onsis Vermaak!? Kiesclie zaak te Luik 8 01!!]! Oe stoutmoedige bandieterij Groote brand te Budapest Zaterdag Ocioh. 1921 Belangrijk Bericht Koninklijke Viaamsche Akademie w Eene nieuwe omwenteling te Lissabon! XXVII* JAARGANG NUMMER 244 Tel. 114 T> At. f^-lPST A T"» 8 CENTIEMEN WEKELIJKS D.EO Uiïgever: J. Van Nüffel-Db Genm Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich te wonden lot liet Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, le Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londres E.C.i II. Cordula Zon op 0,24 onder 4,48fi J.aalsle Kwartier den 230 Plezier en plezier is twee Alle Vermaak deugt niet, alleen liet goe de is toegelaten en 't ongeregelde is verboden door alle goddelijke wetten, ja zelfs door de wetten des lands, der beleefdheid, der welge- voegeii jkheid en wat weet ik meer. Wi jsnenzen zijn dikwijls geergerd omdat de katholieken zich luidruch tig zelt's kunnen vermaken (wel te verstaan met deftigheid) en sturen dan onverdiende verwijtiugen toe. 54ou dus een Kristen geen uitspan ning mogen genieten Losbandig vermaak veroordeelen wij. doch nog eens, treffelijk plezier mogen wij, ik ging zeggen moeien wij, hevoordeeligen. Daar is geen kerk of zij heeft haar kerk wijdingsf eest; daar is geen week, of er komt wel eens een vieravond in; daar is geen muziek, of ze heeft wel een pauze; daar is geen akker die niet wel eens braak ligt; daar is geen kanon, of men koelt het wel eens; daar is geen luit, waarvan men de snaren niet eens afspant. Zoo heeft de Heiland zelf, toen ITij moede en afgemat was, hij een fontein gerust en ook ran de Samaritaausche vrouw een drank begeerd. Op een korte weg van Bethanië naar Jerusalem reist Christus beur telings op een ezel en te voet. Zeker kon het dier den Heer wel gansch den tijd dragen doch Hij had me delijden met het arme heest en daarom wilde Hij het laten ver- poozen en niet te hard drijven. Wanneer ons lichaam naar de ge tuigenis van den H. Franciscus, niet anders dan een ezel is, die zich tot den dienst van God laat gebrui ken, zoo is het billijk het eenige uit spanning te geven. Het is betame lijk dat we het eenig geoorloofd vermaak aandoen. Waarom zou de menscli, wiens lijf niet van mar mer ijzer noch staal is vervaardigd, zieli geen rust kunnen vergunnen, dewijl God zelf, nadat Hij de we reld met al wat er in is, uit het niet geschapen had, een rustdag heeft ingesteld. En we zijn verplicht dien rustdag te onderhouden. Toen de Apostelen op zekeren dag bij Onzen Heer terug kwa men. en verhaalden wat goeds zij verricht hadden, heeft Hij hen naar eene eenzame plaats, alwaar tilles schoon, groen en vermakelijk was geleid, en hun belast, dat zij wat rusten zouden en zich verkwik ken. De geschiedenis van den Evan gelist Joannes staat genoegzaam hekend-.wanneer hi j zich een gerni- men Tijd in de woestijn had opge houden, en er eens een edelman bij hem kwam, die, ziende dat hij zich met eene patrijs wat vermaakte en haar verscheidene malen over den rug streek, kon deze zich niet ge noeg verwonderen, dat een eremijt zulke gingen bedreefhij vroeg der halve aan den woudbewoner, wie hij was, en vernemende dat hij Joannes was, kwam hem zulks nog zeldzamer voor, zeggende Altijd heli ik gemeend, dat Joannes een engel in menschengedaante was, dat alles wat hij deed, enkel een schets van het werk der hemelingen was; maar nu zie ik dat hij, gelijk ik en anderen een menscli is. nu bespeur ik. dat hij niet altijd bidt, leest, overweegt en in verrukking van zin nen is, maar ook een vermaak zoekt, Nu vroeg Joannes waarom hij den boog die den jonker op den rug droeg niet altijd gespamm hield Wel, zei de jongeling, dan zou hij te slap en ongeschikt worden. Zoo is het, hernam Joannes, even eens is het ook met den menseh ge steld zijn lichaam moet ook eens ontspanning genieten, eenige goede uitspanning moet hein gegund en een geoorloofd vermaak mag hem niet ontzegd worden. De boog mag niet altijd gespannen blijven. Doch oneerlijk, schadelijk vermaak is nooit en aan niemand voor ziel en lichaam toegelaten. - Daarom ouders weten wij hoe, waar, wanneer en niet wie onze hin ders, groote en kleine vermaak scheppen, JOANNES, liet Ministerie van Landbouw zal waarschijnlijk ter beschikking der Land bouwers van het land van Aalst 500 kg aardappel plantsoen van bijzondere her komst en hoedanigheid stellen. Dit plant soen kan bekomen worden op afkorting van oorlogschade of tegen betaling 60 fr. de 100 kg. mits de volgende voorwaarden 1. De planter verbindt zich deze aard appels te planten overeenkomstig met de aanduidingen van den Staatslaudbouw- kundigc der streek. 2- Hij verbindt zieli tevens de 8/10 der voor tbr engst van dit plantgoed te verkoopen aan het ministerie van Land bouw die ze aan 15 óf 20 0/0 boven den prijs van den dag zal betalen. Men gelieve zióh te wenden lot den Heer Bricout, Staatslandbouwk undige, Denderleeuw. De_geldkoers heeft alle standen aan getast. zelfs de eerbiedwaardigste l Volgens een bericht uit Luik is oen geneesheer van die stad in erge verdui steringen ten nadeele van den Staat be trokken. Ongeveer een jaar geleden was de Re geering verontrust in verband met de groote verspreiding van zekere besmet telijke ziekten in Belgie. Om de. kwaal tc bestrijden werd besloten in elke stdd dokters-specialisten aan te duiden die de zieken zouden verzorgen en hun koste loos geneesmiddelen zouden verstrekken De Staat zou 5 fr. per bezoek aan de dok ter betalen. De meerderheid van de Union Me dicate Liégoise verwierp deze combi natie. omdat zij van oordeel was dat zij tot talrijke misbruiken kon leiden. Een geneesheer nochtans nam aan om de zie ken overeenkomstig de gestelde voor waarden te verzorgen. Twee maanden geleden gaf de regee ring aan de apothekers, gelast met de aflevering der noodige medicamenten, bevel, alle levering aan dezen dokter te staken. Een onderzoek werd ingesteld door de Union Médicale en voorgezet door 't parket. Hier zou gebleken zijn dat de dokter in kwestie zijn boekhouding niet in regel hield. Men kon vaststellen dal ten onrechte door hem bezoeken in rekening gebracht waren bij den Staat en dat hij ruim ge speculeerd had op de levering der ge neesmiddelen. Men beweert dat een apot heker insgelijks in deze zaak betrokken zou zijn die ie Luik nogal opschudding verwekt. -v\^- ZITTING VAN 19 OCTOBER 1921 Om twee uren namiddag wordt de vergadering geopend door den h. Omer Wattez, waarnemend bestuurder. Dr. Van de Velde neemt liet ambt van secre taris waar in afwezigheid van den heer E. Gailliard, afwezig voor gezondheids redenen. De secretaris geeft lezing van een brief, die liet overlijden meldt van Dr. A Eicrens, briefwisselend lid der Acade mie. De voorzitter houdt eene toespraak over den overledene, die door de leden rechtstaande wordt aanhoord. Dr. Eie- rens, nog maar veertig jaar oud, was reeds een befaamd historicus, leerling van prof. Kurth in het Historisch Ben gisch Instituut te Rome. Ka afhandeling van al de bestuurlij ke vraagpunten, verslag, brieven, prijs kampen, enz., wordt er overgegaan tot de verkiezingen van een werkend lid in ver vanging van prof. De Lecoutere, overle den. In geheime stemming wordt-Dr. J. Persijn gekozen. Om 3 ure eene belangrijke lezing van Dr. F. Daels, hoogleeraar te Gent, over: a Do verpleegster-bezoekster In "duidelijke en sierlijke taal spreekt Dr. Daels over dit onderwerp. Hij was dokter bij het leger tijdens den oorlog, schreef leeds verscheidene wetenschap pelijke werken in liet Nederlaudseh, en hij toont wat de ziekenverpleegster vroe ger was, wat zij in de laatste tijden is geweest en watj zij nu zou moejen zijn om hare sociale evenals ihenschlievende zending te volbrengen. Spreker werd aan het einde zeer toege juicht omdat hij zoo diep had ingegre pen, en onbevangen de waarheid Bad gezegd. In de commissie-vergaderIn gen van den voormiddag sprak de heer prof. Vorcouillie over een handschrift inge zonden door Rijsselsche Sprach-kon- sle van 1699 om aan de scholieren van Rijssel Latijn door middel van het Vlaamsch te leeren en voider over de spraakkundige terminologie in het No- derlandscli. TE BRUSSEL Gisteren meldden wij in onze laatste berichten deze stoutmoedige diefstal wij geven hier NADERE BUZONDERHEDEN Donderdag rond 12 6/4 nanoen ter wijl de echtgenooten AVillems, die in het nr 67 van de Lpuizalci eene prach tige juweelierszaak hebben, in de eetzaal waren, gelegen op het gelijkvloers ne vens den winkel, hoorde zij opeens een bórverdoovend gekraak en gekletter van brekend glas. M. AVillems hoorde ter zelfder tijd het geronk van een motor, zoodat hij veronderstelde dat er een au tomobiel in de nabijheid van zijne wo ning stond. Nieuwsgierig te weten wat er mocht gaande zijn, stond hij van la- fel op en ging in den winkel. Met verba zing stelde hij vast dat de spiegelruit verbrijzeld was en dat zulks moest ge pleegd zijn door stoutmoedige bandieten die er op uit waren een goede slag tc doen. Immers bij nader toezien*bestatig- de de juwelier dat twee halssnoeren in fijne paarlen, waarvan het een 200.000 eu het ander 100.000 fr. waarde heeft, door de schelmen geroofd en meegeno men waren. HET, ONDERZOEK De policie werd onmiddellijk" op de hoogte gebracht van de ongehoord stout moedige bandieterij. Ook het. parket werd aanstonds verwittigd en een streng onderzoek geopend. Daaruit bleek dat eenige minuten voor-één uur, een auto mobiel waarin verscheidene personen zaten stil gebleven, was op eenige meters «in den juweel win kei. Twee mannen, van wie men ongelukkiglijk sleehls eene zeer oppervlakkige persoonsbeschrijving heeft, waren er uit gestapt en, na eens goed in de ronde gekeken te hebben, hadden zij niet het een of ancler zwaar voorwerp de spiegelruit ingeslagen. Ter wijl liet glas verbrijzeld werd had de au tovoerder maar gedurig den motor doen ronken, ten einde liet gerucht van het vallend glas te verdomen. Heel de zaak geschiedde in veel min der tijd dan er nootlig is om ze te be schrijven. De plunderaars, voorzien van hun aanzienlijken buit, sprongen ge zwind als de weerlicht terug in den auto. 19e geleider zette hei voertuig in gang en het snorde ue Jan Stasstraat inhet ver dween weldra in duizelingwekkende vaart langs de" Gulden-Vlieslei, VERICLA RIN GEN- VAN EEN OOGGETUIGE Een trambediende, die op het oogen- blik van den diefstal juist met zijn rij tuig voorbijkwam, heeft bemerkt dat. eie automobiel in 't grijs geverfd was. Bui ten den geleider zaten er nog twee per sonen in, de twee dieven. Deze die de spiegelruit verbrijzelde is een kerel van groote gestalte en graatmager. Ilij droeg eene bruine klak welke hi j tot over de oogen getrokken had. Het voorwerp dat dienen moest om de ruit te verbrijzelen was in een stuk linnen gewikkeld. DE GRIJZE AUTO De auto waarmede de bandieten ter plaatse kwamen en na den aanslag zoo snel konden wegrijden, is zooals gezegd in 't grijs geverfd. Hij droeg de num merplaat 29.216. I)e policie heeft aan stonds de beschrijving van het voertuig in alle richtingen gezonden. De grijze auto is een voertuig in den aard van de huurauloincbiels. Men is te weten gekomen dat die auto aan de Zuidstatie stond en dat een jonge man, drager van een reiszak, er op afkwam en er in stapte. Hij-deed zich voeren tot de Bergstraat en (laar kwam een tweede persoon die in den gang van een huis stond, plaats nemen in het voertuig. De eerste verzocht den geleider den reiszak op het tweede verdiep te gaan afgeven en terwijl zulks gedaan werd, reden de twee dieven met den auto in volle vaart weg naar de Louizalei, waar zij hun slag (lenen. Men heelt het spoor der kerels kunnen volgen tot op den Waterlooschen steenweg, doch daar is men het bijster geworden. Het lijdt geen-twijfel of de bandieten diaken deel van eene wederlandsche die venbende. Het onderzoek wordt ieverig voortgezet en ;t is te hopen dat het met goeden uitslag zal bekroond worden» DE VERDEELING DER VIER MINISTER-PORTEFEUILLES De Soit zegt dat M. Carton de Wiarfc de afgetreden soc. ministers verzocht heelt hunne departementen, te blijven besturen tot wanneer hij, met instem ming des Konings, de voorloopige orga nisatie der ministeries zonder titularis zal geregeld hebben. Dat zal eerst bin nen een drietal dagen zijn. M. AVauters lieeft zijne ontscheping te Geneve vernomen en heeft telegrafisch laten weten dat hij .Vrijdag te Brussel zal zijn. De Soir weet nog te zeggen dat M Destrcé Maandag terug de advoeatento- ga zal aantrekken en optreden voor zij nen vriend Yandervclde, in het proces ingespannen door de barons Coppée. Tot nog toe is niets vastgesteld be treffende de vier minister-portefeuilles, dergenen welke ontslag hebben geno men. Men meldt echter dat de eerste mini ster het departement van justitie ad in terim zal besturen; M. Neujean, de kun sten en wetenschappen; M. Ruzette het ministerie van arbeid en een andere libe rale minister het departement van open bare werken. EENE OPMERKING VAK M. CARTON DE IVIART M. Carton de Wiart verklaarde aan een konfrater M. Des tree verklaarde Woensdag in dc Kamer, dat hij vreesde dat licj, aftre den der vier soc. ministers erge gevolgen zou hebben voor het land. Waarom dan hebben Destrcé, Van der Velde en Wou ters lnm ontslag gegeven Niemand vroeg hen zulk*. Niets belette hen in het gouvernement te blijven, zooals de katholieke ministers deden wanneer na dc incidenten van Marclfe, M. Delacroix dc portefeuille van M. Rcnkin had te- ruggeeisclit. Men'zal misschien opwerpen, dat MM. Van der Velde, Destrée en Wou ters uit partijsolidarilcit handelden. Moet men dan daaruit besluiten, dat zij Ie partijbelangen boven het algemeen belang van liet land plaatsen Voorwaar die tegenstelling zal nog al in ?t oog springen DE TOEKOMSTIGE REGEERING Een konfrater sprak met M. Devèzc en deze verklaarde dat, volgens liem, de crisis een enorm belang heeft waarvan de ernst niet ontkend worden kan. Volgens hem bet eekent zij. dat de tijd der eenparige gouvernementen voorbij is en dat wij, na de kiezingen, terugkee- ren naar de periode van de normale werking onzer parlementaire instellin- ;cn. Er bestaat nu tusschen de ministers geen politieke overeenkomst meer; zij vervullen nog enkel eene bestuurlijke laak en liet is onzinnig deze toestand aan dien van Antwerpen te vergelijken. Al de partijen zullen met een zuiver, afgeteekend programma naar de stem bus trekken, waarin alle groote kwestiën zullen opgenomen zijn. Wat er vooral op aan komt is le we ten, hoe na de kiezingen, van den eenen kant de maatschappelijke en ekonomi- sclie vraagstukken en van den anderen kant het nationaal vraagstuk zullen op gelost worden. Het nationaal vraagstuk moet onder drievoudig opzicht opgelost worden de legerinrichting, de taalkwestie en de bnitenlandsche politiek. Voorzëkers zal iedereen zijne overtuiging en zijne ei- schen bewaren, doch geloof mij, die pun ten zullen voor alle andere gaan en zul len stroomingen verwekken onder de dunkwijze, waardoor de samenstelling van het parlement gevoelige -verande ringen zal ondergaan. Aldus zal de gouvernementskwestie zich onder een nieuw opzicht voordoen. Uit den uitslag der kiezingen zal men moeten opmaken, welk programme eene meerderheid verwierf in het land en al degenen, die zulk programma verdedi gen. uitnocdigen om lmnne verbintenis sen na te leven. Zij die het bestrijden zullen als oppositie aanzien worden. De ze is el* noodig, zoo noodig als de meer derheid, voor de moreele gezondheid der natie. Iedereen bekent, dat deze huidige toestand onzeker en angstvol is. Onder dat oogpunt heeft M. Hubin wellicht gelijk, wanneer hij zegt, dat het incident aan de verzuchtingen der open bare mcening beantwoordt. Alleenlijk is het zoo waar voor zijne vrienden als voor ons. Uit de socialistische Volksgazet 7 PERSSTEMMEN Het drieledig ministerie heeft ge leefd. Uit egoïstisch kiesbelang heeft Napoleon Devèze geholpen door Carton dc Wiart, het tafellaken doorgesneden. Die heeren spekuieeren op de lage drif ten van het volk, om politieke muil!, te als te recht in de Kamer gezegd werd, prostituee ren zij het patriotisme... Vroeger werd tevergeefs beproefd dc socialisten uit de regoering te krijgen. Waliters werd herhaalde malen aange vallen, maar sloeg telkens met sukscs die aanvallen terug. Renkin heeft beproefd de socialisten uit den zadel te lichten met den speech jvan Marche. ilij moest het aftrappen. M. Hymans heeft «le poging herhaald met de munitie van Rolen; hij mislukte deerlijk. Nu was de reaktie sterker en «le aanval is gelukt. Maar in .plaats van één socialistische minister zij ze alle vier weggegaan. Wij staan nu alleen tegen de lieele bende en zijn daardoor dus te sterker. Uit de liberale In dépendance Beige Het kabinet, van nationale eenheid dat thans beroofd is van een zijne* lioofdbestanddeelen, moet van heden af niet meer beschouwd worden als een po litieke regeering, maar wel als een ven eeniging van mannen die voor eenige opdracht heeft wat men noemt hel Staatschip goed besturen tot op clcn vervaldag van dc verkiezing. Het ware dus lieelemaal onjuist te be weren. dat een kleriko-libernal verbond de uitslag der krisis zi jn zou, want dat verbond zou niet strooken met de meers derheid der liberale partij. En het dient gezegd dat, eenmaal de geschillen geslecht, de deur wijd open moet blijven voor een nieuwe nationale aktie der drie partijen, indien, lijk te voorzien valt, de uitslagen der verkiezin gen er de noodzakelijkheid van vaststel len. In werkelijkheid is er misschien in dit alles enkel een gemis aan beleid, zoo als de heer Hijmans liet uitlegde, daar elke vertegenwoordiger eener partij ver mijden moet in den schoot der regeering zijn kollega's te krenken in hun per soonlijke overtuiging door ongelegen be* toogingen. Dit is misschien niet altoos makkeli jk, maar het is toch onontbeerlijk, indien men een vaste eenheid handhaven wil, die ten goede moet komen aan dc hoo- gere belangen van het land en aan d«?- welkc ongetwijfeld alle partijen op ree zijn toegedaan. Uit het katholieke Handelsblad Al wat er aangevoerd wordt NAAST de kwestie, verontschuldigt het gozag- ondermijnend en gezag-afbrekend op* treden van den lieer Anseele niet. In onderhavige omstandigheid dien* dc er keuze gedaan te worden tusschen den minister van landsverdediging, die eene overbodigheid, eene schim van een minister zou geweest zijn, indien hij der gelijk optreden van een collega had ge luld, en don minister van openbare wer ken, die niet eens schijnt beseft te lieln ben welke verplichtingen zijn aanwezig heid in een unie-ministerie hem oplegt» De heer Anseele. of betergezegd, «le socialisten hadden de laatste töoelen zijn om zich dergelijk optreden te veroorlo* ven. POMPIERS OMGEKOMEN üdó MILLIOEN KRONEN SCIIADE. KWAADWILLIGHEID IN 'T SPEL. Benevens twee aanzienlijke fabriek* branden, heeft er een geweldige brand gewoed in eene meelfabriek. Deze brand was uiterst ernstig. Er zijn 2 pompiers omgekomen, terwijl 160 wagons meel en graan verwoest werden. De lieele stoffelijke schade schat, men op 200 a 250 millioen kronen. Minister graaf Raday was hij het blussehingg* werk tegenwoordig. Het is reeds gebleken dat deze brand aan kwaadwilligheid te wijten is van ze keren Vapmer, een bekend raddraaier* die op de fabriek werkzaam was. Toon de brand was uitgebroken bedreigde hij zijn makkers, cue den brand wilden blusechen met een mes en riep uit lk heb de kast in brand gestoken. Leve de algemeene revolutie 1 Ge rnoet er allq- maai aan Op het politiebureel verklaarde Vap mer, dat luj in Rusland gevangen lieef$ gezeten en communist is. Dc politie onderzocht nu de oorzaken van de beide andere branden, welke nog niet bekend zijn. VVS. LONDEN, 20 Oct. De medewer ker van Evening Standard meldt dut volgens berichten te Londen ontvangen, gisteren morgend onder de republikein-, sche wachten en de mariniers eene om wenteling is uitgeborsten. De stad is in handen aer revolutionairen en men weet niet waar de leden van het gouvorno* ment zich bevinden. Alle openbare ad* ministration zijn gesloten, posterijen cyf telegrafen werken niet meer. Alles wijst or op dat het hier cen4 ernstige poging geldt, om huidige slaan uit de feiten van La Louvièré. ZQ0-9>giem omver te weioen»

De Volksstem | 1921 | | pagina 1