Oe provinciale kieziiigen 50 i Da Belpisclis Wisselkoers inn te Brustd Woensdag Noveni. 1921 NIET SCHULDIG xm. Samanstslllng dar Proviafilaraden Vreeselijke treinbotsing te Duffel 't Terugnemen der Daitsciie Marken XXVII* JAARGANG NUMMER 276 Kerkstraat, 9 en 2?, Aalst— Tel. «4 - DAGBLAD - 8 CENTIEMEN - WEKELIJKS 0.50 - Uitgever: J. Van Ncthl-D» flana Publiciteit bulten h.t Arrondissement Aalst, Biel. te weuden tot bet Affenteoliap IIavas,Adolf Maxl.an.13, te Brn.sal- 8. Place de la Bour.e, Pari).-en 6. Bream1. Building» Londrea B.G.4 II. Andreas Zon op 7,24 onder 3,55 Eerste Kwartier den 7 M. Jaspar, minister van Buiten- laudsehe Zaken, sprak als volgt in <le Katholieke Associatie, te Luik Welk zal de regeering var- morgen zijn? Dat kan men nog niet met zekerheid zeggen. Ik kan u een ter zeggen wat zij niet zal zijn. Die regeering zal geene regee- ring zijn van pieperkenduik, die haar ordewoord gaat afvragen in de politieke clubs. Het zal geene reak- tionnaire regeering zijn - daar ilenkt niemand aan noch eene re- geering van demagogie of interna tionalism. Zonder vooruit te loopen op de modaliteiten harer santé, stelling, i logen wij nochtans verklaren dat de regeering van morgen de verzoe ning en bevrediging zal verzekeren in dc brandende taalkwestie. Die regeering zal besturen Zij zal zich vooral moeten doen eer biedigen. Kaar de overleveringen der katholieke regeering van 1884, zal zij onderscheid weten te maken tusschen de verkiezingspolitiek en liet welzijn van bet land. Er moet gewerkt en gehandeld worden met het oog op de toekomst van het land, dat eene zoo erge kri- sis heeft doorworsteld. De regeering van morgen zal moeten doordrongen zijn van hare verantwoordelijkheid tegenover de ze die niet meer zijn, tegenover de levenden van het oogenblik, en ook tegenover hen die na ons komen zullen. Wij heblien voor ons de toekomst en de hoop. Relgie moet groot en voorspoedig blijven. Zijne vaste en krachtdadige regeering zal de na tionale vlag zonder vlek hoog hou den. Die vastberaden regeering zal de regeering zijn van ons vader land, en de trouwe weerspiegeling van hetzelve. Onze zegepraal van 20 November is de zegepraal van ganseh het Belgische vaderland. W.T.T DOEN NIET MEE ZEGT GEZEL BERTRAND Gezel Bertrand verklaarde dat de socialistische partij terug in de oppositie zou treden. De deelne ming aan bet bewind heeft liare voordeelen, maar ook hare keer zijde. Gezel Bertrand schijnt er vooral niet aan te houden, mede te werken aan de oplossing van de ernstige vraagstukken die zich voordoen nationale verdediging, finaneieele toestand, enz. Het besluit, te trekken uit de meening van gezel Bertrand, is, dat ie socialisten wel willen mededoen aan het bewind, als zij er voordeel bij balen, doch onbaatzuchtig me dewerken voor het algemeen wel zijn van het land.. Eluutl... 29* VERVOLG. Be wetenschap, dat Celia voor ie mand ontzag had, scheen den heer Burt te vermaken, terwijl de lange dame en kel minachtend haar kin optrok, den kop van haar paardje omdraaide en we» trippelde, onderwijl den ouden man to<? roepende Ik kom morgen ochtend te rug. Dan zal ik u zeker wel alleen vin den. Ge moet het haar vergeven, zei de heet Burt vergoelijkend, zij ZOu een verwend kind zijn, als zij verwend kon worden. Maar ik geloof werkelijk dat, dit niet kan. Nu zal ik u een wenk ge ven. Als ge met Thome, die een aller beste man is, maar een beetje eigenzin nig, op goeden voet wilt slaan, tracht dan met zijn dochter goede vrienden te worden. Zij zal wel zorgen, dat hij u niet vertaapt. Zij ziet er naar uit, alsof zij van dan is, dat voorrceht voor zichzeive te «houden, merkte Stephau aan, weinig voorziende, dat het ietwat onbeleefde persoontje, dat hem, zonder zelfs een be weging ten afscheid, den rug had toege keerd. bestemd was zija warme en ge- M. DEVEZE WIL ALLEENB-KINDJE LOOPEN... M. Devèze drukte als volgt zijne meening uit De kiezing heeft ons de zen ding niet opgedragen de krisis op te lossen ('k geloof het wel!...). Wanneer de'Koning het hoofd van iiet nieuw ministerie zal hebben aangeduid, zullen wij hem slechts moeten antwoorden, alswanner hij zich tot ons wendt, en de liberale groep zal alsdan kollektief hare houding vaststellen. De regeering van morgen zal oo- genblikkelijk positie moeten nemen in de groote hangende kwesties. 't Is op liet programma, zoowel onder oogpunt van militaire zaken als van taalkwestie en ekonomische en sociale werking, dat de handel wijze der liberale partij zal afhan gen. M. Devèze voorziet geen driepar- tijdig ministerie. De liberalen zul len natuurlijk alle gedachte van reaktionnairen blok verwerpen. Een verbond met twee is hun ont zegd, aan welke zijde liet ook weze. Zij wachten dus af welke formulen de vernuftigheid van het toekom stige kabinetshoofd zal voorbren gen M. DESTREE HOUDT AAN ZIJNEN ZETEL Terwijl gezel Bertrand ronduit beweert dat de socialisten aan de regeering niet meer zullen meedoen, blijft gezel Destrée nog immer van meening dat eene drieledige regee ring onvermijdelijk is. De gewezen minister van weten schapen en kunsten schrijft in den Journal de Charleroi ii De verkiezingen hebben aan mijne hoop niet beantwoord. Ik verwachtte wel niet eene merkelijke aanwinst van socialistische zetels, maar meer uiteenbrokkeling der katholieke krachten. Welnu, in plaats van 70 tegen 73, staan wij 66 tege i 82. 't Is natuurlijk eene ontgoocheling. Edoeli, indien wij, redelijker wijze dezen uitslag willen beschou wen, is hij niet de eenige die in 't oog springt. Het.land heeft zijn vertrouwen geweigerd, 't zij aan de socialisten, 't zij aan de liberalen, 't zij aan de katholieken. Er zijn, in het land, zooals in het parlement, slechts minderheden, en liet kiezerskorps heeft aan de leiders dier minderheden de zorg overgela ten, te onderzoeken of er tusschen hen kwesties bestaan waarop zij een tijdelijk akkoord zouden kunnen sluiten. Groepeneombinaties zie daar ons lot voor vier jaren. Wij hadden het anders gewenscht, doch leert de wijsheid der volkeren niet dat men van nood eene deugd moet maken? trouwe bondgenoot te worden. Het gebeurde op een avond in bet be gin der lente, dat Owen Haverfield bij Lady Safford in Hill Street ging dinee- ren. Geen partij, had men hem gezegd uit vrees, dat hij zijn zwaren rouw als een verontschuldiging voor zijn weg blijven zou aanvoeren cn het diner zou om acht uur beginneD. Een der kleine verdrietelijkheden nu, waaraan Owen ten gevolge van zijn gereglden za- kendoenden aanleg onderhevig was, be stond hierin dat hij nooit of om niets ter wereld kon nalaten stipt te zijnhij bereikte dus de plaats zijner bestemming binnen vijf minuten voor het bepaalde uur, en werd, als natuurlijk gevolg, in een ledig salon binnengebracht. Kort daarop evenwel trad een slanke, statige jonge dame binnen, bij wier blanken hals en armen, henr zwart gewand sis een bewonderenswaardige tooi scheen. Het geval wilde dat Owen Agatha Cam pion niet weer had gezien, sinds zij uit het eenvoudige doktershuis van Merl- wood tot een hoogere meatschappeijke positie verheven was, cn hij moest wel getroffen worden door de verandering ten goede, die de voorspoed op haar ui terlijk voorkomen had aangebracht. Tot Provincie Cost-VJaa^dfPen Van een paar distrikten ontbreken op dit oogenblik nog de offieieele cijfers. We kunnen echter als vermoede] ij ken uitslag opgeven, dat de provincieraad zal samengesteld zijn als volgt 48 Ka tholieken, 26 socialisten, 14 liberalen en 2 kristen-demokraten. De katholieken zullen dus do volstrek te meerderheid hebben. Provincie VJewt V8aa«deP«n Do Provincieraad van West-Vlaande ren zal waarschijnlijk samengesteld zijn als volgt :j4S katholieken, 15 socialisten, 10 liberalen en 7 kristen werklieden. Sa-- men 80 leden. Do katholiokon hebben bijgevolg dc volstrekte meerderheid. Pro vinei Antw epjjen Samenstelling van den Provincieraad van Antwerpen Socialisten 27libera len 13katholieken 36Segers 1Natio naal 1Fronters 2. Provincie Limburg Werden gekozen 36 katholieken, waarvan 5 nationalisten, 7 liberalen en 2 socialisten. Dus hebben de katholieken de volstrekte meerderheid. Ppwwincis Brabant De volledige uitslagen dezer provincie zijn nog niet gekeud. Provincie bastion Wtrdon gfekozen 32 katholieken, 10 liberalen en 18 socialisten. Hier hebben de katholieken de volstrekte meerder heid. Provides® 3L.i9x$?mfosars3 Werden gekozen 30 katholieken. 14 libergeln en 6 socialisten. •De katholieken hebben de volstrekte meerderheid. Provincie H«negouwsn Werden gekozen -18 socialisten, 15 liberalen en 27 katholieken. Du3 hebben de socialisten de volstrekte meerderheid. Provincie Luik In de provide** Duik bekomen de so cialisten 43 zetels, de liberalen in en at katholieken 20. Dus hebben de socialis ten iu deze provincie de volstrekte meer derheid. -V- De Belgische frank is in den laatston tijd in den wisselkoers op Londen weer fel gezakt. liet Engelsche pond is geklommen tot 60 Belgische"franks, terwijl het over eenigen tijd op 45 franks gedaald was. De finaneieele betoegheden beweren dat het Engelsche pond thans zijn hoogte punt bereikt heeft cn dat onze frank niet lager zal vallen. Er is niet te vreezen voor eene instorting, in den aard van deze van den Duitschen mark. De huidige toestand is te wijten aan de ontoereikend heid van onzen uitvoer en aan onzen groeten invoer van grondstoffen en van voorwerpen van allereerste behoefte. Het schijnt dat de grootste invoer van voe- dingsprodukten op uit oogenblik voor een ganseh jaar achter den rug is. An derzijds moet do daling van onsen frank onzen uitvoer begunstigen. Er is ook dikwijls gezegd geworden dat de waardevermindering van onzen frank te wijten is aan den ontzaglijken omloop van papieren geld. Do verslagen der Nar tionale Bank wijzen er op dut de papie ren geldomloop niet meer verhoogt, maar integendeel aan 't dalen is. Do Bel gische schatkist neemt hareu toevlucht; niet tot do uitgiften van papieren geld. om hare uitgaven te dekken, zooals dit in Frankrijk cn Engeland gebeurd is. De schatkist kan voorloopig de hulp der Nationale Bank missen, zulks ten gevol ge harer laatste finaneieele verhandelin gen, van den uitslag der leening 6 d. c. der konsólidatie, van de gunstige plaat sing der Bons op 6 maanden en van de Duitsche betalingen. De papieren geldomloop in Belgie is op dit oogenblik 6 miljard 150 miljoen frank. Do groote oorzaak hiervan ligt in het feit, dat Belgie voor 5 1/2 miljard marken heeft moeten uitwisselen in franks. Voor de eigenlijke handelsbe hoeften «des lands is onze papieren geld omloop slechts 650 miljoen. Langs deze zijde is er dus geen gevaar voor ban kroet. Hot eenige wat Belgie er terug kan boven helpen, is de uitbreiding van zij nen uitvoer on de beperking van zijnen invoer. Het land moet dus door zich zelf, door zijne eigene voortbreng»!, go- red worden. fwee Rembranis verkoent voor 7,500,600 frank Dc Slar meldt dat dat de Russische prins Youssoupoff, een der Officieuze vertegenwoordigers van de groep der Tsaristische vluchtelingen te Londen, en die van zich deed sproken door den moord op Raspoetin, heeft twee prachti ge tafereel en van Rernbrandt verkocht aan een Amerikaanschen miljardair ,M. Widener, van Philadelphia. Deze meesterwerken, die aan de ver maarde Romanoff-verzameling toebelioo- den, werden door den prins uit de han den der Bolchevisten gered. Het eene stelt een edelman voor met grooten hoed, hebbende een paai* zijden handschoenen in de linkerhand het andere tafereel is de beeltenis eener edele dame met brée- den pluimenwaaier. Deze twee kunstgewrochten van den Hollandsclien meester werden aan don hoer Wil den er verkocht voor de som van 7.500.000 frank. Anderzijds meldt de Daily Express dat prins Yonssoupoff er in gelukt ia een e| aanziennjk^geaoelie der ettetgestuentun van den kroon in veiligheid te brengen, onder meer een halssnoer van zwarte paarlen, op 80.000 pond sterling geschat. Vooraleer te vluchten hadden de prins en diens sekretaris talrijke kostbaarhe den onder den grond geborgen, en wel in plaatsen van hen beide alleen gekend. Wanneer later de nood dringend werd, slaagde de sekretaris er in terug in Rusland te komen en een deel van den schat mede te brengen. nu toe was het hcur niet opgevallen (want hij was in den regel bijzonder on opmerkzaam op vrouwelijke bekoorlijk heden en daarbij geheel onveischillig er voor), dat zij eene sehoone vrouw waa rnaar nu kon hij er niet aan twijfelen. Dit voegde hij haar dan ook' bijna too, toen hij haai', dc hand gevend/sprak Ik behoef u niet te vragen, hoe gc het maakt, ge ziet er zoo. zooi.. Flink uit? viel zij in de rede, hem een bijvoeglijk naamwoord aan de hand doende, dat hij zeker niet zou gebruikt hebben. Ja, ik ben met een goede ge zondheid gezegend. Iedereen, onderstel ik, is met een óf ander gezegend. Maar ik zou zoo zeggen, da'; gij n< -g voor meer dan gezondheid te danken hebt, hernam Owen. Het zou aangenaam zijn te kunnen zeggen, dat iedereen eenige reden tot dankbaarheid heeft, maar het is zeker, dat niemand zulke mededeeling gaarne hoort. Go hebt gelijk mii eraan te herin neren, antwoordde Agatha met een men geling van ootmoed en gemelijkheid, ofschoon ik er niet aan herinnerd behoef te worden, dat ik alles aan u te danken heb. Ik heb vaak naar de gelegenheid uitgezien u te bedanken voor uwe grooto VIJF DOODEN. ELF GEKWETSTEN Maandag avond rond 5 3/4 ure, had op de lijn Brusel-Antwernenter hoogto van Duffel, eene vreeselijke treinbot sing plaats. De oxpresstrein Brussel-Antwerpen, n. 247, is er op den lokaaltrein n.23T gebotst. Nadere inlichtingen ontbreken n->& doch men verzekert dat er vijf dooden en elf gekwetsten zijn. Do gekwetste* zijn naar Antwerpen gebracht en wor den er in het gasthuis verzorgd. De stoffelijke schade moet zeer groot zijn. De twee bijzonderste sporen zijn versperd en de treinen moesten over Aarschot rijden. De lokaaltrein had Brussel-Noord ver laten. om 4 ure 21 en moest to Duffel aankomen om 5 ure 21. De express trein erliet Brussel-Noord om 5 ure 9. Het ongeluk gebeurde om 5 ure 45. De ver traging, welke wellicht dc oorzaak is der botsing, is naar alle waarschijnlijkheid aan den mist toe te schrijven- Later vernemen wij nog Do lokaaltrein moe3t in do statie van Duffel op een zijspoor gebracht worden, om den expresstrein door te laten. Men was nog aan het manoeuver bezig, toen de expresstrein opdaagde. Ten gevolg* van den mist zag de machcnist van den expresstrein het roode licht achteraan den lokaaltrein niet bij l'jds. Toen hij het bemerkte bevond hij zich nog slecht# op 20 meters afstand van den lokaaltrein en hij kon onmogelijk tijdig remmen. De botsing was zeer geweldig. De four- gon en de latste waggons van «en lokaal trein werden in splinters geslagen cn al- lérwege stegen hulpkreten op Het personeel fier statie van Duffel richtte onmiddellijk de reddingswerken in. Onder de pninen der verbrijzelde waggons vond men de lijken van vijf reizigers Elf andere reizigers waren min of meer erg gekwetst. Do lijken werden naar het doodenhuis van Antwerpen ge voerd en de gekwetsten naar de Antwerp- ache gasthuizen. Een onderzoek is geopend. VVN DE DUITf&H-BELGISCHE OVEREENKOMST De Rijksdagkommissio van Buiten- landscho Zaken i3 tegen heden bijeenge roepen door haar voorzitter den li. Stre- semann. De agenda vermeit onder meer het Duitsch-Belgisch ekonomisch ak koord. Naar verluidt zal kanselier Wirth hel woord voeren over dit vraagstuk (Zeke re Belgische bladen meenen te weten dat liet in bovenbedoelde Duitsch Belgische overeenkomst eenvoudig gaat om de on langs te Brusel getroffen regeling, waar bij Duitschland zich verbindt tot terug name van de zes miljard mark die zich in de kelders van de Nationale Bank van Belgie bevinden). goedheid, mij tot Lady Safford aan te bevelen. Och, volstrekt niet, volstrekt niet! hernam Owen haastig. Ik noemde haar enkel uw naam, daar zij gaarne een dame van gezelschap scheen t-o willen hebben. Agatha wees hem op zachten toon terecht. Ik bon eigenlijk geen juffrouw van gezelschap, daar ik geen salaris trek. Toch zult gij misschien zeggen, dat het vrijwel op hetzelfde neerkomt, en dat doet het misschien ook. In elk geval, ik weet en erken, dat ik bijna evenveel aan u als aan haar verschuldigd ben. Do gevolgtrekking, dat Miss Agatha niet gaarne aan hem of aan haar of aan iemand anders iets verschuldigd was, werd zoo duidelijk kenbaar gemaakt-, dat Owen juist een onhandige tegen spraak begon op te zetten, toen de komst van Lady Safford, voor wie het zien van Owen ILaverfield altijd liet denkbeeld van finaneieele waagstukken meebracht, begon dadelijk te klagen over wat zij don te naren stand van zaken in de City noemde, on hem te vragen waarom hij geen stappen deed om aan dien boel een einde te maken. Och, het was al lemaal goed en wel te zeggen, dat hij Rothschild was, maar bij moest im- HET TRAMVERKEER Het tramverkeer heeft in de stad een® groote uitbreiding genomen. De lijnen van de Koningstraat, Paleizenplaats, Laeken, Ukkel, Noord-Jette en andere werden regelmatig in uitbating geno men. Het personele bestond uit studen ten, burgers en trambedienden, dio den arbeid hernomen hebben. De Burger- bond heeft ook de medewerking beko men van studenten uit do hoogeschool van Leuven en Luik. In de Bruine Trams werd de dieust met 50 rijtuigen hernomen op al de lij nen, uitgenomen Beurs-Boscn. In de Brusselsche trams zijn er 65 rijtuigeu ïn dienst. Bij de nieuwe lijnen moeten nog gevoegd worden Naamscho poort-Ju» helpark, Ukkel-Globe-Laeken, Bosch* Liedtplaats. Heden morgend hebben nog eenige groepen bedienden don arbeid herno men. AANHOUDINGEN Do rechterlijko brigade van de Kool- markt heeft Zondag morgen ecu ont vanger dro Ekonomieke Trams, Beunier genaamd, en wonende Rogierstraat, te U verkoos uit te oefenen, en hij zou tocli zeker niet willen, dat iedereen straatarm werd. Toen kwam de aankondiging, in snelle opvolging, van een dozijn andere gasten naar aandacht van het onderwerp afleiden, en aan tafel, waar Owen zich aan de rechterzijde van zijn gastvrouw het onderwerp, dat zich natuurlijk wijze van zelf aanbood. Dat heb ik gelukkig getroffen, fluisterde zij, met een hoofdbeweging in de richting van Agatha, die ongeveer tegenover Owen gezoten was. Nuttig in allerlei opzichten, en evenzeer een sie raad in een huishouding zoo als go ziet. Ik kan u niet genoeg voor haar Bedan ken. Zij heeft mij reeds op eigen gele genheid bedankt, merkte Owen lachend op. Wel een beetje overdreven, naar het mij toescheen. Maar wat ik zeggen wil, ik geloof niet, dat ge haar lang zult houden. Waarom niet? vroeg Lady Safford met een ontstemd gezicht. Hoe kunt ge zoo iets onaangenaams zeggen, juist nu ik haar onmisbaar begin te vinden? G«, bedoelt, dat zij kon gaan trouwen? Nu

De Volksstem | 1921 | | pagina 1