0*5 derde zetel voor Kamer en Senaat is aan ons Katholieken ZIEKENDIENST Nooit of Nooit GEI |Zocflag 13 Novsmijcr |Maanüag 14 Kcveml) 1921 Beroepsgelieiiii der notarissen Het geval De Beuckelaere Het congresöer pollUeks pvangonen Hun succes De valsche 1000 franksbrlefkens Toekenningen van 65fr. Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.- XXVII» JAARGANG NUMMER 2S2 Tel. 114 T> A, f^S-T=5T A r> 60 CEMTIEKIEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Van Npwbl-De Qawnt II. Stanis^s I Zoa op 6,59, ouder S, 12 H. Albericus Zon op 7,00 onder 4,11 Volle Maan den 15 Publiciteit bulten h.f Arrondissement Aalst. zich te wenden tot het Agentschap Havas. Adolf Mazlaan,13, lo Brussel- 8, Place de Ia Bourse. Parijs - en 6, Bream's Buildings Londres E.C.4 KATHOLIEKEN Onze princiepen gebieden ons Ie stemmen ran boren aan den kop der lijst nummer In mijn eerste artikel hel) ik klaar bewezen dat de derde zetel die tvij verloren in 1919 de 20 Novem her gaat herwonnen worden. Sedert dat ik dit schreef, hebben er zich twee feiten voorgedaan die mijn ge zegden komen staven en nog meer kracht bij zetten. Ten eerste, vrije demokraten of fronters strijden op afzonderlijke lijsten en niemand zal er nu dur ven beweren; dat de vrije demokra ten zonder de fronters twee man zullen gekozen hebben. Er is meer en dat is zelf de meening van ver schillende demokraten, dat hun eerste man gevaar loopt. Ten tweede. De liberale ministers hebben er eene klucht op uitgevon den om te protesteeren tegen de be noeming van Frans Van Cauwe- laert. Ellendiger kan liet niet en dit is zelfs zoo brutaal dat iedereen er de spot mede drijft. Zij geven ontslag maar zij blijven tot met de kiezing. Wij, Vlamingen, zullen hun dat betaald zetten; de liberalen in bet arrondissement Aalst zullen het ondervinden dat de tijd voorbij is, dat men de draak steekt niet onze rechten en eischen; wij, Vlamingen, zullen de lioon Frans Van Cauwe- laert aangedaan wreken en zullen de liberale kandidaat, heer Robyn, wandelen zeilden opdat de liberale partij in de toekomst meer reke ning zou houden met Vlaanderen en zijne rechten. Geen enkele Vlaming stemme dus voor de liberalen. Voor de Senaat is de toestand daar of omtrent dezelfde, met dit verschil dat wij de derde zetel aan de liberalen zullen te ontnemen heb ben, en dit zal evenwel gemakkelijk gaan, als de andere zetel voor de Kamer. De liberale lieer Van Wet ter heeft in de Senaat niet veel ge daan ten voordeele van ons volk. De heer W" Wetter is een doktri- nair van het zuiverste water en heeft nooit nagelaten alle demokra- tisehe en Vlaamsche wetten te ver werpen en te bekampen. Zulke kan didaten zijn scbouwgarnituren die beter op hunne plaats zijn in het salon van een aristokraat, dan in een gedemokratiseerde Senaat, en daarvoor zullen onze Vlaamsche demokraten zorgen. Over twee jaar is deze heer langs het achter poortje in de Senaat getreden, dank aan de stemmen der socialis ten. Maar nu dat de vier partijen de strijd aangaan voor de Senaat, is het meer dan^ zeker dat de heer Van Wetter zijn paspoort zal ont vangen en vervangen worden door een Katholieke Vlaamsche, demo- kratische kandidaat. Dat is de taak die voor ons is weggelegd, beste vrienden. Het zijn deze laatste dagen dat wij wa ken moeten om die twee zetels te te veroveren ;niets mogen wij onver let laten om tot dit doel te geraken, geen moeite mogen wij ons sparen vrienden en kennissen aangespro ken, propaganda gemaakt voor on ze gedachten en ons programma, want vergeet niet, dat de Katholie ke partij alleen bij machte is, het land te regeeren en goed te regee- ren. De Katholieke partij alleen is de partij der orde en der welvaart, omdat de Katholieke partij in haar schoot alle standen opneemt en .vertegenwoordigt. De Katholieke parti is alleen de partij van Reelit en Waarheid, omda_t de princiepen van die partij gesteund zijn op de Christene princiepen, en nu dat on ze partij zich zuivert van dit oudsch konservatism, kan zij dit vertrou wen schenken aan eenieder die het weimeent met het belang van ons volk en land. Daarom katholieken, gewerkt en gestreden, Daarom katholieken, omver 'en erover, en naar de zegepraal, naar de triomf van onze Katholieke de- mokratische partij, IWEIN, Ongeluk aan koord 2 DOODEN EN J GEWONDE Londen, 10 Nov. Uit Colombo wordt gemeld, dat Woensdag een ont ploffing heeft plaats gehad aan boord -/an den Nederlandschen onderzeeer K 4, die Zaterdag uit Vlissiugen was EEN NOTARIS GESCHORST De Eerste Kamer van het Beroepshof van Brussel heeft haar vonnis geveld in eene tuclitzaak, waarin het beroepsge heim der notarissen ter sprake kwam. Ziehier de feiten In September 1914 Het militair parket te NinoveHuis zoeking die niets oplevert. De Volksvertegenwoordigeii o n der vraagd. Donderdag morgen, te 8 n. 30. stapte het militair parket af te Ninove, ten ein de eene huiszoeking te doen in de wo ning van Dr Odieï De Beuckelaere, Front-volksvertegenwoordiger te Ant werpen. die in deze stad gehuisvest is. Die huiszoeking is natuurlijk het ge volg van de openbaarmaking van een document, verschenen in Rudige's nieuw boek Flamenpolitik en waarvan het Bruselsch blad a Le Soil* een uittrek sel heeft gegeven. Alhoewel het markdag was, ging de aankomst van het parket ongemerkt voorbij en de magistraten bereikten het huis van Dr De Beuckelaere op de Groo- te Markt zonder dat iemand wist wat er omging. Gendarmen namen plaats op de markt en politie bewaakte den achterkant van liet' huis, dat uitgang geeft op een ledi gen grond aan de Dender. Nutlelooze voorzorgen, aangezien men niemendal in dc woning gevonden heeft. Na twee en half uren huiszoeking, ver liet het parket de woonst, ditmaal verge zeld van den volksvertegenwoordiger, die de magistraten naar Brussel moest vergezellen. Éérst na het vertrek is het nieuws be kend geworden in de stad en was toen het voorwerp van alle gesprekken. Te Brussel waren in den namiddag talrijke personen op het militair parket voor ondervraging gedagvaard. Dr De Beuckelaere werd te half vijf, in den namiddag, in het kabinet van M. Slie, bijgevoegd militair auditeur, binnengeleid en begon de ondervraging van den volksvertegenwoordiger. DE BEUCKELAERE AANGEHOUDEN Men meldt dat de volksvertegenwoor diger De Beuckelaere, na het verhoor dat hij onderging, onder aanhoudings mandaat naar de gevangenis van Sint- Gillis is gebracht, Geen enkel incident deed zicli voor. s%- Men denkt, dat de ontploffing te wij ten is aan ophooping van gas in den accumulator. Een nader telegram uit Colombo meldt, dat de tweede matroos aan dc bij de ontploffing bekomen verwondingen is overleden. vertrokken. Een matroos werd gedood,Lad een geneesheer van Rotselaer eene twee werden gewond, waarvan een era- fortuin van verscheidene honderd dui zenden franks in acties m een ijzeren kistje in zijnen stal begraven. De geneesheer werd naar Duitschland gedeporteerd en stelde bij zijn terugkeer vast dat het kistje was gestolen. Het parket van Leuven stelde een on derzoek in. In den loop van liet onderzoek kwam aan 't licht dat sommige der verdwenen** titels op zeker oogen'olik gedeponeerd werden door een klient bij notaris Oscar Brion, te Leuven. Deze werd ondervraagd, doch, liet be roepsgeheim inroepend, weigerde hij inlichtingen te verschaffen. De notaris werd vervolgd, doch de echtbank van Leuven gaf hem gelijk. Het generaal parket ging in beroep en liet Beroepshof heeft nu uitspraak ge daan. Het Ilof, oordeelend dat dc notaris Brion in deze aangelegenheid geco be roepsgeheim mocht inroepen, heeft hom eene tuchtstraf van twee jaar schorsing opgelegd. V De zieke en gebrekkige kiezers, die verlangen lktis algehaald te wor den om te gaan stommen, worden dringend verzoekt, aan bet Bareel der KATHOLIEKE VEBEENIGING, Groote Markt, 24, Aalst, hun adres op te geven. Het gevsar der obussen De gebroeders Heiderscheid, 20 en '27 jaar, waren aan de deur hunner wo ning, te Jupille, bezig een houwitser van 105 los te vijzen. Eenklaps ontplofte het tuig en de twee jongelingen, door dc stukken getroffen, vielen badend in hun bloed ten .gronde, terwijl iiv al de huizen van de buurt de ruiten verbrij zeld werden. Emiel was schier op den slag dood, het lichaam letterlijk door boord. Wat zijn broeder aangaat, deze is zoo vreeselijk gekwetst, dat er ook maar weinig hoop op behoud bestaat. VVV Brussel, 11 Nov. Vrijdag morgen begon te Elsene het nationaal congres der politieke gevangenen van den oor log. - Onder de voorname personen daar aanwezig, bemerkte men M. Carton de Wiart, de generaals Biebuyek, Eïvé, Belleur, Kissehen, enz. Na de openingsrede van M. den sche- pene Huysmans, voerde M. Carton de Wiart het woord, om den lof te maken an de goede vaderlanders, en verzeker de hen de voldoening van de betrach tingen, die hier in dit congres zullen worden voorgebracht. vV4 STAD AALST IN ITALIË ONLUSTEN TE ROME In den loop van een incident dat zich Donderdag voormiddag op de Victor Emmanuelplaats voordeed tusschen fa- eisten en communisten, werden revolver schoten gelost. Een communist werd gedood en twee facistcn gewond, In den namiddag loste men revolver schoten aan de Porta Piuetana. Een werkman verloor er het leven, drie an deren werden gewond. De fascisten die zich stoetsgewijze naar het hotel de la Patrie hadden bege- i, zakten naar hun woning af, wan neer zij in do rue Prince Ümberto tegen strevers ontmoetten. Hier ook liepen be- toogers wondingen op. DE ALGEMEENE ^TAKING TE ROME Uit Rome wordt gemold De alge- meene staking zal voortduren, tot alle (iÓOÜ fascisten Rome verlaten zullen heb ben. Dit is echter, zelfs indien de fas cisten er in toestemmen, onmogelijk, daar ook geen treinen meer loopen. Vrijdag verschenen ook geen dagbla den. De regeering heeft bekend gemaakt, dat "zij zoowel fascistische als socialisti sche betoogingen zal onderdrukken. Vrijdag hadden de oud-strijders van Nieuwerkerken zich na de mis opgedra gen voor de gesneuvelde soldaten, zich naar liet gedenkteeken van den grooten oorlog begeven, alwaar eene redevoering afgelezen werd. Een roode pronker wilde dan ook het woord nemen om het roode zaad te ver spreiden, doch de oud-strijders hadden het anders op en trokken naar hun lo kaal, den rooden kandidaat-volksverte genwoordiger alleen latend. Zulks beviel roodje niet en hij trok ook naar het lokaal der oud-strijders, al waar hij andermaal het woord wilde ne men. Hij word er echter vrij onzacht aan de deur gewalst en was heel tevreden er nog zoo goedkoop van af te zijn. De boterboerin, die aangehouden was voor het uitgeven van een valsch briefje van 1,000 frank, heeft aan den onder zoeksrechter den persoon doen kennen van wien zij het ontvangen had. Het was haar ter hand gesteld door eonen koopman van Sinaai-Waas. Deze werd nu ook "ondervraagd en hij erkende de zaak als echt. Hij beweerde het valsche briefken in eon pak gevon den te hebben en, om er zich ven te ont maken, beloofde hij aan de boterkoop- vrouw een goed comrai/zieloon^ indien zij het feeR uitgeven, was de Katholieke werking zoo eendrachtig' in het Arrondisse ment Aalst, wer kers nog slechts eenige dagen gewerkt van huis tot huis en 3 Katholieke Gekozene voorKamer en Senaat zullen zegepralend uit de stembus komen. Allen gedopt ran boren op den kop onder nummer van Woensdag 9 November. (Vervolg) VI OVERBEVOLKING DER GE JIEENTEJONGENSCHOOL BIN NENSTRAAT. M. NICHELS (soc.) klaagt dat in de stadsschool der Binnenstraat dc klassen overbevolkt zijn. IIet aantal leerlingen is daarvan 141 op 235 geklommen. Dat is te veel. Hij klaagt ook dat er in dezelfac schoot nog eene klas is waar do zusters eene bewaarschool houden, zoodat er _een middel is, eene klas van 4e graad Üij deze school in te richten, Spreker vraagt wanneer er nieuwe klassen zullen bijgebouwd worden. M. VAN OPDENB0SCH (kr. dem.) Niemand had zulken toeloop van leer lingen voorzien. Er mogen er maar 50 tot 52 per klas zijn, hoewel ik verneem, dat zulks te veel is voor eene stad. M. NICHELS (soc.). Gij moest zulks voorzien hebben. M. VAN OPENBOSCH (kr. dem.) Die klas is aan de zusters afgestaan door een kontrakt. Ik heb aangedrongen, om dit kontrakt te doen intreken doch vruchteloos. M. NICHELS is van oordeel, dat men dio bewaarschool zoo ontbinden, en aan de groote leerlingen verder onderwij; zou geven, door het inrichten van den 4i graad. M. VAN OPDENBOSCH (kr. dem.) Wij hebben getracht den 4e graad in te richten in het huidig lokaal der pom piers. doch de schoolopziener beweert, dat de leerlingen nog niet genoeg gevor derd zijn voor den 3e graad. oor mij heeft dè. schoolopziener bier eene gemce- ne streek begaan, want er zijn bier ook leerlingen van andere scholen gekomen en dan zou het den schijn hebben alsof geen enkel bekwam onderwijzer was in Aalst. M.DANCKAERT (kath.)' meent dat men best zou doen zich in gemeenschap met den schoolopzichter te plaatsen, M. DE HERT (kath.) is ook van oor deel dat zulks voorzichtigst zou zijn. M. NICHELS (soc.) beknibbelt nog maals het afstaan der klas aan de zus ters en zegt dat het onderwijs door dezen gegeven ben niet keil voluoen. M. VAN SCHAMELHOUT (kr dem.) Er bestaat hier een kontrakt en dat kon trakt is onverbreekbaar. Er is daar niets aan te doen en ik ben overtuigd dat M. Nichels in zijn zeiven daarvan overtuigd is. M. Nichels begaat hier eene politieke streek. (Geroep bij de socialisten) (Gij hebt nog niet anders gedaan, gij) M. MOYERSOEN (kath.) Re oor zaak der overbevolking dient bepaald te worden.Zij is te vinden in de propagan da dov de socialisten ii-gericht pni de kinderen naar de school der Binnen straat te lokken. Voetstappen bij de vleet, een artikel in Recht en Vrijheid en strooibriefjes waren de gebruikte mid delen. Waarom die propaganda. Was het De minister van Nijverheid en Ar- beid bericht dc belanghebbenden, dat na 'omdat het onderwijs hooger staat in die 1 December 1921 geen gevolg r-- klachten die hem de tucht er beter wordt onderhouden meer zaljschool dan in de vrije^ scholen, omdat worden gegeven aan dc kïacb zouden worden toegezonden door perso nen, welke denken, nog recht te hebben ie toekenning v.m 65 fr. voor het op l - -- - jaar 1920 <?f yftfi cup. of meerdere jaren voor 1920V omdat de kinderen er eene betere op voeding genieten? Neen!'.! Uitsluitend cn alleen omdat in die scGen de Godsdienst de cereplaats bo- kleed. Luister liever wat Recht en Vrij-* beid schreef. Wij geven het toe In eene kathol lieke schooi kan men loeren lezen en re-» kenen evenals in eene gemeenteschool.- Maar bepaald de opvoeding der jeugd zich tot leeren lezen en Tekenen Wij zeggen neen Lezen, rekenen en schrijven maken het kleinste deel der opvoeding uit. Het zijn slechts midde len die tot de verdere ontwikkeling en volmaking van het kind onontbeerlijk zijn, werktuigen bij middel van dewelke heb later zijn geest kan verrijken door te putten aan de bronnen van wetenschap en kunst, waarmede de groote denkers on geleerden de wereld hebben verrijkt. Wat een kind dus vooraf behoeft ia leeren denken, redeneeren, onderzoeken, het Waarom en liat Daarom van alle dingen leeren onderscheiden, in een woord a zelfstandig zijn, een «mam» of vrouw worden in do volle bctee* kuis van het woord. En dat leert men in de katholieke scholen NIET 1 Godsdienst is daar de hoofdzaak De hersenen van het kind worden er volgepompt met dingen die» het niet begrijpt, die hel niet begrijpen kan, die hel niet kan of mag onderzoen ken, die liet moet aannemen als wnar-r heid, hoe onwaarschijnlijk ze hem ook( voorkomen. Zulk onderwijs verstikt in den geest} au het kind allen lust tot zelfonderzoek en daarom willen wij het voor onze klei-» nen niet Dus men leert niet denken, redenee ren onderzoeken het waarom en het» «daarom van adle dingenmen leert niet «zelfstandig zijn, een man, een vrouw worden in de volle beteekenis van. het woord. Dat leert men in de school van de Kat en in de school van de Binnenstraat Maar niet in een vrij gesticht? Hoe dom en onnoozel zijn zulke beweringen 1 Denken, redeneeren, onderzoeken is dus het monopolium van degenen die de officieele scholen hebben bezocht Wij,, oud-leerlingen van vrije scholen zijn be-» krompen geesten, onnoozelen Gij socialisten ,gij zijt mannen die het waarom en daarom van alle din gen weet I Ilcfc waarom Hebt gij u reeds die vraag gesteld? Gij die hebt leeren denken, redeneeren, onderzoeken, welk het doel is van uw leven Waarom wij: zijn geschapen? Is het enkel en alleen om lüer eenige jaren in vreugde of in ellende te verkecren en is het dan met ons gedaan zonder meer Maar dan, de ellendeling, die zijn lo ven heeft versleten in misdaden zou dus gelijk gesteld worden met degene, die zijn leven lang opofferde en trouw al zijn plichten kweet Op het einde dus zoo er geen verschil meer zijn tusschen goed en kwaad. Waa rom dan zijne driften beteugelen en zijn, >ersoonlijk geluk niet boven alles stel en Het Waarom van het leven Was het minister Van der Velde niet, die over eenige jaren in Le Peuple moest bekennen dat hij vruchteloos eene oplossing gezocht had aan dit vraagstuk, toch het eerste en het grootste van allen. Alléén de katholieke godsdienst geeft ons een voldoende antwoord, en veropen baart ons de echte en ware beteekenis van het leven. De Godsdienst wilt gij uitroeien en be strijden en omdat de godsdienst de hoofd zaak is in de katholieke scholen, be strijdt gij deze uit al uwe krachten. Ik voeg erbij, dat de godsdienst ook dc eeni ge ware grondslag is van de zcdeleer. Wat geeft gij in de plaats Op welke wijze zult gij net volk hooger nolpen/ naar een beter ideaal brengen Zal het zijn met artikels gelijk door zekeren Elaut in ja Recht en rij- heid afgekondigd. Ik lees Door de zorgen van de Christelijke Vrouwengilde, is op de muren onzer stad eene affiche aangeplakt, waarin die deugdbewaarsters de aandacht der regee- rin« roepen op eene heele reeks bestaan de wantoestanden, die voor ons dierbaar stukje vaderland een dreigend gevaar daarstellen, en waartegen zij ten strijde trekken met lijf en ziel, met hart en eest, tot meeraere eer en glorie van een .Jeter er reiner Belgie!... (ach, mijn liefje, wat wil zo nog meer?!...) Die veeslaaleclie maagden schijnen het voornamelijk gemunt te hebben op de zëdelooze prentkaarten en het bezoek der kinema's voor kinderen onder de 10 ja ren. HewelWat zegt. ge nu van die purl- teinsche, vrouwelijke hemeldragon- ders?... Zedclooze prentkaarten!? Is het omdat er soms vrouwen op voorkomen... Recht en Vrijheid vindt dus be lachelijk dat de strijd wordt gevoerd tegen zedelooze prentkaarten en bezoek van cinemas door kinderen beneden de 16 jaar. j Enkele weken te voren bestreed het zelfde blad onder den titel van sl Beten*

De Volksstem | 1921 | | pagina 1