De oniionden Kamer DE STAATSGRÈEP VAN EX-KEIZER KABEL Aiie ware Katholieken stem men van boven op den lop, Inbraak bij den Deenschen Kónsul te Elsene Vrijdag Oclob. 1921 Prins Leopold te Geul Crisis in Duitschland, Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- XXVIl* JAARGANG NUMMER 249 Tal. 114 D AOTE21—,A.Ö 8 CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 UitgeverJ. Van1 Noffel-Db Geiidt H. Simon I Zon op 0,33 onder 4.371 Nieuwe Maan dea 30 Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Jlaxlaan.lS, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream s Buildings Londre3 E.C.t Effectieven voor de Kamers. 1 JVOEJBTE, graaf Karei. Staatsmi nister eu olk-vertegenwoordiger, Brussel. 2. VAN SCHUYLENBgRGH Pieter, Volksvertegenwoormgef, Aalst 3. MOTERSOEN Romain, oud-Volks- vertegenwoordiger, Aalst. 4. iie BETHUNE, baron Lodewijk, oud-VoJksvertegemv. Aalst. VAN NIEUWENHOVE Fernand, middenstander, Geeraardsbergen. Plaatsvervangers 1. MOYERSOEN Romain. 2. de BETHUNE Lodewijk. 3. VAN NIEUWENHOVE Fernand. 4. EYCKERMANS Paul, opgeëischte gemeentoraadslid, Geeraardsbergen Senaat Effectieven. 1. nu SADEEEER Louis, Staatsmini ster en Senator. ITaeltert. 2. BEHAEGEL, Senator, Oudenaerde 3. DE CLERGQ Jozef, advokaat Ni- nove. 4. IWEINS 'D EECKIIOUTTE, Ou- dcnaoréle. Plaatsvervangers 1. DE CLERGQ Jozef, advokaat, Ki- novc. 2. IWEINS 'D EECKIIOUTTE, Ou denaerde. 3. DE HERT Felix, Burgemeester, Aalst. 3. DETEMMERMAN Orner,, Oude naerde. ■VV- Sedert den wapenstilstand heb ben wij niet opgehouden te schrij ven over de noodzakelijkheid van eene grootere voortbrengst om uit onzen neteligen toestand te gera ken. Er worden ongelukkiglijk al tijd stokken in de wielen gestoken en wij verslechten langsom meer onzen toestand. De achturen-wet zal de toestand nog verergeren. Het orgaan der uitwijkelingen, Ons Vlaanderen, geeft hierover vol gende beschouwingen, Moet de beperking dienen tot bevordering van liet familieleven Dé uitwijkelingen, zij wezen land- bouwarbeiders, steenbakkers, tra- vauxmannen, enz., zijn verre van buis en familie, ganseh aan zicbzel- ven overgelateneu te langen vrij en tijd zal geene afleiding meer geven aan bun lastig werk. maar verleiding zijn en verderfelijk, op zedelijk gebied, omdat hij hen zal overleveveren aan bekoringen van drankmisbruiken, enz. Welnu, het slecht en losbandig leven druischt volkomen in tegen bet zuiver fa milieleven. Overigens de aard van bet werk zelf. is in strijd niet de aehturenwet De liouwwerkliedeu die in de ver woeste streken aan den herophouw werken, lieten zich volgenderwij ze uit over bedoelden maatregel Wellioe, men wil ons beletten lan ger dan acht uren te arbeiden en die heeren meen® dat wij ons hier ueb't uren gaan nederzetten met ge kruiste armen, om de doodsche pui- 11C11 en de akelige oorlogsvelden te bezichtigen, terwijl vrouw en kin deren thuis naar ons loon zitten te wachten Wij zullen die acht uren in luiheid en vadsigheid doorbren gen als er middel is 0111 door wer ken onzen toestand te verbeteren Dat zij afkomen wij nemen ons abn en getuig op en trekken naar liet Franseh-Noorden, dat wat meer vrijheid aan de werklieden laat.... Zou iemand die menschen durven ongelijk geven En zal de heropbouw van de frontstreek er niet fel onder lijden. Geldt liet de steenbakkerij Jaarlijks trek ken duizenden werklieden uit Vlaanderen naar de Brusselschc, Waalsclie en ook West-Vlaamsche steenbakkerijen. Deze nijverheid werkt enkel gedurende de zomer maanden omdat zij van de weerge- steltenis .afhangt. Voor de maand April is het we der te ongunstig, te koud en onge zond voor buitenwerk; de steen droogt niet wegens de vochtigheid van den grond; de late vorst kan groote schade berokkenen. Teil an dere de ovens mogen volgens de wettelijke voorschrift® niet voor den 15 Mei onstoken worden; en moest men eerder steen voortbren gen, dan ontbrak de plaats 0111 de campagne zijn de steenbakkers veeltijds verplicht het werk stil te leggen wegens de aanhoudende re gens, Met September wordt de steennijverheid opnieuw onmoge lijk. Aldus moeten onze Vlaamsehe steenbakkers trachten zooveel mo gelijk voort te brengen terwijl zij aan hel werk zijn, anders schiet de productie te kort, en verdienen de arbeiders geen voldoende loon. Noeli voor de uitwijkende bouw- werklieden, noch voor de steenbak kers deugt de wet. Wil men ze aan passen op de landbtMawwerklieden, dan wordt het spelletje belachelijk. Een voorbeeld zal dit klaarblijke lijk aantoonen. Bijvoorbeeld de oogst werklieden. De oogst moet rap geschieden, want men mag er niet aan beginnen voor hij volkomen rijp is. Ligt het koren gepikt, dan is er liaast bij om het binden, te mangelen en binnen 'te doen om de schade welke regens en ouwe ders kunnen veroorzaken, te ver mijden. De betteraven moeten op tijds uitgedaan worden, om niet aan suikerhalte te verliezen. Wel nu, in den landbouw ontbreken er altoos armen en beperkt men den arbeidsduur op 8 tot 10 uren, dan zouden de noodlottige gevolgen niet lang uitblijven Een boer, aan wien wij over de nieuwe wet spraken, weerlegde ze op eenvou dige maar tastbare wijze cc Laat die heerkes maar gewerren, en ons verbieden langer dan 8 uren onze knechten te gebruiken; de knecht is niet beter dan de baas, en de boe ren zullen dan ook maar aeht uren meer werken; maar zeker is het, dat vooraleer er vijf jaar zullen verloo- pen zijn, het leven schromelijk zal duurder zijn; en dat het aan veel produkten zal ontbreken, wanneer wij acht uren zullen vrij zijn, en acht uren mogen rusten. Aarlen-Marclie-Bastenaken (3 zetels) 2 kath., 1 lib. Virton-Neufcliateau (3 zetels) 1 kath 1 lib., 1 soc. Namen (5 zetels) 2 kath., 3 soe. Dinant-Pliilippcvillc (4 zetels) 2 k. 1 lib., 1 soe. Totale samenstelling der ontbonden Kamer Katholieken 73 Socialisten 70 Liberalen :34 Front-partij 5 Oud-strijderS 2 Nationalisten 3 Middenstand X De Kamer die nu ontbonden is, en welke op 20 November moet hernieuwd worden, bestond uit Antwerpen (15 zetels) 5 katli., 3 lib. 6 soc., 1 front. Mechelen (5 zetels) 3 kath., 2 soc. Turnhout (4 zetels) 3 katli. L lib. Brussel (2(> zeiels) 7 kath., 6 lib., 8 soc., 1 nationalist,, 2 oud-strijd., 1 front, 1 middenstand. Leuven (7 zetels) 3 kath., 2 lib., 2 soe. Nijvel (4 zetels) 1 kath., 1 lib., 2 soe Brugge (4 zetels) 2 kath., 2 soe. Kortrijk (5 zetels) 3 kath.. 2 soc. Veurne-Diksmude-Oostende (5 zetels) 2 kath., 2 lib.. 1 soc. Rouselaere-Thielt (5 zetels) j 4 kath., 1 soc. leper (3 zetels) 2 kath. 1 lib. Gent-Eccloo (12 zetels) 5 kath. 3 lib. 3 soc. 1 front. St. Niklaas (4 zetels) 3 kath. 1 sos. Aalst (5 zetels) 2 kath., 1 soc., 1 front., 1 kristen demokraat. Audenaarde (3 zetels) 1 kath., 1 lib., 1 soe. Dendermonde (4 zetels) 2 kath., 2 soe. Tongeren-Maaseyck (4*zetels)3 kath. 1 lil». Hasselt-St. Truiden (3 zetels) 2 kath 1 lib. Charleroi (11 zetels) 8 soe., 2 lib., 1 kath. Bergen (7 zetels) 5 soc., 1 kath., 1 lib Doornik-Alh (6 zetels) 2 kath., 2 lib 2 soe. Thuin (3 zetels) 2 soc., 1 kath. Zoningen (4 zetels) 2 soc., '1 kath., 1 lib. - Luik (13 zeiels) 7 soe., 3 katli. 3 lib. Yerviers (5 zetels) 2 kath. 2 soc. 1 lib Hoei-Waremme (4 zetels) 3 soc., 1 katli t TOTAAL 186 Om de volstrekte meerderheid le be halen zou een der partijen 04 zeiels moeten veroveren. Met de E, V. schijnt dit vrij wei uitgesloten. Prins Leopold bracht Dinsdag in ge zelschap van zijne medeleerlingen van de 60e promotie der krijgsschool en de heeren professors van voornoemde school een bezoek aan dc stad Geut. Vertrokken uit Brussel om 7.32 ure kwam de Prins met zijne medeleerlin gen in Gent-Zuid aan om 8.43 ure. Zij begaven zich rechtalreeksch naar de lT,si nes Ca reis», Dok, waar zij ge heel die belangrijke nijverheidsinrich ting afzagen en de verscliillige werkin gen bijwoonden. De heeren ingenieurs aan het nijver- heidsgestifcht gehecht, gaven de noodige uitleggingen. Om 1 ure werd door de bestuurders aan Z. K. H., dc* professors en dc me deleerlingen een ontbijt aangeboden. Prins Leopold, alvorens cfe «Usines Carols» te verlaten, bedankte de bestuur ders en het personeel voor dc gulle ont vangst. Met den trein, van 4.18 ure vertrok ken zij uit Gent en kwamen om 5,29 u. te Brussel aan. Dr. Wl-RTÏl MET DE VORMING VAN IIET CABINET BELAST Na een nieuw onderhoud met den rijkspresident, verklaarde dc rijkskanse lier Dr Wirth zich met de vorming van een nieuwe regeering^te belasten. President Eebert zegt in zijn brief aan Dr. Wirth o. a. het volgende Ge zien den nood, waarin het vaderland verkeert, doe ik u het dringende verzoek uwe weigering te willen terugnemen en 'met tcTzijstelling van persoonlijke en de partijpolitiek betreffende redenen de vorming eener nieuwe regeering op u te willen nemen. Ilel feit, dat gij. u reeds éénmaal on der zeer moeilijke omstandigheden ter beschikking van het vaderland heb ge steld geeft mij de hoop, dat gij ook dit maal het offer zult willen brengen. Gezien de huidige omstandigheden, vertrouw ik er op, dat het adn uw wils kracht en politiek inzicht moge geluk ken een regeering te vormen, welke door hare samenstelling een waarborg zal zijn voor een oplossing der aan de Duitsehc politiek gestelde vraagstukken. ROND HET NIEUWE MINISTERIE Het gerucht loopt dat liet nieuwe mi nisterie een zakenministcrie zou ziju., Iïet centrum cn de meerderheidssocia- listen zouden er deel van ïiiakén. De demokraten zouden er geen deel van maken, doch zouden het steunen. De volksgezindcn zouden een welwillende onzijdigheid beloofd hebben. M. Katheneau, zou zijn portefeuille behouden. De Kijksdag moest gisteren, Woens dag, bijeenkomen. Het nieuwe ministerie zou onder meer, bestaan uit M. Bauer (socialist) onderkanselier; M. Ratheneau (democraat), herop bouw AI. Gessier (democraat) landsverde- dicing; AI. Brauns (centrum) arbeid; AI. Giesbcrts (centrum) verkeer; AI. Hermós (centrum), bevoorrading. Een socialist zal Dr. Gradnaer ver vangen als minister van binnenlandsche zaken. Het is niet zeker dat de buitenland- sche zaken zullen toevertrouwd worden aan Dr Rosen. Dr. Schiffer, minister van rechtswe zen vertrekt ongetwijfeld.; Daar het centrum en de meerderheids- socialisten officieel alleen zijn om het nieuwe cabinet samen te stellen, zal de nieuwe regeering dus een minderheids- cabinet zijn met ach tér zich slechts-182 volksvertegenwoordigers op dc 4G6 die er in den Rijksdag zetelen. Dc onafhankelijken zullen het cabi net steunen. Dc democraten heben offi cieel geen enkele rede in dc oppositie te treden en M. Wirth zal aldus een ze kere meerderheid hebben in den Rijks- dag. IN DEN REICHSTAG De voorzitter van den Reichstag, AI. Loebe, teekende verzet aan tegen de be slissing van den oppersten raad betrek kelijk Iloog Silezie en zegde namelijk, dat geene maelit ter wereld, door ge weld het onrecht mag doen zegevieren Daarna verklaarde AL Wirth; dat de onmiddclijke dringende taak is, dc be slissingen betrekkelijk Hoog Silezie uit te voeren. Hij voegde er bij dat de beslis sing van den rand der gezanten ecu kaakslag is voor Duitschland. De onthullingen van een ter doodveroordeelde Wij hebben dezer dagen de terecht stelling, van twee moordenaars, de ge- naamden Fargues en Rieard gemeld. Vooraleer het schavot te beklimmen had Fargues een brief geschreven, mot verzoek deze aan hol parket te laten ge worden. In dien brief zegt Fargues een mis daad bedreven te hebben te Gravities, in November 1920 samen met Rieard, en nog een derde medeplichtige. Te dien tijde inderdaad verdween de 70 jarige mej. Tesson, wonend te St. Pair bij Gravities, eigenares van eenige hui zen en twee villas. Geburen drongen in hare woning, waarvan de deuren en vensters gesloten waren. Zij bemerkten echter niets buitengewoons in de ka mers, en' meenden dat de juffer naar Coutanees gegaan was, wat nog gebeurd was. Daar de afwezigheid aanhield, ver wittigde de burgemeester dé gendarme rie die een onderzoek opende en het lijk der juffer, in volle ontbinding, in den kelder aantrof. De oudcflmge was met revolverschoten afgemaakt. Het onderzoek wees uit dat twee kc- ls den Zondag voordien, rond 6 ure 's avonds aan mej. Tesson gevraagd had den met hen de villa tc gaan bezichli gen, welke zij wilden knopen. De juffer weigerde omdat het zco laat was. 's An derdaags ontving zi j een telegram, getee- kend Loriof waarbij een bezoek aange kondigd werd tegen 3 ure namiddag. Doch niemand hoeft dien dag onbe kenden in de villa bemerkt. Een dief stal scheen niet de drijfveer te zijn ge weest van den moord. Fargues heeft in zijn brief die zaak opgehelderd, Zij hadden de vrouw ver moord om haar te bestelen, maar werden gestoord eu konden geen buit opdoen. NOG AANHOUDINGSMANDATEN BUDAPEST!!, 26 Oct. Het gou vernement heeft de aanhoudingsbeve len uitgevaardigd tegen de volksverte genwoordigers Szilagyi, Friedrich, Smc- zanyi. generaal Ilorvatli. kolonel Ba ron Borcivicimi, Graaf Sigray, kolonel A-both en koinmandant Ósstenburg. Allen worden beticht van opstand. Eeni- gén hunner zijn voorvluchtig. Zij zul len worden aangehouden trots de im muniteit. Friedrich en Szilagyi zijn reeds in hechtenis genomen. Toen men Smezanvi wilde aanhou den, sprong hij uit een venster en ont snapte in een auto. orders zijn ook al de leden van het gouvernement samengesteld door ex- koning Karei aangehouden. Zij zullen naar Budapesth overgebracht worden om er gevonnist te worden. Onder hen bevinden zich, zooals wij gisteren reeds meldden graaf Andrassy, Rakowsky en Dr. Gratz. AI. Benicsky is aangehouden en naar Budapesth gebracht. Volgens verklaringen van gevangen nomen soldaten, heeft bevelhebber Ósstenburg zich gezelfmoord, zijne troe pen zijn uiteengeslagen. N-KONING KA REL DOET, BE TAALD AFSTAND VAN DEN TROON Karei heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven, zoodal de 7 voorwaarden door het Hongaarsch gouvernement ge steld, als aangenomen beschouwd kun nen worden. De correspondent van den Daily Chronicle te Weeuen seint aan zijn blad, dat ex-koning Karei, zwichtende voor ;eweld, de hem door het Gouvernement opgelegde voorwaarden heeft aangeno- Ecn dier voorwaarden is de for DE POLITIEK DER KLEINE ENTENTE Te Wcehcn is bericht ontvangen, dat de telefonische en telegrafische betrek kingen tussclien dc Tcneeksche landen en den vreemde onderbroken zijn ten gevolge der mobilisatie. De Tclieck-Slovaksche bladen wijzen er op, dat de gouvernementen van Praag. Belgrado en Bucharest volko men eensgezind optraden en dat dank aan huno krachtdadigheid en aan de houding van Polen, Hongario onniïd- delijk heeft ingezien dat het wel moest toegeven. Volgens dc Prayer Pr esse is het niet admiraal Horthy, doch feitelijk do Kleine Entente, welke de voorwaarden, aan ex-koning Karei stelde. De Kleine Entente zal zich met geen beloften laten paaien cn wil vaste waar- borgen bijzonderlijk voor wal betreft dcu persoon van ex-koning Karei. EEN ONDERHOUD MEI] EX-KONING KAR EL Alen meldt aan het Journal dc Gene ve dat," voor zijn 2e avontuur, de ex ko ning Karei een onderhoud toegestaan heeft aan een correspondent vail do Era Nuavo. Dc ex-koning beklaagde zich over het slechte onthaal dat hem na zijn reis miar Stei na manger door pers en open bare werken was bereid. Indien ik enke le menschen levens had willen opoffe ren, zegde hij, zou ik thans op den Hongaarsch en troon hebben gezeten. Overigens worden mijne kansen met den tijd grooter. In alle gebieden, die vroeger tot de Donau-monarchie heb ben behoord, zijn de toestanden ondrage lijk geworden. In Kroatië en in Tclieko- Slowakic heerscht algemeone ontevre denheid. In Joegoslavië zijn meer dan 67 Kroatische afgevaardigden onder protest uit het parlement te Belgrado getreden, waaraan zij alle rechtsgeldig heid ontzeggen. Van deze 67 zijn min stens 50 aanhangers van bet Ilabsbiirg- sclic Huis. Hoewel Radiieh een geestdriftig re publikein is, die den presidentzetel voor zich venscht, zijn zijne, kiezers trouw aan den koning. Ik verberg mij echter de moeilijkheden niet, welke er te over winnen zijn. voordat mijn rijk opnieuw door dc grenzen wordt bepaald, welke, de geschiedenis heeft getrokken. De Oostcnrijk-Hongaarsche inonar- chic isnimmer een kunstmatig opge trokken bouwwerk geweest, zooals de re- volutionnairen van thans in Ccntraal- Enropa beweren. Het heeft zich tenge volge van een historische noodzakelijk heid gevormd en ontwikkeld. Niet. uit zondering van Tcheehen, waren alle vol ken van de monarchie vaderlanders, en indien ik de Tcheclien tegen mij heb, dan ligt dat aan het feit dat ik mij ge stoord heb aan de Weensche politiek, en naliet, mij als koning van Bohemen, te laten kronen. De ex-koning sprak voorts over Ilon- garie dat hij den haard van de monar chistische tradities noemde. De Hongaren noemde hij het trouwe volk, dat hem nooit zou vergeten. D« nieuwe verkiezingen beteekenden een groote overwinning voor de legitimisten te Budapest. Ik zal binnenkort, in lïon- garie terugkeeren, en dan niet in het geheim, docli openlijk eu onder de be scherming van' den Volkenbond, welke geroepen is, om het zelfbeschikkings recht der volken te doen eerbiedigen en het Hongaarsche volk eischt den terug keer van zijn koning. Alen heeft niets kunnen doen tegen dc Grieken, toen zij hun koning hebben teruggeroepen. Be rn's zal evenmin als Veaizelos, den loop der geschiedenis kunnen tegenhouden». Uit den afloop van Karei s avontuur blijkt dus, dat de zaken een anderen keer hebben genomen dan de ëx-koning wel verwachtte. VW- nieii- J in ede en definitieve afstand van denpar^€'1 vul1 Brussdschg Troon voor hem en zijn zoon.- ljneegedeold4 Dinsdag avond, rond 8 ure zijn twe* kerels, oen militair en een burger in de woning gedrongen van AI. Nielsen, kon sul van Denemarken, Gachardstraafc 3. Uit een voorkamer stolen zij eene zwart lederen servet, inhoudende belangrijke dokumenten en een boekje met oude postzegels van groote waarde. Zij 'ontvreemden ook een overjas, twee damenmantels en twee pelsen. Kon gebuur heeft de inbrekers met hunnen buit zien vertrekken. AI. Gislan, adjunkt-kommïssaris doi* H. Kruisplaats, werd ter plaats ontbo den; na de gebruikelijke oestatigingen heeft hij de persoonsbeschrrijving van cle dieven aan de verschillende kornmis- QUitrcl^

De Volksstem | 1921 | | pagina 1