Alia ware Katholieken stem men van hoven op den kop, 1CIALI3TISCHE PRINCIEPEN Schrikkelijk automobieD ongeluk te Gent Zalerdag Octob. 1921 Vreeselijke zaak te Jamagne Nationaal Krisisfonds De prijs van de Suiker Beltiiscli-öiiitsciie smokkelzaak Hcvijie örand te Anderleclit Hog liet telegram van de Valera aan den Pans O XXVII' JAARGANG NUMMER 250 Kerkstraat, 9 en 2?, Aalst."Tel. lUi P Ah. fr-riTT Ah. T"> CENTIEMEN WEKELIJKS 0.5® Uitgever: J. Va» Nuffbl-Db Gskdt II. Rodolf I Zon op 6,35 onder 4,355 Nieuwe Maan den 30 Publiciteit buiten hst Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap Havas,Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Building-s Londres E.G.i Effectieven voor de Kamers. 1 WOESTE, graaf Karei. Staatsmi nister en Volksvertegenwoordiger, Brussel. 2. VAN SCIiUYLENBERGH Pieter, Volksvertegenwoordiger, Aalst 3. MOYEBSOËN R oma in, oud-Volks- vertegenwoordiger, Aalst. 4. de BETHUNE, baron Lodewijk, oud-Volksvertegemv. Aalst. 5. A'VN NIEUWENHOVE Fernand, middenstander, Geeraardsbergen. Plaatsvervangers 1. MOYERSOEN Romain. 2. de BETHUNE Lodewijk. 3. VAN NIEUWENHOVE Fernand. 4. EYGKERMAN8 Paul. opgeëisclite gemccnteraadsl id, Geeraardsbergen Senaat Effektieven. 1. de SADELEER Louis,-Staatsmini ster en Senator, Tïaeltert. 2. BEIIAEGEL, Senator, Oudënaerde 0. DE.CLEBCQ Jozef, advokaat Ni- nove. 4. ÏWEINS 'D EËCKIIOUTTE, Ou- denaerde. Plaatsvervangers 1. DE CLEBCQ Jozef, advokaat, Ni no vc. 2. 1 WEI NS T) EECKIIOüTTE, Ou denaarde. 3. 1)E I1EBT Felix, Burgemeester, Aalst. 3. DETEMMERMAN Omer„ Oude- naerde. Dat een ongeleerd mensch, ge teisterd door het noodlot, beternis verwacht van eene omwenteling in den hnidigen toestand der samenle ving, dat is te verschooiien, maar dat geleerde en ontwikkelde lieden blind blijven nevens de lessen der geschiedenis en bet volk gedachten willen opdringen, waarvan bun ge weten de volslagen valsehheid be seft, dat is niet te verschoonen. Hetgeen namelijk thans in Rus land gebeurt, is eene proefneming op grote schaal van bet socialistisch regeeringstelsel Grond en bodem in gemeenschappelijk bezit. Wie zien wil is overtuigd dat die proefneming op eene ellendige mis lukking is uitgeloopen. Rusland is bet meest bevolkte land uit Europa, tevens bet minst ontwikkelde. Die streek scheen allerbest ge schikt om de toepassing van bet kollektivism te genieten en niéts ontbrak den aanvoerders om in huiie poging te lukken krijgs macht, gezag, geldmiddelen, alles was er voor handen om zelfs bij dwangwijze bet kominunisni door te voeren. Enkel vier jaren zijn voorbij; alles is in duigen gevallen. Als een zeepblaasje is de groot- sche droom vernietigd; de aanvoer ders moeten met spijt en knarse- tantend bekennen dat zij aan eene verkeerde lijn getrokken hebben. Erger nog zij zijn verplicht de hulp van bet kapitalism in te roe pen om Rusland uit zijn haelielij- ken toestand los te maken. Wie niet vrijwillig blind is zal uit deze les der Geschiedenis doel matige gevolgtrekkingen halen. Lieden die op geesteontwikkling willen aanspraak maken, dweep zuchtige leiders, verbijsterd door ingewortelde gewoonte aan liegen, gebaren thans, dat zij de oprechte beteekenis der Russische gebeurte nissen niet verstaan en blijven als vroeger liune droombeelden koeste ren. Alle eerlijke lieden zullen over die mannen een streng vonnis uit spreken. Onze lezers weten dat de Belgi sche socialistische hoofdleiders zoo goed als wij zeiven overtuigd zijn "dat de princiepen van Karl Marx schipbreuk lijden, zoodra men ze in werkelijken vorm omzetten wil. Is er een onder hen die den moed heeft te bekennen dat hetgeen in Rusland omgaat de oogen moet openen van alwie het goed meent op gebied van sociale hervormin gen Zij, weten nochtans, maar hun hoogmoed verzet zich tegen de be kentenis dat lnmne propagan- de moedwillig het volk van de wa re rechte wegen wil leiden en het voeren waarheen Naar eenen hol len weg lijk dpze waarop het Rus sische volk naar den afgrond is ge rold. Wij zeggen niet dat alle socialis tische leiders onrechtzinnig zijn en zelve geen geloof hechten aan de theoriën welke zij hunne partijge- nooten voordragen. Er zijn ér voor zeker enkele die hun idéaal bemin nen en te goeder trouw hunne ge dachten verdedigen. Waarheid echter verplicht ons Vast te stellen dat voor het groot ste getal, socialism enkel het mid del is om tot hunne politieke doel einden te geraken. De jacht naar politieke manda ten, streven naar plaatsen en 'eet betaalde bedieningen in de ver scheidene inrichtingen der partij, was r oor dezen groote betrachting. liet verwezenlijken van het zui ver socialistisch programma, bleef op het tweede plan geschoven. Is liet te verwonderen dat op de veertig jaren propaganda weinig of geen punten van dat programma zijn uitgevoerd geweest f Is het te verwonderen dat er eene scheuring in de partij is ontstaan? Hetgeen de afgescheurde kom- miuiisten namelijk en met recht aan de Belgische konservatieve so cialisten verwijten, is dat zij de ka pitalistische inrichtingen nagebootst hebben en onder den naam van so cialistische organismen zij ge wrochten tot stand hebben ge bracht. waarmede het zuiver socia lism hoegenaamd niets te maken heeft. Uwe samenwerkende maatschap pijen, uwe fabrieken, uwe banken, zijn onder een socialistisch uithang bord volslagen kapitalistische in richtingen. Uwe bazars zijn op denzelfden leest geschooid als de groote winkels van L, Innovation uwe weve rij wordt beheerd als een gewoon handelsvennootschap, zelfs in het verdeelen van de vermoedelijke winst volgen de beheerders de ka pitalistische methode. Indien gij zoo voortgaat, zeggen de afgescheurde kommünisten, zal het volk meer en meer overtuigd zijn hoe nutteloos t is den huidigen toestand der samenleving te wijzi gen aangezien gij, in eene burgers- maatschappij, onder het regiem der grondwettelijke vrijheden alles tot stand heben gebracht wat uiter lijk op uw programma stond. In alle groote steden, in alle nij verheidscentrums hebt gij uwe in richtingen waarvan de bewonde ring van de tegenstrevers afdwing; deze inrichtingen echter, zijn niet socialistisch integendeel, al het goede dat er in steekt is louter ka pitalistisch. liet parket van Charleroi onderzoekt thans eene vreesèlijke zaak. Een landbouwer van Jamagne had in zijnen boomgaard een knaapje ver rast dat zich aan zijne appelen te goed deed. Hij greep de kleine bij den kraag- en sloot hem in een varkensstal bij eene zeug op. Ivorl nadien hoorde hij het knaapje hartverscheurende kreten slaken, doch gaf er geen acht op. Toen liij cenige uren later oordeelde dal de opsluiting lang "genoeg geduurd had en den gevangene wilde vrijlaten, bevond hij zich voor een vreeselijk schouwspel De zeug liad het knaapje gedood en was bezig het lijkje te verslin den. spoedig was de vreeselijke mare in het dorp bekend en de gendarmen moe sten den ellendigcn ln-er tegen de volks woede beschermen. Hij is opgesloten. Talrijke personen vragen aan het Be stuur van het Nationaal Krisisfonds of het hun toegelaten is. ten einde de mis bruiken tegen te gaan, inlichtingen te nomen bij de Gemeentelijke "Werkloo- zenfondsen, om te weten of de werklic- jden of werksters bij hen in dienst, niet i voortgaan met van de werk loostegemoet komingen te genieten. Er wordt ter kennis gebracht dat zij altijd inlichtingen mogen vragen aan het Werkloozenfonds waarvan de Ge meente, door den bezoldigde bewoont, afhangt. Anderzijds, verzoekt de Beheerraad van het Nationaal Krisisfonds ieder on- derncmingshoofd zijne vragen om werk krachten te doen geworden aan de diclits- bijgelegene Werkbeurs. Deze, de lijst bezittende der wcrkloozcn welke genie ten van liet Nationaal Krisisfond- zal zich spoedigen aan de vraag te voldoen en zal indien noodig, alle wcrkloozeu schrapen van het getal Her genieters, die zou weigeren eene plaats te aanvaarden beantwoordende aan de gebruikelijke voorwaarden dor streek en aan de li chamelijke krachten van den werkman. Koninklijk besluit tot vaststelling der voor vaarden, rereis.cht tot het beko men.van den waarborg der Regeering omtrent den goeden afloop van d'-a afzet van Belgische koopwaren in het buitenland. A. Van den borgtocht, afval ge naamd. der wisselbrieven. Art. 1. De regeering avaliseert on der de volgende voorwaardenen gedu rende vijf jaar ingaande' den dag der afkondiging van bovenvermelde wet. dc wisselbrieven getrokken op de in de lau den met -gedaaldeiï wisselkoers verblij vende invoerders of ieder gelijksoorti- gen verhandelbaren titel. Art. 2. De wisselbrieven worden uitgegeven als tegenwaarde van geheel [of gedeeltelijk in -Belgie of zijn kolonie jbewerkte stoffen alsmede van inheeui- jsche I >ni to-prod likt en "zoodra de nood- iweudigheden der vadorlandsclie nijvor- jheid zij ïi gewaarborgd. Art 3. De wisselbrieven dienen ge- libe'leerd en betaalbaar gesteld in Belgi sche franken. Zij vervallen uiterlijk drie jaar na den datum der uitgifte er van. Zij mogen worden vernieuwd on der voorwaarde bovenvermeld uiterlijk termijn niet te overschrijden. B. Van het bedrag der waarborg. Art. 4. Over 't algemeen is de- uit- heemsche invoerder er toe gehouden- 10 t. h. der in factuur gebrachte som kon- lant te betalen en voor de overige 90 t. h. waarvoor hem credict wordt verschaft, panden af te leveren. Over 't algemeen dekt de borgtocht, aval genaamd, der Regeering, slechts 55 t. li. der schuld vordering de uitvoerder in Belgie en zijn disconteercnd bankier blijven van den beginne af in den goeden afloop van den afzet betrokken, onderscheidenlijk tot een beloop van 25 t. h. en 20 t. li. van liet verschaft krediet. Art. 5 Nochtans kan, wanneer het nut er van blijkt en om op te geven re denen. liet bestuurskomiteit aan de be palingen van voormeld artikel 4 wijzi gingen voordragen, namelijk wat betreft de verhooging der Regeeringswaarborg Art. 6. Óm te beslissen omtrent het bedrag der Regeeringswaarborg, houdt het bestuurskomiteit rekening met het betaalvermogen van den aankooper, met de waarborgen die liij bjedt, met den toe stand der markt en met de binnenland- sehe noodwendigheden, met de opoffe ringen, die den uitvoerder zich in 't voor deel van den Belgischen handel wil ge troosten, alsmede met dc winst die tie Belgische gemeenschap uit de zaak kan trekken, wat betreft ontlasting der markt en inkrimping der werkloosheid. C. van de zekerheidstelling. Art. 7. Onder de panden, welke het bestuurskomiteit mag aanvaarden komen voor waarborgen van banken, geldswaardige papieren, gelddeposito's, voldoende geacht otn alle mogelijk ver lies, wegens den wisselkoers te dekken, wanneer die depositos uit vreemde of fee ten /bestaan, warrants, grondpanden, Staatsfondsen, verzekeringspolissen, in voorkomend geval, bons Ter Meulen, enz., enz. Art. 8. Verzoekschriften om den waarborg der Regeering tot goeden af loop te bekomen, dienen op een door liet bestuurskomiteit ter beschikking der uit voerders gesteld formulierboek opge maakt.- Die verzoekschriften worden ge zonden, door bemiddeling en met aan beveling van den bankier des aanvra gers, naar de delcrederecommissie, naar het volgend adres M. L. Ilaulofc, Minis terie van Nijverheid, Arbeid en Bevoor rading. Vanaf 2 November a. s. zal de prijs van dc suiker niet meer afhankelijk zijn van een ministerieel besluit. Alles laat van nu af een aanzienlijke daling van pri js voorzien. De heet wor lds van den laatsten oogst zullen 100 fr. de 1000 kilos verkocht worden, hetzij eene vermindering van 35 frank op den vorigen prijs. Anderzijds begint de bui- tenlandselic suiker op onze markt te con- cnrreeren. In sommige bevoegde kringen is men de meening toegedaan dat de suiker, dc toekomende maand, 70 tot 80 centiemen per kilo zou kunnen afslaan. Echter heeft dit verheugend vooruit zicht ook zijne schaduwzijde. De suikerfabrikanten brengen een groot deel hunner producten over de grens, waar zij onder den prijk verkocht worden, waaruit men zou moeten beslui ten dat zij de prijzen binnen het land wensclicn hoog tc houden. Het schijnt daarenboven dat de sui- kerhandelaars op eene vergoedings- supertaks voor dien uitvoer aanspraak maken. Vroeger werd reeds over derge lijke supertaks gerept. Indic-n deze maat regel als gevolg zou hebben dat de" prij zen van de suiker hoog blijven, dan dient hij ten stelligste bckampt. De tol- cm accijnsbedienden ontdek ten een belangrijke smokkelzaak ten las te van verschillende Belgische nijver heidslieden en handelaars. Deze zaak zal de volgende maand voor het Belgisch krijgsgereelit te Aken voor gebracht worden. liet geldt bedrieglijke verzendingen naar Duitschland rnet de hulp van Duitsclie beambten. Het bedrag der verduisterde tolgel den beloopt 250 millioen I 'IEUHONDERD DUIZEND FRANK S< HAVE Donderdag-morgend, omstreeks half zes. brak een zware brand uit in de siga renfabriek van M. Delgorge, gelegen in de Onderwijsstraat te Anderleclit. M. Delgorge en zijn gezin, wonende in een belendende gebouw, werden door een nachtwaker gewaarschuwd. Toen de brandweer, onder bevel van luitenanten Fossoul en Vaudermeiren. kwam toege- ucld, stond de fabriek reeds in lichte- laai. Een ovêrtalrijkc menigte bevond zieli ter plaatse en werd door de politie, onder bevel van de officieren ander- vaeren en Feek, op afstand gehouden. M. Demets, burgemester, begaf zich, bij het eerste noodsein, naar de plaats der ramp. Dc brandweer moest zich weldra be palen bij het vrijwaren van het woon huis. dat vrij ernstig door de vlammen werd bedreigd. Geheel de fabriek werd vernield. De schade wordt op 400.000 frank geraamd en is door verzekering gedekt. Dc oorzaak van dc ramp is onbekend. Het telegram van M. de Valera aan den Palis', als gevolg van liet telegram van Benedist us XV aau den koning van Engeland, moet aanzien worden als eene zeer onbehoorlijke les die «le Iersche lei der aan den Paus heeft willen geven. Zeker, de H. Stoel is gunstig aan de Iersche zaak, maar hij heeft zich nooit ontveinsd dat die zaak aan groote geva ren is blootgesteld, door het feit dat vele onder hare aanhangers de noodige beza- iigheid missen en zich door oproerige stroomingen laten meeslepen, kortom, die voor een goede zaak middelen aan wenden die dikwijls veel minder dan goed zijn. Zoo heeft onder Leo XIII de II. Stoel niet geaarzeld het zoogenaamde Plan of Campaign der toenmalige Iersche leiders en de boycott, die een hunner strijdmiddelen was, te veroordeelen. In dc huidige fase van den lerschen strijd is geen enkel pauselijk document tusschen beide gekomen, maar dit be- teekcut geenszins dat de 11. Stoel alles goedkeurt wat de partijen in deze bewe ging zeggen d°cii.^ Nog een incident aan de Fransch-Duitsche grens WEDEROM EEN FRANSCH JONGE LING DOOR EEN DVITSCHE TOL- BEA MB TE DOODGESCHOTEN Vier jonge Franschmans uit het Moe zeldepartement, wonende te Delmach, in Lotharingen, hadden een uitstapje gc- daau op Pruisisch grondgebied en keer den rond den avond terug naar huis. Voor eene tot hiertoe onbekende oorzaak kregen de jongelingen twist met de Pruisische tolbeambten, van dienst nabij het dorp Perl. Dq tolbeam^Q yan dienst riep om hulp en zijne kollegas snelden toe om hem" bij te staan. Een gevecht ontstond en een der douaniers, de genaamde Goedaer loste een karubijnschot tusschen do vier jongelingen. Een dezer, Victor Reniy, .17 jaar oud. werd door den kogel in den nek getroffen en werd den ruggraat ver brijzeld; de ongelukkige viel stervend ten gronde en was enkele oogcnblikken later een lijk. Zijne gezellen namen de vlucht en gingen liet- gebeurde verhalen aau do Frai ische overlïeden. Het parket van Saarburg, departe ment van Trier, begaf zich ter plaatse 0111 de noodige beslatigingcn te doen. Het lijk van den' verslagen jongeling werd naar Delmach overgebracht. De Prokureur der Republiek te Metz is op zijne beurt naar de plaats van liet dramavertrokken om het onderzoek voort te zetten. De droevige gebourieni* hoeft in heel dc streek eene groote op schudding teweeg gebracht. HARINGEN Dc haringen zijn dit jaar bijzonder tarijk in de Noordzee?, vooral voor Yar mouth en Lowestoft. In eenen dag heef men er 4<> millioen gevangen. Dc prijs die 15 shillings wad (ongeveer 37.50 fr.) daalde te Lvvoestoft tot 5 sh. of 13.50 fr. per duizend of 1 1/2 ccnicm stuk. Zoodat we mis schien goedkoop haring zullen kun nen eten. "Wij laten hier nadere bijzonderheden volgen over het schrikkelijk ongeluk welke wij gisteren in onze laatste bo- lichten mededeelden Donderdag morgend bij het aanbre ken van den dag, zag een meesterknecht', die zich naar zijne fabriek begaf, in do ringvaart aan dc Port-Althui', kopende rondom hel Farmauplein, een wiel van 'een automobiel boven liet water steken. Onmiddellijk verwittigde hij den h, polieiekoimnissaris Mory, der 12c wijk, lie dadelijk ter plaats snelde met zijnen sekretaris M. Verleysen en een paai Eigenten. Seffens deed hij door ecnige man nen den auto boven halen: liet is oen zeer klein voertuig (voiture A\ andere enaaind), waarin slechts drie personen kunnen plaats nemen. Peilingen werden gedaan en weldra haalde men de lijken van twee personen boven. Dank aan dc papieren op de slachtof fers gevonden, kon men aldra hunne identiteit vaststellen. De verdronkenen waren de lieererï Arrnand Cools en Theodoor Stevens. M. Arrnand Cools, krijgsgeneeshcer, aan wien dc auto toebehoorde, woont Kluiskensstraat 2, te Gent. en werd ge boren te Maldegem den 2 Februari 1885 Hij was intern in het burgerlijk gast huis en is gehliwd met de weduwe van dokter De Keghel, apothekeres. M. Theodoor Stevens, advokaat, gebo ren te Ledeberg den 19 November 1888f wonende St. Lievenslaan, 44, te Bent. HET ONGELUK Het schrikkelijk ongeluk heeft plants gehad aan de derde Darsebrug, aan het Farmanplein, rechtover de Bctonstraat, aan het uiteinde der Farmanstraat, den steenweg die dwars door Port-Arthur loopt en met een brugje verbinding geeft met den breeden grintweg, die rond dc ringvaart naar Laugcrorugge loopt. Daar de auto bezijden het brugje, waarvan liooger sprake is, in het water gestort is, vermoedt men dat de gelei der, door de duisternis misleid, liet overgebleven metsewerk der door de Duitschcrs weggebroken brug, zal aau- zien hebben als toegang verleencnd tot ie Farmanstraat. Het ongeluk moet gebeurd zijn rond middernacht, want de uurwerken der slachtoffers waren stilgevallen om 31 u, 50. Een werkman uit eene naburige fa briek heeft inderdaad rond middernacht een plons gehooid, gevolgd van hulpge roep. EEN DERDE SLACHTOFFER Rond den middag werd het lijk van het derde slachtoffer opgetrokken, liet is dat van de 22jarige Paul Van Rosen, leerling-apotheker, afkomstig van Kor- temarek. De lijken van MM. Stevens en Van Rosen zijn naar liet burgerlijk gasthuis overgebracht en dit van' den heer Cools, naar het krijgsgasthuis. HET ONDERZOEK Volgens het eerste onderzoek door d« policie van dc 12e wijk ingesteld, had den de drie- slachtoffers een uitstapje jedaan naar Blankenberge, van waar zij denkelijk langs Eekloo eaZeizato uaai, Gent terugkeerden.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1