De mioisierieele crisis en 'Heropbouw 21 Sofiale Mentaliteit helpen i Vrijdag I Oelob. 1921 USE KAN AMERIKA SIS Ministerie van Spoorwegen. Prijs van het hevrozen vleesch. Hoogere Nijverheids-■ Ministerie van Landsverdediging. De reis van minister Carton de Wiart naar Parijs. STEM XXVII* JAARGANG NUMMER 243 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst:— Tel. 114— DAGBLAD 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.5Ö Uitgever: J. Van Noïtel-Db Genot H. Ursula Zon op G.22 onder 4,49 I Laatste Kwartier den 23 Publiciteit bulten hot Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Bruasol8, Place de Ia Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.G.4 Het grootste ongeluk dat ons volk is overgekomen is zijne gees telijke ineenstorting. De stofi'elij- kesehade door den oorlog teweeg gebracht kan men tamelijk goed overwinnen. Doch de schade die men leed in de ziel is moeilijker te kenmerkt zich door onverschillig heid en zucht naar rijkdom. Eenie- averwinnen. Die geestelijke schade der-zoekt zijn evenmensch de red plank uit de handen te rukken. Men zoekt zijn evenmensch te be spieden en at' te breken met het doel steeds meer geld te verzame len. Vanwaar moet de redding ko men Niet zoozeer door uitwendi ge hervormingenmen noeme deze achturendag of pensioenwet, maar vooral van de hernieuwing van den socialen geest. Gelijk de gezondheid niet zoozeer door pillen, gekleurde dranken of plaasters, maar vooral door de inwendige versterking der levenskrachten wordt verkregen en bevorderd, zoo ook zal de geeste lijke gezondheid, de sociale liefde geest van ons volk niet door elec- trisch licht, door nieuwe woningen en lapwetten hersteld worden, maar alleen door den christen geest van Jesus die de socialiseering der har ten predikt. Een Staat, zooals Dr. Heiier zegt, die zooals Lenin het socialisme met bloed en vuur wil doorzetten, leidt niet tot het vredes- rijk van God, maar tot het rijk van Satan. Zou is het socialisme het wa re middel niet om het kapitalisme te bekampen.- Want het kapitalis me is ook eene ongezonde ziele- stemming die in den boezem van ieder menseh door christene ont hechting en naastenliefde moet uit geroeid worden. Kurt Eisner, een Duitsch revo lutionair zegde aan de studenten van Easel Wat in ons harte leeft is de diepst werkelijkheid. Ehwel in ons harte moet leven rechtsgevoel en liefde voor allen. En zoo we dat hegeeren met wilskracht, dan wil len wij eene waarheid die werke lijkheid, dc schoonste werkelijk heid zal worden, eene ware levens- en zielengemeenschap. Onze maatschappij immers is eene levensgemeenschap, eene ver- ceriiging geboren uit den drang on zer ziel, een drang naar het sociale, naar hetgeen recht is en liefde. Het rationalisme heeft dien drang op zij geduwd om plaats te maken voor de zucht naar het nijdige, het afgunstige ego isme. In deze levensgemeenschap is de familie de oereel, de stand en het staatsvolk de verdere levenskring. In elk dezer kringen moet den geest van liefde en recht aange kweekt worden. Deze levensge meenschap der zielen, de sterke burelit, des vredes, moet scherp ge scheiden worden van het uiterlijke staatsapparaat, dat mecanisch de menschen, maar al te vaak leidt door willekeur en egoisme. Wie medewerken wil om staat en volk met den socialen christen geest te doordringen en den waren grondslag voor den Heropbouw, van ons land tot ieders welzijn te leggen, die stemme voor dezen die de leering van Jezus en van het Evangelie willen doorzetten HAMLET, De Manufacturers and Alerelianls .Taxation league die baren zetel heeft in Amerika, heeft aan den minister van geldwezen te Brussel op 1 October een schrijven gericht, waarin verscheidene punten van belang ter overweging gege ven worden. Dc Ver. St. bezitten de grootste ophoo ping van goud die een land ooit in Uo wereldgeschiedenis bezeten heeft en de behoefte doet zich gevoelen een met hode te vinden, die' toelaat een groot deel van dit goud tegen de ontvangen waarde te verspreiden tusachen de ver schillende'landen die het noodig hebben. De gedeprecieerde wissel Van talrijke landen, alsook de Amerikaansehe invoer rechten op vreemde gemanufactureerde waren beletten die landen een deel van dit. goud door de gewone handelsmidde len te verwerpen. Het aanvaarden van fruitenlandsche eredicten door de Amerikanen in bet ling van Ainerikaan^he exporten, zoo als door zekere Staatsmannen en ban kiers voor uitgezet werd, zou te traag werken cn van te beperkt, bedrag zijn, di zou hen, die onmiddellijk Amerika kaansehc koopwaren noodig hebben, niet vèel helpen. Er bestaat evenwel een praktisch mid iel, dank aan hetwelk de vreemde lan den voldoende goud kunnen krijgen om 1. hun muntstelsel op eene gouabasis te herstellen2. alle voor hunne behoeften iiOQdige kopwaren aan te koopen. Dit kan gebeuren door eene UITGIF TE VAN OBLIGATIES, die van een gansch anderen aard zouden zijn dan a! legene, die tot nu toe door eémge regee ring werden uitgegeven. Een uitgifte vap obligaties voorstellen waarvan principaal en intrest zouden ge waarborgd zijn door belastingen op in voer onroerende goederen of nijvorheids- producten, zou economisch verkeerd zijn, want al die belastingen of heffingen zou den een last zijn op handel en nijver heid, die ald^s dc zekerheid dezer obli gaties verminderen; zulk middel is niet aan te nemen. Eene Staatsobligatie, die de Amerika nen zouden kunnen aanvaarden, om bo ven vermelde redenen, zou intrest moe ten afwerpen aan een redelijke taks en .tot verval koihen binnen minstens hon derd jaar. met. verplichting een per lion- 'derd van het principaal alle jaren uit te delgen door den aankoop van obligaties op de vrije markt, op voorwaarde dat de inkoop geschiede aan eenen prijs die het pari niet te boven gaat. De machtiging tot dergelijke uitgifte zou moeten toegestaan worden door volksstemming van de. natie die de uit gifte doet. Die natie zou moeten waar borgen, dat de fondsen, noodig voor de betaling van den halfjaarlijkSclien in trest en de jaarlijksche uituelging van con percent, zouden getrokken worden uit eene belasting, geheven op de waar- Ie van al de gronden der natie, die aan openbare of private belangen toebehoo- ren, met uitsluiting der waarde van de verbeteringen aan die gronden uitge voerd. Dc waarde der gronden, waarop die belasting zou geheven worden, is gering in dc landbouwgewesten en aanzien lijk in de centra, waar dc samentrek king der bevolking de waarde der gron den heeft, verhoogd. Deze enorme waar de der gronden is alleen door het pu bliek geschapen en het. ware dus recht vaardig dat. bij middel der belasting, er o)i getrokken worde, tot grootcr welzijn der schatkist, ton eiude financiën, han del en nijverheid terug op te beuren. Dit voorstel, besluit het schrijven aan den lieer Theunis, geeft oen gezond eco nomisch middel, dat de onmiddelijke verbetering toelaat van het muntwezen van iedere natie die het wil invoeren. Onderhoudskosten van het Bezettingsleger. De commissie van fmancieele en militaire deskundigen, waarin Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en Belgie zijn ver tegenwoordigd, ving te Parijs haar werkzaam heden aan in opdracht van c^en Oppersten Raad, ten einde middelen te beramen tot vermindering van de kosten der militaire be zetting en van de inlergeallieerde civiele commissie in Ouitscbland. De commissie heeft gisteren behandeld de kwestie van de onderhoudskosten van hol bezettingsleger, die volgens het vredesver drag den voorrang hebben .Loven alle vorde ringen op Duilsciiland. Zeevaartschool van Antwerpen. Eene bediening van lesgever in gezond heidsleer is te begeven ter Zeevaartschool le Antwerpen. Aan deze bediening, welke 4 uren les per week omvat (2 in liet Vlaamsch en 2 in het Fransch) is een jaarlijksche vergoeding van 2000 frank verbonden. Van de kandidaten wordt gcëisclit dat zij van Belgische nationaliteit en drager zijn van het wettelijk diploma van dokter in genees kunde. Bijkomende inlichtingen kunnen ver kregen worden in het middenbeheer van Zeewezen 90, Wetstraat, Brussel. De aanvragen dienen schriftelijk gericht tot den heer Algeraeeoen Bestuurder van Zee wezen, voor 31 October a, s. I)e Moniteur deelt het volgend konink lijk besluit mee Art. 1. De beste stukken van bevrozen rundvleesch (haas, harts, dikke bil), dienen te worden uitgestald met een etiket erop houdende de benaming van het stuk en den prijs er van per kilo, hoogstens 7.p0fr. Voor de andere stukken louter braad- of biefstuk, vleesch, bedraagt de hoogste verkoopprijs fr per kilo. Voor sloof- en rookvleesch is de verkoop vrij. Het ophangon der prijzen en de aandui ding op elk stuk van den prijs ervan per kilo blijven nochtans verplichtend. Art. 2. De bij artikel 1 van dit besluit vastgestelde verkoopprijzen mogen op ge zegde tijdstippen door onze Minister van Nij verheid, Arbeid en Bevoorrading worden gewijzigd. Art. 3. Inbreuken op dit besluit wor den naar het geval gas'.raft, 't zij met de straffen voorzien bij art. 4 van het wetsbe sluit van 5 Nov. 1918, 'tzij met de straffen voorzien bij art. 2 dor wet van 11 October 1920, om vermindere de toepassing van liet koninklijk besluit van 4 Mei 1920. en fiandelsraad. Zapdagrust voor coiffeurs en winkelbe dienden: Do 8uren-'vverkdag. De Hoogere Handels- en Nijverheidsraad vergaderde Woensdag onder voorzitterschap van M. Strauss. Het eerste punt aan de dagorde was de afschaffing der vrijheid om 's Zondags van 8 uur tot 12 de coiffeuisgaston en de. werk lieden en bedienden van winkels van klein- verkoop te doen werken in de gemeenten der Antwerpsche, Luiksohe en Gentsche omgevingen. M. Ryziger brengt verslag uit, dal strekt lot verwerping en M. Strauss hoopt dat de raad al die inbreuken op de vrijheid zal ver- oordeelen. Do conclusies van het verslag van M. Ryzi- ger worden aangenomen. Het tweede punt was |ae vraag der beet- suikornijverheid om te mogen afwijken van de 8 uren wet. De kwestie der 8 uren lokte eene iange bespreking uit, waarna l»ij toejuiching de toelating aan dc suikerfabrieken wordt ge geven 24 uren te werken met twee ploegen van 12 uren. Voor hot onderzoek der andere afwijkin gen wordt eene commissie benoemd. Graven van Belgische militairen in Zwitserland. Onze landgenooten welke in Zwitserland verblijven hebben bereiuwilliglijk de liefde volle taak aanvaard, de graven van de Bel- giicho geïnterneerden welke in Zwitserland gestorven zijn te onderhouden. Edoch, daar het aantal aldaar gevestigde landgenooten vrijwel gering is, heeft het werk Le Souvenir Francais en Suisse er met een treffende liefderijkheid in toegestemd hen te vervangen in de plaatsen waar geen vertegenwoordiger van ons land verblijft. Die vereeniging, onder voorzitterschap van M. Grivaz, zorgt niet alleenlijk op een lofwaardige wijze voor het in orde brengen en onderhouden van de begraafplaatsen onzer 72 landgenooten die tijdens den oorlog in Zwitserland begraven werden, maar richt tevens gedonkteekens op ter eeuwige her innering aan de militairen der Verbondene legers die in dien vreemden grond rusten. Onder andere dienen vermeld de graflee- kens le Loysin, Monlreux en Neuchktel, op gericht ter herinnering aan de Frar.sche en Belgisch») soldaten die op de doodenakkers dezer steden zijde aan zijde begraven liggen. Zooajs wij gisteren onder onze laatste bericliteu recds meldden, hebben de vier (socialistische ministers him ontslag go- geven, daar M. Darton dc AViart in den 'kabinetsraad, Woensdag morgend ge houden, verklaard had, dat hij van oor deel was dat AI. Anseele geen minister meer kon blijven. Ziehier het NIET-O FF1CI EEL VERSLAG VAN DEN KABINETSRAAD Ai de ministers, behalve M. Waulers, die zich op dit oogenblik le Genève moel bevinden, waren tegenwoordig. Onmiddelijk na de opening der ver gadering gaf M. Carton de Wiart lezing van hel volgende schrijven, dat hij van den minister van landsverdediging had ontvangen Waarde Voorzitter, Ik verneem dat onze collega, M. An seele op de socialistische betooging te La Louvière do overhandiging van een rood vaandel aan socialistische oud-strij ders heeft, bijgewoond. Het op dit vlag geborduurde zinnebeeld vertegenwoor digt een Belgisch soldaat die zijn geweer verbrijzelt. Al. Anseele stond nevens den volksvertegenwoordiger Mathieu, op het oogenblik «lat deze vlag overhandigd werd. en die vlag werd uitgehangen aan liet Volkshuis, terwijl de redenaars het woord voerden. Minister van landsverdediging, gelast met het waken over de moreel in het le ger. voor taak hebbend in het leger eerbied voor vaderlandsliefde en plielit te onderhouden, ben ik van oordeel niet langer in het kabinet aan de zijden van M. Anseolc te kunnen blijven. Ik meen inderdaad, dat de ministerieele verant woordelijkheid niet verdeelbaar is in eene zoo ernstige zaak, cir dat de daad van onzen collega volstrekt in strijd is met mijne overtuiging, met de verplich tingen van mijn ambt en den collectie ven plicht der regeering tegenover de natie. Indien gi j mijne meening niet deelt, dat deze feiten voor logisch gevolg het aftreden van M. Anseele moeten hebben, heb ik de spijt u mijn ontslag te geven. Aanvaard, enz. (Get.) Albert DEVEZE. Na de hartelijke betrekkingen die steeds onder de leden van dit kabinet van nationale samenwerking beslaan hebben besloot M. Carton de Wiart, moei ik met spijt, na cr rijpelijk over nagedacht le hebben, aan AI. Anseele vragen, zijn ontslag als minister te ge ven. Ik geef haar, antwoordde zonder aarzelen de minister van openbare wer ken. Maar ik wil voor rnijnc oud-colle- i»as toch eenige bijzonderheden mede leden over de betooging van Zondag en over het deel dat ik er aan nam. En M. Anseele begon liet verhaal van dc omstandigheden in welke hij zich te La Louvière bevond. M. Devèze nam toen het woord om op zeer sobere wijze de feiten voor te stel- Bij M. Robert VAN DE LANOTTE, wisselagent, Esplanadeetraat, S, Aalst, aan vaard van heden de inschrijvingen op de nieuwe Belgische Leeuing t. h. Prijs 99 t. h. zonder kosten. 8724 Parijs 19 Okl. Over do reis van mini ster Garten de Wiart die, zooals reeds werd medegedeeld, door den Voorzitter van de Republiek en den lieer Briaud werd ontvan gen, wordt nog het volgende gemeld Het gesprok niét den heer Briand liep hoofdzakelijk over Belgisch-Fransche aange legenheden en vooral over het Belgische prioriteitsrecht. Dc heer Carton de Wiart zon de meest formeel» vei zekering van de onaantastbaarheid van dit recht hebben ver kregen. De voorzitter van den Belgisohen Minister- rand betrad ook het terrein van de ekonomi- sche betrekkingen lussdien België en Frank rijk, welke zoo spoedig mogelijk, dienen geregeld. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat den heer Carton de Wiart overal liet gulste ont haal ie beurt viel en h'j zeer voldaan over den uitslag van zija bezoek naar Brunei terugkeerde. zag en niets kon zien dan liet zinnebeeld der tuchteloosheid en lafheid in dc vlag met den soldaat die zijn geweer ver brijzelt. En zeggen, onderbrak M. Vander- velde. dal gij zelf vroeger eene.vlag hebt gev< iigri versierd met hetzelfde zinne beeld. Ik riep M. Devèze uit. Ja. Wanneer gij, liberalen, met ons. socialisten, betoogdet tegen de schoolwet. Ook weze gezegd dat liet eene ver gissing is in dit zinnebeeld al le zien wat M. Devèze er in heeft willen zien, want de jongelingen van Gent, die dezen krijger voorstelden, lang voor La Lou vière. hebben zich allen tijdens den oor log bijzonder onderscheiden. Daarna drukt AI. Franck, minister van kolonieën, dc meening uit dat liet misschien geraadzaam zijn zou dat heel het kabinet ontslag nam. 'Wij halen domheden uit opperde toen M. Destrce. Het is zonderling, dat een samenwerking die vaak moeilijk ging, wij scheiden ten gevolge van een louter misverstand. Wij zijn het inderdaad eens, om do beteekiiis, die AL Devèze aan liet zinne beeld, der gewezen socialistische strij ders van La Louvière gegeven, af te keu ren; wij zijn liet minder eens om toe te geven dal de nationale [verdediging noodzakelijk is. Wij gaande heilige eendracht ver breken. Volgons mijne meening is zij dc eenige. duurzame regeeringsmanier, wij gaan haar moeilijker maken op den dag. ilgend op de nabij zijnde verkiezingen. In den grond js er kwestie van den strijd om het ontwapeningsvraagstuk waarvan dc burgerij niet wil weten, riep tpep M. Anseele uit. Ik ga henen. En de daad bij het woord voegend, nam dc minister van openbare werken de kruk vast, cn sloeg de deur met ecu harden slag dicht, zonder tot wien ook} een woord meer te zeggen. Er heerschte een oogenblik slilte. Toen stond M. Van der Velde op, en' na een hoofdknikken verliet hij op zijn beurt het cabinet van den eersten m in h ster. Ondertusschcn had Af. Destrce de hand zijner ✓verschil lende collegas ge drukt cn hij trapte het eveneens af. De acht in zitting gebleven ministers zetten hun besprekingen voort en zagen naar de te treffen maatregelen uit, om ia het beheer der portefeuilles van rechts wezen, wetenschappen en kunst on, ope in bare werken, nijverheid, arbeid en be voorrading te voorzien voor het geval waarin het is oen besloten zaak - de socialistische ministers zouden weige ren er zich mee te gelasten tot na da verkiezingen. M. Neujean, in vraaggesprek gehoord bij zijn verlaten van het kabinet, ver klaarde dat hij ten zeerste getroffen was door de vastberaden verklaring van M. Carton de Wiart. DE KATHOLIEKE EN LIBERALE MINISTERS /A LLEN AAN 7' BE WIND BLIJVEN TOT AAN DE KIEZINGEN. Daar de kiezingen binnen eene maand moeten plaats hebben, hebben dc katho lieke en de liberalen ministers geooiv decld, dat om alle nuttclooze verwikke lingen te vermijden en de loopende za ken uit de voeten te maken, het best ware aan 't bewind te blijven tot met de kiezingen en het go/ imenlijk ontslag van het kabinet niet in te dienen. Reeds van Dinsdag verwachtte mcu zich aan de houding der socialistische ministers. Deze hebben door dit altreden middel gevonden, om voldoening le ge ven aan de extremisten, die heel hunnen kiesstrijd voerden tegen de socialistische ministers. Ginds de beruchte meeting in de Magdalenazaal te Brussel, zochten de socialistische ministers een middel om den kiesstrijd in de oppositie tegen het ministerie te kunnen-voeren. Wellicht hadden zij niet gedacht dat zij op zulko ongewenschle manier zouden buiten ge kt zijn. De oorzaak van hun aftreden, is op verre na niet geschikt, hen het ver trouwen oi' de genegenheid te doen win nen Aan hen die het goéd nieenen met het behoud van orde en rust in België, Alhoewel MM. Van der Velde en Des trce zicli Dinsdag avond solidair ver klaard hadden met M. Anseele, had M, Carton de Wiart toch gehoopt, dat M. Anseele uitleg zou gegeven hebben over zijne houding en dat het mogelijk zou jeliiK zc geweest zijn het ministerie der Union Sacice nog wat te lappen tot den 20 No-. ember. Doch AL Anseele was IV oensdag mor gend zeer zenuwachtig en hij weigerde le luisteren naar de wijze raadgevingen van M. DestrceDc «ijzeren arm zoo als men Anseele vroeger noemde, maak te zich kwaad in plaats van uitleg te ge ven. Ware M. Waulers, die op dit oogen- ion, or bij"voegende dat'hij iiiëta »ndorstblik eenige ^ocialisti^-he voordrachten geeft in Frankrijk, daar geweest wel licht zou Eedje wat kalmer geweest zijn, Donderdag zou M. Van der AAI de aan AL Carton de AViart schriftelijk hel ontslag der vier socialistische minister^ bevestigen. De katholieke en liberale ministers zouden eene vergadering liouden om te onderzoeken hoe de opengevallen mini- sterieën voorloopig zouden beheerd wor« den. EENE VERKLARING VAN M. CARTON DE WIART< AVocnsdag avond na dc Kamerzitting, verklaarde AL Carton de AViart aan een konfrater Het was mij onmogelijk de hou* ding van M. Anseele goed le keuren, doch ik had tot het "laatste oogenblik ge hoopt, dat de minister van openbare wer ken eene aanneembare uitlegging zou gevonden hebben om zijne aanwezigheid te La Louvière -te verklaren. Hij liceft het niet gedaan en heeft verkozen zijne batterijen elders op te richten Bschouwt gij deze incidenten als de bepaalde veroordeeling van het drie ledig ministerie «Dat denk ik niet. Alen heeft nog gouvernementen samengesteld uit ver scheidene partijen, aan 't bewind gezien na kritischer gebeurtenissen als deze wel ke wij bijwonen. Het algemeen stem recht zal binnen eenige weken aanduiden boe het gouvernement van morgen zal zijn. Voor het oogenblik zullen wij er ons toe bepalen, den goeden gang der zaken zoo goed mogelijk te verzekeren »j VERGADERING DER GROEPEN BIJ DE RECHTERZIJDE De rechterzijde der Kamer vergader de om 2 ure, onder voorzitterschap van M. De Bue. Ai. Carton de Wiart deed qï

De Volksstem | 1921 | | pagina 1