Mm fa fflffliiamant Voorden Statenbond. Hartverscheurend tooneel. Heiligschendenae diefstal ts Gent Belangrijk Bericht Erge botsing te Eppegïiero De lersche kwestie. BBstuurlljkfi onbekwaamheid Herneming der werkzaamheden ln de streek Roubaix-Tourcolna DE KAMER Ven-log over het voorgevallene in den Kabinetsraad. De rechterzijde heefteenparig de houding van den eersten .minister goed gekeurd. Ook de Vlaamschc rechterzijde keurde die houding goed. JBIJ DE LIBERALE LINKERZIJDE De liberale linkerzijde, vergaderde te 2 uur; MM. Devèze, Franck en Neu- jjean waren tegenwoordig. De vergade- Ving heeft onvoorwaardelijk de houding Van M. Devèze goudgekeurd. Deze legde cene verklaring af waarin hi j zegde Dat het aftreden der socialis tische ministers enkel een voorloopige locstand schiep Dat de aanblijvende ministers geens zins eene politieke coalitie bedoelen en onkel de zaken beheeren tot daags na do kiezingen, wanneer heel het kabinet zal gl'treden. BIJ DE SOCIALISTEN De socialisten hielden ook eene verga dering voor den aanvang der Kamerzit ting. Zij keurden het aftreden van de vier socialistische ministers goed en besloten, dat M. Brunei ook moest aftreden als voorzitter der Kamer, daar hij enkel aanvaard had voorzitter te zijn, in geval er een drieledig ministerie was. Kr is nu geen drieledig ministerie on «lus heeft M. JBrunet zijn ontslag gezonden aan M. IVlcchelynck, eerste ondervoorzitter der Kamer. In «le parlementaire kringen is men algemeen van gevoelen, dat «Je socialis tische gekozenen zeer teleurgesteld zijn en dat zij met moeite liune woede kiui- iHcn kroppen. DE ONTBINDING DER KAMERS Waarschijnlijk zal het beslyjt, waar bij de Kamers ontbonden worden Vrij dag of Zaterdag in het. Staatsblad ver schijnen. De wetgevende kiezingen zul len op 20 November plaats hebben en 8 dagen later dc kiezingen voor de provin cieraden. Daar de provincieraden eerst de pr vincialc senators moeten aanduiden, is het te voorzien dat de nieuwe Ivamers niet voor half December zullen verga deren. Dinsdag morgend, tussohon 9 ure 20 en 9 ure 40 werd in de kerk van Sint Pictcrs, iSt-Pietersplein, te Gent een hei- ligschendende diefstal gepleegd. Uit het tabernakel van het hoogal taar werd door een onbekende een klei nen zilveren kelk gestolen, bevattende cene groote gewijde 11. Hostie. Vermoedens wegen op een soldaat, die men rond «lit uur in de absidé Reeft- «icn rondslenteren. Een streng onderzoek.is ingesteld. Het is te hopen dat men «l.cn ellendige pleger «lier heiligsehendende daad ont dek ke. Het Ministerie van Landbouw zal waarschijnlijk ,ter beschikking der Land bouwers vau het land van Aalst 500 kg. aardappel plantsoen van bijzonder© her komst. en hijedanigheid stellen. Dit plant soen kan bekomen worden op afkórting van oorlogschade of tegen betaling 60 fr. dc .100 kg. mits de volgende voorwaarden 1. De planter verbindt zich deze aard appels te planten overeenkomstig met de aanduidingen van den Staatslandbouw- kundige der streek. 2. Hij verbindt zich tevens dc 8/10 der voortbrengst van dit plantgoed te verkoopen aan liet ministerie van Land bouw die ze aan 15 of 20 0/0 boven den prijs van den dag zal betalen. Men gelieve zich te wenden tot den Heer Bricout, Staatslandbouwkuudige, Denderleeuw. TWEE SLACHTOFFERS Op den straatweg van Vilvoorde naar Eppegem had een zwaar auto-ongeval plaats, waarbij twee personen vrij ernstig werden gewond. Een vrachtauto van de 8chaarheek- sehe firma Messageries Marilimes kwapi namelijk, op het grondgebied Ep pegem, op een gespan terecht, toébehoo- rende aan de Mcchclschen Besteldienst. De schok was vrij hevig. De autobestuurder OaTlaen werd met geweld te gronde geslingerd en vreeselijk aan hoofd en schouders gekwetst. Hij moest in allerijl naar hel hospitaal wor den overgebracht. De voerman Edmond B..., die op zijn paarden werd geslingerd, klaagt over in wendige pijnen. De stoffelijke schade is daarenboven zeer belangrijk. De politie stelde ter plaatse" een onder zoek in. en dut op 15 September 1918, laai* zoon Adrien, aan het Marnefront, to Fismes sneuvelde. De ongelukkige moeder en weduwe droog gelaten haar vreeselijk lot. Op een wimerdog van 't jaar 1919 wist zij na zekere personen omgekocht te hebben, het lijk van haar zoon te doen ontgraven on slaagde er in het, in een auto, tot Braisne |e vervoeren. Maar hier verzotte zich de over heid legen den vromen wensen der moedor en verplichtte haar het stoffelijk overschot van haar zoon'achter te laten in de begraaf plaats aldaaar. Eindelijk, na twee jaar wachtens en na veel vergeefaché pogingen, werd haar toege staan het lijk van haar zoon naar Rijsel te brengen, alsmede dat van haar man. Gisteren had de teraardebestelling plaats. Dc bedroefde vrouw volgde den rouwstoet tot aan het graf. Maar toen de twee kisten neergelaten waren trad de ongelukkige naar voren, riep al snikkende uit aan den rand van het gruf Tot weerziens, vaarwel..en als een klomp stortte zij neer in dtn kuil waar zij bewuste loos bleef liggen. Kreten van ontzetting stegen op uit de menigte de zuster van de weduwe moest buiten kennis weggebracht worden. De ongelukkige zelf werd met moeite uit het graf opgetild, waar de kist van Adrien door den val gebarsten was. De arme vrouw werd, zonder dal zij bijkwam, naar huis ge voerd. De dokter vreest voor een hersen ontsteking, veroorzaakt door de vreeaelijke ontroeringen. BINNEN KORT zijn ze daar Griep en Tniluenza. Geen betor behoedmiddel dan Samson Kina, Jacques Neefs, Antwerpen. 298730 AAA 9JEIJWE ONDERHANDELINGEN. Dc Siun-F' incrs bij b'hurchili. LONDEN. 19 Oct. De afgevaar digden van Sinn-Fein zijn een uur lang bij Churchill geweest op het ministerie van Koloniën. Ook bekende, nicl-offi- i-iecle vortegen\voordigers van Ulster, «djn tegelijkertijd op dat ministerie ge weest, 111001" men weet niet, of zij heb ben onderhandeld met de Engclsehe en JSinn-Feinschc vertegenwoordigers. Ofschoon er geen datum is vastgesteld 'voor de a. s. bijeenkomst van de lersche konferentic, komen er vandaag en mor gen kommissies bijeen om verschillende kwesties te bespreken, die moeten wor den onderzocht, afgescheiden van de hoofdzaak. Het is waarschijnlijk, dat «Je kom missie voor Donderdag, bijeen zal ko men, en dan zullen de besprekingen waarschijnlijk duren tot Zaterdag. Men hoopt van harte, «lat er voeling worden verkregen met Oraig, opdat dc konferentic de hoofdkwesties zal kun nen bespreken. De oud-strijder Van den Brouckc Oscar, van Roesehirc, heeft nog militaire ver goedihgen te goed. Op 26 Juli vroeg de heer De Greve waarom hij zijn geld niet bekwam. De minister zegde Ik zal de oorzaak der vertraging onderzoeken. Op 26 September ha«l Van den Brouc kc nog geene voldoening bekomen. De heer De Greve vroeg nog eens hoe het met de zaak stond. De minister antwoordde De uitbetaling der toekenningen nog verschuldigd aan «Ion oud-strijder Van den Broiicke moet geschieden door toedoen van den burgerlijken reken- pliehtigc (tijdelijke agent) te Pe Panne, die de onmisbare rekënstukkon be^it. Deze fckenpliehlige heeft geen gc- Ig gegeven nocli aan dc talrijke vra gen om inlichtingen hem toegezonden, noch aan een uitdrukkelijk verzoek om liet departement de in zijn bezit zijnde rekcust ukken toe te sturen. Dan lub ik het Iïoogcr Toeziclitsko- miteit verzocht de noodige maatregelen te willen nemen om de gezegde reken- stukken welke de betrokken agent ten onrechte in zijn bezit houdt, aan den belanghebbenden dienst terug te sturen. Zoodra «lie stukken afgeleverd zijn, zal mijn departement zijn best «Toen om Van den Broiu-ke zonder uitstel de som men te doen uitkeeren elie hem nog mochten toekomen. Zoodat «le oud-strijder geene voldoe ning krijgt, omdat een bediende de noo- lige stukken niet wil afleveren. Zulkcn bediende zouden wij eenen teen geven daar waar de rug van naam verandert. Hij zou dan misschien verstaan «lat hij niet betaald wordt om menschen te foppen. Een gift van I 1/4 millicen. Londen 19 Okt. Lord Cowdray heeft vijftigduizend pond sterling toegezegd aan de Kngelsche vereepiging voor den Staten bond in de komende drie jaar. Een ander belangstellend© zegde op zekor voorwaarden 25.000 pond sterling toe. In een brief, welke voorgelezen is op de vergadering der Verceniging voor den Staten bond, op Mansionhouse, zegt lord Lands- downe, de gewezen minister van Builenland- 8che Zaken, d*t er geen andere richting is, dan die van den Statenbond, waaruit men de \ei wezenlij king kan verwachten van het doel dat do beschaafde wereld zicli gesteld heeft, welke vast besloten is een herhaling van hel ireurspel van 1914 le voorkomen. Nadat LandownVs brief was voorgelezen, sprak burggraaf Oraig, die zcide, djat, zoo lang de SlutenbondspolUiek niet jgevolgd werd, bij niet geloofde, dut de v.e'reld /.ou bekomen van de gevolgen van den laatsten oorlog. Indien* mén lot dc toestanden van vóór den oorlog terugkeerde, zou Ier nog ootcr onzekerheid heérschen als. tóór den oorlog. Wilde mén inderdaad veilig zijn, dan moest de beperking der uitgaven voor~de bewapening inderdaad gelijktijdig op de heele wereld worden doorgevoerd en de Statenbond is daarvoor het aangewezen mid del. De jongste oorlog heeft getoond, dat in de groote oorlogen beide partijen te lijden hebben. De les uit den oorlog is, dat men die ter harte moet nemen of ondergaan. -vV Een hartverscheurend drama heeft zich te Rijsel ontrold op de begraafplaats. Mevr. Decoopman verloor, bij de ont ruiming der stad in November 1914, haar zoontje Roger, die aan een ziekte overleed. Bij de bevrijding vernam zij dat op 12 Juli 1917 haar echtgenoot te Parijs gestorven was 25"YKRVOLO. Ik hielp hem om de kabeltouwen zoo ste vig mogelijk aar. vooruitspringende punten ilcr rots to bevestigen. Ziezoo, sprak hij, terwijl hij zijn toorts terugnam, die hij zoo lang aan Lolla had toevertrouwd, en ze hoog boven den afgrond hief. Ziedaar een werkelijk aannemelijke brug. Ik voelde echter mijn borst smartelijk be klemd, toen ik Brace den voet op het onder ste touw zag zetten, en, zich met de handen aan den bovensten kabel vaslhoudende, over dien ledigen en pikdonkeren afgrond zag voortschrijden. Toen was hel mijn beurt over de brug le gaan. Terwijl hel in mijn ooren gonsde, waagde ik mij op het touw, dat ter stond zoo hevig begon te trillen, dal ik er nauwelijks mijn voeten op dierf zetten. Do onverschrokken Lolla was inmiddels reeds den overtocht begonnen, nog voor ik zelf he n volbracht had. Weldra bevonden wij ons alle drie goed en wel op den anderen oever. E911 vurig Goddank steeg uil mijn natt op. En nu, mijn dochter, zei de Rechter, ga ons nu voor Nu is hel uwe beurt ons aan ie voeren. T Is beter dat gij beiden hier blijft. Gij zijt te zwaar om te gaan waar ik aanstonds ga, zei Lolla, voor de eerste maal sedert het begin van onze onderneming den mond tot «preken openende. De toorts in de hand houdende, en met een vlugheid, die mij schrik aanjoeg, begon zij langs den wand van don afgrond af te dalen, waarbij zij steunpunten voor haar voeten ontdekte op plaatsen, waar wij. van afhel terras, dat ons droeg, slechts een bijna loodrecht neervallenden muur bemerkten. Ik kon mijn oogen niet van de \lam der toorts afwenden, die met groote sprongen be n.eden 0113 van het eene punt naar het andere scheen te dansen. Eindelijk hielden de spron gen der vlam op; daarna zag ik ze, na een pooze van een minuut, tot mijn groote ver lichting in tegenovergestelde richting weer verschijnen en naar 011s toekomen. Al sneller en sneller danste het licht langs den afgrond en vervulde mij met een soort van duizeling. Eindelijk, met een laatsten sprong heesoli Lolla zich op ons steenen ter ras, met den Grooien Hesper in de hand. Zijt gij tevreden vroeg zij mij op een /.eer ernsiigen toon, terwijl zij zich vast tegen mij aandrong. Hij is het hij is het wel degelijk riep Brace uit, den diamant in zijn hand nemende. Belast gij er u dan mede voegde ik hem toe, want ik voor mij, ik heb genoeg voor mij alleen te zorgen. Oob, ik belool 11, dal het niet lang zal duren, voor we van hier weg zijn, antwoordde hij, don steen in den zak stekende. I-lij scheen echter minder verlrouwvol dan straks; hij begon mei aandacht bij ihet licht zijner lakkei liet vastzitten der louwen le on. derzoeken; dit gedaan hebbende, haalde hij uiteen naburige holte eeo ander touw, dat Rijsel, 13 October. Heden voormiddag hebben de moeste nijverheden hun deuren heropend in de! streek Roubaix-Tourcoing. Die fabrieken hadden een beroep godaan op Belgische arbeiders om de muchionen en de ketels in gang te zetten. TcRoubaix hernamen 1076 werklieden de taak onder 30 fabrieken, le 'l'ourcoing 209, te Halluin 60. In de streek Lannoy is een bijzondere overeenkomst gotroffen cn verloopt het werk- hervalten normaal. De stakers zullen morgen een betooging li oud en. Zitting van Woensdag 19 Oktober. De zitting wordt geopend ten 2 1/2 ure, onder voorzitterschap van M. M,echelynck eerste onder-voorzitter. Veel volk in de openbare tribunen. Do so cialistische ministers zetelen niet meer op de minisleriecle banken, doch tusschcn de leden der socialistische linkerzijde. M. MECHELYNGK leest het wetsontwerp waardoor artikel 258 van het Kieswetboek volledigd wordt. Aangenomen met 139 stem men legen 9. Verklaring van den eersten minister. Alles wordt oogenfelikkelijk stil wanneer M. Carton de Wiart recht staat, onder de algemeene belangstelling der Kamerleden. De eerste minister, welke zeer kalm is, begint met de verklaring dat belangrijke voorvallen .sedert verleden week hebben plaats gevonden. Wannoer ik te Parijs was, ontvingt ik Maandag een brief van M. Devèze waarin hij uitlegde wat te La Louvière was gebeurd. M. Devèze verklaarde in 't zelfde schrijven dal hij weigerde «nog te zetelen in 't zelfde ministerie naast M. Anseele en bood mij zijn ontslag aan. Daarop zond ik een schrijven naar M. Anseele, waarin ik hem verzocht mede te deden of de feiten door M. Devèze aange haald juist waren M. Anseele in zijn antwoord zegde dat het beeld van den soldaat die zijn geweer breekt, slechts een zinnebeeld is van de algemeene ontwapening. Zonder tegenspraak, gaat de eerste minis ter voort, is dit zinnebeeld hatelijk en schan delijk. (Tocj. rechts en bij de liberalen). Ik kan niet toelaten dal een minister des Konings een dergelijke houding aanneemt en door zijne aanwezigheid een officieel karakter geeft aan de verheerlijking van denkbeelden aJs deze welke op de socialistische vlag te La Louvière beeft plaats gehad. In dien zin heb ik dan ook gesproken ge durende den ministerraad, welke heden heeft plaats gehad. Als gevolg daarvan heeft M. Anseele zijn ontslag ingediend en do drie an dere socialistische ministers hebben zijn voorbeeld gevolgd. Er zijn er die de algemeene ontwapening nastreven en bet militarisme bestrijden. Ik vraag u echter waar er in Belgie militaristen te vinden zijn. (Toej.) Wanneer iemand door een bandiet is aan gevallen, mag men niet kwalijk nemen in dien men dan een boksijzer jn den zak steekt voor zijn verdediging. Zal iemand hier be weren dat Duitschland het inzicht heeft van zich le ontwapenen. (Toej. Rumoer links). De eerste minister herinnert vervolgens aan de verschillende wetten, welke sedert driejaren in Belgie zijn gestemd, dank aan de onderlinge verstandhouding der par tijen. Waarom moet men thans de geesten opruien en dc overeenkomst tusschen de ver schillende partijen verstoren? De minister eindigt met de verklaring dat hel land als hooge rechter binnen kort de ge legenheid zal hebben zich uit te spreken. Er moet klaarheid komen. (Toej. bij liberalen en katholieken). M. VAN REMOORTEL vindt, dat minis ter Devèze in deze zaak enkel kiesreklaam beoogde. M. BEGEREM in naam der rechterzijde, verklaart zich solidair met de woorden van M. Carton de Wiart. (Toej. rechts. Rumoer op de socialistische banken). M. DEVÈZE, minister van landsverdedi ging, verhaald de gebeurtenissen welke el kaar opvolgden le La Louvière. Hij was uït- genoodigd om aan de oud-strijders van La Louvière eene vlag te gaan overhandigen in plaats dergene welke gescheurd was. doch hij heeft geweigerd en heeft zijn kabinetsoverste gezonden. De driekleurvlag beleekent de eendracht van alle Belgen. (Geroep bij de uiterste linkerzijde Baron Coppeé inbegre pen M. CARTON DE WIART. Wat komt baron Coppèe hier te pas. (Gehuil bij de so cialisten). M. DEVEZE zet in weerwil van het ge rucht, zijne verklaring voort. Hij schandvlekt de houding van M. Anseele en zegt dal het zinnebeeld op de vlag van La Louvière gc- bij regelmatige ruimten van knoopen was voorzien, ontrolde het en maakte het met het. eene einde aan de rot9 vast. Die andere touwen zijn den geheelen winter aan de vochtigheid blootgesteld ge weest, zeide hij, en ik heb zoo'nSgedacht, dat ze dézer dagen wel eens konden breken. Als dit ongeval ons vandaag mocht overkomen, dan hebben we hier een touw, dat ons in dat geva! zou kunnen dienen. Ge kent de manier om het le gebruiken, hè, mijn dochter En nu. voorwaarts Steeds de toorts in zijn hand houdende, ging hij voor ons uit en begon weerden over tocht langs het touw. Hij bevond zich bijna op het midden van de noodbrug, toen hij eensklaps stilstond. Wat is dat? riep hij levendig, terwijl hij met zijn vrije hand de toorts omhoog hiold en de hem omringende dnislernis trachte le doorboren. En waarlijk, het was een schrikwekkend schouwspel hem daar zoo, met die opgeheven toorts, hoven dien afgrijselij ken afgrond le zien staan, het eenigo lichtgevende voorwerp in de duisternissen Hebt ge mets gehoord, ^kameraden vroeg l ij weer. Neen. Stelt u voor, dal ik mij verbeeldde een geweer te hooren laden. Oude Jkerel die ik ben mompelde hij, opnieuw gerust gestold. Zonder verder ongeval bereikte hij den anderen 0ever, en ging met 0011 diepen zucht van verlichting op car steen zitten, terwijl hij opeens do hand, die de toorts hield, omlaag teekend, van aard is om op Gen geest der jonge soldaten eenen noodloltigon invloed uit le oefenen. Vergeet niet dat de teekeriing een Belgisch soldaat voorsleld dis zijn wapen, doorbreekt, dat is het symbool van tuchte* loosheid cn opstand. (Geroep links). M. DEMBLON. Gij hebt geen 8 jaar in de kazerne doorgebracht. Embusqué M. DEVEZE. M. Demblon, gij verwijt mij een embusqué le zijn. M. DEMBLON. Dat heb ik niet gezegd. M. DEVEZE en rechts. Jawel. M. DEMBLON. Ik heb willen zeggen dat gij officier geweest zijt. (Gelach). M. DEVEZE. Wanneer M. Anseele zag wat er te La Louvière gebeuren ging, was het zijn plicht zich terug te trekken. Tegenover de houding van minister Anseele is er geen enkel minister van landsverdedi ging die anders kon handeion dan ik heb gedaan. Eindigende sluit M. Devèze zich aan bij de woorden van afscheid, door den eersten minister aan de aftredende socialistische mi nisters toegestuurd. (Toej. ep vele banken. Gejouw bij de socialisten). M. MATHIEU aanziet liet als eene eer, aan de socialistische oudstrijders de roode vlag met het berucht zinnebeeld overhandigd te hebben en begroet reeds den nakenden dag waarop alle volkeren bunne geweren zullen breken. (Toej. bij de socialisten). M. ANSEELE verhaalt op zijne beurt wat te La Louvière is geschied. Indien men do vertegenwoordigers der ar beiders uitsluit, is de rustin het land onmo gelijk. Gij wilt thans niet meer van onze me dewerking. Men wil de reaktie voonzetten, doch de socialisten zullen tegenstand bieden. M. I1UBIN zegt dat, indien hij een teeken had gekozen voor een vlag van oudslrijders, hij waarschijnlijk het zinnebeeid van La Louvière met zou gekozen hebben. M. MASSON. Zeer wel. M. I1DBIN tracht vervolgens de houding der socialisten in deze kwestie uit te leggen. M. DEMBLON roept dat aan de rechter zijde niemand zijn plicht gedaan heeft. M. BRIEFAUT. Ik wel, M. Demblon. M. DEMBLON. Gij zijl eene uitzon dering. M. K. HliYSMANS. Waart gij aan 't front M. BRIFFAUT. 't Was toch aan 't front van Stockholm niet. M. DESTREE zegt dat het beeld van den soldaat die zijn geweer breekt, niet gelukkig was gekozen, omdat het tot dubbelzinnighe den isidt. Maar dat men niet zegge dat do socialisten anti vaderlandsch zijn gezind. Spreker noodigl de Kamer uil na tc den ken tot morgen, alvorens eene onwederroe- pelijke beslissing te nemen. M. Destrèe dient de volgende dagorde in De Kamer, van oordeel dat het noodig ia de landsverdediging degelijk in te richten en alle aanhitsing tot tegenstand legen de krijgs tucht veroordeelend; bevestigend dat liet leger moet gedemo cratiseerd worden en dat de algèmeene ont wapening moet worden nagesireeft, gaat over tol de dagorde. M. WOESTE. Wij hebben hier zeer dubbelzinnige redevoeringen gehoord. Ik betreur het dat hier een burgemeester var eene vaderlandsche slad het woord voerde, terwijl M. Deatrée zelf verklaarde dat het zinnebeeld ongelukkig gekozen was. M. Mathieu beweert dat wij de minister der arbeidende klas builen hebben gezot. Ik dacht dat de ministers eerst en vooral de ministers van den Koning en van het land waren. M. Destrée is mis, wanneer hij denkt dat wij eene coalitie van burgers willen. W v stellen er eene eer in, de belangen der werk lieden evenals deze der burgerij le verdedi gen. Hebben wij aan de socialistische minister! gevraagd, er van door te gaan Zij zelf heb ben hunne positie onhoudbaar gemaakt en zij zelf hebben hun eigen vonnis uitgesproken. Dat is de waarheid. De vier ministers hebben hun ontslag gegeven, omdat zij (moesten be kennen dat hun toestand zeer moeilijk werd. M. Destrée heeft getracht aan de debatten een andere beleekenis te geven. Hij schildert liet zakken. Er lag op die plok een kleine waterplas; het licht doofde sissend uit. Op dit oogenblik trilde een vonk, achter uit de grot, door de duisternis, onmiddellijk gevolgd door de scherpe weerkaatsing van een schot. Lolla en ik konden niets zien, maar een smartkreet drong van den anderen kant in ons oor door, en ik hoorde de stem van Brace zwak en bevend zeggen Past op ik bon getroffen I Met mijn toorts in de hand, snelde ik over de kaheibrug, om mijn gewonden makker ter hulp le komen. Achteruit komt niet nader hernam de kreunende stem van Brace. Hij ontneemt mij reeds den diamant; aanstonds zal hij trachten ook 11 te dooden. Vlug, achteruit Ik stond werktuigelijk stil, ik hief mijn toorts op, en toen ik liet schijnsel op den kant had doen spelen, bemerkte ik een man, die naast het op de rots uitgestrekt lichaam van mijn ongeiukkigen vriend geknield lag. Met de eene hand trachtte de man den mond van zijn slachtoffer dichtte houden, en in de andere schitterde het lemmet vaneen mes. Maar toen hij zich eensklaps naar mijn kant wondde, ontdekte hij n:ij, halverwege hoven den afgrond staande. Met een snelle beweging sprong hij overeind; toen kon ik hem herkennen. Het was Van Hoek Hij was hetMaar toch, bedrogen mijn zinnen me niet Do trekken van zijn gelaat waren niet veranderd, maar zijn oogen deden mij ontstellen. Zij sobitierden van een bui tengewoon vuur, met groote zwarte en bran dende oogappels. Maar terwijl hij mij een stond aankeek, kreeg ik den indruk dat die oogen weer uit doofden, onder het schijnsel van mijn toorts allen glans verloren. Ja, ik was overtuigd dat ik ze hun licht zag verliezen, evenzeei nis dat ik ze zooeven had zien schitteren en vlammen. Met een kreet van woede hief hij de armen omhoog 0:11 zijn oogen tegen het licht te beschuiten, en nog steeds met zijn mes in de hand keerde hij zioh met een vluggen sprong naar de puntige rots, waaraan liet uiteinde van het touw dat mij droeg, bevestigd was. Onmiddelijk werd het gansohe geheim mij opgelost. Van Hoek was aangetast door de zeer zeldzaam, maar wel degelijk bekend! ziekte, die de geneesheeren a nyctalopie .1 noemen. Zijn oogen, blind in het licht, bezaten het zonderlinge voorrecht in het donker tc kun nen zien. Tegelijkertijd verklaarde die be- zonderheid mij alles, wat mij tot nu toe on verklaarbaar had toegeschenen, in den eer sten diefstal van den Grooten Hesper en in allo gebeurtenissen die erop gevolgd waren Gissende, dat bij van plan was de touwen, die lot brug dienden, door te snijden, spande ik mij in ten spoedigste den kant te berélkeaj waar hij zich bevond, en die nog slecht? eenige vademen van mij verwijderd was| Maar ik kwam uiterst langzaam voorwaarts want mijn schoenen gleden bij iedere schroot op het vochtige louw uit. t't Vervolgt.)

De Volksstem | 1921 | | pagina 2