De Katholieken en de Werkman tomm van te! pits KalSisiisks Leger Eik dopt op de kop 4 Koe mag ion s!sma 10 Z1ËÏMENST Wetgevends en Provinciale Woensdag I IVoveni. 1921 De nieuwe Senaat M9Ü3STERI3A&D 2eep belangrijk bericht. De tsxe van overdracht Een naklank van (ie zaak Wilmarf DE VOLKSSTEM XXVII» JAARGANG NUMMER 234 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114 A-X> S CENTIEMEN WEKELIJKS 0.53 Uitgever: J. Van Nppfel-Db Gsnbt Publiciteit buiten het Arrondissement Aalst, zich te wenden tot het Agentschap IIavas, Adolf Maxlaan,13, te BrusselS, Place de la Bourse, Parijs en C, Bream's Buildings Loudres E.C.4 H. Edmondus j Zon op 7,04 onder 1,08 Laatste Kwartier den 21 Gedenkt wel dat de laatste werkingen de beste uitslagen opleveren. Allen op de bres voor den derde zetel, 't wachtwoord weze Zondag Werken is edel. Er ligt iets grootseh in het werk. De werkman, die met zijn ge spierde armen het clagelijksch brood voor vrouw en kinderen ver dient. is zoo verdienstelijk als de wijsgeer, die, door zijn studie, kunst en wetenschap verspreidt. De arbeider, hoe nederig zijn werk ook schijnt, moet niet rood worden voor het-stóf, dat hand en kiel bedekt: hij heeft recht op een eereplaats in de samenleving. Hoe zou 't anders kunnen? De Goddelijke Zaligmaker kwam in geen paleis, maar in een stal ter wereld; Hij, die voor het heil der mensehen arm geworden is, was nochtans de Zoon van God, die, voor den Zoon van den Timmerman gehouden, liet grootste gedeelte zijns levens met lichamelijker! ar beid doorbracht. Heen, het is niet vernederend te werken. En het is een grove dwaling, zich te doordringen r an de socialistische gedachten over de algemeenë ge lijkheid, van iedereen op dezelfde hoogte te willen plaatsen, te zeg gen dat de samenleving' mismaakt is, omdat de eeue minder wint dan de andere, en de eene zwaarder werk moet verrichten dan de an dere. De rijke moet zijn land nuttig zijn door de goede werken te on dersteunen, de armen te helpen, zijn kapitaal in de nijverheid te steken en zijn invloed te gebruiken om de ondernemingen te doen bloeien; die geen fortuin, maar ge leerdheid bézitten, zijn hun ken nissen aan de Maatschappij ver schuldigd; hij die niets heeft dan twee kloeke armen, moet zijn krachten geven. De katholieke partij leert den "werkman, dat wij zooveel nut mo gelijk uit den toestand moeten trek ken, waarin wij geboren, of, door tegenslag of zekere omstandighe den geplaatst zijn. En dat leert ook het gezond verstand. Zal de haat dragende arbeider, die tegen God en de overheid opstaat, zal hij daar om kapitalist worden zal hij daar om gelukkiger zijn 't Is droef om zien, hoe sommige werklieden luisteren naar den eer sten den besten opstoker,, die geen het minste recht op hun vertrouwen heeft, en, door hun verblindheid, het rechte pad verlaten, 't Gebeurt immers maar al te veel, dat vreemde en vetbetaalde oproermakers zich met hun zaken bemoeien, en, op slot van rekening, is de werkman de uil van 't spel. De socialisten, die voorgeven, dat zij door hun leerstelsels het lijden uit de samenleving zullen bannen, zij liegen. Zij, die het volk een le ven zonder zorg, vol rust en onge stoord genot voorspiegelen, maken zich aan bedrog schuldig. Zij. die van gelijkheid spreken, zij gelooven er zelfs het eerste woord niet van. De katholieken zoeken verbete ring elders dan in het najagen van hersenschimmen. Zij willen van geen klassenstrijd, juist omdat er geen strijd tusschen de verschillen de klassen moet noch mag ontstaan het kapitaal heeft den arbeid noo- dig, en de arbeid heeft wederkee- vig, behoefte aan het kapitaal. Een dracht is de noodzakelijke voor waarde van orde en welvaart; een voortdurende strijd, daarentegen, brengt wanorde en verwarring te weeg. Alle gemeenschap met het socialisme zal den werkman enkel bittere teleurstelling, het verlies van zijn geloof, zijn eigen verderf berokkenen. Z. H. Paus Deo XIII bewees, dat het gelijk maken der hoogere en lagere klassen onmogelijk is. Men strijdt tevergeefs tegen de or de der'natuur. Altijd zullen er on gelijkheden blijven bestaan: onge lijkheid in aanleg, in verstand, in moed en vlijt, ongelijkheid in ge zondheid en krachten; en van dit alles is het onafscheidelijk gevolg ongelijkheid in levensvoorwaarden, in bezit, in vooruitgnag. De roode schreeuwers weten bo ven dien opperbest, dat zij uit hun eigen lokalen-én kooperatieven niet moeten gaan, 0111 de ervaring op te doen, dat er, 0111 hunnen winkel te doen draaien, verscheidenheid van krachten en allerhande verschillen de verrichtingen noodig zijn. Zoo ook in het maatschappelijk leven. De menschen worden noodzakelijk, door hun onderlinge ongelijkheid, van stand gedreven, - met dit ver schil nochtans, dat zeker slach van socialisten met de vetste brokken wegbeenen en dat de sukkelaars al tijd mogen blijven afdoppen en op de kom bijten. Dat is de waarheid 1 Wat staat er den werkman te doen Zijn beste vrienden leeren ken nen, zij die zijn vertrouwen en ge negenheid verdienen; onderzoeken wie zijn rechtmatige hoop op lots verbetering verijdelt, en wie 't ge luk, dat hij verdient, vergaltleeren wie zijn lijden tot eigenbaat uitbui ten, maar ook langs welken'kant zijn kwalen kunnen geheeld worden Daatoe kan de werkman geraken zonder ophitsende redevoeringen te gaan hooren, zonder goddelooze vergaderingen bij te wonen. Hij late eens diep in zijn hart de stem van het geweten spreken; hij geve gehoor aan liet gezond verstand, aan de stem der rede De arbeider, die eerlijk wil blij ven en zijn lot zien verbeteren, moet het socialisme vluchten als de pest Op onze dagen, wij weten het, fs daartoe krachtdadigheid -.noodig. want wie met de roode bende niet meehuilt, stelt zich aan liet ergste bloot Edoch, de Vlaamsche werkman is niet laf; hij draagt een leeuwen hart 111 .het lijf; helden waren zijne vaderen, en Vlaanderens reuzen- volk is niet uitgestorven. Hij wil gelukkig en vrij wezen, maar hij verstaat daardoor geen oproerige vrijheid, die wezenlijk niets anders anders is dan losbandigheid. Daarom zal hij zich scharen on der het vaandel der kristen partij. De katholieke kandidaten doen geen onuitvoerbare beloften, neen; de katholieken beloven aan niemand een Paradijs op de wereld, neen; de katholieken» j agen het volk niet op tot geweldige middelen. Maar als zij de verbintenis aangaan, het al gemeen welzijn te behartigen, dan beloven zij wat een eerlijk man op zich kan nemen te volbrengen. Werklieden, laat u niet verleiden door de leugens7 der valsche volks vrienden. Laat u niet afschrikken door bedreiging en beschimping Staat uw Geloof niet af Denkt aan de toekomst, aan het geluk uwer kinderen En stemt voor de katholieke kan didaten I EEN BELANGRIJKE HERVORMING Terwijl de katholieken in de ontbon den Kamer slechts 73 zetels hadden op 186, d. i. 39 t. h., beschikten zij in den ontbonden Senaat over de helft der ze tels. Geen wonder, de oude Senaat was een cijnssenaat. Kukel de personen, die het noodig bedrag belasting betaalden waren verkiesbaar. Het nieinv artikel 56bis der Grond wet verruimt de voorwaarden van ver kiesbaarheid voor den Senaat. Orn verkiesbaar te wezen voor onze Eerste ICamer moet men behooren tot een der 12 kategorieen in art. 50bis opgesomd. In die kategorieen zijn na genoeg alle deelen van het maatschap pelijk léven begrepen; daaronder vindt mén raadshecren der kroon, vertegen woordigers, van de natie, van het leger, van de geestelijkheid,van de wetenschap pelijke wereld, mannen komend uit het bestuur der provinciën, der gemeenten, mannen met ervaring uit de hij ver heids-, handels- en landbouwlèven. Stellig bevinden zich op de lijst dor verkiesbaren voor den Senaat vele be- voegdeQp^sonen, die hét land groote diensten kunnen bewijzen, doch de ar- beidcrswereld is er niet voldoende op vertegenwoordigd en' ontegensprekelijk zijn talrijke verstandige personen uitge sloten. Terwijl alle vrouwen die den leeftijd van 25 jam; bereikt hebben, voor de Kamer verkiesbaar zijn, zal men er slechts weinig aantreffen, die tot een der '12 kategorieen belmoren en onder de mannen komen er stellig geen 10 t. h. voor op de lijst der verkiesbaren voor den Senaat. Mag men dus verwachten dat het kie zerskorps dat hetzelfde is voor Ka mer en voor Senaat een demokrati- sche Kamér zal verliezen, toch kan men zulks, wegens dc beperking der Jkeus niet met stelligheid voorzien voor den Senaat.' Daarbijjflient trouwens opgemerkt dat slechts 98jJ8cnatoren rechtstreeks dooi de kiezers gekozen worden. De Senaat wordt aangevuld door een reeks senatoren door de provinciera den benoemd. De provinciale-senatoren .zijn ten ge tale van 41. Zij worden in verhouding met het be volkingscijfer over de provinciën ver deeld als volgt Antwerpen, 5Brabant, 8; West-Vlaanderen, 4; Oost-Vlaaide ren, 5; Henegouw, 0; Luik, 4; Limburg, 3; Namen, 3. Eindelijk wordt de Senaat aangevuld door eigen keuze (kooptatie). De Senaat, zooals die ontstaat uit dc rechtstreeks verkozenen en uit de pro vinciale senatoren, kiest zelf 21 sena toren/ Dit stelsel van kooptatie is gansch nieuw in ons land; elders werd liet ook nog niet toegepast. Op liet gebied der wetgeving is Belgie immers het land van proefnemingen en soms werden hier wel op dat gebied ge lukkige hervormingen ingevoerd. De aandacht dient er ten slotte op ge vestigd dat de verkiezing der provin ciale senatoren en der senatoren volgens het stelsel der kooptatie geschiedt naar het stelsel der evenredige vertegenwoor diging door de wet bepaald. Onze nieuwe Senaat zal bijgevolg be staan uit 93 plus 41 plus 21 of lö5 le den. KATHOLIEKEN Onze princiepen gebieden ons te stemmen van boven aan den kop der lijst nummer -41b Er werd Maandag namiddag, om 3 uur, op liet ministerie van Binnen- landsche Zeken, ouder voorzitterschap van M. Car m de Wiart, een minister raad gehouden. Dc Raad heeft verschillende kwesties onderzocht welke het district Eupen- Malmédy aanbelangen, namelijk wat betreft de organisatie van het nieuwe bisdom en de terugbetaling van de marken aan de inwoners. Er werd ook in princiep beslist dat Belgio aan de Internationale Tentoon stelling van Rio de Janeiro, in Septem ber 1922, deelnemen zal, en te dien einde zal getracht worden naar eene groe peering van de handels- en nijverheids initiatieven. Ook werden de eischen van liet Syn- dikaat der Belgische handelaars in co kes onderzocht rtaar aanleiding vaii de mededinging door de Duitsclie coke- en kolenharidclaars aangedaan^ Er liad ook een gedachten'wisseling plaats betreffende de verlofdagen van de ambtenaars en bedienden van de mid denbesturen der ministerieele departe? meuten, zulks om een einde te stellen aan vele misbruiken waartoe dc veelvul dige verlofdagen aanleiding geven. Te zelfdertijd werden verschillende kwesties geregeld betreffende dc aanpassing van cle loonröoster der ambtenaars. Door den Minister van Justicie en van "Wetenschappen en Kunsten werden en kele benoemingsvoorstellen voorgelegd. Tot slotte werd de vraag besproken of het gewenscht was de interpretatie van de wet van 1881 op de tusschenkomst van den Staat in dc Staatsathencas en middelbare scholen te wijzigen. De Raad was van oordeel dat zulks niet ge schieden kan zonder tusschenkomst van de wetgevende macht. HET 'GEZAMENLIJK ONTSLAG VAN DE KATHOLIEKE MINISTERS Op Zaterdag aanstaande zal het huidi ge kabinet voor de laatste maal in mini sterraad bijeenkomen. De katholieke mi nisters zullen er den tekst van hun geza menlijk ontslag opstellen en aan den Koning overhandigen. Geen persoonlijke werking. Allen gedopt op den KOP. Al deKatholio ken die kunnen kies brief nog r.iet ontvangen hebben, ol die familieleden hebben die verhuisd zijn, oi aan 't front werken enz, wor den dringend verzocht zich te wenden tot liet Bestendig Bureel, Katkoliêker Kring, Groote Markt, 20, Aalst, alwaar kosteloos al het noodige zal gedaan worden. De Staat gaat 1 t. h. heffen van de verkoop ei} tusschen handelaars. De wet van 28 Augustus 1921 (Moni- teur van 30 September) houdt, bij haren titel 11, vestiging eener taxc van over dracht van 1 t. h. op den verkoop der goederen eii op de overdracht tusschen de levenden, ten bezwaren den titel, van onroerende goederen uit hunnen aard. Dit gedeelte der wet zal binnen enkele dagen van toepassing worden.Men meldt als nakend de afkondiging van het ko ninklijk besluit dat den datum zal be palen van het in werking treden. De nieuwe taxe treft vooral do verkno pen» tusschen handelaarsdc wetgever heeft den verkoop in 't klein van- do taxe vrijgesteld. Voor den bmnenlandschcn omzet tus schen handelaars zal de heffing der taxe weinig moeilijkheden ondervinden. Dc wijze van heffing is eenvoudig. Do verkoopcr betaalt de taxc door mid del van zegels bestaande uit twee dee len. Hij stelt een dezer doelen op zijn boek voor de uitgaande faeturen cn liet ander op de factuur die hij den kooper overzendt. Indien deze laatste eene on gezegelde factuur aanneemt maakt hij zich plichtig aan bedrog en beloopt boa- ten Dc wetgever stapt niet luchthartig heen over bedrog, voor iedere' inbreuk op dc verplichting tot het betalen der taxe wordt eene. boete beloopen gelijk aan tien maal de gesloken of te laat be taalde som zonder dat die boete minder dan 25 frank kah bedragen. Een streng nazicht zal uitgeoefend worden. Het is de werkelijke levering der goederen, welke dc taxe opvordérbaar maakt. De zegels worden verkocht in de kan toren der registratie en domeinen. Deze kantoren hebben reeds groote hoeveel heden in voorraad. Het aanmaken der zegels gaat zijn vollen gang. Voor de localiteiten waar geen kan toor der registratie gevestigd is, zal dé uitverkoop der \1gnetten zonder twijfel door de postkantoren verzekerd worden. De mededeeliug van het Ministerie van Financiën die wij hier overdrukken voegt nog daarbij Belangwekkend zal het zijn eene proefneming te volgen die ons leeren zal of het publiek behoorlijk zijne dubbele rol kan spelen van belas tingschuldige en van ontvanger. ('t Vervolgt) V Allen gedopt van boven op je den kon onder nummer *4" Zooals ons blijkt uit talrijke vra gen die ons door lezers gesteld wor den is het noodig er op te wijzen, dat de wijze van stemmen voor de wetgevende verkiezingen heelemaal verschilt van de wijze van stemmen voor de gemeenteraadsverkiezin gen. In de gemeenteraadsverkiezingen mag men panacheeren. dat wil zeg gen stemmen in verschillende lijs ten. In de wetgevende verkiezingen van 20 November en in de provin cieraadsverkiezingen van 27 No vember mag men niet panacheeren. Men moet stemmen op een en de zelfde lijst. MEN DOET BEST TE STEMMEN AAN 'T HOOFD VA-N DE LIJST, DUS IN 'T VAK BOVEN DE LIJST. ZULKE STEM TELT VOOR DE GANSCHE LIJST en geeft te kennen dat men de volgorde dei- namen aanneemt. Wie aan 't hoofd stemt mag niet nevens een naam stemmen. Wil men die volgorde wijzigen, dan kan men zulks door te stem men nevens den naam van één kan didaat. Zulke stemming geeft te kennen dat men dien kandidaat aan 't hoofd van de lijst wil zien. Zulke stem ming telt voor de heele lijst en geeft tevens de voorkeur aan den aange- duiden kandidaat. Dus in algemeene regel zal men. om geldig tc stemmen, slechts een punt zwart maken, ofwel aan het hoofd van de lijst, ofwel nevens een naam. Slechts in één geval Ring men twee punten zwart maken: wanneer men stemt nevens een werkelijKen kandidaat en nevens een plaatsver- vangenden kandidaat van dezelfde, lijst. Wie stemt nevens een kandidaat van een lijst en tevens nevens een kandidaat van een andere lijstt maakt een ongeldige stembrief, Is een stem enkel nevens een plaatsvervangenden kandidaat van een lijst geldig Ja zij telt voor de gansche lijst en beduidt alleen dat men dien kandidaat aan 't hoofd der plaatsvervangers zien wil. De zieke en gebrekkige kiezers, die verlangen thuis afgehaald te wor den om te gaan stommen, worden dringend verzocht, aan het Bureel tier KATHOLIEKE VEBEENIGING, Groote Markt, 24, Aalst, hun adres op te geven. DE TITELS GENT-TER NEUZEN Heel de zaak Wil mar t komt weer eens ten berde, daar er voor de handels rechtbank van Gent een Jiroces begon nen is dat nauw met deze zaak verhort* den is. Zooals men weet had dc maatschap* pij Gent-Terneuzen 15.073 aandcelen van 500 fr. ieder uitgegeven. Deze aan deden, genummerd van 1 tot 150-73,: vertegenwoordigden eene waarde van 7,536,000 frank. Het waren de gewon q en geldige aktien. Wan In 1902 tot en met 1908. deed Wilmart echter voor meer dan 30 mil* joen andere aandeden Gerit-Terneuaen beweren dat die papieren in regel zijn, aangezien zij regelmatig pnderteeken# verhandelen. De bezitters van deze laatste aandeden' waren en dat het geld dat zij er voor ge stort hebben, toch gedeeltelijk in de kas der maatschappij is terecht gekomen. Gent-Terneuzen beweert echter, dat er geen centiem in do kas gekomen ia en dat de eischers bedrogen geworden zijn door Wilmart. De groep bezitters der valsche aandeé* Ion heeft als verdedigers aangesteld, Mrs Leclerck, dc Harven, Loicq, Wie* ner, Van Die voet, enz. Dc verdediger van Gent-Terneuzen is* Mr L. IlalloL De Belgische Staat en do Banqui de Flandro hebben zich 't ak koord verklaard met de maatschappij Gent-Terneuzen.

De Volksstem | 1921 | | pagina 1