edelmoedigen die niet buigen noch knielen voor bet gouden kalf, voor het onteerend genot, voor de ralsche en vergankelijke wereldsehe eer; wij zijn het volkomen eens met al de heiligen en reebtveerdigen^ al ler tijden en landen..., Laat ons nader toekijken en be speuren hoe de Kerk lijdt wegens de mensehen Wat lijdt de deugd niet, wat lijdt de ziel niet, wat lijdt God zelf niet wegens de mensehen Job leed van den duivel, Pharao van de kikvorsehen, Herodes van de wormen, Paulus van de slangen, snaar alle mensohèn lijden wegens de niensehen, dewijl het zeèr ge woon is, dat men zegt hoe gaarne wilde ik zus en zoo leven, maar de menschen wat zouden de niensehen zeggen. O dwaze, o zotte vrees Laat de hond blaffen, laat de geit ginneken, laat het schaap blaten, het varken knorren, de hennen kake len. de katten miauwen en laat de menschen snappen: hun spreken steekt u de oogen niet uit, hun woor den breken u de tanden niet uit, hun babbelen rukt u de tong niet weg, hun praten slaat u het hoofd niet af; laat de menschen praten 'de mensehen zullen ten jongsten da ge voor u geen verantwoording doen; de menschen zullen voor u ter helle niet varen, of voor u niet eeuwig lijden, en waarom zoudt ge 'dan pin de niensehen liet goede na laten en het booze bedrijven, Wan neer ze zeggen gij zijt een paap "dan roept de weerklank gij een aap. Wat zouden dë menschen zeg gen De vromen zouden u daarom prijzen, God zou u liefhebben, de engelen u des te beter bijstaan, de heiligen li meer genegen zijn, de hemel li des te meer zegenen. Laat ze u beschouwen, leeft on dertussehen zoo vroom, dat gij God na uw dood eeuwig moogt aan schouwen. Dan zal uwe gedachtenis hij God en Ijij de menschen in eere blijven J.ÜAXKES, zich te wouden lot liet Agentschap Havas,Ai1c1£ Maxlaan,13, i» Brussel8, Placs da la Bourse, Parijs en ti. Bream's Buildings Londres E.C.-i Prijs van het versch vleesch. Do Monileur deelt vandaag liet vel ende koninklijk besluit mede. Oordeeleiuie dat belero verkoopvoorwaar den wat betreft reuzel ea slacht toelaten den vastgeateldeu prijs voor don verkoop \an braad- en sloofvleescb (tweede keus), te ver minderen Artikel 1. De verkoop van i* baas, barst en dikke bil (ruudvlee9cb) 2* haas en ribbe- stuk (varkensvleescb) (kalt'svleesch) ie niet meer aan prijszetting gebonden. Art. 2. Al de andere stukken braad- of stoofvleesch mogen hoogstens worden ver kocht legen 8,50 fr. per kilo, /onder been deren, voor het rundvleesch 9ir, per kilo zonder beenderen, voor het varkensvieesch 9 fr. per kilo, zonder beenderen, voor het kalfsvleesch. Art. 3. Onze minister van nijvorheid, ar beid en bevoorrading is balast met de uitvoe ring van dit besluit. Opdracht wordt hem verleend om van tijd tot tijd de boven vastge- stelde verkoopprijzen te wijzigen. Art. 4. De bij dit besluit niet gewijzigde bepalingen van ons besluit d. d. 12 Augus tus 1921, blijven van kracht. Art. 5. Dit besluit treed in werking den dag der uitgifte er van in den Moniteur Beige te Antwerpen. Meer dan voorlOQ.GGO fr. aflruggelarijen Gisteren namiddag heerachle er op bel politiebuieel van den opsporingsdienst een herrie van belang. 21 landverhuizers, meestal Polen en Ru- menen, waren het slachtoffer geworden van wraakroepende afzetterijen, die de som van hónderd duizend franken te boven gaat. De gerechtelijke officier, M. De Cosier, gehoclit aan den landverhuizersdienst, op de hoogte gebracht van wat er voorgevallen was, stelde met de adjudanten Van Steen en Van Loon, der opsporingsbrigade, een naar stig onderzoek in. Het gevolg van dit onderzoek bleef dan ook niet lang uit en een houder van een hotel voor landverhuizers gevestigd in de Kruik- straat werd aangehouden, in verhoor ge nomen en inet de klachtindienende landver huizers geconfronteerd die hem herkenden, en de ten laste gelegde feiten staande bielden. De policie heeft den kerel opgesloten. De policie moest evenwel eerst handelend optreden, daar de landverhuizers in hun razende opgewondenheid den afzetter eens duchtig wilden afranselen. Als gevolg aan deze feiten, ging de houder van een ander hotel voor landverhuizers, in de Loosstraat gelegen op de vlucht, zoodra hij vernomen had wat er aan den gang was. Zijn wederhelft werd naar het politiebureel meegenomen, waar men haar eveneens in verhoor nam. HOE HIJ 031 KV Door Dvilarhc. rrr <h?i#r rrr 1:111-1 LONDEN. 17 Oc-t. De Londensche hinden, meldden dot een Eiigelsolie maat schappij, die t leven en den tragische dood van lord Kitchener, dp oud-mini- ster van oorlog, voor den film bewerkt, inlichtingen bekomen heeft waarbij al le schuld aan een Duitsdie verspiedster, 3° bil en nierstuk jzekere Elbi Boeeher. moet ge-weten wor den. Deze Duitsche, te Londen vertoe vend, vernam van zekere officieren dat Lord Kitchener het inzicht had naar Rusland te reizen. Als verdacht van dit aan de Duitacher* ie hebben overgeseind werd ze, een tijd lang, in hcehtenL ge nomen, maar bij gebrek aan bewijzen losgelaten. erder blijkt dal de reis van Lord Kitchener door de Ruswselie tsavin aan Raspoetin medegedeeld werd die er de Duitsche regeering vati op de hoogte bracht. Men zal zich herinneren dat Lord Kit chener op zijn reis naar Rusland den dood in de golven vond volgons de ecnen door het torpedeeren van het paniser- scliip de Hampshire door een Duit sche duikboot, volgens anderen door het loopen op een onderzee-die mijn. In offieieeie Engelsol ie kringen wordt de vertooning van den film als ongele gen beschouwd. Ook werd de maatschap pij verzocht er voorloopig niet mede aan te vangen. De opbrengst der leening. Volgens de Libra Belgique zal de regeering, indien de consolidatieleening den verhoopten uilslag geeft, de mogelijkheid onderzoeken van zelf aan de oorlogschadoleiders voor- scholten te doen, wat de noodzakelijkheid der uitgifte eaner tweede leening zou voor komen. De toon in Duitschland wordt bedaarder. De aansluiting van de conferentie van ge zanten bij de door den Volkenbondraad aan bevolen oplossing heeft voor gevolg dat de offieieeie prolestaties zwakker worden 'l is nu een toon van gelatenhsid die overbaerscht. Van eene buitenlandsche wordt het Hoog Silezische vraagstuk nu eene binnenlandsche kwestie. Het ministerie "Wirlh-Ratheneau wordt nog hevig aangevallen door de rechtsche partijen: maar met minder krachtdadig verdedigd door de linkerzij en de democraten het Centrum schaart zich aan de zijde van Wirtb. De Vovtoarls zegtWij staan voor een onalwendbaar feit, maar ondanks alle proles taties moeten wij er ons naar schikken. Eerst als men de economische bepalingen zal kennen, zullen Wij kunnen zien in hoever het uitvoeringsvermogen van Duitschland er door verminderd is. De Vomsche Zeitung beweert dat Duitsch land er zich niet toe zal besluiten met Polen eene economische overeenkomst te treffen, dan geheel onafhankelijk. Twee voorwaarden zouden daartoe ge- wenscht worden 1. Een gedeelte van het afgestane grond gebied zou de lasten der vergbedingen moeien dragen. 2. De Duitsche mark zou alleen als geld gebruikt worden binnen de voortaan Duit sche grenzen! Een ander orgaan schrijft Het is wel vei" staan, dat de houding van het kabinet door het Centrum goedgekeurd wordt. Do pers der rechterzijde vraagt een nieuw kabinet met of zonder Wirtlu GESTOLEN WAREN LX BESLAG GENOMEN Onlangs stelde men vast, dut in de kazerne te Etterbeek een grootu hoeveel heid leder, toebehoorendé aan het leger, spoorloos was verdwenen. M. Van den Henden, politieofficier te Etterbeek, werd belast met bet. onderzoek en vernam alras dat de gestolen waar aan i schoenmaker der Kuzcmelatm werd verkocht. Castoren mor.-end begaf zich de speur- ageni Nootens n.t-.u? de woning van voor noemd persoon 11 ontdekte or meer dan drie' honderd ledoren schoenzolen. De schoenmaker verklaarde aan M. Nootens dat hij de waar van een' zekeren Frans Delgroef had ontvangen. Het gestolen goed werd in beslag genomen. Delgroef, wiens adres men niet kent, wordt ieverig opgespoord. M. Anseele, minister der Kroon, vereerde Zondag met zijn tegen woordigheid de socialistische betoo ging te La Louvière. In den Joop der betooging heeft de socialistische' vdlksvertegenwoor- ger Mathieu aan de socialistische oud-strijders een rood vaandel over handigd. waarop een Belgische sol daat is afgebeeld, die zijn geweer op de knieën doorbreekt. Aan de zijde van Mathieu stond de minister der Kroon. Het vaandel werd uitgehangen gan liet Volkshuis en "t is onder liet plooien ervan, dat de redeg|g^rs liet woord voerden; tusselien de rede naars was M. Anseele. Maandag morgend liep te Brus sel het gerucht dat de heer Devèze, minister van landsverdediging, van oordeel dat hij in die voorwaarden niet langer deel kon maken van een kabinet waarin ook M. Anseele ze telde, den lieer Carton de Wi irt had verzocht aan den Koning zijn ontslag te overhandigen. Aan den Soir.., die hem daarover ondervroeg, antwoordde de heer Devèze': In afwezigheid van den heer Carton de Wiart ben ik tot grootste voorbehoud gedwongen. Ik kan voor het oogenblik niets meer zeggen. Intusschen wordt gemeld dat de heer Devèze Maandag morgen ten paleize van Brussel een lang onder houd met den koning had. Het Ministerie van Landbouw zal waarschijnlijk ter beschikking der Land bouwers van het land van A alst 5000 kg. aardappeiplalitsoen van bijzondere her komst en hoedanigheid stellen. Dit plant soen kan bekomen worden op afkortin van oorlogschade of tegen betaling 60 fr de 100 kg. mits de volgende voorwaarden 1. De planter verbindt zich deze aard appels te planten overeenkomstig met do aanduidingen van den Staatslandbouw kundige der streek. 2. Hij verbindt zich tevens de 8/10 der voortbrengst van dit plantgoed te verkoopen aan het ministerie van Land- bouw die ze aan 15 of 20 0/0 boven den prijs van den dag zal betalen. Men gelieve zich le wenden tot den Heer Bricout, »Staatslandbouwkundige. Denderleeuw. Daags na het teekenen der Traktaten van .Versailles en van Saint-Germain, vorderde België de oude goederen op dei- Orde van het Gulden-Vlies, in de XVe eeuw door den hertog van Burgondië le Brugge gesticht. Deze goederen werden in den loop der eeuwen, tusselien de heeren van Spanje en Oostenrijk ver deeld, doch de Belgische opeisching be trof slechts het gedeelte van den ouden schat dat aan de Ilabsburgeis-Lothaiin- gers overgegaan is, en dat thans in 't be zit van de Oostenrijksche Republiek is. Kostbare arcllievenknnstvoorwerpe u juweelen, tapijtwerken van *t grootste belang voor de geschiedenis der Belgi sche provincies, vormen het belangrijk ste deel der verzamelingen der Orde van het Gulden-Vlies. De Kommissie der herstellingen be noemde drie experten die uitspraak over den Belgischen eiscli moesten doen. De drie scheidsrechters MM. Hvgh Bayne, voor de Ycreenigde-StatenLeith Koss, voor Engeland, en Lyon voor Frankrijk, hebben nu besloten dat de eisch tot teruggaaf door België gedaan dient VERWORPEN te worden. De krijgsverrichtingen tijdelijk gestaakt Officieel wordt medegedeeld, dat ge neraal Berenuuer, nu de inname van Ze- lutan, het slaken der krijgsverrichtingen bevolen heeft, om tol de ter aarde bestel ling over le gaan der talrijke lijken, die oen verpestenden geuj: verspreiden, gelooyeh dat liet kabinet niet uiteen! zal vallen. Het «gouvernement Car ton de Wiart beeft nog slechts eeni ge weken te leven. En bet is onbe twistbaar. dat in 't belang van het land het ministerie aan 't bewind moet blijven tot de kiezingen. Le XXe Siècle- schrijft Het gouvernement moet weten, dat de openbare dunkwijze Anseele zal af keuren zooals het Wauters, die niet wil dat zijn dochtertje de Belgi sche vlag groet, afgekeurd heeft, Wauters zou reeds lang zijn ontslag moeten geven hebben, Thans moet Anseele weg COLLECTIEF ONTSLA G VAX HET MINISTERIE Welke zullen de gevolgen zijn van het ontslag van den minister van landsverdediging Zij zullen vermoedelijk van ver dragenden aard zijn, vermits de kwestie der ministerieele solidari teit aldus gesteld is, en dit eenige weken voor het algemeen ontslag van liet ministerie, ten gevolge der verkiezingen. Het is mogelijk dat de E i-te Minister en al de katholieke en ii- brale collegas van den heer Devèze diens standpunt dat door redenen van natioalen aard is ingegeven, zullen bijtreden. Als van zijn kant 31. Anscela zijn ontslag neemt, zullen vermoe delijk zijne socialistische collegas hem volgen. De eenige uitweg is dan het col lectief ontslag, waarna de Koning ile aftredende ministers zou verzoe ken tot aan de kiezing ieder in zijn departement de loopende zaken ie bli j ven behartigen. KA lil XETS It A AH Een kabinetsraad was bijeenge roepen voor Donderdag. Het is waarschijnlijk dat. ten ge volge iler crisis, die zitting zal ver vroegd worden en plaats hebben Woensdag, Intusschen is M. Devèze naar Luxemburg vertrokken om op jacht te gaan tot Woensdag morgend. Aldus was de toestand Maandag avond. DE HEER ANSEELE HAD NIET GEZIEN... De lieer Anseele was gisteren te Gent. Aan iemand uit zijne omgeving, die hem opmerkzaam maakt op de beteekenisvan het zinnebeeld op het vaandel, dat aan de socialistische oud strijders werd overhandigd de soldaat die zijti geweer door breekt zou de minister geant woord hebben Dat hij te La Louvière niet ge zien had, dat dit zinnebeeld op bet vaandel stond DE OPSCHUDDING IN DE POLITIEKE MIDDENS: MM. FRANCE EN NEUJEAN I 'AKKOORD MET DEVE'ZE, Zooals te begrijpen is, heeft het incident; van La Louvière en de ti j ding van het ontslag van M. Devèze in de politieke middens groote op schudding verwekt. Keeds Maandag morgend had M. De Etude meldt als stellig, dat de heer Devèze zijn ontslag aan den Eersten minister gezonden heeft. Hij zegt in zijn schrijven aan den heer Carton de Wiart dat het den minister van landsverdediging, niet mogelijk is te zetelen in het kabinet met een minister, die deel neemt aan betoogingen die een smaad zijn voor het leger. De socialistische ministers moe ten de ministerieele solidariteit aan vaarden, of het is niet mogelijk niet hen de ministerieele verantwoorde lijkheid te deelen. De heer Carton de Wiart wordt eerst heden Dinsdag avond, uit Pa rijs, waar hij eeu onderhoud liad met den lieer Briand, terug ver wacht. Zoolang de brief van ontslag niet in handen is van den heer Car ton de Wiart, kon de lieer Devèze hem niet openbaar maken» Volgens de Libre Belgique lieeft een liberaal minister verklaart dat M. Devèze zoomin zijne politieke vrienden als zijne collegas van het kabinet bij het nemen van zijn be sluit heeft geraadpleegd, Le Soir meldt nog Alles wijst er op dat het drieledig ministerie ge noeg geleefd beeft, ten minste toch, dat er geen meer zal zijn van nu tot aan de kiezingen. Het schijnt inderdaad dat indien M, Anseele zijn ontslag neemt, ook d e andere socialistische ministers er zullen uit trekken Uit I.' Eloile Beige 1 Jïaar alle waarschijnlijkheid zal de eerste mi nister en ook nog andere leden van het ministerie, zoowel katholieken IDevèze lange besprekingen met dq als liberalen, zich met 31. Devèze ministers Franek ert Neujean, solidariseeren. Men mag er zich dus aan verwachten, dat heel het kabinet zijn ontslag zal geven Daarentegen schrijft L' Inde pendence, Er zijn redenen ent tg. In de liberale middens is men' stellig overtuigd, dat indien 31. De vèze zich terugtrekt, de twee ande re liberale ministers MM. Franek; en Xeujean, ook zullen aftreden» j

De Volksstem | 1921 | | pagina 1