2 lan wie liet ministerie van wetenschappen en kunsten NIET SCHULDIG Prcvincieraad van Oost-VI. Samenstelling vaneen Senaat 08 treinstaking le Brussel Vrijdag Decern. 1921 D8 Frovlnclsïe Senators voer 0ost-Viaanf!?r8i Hoe de tlifclljke minister van Knnstnn nn Wetenschappen fnnpeert GENADEVERLEEN XXVII» JAARGANG NUMMER 278 Kerkstraat, 9 en 22, Aalst.— Tel. 114— DAGBLAD 8 .CENTIEMEN WEKELIJKS 0.50 Uitgever: J. Vaw Nüpkhl-Db Gbnw II. Paulina Zon op 7,2d onder 3,56 Eerste Kwartier den 7 Publiciteit bulten het Arrondissement Aalst, zich to wouden tot het Agentschap Havas.Adolf Maxlaan,13, te Brussel8, Place de la Bourse, Parijs en 6, Bream's Buildings Londrei E.G.4 8£3 Wij ontleenen aan de Revue Bei ge Pédagogie het volgend artikel De dagbladpers liet niet na de betee- kenis te onderlijnen van de stem ming die in Belgie heeft plaats ge had; de cijfers zijn overigens uit henzelve welspreken genoeg. In al de arrondissementen hebben de ka tholieken stemmen gewonnen; in 't geheel 12G.819. En terwijl de an dere partijen achteruitgingen heb ben zij 10 zetels in de Kamer vero verd. Het oogenblik schijnt voor lien gekomen om terug het ministerie van wetenschappen en kunsten voor hen te nemen. Het katholieke-,,land heeft overi gens nooit begrepen dat zij er in 1919 van hebben afgezien. Het wei gert te gëiooven dat zij toen de be langrijkheid van de schoolkwestie onderschat hebben maar vraagt zich toch af of zij geen al te goedzakkig vertrouwen hadden in de goede trouw en de beloften hunel* tegen strevers. Het heeft volstaan met den kor ten doortocht van een socialistischen hiinister in het kabinet van weten schappen en kunsten om de vlucht tegevten aan een heele reeks her- rormingen waarvan het duidelijkste resultaat, zoo niet liet erkende doel was, de vrijheid van onderwijs te kortvleugelen. Wij bedoelen niet stelselmatig het werk van M. Destrée te beknib belen; wij vergeten ook de moedi ge woorden met die hij heeft uitge sproken en die zijne partij liem overigens genoeg verweten heeft. Maar wij weten genoeg dat hij, met miskening van de wet en tegen den wensch Van de overgroote meer derheid der gezinnen, een leergang van zedeleer heeft ingericht, afge scheiden van het dogma. Hij heeft zijn bestuur overge leverd aan ambtenaren, wier secta- rism meer bekend is dan hunne be voegdheid; dat hij tusschen zijne politieke vrienden eene macht van nuttelooze en kostelijke benoemin gen deed, terwijl hij oude ambte naren van beproefde bekwaamheid over het hoofd zag. Hij heeft het recht op bestaan van het vrij onderwijs uitgeroepen en wij zijn hem dankbaar daarvoor; maar hij heeft getracht het in eert band van verplichtingen in te druk ken, die er weldra een afbeeldsel van het officieel onderwijs van zul len maken. Trouw aan de socialistische ge- 31» VERVOLG. Zij haalde de schouders op. Tfc beu, veeleer iemand, die opmerkt, Dat is een der voorrechten of reuenen van vertroos ting, of hoc ge het ook noemen wilt, van de onbeduidendheid. Ja, ik heb genoeg van uw broeder gezien om te weton, dat hem recht geschied is en ook u. Van mij hebt ge echter nog niet veel gezien, hernam Owen meer oprecht dan hoffelijk. Ge herinnert u natuurlijk niet, antwoordde zij met een bitter glimlach je, hoe vaak ik u sinds mijn komst op Merlwood gezien heb. Ge hebt me daar nooit gezien. Of, als ge dat deedt, dan was het, zooals men tafels en stoelen ziet. üfu, dan ben ik misschien blind ge weest, Zoo dat mijn beleediging was. Ik heb niet. gezegd, dat het een be leediging was, riep Agatha uit, terwijl eij opsprong en er werkelijk zeer boos uitzag. Waarom legt ge mij woorden in den mond, die ik nooit gebruikt heb? Vergeef me. Maar als het daarop aankomt, waarom schrijft ge me dan ge voelens toe, die ik nooit gekoesterd heb? Wat bedoeldet ge onlangs met te bewe ren. dat ge mij mishaagdet? Gelukkigerwijze trurl juist op dit oo genblik Lady Safford binnen, en dit ont sloeg haar ran de noodzakelijkheid hem daehte, werkt hij aan de progres sieve etatisatie van het onderwijs, en te gelijkertijd, onder voorwend sel van vooruitgang, lanceerde hij zich in het domein der pedagogische avonturen, waar men afbreekt met alle traditie met het verleden en waar alles wat nieuw is voor het beste gehouden wordt. Het liberalisme is de aangeboren vijand der onderwijsvrijheid. Het wil de onweerlegbare waarde van het vrij onderwijs, en het onwan kelbare betrouwen dat de gezinnen er in stellen, niet erkennen. Voor officieele school, en die school wil het onzijdig in alle omstandigheden, zelfs indien enkel door kinderen van ehristene familien wordt gevolgd. Achter de liberale partij staat op schoolterrein heel een verleden van plagerijen, willekeur en dwingelan dij. En de jongste redevoeringen harer leiders zijn enkel het afkook sel van die van 1897. De katholieken, integendeel, heb ben tenovervloede bewezen dat zij ook in de officieele school belang stellen, wier aantal onder hiui be heer voordurend toenam. Zij heb ben ook bewezen dat zij het recht der meerderheden met den eerbied voor de minderheden weten te ver zoenen. Zij alleen zullen de weegschaal gelijk houden tusschen beide onder wijsinrichtingen; zij zullen de of ficieele school weten te beheeren, controleeren en aanmoedigen; maar met denzelfden iever zullen zij ook het vrij onderwijs beschermen en er toezicht over houden. Zij zullen de wettigheid en het nut van dit toezicht over liet vrij onderwijs, waarvan het doel uit den tekst van de wet zelf spreekt, immer voor houden, en M. Woeste heeft terecht doen uitschijnen, dat zij zelf het beginsel ervan in de wet ingeschreven hebben. Ieders overtuiging eerbiedigend, partijgangers van alle vrijheden, zullen de katholieken ons, naar wij durven verhopen, den minister van wetenschappen en kunsten gevet,, die ons op onderwijsgebied den de- finitieven vrede schenken zal. Do provincieraad ia Woensdag voor middag om 10 1/4 uro, bijeengekomen onder voorzitterschap van M. Vermast, ouderdomsdeken. De provincieraad telt op 90 leden 50 katholieken, 24 socialisten, 14 libera len en 2 daensisten. Dus eene katholieke meerderheid van 10 stemmen. Do heer Gouverneur spreekt in het Vlaamsch de openingsrede uit. Hij drukt de hoop uit dat de nieuwe raad de voetstappon der vroegere roden to zeggen, wat zij bedoeld had; maar aangezien Owen geen dwaas was, kon hij voor zichzelf die vraag meer naar waar heid beantwoorden dan zij waarschijn lijk zou gedaan hebben. Hij bleef nog een paar minuten met Lady Safford over aanaeelen en effecten praten, maar dacht ondertu8schsn aan heel andere dingen, en toen hij weer op straat stond, lachte hij flauwtjes; toen trok hij ziin lippon samen en schudde eeni^e malen pein zend hot hoofd. Zeker, hij was een rijke partij hij zou ook zonder Merlwood een rijke partij zijn geweest- On Aga tha was natuurlijk bezig liuwelijks- visehjes uit te werpen om don grooten visch te vangen, gelijk iedere vrouw in Elaats zou eri moest doen. Dat nam hij aar volstrekt niet kwalijk. Maar was haar manier van handelen niet wat al te duidelijk? Was dat middeltje van haar niet al te bekend en doorzichtig? Kort daarop echter nam hij zich ern stig onder handen over zijn ruwheid en hardvochtigheid in zijn optreden. Het was immers niet zeker,' dat t arme meis je naar hem hengelde, ofschoon het wel, of ten naastebij zeker was, dat de ver schillende gewaarwordingen, die zij hnd laten blijken, min of meer onoprecht waren. Owen Haverfield was zoo vrij van verwaandheid als een man maar zijn kan; hij vond zichzelf volstrekt niet be koorlijk, ook achtte hij het allerminst waarschijnlijk dat een schoone jonge vrouw haar zinnen op hem kon zetten zonder eenige aanmoediging yan zijn STjifaia til zal volgen tot ontwikkeling en voorspoed dor provincie. Het vakonderwijs moet uitgebreid worden, de openbare gezondheid ver zorgd. Binnen kort zal een sanatorium voor teringlijders in do provincie opgericht worden. Het is noodig de elektriciteit in al de gemeenten te verspreiden, zoo voor ver lichting als voor do drijfkracht, wel licht zal eene provinciale centrale moe ten opgericht worden. Nu dat handar-. beid zoo duur is moet ook aan den land bouwer het middel verschaft worden, handarbeid door mekanioke kracht te vervangen. De tot hiertoe bestaande eletricïteit- centralen zijn Tïiet voldoeudo om iede reen te bedienen. Wij hebben een studie laten maken welke nog niét volledig afgewerkt is. Toch i3 te voorzien dat men zal komen tot het houwen van eene hoogspannings lijn om al de gemeenten te bedienen. Do provincie en de gemeenten zou den in de kosten tusschen komen. Do heer Gouverneur zet omstandig uiteen op welke wijze, gebeurlijk de provinciale centraio op geldelijk gebied zou moeten ingericht worden. (Toej.) Er wordt overgegaan tot de samen stelling der kommissiën gelast met het onderzoek der geloofsbrieven. Al de 1de- zingen worden goedgekeurd. De raadsleden leggen den eed af. Bij het afroepen van zijn naam antwoordt, gezel Van Lancker Voorbe houding .la, maar zoo niet, zegt. do Voor zitter. Ah Van Lancker, ik zweer (Gelach.) Alle raadsleden hebben den eed afge legd in het. Vlaam'sch. Op voorstel van M. Verivilghen wordt de zitting voor 10 minuten geschorst, om aan do groepen toe te laten, elk twee af gevaardigden te benoemen welke Zater dag te Brussel met de afgevaardigden der andere provincieraden, de kwestie zullen bespreken van de toepassing der E. V. in de Bestendige Deputaticn. Na de herneming der zitting wordt overgegaan tot' dt?—verkiezing van het bureel. Worden gekozen voorzitter, M. De Riemacker, katholiekondervoorzitter, M. Van Winckel, katholiek; schrijvers M. Van de Wattijne, katholiek; M. Lie- baert, liberaal en M. Hanninck, socialist. Teeken des tijd» Alles gebeurde in 't Vlaamsch. Zoo moet het zijn in eene door-Vlaamsche prcincic. Do vier uittredende provinciale sena tors van Oost-Vlaanderen zijn allen kat holieken, namelijk MM. Clacs Bouuaert, Ligy, baron della Faille d' Huysse en ridder de Ghellinck d' El- seghem. Indien de evenredige vertegenwoordi ging toegepast wordt, zullen de katho lieken slechts drie provinciale senators hebben op de vijf welke moeten gekozen worden. Voor den zetel toekomende nan do li beralen, worden do namen vooruitgezet van MM. Van Wetter, oud-senator voor Aalst-Oudenaarde, Couilier dc Mulder, oud-senator voor St. Nikoloas-Dender- monde, Dr Van Cauteren, oud-volksver kant; maar toch de meest, onwaar schijnlijke dingen gebeuren ?ioms. In elk geval, zoo dp onderstelling, die hera op zijn weg naar de club gezelschap. *.cld, dwaas en overdreven was, ze haa het voordeel, dat men er met meer genot aan bleef denken dan die andere, waar voor ze in de plaats was gekomen. Ook was hij blij, dat ze heur 'liart niet aan Btephan verloren had. Het was niet on mogelijk, dat er door een lastigen sa menloop van omstandigheden iets van dien aard was voorgevallen, maar wat er overigens ook in Agatha's woerden e blirkeu geveinsd was, de uitdrukking van verachting en afkeer, die bij het noemen van Stephar_« naam haar gelaat overtogen had, was echt genoeg geweest Arme Stephan! Het was te vreezen, dat Saffordshire in 't. algemeen hem met niet veel vriendelijker oogon zou aan zien dan miss Campion, en hoe lang hij in zoo'n omgeving zijn kalmte zou be houden en zijn post zou blijven beklee- den, was een zeer open vraag. Aldus werden Owens overpeinzingen in een andere richting geleid, en in dc club ontmoette hij verschillende financieele grootheden, wier opwekkende gesprek ken hem spoedig ae vraagstukken van lagere orde deden vergeten, in de over weging van die, welke 'a werelds loop bcheerschen. Er vérliep eenige tijd, voor hij Aga tha weer ontmoette, en zoo hij in dien tusschcntijd nu en dan al aan haar dacht, dgn geschoicl.de dit pooit zonder tegenwoordiger voor Dendermondo, Vic tor Carpentior, gemeenteraadslid te Gent en M.Hallet. Voor den zetel toekomende aan do socialisten, M.Lefovre. Dc Senaat, zal den 6 December aan staande, te 11 uur 's morgens, vergade ren in de zittingzaal der Kamer, daar er in do Senaatzaal vergrootingswerken uit gevoerd worden. Rond den 15 Januari aanstaand© zullen do werken geëindigd zijn. De nieuwe Senaat zal samengesteld zijn uit 73 katholieken, 28 liberalen on 52 socialisten. De katholieken hadden 42 gekozenen in do kiezingen, de libera len 18 en de socialisten 33. De nieuwe wet verplicht de provincieraden hunne senators aan te duiden, bij toepassing der evenredige vertegenwoordiging. Daar de uitslagen der provinciekiezingen thans gekend zijn, zullen er door do pro vincieraden genoemd worden 21 ka tholieken, 7 liberalen en 12 socialsiten. Bij de kooptatie zullen moeten aange duid worden 10 katholieken, 3 libera len en 7 socialisten. VNA- M. Noujean, minister van IJzerenwe- gon, vervangt zooals men weet, tijdelijk M. Destrée, die als minister van Kun sten en Wetenschappen zijn ontslag heeft genomen en dus geen minister meer is en niets meer te zeggen heeft Het feit dat wij aanhalen is authen tiek en gebeurt dagelijks. M. Neujean komt binnen in het mi nisterieel kabinet; hij hangt zijnen hoed aan den kapstok, maar zijn pale tot houdt hij aan, want het is de moeite niet waard er zich van te ontdoen, daar hij maar een half uurke kan wijden aan kunsten en wetenschappen. Hij begeeft zich naar de schrijftafel en neemt plaats op den ministerieel en zetel. Hij doet zich do dossiers brengen en hij begint een vluchtig onderzoek, heb bende aan zijne rechterzijde M. Destrée en links M. Dupierreux, oud-kabine{s- hoofd van den gewezen minister Destrée. 't Zijn die twee socialisten die aan M. Neujean zeggen wat hij doen moet cn hij, do gedwee liberaal teekent al wat men hem voorlegt. Mnn zal zeggen, dat is ongelooflijk 1 maar 't is echt. De minister on zijn kabinetshoofd, die strikt genomen, geenen voet meer mo gen zei ten in het ministerie, spelen or dus nog altijd, alhoewel ontslaggevers, heer, meester en baas!... 't Is schandalig! Alle treffelijke menschen roepen met ons Emit! daar hebt gij niets meer te zien Maar de comble van de klucht is dat M. Destrée aan M. Neujean een besluit heeft doen teekencn, waarbij M. Dupier reux eene vergoeding wordt toegekend van 5,725 frank !I Allo I 't gaat goed, dat heet men spar ren M. Millerand, President der Fransche Republiek, heeft de kwijtschelding ver leend aan al de personen die veroordeeld werden voor feiten van aanslag op de vrijheid van den arbeid, tijdens de werk- een lach, die gedeeltelijk tot hemzelf ge richt was en gedeeltelijk 'n bijdrage was voor den eigenaardigen humor van hot bleven in 't algemeen. Dat deze of die vrouw ter wille van zijn rijkdommen gaarne met hem zou trouwen, was be grijpelijk, maar dat eenige vrouw een verlangen zou koesteren, een-koel- en kaalhoofdigen bankier te trouwen, ter wille van zijne mooie oogen, zou bepaald grappig kunnen heeten. Maar hii was tegen der gelijke aanvallen voldoende ge vrijwaard. Zeker, den een of anderen dag zou hij een vrouw moeten nemen, maar tot nu toe nog niet, voor zoover hij zichzelf kende, en dan bepaald nooit een vrouw als Agatha Campion. Ilaar schoonheid mocht zijn zinnen streelen, de houding, die zij verkozen had tegen- ovor hem aan te nemen, mocht zijn nieuwsgierigheid prikkelen, maar zij zou er nooit in slagen dat gelijkmoedige, handelbare orgaan, dat zijn hart heette, te troffen. Vrouwen van haar slag, kalm aan de oppervlakte, maar onstuimig daar bene den, zijn weinig geschikt voor huiselijk heid, en hoezeer mon haar ook moge De- wonderen, men zal. tenzij men oen ezel van het eerste water is, er nooit toe over gaan in ernst op haar verliefd te wor den Het was in dezen opgewekten, vcr- li-ouwTjolUn iremnedstoestand, dat Owen v een rmrmddag voor miss ampiou döu tiosd afnam, toen hij haar nabij R au vlagU te inid<ieo v*tn een Jcrans staking in de textielnijverheid van Roe» baais-Toerkonje. Ook de andere veroor deelden, voor vernieling van werktuigon, enz., voor ophitsing, hebben genade be komen. M. Millerand heeft, willen bewijzen dat er, nu het geschil bijgelegd is cn de nijverheid op weg is nuar den bloei, er geene spoor van haat meer mag achter- blij ven. 't Is te hopen dat zij die van d« Presidentieele goedheid genieten, waar onder er zijn die 2 en 3 jaar gevang op- geloopen hadden, het ook zullon begrij pen. DE TOESTAND WOENSDAGMOR- GEND De Union Civique heefUhet- tramver keer kunnen uitbreiden en ook organi- seeren. Er treden than3 op alle lijnen toezichtors op. Do tramrijtuigen vertrek ken op vastgestelde uren. De vrijwilli gers doen gedurende vaste uren dienst. Iïet zijn thans niet enkel hooge3chool- studenten, doch ook mannen uit den ge goeden stand en werklieden die als watt man en trsmontvanger optreden De Union Civiquo heeft eerder het Parijscho stelsel ingevoerd. Aan de hoofdstandplaatson worden aan de rei zigers biljetten met volgnummer uit.go deeld. Enkel de nummers die geroepen worden mogen hot tramrijtuig bestijgen. De lijnen worden steeds door politi* en gendarmen bewaakt. ZOR GWEKKENDE TOESTAND Do nota waarin het bestuur van de tram maatschappij de stakers sommeert om hunnen dienst te hernomen, zoo zij met willen door ander personeel vervan gen worden, heeft de gemoederen opge hitst. Men meent dat zoo de bedreiging ten uitvoer wordt gebracht, zulks Aan leiding zou kunnen zijn tot wanorde* lijkheden van wege de stakers. Sommige spreken reeds van een soort van fascisme, welke in Italië don burgeroorlog heeft doen loskomen. Wij hopen steeds dat het geschil zot kunnen bijgelegd worden. DE STAKERS ZULLEN BERAAD- SLAGEN Heden zullen de stakers den toestand bespreken naar aanleiding van de beslis sing door den ministerraad getroffen en van den oproep van de tram maatschap pij tot de agenten om het werk te herne men. Eerst. Vrijdag morgen zal geweten zijn in hoeverre de stakers terug aan het werk gegaan zijn. EEN ONTSLAG M. Bauwens, algemeen schrijver van het Nationaal Syndikaat van Spoorweg personeel en beheerder can het Achb uren-huis te*Brussel, heeft ontslag geno men. Hij wordt vervangen door M. Da Bruyn, van Denderleeuw. Wat schuilt er achter dit ontslag 1 Zou zulks verband houden met do sta king op de tram VOOR DEN RECHTER Een zekere Broux, bediende van di tramwegmaatschappij Les Economi» ques werd onlangs aangehouden we gens aanslag gepleegd op de tramlijn aan de Eondrachtlaan. Gisteren word hij door den heer Scheyven, eenigen rech ter gedaagd. Hij legde bekentenissen af. van andere dames, die samen een polo wedstrijd bijwoonden, opmerkte, öwen stelde geen belang in het polospel en slechts zeer weinig in Rauelagh en def tige dames; maar eenige vrienden had den hcrti een plaats in hun auto aange» boden om samen naar het sportterrein to rijden, en nu sprak hii hoffelijk bij zich zeiven, dat de aanblik van miss Campion, in het zwart, met wit afgezet- met een veezen boa om den hals en een haar bijzonder goed staanden hood al de. hitte cn de stof van don tocht goed maakte. Hij zei dit bijna overluid, zoo zeer was hij onder den indruk van haar stralende schoonheid, die al de haar ver gezellende dames doodgewoon deed voor komen, maar haar effen buiging en on middellijk weer afgewend hoofa maak ten, dat hij zich tot de onschuldige op- morking bepaalde Wat een bekoorlijke japon 1 Het scheen werkelijk, dat. hij geen opmerking kon maken, die bij deze erg- denkende jonge "vrouw voor onschuldig kon doorgaan; zij staarde hem een oo genblik aan, alsof hij zich aan de eon of. andere ongeoorloofde vrijpostigheid had schuldig gemaakt en gaf toen op zachteu ontstemden toon ten antwoord Ik heb ze van Lady Safford gekregen. Zij houdt er niet van, dat ik schamel gekleed ga, wanneer ik met haar uit ben- daarom moefik nu en dan wel geschenken aan- nomen of Ui ui* blijven. Ci Vorrolgt.Jj

De Volksstem | 1921 | | pagina 1